BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. rest van Broadwood's cavalerie de rivier overstak, »na met groote kloek heid degelederen hersteld le hebben." Toen Roberts vernam, dat Broadwood zich zeer in nood bevond, beval hij generaal French met de twee over blijvende cavalerie-brigades de negende divisie te volgen en bij te staan, welke laatste te twee uur 's middags op het terrein verscheen. De getalsterkte van den vijand werd geschat op 8000 tot 10.000 man met kanonnen, waarvan bel aantal niet genoemd wordt. Een telegram aan de Daily Chro nicle luidt dat de Engelschen de kanonnen op de Boeren heroverden en dat de laatsten de waterleiding naar Bloemfontein hebben afgesneden Een later bericht van lord Roberts maakt daarvan echter geen melding. Wel seint de opperbevelhebber dat de Boeren, na bet terrein van den strijd tot Zondag 1 April bezet te hebben gehouden naar Ladybrand terugtrokken en dat zij bij de water werken twaalf gewonde Engelsclie officieren en ongeveer 70 man achter lieten. Heuler deelt nog mee, dat deze gewonden door de Boeren zeer goed verzorgd waren, onder wie zich ook helaas bevond een der Nederlandsche militaire attache's, die den veldtocht aan de zijde der Boeren meemaken en wel de le luitenant van het Ned. Ind. leger, de heer Nix. Naar Reuier seint was de heer Nix gevaarlijk gewond. Ook de tweede Nederland sche attaché, luitenant Sassenheiin, viel in handen der Engelschen. Erg gelukkig zijn de Nederlandsche mili taire afgevaardigden niet. Gedurende den terugtocht van Cronjé was het luitenant Thompson, die wegens het onklaar worden van den wagen, waarin hij en de Russische attaché zaten, de gedwongen gast werd van lord Roberts. Het stoute stuk der Boeren, de Engelschen zóó dicht bij Bloemfon tein aan te vallen het gevecht had op 29 K.M afstand daar van daan plaats en met succes, heeft in Engeland, zooals van zelf spreekt, groot misnoegen veroorzaakt. Ver scheiden bladen zijn dan ook ver ontwaardigd dat zulk een verrassing mogelijk is geweest, waaruit vol doende blijkt dat de Engelsche ver- kenningsdienst nog altijd veel te wensclien overlaat. Maar bovendien wekt het agressief optreden der Boeren, die reeds geheel gedemoraliseerd heetten, bezorgdheid. Ook het ver schijnen van een Boerencommando aan de Koedoesranddrift, bet oude lager van Cronjé. waar het de ge meenschap tusschen Kimberley en Bloemfontein heeft afgesneden, is er niet op berekend om Engeland geheel gerust te doen zijn. Men vermoedt, dat lord Melhuen daarom van Bai kley naar Kimberley terug ontboden is. De Köln. Zl. de nederlaag der En gelschen besprekend, zegt, dat zij een goede les voor lien is, want zij toont dat bij de Engelschen nog al tijd de neiging voorhanden is om de Boeren te onderschatten en de noodige veiligheidsmaatregelen te verzuimen. Ware de voorposten enpalrouilledienst te Thaba Nchu in orde geweest, dan had een zoo formeele verrassing dooi de Boeren niet plaats kunnen heb ben. De goede werking van dit succes voor de Boeren, ligt niet alleen in bet gevangen nemen van een detache ment Engelschen en bet buit maken van 7 kanonnen, die zij zeker goed kunnen gebruiken, maar voornamelijk in bet leit dat een reeds aan groote vermoeiennissen en ontbering hlootge- staan hebbend commando deze ma noeuvre beeft kunnen uitvoeren, en wel in de onmiddelijke nabijheid van het Britsehe hoofdkwartier. De En gelschen krijgen daardoor een voor smaak van de gevechten die zij nog te leveren zullen hebben als straks in grootere mate dergelijke guerilla- afdeelingen hen op alle zijden om zwermen en verontrusten. En dat deze periode reeds begonnen is, toont hun ook het verschijnen van een Boerencommando in hun rug bij Koedoesranddrift (Paardeberg) op dezelfde plaats waar zij Cronjé ge vangen