BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. bergpassen op de grens van den Vrijstaat en naar de grens van Natal en Transvaal terug te trekken, welke betrekkelijk gemakkelijk verdedigd kunnen worden tegen een verder door dringen van Buller. De geheele Boe- renhoofdmacht kan dan gebruikt wor den om generaal Roberts verder het hoofd te bieden. Doch zoover zijn wij nog niet, ge lukt het Schalk-Burger generaal Bul ler nogmaals terug te slaan, dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat nu eindelijk generaal White met zijn krijgsmacht die nu toch ook wel tot het uiterste gebracht is, in handen der Boeren viel. De val van Lady- smith zou dan een compensatie zijn voor de overgave van Gronjé. Buller schijnt zijn pogingen om Ladysmith te ontzetten nog niet op te geven niettegenstaande de zware verhezen, die hij bij zijn vierde poging reeds weder heeft geleden. Hij seinde aan zijn regeering dat hij van Dins dag tot Zaterdag in de verschillende gevechten heeft verloren 7 officieren gesneuveld onder wie 3 kolonels en 34 officieren gewond, onder wie zoo als men weet, generaal Wynne zich bevindt en 1 officier vermist. Naar men gisteren uit Londen seinde bevatten alle bladen een tele gram uit Pietermaritzburg van gister dat er aan de Toegela weer een moorddadig gevecht aan den gang is. Omtrent de gevechten der vorige week verneemt de Times uit Colenzo dat de eerste brigade, die Woensdag de Toegela overtrok, onmiddellijk Groblerskloof verkende. Zij rukte over de vlakte op, zonder een vijand te zien, totdat zij den eersten heu velrand bereikte. Toen werd zij van dichtbij begroet door een geweldig geweervuur van daar verschanste Boerenzij verloor honderd man voordat zij teruggetrok ken was. Toch besloot Buller Don derdag vooruit te rukken met de brigade van Wynne, gesteund door die van Hildyard, op de kopjes bij Fort Wylie. Een hevig kruisvuur van de Boeren langs Groblerskloof hield echter de Engelschen tegen, terwijl een kleine Boerenmacht, ongemerkt genaderd, op de linkerflank der En gelschen een sterke stelling innam. De Engelschen waren 's avonds om streeks drie kilometer verder geko men. Het Britsche geschut bleef door schieten, maar dat maakte oogen- schijnlijk weinig indruk op de Boeren bij Groblerskloof, te minder omdat de Boeren over een zeer uitgestrekt terrein verspreid waren. Op den vijfden dag drongen de Engelschen wat krachtiger door, maar de artillerie, door de Boeren in Gro blerskloof opgesteld, en hun goede verschansingen op den spoorwegheu- vel, hielden de Engelschen weer tegen, vooral op de oostelijke flank. De Engelschen hebben den Spoor- wegkop beschoten, maar waren niet in staat om het daar geplaatste ge schut der Boeren tot zwijgen te brengen, evenmin hun welgericht vuur dat van den heuvelkam ten Noord oosten van den Spoorwegkop kwam. Gister seinde men aan de Times dd. 24 dezer, dat de Engelschen er nu nog slechts 3 K.M. van af waren om met Ladysmith in aanraking te komen zij hadden nu echter nog het moeilijkste werk voor den boeg en rekenden op een zwaar gevecht. Blij kens het telegram uit Pietermaritz burg is Buller nu daarmee begonnen. In de Kaapkolonie wordt ook nog steeds gevochten, Zaterdagmorgen, seint men aan de Times uit Arundel, tastte generaal Clements de zeer sterke Boerenstellingen bij Kuilfontein en den Vaalkop aan. De maxim van de Boeren die op den Vaalkop stonden moeilijk uit te vinden was, berok kende aan de Britsche veldartillerie en ruiterij ernstige verliezen, terwijl zij door een vlakte trokken, maar manmoedig trokken zij door. De Boeren behielden hun stellingen. Uit Sterkstroom, de operatie-basis van generaal Gatacre, wordt aan de Daily Mail gemeld dat men bij een verkenning, van Molteno naar Storm- berg ondernomen, Boerenschansen vond 5 K.M. ten oosten van Molteno. Montmorency's verkennerskorps