GEMENGD NIEUWS. kern van leden-oprichters, getracht worden op groote schaal in den iande propaganda te maken en zeer velen op te wekken om zich te vereenigen tot het gewenschte groote en schoone doel. Door 49 personen van nagenoeg alle richtingen werd de uitnoodigirig aangenomen, doch door verschillende omstandigheden was slechts de groot ste helft in staat zelf ter vergadering te Utrecht te komen. De namen der leden-oprichters van de Vereeniging «Volksweerbaarheid" zijn (alfabetisch gesteld): W. Hovy, J de Koo, dr. A. Kuijper, J. 11. W. Laarman, W. C. J. Passtoors, mr. C. J. Pekelharing, mr. F. J. M. A. Reekers, dr. B. J. Stokvis, mr. M. W. F. Treub, mr. H. Verkouteren, te Amsterdam; A. S. Talma, N. J. A. C. Swellengrebel, te Arnhem; H. J. Timmermans te Assen; mr. P. M. J. E. Bloemaats, J. T. T. C. van Dam van Isselt te Bredamr. K. Zwaar demaker te BussumM. V. Snoek te Culenborg; J. C. Fabius en J. C. van Marken te Delft; S. Lulofs te Deven ter; A. Raupp te Eindhoven; E. J. Bergsma te Enschedé; S. J. van den Bergh, dr. J. Campert, dr. C. J. Eggink, B. H. Ileldt; jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, A. L. W. Seyflardt en mr. E. A. Smidt te 's Gravenhagemr. H. Krabbe te Groningendr. P. J. Muller te HaarlemP. F. van Vlissingen te Helmond; jhr. Jos. de la Count te 's Hertogen boschW. van Waning te HoornE. G. Duyvis te Koog a/d ZaanT. C. H. Bauduin te Maastricht dr. A. van Berkum te Nijmegen dr. H. J. M. A. Schaepman te Rij zenburg; S. van Aken, H. J. P. A. Kiersch te Rotterdam; dr. A. W. Bronsveldt, mr. J. Hooft Graafland, dr. G. Kalft, dr. E. H. van Leeuwen, mr. W. L. T. A. Molengraaff, dr. C. A. Pekelharing te Utrecht; T. Oly te Zaandijk; dr. B. C. Goudsmit te Zutphen; dr. J. C. L. M. E. Frackers te Zwolle. De vereeniging Volksweerbaarheid is aldus gesticht op Zaterdag 13 Januari 1900 te Utrecht. Uit de vastgestelde statuten zij ver meld dat volgens art. 1 het doel der vereeniging is: de weerbaarheid van het Nederlandsche volk te ontwikkelen. Art. 2 bepaalt, dat naar dat doel wordt gestreefd door het bevorderen van lichaamsoefeningen; het opwek ken tot algemeene deelneming aan vrijwillige oefeningen in den wapen handel; het bevorderen van schiet oefeningen, het uitgeven van geschrif ten en houden van openbare bijeen komsten en alle andere wettige mid delen welke tot het doel kunnen leiden. Volgens art. 4 wordt ieder Neder lander, zoowel man als vrouw, die tot het doel der vereeniging wil medewerken en 16 jaar oud is, lid van de vereeniging door zich daartoe aan te melden bij het plaatselijk af- deelingsbestuur of bij het hoofdbe stuur. Om de deelneming zoo algemeen mogelijk te maken is de jaarlijksche bijdrage, die men zelf bepaalt, op ten minste 25 cents vastgesteld. Grootere bijdragen zijn uil den aard der zaak hoogst welkom, evenals bijdragen in eens aan het hoofdbestuur voor pro paganda op uitgebreide schaal, op richtingskosten voor de plaatselijke afdeelingen enz. Ten minste twintig leden kunnen zich tot een afdeeling vereenigen. Het hoofdbestuur bestaat uit ten minste 7, ten hoogste 15 leden. Daal de namen van hen, die in het hoofd bestuur zitting zullen nemen, nog niet volledig kunnen worden opgegeven, zoo zal dit later geschieden. Als voorzitter van het hoofdbestuur zal optreden dr G. Kalff, hoogleeraar te Utrecht; als penningmeester mr. C. J. Pekelharing, advocaat en procureur te Amsterdam, en als secretaris A. L. W. Seyffardt, oud-minister van oorlog te 's-Gravenhage. Zij die reeds dadelijk hun instem ming met het doel der vereeniging wenschen te betuigen door lid te worden, zijn hiertoe zeker in de ge legenheid door zulks aan een en der drie bovengenoemde leden van het hoofdbestuur te berichten. Inspecteurs van <len arbeid. Naar men verneemt is besloten