[Sokter Klaus, GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Advertentiën. GAIUNTEN-YERËENIGING. Mej. G KOK, -A/lodiste;. DAÉS- en EMRHOEDEN. Bloemen, Linten, Tull'es en GritgarnitjU-'én, Op een request van eigenaren van het terrein »Kroontjesmolen" om ver gunning tot het hebben van een weg, aansluitende aan den Leusderweg, adviseeren B. en W. de gevraagde vergunning te verleenen op nader overeen te komen voorwaarden, met welk advies de Raad zich z. h. st. vereenigt. Tot onderwijzeres aan de O. L. school 3e soort in de Beekstraat wordt daarop benoemd mej. Boukamp (num mer twee der voordracht). Het primitief kohier der plaatselijke Inkomstenbelasting dienst 1900, tot een bedrag van f62490wordt daarop vastgesteld en de te hellen percentage bepaald op 3 Een voorstel van B. en W. tot het slechten van het huis «de Hooiberg" aan de Wolfertstraat, wegens den vervallen toestand van dit gebouw en tot het verkoopen van de afbraak wordt z. h. st. goedgekeurd, evenals een gewijzigd voorstel in zake den aanleg van een villa-park nabij Mon nikendam, waaromtrent wij tot ons leedwezen onze lezers niets naders kunnen mededeelen, daar eene inzage der desbetreffende stukken ons niet is toegestaan. Nadat de raad eveneens z. h. st. het ontwerp besluit tot afschrijving van f2592.wegens vertrek of ovei- lijden van aangeslagenen in de in komstenbelasting dienstjaar 1899 heeft goedgekeurd sluit de Voorzitter de openbare vergadering, die nog geen half uur had geduurd, en gaat de Raad in geheime zitting over. Op de jl. Maandag gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 380 paarden, 10 veulens en 60 hitten Men besteedde voor paarden van f 80.tot f 550.voor veulens van f 100.tot 1 200.voor hitten van f60.tot f240.—. Door de aanwezigheid van buiten- landsche kooplieden was de handel tamelijk vlot en werden over het algemeen goede prijzen besteed. Met ingang van 1 April a.s. is door den Burgemeester dezer gemeente benoemd tot agent van politie der 2e klasse G. van der Horst, thans te Meppel wonende en zulks in de plaats van G. van den Brink, die op ge noemden datum benoemd is tot agent van politie te Apeldoorn. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de Luitenant Kolonel L. Brender a Brandis van het 5e Regi ment infanterie van af 2 April a.s. tot nader order ter beschikking wordt gesteld van Zijne Excellentie den Lui tenant-Generaal Inspecteur der Infan terie te 's Graven hage. De Kapitein J. J. van Leeuwen zal gedurende de afwezigheid van genoem den Hoofdofficier tijdelijk worden belast met het bevel over bet 4e bataljon van voormeld regiment. De adspirant vaandrig A. M. Kasteleijn van het 5e Regiment infan terie, is door den Heer Kolonel Regi mentscommandant aangesteld tot reservekorporaal. Ingevolge daartoe bekomen machtiging van de Minister van Oor log. zijn op heden door den Heer Kolonel Commandant van het 5e Re giment infanterie, 6 burgerwerklieden in dienst gesteld op een daggeld van f 1.welke uitsluitend zullen worden gebezigd voor het leinigen en schoon maken van alle lokalen die niet door de compagnieën zijn bewoond alsmede van alle inrichtingen en terreinen in en buiten de kazerne gelegen. Zij, die eenigszins ver van het Postkantoor wonen, zullen het wel eens onaangenaam gevonden hebben dat zij voor een telephonisch gesprek naar buiten de stad zich altijd moes ten begeven naar de spreekcel in het Postkantoor. Dat behoeft thans niet meer voortaan kunnen ook in het tele- phoon-kantoortje bij de Utrechtsche poortsbrug inter-communale gesprek ken worden gehouden. Door het automatisch toestel be taalt men