BINNENLAND, OfMëele Publicatiën. GEMENGD NIEUWS. steunend, bij wereldgebeurtenissen de Duitsche belangen onafhankelijk naar alle kanten. Wij sluiten met Engeland, evenals vroeger met Fran krijk en later met Rusland, verdragen ter beëindiging van plaatselijke strijd vragen. Maar de overeenkomst no pens de Zuidzee, Zuid-Afrika of Oost-Azië, legt in geenen deele de algemeene Duitsche staatkunde aan banden. Engeland heeft zich dikwijls be roemd op zijn «splendid isolation", Duitschland heeft niet de minste reden om daarin verandering te brengen, en ook de reis van den Keizer heeft te dien aanzien niets gewijzigd. Ge lijk met alle staten wenschen wij ook met Engeland vrede en goede betrek kingen. Zoo min te Parijs als te Pe tersburg moet men de illusie koesteren, dat wij ons om hunnentwil de vingers zullen branden. Maar ook aan de Theems moet men niet gelooven, dat wij een andere als een egoïstische Duitsche politiek volgen, voor welker doorzetting op den wereldbol wij ons het machtsmiddel willen en moeten verschaffen in een sterke vloot. Het Haagsche Dagblad deelt de a.s. benoeming mede van twee mili taire attachés tot bijwoning der krijgs verrichtingen in Zuid-Atrika. Hiertoe zullen waarschijnlijk aangewezen wor den de kapitein jhr. J. H. Ram en de le luit. L. W J. K. Thomson. De eindbeslissing omtrent deze op dracht is weldra te verwachten. Beide genoemde officieren hebben bij het Indische leger gediend De stoffelijke overblijfselen van de vroegere bezitters van het Huis ter Haar, welke in het begin der restauratie van dat kasteel in de oude slotkapel werden ontdekt, zijn Zondag in den grafkelder van de nieuwe kapel bijgezet, in tegenwoordigheid van den tegenwoordigen eigenaar van voor noemd kasteel, baron van Zuilen van Nyevelt van de Haar, met zijne familie, terwijl de pastoor van Vleuten wijding aan de plechtigheid gaf. In de Naarderstraat te Hilver sum is Zondagavond, tegen midder nacht, een blok woningen afgebrand, bewoond door 5 gezinnen, waarvan er naar men zegt, geen verzekerd was. Eigenaar is de lieer C. Ros. Des daags zag men op onderscheidene plaatsen met potlood geschreven papiertjes aangeplakt, waarop te lezen stond «Geen kermis in 'tland, om de veer tien dagen brand." En 't heeft er althans allen schijn van, dat men woord houdt. In den nacht van Zondag op Maandag is te Breda een vreeselijke misdaad gepleedgd. In de Ginnikenstraat werd om streeks half twee uur door huiswaarts keerende heeren het lijk gevonden van een man, die bij onderzoek bleek door vier messteken te zijn afgemaakt. De vermoedelijke dader is aange houden. Hij blijft hardnekkig ont kennen. De gerechtelijke schouwing heeft heden plaats. De wonden zijn toegebracht met een gewoon zakmes. (D. v. Nb.) Men schrijft van de Veluwe: Sinterklaas is in 't landdoch koude hebben wij dit najaar nog niet gehad. Voor de winterrogge is deze betrek kelijk zachte temperatuurzeer gunstig. Stond dit gewas tot voor enkele weken op vele akkers niet goed, thans staat het, op enkele uitzonderingen na, naar wensch. Vele landbouwers kun nen hun vee eiken dag nog wat spurrie of knolgroen voederen daar door wordt nog vrij wat hooi uit gespaard. Gelukkig voor vele landbouwers blijft de boter hoog in prijs; ook voor de eieren is tegenwoordig een goede prijs te maken. De Naamlooze Vennootschap «Confederatie" gevestigd te Delfts haven en Hees hoeft in verschillende landen de patenten verkregen voor een geheel nieuwe bereiding van cacao en chocolade. Volgens het oordeel van verschil lende scheikundigen in Nederland, Oostenrijk, Duitschland, België, Frank rijk en Engeland munten deze nieuwe produkten vooral uit door groote zuivel heid, smakelijkheid en lichte verteerbaarheid. De «Confederatie" heeft voor de exploitatie harer uit vindingen en patenten reeds een fabriek in Duitschland opgericht, ten einde hare nieuwe artikelen binnen kort in den handel te brengen. Het feit dat genoemde Naaml. Vennootschap reeds sedert tal van jaren voortreffelijke produkten in den handel heeft gebracht, is een waar borg dat ook de nieuwe door haar te vervaardigen artikelen den goeden naam waarin onze Hollandsche cacao- fabrikaten zich overal vei heugen mogen, eer aan zal doen. Maandbl. t. Verv. