GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Bentheiir. worden heden met hun beide kinderen op 't Loo verwacht. Automatische deuropencr. Deze weck werd ons, zegt Architsclu- raeen nieuwe vinding op hot gebied van deuropenen en sluiten vertoond, welke, wanneer zij blijkt goed te zullen werken, ongetwijfeld een groot succes zal bekomen. De werking is als volgt: Op twee meter afstand van de deur of deuren gekomen, openen deze zich van zelve, om zich nadat men twee meter door de opening is gegaan, dus over het geheel gedurende den tijd dat men vier meter doorloopt, weder op de zelfde geheimzinnige wijze, te sluiten; zoolang zich echter ook maar één peisoon binnen dezen afstand bevindt, blijven de deuren in geopenden stand. De werking is hydraulisch of pneu matisch, mooglijk ook wel beide, de de juiste werking en inrichting wordt echter geheim gehouden, alleen is bekend dat het toestel op de water leiding moet worden aangesloten, welker druk vereenigd met het ge wicht van één persoon, welke zich op twee meter afstand van de deuren bevindt, voldoende is om het toestel in werking te stellen. Door het meer of minder openen van de toevoer kraan der waterleiding kan van te voren de snelheid waarmede de deu ren zich zullen moeten openen, wor den vastgesteld en deze zeer lang zaam of ook wel snel geschieden. De werking is geruischloos, en het ell'ect verrassend Als een niet daaglijks te vermelden bijzonderheid kan worden medege deeld, dat deze uitvinding of toepas sing van Nederlandsche herkomst is, door een Nederlandsche fabriek in exploitatie genomen en verder in de voornaamste landen van Europa en in Amerika gepatenteerd is. Naar ons werd medegedeeld zijn voor het nieuwe postkantoor te 's Gra- venhage de inrichtingen voor vier stel tochtpuideuren besteld en is men voor de levering van dezelfde toestellen, voor eenige groote stations in ons land in onderhandeling. Onnoodig te zeggen dat deze vin ding voor groote gebouwen met een groot en druk verkeer, alsmede bij schouwburgen, vooral bij brandge vaar, van groot nut zal kunnen zijn. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunhebs- buet, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Jong Nederland begint zich in onze gemeente nu ook te roeren voor Transvaal. De leerlingen van Gymna sium en 11. B. School offerden ieder een gulden, op de openbare meisjes school wordt druk met z.g. prikkaarten gewerkt, de Christelijke school bracht reeds f 38 50 bijeen, terwijl ook op de openbare scholen 3e soort giften worden ingezameld, zoodat zelfs de arrnsten onder de armen zijn pen ningske zal kunnen olïeren voor de Transvaalsche broeders ten einde hunne wonden te heelen, hen door Engelsche gouddorst geslagen. De Garanten-Vereeniging opent de reeks der namens haar te geven voorstellingen met »Schurkenspel", looneelspel van H. A. Jones, op te voeren door de Koninkl. Vereeniging liet Nederlandsch Tooneel". Het zal zeker velen genoegen doen te ver nemen, dat de voorstellingen voortaan eerst te 8 uur aanvangen. Donderdag 2 Nov a.s. des avonds 8 uur, zal in »Ons Huis" de eerste cursus-vergadering gehouden worden, voor de vereeniging van Vakorgani satie, inleider: G. In der Maür, met het onderwerp: »fIoe ons land gere geerd wordt." Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat op Donderdag 2, en Zaterdag 4 November, telkens van 10 tot 2 uur door of vanwege de lote- lingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten Raadhuize aanvraag kan geschieden voor de ge tuigschriften, ter bekoming van vrij stelling wegens broederdienst. of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder éen of meer halve broeders te hebben). Van gebreken, die men verzuimde op te geven of die ontstaan mochten zijn na de loting, kan alsnog aangifte geschieden in de zitting van den Militieraad, die gehouden wordt op 11 December. Omtrent het Zweedsche Zangers kwintet Lutteman, dat aanstaanden Donderdagavond in «De Arend" een groot concert zal geven, schrijft het Deensche blad Poliliken ondermeer: Na een achtjarige met succes be kroonde Tournée door Amerika, Ca nada en Mexico, zijn «dieLuttemünner" teruggekeerd en een stampvolle zaal ontving ze gisteravond met daverend applaus. De Prov. Gron. Cour. van 20 October schrijft: Gisteren hadden we 't genoegen het Zweedsch-Zangerskwintet «Lut teman," met medewerking van miss Ollie Torbett, violiste, en Hernn Max Fröhnert, pianist, te zien optreden. Een vrij talrijk publiek, waaronder velen van elders, was opgekomen om te profitecren van deze schoons gele genheid. En waarlijk de bezoekers hebben genotenluide werden de zangers bij het slot van elk nommer toegejuicht; zoodat ze een paar nom- mers wel moesten herhalen. 't Pro gramma was rijk en afwisselend. Ook de pianist en de violiste kweten zich uitmuntend van hunne taak en toonden meesters op hunne instru menten te zijn. In 't kort: het Zweedsch- Zangerskwintet «Lutteman" heeft hier een uitstekenden indruk achter gelaten. De '17-jarige klerk te Zwolle, die Zaterdag, met medeneming van f 2500 van zijn patroon, in de richting naar Arnhem vertrok, met het voor nemen naar Transvaal te vertrekken, is dien dag te Deventer uitgestapt; van daar vertrok hij per Hollandsche Spoor naar hierna een koffer, een paar laarzen en een nieuw kostuum te hebben gekocht, vertrok hij met achterlating zijner oude kleeding naar Utrecht en kocht daar een plaatsbewijs naar Hamburg. Onderweg kwam bij tot inkeer, stapte te Arnhem uit, keerde naar Zwolle terug en bracht het nog voorhanden geld bij zijn patroon terug. Ruim /'125 had hij aan reisgeld, nieuwe kleêren en een revolver met 50 patronen besteed. Een ontzettend ongeluk is Zater dag op het terrein der niouwe gas fabriek geschied. De 14-jarige F. M., wiens vader op het Sasje woont en die de ketel makers behulpzaam was en hen moest bijlichten, bad het ongeluk van den 9 Meter hoogen steiger te glijden en in een der gasketels te vallen. Toen de ketelmakers, die opeens in het donker stonden, hem gingen zoe ken, vonden zij hem reeds ontzield. Dr. Schreuder kon niet dan den dood door schedelbreuk constateeren. Weer duikt het bericht op dat toch een tramverbinding ZeistDe BildtAmersfoort zal tot stand komen omdat het bezwaar van den Minister van Oorlog tegen de oorspronkelijk geprojecteerde lijn, welke door het schiet-terrein ging, opgeheven is door dien een ander terrein werd aange boden. De concessie-aanvraag zou dan ook binnenkort verwacht kunnen worden. Het zal voorzeker velen onzer reizende stadgenooten, aangenaam zijn te vernemen dat trein 811 der Centraalspoor van 1 November af des avond weder te 11.20 uit Utrecht zal vertrekken, waardoor de aansluiting op de treinen uit de Haag en Rot terdam aanmerkelijk later wordt. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het Postkantoor te Amersfoort 2e helft maand October 1899. 1. L. Jesink Amersfoort. 2. Wed. Reeders Amsterdam. 3. Komynze Barneveld. 4. W. J. Vogel Oostei huizen. 5. P. Eisma Oudega. 6. H. Meinen de Rijp. Buitenland. 1. Monsieur de GreifF Crefelt. 