GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. slagen en de wijze van verzekering van het lot van oude werklieden door een pensioenstelsel was opgedragen. Hoewel erkennend, dat de toestand van den ouden arbeider van dien aard is, dat hij meestentijds ten prooi valt aan de liefdadigheid en in beginsel de verplichte verzekering raadzaam achtend, kwam de commissie met haar onderzoek tot de negatieve uitkomst, dat zij, in aanmerking genomen bet groote verschil van meening in haar midden, zich onthield van het aan bieden van een wetsvoorstel met menorie van toelichting. Intusschen is met deze conclusie het vraagstuk der pensioenverzekering volstrekt niet van de baan. Integen deel werden daardoor andeien aan gespoord het derdege onderhanden te nemen, waarbij men eenerzijds de verplichte verzekering met bijdragen van Staat, patroon en arbeider aan beveelt, van andere zijde Staatspen- sioneering vordert. Het bestuur der Libeiale Unie benoemde een com missie uit zijn midden, aan welke een nader onderzoek naar de verplichte verzekering tegen invaliditeit en ouder dom werd opgedragen. Onlangs is het rapport dezer commissie versche nen, welks conclusiën alleszins gun stig luiden, ook ten opzichte van het verleenen var. een Staatsbijdrage uit financieel oogpnnt. Kort te voren deelden de dagbla den den inhoud mede van een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin de ruim 400 onder teekenaars, allen leden van Kerkera den, Diaconiën en andere kerkelijke Colleges, welke zich met armenzorg bezighouden, aandrongen op grond hunner ervaring, dat de Minister zich niet door de zich vertoonende moei lijkheden late afschrikken maar voort ga met het zoeken van middelen tot invoering van een wettelijke regeling ter verzekering van de toekomst der ouden van dagen, opdat dezen ont heven worden van de noodzakelijk heid om hunnen nabestaanden of der openbare liefdadigheid ten laste te val len. Door hun het recht te geven op een vaste uitkeering of lijfrente, welke voldoende in hun onderhoud voorziet, zou men volgens adressan ten hun vernedering besparen en de taak der openbare, kerkelijke en par ticuliere colleges, die met de aim- verzorging zijn belast, niet noodeloos verzwaren. Houdt men rekening met den kring van belangstellenden, waaruit dit adres voorkomt, dan voorzeker zal men met or.s in deze roepstem een vernieuwd bewijs van de aangroeien de algemeene belangstelling in het lot van den ouden arbeider zien. Nog op andere teekenen valt te wijzen. Toegezonden werd ons het tweede Nr. van het vliegend blaadjp, dat beoogt liet tot stand komen eener wet, waai bij aan iederen Nederlan der van 60 jarigen leeftijd het recht wordt gegeven op een Staats pensioen van fl per dag, zonder voorafgaande premiebetaling. Het doel is, om door geheel Nederland de voorstanders van een Staatspensioen voor allen te vereenigen zonder omslachtige en dure organisatie, en in 1901 onder die leuze hunnen invloed te concen treeren, opdat, zoo mogelijk, wij de 20e eeuw beginnen met een ernstige poging tot wegneming van het be schamende feit, dat ouden van dagen moeten eten het brood der liefdadig heid. Het denkbeeld van een Staatspen sioen voor eiken man en elke vrouw- op 60-jarigen leeftijd is bepleit in een voor een paar maanden verschenen brochure van de lieeren G. Wieringa en D. Boswijk te Arnhem. In de Controleur stelde daarop Perio voor de oprichting van een Pensioenpartij, die bij de a.s. Kamerverkiezingen in deze richting zou werken. Zijn idee is nu belichaamd in bovengenoemd vliegend blaadje, getiteld: De Neder- landsche Pensioenpartij (een sneeuw bal voor ouden van dagenh De inhoud der brochure, die ons niet ter kennismaking werd toege zonden, is ons alleen door uittreksels uit bladen en tijdschriften oppervlak kig bekend, zoodat wij in geen nadere bespreking er over kunnen treden. Maar een Staatspensioen van fl per dag voor eiken 60-jarigen Nederlander, man of vrouw, heeft zeker iets uit- lokkends en met nieuwsgierigheid zien