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunners- bury, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gelijk we Zaterdag reeds per bulletin bekend maakten, is bij Kon. besluit van 2 December 1899, no. 45, met ingang van 1 Januari e. k. be noemd tot Burgemeester van Amers foort jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Uit Den Haag wordt ons ge schreven, dat de benoeming van Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck tot burgemeester van Amersfoort zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer niet doet ophouden, omdat het bur gemeesterschap niet beschouwd wordt als een bezoldigd staatsambt. De benoeming veroorzaakt eene vacature in den Gemeenteraad van 's-Gravenhage voor het eerste district. Bij Kon. Besluit is benoemd bij den grooten staf tot Harer Majesteits adjudant in gewonen dienst kapitein R. J. graaf Schimmelpenninck, van het 5de regiment infanterie. Naar wij uit goede bron ver nemen zal (uit een zuinigheids oog punt?) de periodieke verkiezing voor het 3e district van den gemeenteraad, vacature Mr. F. D. Graaf Schimmel penninck, niet vóór het volgend jaar plaats hebben. Trausvaal-tooiieeluitvoering. Het is den commissie eene zeer aangename taak mede te deelen, dat de uitvoering op 29 Dec. j 1. heeft opgebracht de niet onbelangrijke som van f 334 (netto). Daarvoor zij har telijke!) dank gebracht aan allen, die er toe hebben mede gewerkt: 't be stuur van «Amicitia" dat ons de zaal om niet heeft afgestaan, den heer directeur der gasfabriek, die 't ver bruikte gas niet heeft berekend den heer Muys, die slechts de noodzake lijkste onkosten vergoed wenschte; den heer Ver Burg die de helft der gewone onkosten noteerde; in 't bij zonder zijn we zeer erkentelijk den heer Michielsen die ons al zijn keurig drukwerk (programma's en verschil lende toegangskaarten) heeft geleverd, zonder daarvoor de minste vergoeding te verlangen, ook den heer Lammerts van Buren, die zoo billijk zijne zaal voor repetitiën heeft afgestaan, als mede den heer Hoogevest. Tengevolge van zooveel medewerking heeft ons pogen 't genoemde succes gehad, maar bovenal zijn we veel verschuldigd aan de burgerij, die zoo gul ons plan door inteekening heeft gesteund en evenzoo onze bezoekers voor de aandacht en welwillendheid waarmede Eerloos en 't Hoedje ontvangen zij. Op veler verzoek zijn we genegen de uitvoering nog éénmaal te geven, mits bij voldoende deelname. In Amicitia en in de sigarenmagazijnen van de heeren Jacobs, Brandsen en Achterberg, zijn lijsten ter inteekening gelegd. Indien voldoende geteekend wordt, zal de uitvoering herhaald worden. De voordracht over «De Boeren en hun land" Zondagavond door den heer Strieker directeur eener H. B. S. te Amsterdam voor de leden van Ons Huis in Amicitia gegeven werd door ruim 300 personen met aandacht gevolgd. De worstelstrijd onzer stam verwanten in Zuid-Afrika op hoogst bevattelijke wijze verteld en verdui delijkt door een aantal fraaie licht beelden, was dan ook wel een aan trekkelijk en dankbaar onderwerp. Het publiek toonde door een herhaald applaus zijn warme belangstelling. In de pauze zong mevrouw H. M begeleid door mejullr. W. de Trans- vaalsche en Vi ijstaatsche volksliederen Menig winkelier weet er van mee te praten, hoe er in deze drukke dagen van zijne Sint