BUITENLAND. BINNENLAND. Eindelijk werd artikel 1 van het wetsvoorstel houdende de vaststelling van een Staatsmonopolie, met groote meerderheid aangenomen. Werden sommige bepalingen dezer wet gedeeltelijk gewijzigd in 1855 en 1870, de bepalingen omtrent het monopolie, hoewel in hoofdzaak de zelfde gebleven, werden nauwkeuriger omschreven in de wet van 15 April 1891 (Staatblad no 87); deze wet bevat ook eenige uitzonderingen, niet voorkomende in vorige wetten, die door de practijk gevorderd werden. Volgens art. 2 dezer wet is nie mand dan de Staat bevoegd, tegen, genot van vracht brieven te ver voeren, tenzij le de brieven zwaarder wegen dan een half kilogram; 2e de brieven worden vervoerd binnen den kring van één postkan toor of een hulpkantoor met de bedoeling, die ter post te bezorgen, welke bedoeling uit de voldoende frankeering zal moeten blijken; 3e de brieven betrekking hebben op de voorwerpen, waarmede ze vervoerd worden 4e de brieven, welke tegelijk ver voerd worden, alkomslig zijn van één afzender of van personen tot één huisgezin behoorende, of slechts één brief tegelijk vervoerd wordt;i n beide gevallen mits het vervoer plaats heeft binnen de gienzen des Rijks en de persoon, die de brieven ver voert, niet is de ondernemer of de bestuurder der onderneming van het openbaar middel van vervoer, waar mede het brievenvervoer plaats vindt, of in dienst is van den ondernemer of onderneming; 5e de brieven die vervoerd worden, door de gezagvoeiders van schepen, zoodra de verzending van brieven malen dezen door het bestuur der posterijen wordt opgedragen. Met afwijking van bovengestelden regel kan door de Koningin vergun ning worden verleend tot het vervoer van brieven binnen den kring van één post- of één hulpkantoor en tot het vervoeren van bestel- of bood- schapkaarten. (Wordt vervolgd.) Tot nu toe zijn geen verdere bij zonderheden omtrent de krijgsver richtingen in den Oranje Vrijstaat bekend geworden. Generaal Roberts zwijgt nog altijd. Alleen wordt omtrent generaal French's verdere operaties aan de Evening News gemeld, dat hij het Boerenlager te Dronfield ten Noorden van Kimberley beschiet. De correspondent voegt er bij dat het door de Engelschen omsingeld is. Dronfield is het eerste station aan den spoorweg naar Mafeking; het schijnt dus dat de Boeren hier zich al dadelijk hebben veischanst om French bij zijn verder oprukken tegen te houden. Overigens niet het minste nieuws. Uit de telegrammen van gister weten wij dat Kelly-Kenny de ver volging der Boeren heeft moeten staken, althans dat Cronjé «ontsnapt', is. Niet onwaarschijnlijk is het dat Kelly-Kenny, bevreesd zich nog verder van het hoofdkwartier van lord Roberts Jacobsdal te verwijderen, waar door hij kans liep bf te worden afge sneden, öf gebrek te krijgen aan proviand en water, aan water vooral in de droge streek van Jacobsdal tot Bloemfontein de vervolging heeft op gegeven. En zoo is dan het succes der Engelschen twijfelachtig; van een nederlaag der Boeren is in elk geval geen sprake, het is niets anders ge weest dan een terugtocht voor de overmacht, welke door Cronjé met goed gevolg, zij het dan ook met verlies van een 100-tal wagens, is geschied. Hier staat echter tegenover dat de Boeren het dubbele aantal bij KoQïefontein aan de Rietrivier op de Engelschen hebben veroverd. Intus- schen wordt uit Pretoria van 17 dezer gemeld dat de Boeren bij Kofliefon- tein eveneens 3 a 4000 stuks vee buit maakten en onder de genomen wagens waren er 18 geladen met levensmiddelen, bestemd voor Kim berley. Een aantal gevangenen viel eveneens in der Boeren handen. Het feit dat Kimberley door French is binnengetrokken zonder tegenstand van beteekenis van den kant der Boeren te ondervinden geeft den luitenant-kolonel C. de Wit aanleiding in de N. R. Cl. te vragen, hoe het mogelijk is dat de Engelsche cavale rie altijd volgens het ofliciëele tele gram, den vijand aan de zuidzijde van Kimberley en van Alexandersfon- tein tot