getuige opgegeven Bieshaar te heeten en te de Bilt te wonen, waar hij tuinman was. Ook heeft getuige ver klaard reeds verscheidene doctoren ge raadpleegd te hebben. Dadelijk werd hem door het Boertje gezegd dat hij zeker wel slechte eetlust enz. zou hebben, wat door getuige werd toe gestemd. Beklaagde heeft toen be loofd hiervoor wat te zullen sturen. Op de vraag van getuige wat hij hiervoor schuldig was, heeft het Boertje geantwoord dat hij dit den volgenden keer wel krijgen zou. Afge sproken werd, dat getuige de medi eijnen op 13 November te Soest zou halen. Deze zijn hern toen ook dooi de Juffrouw, bij wie het Boertje zit ting had ter hand gesteld. Op 4 De cember heeft getuige liet Boertje wederom te Soest bezocht. Stegeman vroeg toen hoe de patiënt het maakte. Getuige antwoordde dat het zoo goed ging, dat hij het niet noodig achtte nogmaals terug te komen, en hier mede was Stegeman liet geheel eens. Getuige vertelde nog dat de poeders (die hij in het geheel niet gebruikt had) zoo hevig gewerkt hadden, dal hij er angstig van geworden was Stegeman moest hierom lachen en zeide »o! dat kon niets geen kwaad. Hij had wel aan den patiënt gezien, dat er een oude boel zat, en die moest met krachtige middelen ver dreven worden." Op de vraag hoeveel geld hij be talen moest, antwoordde beklaagde dat de medicijnen f0.90 kosten, ter wijl hij de vergoeding voor behan deling aan getuige zelf overliet. Ge tuige vroeg toen, daar hij geen be middeld man was, of het goed was, als hij een rijksdaalder betaalde. Hiermede was het Boertje tevreden. Op de vraag van den Kantonrech ter verklaart Stegeman alléén gezegd te hebben: de medicijnen kosten f0.90, hiermede willende zeggen, dat bij er zelf dit bedrag voor moest betalen. Toen getuige f2.50 op tafel legde, heeft het Boertje dit bediag tot zich genomen. Getuige verklaart nog, dat hij uit alles den indruk kreeg, alsof hij bij een gewonen geneesheer was. De verdediger van beklaagde, Mr. J. van Setten, vraagt of getuige van Apeldoorn in opdracht, en zoo ja in opdracht van wien gehandeld heeft? In opdracht-van mijn Biigade-Cóm- mandant zegt getuige. Op de vraag van den verdediger of getuige ook weet, of de Brigade-Commandant soms eveneens op bevel gehandeld had, antwoordt getuige, dat hij hier omtrent niets kan mededeelen. Vervolgens wordt als getuige ge hoord Mej. Hermina de Haer, te Soest, bij wie Peter Stegeman zitting houdt. Ook zij erkent dat het Boertje te haren huize verschillende patiënten ontvangen heeft. In 't bijzonder heeft zij gehoord dat het Boertje aan van Apeldoorn wat sturen zou. Ook is zij bij de betaling van van Apeldoorn geweest. Het bedrag kan zij zich echter niet herinneren. Stegeman maakt nog de fijne opmerking dat hij niet gezegd heeft, dat hij de medicijnen sturen zou, maar dat hij ze zou doen toekomen. De verdediger wijst er nog op dat Juffr. de Haer vroeger een kromme hand gehad heeft, die zij twee jaar geleden te Rotterdam heeft laten recht zetten. Na dien tijd heeft zij lang met deze hand gesukkeld, daar verschillende doktoren niet in staat waren de hand te genezen. Alleen Peter Stegeman scheen hiertoe in staat te zijnzijn hulji werd ingeroepen en weldra was de hand genezen. Ook reeds vóór 6 jaar heeft het Boertje getuige van een ernstige maagziekte afgeholpen. Hierna wordt het woord gegeven aan den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie tot het nemen van zijn