be stormde daarop de Boerenposilie, maar leed ernstige verliezen en moest terug. De Boeren namen veertien verkenners gevangen terwijl Mont morency en luitenant-kolonel Hoskier sneuvelden hetgeen Gatacre in een dagorder diep betreurt. Montmorency was de aanvoerder van het naar hem genoemde verken nerskorps en diende in 1898 onder Kitchener in Soedan, waar hij het Victoriakruis verdiende. Uit Deri Haag wordt gemeld Het adres, door de Vereeniging van Nederlandsche werkgevers aan de Eerste Kamer gericht om de verwer ping der Ongevallenwet te vragen, wordt door verschillende Kamers van Koophandel gesteund, o.a. die te Nij megen, te Delft, Hoogezand en Sap- pemeer, Maastricht, Kijssen en Til burg. De Vereeniging van Jndustrieelen en Kooplieden betreffende Bouwkunde enz. te Haarlem is eveneens voor nemens instemming met dit adres te betuigen. In verband met de door deze zelfde Vereeniging ondernomen enquête omtrent de vermoedelijke werking der wet op de arbeids- en rusttijden zijn bij dei: secretaris reeds een 80-tal ingevulde vragenlijsten ingekomennog meerdere worden ingewacht, daar verschillende Kamers van Koophandel en ook particulieren dergelijke vragenlijsten met bescheiden hebben gevraagd en nog vragen. Het rapport zal binnen niet al te langen tijd verschijnen. Prof. mr. J. de Louter heeft zijn ontslag genomen als buitenge woon lid der Liberale Unie in een schrijven, waarin hij zegt: Ik heb de eer u kennis te geven dat ik voor het buitengewoon lid maatschap der L. U. bedank. Immers het jongste manifest in zake kiesrecht schijnt mij toe. 1°. in strijd te zijn met de zelf standigheid en de waardigheid der liberale partij, omdat het, zooals terecht reeds elders is opgemerkt, ten aanzien van een der gewichtigste politieke vraagstukken eenvoudig het programma der Sociaal-Democratische partij overneemt en onderschrijft (zie I van het program der Soc.-Dem. Arbeiderspartij 18 April 1897); 2°. de groote belangen, betrokken bij een krachtige en regelmatige Staatswerkzaamheid voor onbepaal- den tijd achter te stellen bij een politieke agitatie, die de hartstochten ontboeit en de vruchtbare werking der wetgevende macht jaren lang met lamheid slaat, zonder gerechtvaardigd te worden door den onwil of de on macht der bestaande organen van wetgeving en bestuur; den naam van Liberale Unie te bespotten en haar bestemming te verloochenen door twistvuur in de liberale partij te ontsteken, dat onvermijdelijk tot een volslagen desunie moet leiden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Vrijdag 2 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer E. L. Visser voor de eerste maal werd gekozen tot lid van den Gemeenteraad. Hij werd als Raadslid geïnstalleerd in de vergadering van 6 April 1875 en had sedert onafgebroken zitting, telkens bij eeiste stemming herkozen wordend. Den 27 Juli 1897 volgde de heer Vis ser dr. Groeneboom op als Wethouder. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem uitgesproken den 23 Februari 1900, is R. de Ruiter korporaal bij het 5e Regiment infanterie, schuldig verklaard aan het in gebreke blijven, om van eene, hem bekende voorge nomen en volbrachte desertie, van een soldaat, kennis te geven, en ver oordeeld; tot eene militaire detentie voor den tijd van drie maanden, met degradatie, en teruggesteld tot den stand van soldaat, alsmede in de proceskosten. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Heer Kolonel Regiments commandant bevorderd tot sergeant titulair de korporaals P. M. de Maar, Nieuwland, W. G. A. Raat, II. J 0. Wolff, J. van Eijkelenburg, J. M. Feuerstein en J. W. Oudegeest. Aan den sergeant B. J. Stee- mers van het 5e Regiment infanterie is de bronzen medaille voor 12jaren trouwen dienst toegekend. Het eere- teeken zal Vrijdag a.s. voor het front van den troep, aan hem op eene plechtige wijze worden uitgereikt. Aan den muzikant L. J. H. van Hemert van het 5e Regiment infan terie is tengevolge van lichaamsge breken ontslag uit den dienst verleend. De tweede-luitenant W. Froger van het 5e Regiment infanterie is aangewezen om de oefeningen van het personeel der bezettirigs bataljons, welke van 30 Juli a.s. tot den 29 September d.a.v. bij het korps Genie troepen, zullen worden gehouden bij te wonen. Aan den sergeant W. Meijer Timmerman Thijssen van het 5e Regiment infanterie is voor herstel van gezondheid 6 maand verlenging van verlof verleend naar Ilonnef in Duitschland. Vrijdagavond 23Febr. werd eene gecombineerde vergadering van de werklieden vereenigingen ter dezer stede gehouden in het gebouw van de R. K. Volksbond, waar men reeds meermalen een gastvrij onderdak vond waar het de bespreking van maat schappelijke belangen gold. Thans gold het de ambachtschool. Door den voorzitter van Patrimo nium werd in korte trekken het nut van en de behoefte aan een ambacht school uiteengezet, hetgeen algemeen instemming vond Daarna werden kortelings aangetoond de bezwaren, waarmee de vereeniging, die zich ten doel gesteld had in die behoefte te voorzien, nog had te kampen, alvorens Amersfoort zich in een ambachtschool kon verbeugen. Na eenige besprekingen werd de volgende motie met algemeene stem men aangenomen. De besturen van de afd. Amersfoort van het Nederl. Werkl. Verb. «Pa trimonium," de Amersfoortsche R. K. Volksbond, de timmerlieden vereeni ging «Streven naar Verbetering", de timmerlieden vereeniging St. Jozef en de Afd. Amersfoort van de Chr. Nat. Werkmansbond, in gecombineerde vergadering op Vrijdag 23 Febr. in het gebouw van den R. K. Volksbond, ten zeerste ingenomen met het doel der vereeniging «de Ambachtschool." Spreekt den wensch en het vertrouwen uit de Raad dezer gemeente en ver dere regeeringslichamen krachtig hun zedelijken en finantieelen steun zullen geven ook aan ambacht school onder wijs. Verder werd besloten in deleden- vergaderingen der verschillende ver eenigingen de ambachtschool in bespreking te brengen en zoo noodig een verzoek om steun aan den Raad te richten. Gisterenavond vergaderde de afdeeling Amersfoort van den Chr. Nat. Werkmansbond in het lokaal «de Zaaier« welke op de gebruikelijke wijze doorden Voorzitter werd geopend Uit het jaarverslag van den Secre taris bleek, dat het ledental van 170 geklommen was tot '187, en dat afgeloopen jaar 8 ledenvergaderingen en 12 bestuursvergaderingen werden gehouden, waaronder een lezing van den heer N. van Veen, met het onder werp: «Schetsen van Cremcr," een lezing van den heer F. Wesseling, onderwerp: «Het luiden der bel." en eene lezing door den WelEd. Gestr. heer Van Alphen, le luit.-adjudant te Haarlem; onderwerp «Historische figuren." Uit het verslag van de Penning meester vernamen wij datdeinkomsien bedroegen f 195.41 en de uitgaven f 155.09, en dat er thans een saldo in kas was van f40 32. Het verslag van den Penningmeester van het Ziekenfonds meldde, dat het saldo der kas het vorig jaar bedroeg f 297.15'/j, dat aan contributie was ontvangen f821.12, en aan rente over 1899 f2.99, alzoo totaal f 1121.26'/», uitgekeerd was aan ziekengeld 100 weken tot een bedrag van f 884.84 zoodat in kas bleef f 236.42'/!. Besloten werd de feestelijke bijeen komst te doen plaats hebben op Vrijdag 9 Maart in de concertzaal van «de Arend." Aanstaanden Donderdag half acht hoopt ds. Van der Vegt, uit Utrecht, in «De Zaaier" op te treden voorde Chr. Gereformeerde gemeente alhier. -Zaterdagavond werden door notaris Van Blaricum in het «Valkje" voor de erven Van Westerveld geveild in massa drie winkelhuizen aan het Bloemendal, resp. verhuurd voor f 100, f 300 en f104 'sjaars, en verkocht aan de heeren J. van den Hengel te Stoutenburg resp. voor f 2180, f 5000 er. J. Wildeman