2. Wolter Moes Muhlheim. Zooals wij Zaterdag reeds per bulletin onze lezers mededeelden, werd Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck in eene buitengewone zitting der Provinciale Staten tot Gedeputeerde gekozen. Door deze benoeming houdt Z.Ed. op burgemeester onzer gemeente te zijn. Van een occassinal ontvingen, wij het navolgende: In het locaal «de Arend" waren Maandagavond de leden der A. F. C. Quick bijeengekomen om voor de laatste maal afscheid te nemen van hun geliefden ex-captain, den Heer Bodenstein. Vrijdag was het bekend geworden, dat genoemde Heer zich naar Transvaal zou begeven, om daar te helpen tot verdediging van zijn vaderland. Dat dit stoutmoedig plan door alle leden der A. F. C. Quick luide werd toegejuicht, behoeft waarlijk geen betoog. Daarom was dan ook bij het bestuur het plan gerijpt om onzen held een souvenir aan te bieden, uit naam der vereeniging. Er kon moeielijk een rneer practisch cadeau gegeven worden, dan een revolver, en zoo gebeurde het, dat Maandagavond de leden verzameld waren om hem dit blijk van sympathie te overhandigen. Toen de held van den avond binnen kwam, waren alle leden reeds ver zameld en zongen het Transvaalsche volkslied. Nadat het lied beëindigd was, ging er een donderend hoera op voor het welzijn van ons broe dervolk. De Heer Bodenstein bedankte, zichtbaar aangedaan, voor deze har telijke ontvangst Toen alle nu gezeten waren, opende de voorzitter, de Heer E van Vollenhoven, de vergadering, en heette den Heer Bodenstein wel kom. Na een geestdriftvollen speech voor het welzijn van Transvaal en voor het geluk van den ex-captain, overhandigde de voorzitter het pistool, het de taak opleggende om een be minden vriend in de gelegenheid te stellen zich tot het uiterste te ver dedigen. De vergadering barstte daarna in een enthousiast gejubel los, en het is zeker, dat, indien slechts één der wenschen, die dezen avond geuit zijn, tot vervulling moge komen, deze schandelijke oorlog spoedig aan Trans vaal de welverdiende rust zal geven. De Heer Bodenstein dankte in eene hartelijke rede zijne vrienden voor het cadeau en meende uit naam van het Transvaalsche volk te spieken, wanneer hij alle Nedei landers en zijne vrienden in 't bijzonder dankte voor de vele blijken van sympathie. Ten slotte werd weder een Trans vaalsch lied gezongen, en het laatste couplet van het lied «de Vierkleur" maakte door zijne toepasselijkheid grooten indruk. Na een driewerf hoera voor Transvaal, nam de Heer Bodenstein afscheid van zijne vi ienden, met den hoop deze het volgend jaar terug te zullen zien. Dit zij zoo. Naar men zegt, zal de A. F. C. Quick pogingen doen om een voetbal- feest te organiseeren ten bate van het Roode Kruis Moge dit haar geluk ken en alzoo medewerken tot ver zachting van het lot der arme Trans- valers 1 Geen parelen maar een houten waaier. Een aardige anecdote, voorgevallen tydens het verblijf van prinses Hein- ricb in China werd meegedeeld door Ernst von Hesse Wartegg in eene voordracht, die hij dezer dagen hield in de «Deutsche Sprachverein" te Milaan. Bekend werd gemaakt, dat de Keizerin weduwe van China der prinses een kostbaar paarlsnoer zou aanbieden bij de voorstelling der prinses aan de Keizerin-weduwe. Hierbij deed zich echter een kleine moeielijkheid voor. In China worden, zooals wel be kend zal zijn, de ouden zeer geres pecteerd, en het is geen «ton" dat een oudere voor een jongere zich in staande houding bevindt. Daar nu de Keizerin veel ouder is dan de prin-es, zoo zou de laatste moeten hebben staan, terwijl de eerste zat. De onderhandelingen hierover duurden lang, maar de Duitschers wilden zich niet schikken naar de Chineesche gebruiken. Eens op een dag liet de Keizerin den Duitschen gezant roepen en deelde hem nage noeg het volgende mee«Als de prinses het goed vindt, dat ik blijf zitten, als ze naar mij toekomt, dan krijgt ze de parelenwanneer ik echter opstaan moet, den krijgt ze de parelen niet." Het mocht en kon evenwel niet dat de prinses stond voor de zittende Keizerin, en bij de kennismaking kreeg de prinses geen paarlsnoer, maar slechts een eenvoudige houten waaier. Drukken zonder inkt. Dezer dagen hield de uitvinder van een methode om zonder behulp van inkt te drukken, daarover een voordracht in het St. Bride Instituut te Londen, welke door een groot aantal vakmannen werd bijgewoond. De uitvinding