requisitoir. Spreker begint met te zeggen dat het geen alledaagsclie zaak is, die heden voor het Kantongerecht behandeld wordt. Nog nimmer is ZEd. Achtb. geroepen geweest om in een dergelijke zaak zijn eiscli te doen. Immers hier is overtreden artikel 430 van het wetboek van Strafrecht. Zeer aangenaam is het spreker ook, dat in deze zaak zelfs een verdediger op treedt. Spreker wenscht duidelijk te maken dat door Peter Stegeman de geneeskunst is uitgeoefend. Is deze nu zonder noodzaak uitgeoefend door iemand, die hiertoe onbevoegd was? Ja zeker, zegt spreker, dit is uit de getuigenverklaringen zonneklaar ge bleken. Ten eerste heeft hij Gijsbertha Vink behandeld en ten tweede den Rijksveldwachter van Apeldoorn. Daar deze feiten na elkaar gepleegd zijn, wenscht spreker beide zaken dan ook van elkander te scheiden. Bij de dames Köller, waar Gijsbertha dienstbode is, heeft men Stegeman ingeroepen en hem verteld dat zij aan bloedarmoede lijdende was. Hierop heeft Stegeman gezegd dat hij een middel sturen zou, waarna hem eenig geld is gegeven. Al kan men niet met zekerheid zeggen hoeveel betaald is, dit doet niets ter zake. Zelfs al was er niets betaald, dan zou men nog zeggen kunnen dat de geneeskunde was uitgeoefend. In het tweede geval is het bewijs echter nog gemakkelijker te leveren. Toen heeft zich namelijk iemand bij Juffr. de Haer aangemeld, zooals uit de duide lijke getuigenverklaring van den Rijksveldwachter van Apeldoorn ge bleken is. Hier is het dus zeer duidelijk dat de wet op de geneeskunde is overtreden Verschillende vragen zijn immers gedaan, evenals dit bij een gewonen geneesheer geschiedt. En wat de kwestie van betaling aangaat, wil spreker aannemen, dat Stegeman gezegd heeft de poeders of medicijnen kosten 0,90. Dit zegt inen namelijk in iederen winkel, waar wat gekocht wordt; hiermede wil men dus zeggen, dat de kooper of in bovenstaand geval de patiënt er zóóveel voor te betalen heeft. Verder is 1,60 voor de behan deling betaald, zooals door getuige van Apeldoorn verklaard is, en daar deze Rijksveldwachter bij hem, Amb tenaar van het Openbaar A^inisterie, bekend staat als iemand, die de waar heid zeer liefheeft en die door en door vertrouwbaar is, is spreker over tuigd, dat de zaak zich aldus heeft toegedragen. Spreker wenscht nog even uiteen te zetten, waarom hij deze twee zaken heeft gesplitst. Be klaagde heeft nog veel meer patiënten in Soest behandeld. De eene patiënt, zijnde eene vrouw, was echter op den dag, dat ZEd. Achtb. zich te Soest bevond, zoo ernstig ziek, dat zij niet genoord kon worden, terwijl een andere zaak bijna verjaard was. Nog iemand anders beeft spreker gespro ken, die 30 a ƒ40 aan Stegeman ter hand gesteld heeft. Zelfs meent spreker dat Stegeman te Soest een Pastoor behandeld heeft. Beklaagde is reeds te Amsterdam bij verstek tot 300 boete veroordeeld, welke boete dadelijk door hem betaald is. Dat ZEd. Achtb. aan beklaagde nu twee feiten ten laste gelegd heeft, is, omdat hier van geen voortgezette handeling sprake kan zijn. Wilde men deze twee zaken dus combineeren, dan zou men evengoed kunnen beweren, dat het geheele be staan van beklaagde een voortgezette handeling van de uitoefening der geneeskunde was. Spreker is het eens met de uitspraak van een beroemd rechtsgeleerde, die beweert dat de straf voor dergelijke overtredingen veel te laag gesteld is. Overtredingen van menschen, die in goeden doen zijn, moesten