BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Met Kerstmis hebben de Boeren der bezetting van Ladysmith een paar granaten toegezonden met hun com plimenten. In een er van zat boven dien nog een plumpudding. Volgens heliografisch telegram van generaal White zijn de ziektegevallen in de stad niet boven het normale cijfer. Ook zou volgens andere berich ten daar nog alles wel zijn. De Liver pool Post meldt echter, dat een aan zienlijk personage een cijfertelegram uit Ladysmith heeft ontvangen, dat verleden Maandag of Dinsdag van daar was verzonden. Daarin stondEr is iets dat ver keerd loopt in dezen veldtocht. De toestand hier is zeer ernstig ofschoon nog niet kritiek. De Liverpool Post leidt hieruit af, dat generaal White zich weldra zal moeten overgeven en voorziet een nieuwen aanval op do stellingen der Boeren. De Nieuwjaars-receptie ten Hove werd Maandag op de gebruikelijke wijze' door Hare Majesteit de Koningin gehouden. II. M. de Koningin-Moeder was er bij tegenwoordig. Eerst werden de Ministers en de voorzitters van Hooge Staatscolleges ontvangen; daarna de leden der Hof houding. Het felicitatie-register ten Paleize werd door een aantal autoriteiten en ambtenaren geteekend. liet hoofdbestuur der Ned. Ver. tol Afsch. v. St. Drank heeft het noodig geacht liet volgende bekend te maken Het is gebleken dat er misverstand in de kringen der drankbestrijders bestaat omtrent de strekking van het onlangs bij referendum door de vereeniging goedgekeurde besluit om trent het voortaan uitsluitend opno- men als lid van hen, die zich ont houden van allen alcohol. Men scheen hier en daar te meenen, dat die bestaande leden, die alleen het drin ken en aanbieden van sterken dran ken nalaten, van verschillende rechten ontzet zouden worden. Niets ligt minder in de bedoeling. Volgens een artikel der gewijzigde statuten, welke 28 dezer op de buitengewone algern. vergadering vastgesteld zullen wofden, worden alle bestaande leden in hunne rechten en verplichtingen gehandhaafd. Elk bestaand lid, al is bij «afschaffer", blijft als lid be noembaar tot bestuursfuncties, afge vaardigde enz. enz. Dientengevolge wordt geen enkel lid in zijne rechten verkort. Het besluit is alleen van toepassing op hen, die voortaan als lid willen toetreden. Bij 't afgraven van een hout wal is bij de Landkolonie van het Leger des Ileils Lunteren door een van de arbeiders een koperen pot gevonden met ongeveer 30U zilveien munten. Ruim honderd daarvan zijn grooter dan een rijksdaalder en dra gen de beeltenis van Filips IV van Spanje of Karei 111 en dateeren van 16251668. Een paar zijn er van Lodewijk XIV, Lodewijk XIII, de Gelinieerde Provinciën, en een drie tal van Kampen en Zwolle. De kleinere munten zijn door 't koper groen niet herkenbaar Bovendien bevatte de pot een paar zware zil- vfef€IL kettingen, waarvan nog niet geze"d irah worden, waarvoor ze ge bezigd zijn. -Volgens inscriptie hebben ze toebehoord a&ïtKlaesgen Mérvyen, en Merrigjen Mcrvvem De chef der kolonie, de heer Pol man, bij wien ze thans berusten, laat ze zeer bereidwillig aan belangstel lenden zien. Gebr. Stork en Co., te flenge- loo (O.), hebben aan het personeel der machinefabriek een winstaandeel uitgekeerd van f14,000, waarvan f 10,000 zal geboekt worden op hoofd B. der tweede afdeeling (kapitaalvor ming op den ouden dag), f2000 zal besteed worden voor 3 vacantiedagen en f2000 zal gestort worden in de 4de afd. (buitengewone ondersteuning aan invaliden, weduwen en weezen). Verder besloot de firma, in overleg met «De Kern", het. boetestelsel voor te laat komen zoodanig te wijzigen, dat nu voor te laat komen gestraft wordt met 1li uur boete boven den verzuimden tijd, terwijl de maximum boete niet meer dan 10 ct per half uur mag bedragen. Naar wij vernemen