NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. No. 87. Woensdag 1 November 1899. Acht-en-twintigste jaargang. VEiiscnuvr woensiiag m zateiidag. BINNENLAND. IEMAND DIE ZIJN NAAM VERLOOG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. AD VERTENTIBN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het schijnt nu spoedig tot een be- slissenden strijd bij Ladysmith te zullen komen. Generaal Joubeit is naar hel lront der troepen daar ver trokken om de laatste maatregelen voor het bombardement en het op stellen zijner manschappen te treffen De Boeren zijn riu tot zeer dicht bij de stad genaderd en hebben twee zware kanonnen in stelling gebracht op een kopje op twee en een halve mijl afstands van de stad in de rich ting van Elandslaagte. Te Ladysmith verwacht men dan ook elk oogenblik den aanval, die dan zeker van drie kanten zal geschieden: uit het Noord- oosten van Elandslaagte, uit het Westen van Bestersstation en uit het Zuiden van Colenso uit, dat de Boeren volgens een te Londen aangekomen bericht ook hebben bezet, welk bericht het departement van oorlog, toen het naar de juistheid daarvan werd ge vraagd niet tegensprak. De legermacht van generaal White is dus te Lady smith geheel ingesloten terwijl de Boeren ook den watertoevoer' tot de stad hebben afgesneden. Volgens een later bericht waren de Engelsclren echter bezig in het gebrek aan water te voorzien, op welke wijze blijkt evenwel niet De correspondent van de Parijsche Temps, die reeds blijken gegeven heeft goed ingelicht te zijn, deelt weer een Jobsmare voor de Engelschen mee, en wel deze, dat de Boeren die te Colenzo meester van den spoorweg zijn, daar een Engelsch troepentrans port, dat van Port Natal en Pieter- maritzburg naar Ladysmith ter ver stel king was gezonden, zouden hebben onderschept. Alles, troepen, kanonnen, ammunitie, en voedingsmiddelen zou in handen der Boeren zijn gevallen. Officieel is hieromtrent niets bekend. Onmogelijk is het echter volstrekt niet. Uit een en ander blijkt dat de Boeren de geheele Natalsche leger macht omsingeld hebben err meester van den toestand zijn. Generaal Jou- bert zal spoedig tot den aanval over gaan hetgeen men ook in de stad zelf verwacht, daar allen niet in de stad gevestigden burgers is aangezegd, haar te ver laten, liet is waarschijnlijk dat de Engcdsclren uitvallen zullen doen doch deze pogingen zullen hun niet baten. Ook al sloegen zij de Boeren daarbij een enkele maal terug, het beleg zal door dezen niet worden opgebroken, daar zij in zeer grooten getale om de stad zijn samengetrok ken. Aan een terugtocht van generaal White naar Pietermaritzburg is nu zeker geen denken meer. Zelfs in 't gunstigste geval dat hij zich door de Boeren wist heen te slaan zou het een hopelooze zaak zijn om do groote troepenmacht met kanonnen, levens middelen enz. naar Pietermaritzburg te verplaatsen zonder op dezen tocht door de Boeien van alle kanten ver ontrust te worden. Er blijft op deze wijze den Engel schen niets anders over dan een ver dediging met \ooi tdurende beschieting waar bij zij --leeds genoodzaakt zullen zijn uitvallen te doen, een afmattende str ijd, die waarschijnlijk met de capi tulatie van den Engelschen generaal zal eindigen. De geheele troepenmacht der Boeren wordt op 16U00 man geschat, zoo niet meer, die zich in den vorm van een halven cirkel op 10 mijlen teri Noorden van Ladysmith hebben op gesteld Hetzelfde telegram meldt nog dat een groot Boerencommando de stad Zuidwaarts is omgetrokken om de spoorlijn tusschen Ladysmith en Colen zo op te breken en dat generaal Joubert, waarschijnlijk door deze omtrekkende beweging voeling met de Vrijstaters heeft gekregen. De Times kreeg nog bericht dat de Engelschen per luchtballon de stellingen der Boeren om Ladysmith hebben verkend. De voorposten der beide strijd machten zijn. volgens een later ont vangen telegram reeds met elkaar slaags geweest. Vijf bataljons infan terie, drie regimenten cavallerie, een bergbalterij, vier batterijen veldge schut en de Natalsche vrijwilligers trokken Zaterdag uit Ladysmith en rukten op naar Lombards Kop (ten Noorden van de stad gelegen). Een eskadron huzaren verkende de stelling van den vijand, die het vuur opende met granaten en geweren, waardoor twee paarden gedood en een soldaat gewond werd. De Boeren hadden een sterke stel- I ing ingenomen bij De Waals farm, maar de bereden infanterie slaagde er