nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 1. Woensdag 3 Januari 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCniJ'M WOENSDAG Ei\ ZATERDAG. Merlaid's toekomst ii Transvaal. BLIITÊNIAJNÏ). -try Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENT1ËN: Van 1^-6 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Adyertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. 5, godvruchtig en een- Sedert het midden der XVIIe eeuw hebben zich Nederlanders in Zuid- Afrilca gevestigd en door de weinige aanraking met vreemden konden zij hun landaard, hun groote deugden en gebreken vrij zuiver bewaren. Slechts een vreemd element kwam de kolonisten versterken n.l. de Franschen. Waren de Nederlanders Oud-Hollanders die pas gelouterd waren door den grooten vrijheids kamp, ook de Franschen waren ge heel anderen dan de thans levende bewoners van Parijs. Daar Zuid- Afrika onder Nederlandsch bestuur stond hadden de Hollanders het groote voordeel dat hun taal de heerschende bleef, al stond het later aangekomen Fiansche element wat beschaving betrof veel hooger. Deze toch stamden meest uit adellijke en patricische geslachten die'de Katho lieke regeering in net moederland uit geloofsovertuiging ontvlucht waren. De samensmelting der beide rassen had als resultaat het ontstaan van een krachtig voudig volk. Op het einde der XVIlle eeuw begon de invloed van Albion en een eeuw lang hebben de Afrikaanders den strijd volgehouden tegen de indringers, dio hun zeden kwamen bederven en door hun zendelingen- schacheraars, zoowel de jonge blanke meesters als de gekleurde bedienden kwamen vergiftigen. De landerijen, van geslacht op geslacht door de Afrikaanders ontgonnen en verbeterd, werden verlaten om in verder wegge- legen streken de oude deugden en zeden over te planten, maar steeds volgde Engeland als een demon en roofdier. Het zedenbederf was begonnen en woekerde krachtig voort. Waren z g. «strijkhaartjes" (onechte kinderen uit gemengd bloed) vroeger een uitzondering, onder het Engelsch bestuur nam hun aantal toe en latei- niet alleen door de schuld der Britten. Tegen het jaar 1879 was de toestand in de Afrikaansche we reld reeds zoo geworden dat ingrij pen van het Engelsche gouvernement niet geheel onbillijk kon genoemd worden. Oranje-Vrystaat was, vooral ook door het Tolverbond en de Engelsche kapitalen langzameihand vrijwel in dezelfde mate van Groot-Britanje afhankelijk geworden als bijv. Portugal. Dank zij het krachtig initiatief van enkelen in Transvaal, die den .ouden Boerenaard onvervalscht bewaard had den en de hulp van hen die in een zelfbestuur meer voordeel zagen, vocht de Transvaal zich weder vrij. Wel waren de Burgers gelouterd door den strijd, maar Engelsch geld en Engelsche manieren begonnen toch krachtiger dan ooit te werken. Nederland gaf in 1884 duidelijk blijk, dat de sympathie in woorden zeer groot was, inaar daadwerkelijke steun werd niet verleend. Enkele Nederlanders togen nog wel naar Zuid-Alrika, maar een groot contin gent leverden diegenen die hier hun liedje al vrijwel uitgezongen hadden. Al mag met trots gewezen worden op het intiatief van de Z. A. S. M. en een viertal handelsondernemingen, krachtige versterking van het Holland- sche element bleef uit; met het ge volg dat Transvaal rneer en meer verengelschte. Hadden de Britsche kapitalisten nog een paar jaar hun hebzucht kun nen bedwingen, dan zou waarschijn lijk Transvaal met een volgend ge slacht een Engelsch land zijn gewor den. Gelukkig had Rhodes geen tijd om te wachten. De