Ohtantsfontein geheel ver dreven, zijn lager ingenomen, levens middelen en schietvoorraad buitge maakt, en daarbij slechts 20 man verloren heeft. Moet hier aan een verrassing wor den gedacht? Zullen later nog aan vullingslijsten betlichtzien, betredende de geleden verliezen? Of was het lager verlaten en werd er nog slechts een kleine, weinig beteekenende voorraad in aangetroffen Hoe bet zij, er is geen gevecht van eenige beteekenis geleverd; de belegeraars zijn afgetrokken, niet verslagen. Ons komt het niet onwaarschijnlijk voor, zegt hij, dat de zaak het vol gende verloop heeft gehad. De Boe ren, als gewoonlijk goed onderricht over hetgeen bij den vijand voorviel, hebben geweten dat Roberts zich naar de Modderiivier had begeven, en dat aldaar aanzienlijke verster kingen waren aangekomen, o.a. ook uit het Noorden van de Kaapkolonie. Beducht voor een inval in den Oranje- Vrijstaat, hebben de Boeren het beleg van Kimberley opgebroken, en is Cronjé in Oostelijke richting afge trokken om een Engelsche legermacht op weg naar Bloemfontein den weg te versperren, een kleinen troep achterlatende om de overgangen over de Modderrivier waar te hemen. Roberts, van den aftocht onderricht, heeft onmiddellijk French afgezonden, om op de nu bekende wijze in Kim berley te komen, welk doel hij, na het overwinnen van geringen weer stand, bereikte. Ziehier een lezing van het gebeurde, die zeker, bij gebrek aan nadere bij zonderheden, aannemelijk is. Verder acht luitenant-kolonel De Wit het van generaal Roberts een onvoorzichtig optreden orn in den Oranje-Vrijstaat door te dringen, alvo rens den vijand uit de Kaapkolonie verdreven en over de Oranje-rivier geworpen te hebben. Was hem dit gelukt, dan had hij, de overgangen over die rivier HopetownBotlia's- driftNorvalspontAliwal Noord be zet houdende, het vijandelijk grond gebied kunnen binnendringen, met behoorlijk gebruik van zijn etappe troepen, tot beveiliging der van Kaap stad, Port-Elisabeth en Oost-Londen naar de Oranjerivier loopende spoor wegen Blijkt het Cronjé dat hij niet tegen Roberts is opgewassen, dan zuilen waarschijnlijk de Boeren uit de Kaap kolonie hem te hulp komen en den Engelschen rechtervleugel bedreigen, niet meer manschappen achterlatende dan noodig zijn om de rivierovergan gen te verdedigen. Wat zal Joubert doen vraagt hij ten slotte. Het schijnt dat Buller bevel heeft hem bij Ladysmith vast te houden. Mocht het noodig zijn, dan zal hij ook hier het beleg opbre ken, bezettingen achterlatend ter ver dediging van de over het Drakenge bergte voerende passen, en de Vrijsta- ters ter hulp snellen. Doch zoover is het nog niet, en zooals ik rnij vlei te hebben aangetoond, is er vooiloopig geen enkele reden om de toekomst voor de BQeren donker in te zien. Inmiddels schijnt Buller bij Colenzo een belangrijk voordeel te hebben behaald bij zijn vierde poging om Ladysmith te ontzetten. Onder dag- teekening van gister seinde Buller uit Chieveley aan zijn regeering, dat hij de Boeren aan de andere zijde van de Toegela heeft verjaagd uit de sterke stellingen die zij bezetten. Buller viel deze gelijktijdig in front, op de flank en van achteren aan. De Engelschen namen vele kampen en vele wagens met munitie en levens middelen, benevens eenige krijgsge vangenen. Er heerschte gedurende de gevech ten groote hitte, het terrein was uiterst moeilijk, doch de troepen streden met veel bravour. Omtrent deze manoeuvres deelt de correspondent van de Daily Telegraph, Bennett Burleigh, bet volgende mee: Den 14en Februari om acht uur des morgens trok Buller met het geheele leger, generaal Hart's brigade uitgezonderd, naar Hlangwane en Monte Christo op Zijn deze heuvels eerst in onze handen dan hebben wij den toegang tot de Toegela beneden Colenzo, ten Zuiden van Nellhorpe en zijn de gemeenschapsliniën der Boeren met het Noorden en Bulwana-heuvel onder het vuur van onze groote scbeepskanonnen. De Boeren hebben tal van schansen en forten langs de