Nicolaas-étalage voorwerpen verdwenen, zonder nu juist verkocht te zijn. De grootst mogelijke oplettendheid vermag niet dit vgappen" tegen te gaan. De altijd ijverige politie alhier mocht er dezer dagen in slagen de hand te leggen op een jeugdige dievenbende, knapen van 9 tot 13 jaar, wier namen wij voor ditmaal nog niet noemen zullen, in de hoop dat de ontvangen les voor de toekomst heilzaam werken zal. Gisteren waren een 30-tal man schappen van het eskadron oidon- nansen onder een luitenant gecon signeerd, om op telegrafisch verzoek naar Hilversum te vertrekken, ten einde de aldaar wederom uitgebroken ongeregeldheden te helpen onder drukken. In genoemde gemeente werd gedurende de laatste weken op de telefoonpalen het volgend tweeregelig versje aangeplakt «kermis aan de kant, om de 14 dagen brand" en inderdaad hadden reeds drie maal branden plaats, waarbij aan kwaad willigheid moet worden gedacht. Vrijdag a.s. geeft de Zangver- eeniging «Zang Veredelt," Directeur den lieer G. J. Boode, des avonds te 8 uur in de concertzaal van het café «de Arend" een kostelooze Volkszang- uitvoering. Naar het vrij uitgebreide programma te oordeelen, zullen zij die een bewijs van toegang daarvoor kregen, een genotvollen avond door brengen. Dat het streven dier ver- eeniging op prijs wordt gesteld blijkt zeker wel hieruit dal bijna alle bewij zen van toegang uitgegeven zijn. Dinsdag 12 December zal door de Afd. Amersfoort van de Chr. Nat. Werkmansbond in de concertzaal van «de Arend" eene ledenvergadering worden gehouden, waarin als spi eker hoopt op te treden den WelEd. Gestr Heer Van Alphen, le Luit.-Adj. te Haarlem, met het onderwerp: Histo rische figuren, liet Mannenkoor «Cres cendo" zal deze bijeenkomst door zang opluisteren. Gisteren had ten raadhuize de aanbesteding plaats van 2000 strookjes gegomd papier groot 2 bü 71/» cen timeter, waarop de naam van den nieuw benoemden burgemeester. De levering werd aan den heer Slothouwer als minsten inschrijver gegund voor f 1.90. Eenige dagen geleden werd de levering van de belastingbiljetten voor de plaatselijke inkomstenbelasting aan een Ulrechlschc firma opgedragen, omdat deze opeen bedrag van f37 50 twee gulden goedkooper was, dan de laagste onzer stadgenooten. Had bij de aanbesteding der gas fabriek dezelfde zuinigheid voorgeze ten, de gemeente zoude daar vrij wat grooter voordeel bij hebben gehad. Hoe enorm veel wild er in de omtrek onzer gemeente is, bleek dezer dagen toen een bekend strooper als buit van één nacht 15 fazanten en 3 hazen aan een poelier verkocht Zorg voor uw oogen! In den tegenwoordigen tijd, nu bij ziendheid en andere oogkwalen steeds toenemen, kan men niet dikwijls ge noeg voor eenige slechte gewoonten waarschuwen, die menig oog bedor ven hebben. Iedereen mopst de volgende rege len in acht nemen 4. Span uw oogen nooit in bij onvoldoend of schemerlicht of als ze gloeien en pijn doen. 2. Het licht valle steeds over uw linkerschouder op het boek of het voorwerp, dat ge beziet. 3. Draag geen nauwe klee ding om den hals. De kamer waar in ge werkt, mag niet te warm, de voeten evenwel moeten warm zijn. 4. Houd de oogen niet te dicht bij het voorwerp, dat ge beziet. 5. Lees nooit in liggende houding of in den wagen, tijdens het rijdenerge oog ziekten zijn er de gevolgen van. 0. Bederf uwe oogen niet, door ze vreemd en onnatuurlijk te rollen en te ver draaien. 7. Als gij uw oogen sterk moet inspannen gun ze dan af en toe wat rust en versterkt ze nu en dan door een koud oogbad. 