komt op het vol gende neer: Een chemisch bereid papier, aldus de Sloompost, gevoelig voor de in werking van den electrischen stroom, wordt met behulp van de gewone positieve en negatieve pool met den drukvorm, den drukcylinder of druk plaat, in verbinding gesteld en men verkrijgt langs dien weg, zoodra de electrische stroom gesloten wordt, een afdruk van den lettervorm of de teekening. Hiertoe moet natuurlijk het papier behoorlijk geprepareerd zijn, doch daar dit tegelijk met de fabricatie geschieden kan, zoo levert dit geen bezwaar op en zal het, wanneer het practisch bruikbaar blijkt, wel spoedig door de papierfabrikanten aan de markt worden gebracht. Een groot voordoel van de uitvin ding moet daarin gelegen zijn, dat de thans bestaande drukpersen met een geringe wijziging dienst kunnen doen; men heeft alleen de inkttoe- stellen weg te nemen en den druk cylinder te bekleeden met een man tel van het zwaarste zink, om dezen als geleider van den stroom te doen dienen. Wanneer dan de positive en negatieve draad van de electriciteits- bron naar de machine geleid zijn, kan met het drukken een aanvang gemaakt worden. Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Geachte Redacteur! Beleefd nog plaatsing verzocht voor onderstaande stukje. De Kennis en de blauwe tent. De Kermis of jaarmarkt is thans afgeloopen, tenminste voor hen die hun uitgaven naar hun inkomsten hebben gezet en zich niet te buiten zijn gegaan aan dingen die zij feitelijk niet konden missen, ja er zullen er helaas velen, zeer velen zijn, die weken, wellicht maanden er nog de bittere nasmaak van zullen moeten proeven, en dat om een paar enkele dagen van genot. Zinnelijkheid en verdierlijking, niet allen worden hier natuurlijk mede bedoeld die de Kei- mis wilden vereeren met een bezoek, doch helaas het moet gezegd de gioote meerderheid wel. Wij geheelonthou ders en bestrijders van drank hebben niet beter kunnen doen dan ons te combineeren en van deze gelegenheid te proviteeren, om het al verregaand gedegenereerde volk er op te wijzen dat men verkeerd doet zich te ver giftigen met alcohol. Dank zij de bladen van Amersfoort en dank zij het publiek is dit ons volkomen gelukt, de bladen zijn zoo welwillend geweest ons een plaatsruimte af te staan, en het publiek heeft zich jegens de tent ordelijk gedragen wat in die dagen toch stellig niet verwacht wordt. Statig stond zij daar met haar onbevlekte blauwe banier op den top, trotseerende de joelende, juichende, zingende, dansende en schreeuwende menigte als een toevlucht voor hen die niet altijd hun heil willen zoeken in de vooiportalen der hel, zij heeft haar dienst gedaan op een wijze zooals het op een jaarmarkt moet gedaan worden. Doch moet hier het publiek en de bladen bedankt worden, dan is het ook niet meer dan plicht ook hen te bedanken die er zich veel voor intresseerden en wel de Kapelaan van het Kruisverbond en hare Voorzitter Ellor, ook hen den dank die hen toekomt voor de moeite in het belang van het welslagen van ons doel gedaan. Hebben wij hier intensief (kracht dadig) gehandeld in het belang van het algemeen. Zoo hoopen wij dat de Chaos (Verwarring) van de kermis u allen niet zal doen vergeten, dat waar wij opkwamen om het alco holische monster te bestrijden, dat daar geld zeer veel geld mede gepaard is gegaan en dat de bevolking van Amersfoort en omstreken niet allen onthouders zijn van alleen maar on matig te drinken. Waarom wij dan ook meenen een beroep te mogen doen om steun bij het denkende bemiddelde publiek, wij meenen dat deze oproep met Enthousiasme (geestdrift! begroet zal worden van allen die het welmeenen met ons menschelijk streven. Zij die daartoe genegen zijn kunnen hun bijdragen zenden aan onderstaande personen alles zal verantwoordt worden onder welken naam of letter men dit geeft