helling van Hlang wane en Monte Christo. Waarschijn lijk hebben zij zes kleine stukken, waaronder een 9cM. Creusot-kanon, in stelling. Zij hebben vijf niet groote lagers ten Zuiden van de Toegela; een daarvan, op den nek achter Monte Christo is 1500 man sterk. Bovendien zijn aan de Noordzijde van de Toegela zes kanonnen zoo opgesteld dat zij Hlangwane bestrijken. Het eerste doel van generaal Buller was lluzarenheuvel en de Westelijke uitloopers van Monte Christo tweo mijlen ten Zuiden van Hlangwane- heuvel te bezetten. Terwijl de schansen van ons kamp werden bezet, trok een afdeeling Oostwaarts, generaal Lyttelton trok Noordwaarts om de dalen schoon te vegen, de kolonische ruiterij ging op verkenning uit en Thorneycroft's bereden infanterie ga loppeerde den Huzaren-heuvel op, dien zij na een zwakken tegenstand nam. Nadat de Britsche infanterie den heuvel was opgetrokken beschoten de Boeren haar met granaten. Het Britsche geschut antwoordde en bracht de Boerenkanonnen weldra tot zwijgen deze werden daarop verplaatst en namen den heuvel onder kruisvuur. Niettemin werd weinig schade aan gericht. De Engelschen plaatsten op den top een scheepskanon in een stelling van zandzakken. De Boeren werden in den avond versterkt, doch vermochten niet den minsten indruk te maken op de Engelschen. Er zijn kanonnen en levensmiddelen naar boven gebracht. Donderdag en Vrijdag hadden de Engelschen geen verder succes, de Boeren voorkwamen zelfs een omtrek kende beweging der Engelschen, blij kens een telegram uit het Boeren- hoofdkwartier bij Ladysmith. Doch Zaterdag werd de aanval krachtig hervat met het resultaat zooals Buller boven seint. Dit is dus geen gunstig berichten mochten de Boeren, die blijkbaar reeds verzwakt zijn, door het zenden van massas troepen naar den Vrijstaat, gelijk van 17 dezer uit Maseroe ge meld wordt, Buller niet kunnen be letten de Toegela over te steken en hem verder tegen te houden, dan zal ook het beleg voor Ladysmith moeten worden opgebroken. En daarmee zou dan op 't laatst de rijpe vrucht hun nog ontgaan. Ofschoon dit jam mer zou zijn, zal ook dit succes der Engelschen op den einduitslag van weinig invloed zijn. Dan toch begint eerst de verdedigende oorlog en het zal een reuzentaak voor Engeland wezen om de Boeren, die voet voor voet den grond aan den Brit zullen betwisten, te overmannen. Dit weet men in Engelsche re- geeringskiingen ook zeer goed. Blijk baar om de al te optimistische beschouwingen over bet veidere ver loop van den veldtocht, waartoe verschillende bladen na het succes van generaal Roberts zich nu reeds laten verleiden, te temperen, heeft Reuter de volgende, blijkbaar oflicieuse mededeeling verpreid: «In militaire kringen is men algemeen van oor deel, dat, ofschöon de opmarsch van generaal Roberts, wat het ontzet van Kimberley betreft, met succes is be kroond en de toestand van de En- gelscgen beslist verbeterd is, de veldtocht nu eerst recht begonnen is en er nog vele hinderpalen te overwinnen zijn, vooral de moeilijk heden van den gevaarvollen marsch door het vijandelijke land, waarbij onze zeer uitgebreide verbindingslijn aan aanvallen van den vijand bloot staat." En is dus nog volstrekt geen reden om te wanhopen. Pcrsoneele belasting. Ter uitvoering van art. 38 der wet op de personeele belasting heeft de Minister van Financien bij resolutie o.a. het volgende bepaald Als het niet bekend is of iemand, die in den loop van bet jaar een perceel in gebruik heeft genomen, daardoor aldan niet belastingplichtig is geworden, moet dit door eer. be hoorlijk onderzoek worden uitgemaakt voordat hetzij tot een aanslag, hetzij zij vrijlating wordt besloten. Dient eenerzijds voor de rechten der schatkist te worden gezorgd, an derzijds behooren aanslagen, die in strijd zijn met art. 38 2e lid der wet, zooveel mogelijk te worden vermeden. Te dien einde zal voortaan geen perceel, dat na 15 Januari in gebruik is genomen, op het register van aan slagen worden