8. Wan neer ge tegen scherp licht, het dik keren van sneeuw enz. een gekleur- den bril draagt, draag dien dan niet langer dan noodig is; het voortdu rend gebruik ervan verzwakt de oogen. Het volgende aardige avontuurtje van een wielrijder verhaalt de Fran- sche schrijver P. Lalïtte. Een mijner vrienden en collega's was voor eeni- gen tijd met vacantie naar Paris- Plage vertrokken om daar eens kalm. zonder zich om couranten te be kommeren, eenigen lijd van het buitenleven te genieten. Zoodoende wist hij ook totaal niets van een wegwedstrijd, die op den weg lus- schen Pai ijs en Boulogne zou ge houden worden en bevond hij zich toevallig per fiets op genoemden weg naar Boulogne tijdens dien afstands- rit. Door de buitengewone beweging en het drukke verkeer op den weg, begreep hij. dat hier of daar een of andere feestelijk moest plaats heb ben, waarschijnlijk een wedstrijd en reed hij flink door om bij aankomst van de winners tegenwoordig te zijn. Het was ongeveer half twee's na middags en de eerstkomende werd tegen 2 uur verwacht. Hoe dichter mijn vriend Boulogne naderde, hoe grooter de nieuwsgierigheid der me nigte werd, die in groepen te zamen hoopte. In een dorpje met snelle vaart aankomende, wuifde men hem reeJs in de verte met eenige roode vlaggen, toe, onder een luid gegroep van controle, noem een nummer. 9647 riep mijn vriend, zonder zich op te houden. Hij had den contro leurs het fabrieksnommer van zijn wiel opgegeven. Deze zochten daarop spoedig naar het onwaarschijnlijke nummer, dat zij natuurlijk niet kon den vinden Eenige kilometers verder moest mijn vriend afstappen om een lekje in zijn achterband te repareeren en plotseling werd hij door een aantal gedienstige gasten omringd. De een tilt hem van zijn rijwiel, een ander maakte zich daarna meester van zijn wiel om den band te herstellen een oude dame komt met een kop bouil lon aandragen. Hij wil spreken, doch men belet hem dit, zeggende, neen, neen, wees stil, rust eerst wat uit, want gij zult het noodig hebben. Mijn vriend vind de zaak vervelend en snelt zoo gauw als zijn wiel in or de is, weder weg, onder luide toe juichingen. 10 kilometers verder moet hij in een plaatsje afstijgen om een bouquet in ontvangst te nemen, dat hem door een lieftallige jonge dame namens den Gemeenteraad wordt aangeboden. De ovaties worden hoe ontstuimiger en toejuigingen verdub belen. Mijn vriend versnelt het tempo om aan de loftuitingen, die bij zeer onaangenaam vindt, te ontkomen. Hij wil naar links een zijweg in slaan, doch men verspert hem den weg en schreeuwt hem toe rechtuit! recht uitHet was overigens reeds te laat. Luid trompetgeschal weer klinkt, daarna een tweeden en ver volgens een derden keer, en een mu ziekkorps speelt de Marseillaise, zoo lang totdat mijn vriend eindelijk in de gelegenheid is mede te deelen, dat hier een vergissing heeft plaats gegrepen en dat de winnaar nog niet is aangekomen. De laatste wil van een excentrieke dame. Er zijn menschen die, voordat zij dit «aardsche tranendal" verlaten, er genoegen in vinden, hunne erfgena men het leven een beetje zuur te maken. Een aardig voorbeeld van iets dergelijks is voorgevallen in San Francisco. Mevrouw Gordon heeft het navolgende vei bonden aan de uitvoering van haar laatsten wil Eeistens moet haar stoffelijk over schot in zwart fluweel gehuld worden en als contrast, wenscht zij dan, een lange, roode das om den hals en drie gele rozen in haar hand. Aldus uitgedost, wil ze in een kist van ebbenhout, die dubbel gevoerd moet worden met vuurrood atlas rusten. Zoo moet de kist gebracht worden naar het crematorium. Als zij verbrand is, dan moet haar echt genoot met de urn, gevuld met haar asch, naar New-York gaan en daar van het hoogste puntje van het «Vrij heidsbeeld" de asch werpen in de richting van de vier windstreken. Mr. Gordon heeft alles reeds gedaan, be halve het laatste. Binnen eenige dagen zullen de bewoners van New- York het zeldzaam schouwspel kun nen hijwonen, dat de heer Gordon met zijn vijf kinderen het beeld zul len beklimmen