zijn thans de preparatieven voor het afleggen van proeven van bekwaamheid, ter verkrijging der graden van meester en gezel in het timmeren, meubel maken, smeden en huisschilderen, door de Vereeniging tot veredeling van hot ambacht in het leven geroe pen, zoover gevorderd dat die proeven kunnen worden afgenomen in de laatste dagen van Februari eri de eerste van Maart a. s. teUtiecht. Een ge westelijke commissie en een commis sie van deskundigen voor het afnemen dier proeven, zijn reeds aldaar ge vormd. Zoodra het aantal candidaten is bepaald, die zich vóór 5 Januari hebben te declareeren aan het alge meen secretariaat der vereening, wor den de commissiën, als mede tijd en plaats omtrent de proeven, nader be kend gemaakt. Het hoofdbestuur van voormelde vereeniging wordt vertegenwoordigd door den heer J. F. W. Conrad, oud hoofdinspecteur van 's Rijks Water staat en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, als algemeen voorzitter, en den heer H. I.. Boers- ma, directeur der Ambachtsschool te 's-Gravenhage, als algemeen secre taris, bij wien nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Hel bestuur der Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde en verlaten kinderen in het huisgezin", is voornemens den werkkring dezer vereeniging aanmer kelijk uit te breiden door te pogen in verschillende plaatsen van ons land zelfstandig werkende afdeelingen op te richten. Een daaitoe strek kende statuten-wijziging is door het bestuur opgemaakt en zal aan het oordeel der algemeene vergadering woiden onderworpen. In plaatsen waar acht leden, begunstigers of be schermers gevestigd zijn, zal eene aldeeling kunnen worden opgericht, wier bevoegdheid in overleg met het Hoofdbestuur zal woulen vastgesteld, liet bestuur verwacht van dezen maat regel vooral toeneming van het aan tal leden, wat zeer noodig is om aan de vele aanvragen tot opneming van kinderen ter opvoeding te kunnen voldoen. Het algemeene secretariaat blijft gevestigd Marnixkade 49 te Amster dam. Met Oudejaarsavond is ingebro ken in een huis aan den Schenkweg te 's-Gravenhage. Toen de bewoners na eene korte afwezigheid thuis kwa men, vonden zij kasten en laden open gebroken. Tal van gouden en zilveren voorwerpen voorwerpen, zoomede een beurs met geld, alles tot een geza menlijk bedrag van ongeveer f 4000, worden vermist. Ecu overtreding der Koningin. De Haagsche correspondent van de iV. Gr. Ct. schiijft in zijn correspon dentie over het schaatsenrijden der Koningin o. m. Er moet op een van haar tochtjes een aardig incident zijn voorgekomen. Het gezelschap der Koningin ging nl. over de spoorbaan, van de eene naar de'andere baan de wachter, die in de buurt op po=t stond, ging vrij moedig op de dames en beeren toe en merkte op, dat liet streng verbo den was over den spoorbaan te loopen. «Maar 't is de Koningin", merkte een der heeren op. «Dat weet ik", antwoordde de een voudige man niet den hoed in de hand, «en ik vraag eerbiedig excuus, maar recht is recht en mijn instructies maken voor niemand eed uitzonde ring." Men stoer de zich niet aan het verlied en reed verder. Maar de baanwachter maakte, zonder de min ste complimenten, rapport van het gebeurde, aan zijn chefs overlatende verder te handelen. Natuurlijk is er niets meer aan gedaan. Doch de flinke kerel, die zijn plicht zoo juist opvatte, mocht er wel een pluimpje voor heb ben en een erkenning van zijn trouwe diensten ook van de Koningin. Wie weet! Sinds geruimen tijd werd er gesproken van groote graandiefstal- len uit de stedelijke bewaarplaatsen te Frankfurt a/M. Thans zijn daar vier opzichters en twee schippers gevangen genomen in verband met die diefstallen, als mede een man uit Würzburg, die een heler van liet gestolene is ge weest. De diefstallen moeten langen