mimi 2 hooi- of Inwierp BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Ad vertentiën. VERLOREJff m goeden dassgéld. A.H.DHIJFIIOUT VANHOOFF verkoopen eenip meubelen en Misraad, voor afbraak. verschillende etappen bestaat een voortreffelijk geregelde verbinding; wordt er één ernstig bedreigd ,en mocht men de daar opgehoopte voor raden niet gemakkelijk genoeg kunnen redden, dan worden zij vernietigd. De verdedigende oorlog, waaraan wij in afzienbaren tijd niet behoeven te denken, brengt ons ten slotte nog grootere voordeelen dan de aanval lende oorlog. Met de verandering van terrein gaat een verandering van taktiek gepaardin Natal en in het Zuiden hebben wij met weinig be kende toestanden te rekenen, maar op de hoogvlakten van Transvaal en den Oranje-Vrijstaat zijn wij thuis De Engelschen moeten ons en God's vrije natuur hier eiken stap onder de ongelooflijkste moeielijkheden betwis ten en er altijd op bedacht zijn, naar twee en drie kanten te vechten; er zal dan, zooals gij terecht aanneemt, een guerilla ontstaan, zoo bloedig als men zich niet zal kunnen voorstellen en dien de Engelschen maar weinige maanden kunnen volhouden. Bjj God, wij Boeren denken er niet aan het Engelsche overwicht in Zuid Afrika te bedreigen; maar enkelaan de vrijheid van ons eigen vaderland. Maar de Engelsche opperheerschappij zal bij het voeren van den oorlog schipbreuk lijden op den vrijheidszin van alle Afrikaanders. Wat heeft Engeland er in den tegenwoordigen strijd aan dat het 40 miljoen zielen telt, als het van dezen slechts 80,000 man in het veld kan brengen? Wij Boeren slaan nu reeds, bij een totale bevolking van slechts 170,000 zielen, met 50,000 man in het veld, zoodat wij volstrekt niet behoeven te rekenen met den opstand van de Kaapsche en Natalsche Boeren. Maar wee de Engelschen, als zij voortgaan met de inboorlingen tegen ons op te stoken en tegen ons in den oorlog te gebrui ken; de algemeene opstand van het geheele Afrikaanderdom is dan zeker, en ik deins er voor terug, u de ge volgen die de Engelschen daarvan zullen ondervinden maar bij benade ring te schilderen. Onze tegenstanders hebben reeds nu schitterende bewijzen van hun dapperheid gegeven hebben hun sol daten echter onder langdurige ont beringen en groote vermoeienissen te lijden, dan breidt de demoralisatie zich uit en tegenover een vijand die hun in aantal ver de baas is zullen zij geen stand meer houden Denk niet dat ik overdrijf als ik u openlijk zeg dat wij zullen over winnen elke man bij ons heeft de zelfde overtuiging en het rotsvaste vertrouwen op God, dat Hij ons in dezen strijd even trouw terzijde zal staan als in andere gevechten. Hij zal het bloed dat vergoten wordt in den oorlog (die misschien nog een jaar zal duren) niet over ons en onze kinderen laten komen. Naast den godsdienst is het vaderland het heiligste goed voor ons, onze vrijheid zal God behoeden, als wij in den strijd ook verder op hern bouwen... Admiraal Watson heeft naar Was hington het bericht kunnen seinen, dat er uitzicht bestaat op een ver betering van den toestand op de Philipijnen de provincie Zamboanga op Mindanao heeft zich de vorige week overgegeven en beloofd al haar geschut te zullen uitleveren, terwijl alle hoofden hun onderwerping zou den hebben aangekondigd. HH. MM. de Koningin en de Koningin-Moeder gaan heden naar Vlissingen ter begroeting van de Keizerin en den Keizer van Duitsch- land, die, van Engeland komende, naar Duitschland terugkeeren. HH. MM. zullen in stede van a.s. Donder dag, Vrijdag 1 December in de resi dentie terugkeeren. Het uur van aan komst aan het station van de Staats spoor" blijft