namen. Daarom, eindigt de Iiöln Zeil. zal het wel noodig blijken om de rust poos, die lord Roberts ter verdere voorbereiding van den opmarsch naar Pretoria, noodig achtte, te verkorten. Ook het Engelsche blad, de Mor ning Leader is van die meening. Zoolang een Boerenleger in hel veld staat, zegt dit blad, zullen deze aan vallen op detachementen en konvooien hin- deilijk zijn voor de Engelschen, en de beste wijze misschien om van de moeilijkheid bevrijd te worden, zal een snellen opmarsch zijn tegen de hoofdmacht van de Boeren om hun boslissende slagen toe te brengen. Zijn ze eenmaal verslagen, dan zal bet gemakkelijker zijn om maatrege len te nemen tegen deze onverhoed- sche overrompelingen. Het voorgenomen bezoek van ko ningin Victoria aan Ierland, wordt thans uitgevoerd. De koningin, vergezeld door de prinsessen Chiistiaan van Sleeswijk- Holstein en Heniy van Balteuberg met een talrijk gevolg vertrok gister avond om 9 30 per trein naar Holy head. H. M. bracht den nacht in den trein door en zou heden scheep gaan naar Kingstown, waar hot Ka naaleskader reeds bijeen is. Het jacht komt hedenavond te Kingstown aan De vorstin blijft den nacht over aan boord en stapt Woensdagmorgen om 11 uur aan land, waarop zij door Dublin naar het paleis van den onder koning rijdt. Dublin is in feestdos. Vele Franscben zijn nog altijd be vreesd dat het spoedig tot een oorlog met Engeland zal komen en enkele afgevaardigden in de Kamer maken zich telkens tot tolk van dezen om aan den minister te vragen hoe het toch wel met de verdedigbaarheid van liet land staat. Ook gister bij de behandeling van het ontwerp betref fende bet koloniale leger kwam deze zaak ter sprake. Naar aanleiding van een bewering dat de havens en kusten niet tegen een buitenlandsche vijand verdedigd konden worden, zeide de minister van oorlog uitdrukkelijk bet tegendeel. Hij bracht hulde aan de voorzorg van zijn voorgangers en verzekerde dat de havens voor eiken aanval gevrijwaard zijn en voor de kusten van het moederland, van Algerië en Tunis niets is te vreezen. En hij ein digde onder toejuichingen: »De mi nister van oorlog, op wien alleen de taak rust het geheele grondgebied der Republiek te verdedigen, ver klaart u dat gij niets behoeft te vreezen. Na de hoofden van het leger geraadpleegd te hebben, verklaar ik mij bereid de volle verantwoorde lijkheid op mij te nemen. De zorg voor verdediging van het grondgebied moet op hem alleen rusten, de Re geering heeft het niet mogelijk geacht de leiding daarvan, aan den minister van marine te moeten geven." De te New-York verschijnende World bevat een brief van 7 Februari, waarin de schrijver een intervieuw meedeelt, dat hij met Kruger heeft gehad. Kiuger verklaarde, dat zoo zeker er een rechtvaardige God is, zoo zeker de Transvaalsche vierkleur de overwinning zal behalen. Het kan een maand, het kan drie jaar duren, maar er is geen andere uitslag mo gelijk. Hij zon geen eigendommen doen verwoesten. De mijnen waren zoo veilig, als in de handen der eigenaars. »Als de maan be.vnond is", zeide Kruger, »kan ik niet begrijpen waarom John Buil haar nog niet geannexeerd heeft." Volgens een telegram uit Ober- bof aan de bladen te Berlijn heeft Koningin Wilhelmina tegen Mei ka mers besproken in het hotel »Wün- scher". Oberhof, op een na bet hoogst gelegen plaatsje in het Tliüi ingerwoud, is, naar de Berlijnsche correspondent der A'. R. Cl. meldt, zeer gezocht om zijn berglcuht; do Duitsche Kei zerin heeft er eenige jaren geleden rnet haar kinderen vertoefd. Het ge hucht, arn alle zijden door bossclien omringd, ligt op een vlakken bergtop (ten noordwesten van Schnee Kopf, dus in de nabijheid van Zella en Ilmenau). Volgens La revue diplomatique' zal de minister van buitenlandsche zaken, de heer Sir De