niet in, hen uit zijn stelling te lokken, en daar er niets te winnen was door een aanval in den namid dag, betrok de colonne het bivouak Bij het aanbreken van den dag trok ken de Boeren op Rietfontein terug. Wet spanning wachten wij den ver deren loop van zaken bij Ladysmith af. Van de Westgrens komerr nu ook ernstiger tijdingen. De telegrammen zijn vertraagd. Zij zijn gedateerd van 23 en 24 October. In een depêche dd. 23 Oct. wordt gezegd, dat de beschieting van Wafeking dien morgen te 7 uur 40 min. begon. Een batterij van drie Krupp ka nonnen wierp ontplofbare granaten naar de stad. De eer ste schoten waren mis, doch eindelijk was de opzet- hoogte gevonden en vielen een aantal projectielen in de stad, die weinig schade aanrichtten Drie granaten troffen het klooster dat tot hospitaal is ingericht. liet garnizoen beantwoordde het bombardement met slechts één schot dat een van 's vijands kanonnen onklaar maakte. Na een beschieting van drie uur werd een parlementair afgezonden met de vraag of de be velhebber de stad wilde overgeven, doch kolonel Baden-Powell weigerde Een bericht van den volgenden dag luid, dat de Boeren de water werken bezet hebben en den toevoer naar de stad hebben afgesneden het geen volgens het telegram voor de bezetting echter niets beteekent daar de groote reservoirs in de stad gevuld zijn. Des avonds te voren deden de Engelschen een uitval welke blijkbaar door de Boeren werd afgeslagen. Het Engelsche telegram maakt daarvan aldus melding: Gister avond werd een uitval gedaan. Drie mijlen ten noorden van de stad stuitten de troepen op den vijand, en werden eenige schoten gewisseld, waarop de Engelschen naar de stad terugtrokken. Majoor Sydney Webb is ernstig gewond de ver liezen van den vijand zijn niet bekend. Volgens een depêche uit Pretoria, gedateerd 27 October staat Wafeking in vlammen, blijkbaar door de Boe- renkanonnen in brand geschoten. liet gevecht bij Kimberley, verleden Dinsdag geleverd, en waarbij com mandant Botha sneuvelde, wordt door de Engelschen als een schitterende overwinning gelijk altijd be schreven. Het aantal gesneuvelde Boeren rrroet weer zeer groot zijn. 't Is wat de overdreven berichten der Engelschen dienaangaande aangaat weer precies als in 1881. Zoo meldt thans de South African News, het orgaan van den Afrikaander Bond, dat de verliezen der Boeren bij Elands laagte 30 dooden en 04 gewonden bedroegen, waar de Engelschen van honderden hadden gesproken. In 1881 ging het dito, terwijl later bleek dat (ie verliezen der Boeren gering waren. Een inzender in de N. R. Cl. wijst daarop nog eens en staaft dat door de volgende voorbeelden. Kaapstad, 29 Januari 1881: Een telegram van de Cape Times zegt De zaak van Vrijdag (gevecht bij Laingsnek) was geen nederlaag; de troepen konden eenvoudig de positie niet nemenVeertig Boeren vielen dicht bij de Engelschen. Een bom doodde vijf Boeren En nu de officieele opgave: van de Boeren 14 gedood en 28 min of meer gewondEngelsche verliezen 230 man en 9 officieren gedood of gewond. Omtrent het gevecht bij Ingogo op 8 Februari 1881uit de Express: Kaapstad 8 EebrDe aanval duurdo van 12 tot 6, maar werd van alle kanten afgeslagen. De Boeren trokken legen zonsondergang af. Omtrent 150 gewond en gedood. Het verlies der Boeren wordt verondersteld zwaarte zijn. In een later Engelsch bericht staatde Boeren verloren het dubbele aantal. Blijkens latere officieele opgave gesneuvelden daar 8 Boeren en werden 6 licht gewond, terwijl den volgenden dag 205 dooden en zwaar gewonden van de Engelschen op 't slagveld werden gevonden. De inzender heeft niet eens opge geven de berichten van zoogenaamde ooggetuigendeze waren nog veel gek kei', maar het bovenstaande is voldoende om een klein inzicht te krijgen in Engelsche onwaarheids- liefde. De Roeren namen bij Ladysmith tweeduizend Engelschen gevangen, waaronder twintig olïicierende Ier- sche fusiliers, en een bataljon van het Gloucestershire regiment, bene vens een batterij bergar tillerie, vie len in hunne handen. Bovendien hadden de Engelschen een groot aantal dooden en gewonden. De Eclair meldtdat zich een comité van studenten gevormd heeft, met het doel een vrije compagnie te or- ganiseeren, die naar Z-Afrika zal vertrekken, om daar voor Transvaal te gaan strijden. Ook zal een af- deeling veldtelegrafrsten gevormd worden. De Vorst en de Vorstin van Naab het Engelsch van H. H. BOYESEN. 