RIJWIELEN Een Heerenhuis, Een Winkelhuis, WAARSCHUWING. BUITENLAND. Advertentie n. Traflsj^olnieittseriDi. lom!! Zidl sa loop!! bij S. OAK EGi Kettimlooze De Ooievaars zijn teel vertrokken, BUITENGEWONE ILKBAKTE VÜ0RSTELLIH6 1899 gevolgd tftrar B A L. Morst fc-laliittervolil, B. PROPER Bz., A. N. J. VOS ViRKOOPEN; Burgepwoonhuis, kwam eenige averijde bagagewagen, en een rijtuig le en 2e klasse waren mede ontspoord. De goederenwagen werd licht beschadigdeen der buf fers had liet achterschot van een damescoupé 2e klasse geheel verbrij zeld, zoodat de banken waren inge drukt. Gelukkig bevonden zich geen passagiers in dit compartiment. Ma chinist, stoker en conducteur kwamen met den schrik vrij, zoodat alles zonder persoonlijke ongelukken afliep. Is het nu tijd tot protestecren Gaat het onzen lezers als ons, dan zullen zij thans meer dan ooit met verontwaardiging vervuld zijn over de wijze, waarop de Engelsche, de beschavingbrengende natie, tegenover de Boeren optreedt in den oorlog. Wij hebben het den generaal den Beer Poortugael onlangs reeds voor speld, dal de Boeren, die zijn werk over oorlogsrecht niet kennen, het beter in toepassing zouden brengen dan de Engelschen, die het wel ge lezen hebben. En het is reeds gebeurd. Men mag nu als zeker aannemen, dat de Engelschen Dum-dum-kogels gebruiken en dat zij de inboorlingen wapenen om tegen de Boeren te vechten. Deze twee barbaarsche middelen, in den reeds ongelijken strijd door de Engelschen gebezigd, doen ons, machteloos buitenstaanden, reeds het bloed naar de hersenen vliegen. Hoeveel te meer afkeer van deze beschaafde(?) natie wekt het lezen van de wijze waarop de gewonden en gevangenen behandeld worden. Zoo ooit. dan meenen wij dat thans de tijd gekomen is, dat het Nederlandsche volk zich doet gelden, en bij heel het beschaafd Europa een klacht indient over de wijze, Waarop Engeland tegen de Boeren ooi log voert. Hoe heerlijk steekt de houding dezer eenvoudige menschen, door de Engelschen dom en onbeschaafd ge scholden, af, tegenover de wreedheid der zich de beschaafste aller natiën noemende Britten. Is het wonder dat menschen, die zoons in den oor log hebben, ziedend van toom naar de pen grijpen, om liet als van de daken uit te schreeuwen: Hollanders moeten we dat langer verdragen Helpt ons om voor geheel de uereld tegen deze schandelijkheden te pro testeeren. En wij voegen ons woord bij het hunne. Men sluite zich bij ons aan opdat de stem om gerechtigheid van geheel Nederland weeiklinke over de wereld en Albion aan de verachting der werkelijk beschaafden woidt prijsge geven. Zoo ooit dan is thans de tijd tot protesteeren gekomen. Borneo. Omtrent de onlusten te Kendangan schrijft men aan het «Soeiab. Han- delsbl." «Resident Kroesen heeft persoonlijk het onderzoek geleid en aan de schul dige kampongs een boete van 5000 rijksdaalders opgelegd, bij niet-beta- ling de bevolking beweerde geen geld te hebben 5000 depa (vadem) werken aan het kanaal. «Uit liet onderzoek is gebleken dat de aanval op de Senerpont Do- mis geheel het gevolg is geweest van zijn mededeeling dat bij soldaten zou laten komen. Had bij daarover gezwegen dan zou de opstand een week later zijn uitgebroken en op verscheidene plaatsen te gelijkhet plan was dan een algeirveenen aanval op Kendangan te doen. Overal wa ren djimats verspreid, insignes van hout met den blauwen stempelafdruk «Sultan Mohamad Senian" en dan een spreuk uit den koran. Het eenigszir.s heftig optreden van de Senerpont Domis heeft den opstand verhaast, maar misschien velen gered. Immers op een algemeene beweging was niemand