hetzelfde. De hofmaarschalk baron Clifford is Maandag naar Vlissingen vertrok ken. Aldaar worden met het oog op de begroeting van den Keizerin en de Keizer van Duitschland door onze Koninginnen, toebereidselen gemaakt voor de aanbieding van een collation aan boord van het ter reede verwacht wordend pantserdekschip Zeeland. Frankeerzegels, briefkaarten en omslagen van vroegere uitgiften dan van 1898/99, voor zoover die niet reeds zijn ingetrokken, zullen, met ingang van 1 Januari 1900 buiten gebruik worden gesteld, en dus, na dien datum, waardeloos zijn voor de frankeering van brieven en andere stukken. Brieven en andere stukken, geheel of gedeeltelijk met die zegels ge frankeerd en op of na 1 Jannari 1900 ter post bezorgd, worden als onge- frankeerd of onvoldoende gefrankeerd beschouwd en met het verschuldigde port belast. De hierbedoelde frankeerzegels, briefkaarten en briefomslagen van ouden stempel worden na l Decem ber niet meer verkrijgbaar gesteld en kunnen na 1 Januari tot 1 Juli a.s. tegen frankeerzegels, resp. brief kaarten en briefomslagen van gelijke waarde der uitgiften van 1898 en 1899 worden ingeruild. Een Loterij-Tentoonstelling. Onder dit opschrift lazen wij ver leden Zaterdag in side Telegraaf" het volgende »De Nederl. Loterij-Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Kunst" heeft in den westelijken vleugel van het Paleis voor Volksvlijt de goede ren tentoongesteld, die zij eerstdaags wenscht te doen verloten. Er zijn mooie prijzen bij. De hoofdprijs, slechts in teekening aanwezig, is een juweelen stel, te leveren door de fir ma Begeer te Utrecht, ter waarde van f4000. De gelukkige winner, die een weinig verlegen mocht zijn, met het luxueus voorwerp, behoeft evenwel slechts zijn verlangen te kennen te geven, om in plaats daar van f3600 in contanten te ontvan gen en met electrischen spoed wordt hem dit bedrag uitbetaald. Dat is niet om er mede te spotten, in onzen onsolieden tijd. De 2e prijs is een stel tafelzilver ter waarde van f1000; de gelukkige winner kan evenwel ook aanspraak maken op f900 in geld. De volgen de prijzen zijn een mooi salon-ameu blement, een slaapkamer- en een eet kamer-ameublement, eenige pianino's, een zilveren thee- en koffie-servies, gouden horloges, fietsen, p endules, bronzes, vloerkleeden en dan nog een 6000 tal kleinere prijzen. «Morgenavond zoo vernemen wij wordt in de tentoonstellings zaal den houders van loten een wan delconcert aangeboden. De bezitters van loten kunnen dan hunne ooren door schoone muziek laten streelen, en bij het bezit van een voldoend aantal loten zich overgeven aan den zaligen droom, misschien I in 't be zit van Nabobs schatten te geraken. Anderen dan lotenhouders kunnen zich dat dubbele genoegen voor een dubbeltje verschallen. «En dan zijn er nog, die beweren, dat het tegenwoordig een slechte tijd is!" AAN DE DOOVEN. -— Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunners- bury, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De kapitein J. Stroeve, van het 5e reg. inf. heeft pensioen aan gevraagd. Donderdagavond 8 uur zal in Amicitia voor de leden der plaatse lijke afdeeling van hel «Nut" prof. dr. Jan ten Brink, uit Leiden, spre ken over: de troostelooze weduwe van Ephesus. De heer J. M. Thiel, leeraar aan de H. B. S alhier is met den heer Mars uit Amsterdam geplaatst op de voordracht voor leeraar in de wiskunde en het boekhouden van de 1e H. B. S. met 3-j. cursus voor jongens aldaar. De «Vereeniging voor Vakor ganisatie," in 't begin van Mei op gericht, heeft zooveel succes gehad, dat het Bestuur nu reeds ernstige pogingen aanwendt, om er een Be