wij derhalve uit naar No. 3 van het blad, waarin de redactie belooft de formuleering barer wenschen op te nemen, in den vorm van een wetsontwerp met toelichting, alsmede een berekening van kosten en aan wijzing van de richting, in welke die kosten te vinden zijn. Wie met het denkbeeld der op richters van de Ned. Pensioenpartij medegaat, geve naam en adres op aan den heer F. Hesselink, Ged. Kat- tendiep, Groningen. Wie overigens nog iets meer van het vraagstuk der pensioenregeling wil welen, raden wij de lezing aan van de brochure van W. H. Vliegen, Arbeiderspensioneering. Een lezens waardig boekje is eveneens Old Age Pensions and the aged Poor. A. Proposal bij Charles Booth, want ook in Engeland zoekt men sedert lang naar een oplossing van dit probleem. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Naar wij vernemen zal onge veer half Januari 1900 een Transvaal avond worden georganiseerd, waarin de heer J. A. Wormser van Amster dam zal spreken over zijne reis door Transvaal en Oranje-Vrijstaat, afge wisseld door meer dan 50 lichtbeel den van het oorlogsterrein. Bij de Holl. IJz. Spoorwegmaat schappij bestaat het voornemen met 1 Januari e. k. op alle lijnen één- daagsche retourbiljetlen uit te geven tegen den prijs van enkele reis. De heer P. J. G. v. d. Broeke, oud-leerling der II. B. S. alhier, is in het hospitaal te Ladysmilh over leden aan de wonden, vermoedelijk in den slag bij Eiaridslaagte bekomen. Deze flinke jonge man ging, na het doorloopen van de Machinistenschool te Amsterdam, een hoopvolle toe komst in zijn vaderland, Zuid-Afrika tegemoet. Het Centraal-hureau van «Lief dadigheid" zal voortaan weer iederen Dinsdagmiddag om 4 uur zitting houden in het Stadhuis. In dit seizoen zullen in het plaatselijk Departement der «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen" als spiekeis optreden de heerenprof. dr. Jan ten Biink, ds. J. W. van der Linden, mr. II. Smeenge, ds. J. van Loenen Martinet en dr. Bleekrode. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire Arrondissement te Arnhem van den 4 December 1899 is W. J. Carbo, soldaat bij het 5e Regiment infanterie schuldig verklaard aanmishandeling, het slaan van zijnen meerderen in rang in tijd van vrede en met wourden beleedigen en dreigen van zijnen meerderen in rang, en verooideeld tot eene gevangenis straf van eene maand, eene militaire gevangenisstraf van een jaar, en eene militaire detentie van drie maanden, alsmede in de proceskosten. Voorts is hem ontzegd het recht om bij de gewapende macht of als militair ge- emploieerde te dienen gedurende vijl jaren na expiratie der straffen. De fourier J. P. K. Courboisen de sergeant P. J. C. Pieters, beiden van het 5e Regiment infanterie heb ben onderling van graad verwisseld. De jongelingen C. A de Burlet, W. Bronkhorst en H. J. D van Wes- sum hebben eene verbintenis aan gegaan als aspirant-vaandrig voor het Reservekader bij het 5e Regiment infanterie. Aan de Eerste luitenants-adju danten W. J. Sieinbuch, A. W. Groote en A. II. van Alphen de Veer, alsmede aan den Eerste-luitenant H. W. Schauikes allen van het 5e Regiment infanterie is het onderscheidings- teeken voor langdurigen dienst als officier toegekend. Voormeld onder scheidingsteeken is aan genoemden officieren voor het front van den troep op plechtige wijze uitgereikt. De tweede-luitenant-kwartier meester M. Fuld van het 5e Regiment infanterie, is bij beschikking van den heer generaal-majoor Hoofd Intendant, tijdelijk werkzaam gesteld op het bureel van den kapitein-kwartier meester van het le Regiment huzaren alhier. De generaal-majoor G. ij. Lang- guth commandant der 2e Divisie infanterie, vergezeld van den Chef van den staf der Divisie, luit.