tijd ongestraft zijn gepleegd. Sinds ver scheidene jaren zijn ieder jaar 500 zakken graan uit de stedelijke be waar plaatsen verdwenen. Men verwondert zich, dat er niet eerder een eind aan is gemaakt, vooral daar sinds lang in de bladen er op werd gewezen. Te Groningen heeft de sigaren- fabrikanten-vereeniging besloten aan de bemiddelingscommissie mede te deelen, dat de patroons genegen zijn, voor zoover zij werk kunnen ver- schallen, hunne vroegere sigarenma kers op dezelfde voorwaarden weer te nemen, terwijl zij zich evenals vroeger bereid blijven verklaren te gemoet te komen aan goed gemoti veerde. klachten en klachten omtrent een patroon te brengen bij het be stuur der fabrikanten tot onderzoek en mogelijke wegneming. De stakers hebben besloten hierop niet in te gaan, zoodat de bemidrie- lingscommissie haar werk als geëin digd kan beschouwen en de toestand voortduurt. De commandant van het Hol landercorps te Pretoriade heer L. de Waard, is voor drie maanden naar ons land gekomen, in 't belang van zijn gouvernement. Gaarne zal hij betreffende de per sonen, die bij zijn korps dienen, in lichtingen verstrekken. Zijn woon plaats is Sneek. Gisteren diende voor den Hoogen Raad het cassatieberoep van mr. Troeistra, tegen zijn veroordeeling wegens smaad tot 1 maand door het rechtshof te 's Gravenhage Zijn ad vocaat mr. Limburg vroeg handha ving van het ontslag van rechtsver volging door de rechtbank, die ter- recht overwoog dat beklaagde in het algemeen belang heeft gehandeld en alle middelen tot bereiking der in- vrijheidsstelling der Hoogerhuizen had uitgeput. Het O. M. zal 15 Jan. conclusie nemen. De Zondagsrust aan het Depar tement van Binnenlandsche Zaken heeft Zondag niet als naar gewoonte kunnen zijn. Aan de afdeeling, was men een groot gedeelte van dien dag aan het werk, omdat voor de uitgifte van dj telkaarken nog veel materieel en vele inlichtingen werden gevraagd Een buitengewone omstandigheid bij deze 10-jarige volkstelling is, dat, tengevolge van de vorst en het daar door nog gesloten zijn van verschil lende wateren voor de scheepvaart, vele schippers niet in hunne woon plaatsen konden lerugkeeren en meer dan vroeger kaarten aan boord van schippers vaartuigen moesten worden uitgereikt. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat aRe doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenderf tot het Instituut, «Longcott," Gunnebs- euet, Londen, W. PLAATSELIJ KE BERICHTEN. Ter rectificatie van een vorig bericht kunnen wij niededeelen, dat het plan bij de Directie der Neder- landsche Centraal Spoorweg-Maat schappij moet bestaan den Heer stationschef J. 11. Bosch alhier bij de opheffing van het station Amersfoort (N.C.S.) te bejioemén tot chef van exploitatie der onder haar beheer komende stoomtram Nijkerk—Barne veldEde, ter standplaats Burneveld. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het Postkantoor te Amersfoort tweede helft der maand December '99. N. J. van den Berg Amsterdam. Wed. H. Hagen Mej. Geuzenbroek Wed. de Bruin Arnhem. S. Bouwhuis Enschedé. J. do KruilT Haag. A. Knebel Nieuwersluis. H. A. v/d. Heyden Rotterdam. Mej. C. Zuehtenberg Rotterdam. L. Kalleveen Utrecht. Buitenland. C. J. Fiol Davos (Dorf.) 362e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 2 Jan. (750 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 2241 2247 22*57 2261 2631 2674 6062 6085 9355 9373 9388 11168 11170 11215 11258 13818 13822 13830 13838 13848 13852 13858138801467314689 14691 14695 16804 16825 20090 en 20104. Te zamen 31 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. Te Rotterdam is bij de distil lateursfirma H. Ilellebrekers Zonen in hechtenis genomen de knecht J. die beschuldigd wordt meermalen des avonds bij het verlaten van de fabriek