Jameson-raid maakte het natio nale gevoel wakker, men begreep het gevaar en door den oorlog is nu voor goed de Engelsche invloed vernietigd. De rassenhaat zal niet eerder zwijgen voor de laatste oflieieele Brit uit Zuid-Afrika vertrokken is. Wie zullen de opengevallen plaat- spn der Britten innemen? Zullen het Hollanders zijit? De'antipathie van'de Boeren tegen een Hollander kwam tot nog toe die voor de Roodbaaitjes vrij nabij, al was die van een anderen aard. Zelfs de vele' nobele Nederlanders die zich in de Republieken vestigden mochten lang niet altijd op'veel sym pathie rekenen, en dat handelson dernemingen zelden slaagden, vindt zijn redenen in oorzaken, die de con suls maar al te vaak genoodzaakt waren in hun rapporten te moeten aanduiden. Er ligt zulk een heerlijk groot veld daarginds braak voor ondernemende Nederlanders; er is zulk een groote toekomst weggelegd voor den ouden stam, 'op de [dek waar de nieuwe loot zich thans zoo krachtig ontwikkelt; maar zullen wij deze gelegenheid dit maal benutten en niet als helaas zoo vaak reeds bij andere gelegen heden ongebruikt voorbij laten gaan De groote fout der Engelschen is geweest, dat zij de Boeren onderschat hebben. Zouden wij onszelf,misschien ook wat o v e rschat hebben Zou het mislukken van zooveel ondernemingen van maatschappijen en particulieren zijn oorzaak ook kunnen vinden in onvoldoende kennis van het land daar? De naam Boeren, de eenvoudige taal, het koddige dialect en .de vast- gowortelde traditie is wellicht oorzaak geweest dat wij, niet veel wijzer dan de Britten, de Burgers der republieken voor «boertjes" hebben gehouden? Zoo ja, laten we dan nu ten minste inzien dat we ons vergist hebben laten we begrijpen dat de «Boeren" werkelijk «mannen" zijn van wie wij veel kunnen leeren, dat zij ons niet noodig hebben, maar dat wij hen wel broodnoodig hebben dat wij hen te vriend moeten zien te krijgerfom in hun land nieuwe markten voor onzen handel, nieuwe afvoerkanalen' voor onzo industrie te verkrijgen. Eerst als we zullen leeren inzien, dat er volstrekt geen sprake is van opbelling der Burgers door ons Neder landers eerst als we werkelijk- begrijpen, hde zeer ons eigenbelang betrokken kan zijn in de toekomst van Zuid-Afrika, eerst 'dan is er kans dat 'Nederland zal kunnen proliteeren van de Republiekendat werkelijk voor Nedeiland ei- alles aan gelegen zal zijn dat Zuid-Afrika niet voorgoed voor ons verloren zal gaan. Behalve wij Nederlanders, zijn er nog meer volken in Europa die het oog op Zuid-Afrika gevestigd houden J. Colesburg hebben bezet, doch vóór lijden, zal Engeland ondervinden dat Na een betrekkelijk langen stilstand in de krijgsbedrijven, werden wij op Nieuwjaarsdag nog laat in deri avond verrast meteen bericht) dat op 't eerste gezicht, een slechte tijding is. Volgens een telegram aandsdïngelsche bladen bracht generaal French den Boeren in de Kaapkolonie een volledige neder laag toe. Het telegram is uit Rends- burg (ten Z. van Colesbs'rg), gedateerd 1 Januari, en luidt als volgt: Hedenmiddag bracht generaal Fiench Jen Boeren "een vottionraii nederlaag toe en bezette Colesberg. Fiench dreef den vijand Zaterdagen Zondag zoo in het nauw, dat hij-hem geen tijd liet om lang tegenstand te bieden. Hedenmorgen waren de En gelschen op voldoenden afstand om tot den aanval over te gaan. Gister avond gingen alle cavalerie, artillerie en infanterie, deze laatste op de munitiewagens', om de algemeene bewegelijkheid te verhoogen, op weg voor een nachtmarsch om den rech tervleugel der Boeren