-kolonel J. M. Campbell, is Donderdagavond alhier in het garnizoen aangekomen, tot het bijwonen van eerie tactische oefening op de kaart welke onder leiding van den kolonel commandant van het 5e Regiment infanterie op Vrijdag en Zateidag is gehouden en waaraan door alle hoofdofficieren be nevens door de kapiteins Baak en Heinsius, van genoemd korps is deel genomen. Voormelde opperofficier vertrekt heden avond weder naar zijne stand plaats Arnhem. Het Bestuur van het Nieuw- Ziekenfonds is thans als volgt samen gesteld Dr. van Diiel, eere-Voorzitter. Dr. Schreuder, Voorzitter. Dr. Croocke- wit, Penningmeester. De H H. J. Kok. C. Vermolen. J. P. de Jager. 11. van Surksum. J. W. Jorissen, Secretaris. Het aantal leden was 1 Dec. 525. 362e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 6 en 7 Dec. (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 200 op No. 9390. Prijzen van f 30. 2281 2589 2599 6071 6103 6107 6109 9365 9370 9393 11178 11200 11234 11235 13832 13840 14651 14667 16783 16788 16834 20097 en 20109. Te zamen 24 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 3e klasse 1821 Dec.4e klasse 2—4 Jan.; 5e klasse 1518, 2326, 2931 Jan.; 1 en 59 Pebr. De derde klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f25.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2.000, 2 van f 1500, 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f 200, 15 van f 100 en 1565 van f45. (Geene nieten.) Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, 22) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde 5 f 3.50 en klassikale a f 2.05 per '/n. liet verschrikkelijke van <leu oorlog. Een Engelsch compagnies-comman dant, die aan het gevecht bij Elands laagte heelt deelgenomen, schrijft het volgende aan zijn familie: «Wij keken, toen het gevecht ge eindigd was, naar de gekwetsten oin, en ik kwam bij een ouden Boer met een witten baard Iljj lag achter een rotsblok en steunde op zijn ellebogen. Eerst was ik een beetje voorzichtig met den ouden paai. Enkele van de gewonde Boeren zijn adders in het gras gebleken. Men nadert ze met cle beste bedoeling en plotseling knalt hun geweer. Daarom was ik op mijn hoede, maar toen ik nader kwam zag ik dat hij onbekwaam was om zijn geweer op te nemen. Hij kreeg met moeite lucht en het kon niet lang meer met hein duren Toen ik mij over hem heenboog, verzocht hij mij, naar zijn zoon een jongen van dertien jaar. die aan zijn zijde ge vochten had, te zien. ik voldeed aan zijn verlangen en onder een hoop gekwetsten vond ik den armen jongen dood en droeg hem naar zijn varier. Gij weet wel dat ik niet weekhartig ben. Maar toen de oude Boer zijn doode kind zag, moest ik mij afwenden. Hij drukte het lichaam tegen zich aan en zuchte zóó dat mijn keel als toegeschoefd was. Op dat oogenbiik zag ik eerst hoe verschrikkelijk de ooi log is. Toen ik omkeek, was de oude Boer dood, maar hij hield de koude hand van zijn dooden zoon stevig vast Het weder in November. Aan het maandelijkse)] overzicht van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut is het volgende ontleend De maand begon met fraai weder, terwijl boven Midden-Europa een ge bied van hooge drukking zetelde, maar dat zich spoedig ZO.-waarls verwijderde. Hierdoor ontstond een toestand, waarbij boven het Z O. van Europa de hoogere boven het N.VV. de lagere barometerstanden werden aangetroffen. Een ZW.-lijke dikwijls vrij krachtige wind was hiervan het gevolg. Op 8 Nov. verscheen ten NW. van Schotland oen duidelijke depressie, die zich O. waarts voortbe woog en op 11 November door een tweede gevolgd werd. welke beide hier te lande buiig weder, waarbij dikwijls onweder voorkwam, veroor zaakten. Doch reeds op 12 Nov. had zich weder boven de golf van Biscaye een gebied van hooge druk king ontwikkeld, hetwelk zich over Midden-Europa uitbreidde. Hoewel het telkens van beteekenis en plaats veranderde, bleef het tot het einde der maand bestaan, en daardoor was het weder bij zwakken wind veelal somber en mistig. Alleen op 24 Nov. wakkerde de wind iets aan tengevolge van een belangrijk minimum boven het midden van Noorwegen Opvoor Transvaal I Zooals te verwachten was, mocht mijn geachte confrère, de heer J. P. Knapp, vele bewijzen van instemming ontvangen naar aanleiding van zijn algemeen in