veel zwaarder gestraft worden, dan het tegenwoordige wet boek toelaat. Thans bedraagt de maximum boete f 300, en daar wij weten dat Stegeman het geheele land doorgaat met zieken te behandelen, kunnen wij gerust aannemen, dat het betalen van 'n dergelijke som voor hem niets beteekent. Alleen in Soest heeft hij dit bedrag gemakkelijk ontvangen. Nemen wij verder in aanmei king dat beklaagde zijn komst tot zelfs in de kleinste Friesche blaadjes adverteert, dan kan men nagaan, dat zjjn beroep zeer winstgevend moet zijn. Vroeger moest men naar Staphorst gaan tegenwoordig komt Stegeman tot de patiënten in alle streken van ons land. En nu mag men wel vooronderstellen dat dit niet alleen uit menschhevend- heid geschiedt. Thans gaat Stegeman naar verschillende plaatsen, vergezeld van een geneesheer. ZEd Achtb. ein digt zijn requisitoir met bet verzoek dat het den Ed.Achtb. heer Kanton rechter moge behagen Stegeman schuldig te verklaren aan het ten laste gelegde en hem te veroordeelen tot twee geldboeten elk van f 300. Als verdediger treedt nu op Mr. J. van Setten, van Zwolle, die als volgt begint: Het is een gewichtige dag, de dag van heden. Gewichtig, in de eerste plaats voor doctor Stegeman, zooals de Rijksveldwachter van Apel doorn hem gelieft te noemen, en ook voor pleiter zelf. Hij loopt namelijk kans dat de eerste dagen verkeerde begrippen en vooroordeelen over hem geveld zullen worden. Niet dat hem dit schelen kan, o neen. hij wil het alleen maar zeggen. Hij loopt kans, dat men zal zeggen, die advocaat is zeker ook een aanbidder van het Staphorster Boertje, en is dit het geval, dan heeft men het nog zoo ver niet mis ook. Wat meer is, hij kan naar waarheid verklaren, dat hij 25 jaar geleden reeds een patiënt van hem was, toen bet Boertje hem van een lastige kwaal heeft afgeholpen. Wil men echter beweren dat hij door het Boertje te verdedigen, als bet ware een demonstratie legen de me dische faculteit gaat houden, zoo wenscht spreker voorop te stellen, dat niets van dit alles waar is. Spreker wil beginnen met een eerbiedige hulde te brengen aan de medische faculteit en een lauwerkrans neer te leggen aan hare voeten voor het vele goede dat zij tot stand gebracht heeft. Spreker zal dus niets afbreken van de inder daad groote diensten, die zij den lijdende menschheid bewezen heeft. Hierna wenscht hij echter den tempel van Themis binnen te treden, en ge voelt hij den diepsten eerbied voor de medische faculteit, geen kleiner krans wenscht hij ook aan de voeten van Thcmis te leggen. Spreker komt thans een 4 regelig Duitsch versje in de gedachte, waarin de taak van den Rechter zoo juist omschreven wordt en dat geheel bij deze zaak past. Daar tegen Stegeman de hoogste boete ge vraagd is, wenscht Spreker echter aan te toonen dat hier juist de geringste boete geëischt behoorde te zijn. Pleiter doet een greep uit het leven van zijn vriend Stegeman, zooals hij hem noemt, en dan verdient hij, dat hem slechts de laagste boete wordt opge legd. Een gewoon mensch zou Stegeman gaarne geheel vrijspreken, overeen komstig de ingeving van zijn hart. De rechter heeft zich echter aan de wet te houden, en kan dus niet altijd doen, wat zijn hart verlangt. Toch is er in de wet, God zij dankeen minimum en een maximum straf, en nu bestaat er alle aanleiding om 2 boeten elk van slechts f0.5Ü op te leggen. Wij hebben in deze zaak te doen gehad met een verkleeden veld