verdacht." De Berlijnsche bladen bevatten berichten uit Londen, meldende dat de verliezen der Engelschen in den slag bij Modderrivier 1800 dooden en gewonden zouden bedragen, of meer dan 20 pCt. van de sterkte. Lord Methuen werd gewond. Twee Kolonels en een Kapitein sneuvelden. Acht officicieren weiden gewond, waaronder graaf Gleichen een bloedverwant der Koningin van Engeland zeer ernstig. Alle officieren der marinebrigade, met uitzondering van twee werden gedood. Enkele garderegimenten ver loren meer dan de helft der officieren. Generaal Cronjé wacht thans den vijand af op de hoogten bij Spijtfontein. De berichten uit Natal zijn schaarsch en uit de Kaapkolonie wordt in hel geheel geen nieuws verteld. Uit Natal meldt de Daily Telegraph bijzonderheden over generaal llildy- ard's mislukte poging om ziel), op 24 November, door de Boeren bij Willow Grange heen te slaan en niet generaal Barton te vereenigen. De Engelsche troepen waren in den nacht van 23 op 24 Nov. uitgerukt. Tegen diie uur des morgens beklom men drie bataljons, het East-Surrey-, het West-Surrey- en het Yorkshire- bataljon, in alle stilte de stelling dei- Boeren. Reeds was de verrassing bijna geslaagd, toen een der soldaten zijn geweer afschoot, waarop de vijand opsprong en tijd had zijn zwaar kanon te verwijderen voordat de Britsche troepen tot den hajonetaanval konden overgaan. In de algemeene verwarring vuurde een der bataljons op Engelsche soldaten, waardoor naar het schijnt de vermelde verhezen werden geleden 14 dooden en zestig gewonden. Dan schijnt er een stuk aan het telegram te ontbreken. Op het voor gaande althans volgt dadelijk de op merking, dat de troepen zich dapper hielden en met achterlating van eenige dooden terugtrokken. Ook de vijand leed zware verliezen. Van eenig gevecht echter met de Boeren, die na hun terugtrekken, blijkens vropgere berichten, in grootere ge tale weer kwamen opzetten, meldt dit telegiam niets. Toch moet er een gevecht hebben plaats gehad, want men kan toch niet aannemen, dal de Daily Telegraph in het bij zonder wilde vermelden dat de En gelsche soldaten zoo dapper terug trokken, nadat zij nog niet anders hadden gedaan dan op hun makkers geschoten De vereeniging der Britsche afdee- lingen die toen nog door de Boeren werd belet, kon een paar dagen later tengevolge van de concentratie van de Boerenstrijdmaclit tot drie leger korpsen, plaats hebben bij Frère en volgens de Daily Mail zijn daar thans 18000 man bijeen, gereed om den overtocht over de Toegela te forceeren. Aan de overzijde van de rivier staat het Boerenleger om hen die te betwisten. Een gemakkelijke laak is liet niet, die generaal Clery daar zal hebben te vervullen. Een der bruggen over de rivier is dooi de Boeren vernield. Voor zoover be kend is, was de tweede nog onge schonden, maar deze brug zal hoogst waarschijnlijk de eenige plaats zijn waar de Engelschen de rivier, die thans zeer gezwollen is, kunnen over schrijden. Welke gevolgen de over tocht over de eenige brug onder het nimmer falend vuur der Boeren, voor den Britschen bevelhebber zal hebben is lichtelijk te voorzien. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds. Graswinckel verzocht ons plaatsing voor het volgend schrijven aan de vrienden van de Ned. Herv. Kerk Terwijl ik, ook namens den Alge- meenen Kerkeraad hartelijk dank zeg voor de milde gifien, Woensdagavond in onzen plechtigen Bidstond ont vangen voor de Afrikaansclie Ver eeniging, zoo zal ik nog eene week wachten orn die collecte te zenden naar Amsterdam. Waarom? Door een samenloop van omstan digheden, waarin men nog getracht heeft wijziging te brengen, 't geen echter afstuitte op opoverkomelijke bezwaren, was er, ook ten voordeele van de Afrikaansclie Vereeniging, een uitvoering in Amicitia. Nu weet ik zeker, dat als onze Bidstond op een anderen dag had plaats gehad, velen, die nu elders waren, in de kerk zouden zijn ge weest, en dat ze daar hunne gave zouden hebben geofferd. Eergisteren beeft er, zooals we van morgen in de couranten lazen, een zeer verwoed gevecht plaats gehad tusschen Methuen en de Boeren, en al kan men nu op de Engelsche be richten van «groote overwinningen door hen behaald" weinig aan, ieder kan begiijpen, dat de verliezen dei- Boeren bij zulk een verwoed gevecht, ook al hebben zij gewonnen, inplaats van verloren, zeer groot zullen zijn geweest. Welnu, op de grens af van onbe- sobeiden te zijn (maar wie is onbe scheiden, als hij vraagt voor weduwen en weezen en verminkten en ver armden stellen we die vrienden van onze kerk in de gelegenheid, nog eene gave te zenden bij een der drie predikanten. Die gaven, groot of klein, zullen dan aan de schoone collecte worden toegevoegd. Aan den reserve Sergeant K. F. van Feijn \an liet 5e Regiment infan terie is op zijn verzoek van zijne verbintenis tot het Reservekader ontheven. De reserve korporaal F. J. de Hoog van hot 5e Regiment infanterie is bevordeid en aangesteld tot Reserve sergeant De jongelingen J. P. van Lennep, P. Meyer, A. B. Kelder en P. de long hebben eene verbintenis aangegaan als adspirant vaandrig voor liet Re servekader bij bet 5e Regiment infanterie. Donderdag 7 December zal voor leden van de vereeniging van vak organisatie in »Ons Huis" aan de Kortegracbt een cursusvergadering gehouden worden, waarin als spreker zal optieden Ds. 1 Hooykaas, met het onderwerp »Het Woningvraagstuk." De dames mevr. van der Eist en mevr. Steinbuch verzochten ons mede te deelen, dat de termijn van inlevering der dameshand wei kjes ten voordeele van Transvaal is verlengd tot 7 December a.s. De tentoonstelling der ingezonden werkjes zal pluals hebben op 11, 12 en 13 üeceiribei a.s. in «Parkzicht", boek Stadhouders kade en Hollemastraat te Amsterdam. De Nutslezing vati j.l. Donder dagavond is niet doorgegaan door ongesteldheid van den spreker Dr. Jan ten Brink. Wegens plaatsgebrek kon in liet vorige nummer liet verslag der kamermuzieksoirée niet worden op genomen, doch gaairie zij hier vermeld dat liet publiek, het streven der Maatsch. tot Bev. der Toonkunst waardeerende, in grooten getale was verschenen. Klokslag acht uur begon liet concert met liet trio in bes van Beethoven, waarin de violiste Mej. Fieta Dérmout, ter zijde gestaan door de gebroeders Petri, de verwachtingen die hare voormalige stadgenooten van haar koesterden, ten volle overtrof. Deze violiste heeft, op den hier ter stede gelegden grondslag voortbou wende, hare boogere opleiding geno ten van de H. 11. Timmner te Amster dam en Ysaye te Brussel, en dit onderricht aan eene zoo muzikaal begaafde kon niet anders dan de schitterendste resultaten hebben: het tr io was het glanspunt van den avond. Mej Job. Petri, wier dramatische voordracht, zuivere toonvorming en keurige uitspraak de Spoelsche school terstond doet uitkomen, bracht door haren vader de Heer M. W. Petri uitstekend geaccompagneerd, een viertal liederen ten gehoore, waarna zij vervangen werd door den Heer W. Petri, die als cellist ook weder door zijn broeder M W. Petri werd begeleid. En de lieer W. Petri werd weder opgevolgd door mej. Joh Petri die een drietal liederen zong en on middellijk na de korte pauze meteen even groot aantal optrad