NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 36. Zaterdag 5 Mei 1900. Negen-en-twintigste jaargang. WOENSDAG EN ZATEIIDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Over Boord. Amersfoortsche Courant A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën vieftnaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In den strategischer! toestand in den Vrijstaat schijnt niet veel veran dering te zijn gekomen, althans geen enkel telegram van bet oorlogsterrein was tot gistermorgen ontvangen. Do Boeren hebben nog steeds sterke stellingen in bet Noorden en Noord- Oosten van Thaba Nchu bezet en trok generaal Ian Hamilton iri Noor delijke richting tegen ben oper werd tamelijk hevig gevochten en de strijd duurde bij het afzenden van het laatste bericht nog voort. Den eersten dag verloor Hamilton dertig man en hij moet het benauwd hebben gekregen, want Roberts hield liet voor noodig, hem in den nacht van 30 April op 1 Mei versterking te zenden in den vorm van cavalerie, onder generaal French, terwijl hij in don loop van den dag nog meerdere troepen te hulp zond. Het terrein van den stiijd bevindt zich in ile nabijheid van Houtnek, waar de Boei en in vrij grooten getale sterk verschanst zijn. Houtnek ligt ongeveer 18 KM ten Noorden van Thaba Nchu aan den weg Thaba Nchu-Wtnburg. In een telegram van-lord Roberts, wordt ook nog melding gemaakt van een manoeuvre van generaal Max weii's brigade. Deze bezette, zonder op ern stige» tegenstand te stuiten bij Vlak- fontein en Schanskraal een rij van kopjes. De strategische waarde van deze operatie is bij gebrek aan een kaart waarop deze zijn aangegeven, niet te bepalen. Vermoedelijk liggen de beide plaatsjes ten Westen of ten Noor-Westen van Thaba Nchu, want de brigade van Maxwell hield tot nu toe met de Hooglanders-brigade de waterwerken bezet. Uit hetgeen thans ten Oosten van Bloemfontein voorvalt, zegt de Köln. Zl. blijkt weder dat de Boeren, minder door hun goede strategische leiding, ofschoon het daaraan als generaal Botha gelijk gemeld is, zelf aanwezig is, met zal ontbreken, als wel door hun taaiheid steeds opnieuw de plan nen der Engelschen dwarsboomen en hun de wijzp van oorlogvoeren op dringen. De operaties ten Oosten van Bloem fontein waren door lord Roberts slechts als een episode gedacht, welke ten doel had aan den guerilla op zijn rechterflank snel een einde te maken de lijn Bloemfontein-Ladybrand ter beveiliging van zijn mg voorgoed te bezetten, en daarna zoo spoedig mogelijk naar het Noorden op te rukken. De «zuivering" van den Zuid Oost hoek van den Vrijstaat is weliswaar gelukt, ofschoon de Goerenscharen ongehinderd hebben kunnen ontsnap pen. Doch de bezetting van den weg naar Ladybrand, die uit een strate gisch oogpunt een dringend verfeischte is, heefL Roberts nog slechts onge veer voor de helft lot Thaba Nchu in zijn bezit, niettegenstaande reeds meer dan een week sedert hel begin dezer operaties vei loopen is en toen slechts kleine Boeren-comman- do's zich op zijn weg plaatsten. En thans heeft bet er allen schijn van dat zich bij Thaba Nchu, nadat de van hel Zuiden komende Boeren, deze ziel) liter bevindende commando's versterkt hebben, een langdui ige strijd zal ontspinnen, die lord Roberts ander maal zal dwingen zijn opmarsch naar Brandfort en Kroonstad voor weken uit te stellen. Om en bij Thaba Ncliu zijn nu de 8e divisie onder Rundie, de 14e bii- gade Maxwell en de 19e onder Smith Borriën. de 3e en 4e cavaleriebrigade van French benevens de divisie be reden infanterie van Hamilton reeds in actie, een zeer groote macht dus en nog is er niet aan te denken, dat de tegenstand der Boeren gebroken wordt. Als lord Roberts hier een snel succes wil hebben, eindigt de Köl- nisclie, dan zal hij nog meer ver sterkingen moeten zenden, want anders zal hij ten slotte zijn manoeuvre van De Wetsdorp onder veel gevaarlijker omstandigheden moeten herhalen door de Boeren nogmaals door bet bedreigen van hun tei ugtochtslijn uit hun stellingen te verdrijven. Koningin Victoria is zooals men weet, in Engeland terugge keerd. Het lersche volk heeft, ge- lioinv aan zijn voornemen, een eer biedige houding aangenomen, Hare Majesteit welwillend bejegend, maar meer ook niet. De geestdrifthet offieieele vreugdebetoon buiten reke ning gelaten was zeer zwakjes en indien bij de oiganisatie van dit reisplan inderdaad eenige bijbedoe- ping heeft voorgezeten, dan heeft liet uitstapje zeker niet de schitte rende resultaten gehad welke men zich te Londen