alhier, voor f3180; 2 woningen, verhuurd voor f 3.75 in de week, aan den heer A. F. Donath, voor f'2130; 2 woningen, verhuurd voor f148 per jaar, aan dezelfde, voor f1510; een huis in de Teut straat, verhuurd voor f t/SO per week, verkocht aan J. Jansen voor f410; een perc. bouwland) verhuurd voor f 100 'sjaars, aan Jen heer G. Ilil- horst, voor f 2800; een perceel hout wal, groot 8.23 Aren aan Th. Srnenk, voor f 60, en een perceel houtwal, groot 17.80 Aren aan den heer L. O. Bron Verkerk, voor f70. Bij de Maandagochtend ten Raad- huize gehouden aanbesteding van den bijbouw van zes schoollokalen met gangen en privaten aan de openbare Lagere school 3e soort Koningstraat (raming f19.380) werd ingeschreven als volgt: C. J. Kuntz f21.450; W. Timmer, te Apeldoorn, f21.440; J H. Boks f20.425; E. J. Ruitenberg f20.239W. van Aehterberghf 19 999 G. Wassink 19.246: J. Klarenbeek en J. van Keulen f 18 980; J. Blanke, te Scherpenzeel, 1'18.680; en T. van Hoogevest f17.850. Het werk is den laagsten inschrijver gegund. Het van ouds bekende koffiehuis «De Arend", Zaterdagavond ten over staan van notaris Vos verkocht, is voor t 20.200 gekocht door den heer H. R. Struve voor de firma H. Meur- sing Co., alhier. Tot Secretaris-Penningmeester van het gesticht «De Armen de Poth" is gekozen de heer Joh. Knoppers en zulks in de plaats van den heer P. Methorst Jr., die sedert 1869 dat ambt bekleedde en wegens vertrek ontslag vroeg. Wegens de voortdurend groote navraag en het reeds verhuurd zijn van alle woningen der Naamlooze Vennootschap «Volkshuisvesting" is Donderdagavond in de Bestuursver gadering dier Vennootschap besloten, eerlang wederom 30 woningen te doon bouwen Onze stadgenoot de heer H. T. Hartogh Heys van Zouteveen is benoemd tot tijdelijk leeraar in tuin architectuur aan de tuinbouwschool te. Wageningen. De heer Hartogh Heys blijft echter alhier metterwoon ge vestigd. Door de politie alhier, is de hand gelegd op een viertal personen welke van af de spoorbaan spoorweg materiaal hebben ontvreemd. Lijst van onbekende brieven enz. verzonden van het Postkantoor te Amersfoort 2e helft maan Februari 1900. I. Clerkx Boxtel. 2. A. v/d. Vegt Wapenv.el.de. Briefkaarten. 1. H. v/d. Steeg Amsterdam. 2. J. Hartkamp Kampen. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunxebs- buey, Londen, W. Onbetaalde rekeningen. Dr' J. H. Gunning, predikant te Utrecht, schrijft in het weekblad «Pniël": Er zijn toch schandahge lieden in de maatschappij Een paar voorbeelden, mij dezer dagen door een handelaar zeiven verteld. Hij bediende een aanzienlijk beer. Een schatrijk man. Een man die equi page houdt en een buitenplaats bezit, en bekend staal als een der allerrijk sten van de stad. Vijf jaren achtereen dient de leverancier zijn rekening van f 150 in, en de man heeft zijn geld noodig. De wissels komen bij hern op tijd en hij kan ze niet wegsturen. Toen hij vour de vijfde maal met Nieuwe jaar zijne nota inzendt, voegt hij er een beleefd briefje bij of Zijn Hoog Welgeborene toch zoo goed zou willen zijn hem eindelijk te betalen, want dat hij vreeselijk verlegen zit om zijn geld. Toen hij den volgenden dag kwam hooren, of er commissies voor hem waren (hij moest elke week aankomen) zegt hem de huisknecht dat hij niet meer behoeft terug te keeren, de baron was vreeselijk boos op hem, want hij had hem «in zijn eer getast", en een ander was in zijne plaats reeds benoemd. Deze heer is zeer kerksch en zeer godsdienstig. Bij een ander, een hooggeplaatst officier, had dezelfde handelaar een rekeningetje van f 60. Zes jaren moest hij te vergeefs om zijn geld vragen. Toen werd die hoofdofficier overgeplaatst naar elders, en op de grofste wijze werd hem eindelijk f30 uitbetaald. Om de rest te krijgen kan de arme man nu brief op brief schrijven, of de kostbare reis naar buiten ondernemen, op