waaronder eene compositie van Henri Petri. De bloemenhulde, haar van bevriende zijde gebracht, was waarlijk wel ver diend \oor het afwerken van een zoo groot programma op één avond. Docli een kleine plaats was nog opengelaten voor de gast al behoorde deze noch tot het leeraarspersoneel noch tot de familie, en dankbaar hoorde het publiek naar het adagio van Rtes en de Mazourka van Zar- zycki, ja liet verstoutte zich zelfs een toetje te vragen. Maar liet schijnt dat het decorum der afdeeling mede brengt klokke 10 te eindigen Het applaus hield nauwelijks op of een klein koor, bestaande uit enkele dames en heeten der zarigvereeniging nam plaats op het orkest orn das Singenthai van Brandts Buys uit te voeren. Onder de artistieke leiding van den lieer M. W. Petri en gesteund door een zeer goed accompagnement kwamen de koorpartijen goed tot hun recht, doch van de baryton solo zou nog meer gemaakt zijn wanneer bij de keuze van solisten niet alleen op fraaie stemmiddelen en muzikalen aanleg doelt ook op opleiding en ontwikkeling werd gelet. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 23 tot en met 29 November. Geboren: Johanna Berendina Rosalina, d. van B. A. van Soest en A. A. Lain- kamp. Jacobus Marinus, z. van C. Bot- tenburg en C. M. Veenendaal. Wil. helmina Maria, d. van B. Riksen en A. van der Linden. Jannigje, d. van J. Kamps en J. Kerkhof. Dirkje Wilhel- mina, d. van A. van Nus en D. van den Berg. Hugo, z- van J. W. J. Vrede- veldt en B. van de Wakker. Theodora Maria Alijda, d. van R. V. Welles en A. M. van Stokkum. Ondertrouwd: J. van de Kamp en A. W. Laseur GetrouwdJ. A. Ditmar en M. H. van Bottenburg. A. van Luijtelaar en G. van Hamersveld. Overleden: Gijsbertus Zeggelaar 8 m. Hendrikus Jacobus Fijnenberg 58 j. wedr. van H. C- Blommers. Jacobus Kaljee 2 j. Petronella Bourgondien 51 j. echtg. van A. Woerdman. Samuel Abraham Bleekrode 71 j. echtg. van M. Bleekrode. Catharina Zandwijk 74 j. wed. van Huijbert Klijn. Wouterus Heere 2-2 j. ongehuwd. Reintje Veld- huize 4 j. Een levenloos aangeg. kd. v. g. van K. Hoefman en A. M. Mulder. Hernranus Rijnders 11 d. Hoogland. Overleden: Maria Uppelschoten oud 29 jaren ongeh. Lensden. Geboren: 26 Nov. Willem Jan, zoon van Willem Jan Ruitenbeek en Gerritje Ruitenbeek. 27. Leentje Cornelia, doch ter van Pieter Keete en Marragrieta Maria Schaap. Stoutenburg. Geboren28 Nov. Adriana, dochter van Gerardus van Daatselaar en Luitje Smit. Woudenberg. Geboren: 27 Nov. Antonia, d. van Jan van de Pol en Willemijntje van Egdom. 2S. Jan, z. van Gijsbertus Lansing en Gerarda Yonk. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 1 Dec. 1699. Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0. 4ppelen f3a f6.Peren f4.af8. Nieuwe aardapp. faf Zandaardapp. f 1.50 a f 1 80 Hoendereieren f6.— a f 7.= per tOOst. Eenden f.a f,Boter f 1.10 a f 1.30 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas f0.— Kippen f0.60 a f0.90 Kuikens fl.a f 1 20 Piep kuikens f0 30 a f 060 Ganzen f00 f00Eenden f060 a f 090 p st. Jonge f150 a f200 Hazen 11.50 a f2 Wilde konijnen f0 40 a f 0.50. Turnme f0.80 a f 1.20 Duiven f0.40 a f0.50 paar. Magere rarkens f 12 f16.Varkens voor export f 30.a f 40.Zeugen f 30.f 50.Biggen f5a f7 Schrammen f 00 -a f00Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00. a fOOO.— Kalf koeien f 000 a f000.— Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 150 heet. Appelen; 20 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 300 heet. Zandaardappelen 8000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter: kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee: 20 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 250 biggen en 8 zeugen. Op .Teler verzoek zijr» we ge negen de uitvoering nog* éeninaal te g£ven, mits :bij voldaende deel name. In Amicïtiwtnf in de sigar. reifjmagazynen van deheeren Jacobs, Brfcndsen en Achterbergh, zü/irf§sten ter inteekening gelegd^>Iü3ipn vol doende gcteekewd-TTördt, zal Don derdag 7December a.s. de uitvoering herhaald worden. Leusdef-wcg No. 18, Amersfoort, uitde B. S A. gnderdeelen ver vaardigd, niet r 110 doch voor slechts 05 gulden. ZEER GESCHIKT VOOR St. NICOLA AS CADEAU. Zoolang jle voorraad strekt Aceiylceulaiitaarns voor ,£$tl spolprijs van f4.10. agent voor Amersfoort en 4 omstreken voor«de geen 225 maar étj^hts gld. Concurrentie onmogelijk doch de firma THIES op den Hof heeft er zich niet om bekrompen bij het inkoopen van Luiermand- jes, Diegen e» Kinderde- ken 8. De keuze in die artikelen is buitengewoon gropt. Mandjes» die in tweggüTdêns batfars verkocht wor den, levert U c{e fy#öa THIES voor jjffijaBSgS Zap juist ontvangen een/flinke sortering in Kin derled ik ajfts spreien, varf\af de maat 130,.X 15 Het bekende prima gutta perch a of hospitaal linnen, 120 c m. breed, is steeds voorhanden in de Bedden winkel op den Hof. door het gu/fstig bekende Variété gezelschap onder leiding van dén heer PlEftRfi MARTRON (Author). Ie rqng 50 ct. 2e rang 25 cent. Aanvang 8 uur: Plaatseii.H) besprekep »p*tten dag der uitvoering vffnaf's morgens 10 uur Kasasiers, Coimriasionnaira In Effecten. Effecten, Coupons, Buiten- landsch ,geld, Prolongatiën, Beléeningeq, Incasseer©» en ver schaffen va-n^AirksoLe-dp JtiriTien- en Buitenland. Kantoor.;, Möiirhuizeii 288. Ondergeteekende heeft de eer, zijn geachte clientèle te berichten, dat geen Glazenwasschers in zijn dienst zijn, dan diegenen, die zichtbaar mijn naam voor hun pet dragen/' Deze bevindt zich dok oi> jje kar en de werk- briefjes. Ook wordt door mijn personeel geen geld voor gedane werkzaamheden aangenomen, daar dit per quitantie geschiedt, doch een wcrkbrieljo geteekend, dat kejj^vfë'rk naar behojrf&n ver richt is. Aanbevelend, Kortegraeht No. 2. Ouden en jongen mannen wordt de zooeven verschenen be kroonde nieuwe uitgave aanbevolen van den Med.-Raad Dr. Muller over 14tv- en /ac/tfa&efêe/7 met op£«u«. vd$r radicale genezing. Na ontvangst van GO'cent'in post zegels, toezending onder couvert. Curt Röber, Braunschweig. DE NOTAKIS te Amersfoort, zal op Zaterdag 16 December 1899, des 'ijvonds 7 uur, in hep koffiehuis »Het Valk je" te Amersfoort in het openbaar In de gemeente AMERSFOORT. No. 1. aan deVarkensmarkt 50, groot 1 are,45 centiarenuitstekend geschikt tot uitoefening van eene winkelzaak. Het heerenkuis is verhuurd aan Mej. de Wed. 0-, WOLBERS, voor f400 'sjasfrs, tot 1 April 1901;-de kelder- is verhuurd ge weest voor f 1Ö0 'sjaars. Bezichtiging Donderdag van elke week van 23 ure. No. 2. Een met ERF en TUIN aan den Zuidsingel 71 met afzonderlijken uitgang uitkomende in de Sint Janstraat, groot 1 are, 68 cen tiaren. Verhuurd aan ,';Hej. de Wed. G. W. YAN GOOR voor f 14.50 per maand tot 1 Juni 1901 met 2 optiejaren. Bezichtiging Woensdag en Zaterdag van elke week van 24 ure. No. 3. waarin sedert onheugelijke jaren de bakkersaffaire wordt uitge oefend, met ERE en TUIN aan het Havik 14, groot 2 aren. Verhuurd aan Mej. de Wed. C. J. PHILIPPO voor f 4.— per week. Bezichtiging Dinsdag en Don derdag van elke week en op den verkoopdag telkens van 2—4 uur. Aanvaarding hij de betaling der kooppenningen op l&flTaart 1900. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2