bad voorgesteld. Nog dezer dagen had te Water ford een groote meeting piaats waar op John Redmond liet agrarische vraagstuk proclameerde tot de basis van Ierland's eischen Tusschen Enge land en Ierland is alleen dan vrede mogelijk, verklaarde hij, wanneer de eigendommen, tot lieden toe in bezit gehouden door de landlords, worden in handen gesteld van de pachters. De ellende in Britsch-lmlië Uit Bombay wordt van den 26en gemeld: De clioleia richt vreeselijke ver woestingen aan in liet hongerlijders- kamp bij Godrali, waar eenige dui zenden uitgeputte Indianen zijn ver zameld Verleden Woensdag werden niet minder dan 150 lijken uit liet laager verwijderd, terwijl nog een honderdtal onbegraven liggen. En tegenover dergelijke toestanden, die het medelijden hebben opgewekt, zelfs in liet buitenland, had de heer Balfour dezer dagen den moed in het Biitsche Parlement op de vraag of de regeering dan aan Britsch- Indië niet wat gelfl. wilde voorschie ten, te a.ntwoorden, dat de regeering daarginds zicii tot dusverre zelf best kon helpen. Schwarzburg. Schwarzburg, waar onze Koningin nen eenigen lijd zullen verblijven, is een dorp met omstieeks 700 inwoners, mooi gelegen in liet verrukkelijke dal van de Schwarza, een zijtak van de Saaie. Het dal doorkruist liet zuidelijke gedeelte van liet Thuringerwald van het Zuidwesten naar liet Noordoosten. Schwarzburg is met zijne omgeving het glanspunt van oostelijk Thuringen. Het dorp en liet kasteel (80 meter boven liet dorp) liggen in een boscli- rijke streek, die door den Trippstein bebeerscht wordt. Heeft men deze rots, ongeveer 500 nieter boven den zeespiegel en '200 nieter boven de Schwarza gelegen, beklommen, dan ziet men liet riviertje door bet dal kronkelen om een soort van voorge bergte heen, liet Tannigshaupt, dat als een klein rotseiland uit de weide oprijst, gekroond door het kasteel. De bergen die dit fraaie kleine ketel dal omringen, zijn bedekt met boog opgaand geboomte van verschillende soorten, zoodat liet donkere naaldhout door vroolijker tinten wordt afge wisseld. Het kasteel zelfs is in den kazer- nenstijl van de vorige eeuw gebouwd en dus alleen merkwaardig om zijn prachtige ligging ook bet inwendige munt niet uit door vorstelijke pracht. In de kapel vindt men de, nu niet meer gebruikte, begraafplaats der vorsten van SchwarzburgRudolstadt. In het slot zijn de gangen met her- tengeweion versierd er zijn een paar zalen met merkwaardigheden, o.a. een kamer niet wapenrustingen en ouderwetsche vuurwapenen en een keizerzaal, die hoewel gerestaureerd, met den toren nog overgebleven is van liet zeer oude kasteel, dat in 1726 grootendeels afbrandde. Een zeer mooi park met herten en een jachtslot de Fasanerie, bebooren bij bet kasteel. Van Schwarzburg zijn, behalve den tocht door liet heerlijke dal, veel uit stapjes te maken; naar den Tripstein, de Hünenkuppe, den prachtige» Eber- stein enz. Blankenburg ligt op korten afstand ten Noorden, Ilnieneau ten Westen van Schwarzburg. Ongevallenwet. Blijkens liet gister verschenen af- deelingsverslag der Eerste Kanier over de ongevallenwet, vond verplichte schadeloosstelling van den werkman bijval, maar des te meer bestrijding de toepassing van dit beginsel, liet centraliseerend karakter met de Rijksverzekering door zeer veel afge keurd en de geheele regeling zeer bezwarend en kostbaar voor den werk gever geacht. Met de Nederl. werkge- versvereeniging verlangde men vrijheid voor werkgever en werkman. Velen zullen stemmen voor de wet, als de regeering toezegt bij novelle vrijheid te laten om, behoudens waarborgen, particulier te veizekeren Verscheidene leden verlangen zoodanige toezegging niet. Niet-vei zekering van landbouw- e» zeevaartbedrijven vond veel bestrij ding. Aan een eventueele afstemming dier wel ontzegde men eenige politieke beteekenis. Men zal zich herinneren, dat de voornaamste bepaling der nu nog bestaande drankwet deze is, dal iu elke gemeente niet meer dan één vergunning mag bestaan op een zeker aanlal inwoners. Oorspronkelijk was voorgesteld om door vermindering van liet aantal vergunningen binnen twee jaren tot liet hoogste aantal te geraken, dat de wet toelaat. Later werd dit vei- anderd in vijf jaar, maar zelfs dit durfde de Tweede Kamer nog niet aan. Ten slotte werd aan de wet hare voornaamste kracht ontnomen, door te bepalen: to. dat aan de bij in EWALD AUG. KöMG. 11) «Stuif daarover niet op, Herbert: de waar heid van mijne bewering zul je niet kunnen loochenen; Mama en Marie hebben het