gebracht, als niet uit eene aanteekening van den ontvanger op het beschrijvingsbiljet volgt, dat de betrokken persoon inderdaad be lastingplichtig is. Die aanteekening moet naar gelang van omstandigheden doen blijken waar de belanghebbende inwonend is geweest, dat hij uit het buitenland is gekomen, dat hij een tweede perceel in gebruik heeft ge nomen enz. Dit voorschrift rnag intusschen niet de neiging doen ontstaan om van het betrekken van een perceel in den loop van het jaar alleen dan notitie te nemen, als het reeds bekend is of zonder moeite blijkt, dat een aanslag moet worden opgelegd. Den ontvan gers wordt veeleer ernstig aanbevolen daartegen te waken. Volksweerbaarheid. Een opwekking om zich aan te sluiten bij de Vereeniging Volksweer baarheid en bij gymnastiek- en der gelijke vereenigingen, verscheen bij F. van Schijndel te Breda, onder den titelEen woord tot den Nederland- schen jongeling door Patriot. Eerste hulp bij spoorwegrampen. Namens den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, te 's-Graven- hage, is door de directie der Staats spoorwegen een aanschrijving gericht tot het spoortvegpersoneel. Aan voor noemden Raad is namelijk gebleken, dat bij de spoorwegramp te Capelle a/d. IJssel, op 15 November 1899, hel spoorwegpersoneel niet vertrouwd was met de behandeling van de hulpmid delen, zooals brancards, verbandtrom- mels, transport van gewonden, enz Ten einde hierin meer vaardigheid te verkrijgen, is gelast dat voortaan wekelijks aan de stations onderricht gegeven moet worden in de behan deling van de hulpmiddelen bij spoor wegongelukken. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, vLongcott," Gunneks- büet, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door de vrijzinnige Kiesvereeni- ging «Eendracht" is voor de periodieke verkiezing in het derde district tot candidaat gesteld de heer J. D. Ro- landus Hagedoorn, gepensioneerd Ko lonel-intendant. Van anti-revolutionaire zijde wordt als candidaat genoemd de heer H. Koning. Onze jeugdige stadgenoot de kunstschilder H. J. Wolter is aange nomen als pensionnaire van 11. M. de Koningin. Deze onderscheiding viel aan slechts zes landgenooten ten deel. In de Algemeene Vergadering van de vereeniging «Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer" bleek, dat zij thans 60 leden telt, onder welke 4 Eere-leden en dat er een voordeel ig saldo in kas is van f '137. Het mate rieel is in uitmuntenden staat. Tot Voorzitter-brandmeester werd herkozen de heer J. A. Schoterman; tot diens adjunct de heer Gijsb. de Jager. Tot Secretaris werd gekozen de heer S. H. Massa, in de plaats van den heer G. van Dorssen, die ontslag bad gevraagd en nu tot Eere-lid werd benoemd. Op den 17 Februari jl. had de uitkeering plaats aan leden, en we duwen van gcpensionneerrle militairen gepensionneerd voor de wet van 1877. In tegenwoordigheid van het be stuur der Vereeniging, Afdeeling Amersfoort, waarbij waren uitge- noodigd H.H. Correspondenten en Eereleden der vereeniging, werd ingevolge besluit van het Hoofdbe stuur der vereeniging, de navolgende uitkeeringen uitbetaald, als, aan 4 gepensionneerde Onderofficieren en minderen boven de 75 jaren oud ieder f 30.en aan 1 gepensionneerde beneden dien leeftijd f 251 wed. van een gepensionneerde die gehuwd was tijdens haar echtgenoote in dienst was f 22,50, 1 wed. van een gepen sionneerde welke na dien tijd was gehuwd f 12,50 Door de H. IJ. S. M. werd Maandag aanbesteedHet uitvoeren van onderhoudswerken op de spoor wegen AmsterdamWinterswijk en Hilversum Utrecht in 7 perceelen. Raming f31,000. Ingekomen 26 bil jetten. Minste inschrijvers waren o.a. onze stadgenooten P. Maaskant perc. 1 f 6534 17; perc. 3 f 8166.05; W. van de Ivooy perc. 2 f3096; perc. 4 f 1879; J. v. d. Berg perc. 6 f2116. Medaille Paul Krflger. Door den Heer K. Adolf Bachofen von Echt te Nussdorf bij Weenen is bij den beroemden Medailleur A. Scharlf te Weenen eene zeer artis tieke medaille besteld met het borst beeld van President Krüger, waarvan de netto opbrengst geheel ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelde Boeren komt. De medaille heeft op de voorzijde liet uitmuntend getrolïen borstbeeld van Paul Krüger met het opschrift: Paul Krüger, President der Zuid Afrikaansche Republiek, 10 Oct. 1825. Scharff. Op de keerzijde een eikentak als Symbool der Duitsche afkomst der Boeren en een Oranjetak als Symbool hunner Hollandsche verwantschap: Aan de dappere strijders voor Recht en Vrijheid. 