daar echter een dubbeltje meer, dus in 't geheel f 0.35 en. wanneer men onder Beurstijd (dus van 12 tot 4 uur Stadstijd) een ge sprek verlangt f 0.60. Tevens zij meegedeeld, dat het plaatselijk telephoonnet binnenkort weer zal worden uitgebreid. In de jongste Bestuursveigade ring van de «Vrijwillige Brandweer" werd tot Commandeur benoemd de heer Th. G. de Jager, in plaats van den heer S. H. Massa, inmiddels be noemd tot Adjunct. Bij Kon. besluit van 9 Maart 1900, No. 16, zijn goedgekeurd de Statuten van de Veieeniging «Am bachtsschool voor Amersfoort en omstreken." De Amersfoortsche Toynbee- vereeniging «Ons Huisv houdt Don derdagavond te 8 uur in haar gebouw aan de Kortegracht haar jaarverga- ring. Te zelfder tijd zal de «Veieeniging tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer" een Algemeene verga dering houden in «De Arend" waarin verslag van den toestand der Ver eeniging over het afgeloopen jaar zal worden uitgebracht en Rekening en Verantwoording worden gedaan door den Penningmeester. Het plaatselijk Departement der «Maatschappij tot Nut van 't Alge- rneen« zal aanstaanden Vrijdagavond 8 uur in »Amicitia« een vergadering met dames houden, waarbij dr. L. Bleekrode uit 's-Gravenhage zijn in drukken zal meedeelen over een natuurkundige reis door Noord Ame rika, opgeluisterd door lichtbeelden Deze lezing zal voor niet leden toe gankelijk zijn tegen betaling van 10 cent per persoon, terwijl voor de leden en hun huisgenooten plaatsen worden gereserveerd. Een Hollaudsclie jongen. Wij hebben indertijd meegedeeld, dat twee dappere Hollanders, de heeren Slegtkamp en Roos gedurende de gevechten bij den Spionkop een kopje bestormden, daarop de Trans- vaaldbhe vlag heschen, waardoor zij het vijandelijk vuur tot zich trokken, doch den geheelen dag hun positie behielden. In de Badcourant van het Staal- blad Haarlem komt nu een brief voor van den heer Slegtkamp, over dit feit, geschreven uit Pretoria den 31 Januari, aan zijn ouders teljmuiden. Het volgende is er aan ontleend Op 't oogenblik zit ik, zooals u ziet in het Transvaal Hotel te Pretoria en gezond hoor! Wat hebben we een vreeselijken tijd achter den rug eerst Ladysmith, daarna gepantserde trein, Estcourt, Colenso, en nu de laatste zes- daagsche slag bij de rivierToegela. Och, wat was dat verschrikkelijk, vooral de laatste dag. Toen moesten we een berg bestormen, waar 2000 rnan op lag en wij waren daar enkel met on geveer 250 man om te stormen. Mijn maat en ik kwam boven en toen springt een Engelsch officier juist achter een klip om mijn maat te schieten en schiet ik hem 5 pas af- stands gelukkig direct in zijn kop en toen begon het gevecht pas op 't verschrikkelijkst. Het was geen vechten meer, doch moorden. Het verste was 50 pas staande schieten en een oogenblik waren wij handgemeen door elkaar, dus u kan nagaan, wat een slag. Met drie maats ging ik op den berg en alleen kwam ik er af. Ik had dien avond toch zoo'n wee gevoel en was zoo gedaan, u kan dat niet voor stellen. Den tweeden dag van die zes heb ben wij met ons drieën een kop ge nomen, die zoo hevig door de Engel- schen beschoten werd dat onze menschen hem verlaten hadden doch ik was te bang, dat de Engelschen hem zouden vatten, dat wij met ons drieën er naar toe gingen dwars door kogels heen. Toen wij er boven op waren, hebben wij voor een paar uren al maar snelvuur liggen schieten, opdat de vijand zou meenen, dat de kop vol Boeren was eri dat oogenblik om hem woedend te maken, nemen we een Engelsch geweer, binden daal de Transvaaische vlag aan en zetten hem bovenop onze schans, maar de uitwerking