13) Eindelijk kwam de concertavond, en de groote zaal was, zooals de nieuwsbladen den volgenden dag verzekerden, «tot in de uiterste hoeken met een uitgelezen en ontwikkeld pu bliek gevuld.» Edith moest bare voorzorgs maatregelen meesterlijk genomen hebben, want toen hij de estrade betrad, werd hij met geest driftvollen bijval ontvangen, alsof hij een we reld beroemd kunstenaar was. Op Edith's raad ware hare twee lievelings-nocturno's als eerste nommers op het programma geplaatst geworden; daarop volgde een van die Cho- pinsche balladen. Vervolgens gaf hij nog een van Liszt's «Rhapsodies hongroises, en een Impromptu van Schubert; maar het grootste gedeelte van het programma was aan Chopin gewijd, dewijl Halfdan, met dien ster ken, hopeloozen hartstocht in zijn binnenste, 'voelde, dat hij dien componist beter, dan eenig ander, kon vertolken. Hij bracht de verza melde menigte in verrukking. Toen hij na het laatste nommer zich in de garderobe terugtrok, omringden hem de vrien den met loftuitingen en gelukwenschen, voor aan Mrs. van Kirk en Edith. Zij stonden er op, hem in haar equipage naar huis te bren gen. Clara gaf hem een kus, Mrs. van Kirk stelde hem aan de dames als «haar vriend, Mr. Berk" voor, en Edith hield zijn hand zoo lang in de hare, dat hij bijna zijn zelfbeheer- sching verloor, en haar nu en hier zijne liefde had verklaard. Haar heerlijk beeld, waarop zijn blik zoo vast rustte, verdween plotseling achter een tranensluier, een onuitsprekelijke zaligheid vervulde zijne jubelende ziel. Ein delijk was hij instaat zich los te rukken en wandelde daarop doelloos door de lange, een zame straat. Waarom zou hij Edith niet zeg gen, dat hij haar beminde? Was het dan een misdaad? Neen, zij moest nog heden nacht weten, hoe hij haar aanbad. Van den toren eener naburige kerk sloeg het elf uur. Hoog en statig verhief zich in het maanlicht het huis der van Kirksover de straat viel de breede, dichte schaduw. Boven in de derde verdieping zag hij twee verlichte vensters; de gordijnen waren toege trokken, maar de blinden niet gesloten. Overi gens was het huis donker. Hij verhief zijn stem en zong een Zweedsche serenade, welker inhoud volkomen zijne zielsstemming weergaf. Zijn heldere tenor vervulde den stillen.nacht; het tegenoverliggende huis weerkaatste met zachte echo zijn lied: «Der du an dem nacht'gen Himmel. Goldigst glanzest, holder Stern, Lasz an deinem Bliek mich laben, An dem Anblick deiner Schone.» Het gordijn werd op zijde geschoven, en het venster voorzichtig geopend, en Edith's prachtig hoofd verscheen in donkere en toch scherpe omtrekken op den donkeren achter grond. »Als ik u bidden mag, ga weg! Gij moet u verwijderen; gij zult de menschen wakker maken.» Hij verstond de woorden wel, ofschoon zij slechts als een gefluister uit de schaduw tot hem doordrongenmaar in de ontroering zijner ziel hadden zij geen zin voor hem, en weder verhief zich zijn stem: »Ach, mich zieht's zu deiner Wohnung Von der Erde wildem Kampfe, Schönster Stern, in deine Höhe; Süszer Stern, hinauf zu dir!» «Lieve Mr. Berk,» fluisterde zij weder op wanhopigen toon; ik bid u, verwijder u! Of wacht een oogenblik; ik kom beneden.» Weldra werd de huisdeur stil geopend; Ediths hooge, slanke gestalte in wit gewaad verscheen en verdween weder. Met één sprong was Halfdan de stoep op en door de deur, welke Edith achter hem sloot, binnengestormd. Daarop ging zij met rassche schreden hem voor naar de woonkamer, waarin het maan licht door de geslotene jalouzieën viel. Nu, Mr. Berk,» sprak zij, op een chaise- longue plaats nemende, «moet gij mij eens zeggen, wat dit meer dan zonderlinge gedrag te beduiden heeft. Ik zou meenen, dat ik niet verdiend had op deze wijze door u be handeld te worden.» Halfdan was geheel in de war; een zenuw achtige aandoening deed hem over al zijne leden beven; hij zocht te vergeefs naar woor den en snakte naar adem. Hij had harts tochtelijke verwijtingen verwacht, maar deze gestrenge kalmte deed zijn hart als verstijven.» «Ik vertrouw, dat gij zult inzien,» ging Edith met dezelfde koele ongenaakbaarheid voort, «dat, indien ik u niet in de rede was gevallen, de politie het zou gedaan hebben, en gij waart wegens nachtelijke rustversto ring gearresteerd. Dan hadden wij het mor gen in alle couranten gelezen, en ik zou voor de gansche stad een zot viguur gemaakt heb ben Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1