tot uitbreiding van dit korps met 6 personen. Het aantal inspecties wordt dientengevolge van 6 op 9 gebracht en het aantal adjunct-inspecteurs op 15, van welke een of meei inspeetri- ces. Voorts zullen voor het minder weten schappelijke en meer eenvoudige werk personen worden aangesteld onder de benaming van opzichter, voorloopig, bij wijze van proef, slechts één tegen een aanvangstractement van f 900. De nieuwe inspecteurs zullen tot standplaats krijgen Utrecht, Alkmaar, en waarschijnlijk Hengeloo. De Hooge Raad heeft Maandag in de revisiezaak der gebroeders Hogerhuis een nader onderzoek be volen, alvorens uitspraak te doen pn heeft daarmede belast den raadsheer jhr. mr. Laman Trip. Blijkens het arrest van den Hoogen Raad zal het onderzoek over de her komst van het lantarentje en de ver klaringen van Dijkstra c s. De ééndaagsche retourbiljetten tegen tarief van enkele reis worden nog maar steeds niet uitgegeven. Op het eene station heeft men er nog geen order toe en op het andere weet men er nog heelemaal niets van. Hoe zit dat? De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden: lo. dat in'1900 slechts eenmaal ge legenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs, en dat het zal aanvangen op 3 April; 2o. dat in 1900 eenmaal gelegen heid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkrij ging der akte van bekwaamheid, be doeld in 656ts der voorgeschreven wet, voor huis- en schoolonderwijs in het vak, vermeld onder j in art 2 de wet (de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek) en dat het zal aan vangen op een nader te bepalen dag in October. Zooals men weet zijn door de Nederlandsche Heidemaatschappij, onder Vaassen, zoelwatervischvijvers aangelegd, waarin het vorige jaar de eerste bevolking gebracht werd. Het is thans gebleken, dat de uitgepote edelkarpers buitengewoon goed ge groeid zijn, en reeds een lengte van 15 tot 22 cM. gekregen hebben, zoo dat zij in staat zijn, reeds naar andere wateren overgebracht te worden. De Maatschappij stelt er nu een 2000 tal voor particulieren beschikbaaren heeft er in de eerste plaats 500 gra tis aangeboden, aan elk der besturen van de groote zoetwatervisschei ij- vereenigingeu in Groningen, Friesland en Overijsel, ten einde deze op hun aanwijzing in geschikte vischwaters te doen uitzetten. Men heeft thans inlichting gevraagd omtrent de meest geschikte plaatsen van uitzetting, opdat deze door den deskundige der Maatschappij vooraf onderzocht kunnen worden, daar het er vooral op aankomt zulke wateren te kiezen, waarin de karper langs natuurlijken weg zeker voorttelen zal, en waar, met het oog op de thans nog bestaande wetsbepalingen op de visscberij, geen gevaar voor uitmoor den bestaat. Gaat alles goed, dan verwacht men in April met het over- poten der karpers te kunnen beginnen. AAN DE DOOYEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommel9 van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunnees- büky, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Generaal Majoor C. O. Van Kesteren Inspecteur der Infanterie, is jl. Maandag in het garnizoen alhier aangekomen tot het bijwonen van de tactische oefeningen op de kaart welke op Dinsdag en Woensdag, onder leiding van den lieer Kolonel Com mandant van het 5e Regiment zijn gehouden. Aan deze oefeningen hebben deel genomen al de lloofd-Oflicieren, als mede de Kapitein-adjudant G. H. Pieter en de Kapiteins D J. Ileinsius en I). M. van Leeuwen van genoemd Koips Wijders de Kapiteins J. M. Riants en E. C. Boogaert van de Veld-Ai tillerie en de Ritmeesters M. van Kuyk en E W. Baron van der Capellen van de Cavalerie. Voornoemde Opperoflicier is heden middag weder naar zijne standplaats 's Gravenhage teruggekeerd. Hedenavond zal in het garnizoen