flesschen met spiritualiën, tusschen zijne kleeding verborgen te hebben meegenomen. Bij de aanhouding vond men niets bij hem, doch wel vond men in de woning van de ouders zijner bruid met wie hij verleden week was ondertrouwd verscheidene llesschen met likeur, advocaat en cognac, welke alle in beslag zijn genomen. Om Urk is thans slechts een zoom vast ijs daarbuiten is het al open water. Vóór dien ijszoom kwamen Zaterdag 12 vaartuigen van Urker visschers, die van de Noordzee huis waarts keerden, meenende dat door den sterken wind en dooi het ijs wel verdwenen zou zijn. Op het sein, van het eiland gegeven, dat men hen bijstaan zou om in den havenmond te komen, zetten ze hun botters in het ijs. Dit bleek nog vrij sterk te zijn, zoodat het uiterst moeilijk ging om zelfs met behulp van twee Hink bemande ijsschuiten een gleuf door het ijs te maken. Door den gemeente omroeper werd nu de bevolking opge roepen om te helpen, en door mannen, vrouwen en kinderen werd uren aaneen aan voor dit doel bestemde sterke touwen getrokken om de vaartuigen, die daar onveilig lagen, naar den havenmond te krijgen. Tien dagen lang, van 21 tot 31 Dec. is op Urk geen post aangekomen of vertrokken. Eerst Zondag bleek zulks mogelijk. Behalve van het serum tegen drank zucht komt uit Parijs ook nog het gerucht van eene andere wonderbaar lijke ontdekking. Dr. Metchnikofï, van het Pasteurs gesticht, zou namelijk een goed eind op weg zijn om een middel te vinden, dat door inspuiting het leven ver lengt en oud geworden lichamen ver- jeugdigt. Het gerucht is eigenlijk een indis cretie. Dr. Metchnikolï wil nog niets mededeelen. Hij verklaart, dat hij voor hel oogenblik nog niets heeft gevonden, maar dat hij hoopt te vinden. En als hij het vindt, dan kunnrn de gebreken van den ouden dag met vrucht worden bestreden en was de oude Tithonus geholpen, die de onsterfelijkheid had gevraagd, zonder om eeuwige jeugd er bij te verzoeken. Uit Enschedé schrijft men Door de geheele stad werd Woens dagavond een geweldige knal gehoord, die veroorzaakt werd door een ont ploffing van gas, dat zich had opge hoopt in de Willemstraat. Van de huizen in die straat bleef nagenoeg geen enkele, ruit heel. De deksels lagen gelukkig los op de rioojen, zoodat ze door het ontsnappende gas konden worden opgelicht. Het gas vatte vuur en een vlam steeg uit de riolen op. doch werd spoedig gebluscht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Na het gebruiken van zoete- melksehe kaas zijn eenige bewoners te Delft ongesteld geworden, zoodat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De stukken kaas. welke op de markt aldaar waren verkocht door een Rotterdamsche koopvrouw, zijn door de politie in beslag genomen en is tegen de verkoopster proces-verbaal opgemaakt. Door eenige welbekende voor standers van het kegelspel is bij cir culaire van 12 Augustus j.l. aan de Nederlandsche kegelaars bekend ge maakt dat zij zich tot een comité hebben gevormd om met de bekende Haarlemsche collectie tot uitgangs punt, een verzameling bijeen te brengen die zooveel mogelijk zal omvatten wat met het kegelspel in verband staat. Een deel daarvan is nu reeds ter be zichtiging gesteld tijdens den wed strijd van de kegelclub Zou er kans zijn die gehouden wordt in het gebouw Concordia aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam tot en met 28 Februari 1900. Een tweede circulaire zal eerstdaags aan kegelaars worden toegezonden waarin hun medewerking zal worden gevraagd, die zeer zeker gunstig zal worden ontvangen. Het Transvaalsche volkslied. Van een aardig monent op de Utrechtsche markt verhaalt de N. B. Cl. Een handelaar in blikken fluitjes stond daar maar uit-ten-treure te blazen zonder een enkel zijner instrumenten te verkoopen. Hij be gon al iri te