stuurdersbond van te maken. Za terdag 2 December half acht uur, zal daarvoor eene vergadering wor den gehouden en in «Ons Huis." Vlag van het Vereenigd Zuid-Afrika. In een brief dd. 25 October uit Pretoria aan de Haarl. Cl. verzonden, wordt medegedeeld dat New-Castle den .14 October door het Hollander korps werd ingenomen en de vlag van het Vereenigd Zuid-Afrika ge- heschen. Deze vlag is aldus rood wit blauw langs en onder het rood, wit en blauw is om de andere een strook oranje en groen; het oranje de kleur van den Vrijstaat, het groen de kleur der Republiek. Koningin Victoria. «Eene Vorstin, die gebonden als zij is door hare «constitntioneele rechten en plichten, is toch alleen niet bij machte geweest dien oorlog te be letten" schrijft de Midd. Cour. Als een groep politieke schavuiten een roof-oorlog doet uitbreken, wascht, Victoria haar handen in onschuld zij is immers slechts een constitutio- neele Vorstin en in zoo'n geval Vóór dat het tot een oorlog kwam, had Victoria haar onwillige ministers naar huis moeten zenden. Had dit niet gebaat, dan zou zij, door eene Kamerontbinding, dus door een beroep op haar Volk, door haar voorgelicht, den oorlg wellicht voorkomen hebben. En dat Victoria thans, naar het Dbld. van Z.-H. vermoedt, in een hoekje zit te huilen over de verschrik kingen van den oorlog, mag heel aandoenlijk zijn die tranen pleiten haar niet vrij. Tot zoodanige werkeloosheid is zelfs een constilutioneel Vorstin niet ge houden Zeker, men heeft de bejaarde Vorstin van het oorlogvoerende Bi it- sche rijk in allerlei caricature weer gegeven. Dit lag voor de hand. Of die caricaturen echter te schei p geteekend zijn, blijft nog de vraag Een tocht op leven en dood. Zooals uit Atlanta in den staat Georgia (Amerika) gemeld wordt, spreekt nagenoeg iedereen daar de laatste dagen van twee beambten bij de «Southern Passenger Express-Com pany." Door hun buitengewone tegenwoor digheid van geest en hun aan over moed grenzenden moed hebben deze mannen meer dan 100 personen van een verschrikkelijken dood gered. Het was 'avond, toen de expres- trein de stad Macon verliet, en met een razende snelheid in de richting Atlanta voortstoornde. Spoedig was een groote, op ijzeren bogen rustende, houten biug bereikt, die op een hoogte van 100 voeten boven een afgrond gebouwd is. Onmiddellijk voorde brug maakt de weg een scherpe bocht, zoodat de machinist de brug niet eerder kon zien, voor dat de locomo tief er vlak bij is. Toen Pitman, de machinist van den van Macon ko menden trein, de bocht voorbij was, zag hij tot zijn groolen schrik, dat de brug in brand stond. Slechts één seconde had hij om zich te bedenken. De trein te remmen, zou onmiddellijk tengevolge hebben een botsing met een trein, die dadelijk achter hem volgde. Hij koos den eenigen anderen weg, die niet minder gevaarlijk was, namelijk hij opende een ventiel, zoo dat de locomotief met een kolossale vaart vooruitging. Met een waanzinnige snelheid stoof de trein door de vlammen en was in het volgende oogenblik gelukkig en behouden aan den overkant aan gekomen. Niet minder moed dan de machi nist Pitman toonde de conducteur Hobbard, die ook op de machine was. Nauwelijks stond de trein stil, of hij sprong toe op den verbluften en verschrikten baanwachter, trok hem het lantaarntje uit de hand en rende over de brandende brug den aanko mende goederentrein tegemoet, welks machinist hij nog juist een signaal kori geven. Was dit niet gebeurd, dat zou het gewicht van den trein te zwaar geweest zijn, en het personeel zou in den afgrond een verschrikkelijken dood gevonden hebben. Lauwerecht, In de geschiedenis