orn te trekken. De infanterie en de Britsche veld artillerie deden een frontaanval, terwijl intusschen de cavalerie en de lichte artillerie de rechtervleugel der Boeren omtrokken. Dezen waren volkomen verrast en zagen hun.terugtochtsweg bedreigd. Zij vluchtten in wanorde en lieten Colesberg in handen der Engelschen. Wat er van ''eze «overwinning" aan is, zal nog nader ..icr'nn blijken, maar tot heden(Woensdag)moi'gen w"s er officieel omtrent dit schitterend wapenfeit nog niets bekend. Waar schijnlijk is liet terugtrekken, van de Boeren niets anders dan de uitvoering van een vooraf overlegd plan. Blijk baar heeft French in den laatsten tijd belangrijke versterkingen gekregen en leken de stellingen der Boeren on houdbaar. Zij hadden zich bij Rends- burg verschanst doch waren reeds Zaterdag, volgens een olïicieele be kendmaking door het departement van oorlog op Colesberg "teruggetrokken, daar de cavalerie hun verbindingslijn bedreigde. Deze schijnt hen daarbij dicht op de hielen gezeten te hebben, zoodat zij, gelijk het telegram zegt, geen tyd hadden zich in behoorlijke.t staat van verdediging te stellen et zoodoende ook Colesberg inderhaast hebben moeten ontruimen. Men weet, dat generaal French hier volgens de Daily Graphic in een «ideale streek voor cavalerie" opereert en dit schijnt nu 'door deze gelukte manoeuvre be vestigd te worden. Van de verliezen der Boeren wordt niet gesproken het geen ons. doet vermoeden, dat die niet bijster groot zijn. Het is ontegenzeggelijk een voor deel voor de Engelschen dat zij zij den Vrijstaat binnenrukken zullen zij eerst nog Norvals Pont op de Vrijstaters moeten veroveren om daarna de Oranjerivier te forceeren de Vrijstaters zullen echter wel zoo vrij zijn de groote brug daar evenals de Transvalei s met die over de Toe- gela deden, te vernielen en dan de Engelschen aan gene zijde der rivier afwachten. Gelijk de Boeren van Colesberg moesten terugtrekken voor de troepen van generaal French hebben de manschappen van generaal Gatacre bij Dordrecht een achterwaartsche beweging moeten maken. Ten noor den toch van Dordrecht kwam kapi tein Montmorency, van het '21e Jansiers, in botsing met een sterken troep van de Boeren, die hem met kanonvuur bestookte. In den loop van den dag werd kapitein Mont morency eciiter .gedwongen, terug te trekken naar-Dordrecht, hetgeen in goede orde geschiedde. Aldus een officieel bericht. Reuter voegt er aan toe, dat het gevecht 6 uur duurde en dat de Engelschen eerst terugtrokken, toen de Boeren versterking van artillerie kregen. Het bericht omtrent het zware 'vuren in de richting van Stormberg, waarvan voor een paar dagen sprake was, is niet bevestigd. Wel schijnen de Boeren een nieuwen aanval daar te verwachten, want volgens Reuter versterken zij nog hun stellingen. Een belangrijk bericht, dat geen gunstig licht werpt op de veilige positie van de Engelsche troepen in de Kaapkolonie komt uit Victoria West, ten Z-Westen van De Aar, de operatiebasis van lord Methuen. Er werd daar door Engelsche troepen een scherp geweervuur gewisseld met een troep Boeren, die naar men ge loofde plan had, den spoorweg op te breken. Ook te Deelfontein ten Zui den van De Aar hebben de Boeren (ongbtV.