daarvan, och, och, bommen, maxims, kogels, alles barstte om ons heen, doch we bleven het vuur be antwoorden tot den avond en toen was onze berg behouden, maar we hadden oogenblikken, dat we geheel onder het zand lagen onder de bommen. Den laatsten dag waren wij met ons drieën bij elkaar. Eerst valt er een gewond neer, toen probeeren we met ons tweeën hem te redden, doch krijgt mijn andere vriend een kogel in iie borst. H>*m heb ik direct naar 't Roode Kruis gedragen. Daarna ga ik weer terug en vraag een ande; mij te helpen, doch die werd doode lijk in het hoofd getrolleu. Toen moest ik het opgeven en is de man aao bloedverlies gestorven. U kan begrijpen, wat een gevoel men krijgt, men is als een wild beest, geen pardon, alles dood. 173 Engelschen kwamen met handen in de hoogte en de wanhoop op het gelaat naar ons toeloopen, die hebben we dan ook gevangen genomen. De eerste keer. dat de Engelschen de witte vlag opstaken, schoten hulle nog een van onze menschen, die er naar toe ging. dood en toen werden wij zoo razend, dat, terwijl zij nog 5 maal de witte vlag opstaken, wij er niet om gaven, doch alles maar dood maakten wat we zagen. Och,'t was zoo verschrikkelijk Den volgenden morgen kwamen wij op het slagveld en zooveel treurigs: stapels van Engelsche soldaten, som migen geheel verbrand, anderen kop van de romp; ik zal maar uitscheiden, het was te verschrikkelijk. Dat was met recht nog een slag uit vroeger jaren, doch gelukkig weèr gewonnen. Engelsche soldaten beginnen den moed te verliezen. We hadden een officier gevangen, welke alleen overgebleven was van een geheel regiment, dat wil wat zeggen, he. Onze generaal vertelde ons, omdat we ons zoo goed hadden gedragen, mochten we de gevangenen naar Pretoria brengen. O, wat werden we overal goed ontvangen. Zooals ik er toen uitgezien heb, geen hemd meer aan mijn lijf en geen schoenen meer aan. Direct hebben ze ons echter van het noodige voorzien en logeer ik nu op kosten der regeering in het Transvaal-hotel, doch over een week ga ik weer naar het front. Mocht de oorlog toch spoedig afge loopen wezen. Klaas heb ik gespro ken wat was hij blij dat ik nog leefde bier ben ik gewond geworden door een stuk bom aan mijn wang, doch dat is weer beter. Ik sta overal goed in de pas en vooral in Middelburg. Een oude Boer, die van het dorp kwam, vertelde mij, dat iedereen in Middelburg, zelf menschen die mij nog nooit gezien hadden, mij nu kenden en hij zei: «Jongen, dat je zooveel voor ons en voor ons land doet, dat God je mag sparen, enz. enz." Ongeluk met de Gooische Stoom tram. Weder valt een ernstig ongeval met de Gooische Stoomtram te ver melden. De landbouwer J. van de Meent en zijn zoontje bevonden zich gistermorgen met paard en wagen op weg naar Blaricum om hooi te halen, toen tusschen St. Janskerkhof en Laren de eerste tram uit Hilver sum achterop kwam rijden. Het paard werd schichtig en begon te steigeren, tengevolge waarvan de wagen tegen den hoogen kant van den weg stootte en omsloeg, daarbij met de tram in botsing komende De elfjarige jongen bleef op de plaats dood en de man bezeerde zich den arm, terwijl het paard op hol sloeg. Ongevallenwet Het adres door de Vereeniging van Nederlandsche werkgevers tot de Eerste Kamer gericht om haar te verzoeken de Ongevallenwet te ver werpen, is sedert de vorige opgave gesteund door de Kamers van Koop handel te Goor, te Hengeluo (O), te Leiden, te Schiedam, te Older.zaal. te Vhssingen, te Waalwijk en dooi de Zaanlandsche Kamer. Ook is adhaesie met dit adres be tuigd door de Veenendaalsche en Hil- versumsche stoomspinnerijen en