de Pers opgenomen ai- tikel, waarin hij met verontwaardi ging wees op de wreedheden door Engelsche soldaten in Transvaal be dreven, en oproepende hen die willen medewerken een protest daartegen door de geheele beschaafde wereld te doen hooren. Met volle instemming heb ik mij bij hem aangesloten, doch bij hei kennis nemen der velschillende brie ven kwam de vraag bij mij op: Kunnen wij behalve protesteeren niet tegemoet komen aan personen, die brieven schrijven als de volgende: 1. «Ik symphatiseer ten volle met het door UEd. bekend gemaakte protest, niet alleen met woorden, doch wil dit ook trachten te bewij zen met daden. Redenen waai om ik zoo vrij ben dit schrijven aan UEd. te richten. Ik zal maar hiei schrijven, zooals ik tegen UEd. zou spreken." «Wij zijn met zijn 3en jongelingen, allen goed gebouwd, respectievelijk 20, 20 en 21 jaar. Wij hebben allen gedurende 2 jaren achtereen op de Beurs te Amsterdam de vrijwillige oefeningen medegemaakt en zijn dus geheel op de hoogte van den dienst en van het geweer. Wij zijn jon gens uit den gewonen burgerstand en hebben een gewone betrekking nl. vleeschhouwersgezel. Daarom komen wij tot n met een beleefd verzoek of u niet weet bii wien wij ons kunnen melden, ten einde liefst zoo spoedig mogelijk naar Transvaal te vertiekken om ons aan de zijde der Boeren te vervoegen. «Wij zijn niet bij machte om de reiskosten van Amsterdam naar Tiari- vaal te betalen, anders hadden wij al lang in Zuid-Afrika geweest. Mocht u een adres voor ons weten, dan zoudt UEd. ons daarmede zeer ver plichten." 2 «Ik zal beginnen met te ver tellen dat mijn vriend en ik vrijge zellen zijn en gaarne naar Tiansvaal willen, om ons daar aan te bieden bij onze broeders, welke ons mis schien wel kunnen gebruiken. Maar aangezien Transvaal niet werft en wij geen geld voor overtocht hebben, zoo hebben we reeds hemel en aarde be wogen om daaraan te komen, zelL door het plaatsen eener advertentie, doch ook daarop niets ontvangen. Nu was mijn of beter gezegd onze vraag zoudt UEd. ons daaraan niet kunnen helpen, of door uwe bemid deling. «Gaarne zouden wij het later, in dien we gespaard bleven en daar werk kondei» vinden, teiuggeven 3 «Het als plicht beschouwend van elk Hollander, die niet door huis gezin of betrekking verhinderd wordt, onze Transvaalsche stamverwanten te helpen, heb ik getracht naar Preto ria te komen, doch het is mij niet gelukt, de benoodigde som bijeen te krijgen. «Na den ooi log zou mij dit minder moeielijk vallen, doch vind ik dat hulp thans meer gewaardeerd zal worden dan later. «Het is daarom dat ik de vrijheid neem een beroep te doen op U «Mocht ik sneuvelen dan zal mijn familie U dit bedrag terug betalen «Mijn leeftijd is 3l jaar." Deze voorbeelden zijn een greep uit vele Wat die personen willen is daadwerkelijke en persoonlijke hulp brengen aan de Boeren. Er zijn reeds vele Comité's en Vereenigingen gevormd, doch een voor dergelijk doel nog niet De Boeren kunnen o a. rekenen op ondersteuning van weduwen en wee zen, hetgeen zeer nuttig en noodig, wellicht het meest noodige is, doch waaraan zich de behoefte eerst nit den oorlog zal doen gevoelen. Wat zij thans noodig hebben is in de eerste plaats mannen, bruik bare mannen, en die zijn in ons land bij honderdtallen niet slechts te vinden, neen bieden zich vol geest drift aan, doch wat hun ontbreekt is: gsld voor den overtocht. Voor dit doel geld te verzamelen is niet vereenigbaar met het plan van den heer Knapp, dit geef ik vol komen toe; dat men dus naast de bestaande Comité's en Vereenigingen een nieuw vorme, als Fonds tot daad werkelijken steun, ten einde die Hol- landsche jongens, welke hun brooders aan geene zijde van den aardbol daad werkelijke hulp willen verleenen, na deskundig onderzoek, daartoe finan cieel in de gelegenheid te stellen. Late niemand zich door onmanne lijke vrees weêihouden; laten wij binnen de perken der wet zooveel doen als in ons vermogen is om de Boeren te steunen in hun roemruch tig verzet tegen