wachter. Mocht ik dus eens van be roep veranderen, nooit zou ik veld wachter willen worden, zegt pleiter, want dan moet men blindelings ge hoorzamen, aan hetgeen de Brigade- Commandant u gelast, zelfs al beveelt hij n op te treden in de rol van «agent provocateur." Hem is bevolen, zijn uniform uit te trekken en zich te kleeden als tuinman. Pleiter neemt dit van Ap-ddoorn ni 'kwalijk; immers hij speelde de Judasrol slechts op be vel. Wel keurt pleiter het echter af, dat dezen veldwachter iets dergelijks werd opgedragen. Aan «agents pro vocateurs" heeft spreker verschrikke lijk het landhij vindt dat deze per sonen even schuldig zijn als degenen, die een overtreding doen. Spreker komt een andere verkleeding voor den geest, namelijk die in de Faust van Göthe, waar de duivel zich als Mephi- stopheles gemetamorphoseerd heeft. Verder gelooft spreker dat aangaande de kennis van het Staphorster Boertje gezegd mag worden: wat voor de wijzen en verstandigen der aarde ver borgen gehouden is, is aan de kin- derkens geopenbaard." De kennis van Stegeman gaat over all the world, want de medische wereld heeft geen grenzen. Pleiter heeft Stegeman ge vraagd, hoe kom je toch aan al die wetenschap, waarop het Boertje liern verteld heeft, dat hij veel van zijn vader geleerd heeft, die thans 91 jaar is. Men kan dus met deze genees kundige behandeling zeer oud worden ook, zegt pleiter. Verder doet Stege man alles niet kruiden, waardoor reeds ontelbare menschen genezen zijn, die elders te vergeefs baat zochten. Waarom zou ook Stegeman niet even goed over kruiden kunnen oordeelen, als die groote pastoor Kneipp, van Wöresholen, die de kracht van het water kende! Had men nu te doen rnet het hoertje van Nieuw Buinen, die in 1885 door het opleggen dei- handen zijn patiënten trachtte te ge nezen, of met die vrouw te Groningen, welke een spijker in den boom sloeg, waarna men van zelf wel genezen zou, dan was het een arider geval. Dit is niets dan kwakzalverij. Stege man oefent de gewone medische be handeling als bedrijf uit, waarom hij dan ook geen vrijspraak wil vragen, maar wel de laagste boete. Deze man dringt bovendien zijn diensten niet ophij maakt bekend dat hij hier of daar zitting houdt en dan komen de patiënten tot hem. Te Zwolle heeft Stegeman zitting in een tempel, waar boven staat: Eben Haëzei'. Wonderlijk is liet nu, dat men nergens geen proces- verbaal heeft opgemaakt, dan alleen te Soest. Niet dat pleiter hier over een aanmerking wil maken, maar wél moet Stegeman tot de conclusie komen, dat hij eigenlijk een kleine zonde doet. Mocht pleiter vrij uit spreken dan zou hij namen van patiënten noemen die een niet kaalhoofdig docter de haren te berge zouden doen rijzen. Allerlei hoogwaardigheidsbekleeders, ambtenaren, leden van de Rechtbank, ja zelfs Ministers en Commissarissen der Koningin hebben hulp gezocht en gevonden bij Peter Stegeman. Ongeveer 20090 patiënten worden jaarlijks door hem behandeld. Pleiter durft dan ook beweren dat, niettegen staande deze bekeuring, Stegeman rein van wandel en geweten is. Als een staaltje van de groote reputatie van Stegeman, leest pleiter nog een telegram voor, pas ontvangon uit Meran, in Zwitserland en afge zonden door Gravin Bentinck. Dit telegram luidt als volgt: «Stegeman, Staphorst, bij Meppel, Holland. Be zetting op <le borst; zend middel onmiddelijk naar Meran," Dit is nu een der hoogste dames uit ons dier baar vaderland, zegt