der oude heer lijkheden, gelegen in het Sticht van Utrecht, neemt Lauwerecht eene be langrijke plaats in. Ter gelegenheid dat het thans, verineenen wij, de eer ste maal is, althans sinds meer dan drie eeuwen, dat deze heerlijkheid te koop kwam, deelen wij onzen lezers er iets van mede. Reeds in 1391 was Arembrecht Pellecussen in Lauwerecht gezeteld. Of Pellecussen in verband staat met Pellicome, is onbekend, doch in 1600 was Johan Pellicome heer van Lau werecht. Zijne kleindochter bracht haar (40 jaren later) door huwelijk- in de familie van Westrenen. De leden dezer uitgestorven familie hebben in onze goede stad, en even eens in Amersfoort een belangrijke rol gespeeld en in onderscheidene historische stukken komen zij voor, ook onder de namen der heerlijk heden door hen bezeten. Daardoor leest men van den heer van Lauwe recht, wanneer een Van Westrenen bedoeld werd. Viermalen ging de heerlijkheid in deze familie van vader op zoon over, tot zij het eigendom werd van mr. Nicolaas van West renen, overleden in 1809, wiens eenige dochter door haar huwelijk met den bekende jhr. J. G. W. C. van der Brugghen van Croy, de heerlijkheid in deze familie deed overgaan. Hun kleinzoon overleed in dit jaar kinderloos, waarna Lauwerecht thans voor de eerste maal in het openbaar verkocht is. De heerlijkheid, titel met uitgebreid archief, rechten en aan- hoorigheden van Lauwerecht, werd gekocht door den lieer Van Oordt, te Hilversum. (U. D.) Een schat op een kerkhof. Op een der kerkhoven in Berlijn verscheen voor eenige dagen een man, die, volgens beschrijvingen van ge tuigen, veel overeenkomst vertoonde met een voortvluchtigen kassier van de maatschappij Cyclop, die er niet lang geleden met een bedrag van 15.000 M. vandoor ging. Dezen man, die een blauwen bril droeg, infor meerde bij een arbeider op het kerk hof of deze niet 9000 M. had ge vonden. Hij zou deze som op het kerkhof in den grond hebben gestopt, doch verklaarde, dat hij ze nu niet meer terugvinden kon. De arbeider geloofde evenwel dit verhaal niet en liet den ander ver trekken zooals hij gekomen was. Toen deze echter spoedig terugkwam en zijn vraag herhaalde, begon de ar beider tot andere gedachten te komen, en na lang graven en zoeken vond hij inderdaad onder afgevallen bla deren vier rollen met geld, ieder van 1000 mark. Verdere navorschingen om de resteerende 5000 mark te vinden, bleven vruchteloos. De man nam daarop het geld, dat in rood papier van de Duitsche bank gewik keld was, mede naar huis en verborg het in zijn koffer. Kort daarop verscheen de man, die voor den voortvluchtigen kassier ge houden wordt, aan de woning van den arbeider en verlangde dezen te spi eken. Vollmann aldus heette do arbeider was echter niet thuis. Toen hij zich voor de tweede inaal aan de woning van Vollmann aanmeldde, gal hij zich uit voor een gerechtsdienaar, die een huiszoeking kwam doen. De hospita durfde niet weigeren en liet den man toe tot de kamer van Voll mann, waar hij diens koller openbrak, en behalve de 4600 mark nog het opgespaarde geld ten bedrage van 30 mark medenam. Natuurlijk gaf Vollmann dit brutale stukje bij de politie aan, doch van den dief werd niets meer vernomen. Vollmann is uit zijn betrekking ont slagen, omdat hij verzuimd had van zijn vondst aangifte te doen. De heer van Blanben, grondeigenaar te Denekamp schoot Vrijdag 11. c e.i haar van bijna 10 pond, het geleek wel e> n vos in grootte. RECLAMES. De kritieke leeftijd. Er bestaan in het leven eener vrouw twee tijdstippen, die waarlijk moeielijk zijn om door Ie komen en die op ernstige wijze de personen barer omgeving kunnen verontrusten. De