we verijen, door de gasmaatschappij «Mid delbands en Sommelsdijk", door ee- nige industrieelen te Deest (bij Nij megen) en elders, terwijl nog van andere zijde hetzelfde voornemen is aangekondigd. Poëzie en proza. De prachtige bosschen, die Gaas- te rland's roem uitmaken, worden jammerlijk geschonden. Tal van dennen vallen or.der de wreede bijl, worden naar Meppel gezonden en leenen hun hout voor het maken van.... zeepvaatjes. Een vroolijke historie beschreef dezer dagen de N. Winsch. Cl. Te Rijsdam (Gr was een loopvaiker.tje des nachts zijn hok uitgebroken, te gen een hoop turf in de schuur op geklauterd en van hier had het zelfs een koenen sprong gewaagd tot op het kleine zoldertje boven den koe stal vanwaar liet zich inderdaad wist op te werken naar den zolder boven liet, woonvertrek. Ongelukkig voor onzt n knoi renden aciobaat was daarin een uiterst zwakke plek en m minder dan geen tijd was hij daardoorheen- gezakt en lag bij spartelend op 't voeteneind vau het echtelijke bed, waarin man en vrouw reeds eenige uren den slaap des rechtvaardigen sliepen. Men stelle zich den schrik van de echtgenooten voor bij dat onverwachte bezoek! Hals over kop stormden zij het heil uit en eenige oogenblikken waren de stakkers to taal de kluts kwijt, totdat eindelijk het licht was ontstoken en de ver stoorder van hun zoete rust op onzachte wijze eindelijk weer voor goed in zijn kot was ingekwartierd. Aan Engeland! Wanneer ge, o Albion! eens eindlijk (mocht verwinnen, Draai dan een lauwervlecht om uwe (slapen heen, Maar zet er 't opschrift in «ik dorst (den strijd beginnen De wereld hoor' 'ten kniel'! (met tien wel tegen één." Maar poogdet gij aldus u met dien (krans te dekken, Dat 't brandmerk van Euroop van 't (voorhoofd u verdween, Het maakte uw huid niet vrij van de (ingebrande trekken, En leesbaar blijven zou het zwarte (woord«gemeen E. L. A AN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artifieieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, i/Longcott," Günnebb- buey, Londen, W. Nederlandsch Zuid-Afrikaanscli Fouds tot daadwerkelijkcn Steun. De volkomen onjuiste uitlegging van slecht-ingelichte of bevooroor deelde (of slechtgezinde) zijde gegeven aan de verklaring van Dr. Leyds, voor zoover deze betrekking heelt op 't Fonds, noopt mij tot een openlijk PROTEST en tot het constateeren van de na volgende feiten dat ik reeds in de eerste en tweede helft van December 1899, toen het plan tot oprichting van bovengenoemd Fonds eerst vasten vorm begon aan te nemen, in correspondentie (schrif telijk overleg) ben getreden o.a. met de vertegenwoordigers der beide Re publieken ter bekoming van advies, dat mij ook is verstrekt; dat het eerste mondelinge overleg dat ik en de heer Junius te zamen het genoegen hadden met Dr. Leyds te houden, plaats had op 5 Jan., terwijl 10 dagen daarna de passage- biljetten genomen zijn voor de eerste uilzending op 21 Januaii per s.s. Admiral onder leiding van den heer Junius, welke eerste uitzending begin Januari in beginsel was vastgesteld; dat bij de uitzendingen zijn in acht genomen de schriftelijke en monde linge adviezen door beide vertegen woordigers verstrekt dat ik bereid ben de brieven en telegrammen die het bovenvermelde bevestigen te publiceeren, als de beide vertegenwoordigers mij verkla ren zich daarmede te kunnen ver eenigen dat de hulp die het Fonds zich voorstelt te verleenen niet alleen hier te lande doch ook in Zuid-Afrika wordtgewaardeerd, zooals kan worden aangetoond. Ik wensch dit artikeltje niet te eindigen zonder er de aandacht op te vestigen dat het Perskanloor