spreker, die een reis in Zwitserland maakt, daar ziek wordt en een telegram naar den een- voudigen Stegeman zendt om van hem genezing te verkrijgen. Dit zijn nu geen praatjes maar feiten, zegt spreker. Verder leest pleiter een schrijven voor van Mevrouw Van der Oudermeulen, uit Den Haag. Deze dame verzoekt te melden, wanneer Stegeman in Den Haag komt. Pleiter haalt nog meerdere voorbeelden aan, hoe hoog de kunde van het Boertje geschat wordt, ze.lfs hebben de uit gevers Cohen hem verzocht een we tenschappelijk werk voor hunne reke ning te schrijven. Vaak wordt Stege man betiteld met Boertje; pleiter gelooft zelfs dat dit een vereerend diminutief is van Boerhaven met wien Stegeman zooveel punten van over eenkomst heeft. Pleiter eindigde zijn schitterend pleidooi met den wensch uit te spre ken, dat de wel op de geneeskunde, evenals in Duitschland. weldra tot het verleden zal behooren, en verzoekt nogmaals Stegeman slechts twee geld boeten van 1'0.50 op te leggen. Na re- en dupliek wordt de uit spraak bepaald op Woensdag 7 Maart aanstaande. (Overgenomen uit Rechl voor Allen weekblad voor Barneveld en omlig gende gemeenten). Door de Anti-Rovolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" is in de Dinsdagavond gehouden ver gadering tot candidaat voor den Gemeenteraad gesteld bij de a. s. verkiezing in het 3e district de heer N Veis Heijn. In de jongste Bestuursvergadering dier Kiesvereeniging is gekozen tot Secretaris de heer G. A. E. Jagten- berg, in de plaats van den heer R. van den Burg, die wegens drukke bezigheden zich niet langer beschik baar stelde voor dat ambt. Onze vroegere stadgenoot dr. H. van Cappelle, thans leeraar aan de Rijks Landbouwschool te Wage- ningen, zal in het begin van Juni naar Suriname vertrekken tot het doen van geologische onderzoekingen in die kolonie. Na zijn aankomst in die kolonie denkt hij eerst ongeveer anderhalve maand in de meer bewoonde streken door te brengen en plantages te be zoeken, o.a. die van de Handel- Maatschappij waar hem een woning is aangeboden. Half Augustus wordt dan de tocht naar het onbekende binnenland aan vaard, met den heer C. van Drirn- melen, dislricts-commissaris van Nickerie. Een stoombarkas zal de reizigers een eind de rivier opbrengen zoodra echter de stroomversnellingen beginnen, zal de reis in boschneger- vaartuigen, geroeid door boschnegers, worden voorgezet. Op deze wijze denkt men het ge bied te bereiken, dat een voorzetting is van het goudrijke, Oostelijk deel der kolonie. De zoon van dr. C. zal de reis medemaken om behulpzaam te zijn rnet photographeeren en verzamelen van dierkundig materiaal. Voor deze ontdekkingsreis is dooi den Minister van Koloniën een sub side verleend, terwijl zij financieel gesteund wordt door den West- Indischen Maildienst, de Surinaamsche Bank, de Handel-Maatschappij en eenige particulieren. De expeditie kan daardoor goed worden uitgerust. De Raad der gemeente Amers foort zal op Dinsdag, den 27 Februaii 4900, des namiddags ten l'/i ure vergaderen ter behandeling der na volgende punten: 1. Voorstel tot wijziging der inrich ting van het raadhuis met rapporten der afdeelingen en antwoord van Burgemeester en Wethouders. 2. Ontwerp-verordening regelende de werkkring van de commissie van bijstand in het beheer van de gas fabriek te Amersfoort. 3. Suppletoire begrooting dienst 1899. 