alhier aankomen en in het Hotel Schwemmer zijn intrek nemen de Generaal Majoor C. L. Langguth, Commandant der 2e Divisie Infanterie om de tactische oefeningen op de kaart bij te wonen welke op Donder dag en Vrijdag e.k. met de Officieren respectievelijk van het le en 2e batal jon 5e Regiment zullen worden ge houden. De Eeiste Luitenant Jhr. E. W. van Holthe van het 5e Regiment infanterie die in zijn' rang is over geplaatst bij het regiment Grenadiers en Jagers, is door den Minister van Oorlog bestemd om te worden inge deeld bij een der bataljons Grenadiers. Genoemde Officier vertrekt den 19 Januari ek. naar zijne nieuwe stand plaats. De tot Kapitein bij het 5e Regi ment infanterie benoemden Eeiste Luitenant C. M. 11. Kroesen, is heden alhier aangekomen en heeft het bevel aanvaard over de 4e compagnie 2e bataljon van genoemd regiment. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het Postkantoor te Amersfoort 1ste helft der maand Januari 1900. Brieven. D. Wind. Amsterdam. Van der Meulen. Haarlem. J. L. Leeflang. Rotterdam. IC. Bene. Vreeswijk. Briefkaarten. J. L. Leeflang. Rotterdam. F. Jansen. 's Hertogenbosch. F. Vaal. Groningen. Uit het buitenland terug ontvangen J. Watei lander. Mühlheim. J. Zweeler. Dusseldoif. De heer van Aaken verzocht ons mede te deelen, dat voor 11.H. intee- kenaren voor onderstaand concert op den dag der uitvoering alsnog plaatsen te verkrijgen zijn a fl.bij den kastelein der Sociëteit Amicitia, waar op denzelfden datum plaatsen kunnen worden besproken a 10 cent extra per plaats. Programma van het concert, Vrijdagavond door de dames Meijjes en Van Aaken en den heer Van Aaken in «Amicitia" te geven. 1. Sonate V op: 24 voor Piano en Viool L. von Beethoven. Allegro-Adagio, molto es- pressivo-Scherzo. Allo molto-Rondo, Allegro ma non troppo. 2. Liederen a 2 Kóningskinder Volks lied Erk. b. Ich liebe dich L. von Beethoven. c. An die Musik - Fr. Schubert. d. Es blinkt der Thau Rubtnstein. 3. a. Schlummeilied Rob. Schumann. b. Valse de Concert. Joseph Wieniawski voor Piano. 4. Liedeien. a. NoèllA. Holmes. b. L'Angélus Bourgault-Ducoudray. c. L'IIeureux Vagabond Bruneau. 5. Itahenische Liebesno- velle, op: 19 Heinrich Ilofmann. voor Piano en Viool. Einleitung-Standchen- Zwiegespi ach Iloeh- zeitszug. 6. Caprice sur les airs de ballet d'Alceste de Glück. p. pianoC. Saint-Saëns. 7. Liederen. a. Zonsondergang L. A. V. v. Tetterode. b. Mijn hart is vol ver langen P. Benoit. c. Avondstilte Ulfert Schultz. d ZonneliedCh. van Rennes 8. Oud-Hollandsche Bóeren- liedjes en Contradansen voor viool met begelei ding van klavier Julius Röntgen. I. Ongelukkige tijt II. De Spaensche Boeren dans. III. Ick hebbe myne klachten. IV. Jan, Ulrich, Christiaen sullen te gaer keuijeren gaen. V. Philida van Utreght. VI. Soet roosie root. 362e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 15 en 16 Jan. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70. 2116 2143 2613 2632 2673 9354 11166 11190 11212 11229 13823 en 16819. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2104 2123 2155 2253 2265 2274 2290 2572 2576 2583 2587 2665 6064 6088 6110 9377 9389 9394 11163 11176 11191 11208 11230 11239 11263 13850 13851 13873 14636 14646 14663 14681 14684 14685 14706 14714 16767 16785 16824 20068 20076 en 20105. Volgende trekkingen geschieden: 17, 18, 23—26, 29—31 Jan., 1 en 59 Febr. Behalve de premie van f30,000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of liooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleveii de navolgende prijzen:] 1 van f 100,000, 1 van f50,000, 1 van f15,000, 1 van f 10,000, 1 van f5,000, 1 van f2,000, 2 van f1500, 51 van f1000, 57 van f400, 62 van f200, 160 van f100 en vele van f70. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, 22) nog verkrijgbaar A f 3.50 per 'Uo. Een Lied voor Zuid-Afrika. Welk is het volk, dat onverslapt De dwinglandij in gruizlen trap? Dat nooit zal bukken, hoe 'took ga? Dat is uw volk, Zuid Afrika! Wie is de man, in eenvoud groot, Die allen listen weerstand bood, De Zwijger van zijn volk weldra? Dat is uw hoofd, Zuid-Afrika! Welk is het beste recht op aard En 't best verweerd door 't burger zwaard? Dat zegeviert, wie tegensta? Dat is üw recht, Zuid-Afrika? Welk is de strijd met kleine kracht, Waarin der wereld grootste macht Nu wijken moet met schande en scha'? Dat is üw strijd, Zuid-Afrika Wie is het, die de krachten schenkt, Waarin de zwakheid dat volbrengt Door 't rotsgeloof in Zijn gena'? Dat is uw God, Zuid-Afiika! Dr. W. Zoidema. (Uit de Vaderlander.) Een treurig ongeluk is te Mun- niclischlag, kanton Neuhaus, in Bohe- men, gebeurd. Daar zijn dertien kinderen op hun terugkeer van school door een sneeuw storm overvallen, verdwaald en einde lijk bevroren. Men vond hen later op den grond zitten, dicht tegen elkaar gedrukt, als in een wanhopige poging om elkander te verwarmen.:] Te Rotterdam behoort tot de groote opslagplaatsen voor de koop mansgoederen het van ouds bekende Oost-Indisch Huis aan de Boompjes Op eene binnenplaats van dat gebouw- staat eene ijzeren loods, bestemd voor het bergen van brandstoflen en gevaarlijke stoffen. Maandagochtend omstreeks 8 uur zag het personeel van het entrepot rook cf damp komen van onder de ijzeren deur dier loods. Toen de entrepólbaas J. L. een onderzoek wil de instellen, sloegen bij het openen van de ijzeren deur de vlammen een acht meter naar buiten, waardoor J. L. ernstige brandwonden aan handen, voeten en onderlijf bekwam, zoodat hij in gevaarlijken toestand naar het ziekenhuis moest vervoerd worden. Inmiddels hadden de vlammen ook eene op een afstand liggende partij van 135 balen suiker van het Leid- scheveem aangetast, waarvan een 30-tal balen ten deele verbrandden. In de loods bleek bij nader onderzoek een vat verfwaren, ver mengd met naphtha, gesprongen, dat daaiop geheel leeggelooperi was. Ook bleken eenige kisten lucifers en an dere zaken in emballage aangebrand le zijn Men slaagde er in een der gelijk fust als liet gesprongene in lijds in veiligheid te biengen. Het personeel van het entrepóten brandspuitgasten slaagden er in, m een half uur tijds den brand tot een gedeelte van den inhoud van de loods te beperken. Indien het ongeval des nachts was ontstaan, dan zou de schade niet te overzien geweest zijn. Oorlog tubschen vrouwen. Jn Boston is er groote ruzie uit gebroken tusschen de getrouwde en ongetrouwde dames. De oorzaak is dat de meisjes uit de stad zich met hand en tand er tegen voorzetten, dat de gehuwde vrouwen geld ver dienen. Om aan de zaak de behoor lijke ruchtbaarheid te geven, hebben de jonge dames een vereeniging op gericht, met den naam vanVer eeniging tot handhaving der rechten van ongehuwde vrouwen". Aan het hoofl slaat rniss Mina Peters. Doel der vereeniging is om met alle kracht er voor te waken, dut geen gehuwde vrouw een of andere betrekking krijgt, zoolang er nog ongehuwde vrouwen zijn, die er geschikt voor zijn. De oorlog woidt met vuur gevoerd, vooral door de meisjes, die hoofd zakelijk in restaurants en fabrieken werken. Over liet algemeen hebben de meisjes succes bij haar streven. Een meevaller. De spoorwegbeambte F. S. te Roer mond ontving gister van den consul der Vereenigde staten te Berlijn het bericht, dat hem, uit de erfenis van een in Amerika overleden Duitscher, als mede erfgenaam 160 000a f70.000 is toegewezen. Een droevig ongeluk had j. 1. Maandag even na vier uur te Arnhem plaats. Op de Lauwersgraeht, een binnenwater aan een der singels, zak ten een vijftiental schooljongens door het brooze ijs. Door spoedig toege schoten hulp werden velen spoedig gered, doch enkelen waren onder het ijs weggeschoten en werden eerst ge- ruimen tijd later op het drooge ge haald. Drie jongens waren reeds dood en pogingen in het Gemeente-zieken huis aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, waren nutte loos. Men weet niet zeker of zich nog meerdere lijken onder het water bevinden. Jacob Zeegers, die tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld wegens vergiftiging van zijn vrouw en die zooals men weet 19 December 1.1. 