inge- lijks opgemerkt; nog kort vóór de afreis heeft er een heftige woordenwisseling tusschen jelui beiden plaats gehad." »Om kleinigheden, jawel," zeide Herhert de schouders ophalende, terwijl hij werktuigelijk in het kantoorboek, dat vóór hem lag, bladerde. «Rudolf maakte zich erg ongerust, eenige han delsvrienden in Londen waren niet zoo vlug, als hij het verlangde, op grond daarvan meende hij mij het verwijt te mogen doen, dat ik iu het aanknoopen van handelsbetrekkingen te lichtvaardig was te werk gegaan. Dit verwijt was zeer onrechtvaardig, en derhalve is het toch natuurlijk, dat ik hem dit onder het oog bracht en me krachtig daartegen verdedigde." //Doctor Hackert haalde diep adem; deze verklaring der woordenwisseling moest elke Verdenking wegruimen «En nu wilde Rudolf persoonlijk in Londen het geld inkasseerenvroeg hij. «Jawel, dat was zijn voornemen," antwoordde Herbert, toestemmend knikkende. «Dan was het toch niet noodig, dat jij hem vergezeldet Herberts staalgrauwe oogen schitterden toor nig- «Niet noodig?" hernam hij barsch. «Ik meen, dat ik dat beter weten moetIn Koppenhagen was hij reeds door zijn onstuimigen en belee- digden eisch meteen zeer solied huis in onmin geraaktik moest er hals over kop heenreizen, om de zaak weder in orde te brengen. Was het onder zulke omstandigheden niet gebiedend noodzakelijk, dat ik hem naar Londen verge zelde Rudolf was een goed mensch, maar een onpractiseh man van zaken, daar kunt ge zeker van zijn; zelfs in de boekhouding had hij zijne eigene, onpractische methode; dat ervaar ik thans, nu ik genoodzaakt ben, de boeken door te zien. Ik vind daarin verschillen, waarvan ik geen vermoeden had, en dikwijls bekruipt mij de vrees, dat het huis niet meer zoo soliede kan zijn, als het geweest is." «En wie treft in dat geval de schuld vroeg de Doctor. «Ik wil mijn overleden broeder niet aanklagen, ik kan ook thans nog geen oordeel vellen; het zal een langen arbeid vereischen, eer ik volle zekerheid heb, en dien arbeid moet ik persoonlijk verrichten, aan mijne bedienden durf ik ze niet over te laten." «Als ik je helpen kan De Advocaat schudde met twijfelend gelaat het hoofd. «Ik kan me niet voorstellen, dat je vrees gegrond zal blijken," zeide hij; «Rudolf was in mijn oog een degelijk koopman en een nauwkeurig werker." «Dat heb ik ook altijd gemeend en hem daarom de leiding der zaak gerust toevertrouwd. Bovendien had ik ook met de zorg voor den in- en verkoop genoeg te doen. Hij heeft zeker het beste gewild, daaromtrent bestaat geen twijfel; maar hij wist juist zulk een groote en uitgebreide zaak niet te leiden. Toen ik deze ontdekking deed, kwam de gedachte bij mij op, of Rudolf wellicht zelf een einde aan zijn leven heeft gemaakt. t Zou onzinnig zijn dat te meenen viel de Doctor hem ODtsteld in de rede. «Welke redenen zouden hem daartoe hebben kunnen be wegen? Zoo slecht kunnen de zaken hier niet staan, en zelfs al ware dit het geval, dan zou Rudolf bij zijne vrienden hulp gevonden hebben. Hoe kun je op dat vermoeden komen. «Het was niet meer dan een gedachte, zooals ik uitdrukkelijk opmerkte, ik heb er geen verder gevolg aan gegeven. Rudolf verkeerde in een zenuwachtigen, opgewonden toestand, de onaangename geschiedenis in Koppenhagen had hem ook ontstemd, bovendien moest de de toestand vau onze zaak hem zeer bezorgd maken en de vrees voor mijne verwijten hem drukken om kort te gaan, zoo geheel on mogelijk is het niet. Intusschen, wij willen dat niet verder onderzoeken, het aandenken aan hem moet ons allen dierbaar zijn en blij ven." Doctor Hackert knikte toestemmend en stond op. Dit vermoeden had hem pijnlijk aangedaan de oude twijfelingen rezen weder in zijn ziel op; hij mocht er thans niet meer op terug komen. Dat Rudolf de zaak te gronde gericht zou hebben, kou hij ook niet geloof en; hij herin nerde zich weder de uitlatingen van zijn over- leden vriend, de bepaald slechts zwakke toe spelingen op de handelingen van zijn compagnon. En nu zou hij zich uit vrees voor de verwijten van dienzelfden compagnon van het leven hebben beroofd? Dat was ondenkbaar, en dat Herbert dit vermoeden kon uitspreken, dat was het, wat bij een Doctor weder achterdocht wekte. Herbert bleef op het kantoor, tot hij aan tafel geroepen werd, èu toen Mevrouw H-ldan na afloop van den maaltijd, welke onder diep stilzwijgen werd gebruikt, zich in baar -U v vertrek had teruggetrokken, verzucht li ij Marie om een kort onderhoud. f Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1