in alle Amersfoortsche bladen, nogmaals hopen wij in naam van menschelijkheid en humaniteit dat men ons steunemocht er over blijven dan zal dit onze schoone propaganda ten goede komen. Vele kosten zijn er mede gepaard gegaan maar het is ons een troost te weten dat ons doel ons heilig doel is bereikt, de tent werd aangekeken begluurd en bespot maar het was of de spreuk die er hingOnze hulp is in den naam des Ileeren, vele kwaadwilligen afschrik ten en de goede tot schuilplaats voor het vele kermislawaai een rustplaats aanbod. De dagen zijn voorbij en het zaad door ons gestrooid zal ontkiemen niet tegenstaande de stormen die het willen verwoesten laat dit ons een aanstoot zijn om wanneer er dan ook weder een dergelijke gelegenheid zich aan bied om met de dezelfde phatas (be geestering) een dergelijk werk te ver richten tot verheerlijking van het goede en verdelging van het kwade, dit zij zoo. Namens de commissie, G. IN DER MAÜER, Voorzitter. Steun kan opgezonden worden aar. de volgende adressen. BLOK, Penningmeester. Krominestraat. ELLER, Voorzitter Kruisverbond. AKKERMAN, Utrechtsche weg. G. IN DER MAÜER, Appelmarkt 4. (firma Bruyn en Co. Boekbinders. Namens de commissie, VAN ES, Krommestraat. Geachte Redactie, U zult zeker wel zoo vriendelijk willen zijn mij een plaatsje in te ruimen in uw geacht blad om de aandacht van uw lezers voor eenige oogenblikken te bepalen bij onze Jaarlijksche Maatschappelijke Aan vrage, die gehouden zal worden van 29 October tot 12 November e.k. In de achterbuurten en duistere plaatsen van onze groote steden, verborgen van het licht der moderne beschaving, en als het ware rond- wroetende onder de schaduw van hare paleizen, is een massa misdaad en onzedelijkheid, dronkenschap, ver deeldheid en bedrog te vinden te midden van de nijpendsle armoede, van welker omvang niemand zich een idee kan vormen, dan zij die er door hun liefdearbeid op een o andere wijze geregeld mede in aan raking komen. De komst van den winter verhoogt altijd die ellende en armoede. Het Leger des Heils heeft beslist den oorlog verklaart tegen dit alles. Door de vijf-en-twintig Maatschap pelijke Instellingen, die daar zijn, zoowel als door den arbeid, die ge- geschiedt in onze overige zeventig posten over het geheele land, strijden 250 Officieren aanhoudend legen deze zonde, schande en armoede. Ons Maatschappelijk Werk gaat wer kelijk goed vooruit De Financiën worden zoo zuinig mogelijk beheerd, zooals ieder zien kan uit den Jaar- lijkschen Balansstaat, die door ons wordt uitgegeven en die voor onze vrienden gaarne beschikbaar wordt gesteld. Een derde Reddingsbuis zal binnen een paar weken geopend worden. Ik heb de eer u nu te berichten, dat de Jaarlijksche Aanvrage ten be hoeve van ons Maatschappelijk Werk begint op Zondag 29 October en eindigen zal op Zaterdag 11 Novem ber. Een geïllustreerd boekje, beschrij vende den toestand van het Maat schappelijk Werk op heden, is nu van de pers gekomen en zal over het geheele land verspreid worden en aldus zal aar. ieder een gelegen heid worden aangeboden ons te hel pen. Giften kunnen evenzoo gezonden worden aan onderstaand adres en wij verzoeken u, uw bijdragen te willen zenden onder mottoVoor het Maat schappelijk Werk." Wij houden ons er van verzekerd, dat de sympathie voor ons Maat schappelijk Werk, ons door de Pers en het publiek tot nu toe geschonken, ook dezen winter niet zal achterblij ven en dat dit goede werk onder de hulpbehoevenden en armen van ons land, hetwelk wij allen zoozeer lief hebben, niet zal behoeven te lijden door gebrek aan de noodige fondsen. ARTHUR S. BOOTH-CLIBBORN, Kommandant. Warmoesstraat 134, Amsterdam. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aabevelen op zijn huidige advertentie acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2