4. Ontwerp-request aan H. M. de Koningin inzake subsidie aid. Hoogere Burgerschool. Het Algemeen Handelsblad" schrijft in zijn nummer van 19 Januari 1.1. Omtrent Ben-Ali-Bey die heden-, morgen-, en Maandagavond in Ami- citia alhier optreed het navolgende «Deze voorstellingen vertoonen aan het publick een nieuwe, ongekende wereld waarin de fraaiste beelden der phantasie en de verhalen van de duizend-en-een-nacht werkelijkheid worden." Dat staat boven het progr^rfma van de voorstelling der Indische en Egyptische tooverkunsten en wonde ren, gisterenavond gegeven door Ben- Ali-Bey, aan velen waarschijnlijk nog wel bekend door zijn optreden hier ter stede een paar jaar geleden. Hij zelf laat weer al de merk waardige stukjes zien, die hij ook een voiig maal ten beste gaf het uit het riiets te voorschijn halen van allerlei voorwerpen, het koken van koffie uit witteboonen en groene erwten, het doen verdwijnen van een hoi loge rnet ketting en al dergelijke kunststukjes meer. Zijn dochter Sulamith liet ons echter dingen zien, die we een vorig maal niet van haar zagen. Allerlei toeren verricht zij, die het publiek in de grootste verbazing brengen een der interessantste is wel deze. Zij snijdt een tulband-doek in drie stukken, knoopt die aan elkaar, houdt de knoopen in de vlam eener kaars en vertoont daarna den doek weer in geheel ongeschonden staat. En het mooiste is wel, dat ze dit doet vóór het toonoel, zoodat ieder duidelijk al haar bewegingen kan volger- Nieuw voor Amsterdam is het op treden van Ben-Aly-Bey's zoon Ko-Ve- Thihi die in hanJigheid voor vader en zuster niet onderdoet en, zij het ook op eenigzins andere wijze, het publiek eveneens allerlei onbegrijpe lijkheden laat zien. Het publiek was dan ook uiterst voldaan en was het nu reeds in groote getale opgekomen, morgen zal in de zaal wel geen plaatsje onbezet blijven. Na een paar weken rust kan het uitgaand publiek opnieuw roet volle teugen genieten. Drie avonden achtereen geeft Ben- Ali-Bey ui »Amicitia« zijne mysteneuse séances en dadelijk daarna treed in «de Arend» het Nederl. Tooneel- gezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam op met het bekende drama «De dochter van den Galei boef" Het gezelschap heeft een goe den naam, het stuk is pakkend, wij durven dus een bezoek aan de gezel lige tooneelzaal van «De Arend« aan bevelen. Wij meenen goed te doen onder de aandacht onzer lezers te brengen, dat de Ben-Ali-Bey die hier heden-, morgen- en Maandagavond optreed de alom bekende echte onvervalschte Ben-Ali is die niets gemeen heeft met den goochelaar die onder den zelfden naam te Zwolle en Zutphen zou droevig fiasco maakte. Evenals voorgaande jaren heeft de vereeniging «Floralia" weder voor liefhebbers voor het kweeken van bloemen en planten, hare inschrijving opengesteld, en wel op Dinsdag 27 Febr. 's nam. 4—4'/i en op Woensdag 28 Febr. 's nam. 33V» in het lokaal «De Arend" aan de Arnhemscheweg alhier. Door de R. K. Kiesvereeniging «Recht en Orde" is in de Donderdag avond jl. gehouden vergadering tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heer N. Vels-Heyn. De heeren J. Gerd. ICleber, Voor zitter II. C. van Dam onder-Voor zitter J. Sinnige en A. Visser leden van den Kamer van Koophandel toonen zich na uitnoodiging bereid tot de permanente commissie voor de stads tram toe te treden. Gisteren had eene voltallige vergadering dier commissie met den ontwerpen concessionaris

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2