18991900. Die medaille groot 28 millim., waarvan den verkoop is opgedragen aan den Heer J. Schulman te Amers foort, wordt na toezending van fl 2,50 voor een brons exemplaar, of 11 6, voor een zilver exempl. binnen een paar dagen door den Heer Schulman aan de bestellers franco toegezonden. Hondenbelasting. Aan het publiek worden in ber innering gebracht de volgende artike len van de verordenng op de straat- politie in de gemeente Amersfoort. Art. 16. Honden, op den openbaren weg loopende, zonder te zijn voorzien van het kenteeken door Burgemeester en Wethouders vastgesteld, ten bewijze dat zich daarvoor iemand als houder heeft opgegeven in het loopend dienst jaar der plaatselijke belasting op het houden van honden, kunnen beschouwd worden als onbeheerd en zonder eigenaar, en door de politie of andere daartoe door Burgemeester en Wet houders aan te stellen personen, of gevangen of indien zulk ondoenlijk is, afgemaakt worden. Houders of eigenaars van honden zijn verplicht zorg te dragen, dat hunne honden tusschen 11 uur des avonds en 5 uur des morgens niet op den open baren weg rondloopen zonder geleide of toezicht. Art. 18. De opgevangen honden zullen, wan neer er geen vrees voor of vermoeden bestaat van hondsdolheid, gedurende drie dagen door de politie in bewaring gehouden worden, binnen welken tijd zij aan de eigenaars of houders kun nen teruggegeven worden, tegen be taling van 50 cents voor eiken dag der bewaring en tegen overlegging van het bewijs, dat de belasting voor de bond voor het loopende dienstjaar door hen is voldaan. Na drie dagen kunnen de opgevangen honden, welke niet zijn teruggegeven, worden afge maakt. Amersfoort, 20 Februari 1900. De Commissaris van Politie, GROEBE. RECLAMES. Het einde van een bewijs. Er is een tijdstip waarop de vrou^v aan eenige gevaren is blootgesteld veroorzaakt doos den leeftijd waar zij op gekomen is. Storingen van allerlei aard hebben haar lichaam aangetast en bijzondere zorgen zijn er noodig, opdat zij sterk en krachtig zij. Het is noodig dat het bloed rijk is en dat alles goed werkt in haar gestel opdat zij de krisis kan doorstaan. Maar, helaas, vele hunner bevinden zich op dat oogenfclik in eenen ongunstigen toestand, .met eene gezondheid die verschillende ongevallen heeft moeten doorstaan. Eenigen hebben een ziekelijk bestaan gehad, an deren hebben mocielijke of te taIHjke bevallingen gehad die hen uitgeput hebben. Men moet niet wachten tot het kwaad zich verergert, men moet alles aanwenden om sterk te worden voor den tijd en zich niet ,doon terneerslaan. Zoo schrijft ons de heer J. Fietema, te Har- lingennMijne vrouw was Sedert 2 jaren lijdende aan zenuwpijn en soms z^o erg dat zij niet kon gaan noch staan, pijnen di}or heel het lichaam, en alles daartoe aangewen^ zonder eenig resul taat, niets hiolp en tharv<[ na 't gebruik van 5 doosjes van Uwe Pink Pillen is mijne vrouw geheel opgeknapt, dus alje eer aan Uwe Pink Pillen.» r» Zij zijn ook werkdadig bjj bloedarmoede, alge meene zwakte, koortsen !,en ontstekingen, allp ziekte der organen en zenuwaandoeningen, blepk- zucht, rhumatismus, heupijicht, ataxie lowmio- trice en al dergelijke die voorspruiten uil een verzwakt en onzuiver bloeo., Verkrijgbaar a 1.1.75 de. doos; 9^Gld. per 6 doozen, bij J. H. I. S.nabiijé. Steiger 27 Rot terdam, hoofddepothouder voor Aïederland en apo theken. Franco toezending tegen postwissel,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2