kans nog dat hij door den oppasser de deur wordt uitgezet. Deze «hoofdman» heeft over do f 4000 traktement, plus een rijke vrouw, en voert een hoogen staat. Deze voorbeelden zijn maar voor het grijpen. Ik ken een heer, die zijn vrienden een mooie antieke kast durfde vertoonen, met de verklaring, onder schaterend gelach vernomen, dat hij die van de bespaarde renten zijner oude rekeningen had gekocht. O, die winkelstand zou niet zoo zuchtende en zoo gedrukt in deze toch reeds zoo moeilijke tijden ver- keeren, wanneer een ieder, hoog of laag geplaatst, het toch bedacht dat het puurweg diefstal is, gemeene, lage diefstal, dingen te knopen, die men niet betaalt. En dit kwaad zit 'm niet alléén bij de hoogere standen, al is het daar op z'n leelijkst, maar het heeft alle rangen der Maatschappij doortrokken. Ook de burgerman ziet er vaak geen been in zich dingen aan te schaffen, die hij weet dat boven zijn kracht zijn, en menige dagloo nersvrouw gaat zonder zelfverwijt slapen, al weet ze ook, bij vijf, zes bakkers en kruideniers in het krijt te staan. De winkeliers moesten zich onderling verbinden de namen van zulke, kwade betalers na eenige waar schuwingen te publiceeren, en geen fatsoenlijk man moest hun dan langer de hand geven. Een hongerige werklooze, die een brood steelt, gaat de gevangenis in, maar een welgesteld burger, die vijf, tien jaren lang de renten van zijns naasten geld in zijn eigen zak steekt, is alom geëerd en gezien. Zijn dat geen misstanden Is dat geen onrecht? Zondagmorgen brak te Parijs een geweldige brand uit in de pak huizen van het algemeen entrepot. Daar de pakhuizen olie en alcohol bevatten, hadden er gedurig hevige ontploffingen plaats, waarbij ver scheiden personen gewond werden, 8 pompiers geraakten onder een instor tenden muur. Te 8 uur des avonds scheen het gevaar voor uitbreiding geweken. In 't geheel zijn een 130tal personen, de meesten licht, gekwetst. De schade is zeer groot. Onthoudcrscongres. In 1899 werd te Parijs een congres gehouden tegen het gebruik van alco holische dranken. De afgevaardigden van Zurich (Stad in Zwitserland) stel den de volgende stellingen samen io. 't Alcoholisme levert een gevaar op voor de geheele samenleving. 2o. Het komt voort uit het onmatig gebruik van alcoholische dranken, bier, wijn, brandewijn enz. 3o. Het onmatig gebruik vindt zelf zijn oorzaak in het matig gebruik, dat men var, die dranken maakt. 4o. Dit matig gebruik is een volks gewoonte geworden. 5o. Zoolang die gewoonte gehuldigd wordt zal ook 't alcoholisme blijven bestaan. öo. Om 't alcoholisme te bestrijden met kracht moet men dus deze ge woonte trachten uit te roeien. 7o. Het eenige middel daartoe is geheelonthouding. 8o. Wie geen geheel-onthouder wordt schijnt dus 't alcoholisme niet ernstig te willen bestrijden. «Zoudon deze 8 stellingen niet veel inhouden wat ons tot nadenken aan spoort? En zouden die Zürichers het niet bij het rechte eind hebben?" De lucifer. Men heeft berekend, dat het dage lijks verbruik aan lucifers per hoofd gemiddeld 7 stuks bedraagt, waaruit met het oog op het tegen woordig aantal inwoners volgt, dat er dagelijks ongeveer twee mil jard stuks verbruikt worden, het geen per jaar 730 miljard maakt. Deze lucifers, in een rij achter el kaar gelegd, beslaan een lengte van 36.5 miljard nieter, gelijk aan 829 maal den omtrek van de aarde of als deze 829 windingen naast el kaar loopen, zouden zij een band van 1.65 meter om de aarde vor men. Zes duizend lucifers wegen 1 kilo, het houtgewicht der dagelijks verbruikte bedraagt 300,000 K.G. Daar nu een M' populierenhout, het beste materiaal voor lucifers, 300 K. G. weegt, zijn 400,000 M' hout, hebbende een gewicht van 109'/i miljoen K.G., noodig om het lucifers- verbruik van één jaar alleen in Europa

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2