pakken, maar voor hij het laatste instrument wegsloot, kreeg hij of deed hii althans zóó een inval en riep: «Ik zal je nog even wat laten hooren!" Hij bracht de fluit weer aan den mond en begon met een vaderlandslievend gezicht het «Wien Neèrlands Bloed" te bla zen. Er kwam beweging in den troep en toen de handelaar, daardoor aangemoedigd, het tweede couplet aanhief, begonnen er zelfs een paar brutale jongens op den vóórgrond mede te neuriën «Bescherm, o God, bewaak den grond!" Nu geraakte de man in geestdrift! «Nog één mopje", riep hij, toen hij Vaderland en vorst met schrille tonen over het marktplein had uitgegalmd. «Nu nog even de Transvaalsche marsch En nauwelijks had hij de lluit weer aan den mond gebracht, om het Transvaalsche volkslied te doen hooren, of de sigarenhandelaar, die nevens hem stond, wierp een zeildoek over zijn waren, en stemde met zijn welluidende stem vol geestdrift in Dat vrije, vrije volk zijn wij Nu was het ijs gebrokenMen zong mede met den zanger, die de kunstenaarsfamilie, waai toe hij be hoort, althans op dit gebied geen oneer aandoet, (hij is een broer van den zanger Urlus.) en uit honderden monden klonk woldra het volkslied der Boeren, terwijl tientallen van handen werden uitgestoken naar de muziekinstrumenten, die thans ieder een wel meende te kunnen bespelen. En wat de sigarenhandelaar dezen avond nog aan sigaren aan den man bracht, dat zullen hij en de fluitist te zamen wel besproken hebben, toen zij te zamen met den trein huiswaarts keerden. De geestdrift bij ons volk duurde nog lang na het vertrek der handelaars voort. Of moeder de vrouw ook zooveel plei- zier van de blikken fluiten zal gehad hebben, wordt ernstig betwijfeld door hen, die nog herinnering hebben van dergelijke kermis-instrumenten. Te Hengeloo (O.) heeft zich in een gezin een geval van vergiftiging door kolendamp voorgedaan, dat nog gelukkig is afgeloopen. In een kamer werd een open vuur aangelegd. Twee der kinderen gingen appels braden. Na een poos werden de kinderen stil. Men ging kijken en vond beiden bewusteloos in het bed liggen. De ouders vermoedden dadelijk de oor zaak de kinderen werden uit de kamer gehaald en weer bijgebracht; het eene zeer spoedig, het andere na langdurig pogen. Een duel op den publieken weg. In Marseille is dezer dagen een duel gehouden op den publieken weg. Twee warmbloedige Italianen, Bianchi en Buccibelli, die tot nu toe de beste vrienden geweest waren, kregen op een avondwandeling twist over een quaestie van polilieken aard. Hun zuidelijke natuur getrouw, waren woorden en scheldpartijen niet genoeg. In hun zakken grijpend, besloten zij het meeningsverschil met de revolver de wereld uit te helpen. In de rue Chevalier-Rozé, twee stappen van het drukbezochte Alahambratheater, stel den zij zich verdekt op en in het wilde schoten zij om hunne-, en ook om andere menschen ooren. Den 28-jarigen slager Afred Donezi werd de rechter bovenarm verbrijzeld. Bijna tegelijkertijd slaakte de lyrische zanger Arthur Bellamy een noodkreet. Hij kreeg namelijk wat moordend lood in zijn onderlijf, terwijl een tweede kogel zijn linkerhand doorboorde. Voor nog andere slachtoflers gemaakt konden worden, schoten twee politie agenten toe om de woestelingen te grijpen. Terwijl Bianchi, die ongedeerd was gebleven, in een lade vlucht zijn heil zocht, werd Buccibelli stervend, met de revolver nog stijf in zijn hand omklemd, op den grond gevonden. Op weg naar het hospitaal, waar ook de beide verwonden heen werden gebracht, blies Buccibelli zijn laatsten adem uit. Van de maandelijksche toelagen der conducteurs van de Staatsspoor wegen is over de maand December ongeveer f6 gekort, in vei band met de vele vertragingen in den treinen loop.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2