eerste is die der vorming van het jonge meisje, die vrouw zal worden. Groote voorzorgen moeten er genomen worden. De tweede wordt met recht de kritieke leeftijd genoemd. Zij is inderdaad bezaaid met ongevallen. De vrouw heeft van af haren vrouwelijken leeftijd blootge staan aan verschillende ongevallen, die dikwijls haar lichaamsgestel, haar bloed en hare zenuwen verzwakt hebben. Onder deze omstandigheden is zij minder geschikt weerstand te bieden aan de verschijnselen van dezen leeftijd. Het is verstandig alles te voorzien en de gevaren te voorkomen. Het zekerste raiddel is het gebruik van een spierversterkend middel, een hernieuwer van het bloed. De Pink Pillen geven een zeker resultaat. Sten moet ze by de geringste gewaar wording gebruiken. Zoo schrijft ons Mej. M. de Heer, 35 Rechte Rottekade, te Rotterdam, en waarvan het portret hieronder afgebeeld. Volgens gegeven portret. -■Sedert 12 jaren was ik lijdende aan koorls en zenuwkrampen en daardoor erg verzwakt, toen ik eindelijk den raad kreeg de Pink Pillen van Dr. Williams te gebruiken. Reeds na bet gebruik van de eerste doos gevoelde ik mij al veel .heter en na het gebruik van de vijfde doos ben ik van alle zenuwkrampen volkomen hersteld. Ik ben een geheel ander mensch geworden tot groote vreugde mijner huisgenooten." Onze verslaggever beeft zich persoonlijk van de waarheid overtuigd en de eenige woorden in 'tbijzijn van baren zoon waren deze: »Als het niet zoo was liad ik het niet geschreven." De dankliaarheid lag op't gelaat van de genezene, zoo drukt onze verslaggever zich uit. De Pink Pillen van Dr. Wrilliams zijn werkdadig in alle gevallen van lichamelijke verzwakking, zoowel bij de vrouw als bij den man ten gevolge van de verarming van het bloed, zooals bleeke gelaatskleur, bloedarmoede, rhcumatiek, alge meene lichaamszwakte. Zij zijn een hernieuwer van het bloed, een verstelker der spieren.'' Prijs f. 1.75 de doos; f. ft.per 6 zooozen, Verkrijgbaar bij J. H. I. Ssabilié. Sfêiger 27. Rotterdam, eenig depothouder voor .Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Bevallen van een Zoon: JOANNA M. EIJSVOGBL— hï7pont. Amersfoort, 27 1899. Tot onze diepe droef- I [beid overleed -heden nal I een langdurig en smarte- I I lijk lijden onze dierbare I echtgenoot en vader de I WelEd. Gestr. Heer S. A. BLEEKRODE in den ouderdom van bijna I 172 jaar in leven-gepensi- onneerd Militair Apotbe- J j ker le klasse O.I. legere Mevr. de weduwe^rM. Bleekrode en kinderen. VolstrekL-eatnffe en alge- I meene kennisgeving. Gaancjé Utr. straat, Singel, Heiligejpbergweg, KleifL Luiaard, Beukenlaantje, Utrechtscke- straat^veg. De eerlijke vinder zt4-Tuim- schootL'beloond ^vrprdefii Terug "te Tjgzorgen bij den boekhandelaar J. YALKHOEF, Langestraat. Mevrouw VAN ES- SEN, 2e Oosterpark straat te Amsterdam,, vraagt terstond öen nette, fatsoenlijke DE NOTARIS te Amersfoort zal op Donder dag IA December ISOO'svoorm. O uur ten huize van den land bouwer ANTHONIE ELBERSEN te Amersfoort, buiten de Bloe- mendalschepoort publiek Op dag tot 1 November 1900. (Koopen beneden t 10 k contant.) 16 stuks hoornvee, 1 paard, 2 vette varkens, jonge kippen, 3 wagens met opzet, rolwagen, gierbak, ploegen, eggen, 20000 kilo's best gewonnen paarden hooi, 26 vimmen haver, 26 vimmen rogge, een party stroo, mest, suikerbieten, rapen, takkenbossen, Bouw deel- en melk- gereedechappen, 2 melkkarnen, jukken, emmers, tonnen enz. bureau, kast, stoelen enz. 2 perceelen battings, en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags voor den verkoop te zien. Breeder by biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2