Engelsche aanmati ging en overheerschirig. Dat wij aan «jongens van Jan de Wit" de gelegenheid geven naar de Oud-Hollandsche Republieken in Zuid- Afrika te trekken kan niemand ons verwijtenwij geven hun geen op dracht tot iets en laten de Boeren vrij hen voor die functiën te gebrui ken, waarin zij hun nuttig kunnen zijn. Op dus NederlandersOp voor Transvaaldat, in zijn worsteling voor de vrijheid, ons de schoonste dagen van ons Vaderland uit vorige eeuwen voor oogen brengt. Wie zich bij mij aansluiten wil tot vorming van een comité lot beheer van bovengenoemd fonds of wie de bijdragen daarvoor reeds wil storten, of een bewjjs van instemming met het plan zenden, adresseere zich aan W. H. NOËLS VAN WAGENINGEN. Directeur-President van de bataafsche bank. Amsterdam, 7 December '99 BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. van 30 November tot en met 6 December. GeborenArnoldus Petrus Jacobus Hen- ricus, z. van H. T. Eijsvogel en J. SI. Dupont. Sophia Lamberta, d. van W. Houtveen en M. van Hamersveld. Cor nells, z. van SI. Pijpers en SI. SI. Geijten- beek. Sophia Slaria, d. van A. van Doorn en M. Kraan. Barend, z. van H. Hilversum en A. Roodveldt. Ber- nardus, z. van E. J. Pegman en H. van de Pol. Gerardus, z. van A. van Em- pelen en G. Jacobs. Pieter, z. van H. J. Ruijs en G. van Amerongen. Petro- nella Slaria, d. van J. van Dormolen en J. SI. Muijs. Aartje, d. van J. Velt- huizen en J. van de Kuilen. Jan, z. van J. Jonker. Johannes Everardus, z. van J. E. Broenland«en A. E. Hoogveldt. Ondertrouwd: R. Jansen en J. van de Kuilen. J. Slaas en A. Hagenbeuk. ,G. J. Pietersen en G- van Eijkelenburg. Getrouwd: J. van de Kamp en A. W. Laseur. OverledenEen levenl. aang. kd. m. g. van W. de Gans en C. van Palland. Een levenl. aang. kd. v. g. van G. H. G. Lam- brechts en SI. Gouw. Jannetje van de Kraats 1 m. Johanna van Hoejen 11 m. Cornells Hogeboom 67 j. ongeh. Een levenl. aang. kd. m. g. van J. H. de Goede en J. Vos. Slatthias Gerardus Scheerder 6 m. Lensden. Geboren: 4 Dec. Cornelia Catharina, dochter van Jacobus Steenkamp en SVilhelmina Beijer. 8 Dee. Elisabeth, dochter van Herman Jan van Swieten en Hendrika van de Burgt. Ondertrouwd8 Dec. Evert Barten met Johanna Lammerdina Veenendaal. Gehuwd; 7 Dee. Otto van Ginkel met Jannigje Puik. Stoutenburg. Geboren: 3 Dec. Grietje, d. van Willem Gerritsen en Elbertje van Donselaar. Woudenberg. Geboren: 6 Dec. Jan, z. van Frank Blauwendraat en Slaria Ravenhorst. Gehuwd: 1 Dec. Hendrik Valkenburg, wedr. van Hendrikje van der Wilt, 27 j. en Hendrika van de SVoerd, 22 j. Overleden: 2 Dec. Christina Elizabeth Stuten, wed. van Jan van Lunteren, 73 j. Hoogland. Geboren1 Dec. Weympje dochter van H. van Zoeren en G. Slaasen. 7. Hen drika dochter van W. Sleinten en F. Sleinten. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 8 Dec. 1899. Tarwe f 0.Rogge f 0-Boekweit f 0. \ppelen (3af5.Peren f4.af7. Nieuwe aardapp. f.afZandaardapp. f 1.50 a f 1 70 Hoendereieren f6 - a f 7.= per lOOst. Eenden f.a f.Boter f 1 20 a f 1.40 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas f0.— Kippen f060 a f 1.00 Kuikens f l.afl.10 Piep kuikens f0 30 a f 0 70 Ganzen f00 f00.Eenden f 0 60 a f 0 90 p. st. Jonge f 0.00 a f 0.00 Hazen 11.50 a f2Wilde konijnen f0 40 a f 0.50. Tarnme f 1 00 a f 1 80 Duiven f0 40 a fO.50 paar. Magere varkens f 12 f16Varkens voor export f a f Zeugen f 40.f 50.—. Biggen f5a f7 Sehraminen f00a f00Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00. a fOOO Kalfkoeien f000 a f 000.— Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000,a f000. Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe, heet. Kogge; heet. Boekweit; 80 heet. Appelen; 10 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 200 heet. Zandaardappelen 6000 stuks lloen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter; kilo Man/arine; kilo Kaas: stuks Vpe: 80 magere varkens, varkens voor exportslageryen 250 biggen en 10 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2