-ijfeld Hollandsche Afrikaan ders) pogingen aangewend om den spoorweg op te breken; ten einde dat in 't vervolg te beletten, zijn door de Engelsche overheid in dat district vrijwilligers opgeroepen. Overal trouwens is het Afrikaan- derdom in de Kaapkolonie op de hand der Boeren. Zoo ook te Beaufort West in 't Zuiden der kolonie; de bewoners verheugen zich zeer in de overwin ningen der Boeren, doch zij blijven voorshands nog gematigd in hun houding; zij maker, van hun sympathie voor de Boeren echter volstrekt geen geheim. De Engelschen in de Kaap erkennen dan ook dat hun jongste nederlagen den afval in verschillende centra en de agitatie hebben doen toenemenzij meehen echter dal er 'van een algemeene samenspanning tegen Engeland nog geen sprake is en dat de maatregelen der regeering tot vermeerdering van de Britsche strijdmacht in Zuid-Afrika bun doel niet missen. Het opereeren in een land waar de meerderheid hun vijandig of onsympathiek gezind is, is echter 'niet gemakkelijk en eerst dan als de krijgskans der Boeren onverhoopt mocht keeren en zij eenige nederlagen het de Afrikaanders mede zal te be strijden hebben. Dit althans is de meening van een Afrikaander, die door het Hdbl. onlangs is geïnter viewd. Intusschen ziet liet er voor Engeland in de Kaapkolonie nu reeds niet al te best uit. Aan de Modderrivier, waar lord Methuen gekampeerd is, geen nieuws. Daarentegen, komt er een belangrijke tyding uit Mafeking via Pretoria. De belegerden in die stad schijnen liet nu langzamerhand erg benauwd te krijgen; zij deden althans 'volgens rapport .van generaal Snijr8an, den commandant der belegerende Boeren den 24 Dec. een warihopigen uitval. Kolonel Baden-Powell viel met een groote macht met geschut, maxims en een gepantserden trein een der Boerenstellingen aan. De Boeren be hielden echter hun fort ep sloegen den vijand met een verlies van 109 doodea en ge.woi.déii. Zij zeJf hafjdeji slechts 2 dooden en 7 gewondën. Van de Engelschen werden er 3 krijgs gevangen gemaakt en dezen ver klaarden dat een officier van kolonel Baden-Powell's staf is gesneuveld, en dat lord Edward Cecil [.zoon van lord Salisbury) en lord Charles Cavendish Beutinck gewond zijn.' Het doel van den uitval was, zich meester te maken van een kanon der Boeren. Nog een ander gevecht is in deze omgeving gevoerd.en wel Noordwaarts van Mafeking bij Derdepoort (op de grens van Transvaal en West Bechu- analand). Wat dit gevecht zijn belang rijkheid geeft is het feit; dat hét tegen door Engeland gewapende Kaflers is geleverd. Den 22 December, rappor teert commandant Swart, viel ik in de nabijheid van Doidépoort de Baro- longkalTers aan en nam na een hevig gevecht hun stellingen. De Boeren verloren drie doóden /en hadden vijf gewonden. Engeland ontziet zich dus niet de Kaffers tegen de Boeren uit te spreien en laadt daatdoor een groote ver antwoordelijkheid op zteh. Uit Natal wordt het bericht dat uc Boeren hun stellingen ten Zuiden van de T:?ege!a wegens het wassen van de rivier zouden hebben ontruimd, niet bevestigd. Zij hebben Hlang- waniheuvel nog bezet en vuurden den 3Öen op een, Engelsch verken- nihgsdetachement. Van 31 Dec. wordt uit hét kamp bij Frère aan de Daily Telegraj>h geseind dat gisterenavond uit diet kamp twee niet geslaagde operaties werden verricht. De nacht was den ker en stormachtig. De troepen waren doornat en over het algemeen in een slechte stemming. De Times vernam nog van 29 Dec. uit liet kamp bij Frère, dat bet bericht van een uitval van generaal White niet is bevestigd en ook niet wordt geloofd, hoewel zelfs een tweede Kaller liet heeft verteld. Ladysmith wordt nog steeds door de Boeren gebombardeerd en met goed gevolg ook. Den 29 December viel een granaat in de eeltent van een groep officieren van wie er een ge dood en 8.gewond weiden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1