's avonds uit de gevangenis te Arnhem is ontvlucht, is onder Putten gepakt. Vrijdagavond kwam daar het ge rucht, dat in het Sprielderbosch rook was gezien en het vermoeden bestond, dat Zpegers zich in dat bosch ophield. De burgemeester ging 's morgens ora- stieeks 7 uur, vergezeld van rijks-en gemeenteveldwachters en eenige ar beiders naar het genoemde bosch, om singelde hiervan een gedeelte en na eenigen tijd mocht het hun gelukken Zeegers in handen te krijgen. Onder sterk politie-geleide werd hij weder naar Arnhem overgebracht. Geworven. Opgevangen in den spoortrein van Venloo naar Boxtel In een coupé 3e klasse bevinden zich o. a. twee Duitsche jonge man nen. Een Hollandsche medereiziger knoopt een gesprek met hen aan, en vraagt vervolgens waar zij heen gaan. «Naar Engeland, om de Boeren in Afrika te helpen vechten," is hun antwoord. «Gaat gij daartoe naar Engeland?" vraagt de ander verwonderd. »Ja," antwoorden zij weer, «wij hebben handgeld van de Engelschen ontvangen en worden straks op hun kosten naar Afrika overgebracht, en bij de eeiste gelegenheid de beste loopen wij met pak en zak naar de Boeren over." RECLAMES. Gelirck aan eetlust. Wij lezen in het Nieuws van den Dag: Op den zelfden dag dat onze verslaggever een bezoek bracht aan den heer H. v. Wieringen te Roelofarendsveen, waarvan wij de genezing voor ongeveer acht dagen vermeld hebben, had hij ook vernomen, dat nog andere personen op won dervolle wijze in die zelfde gemeente genezen warenom alle personen een bezoek te brengen was niet te doen, doch hij had vernomen dat een jongmensch met name P. Loos en eveneens te Roelofarendsveen wonende- zich thans over eene blakende gezondheid mocht verheugen, na, of schoon nog jong zijnde, het leven van de slechte zijde steeds gezien te hebben. «Voor dat ik ge lijk mijn kameraad van Wieringen gebruik ge maakt had van de Pink billen van Dr. Williams, leed ik \reeselijk aan duizelingen, zoo zelfs dat ik bij mijn werk van tifjj tot tijd op den grond viel en dat alles ging gepaard met slechten eetlust, thans na ze gedurentje eenigen tijd gebruikt te hebben ben ik welvanend en gezond, geen duize lingen meer en grodte eetlust.» Met vreugde in Volgens ingezouden portret. de oogen verklaarde hij dat hij zich nog nimmer zoo opgeruimd en wel gevoeld had, ahet werken was mij vroeger een last, en thans verricht ik het met pleizier Ziehier rnijn portret, dat hierbo ven is afgebeeld, en ik /al niet nalaten zo een ieder aan te raden, want het is voor mij eene ware opstanding geweest Nog jeugdig zijnde ga ik thans met moed het leven te gemoet.» De oorzaak zijner ziekte was bloedarmoede, en de Pink Pillen zijn de hersteller van het bloed en versterker der spieren. In alle gevallen van algemeene verzwakking, maag- en ingewandziekten, bronchitis, influenza en iiare gevolgen, zijn de Pink Pillen onovertref- felijk, alsmede tegen de "beenziekten bij cWkin- deren, attaxie locomotrice, 'algemeene zwjrfcte by de vrouwen en mannen door licjiatfielijke en geestelijke overspanning. Prijs f. 1.75 de doos; f. 9per 6 doozen Verkrijgbaar bij J. H. I. Sn'adiliê. Steiger 27 Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissej,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2