Beaufort, zich in de maand Juli naar Parijs begeven om deel te nemen aan de werkzaam heden van het «Congrès internationale d'histoire comparée". Maandag stonden voor de recht bank te Utrecht ter verantwoording de student W Iloogerhtiyzen, jhr. Haersma de Willi en II. C. J. Schirn- melpenninck, de laatste voor twee feiten van mishandeling. Een talrijk publiek, meest studenten, was tegen woordig, terwijl ook als getuigen verschillende Ulrechtsche corpsleden optraden. De ambtenaar van het O. M., subst -griffier mr. Carslens, maakte bij bet nemen van zijn requisitoir de opmerking, dat wanneer éen zaak uit de behandeling van heden duide lijk gebleken was, bet ongetwijfeld deze was, dat jongelui die zich als student bij de Ulrechtsche universiteit lieten inschrijven, met bet bewijs dier inschrijving nog lang niet hadden verkregen het onverdeeld genot van het studentenleven, dat zij zich mis schien hadden voorgesteld. Mr. Carsten gaf een schetsje van hetgeen hun, zooals heden gebleken was, dan nog waehlte. Boven op het rijtuig waarin hunne oudere broeders gezeten waren, werden zij medege voerd naar de eene of andere stu denten restauratie en daar wérden zij binnengeduwd en gestompt, om op eene binnenplaats neergpgooid te wor den met een emmer over het hoofd en daarna bespoten uit een aantal syphons met spuitwater, om ten slotte in een kamer op handen en voelen te moeten kruipen als een hond en, als zoo'n menschenvriend, het heer lijke eten van den restaurateur uit een bak op den grond te moeten nuttigen. Had de groen er geen lust in om zich aan een dergelijke behandeling te onderwerpen, dan stond hij nog aan andere »insinualies« bloot. De jongeling Van Arkel, die als ge tuige voorkwam (tusschen twee haak jes een jongeling als een boom, ter wijl degeen die hem mishandeld moet hebben, bij hem vergeleken een nietig kereltje is) wist daarvan mee te praten. De student W. H. zou hem een touw om den hals gebonden hebben en met den student Sell, hern daar aan tegen den grond hebben getrok ken, terwijl ook anderen, o.a. v. H. de W., op andere wijze zouden ge tracht hebben Van Arkel iu vier voetige houding op den vloer te krijgen. Het O. M. eischte voor de beide eerste beklaagden f50, voor den laatste f 150 boete. De uitspraak is op Donderdag 15 April a.s. bepaald. Enkele leden van bel Perskan toor kwamen door toevallige omstan digheden in het bezit van een kleine 500 hulzen, gebruikt in de Boerer.- geweren. Zij deden in deze buizen potloodjes, verpakten ze daarna in blikken busjes, gehuld in papier met de vijf kleuren der Transvaalsche en Vrijstaatsche vlaggen waarop de na men: Stormberg, Magersfontein, Co- lenso en Spionkop worden gedrukt, ter herinnering aan het dapper ge drag der Boeren. De Firma Morks Geuze te Dordrecht heeft z ch welwillend be reid verklaard zich te belasten met den verkoop dezer busjes, waarvan de opbrengst zal strekken ten voor- deele van het Nederlandsche Roode Kruis, werkzaam in Zuid-Afrika. De minimum prijs voer elke huls is bepaald op 50 ets. (Natuurlijk wordt aan lien die meer betalen ook een gezonden.) De Eerste Kamer zal, behalve de Ongevallenwet ook de wetsont werpen van eenvoudigen aard, dooi de andere Kamer goedgekeurd of als nog aan te nemen, in de afdeelingen onderzoeken en zoo mogelijk nog voor Pa-chen behandelen. Het leerplichtontwerp zal evenwel geduiende het as. bijeenzijn der Eerste Kamer nog niet in de afdee lingen onderzocht worden. AAN DE DOOYEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove mensehen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, "Longcott," Gunneiïs- eüet, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Aan het postkantoor Amersfoort en de, daaronder ressorteerende, hulp kantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd f22232,46; terugbe taald f 15133,46. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven, boekje draagt bet nummer 7585. Men verzoekt ons onderstaand op te nemen Zondag a.s. speelt Quick te Hilver sum een match tegen de Onderofficiers Vereeniging Wilhelmina. Deze wed strijd zal zeer belangrijk zijn en wel omdat een der beide Vereenigingen bel kampioenschap der afdeeling zal behalen. Niettegenstaande bet eene Onderofficiers-Vereeniging is verneemt men dat de Luitenant V. als half back zal optreden. Deze een eerste klas speler zal zeer veel tot de belang rijkheid van dezen wedstrijd bijdragen. Aanvang 2 uur precies, terrein 's Gravelandscheweg. Sergeant-majoor J A. Gijsbertse van de dd Schutterij, beeft als zoo danig ontslag aangevraagd. Bij de dd. Schutterij hier werden bevorderd: tot sergeant-majoor de sergeant J. D. Lammerts van Bueren tot sergeant de schutter mr. W. M. J. van Lutterveldtot korporaal de schutters: A van Ooik J. P. Knui- vers, J. van Goor, J. Tb. van 't Lent, D. de Groot. Franc. Baart, Court van Heuvelen, W. van Surksum, P. Dekker en M. Pon. De 2e luits. der cavalerie van het O. I. leger G. B. F. van der Schaaf en C. Dinger die 1 April werden ontheven van hun detachee ring bij de Rijschool alhier, zijn weder in het genot van verlof gesteld tot dat zij naar Indië zullen vertrekken. De batterijen van de 2e afdee ling le regiment veld-artillerie worden van 16 tot 27 Juli van hier gedeta cheerd in de legerplaats bij Olde- broek tot het houden van tactische oefeningen onder leiding van den regimentscommandant. Lijst van brieven aan onbekenden van het te Amersfoort 2e helft Maart 1900. M. Nobis J. Pauwels Mevr. Bruther H. v/d. Berg W. van Altena Briefkaart. L de Visscher. Buitenland. B. Agten J. van Snik K. de Vries geadresseerd Postkantoor der maand Amsterdam. Arnhem. Baarn. Nunspeet. Arriersfooi t. Bocholt. Emmerik Londen. De nieuwe Eembrug bij Baarn is onderhands aanbesteed aan de firma Andriessens te Utrecht, voor f24000, zijnde f 1500 minder dan de laagste inschrijving bij de publieke aanbe steding. De brug moet vóór 1 Juli a.s. gereed zijn. Dat een kat een haas vangt, is bijna ongelooflijk en toch is 't voor gekomen bij den landbouwer V. aan den Eemdijk. Eerst een, en, na eenigen tijd zich verwijderd te hebben bracht ze er nog een thuis, beide levend. 363e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 2 en 3 April. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 7351. Prijzen van f30. 578 3328 3333 3339 3354 3517 3526 3532 3535 3752 3779 3788 3816 3834 3835 7338 7349 7356 7364 7367. 11949 11950 11969 11989 13219 13266 13290 13293 13308 15028 15042 15055 15079 16787 16788 16789 16805 16825 16864 16870 17915 17918 17935 en 17939. Te zamen 45 prijzen. Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar doorgefoerneerde 5 f3.50 en klassikale 5 f 1.35 per '/io. Kolennood. Naaar aanleiding van een bericht in de Duitsche Reichsanzeiger. dat op 23 Maart II. door de Staatsspoor wegen 274 490 ton steenkolen zijn vervoerd, merkt dit blad nog op: »De herhaaldelijk openbaar ge maakte meening alsof de mijnen niet in staat zouden zijn anders dan bin nen nauwe grenzen te leveren is feitelijk onjuist. De inrichtingen om de kolen naar boven te voeren, zou den een veel grootere productie mo gelijk maken, maar dit hangt al van de aanwezige arbeidskrachten. Bij ongestoorden voortgang van het bedrijf kan men volgens de berichten van het staatstoezicht op de mijnen, dit jaar rekenen op een vermeerdering met 10 miljoen tonnen boven 1898. De verbruikers hebben geen reden tot verdere ongerustheid, nu de toe- slanden bij de mijnen in andere landen weder meer normaal zijn ge worden en men weder den aanvoer van kolen van daar voor de Duitsche behoefte mag te gemoet