om de overblijfselen van zijn vrouw aan de winden prijs te geven. Melkpoeder. Wij ontvingen van den chef van het correspondentie-bureau «Pressen" te Kopenhagen, den heer Bernh. Larsen, een schrijven waarin wordt melding gemaakt van een belangrijke uitvinding op het gebied van zuivel- productie, gedaan door een Deenschen candidaat in de pharmacie Ole Buil Wimmer. Het Engelsche ministerie van Oorlog heeft zich reeds tot den uitvinder gewend, doch daar in Dene marken de sympathie voor de Boeren in Zuid-Afrika zeer groot is, wilde hij niet met Engeland in verbintenis treden. Liever wenschte hij zich tot de Hollanders te wenden. De bedoelde uitvinding komt hier op neer, dat de melk zoodanig wordt behandeld, dat alle voedingsstoffen in den vorm van poeder of in elk geval in een vaste massa wordt om gezet Voegt men nu bij één deel van het zoo verkregen product 9 a 10 deelen water, dan verkrijgt men door gewoon roeren, weer melk, die even frisch is al kwam ze zoo van de koe. Door de eenvoudige bewerking ver dwijnen alle slechte bestanddeelen die typhus, tuberculose enz, zouden kunnen veroorzaken. De uitvinding moet van groot be lang zijn voor soldaten (te water en te land) in oorlogstijd, en in 't bij zonder voor liet gebruik op schepen. Uit den melk-poeder of uit de vaste massa kan men, zoodra deze is opgelost, de beste boter of kaas bereiden. Het product kan bovendien jarenlang bewaard worden, zonder zijne goede eigenschappen te verlie zen. Door een analyse van het chemische Laboratorium van het Deensche Land- bouw-ministerie is geconstateerd, dat het product alle bestanddeelen bevat, die in koemelk aanwezig zijn, behalve een groot deel van het water, en dat er zich geen conserveerende stoffen of vreemde producten in bevinden. De uitvinder is reeds in onderhan deling met verschillende kooplieden over den verkoop van het patentrecht voor de geheele wereld. Amsl. Cl. Tusschen 's Hertogenbosch en den Dungen werd onlangs een werkman door een militair wielrijder aangereden waar door de man viel en kort daarop over leed. De weduwe is thans by besluit van den minister van oorlog in het ge not gesteld van f 6 per week, voor den ty'd van tien jaren, met dien verstande, dat, by al dien zy tussclientijds mocht komen te overlijden, dit geld aan haar kinderen beneden van 20-jarigen leeftijd zal worden uitgekeerd. Kostelooze-ineuting. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No 134); brengen ter kennis van belanghebben den, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten en tweeden Maandag van de maanden Januari, April, Juli en October, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde localiteit gelegen aan de Breedestraat wyk F. No. 133. Gedaan te Amersfoort, den 4 Decem ber 1899. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth. lo. Br. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. 8ste Volkstelling. (Wet van 22 April 1879, Staatsblad no. 63.) (Koninklijk besluit van 2 Mei 1899, Staatsbl no. li3.) Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter algemcene ken nis, dat dit jaar zal gehouden worden de 8ste algemeene tieDjaarlyksehe volks telling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 31 December 1899 en 1 Januari 1900 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onver schillig of zy op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zyn. Ook worden aangewezen zy die, zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tyds'ip aldaar aanwezig zyn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 December 1899 en 1 Januari 1900 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zyne woning worden ingevuld eene BLAUWE KAART (voor een man of jongen) of eene WITTE KAART (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2