v. h. Alg. Nederl Verbond in envelop pen met het stempel van het Pers- kantoor, overdrukken van het Vader- fandartikel. vermeldende het onder houd met Dr. Leyds, gevoegd bij een communiqué van 'net nieuwe Ilaagsche comité, heeft rondgezonden aan alle Nedei landsche dag- en weekbladen, al dus van zijn invloed misbruik makende, ten voordeele van bet comité, waarin een der leden van het Persbureau zitting heeft en ten nadeele van het Fonds en andere Combinatiën, die gelijksoortige belangen behartigen. De Slichter-Voorz. van 't Fonds W. P. NOËLS VAN WAGENINGEN. Amsterdam, 21 Maart 1900. RECLAMES. Beloond vertrouwen. Als ernstige belangen zich in eene familie voordoen en als het noodig is een deskundig persoon te raadplegen omtrent de bewuste zaak, is de eerste gevorderde voorwaarde het ver trouwen. Eveneens, als de gezondheid van een der leden van deze familie geschokt is, is het den geneesheer die het meeste vertrouwen in boezemt, welke men gaat raadplegen, en welk vertrouwen verkregen is ten gevolge van eene reeks van genezingen door hem verkregen en zulks is niet meer dan rechtvaardig. In het zelfde geval als een geneesmiddel in uw bijzijn goede resultaten gegeven beeft, als men zich verlaten wil op de getuigenissen van geloof waardige personen, kan men zelf profiteeren van de voordeelen die zfj verkregen hebben. Het is door zoo te redeneeren dat Mej. Pietje Silvius, te Moerdijk, eene geschokte gezondheid heeft kunnen herstellen, welke door eene groote bloedarmoede ondermijnd wasi Zij heeft andere personet! gezien door deze zelfde kwaal aangelast en gelezen door het ge bruik der Pink Pillen en mol een vol vertrouwen heeft zij er gebruik van gemaakt. Het resultaat heeft biet op zich laten wachten, haar brief is er heUJiewijs van. «Bij-deze, zoo schrijft zij, betuig ik mijn dank voor het wondervolle ^uccès met Uwe Pink Pil len van Dr. Williams. Ik was sedert drie jaren lijdende aan bloedarmoede, zoodat ik op 't laatst zoozeer", verzwakte, dat ik na de geringste in spanning doodeüfk vermoeid was. Na 't gebruik/ van eenige 1 vodjes opregelmatige wijze gebruikt!" ben ik volkdhien genezen, en daarom beveel! een ieder die lijdendb is Uwe Pink Pillen ion. Ik had U zulks wel eerder gemeld, doch ikXilde zien of de genezing&an blijvenden aardgas, en ik ben steeds welvaVend." Jonge meisjes of| jonge lieden dq0r bloed armoede aangetast, fhebt het zelfde^rertrouwen en volgt dit voorbejjM, maar gij ool/nie aan eene te vroegtijdige uitpftting lijdt, e^e algemeene zwakte ten gevolge lan te veehdrbeid of andere oorzaken, zenuwpijnen en ^nmatismus, hebt vertrouwen in de Pink Pillen die U sterk en krachtig zullen makenV Prijs f 1.75 de doos en f9.per 6 dooien. Verkrijgbaar bij J. 11. i. Sn'abilié, 27 Steiger, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Heden overleed te Leeuwarden onze echtge noot,' vader en behuwdva- detjf de Heer WILLEM VAN ERP den ouderdom van 71 Jjaar, na doorzien te zijn I van de laatste genademid- delen der H. Kerk. Najpens t r T. C. VAN ERP. Je Luitenant InfanteriKl Eenige Ktnnisgeiin Amersfoort,'27 Mj^n 1900. Woensdag 4 April 1900 ZESDE voorstelling in A5HCTTIA, te geven door de Koninklijke Vereeniging nhit Ncderlandsch Tooneel," uit Amsterdam. J* V Opgevoerd zal worden: N Blijspel van l'Arronge. Aanvang 8 uur. Niet-Létjen der Vereeniging: f 1,75. 2e Rang - 1, Loting voor Ue plaatsbespreking in AMICHTA op Woensdag 4 April van af des middags half twee. bei-icht'U (je ontvangst dqr nieuwste Modellen R^ime keuze in Bel^£d aanbevelen LÏlffiflSjFRAAT F 84.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2