zien. Boven dien is het te verwachten, dat de uitvoer van kolen uit Duitschland zal afnemen, nadat met 1 April e. k. de beperkte leverings-contracten in werking zullen zijn getreden." Brief uit Transvaal. Aan een brief van een vrouwelijke beamte der N. Z. A. S. M. aan een vriendin te bneek ontleenen wij het volgende: Men schat dat er plm. 120,000 Engelsche soldaten hier zijn. En wat doen deze Zelfs de grootste optimis ten hebben niet durven denken, dat 't zóó gaan zou en geloof maar zeker, dat Engeland de zaak hier verliest. In Natal is geen quaestie van door komen voor hen ze zouden dan door bergpassen moeten, niet veel wijder dan een gewone deur misschien. Heel misschien slaan ze zich in den Vrij staat door onze troepen, maar wat dan nog? Van Bloemfontein tot Pre toria is een afstand van 18 uur sporen door kaal, vlak veld, zoo goed als zonder water en zonder eenig voedsel voor zoovele duizenden mannen. Al komen ze daar voor onze grenzen, dan is de tocht naar Pretoria lang en voor een groot leger onuitvoerbaar, want natuurlijk beginnen de Boeren met een andere taktiek en voeren hun geliefkoosden guerillakrijg. Hoewel ik in het gewone leven de Engelschen zeer sympathiek vond, is het voor hun vreeselijke zelfingeno menheid heel gezond, dal ze door die geminachte Boeren eens een pak slaag krijgen. En nu, basta over den oorlog. Kapitein jhr. Ram, een van de Hollandsche attaehé's bij het Boeren leger kreeg direct in Lorenco Mar- quez malaria. Ilij heeft ook eenige dagen bij ons gelogeerd om onder behandeling van dr. Huizinga te wezen. De koorts mindert aardig, maar hij is nog erg zwak en zal nog wel wat moeten wachten vóór hij naar 't front kan gaan. Vanmiddag ging hij met 't directierijtuig van de Z. A. M. naar Pretoria terug; maar dat is heerlijk reizen hoor! Inéén lijtuig een heer lijk, ruim salon-, slaap-en toiletkamer en groot balcon met gemakkelijke stoelen achteraan en alles rijk gemeu bileerd en van electrisch licht voor zien. Juist toen wij in dat ruituig stonden vanmiddag, kwam er een trein met gevangenen uit den Vrijstaat. De Tommies zageri er in 't geheel niet triest uit en 't gehalte lijkt me ook niets minder dan onze soldaten in Holland. Er waren er zelfs enkelen bij met heel nette, gunstige gezichten. Het moet dunkt me een afschuwelijk iets wezen oin wapenen te moeten afgeven, en hoewel de heeren bier uitstekend behandeld worden, lijkt Y me toe, dat ze bijna sterven moe ten van verveling, doordat ze niets hebben te doen. Trouwens verschei dene van onze kennissen zijn ook gevangen te Kaapstad, maar 't meest klagen ze over doodelijke verveling en in den laatsten tijd over een zeer slechte behandeling. Gisteravond ging er weer een commando burgers weg en o. a. zag ik er bij een jongetje van ik denk 9 a 10 jaar, gespoord en gelaarsd, met een geweer gewa pend en een pijp in den mond. Ik vroeg hem toch eens evenwel, wat ga jij maak? Roonek skiet miss, ik zal eenige rooyes skiet! (eenige be- teekent hij hen, ons elk of ieder.) Een man, die er bij was verklaarde mij even. adat zie jong zeuntje banje goed skiet." Veel van die jongelui sneuvelen, ik bedoel van die jongens van 14 tot 17 jaar. Die jongens zijn niet te weerhou den en veel te overmoedig; ze be- giijpen niet dat ze in sommige om standigheden een zaak beter dienen door zich schuil te houden of terug te trekken, maar laten zich dood schieten zonder dikwijls nuttig te zijn geweest. Jan Moora, de eenige zoon van mijn beste vriendin te Pretoria, sneu velde bij Colenso, pas 16 jaar oud. De arme jongen werd gevonden met een gekliefd hoofdpas 10 dagen tevoren trok hij zoo vol moed er op uit. Barnuni en Bailey. De groote onderneming van deze beide Amerikanen, opvolgers van den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2