Pikeur gevraagd BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. MÜLLEFMTGq. Vetrivier een eerste pas op den weg naar het Noorden, dan wordt die pas te vroeg gedaan, omdat, zooals nu de zaken staan, een aanzienlijke macht moet worden achtergelaten om de veiligheid van rug en rechtei flank te verzekeren Ligt deze handelwijze niet in de bedoeling van den opperbevel hebber, dan is die bezetting een zaak van weinig beteekenis en wordt de positie der Engelschen daardoor vol strekt niet beter. Twee divisiën en een brigade be reden infanterie zijn noodig geoor deeld om de Boeren te dwingen Brandfort te ontruimen. Zij trokken af na een artilleriegevecht waarbij twee van hunne kanonnen buiten werking werden gesteld. Hoe de En gelschen dit weten, wordt niet opge helderd, de kanonnen zijn toch niet in hunne handen gevallen, anders ware dit zeer zeker wel vermeld. Van meer gewicht dan de boven besproken oorlogshandelingen achten wij het feit dat een Engelsche divise bij Windsorton over de Vaal is ge trokken en zich dus op den rechter oever van deze rivier en ongeveer 40 K.M. van, en op denzelfden oever als Viertienstroomen bevindt, De Boeien die deze plaats bezet houden en voort durend in gevecht zijn gewikkeld met de Engelschen. die zich inhetopden tegenovergestelden oever liggende Warrenton bevinden, zullen nu zij in front en op den rechtervleugel bedrei worden, wel teiugtrekken en Hunter kari tot het ontzet van Mafeking op- tukken. Onbegrijpelijk is het dat niet sedert lang een Engelsche tioepen- afdeeling ergens tusschen Baikly West en Warrenton over de Vaal is ge trokken, want wel is waar is Mafeking nog 300 K.M. van Windsorton ver wijderd, maar gedurende al den lijd. dat de Engelschen de Boeren tegen Viertienstroomen liggen aan te kijken, had een flink stuk weg afgelegd kunnen zijn. Intusschen is Roberts weer een divisie kwijt en wordt het onzers in ziens al meer en meer twijfelachtig of hij met de beschikbare macht zijn doel zal kunnen bereiken Inmiddels seint Roberts, dat gene raal Hunter,die bij Windsorton de Vaal was overgetrokken, zich thans, na den 4en Mei de Boeren te hebben ver slagen, zich hij Warrenton met ge neraal Paget heeft vereenigd. Waar schijnlijk is het de Brigade Barton, de voorhoede van Hunter, die nu bij Warrenton staat. En mag men Reu- Ier gelooven, dan zijn de Boeren nu ook bij Veertiensti oomen verdreven en hebben de Engelschen hun (der Boerenjstellingen aan den Noordelijken oever van de Vaal ingenomen. In verband met de terugtrekkende bewegingen der Boeren, die bij on- ingewijden allicht den indruk kunnen maken van een vlucht, zij er aan herinnerd wat de heer Fischer, het hoofd van het Boerendriemanschap, naar aanleiding van een soortgelijk bericht vóór zijn vertrek naar Amerika heeft gezegd. Nu komt een tijd, zeide hij, van een heele reeks van zulke overwin ningen van de Engelschen en zulk vluchten van de Boeren. Dat is voor het Engelsche volk aangenaam om te lezen, maar zoo moeten wij het juist hebben. Een beslissenden slag moeten wij aldoor vermijden zoolang de Engelschen de overmacht hebben en het terrein ons niet gunstig is. De leden van het bestuur van den Nederlandschen Bond van Kin derbescherming hebben bij adres aan de Tweede Kamer kennis gegeven van den wensch in de algemeene vergadering vari 10 Maart jl. uitge sproken: lo. dat in de nieuwe regeling der voogdij niet worde uitgesloten de mogelijkheid orn meer dati één voog dijraad te benoemen in één arron dissement. 2o. dat bij de regeling der wijze van benoeming van de leden van deri voogdijraad het beginsel van decentralisatie toepassing moge vin den. Beide wenschen worden uitvoerig toegelicht en voorts in het adres nog nuttige wenken gegeven omtrent de opneming van kinderen in een Rijksinrichting, en ten slotte de vven- schelijkheid uitgesproken van een duidelijker omschrijving in de wet, welke vereenigingen recht op subsi die zullen hebben. Men schrijft uit de Betuwe: De laatste nachtvorsten hebben nog al schade berokkend aan de vroege blauwe pruimen. De Engel sche krozen hebben tot heden wei nig geleden. Indien de vorst thans terugblijft, verwacht men toch no, van alle soorten pruimen en goed gewas. Peren beloven zeer veel, evenals de appelen; vooral tie goud- reinetten staan zeer gunstig. De ketseboomen in de Neder-Be tuwe staan in vollen bloei en belo ven zeer veel. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ter gisterenavond, onder prae- sidiutn van den burgemeester, gehou den zitting van den gemeenteraad, waren de heeren Heyligers en Gar jeanne met kennisgeving afwezig. Na lezing der notulen, die onveranderd worden goedgekeurd, deelt de voor zitter mede dat ingekomen zijn een rekwest van P. li. van Haselen om verandering te brengen in de wijze van het ophalen der faecaliën m. a. w. afschaffing van het tonnenstelsel en het verleenen van vergunning tot het hebben van beerputten in het aan te leggen villaparkdat adres met een van gelijke strekking van J. R. van 't Hof en W. Achterbergh worden in handen gesteld van B. en W. om advies; goedkeuring van Gedepu teerde Stalen op de raadsbesluiien van 27 Maart en 23 April tot af- en overschrijving van posten op de be grooting. evenals op dat tot vei koop van de Vingerhoedsteegeen re kest van J. Vrij om een trap te mogen hebben in de Muurhuizen, ui handen van B. en W. om advies; een schiijven van J. R. van 't Hof en W. Achterbergh waarbij zij verklaren de voorwaarden te aanvaarden onder welke hen vergunning is verleend tot het aanleggen van een villapark een voorstel van het Dagel. Best. tot het aanstellen van 2 tijdelijke hulpen aan de openbare lagere scholen in de Beekstraat en de Koningstraat. Dat laatste voorstel, als spoedeischend, wordt direct in behandeling gebracht en daar niemand er zich tegen ver klaart, dienovereenkomstig besloten. Een voorstel tot nadere uf- en overschrijving van posten op de ge- ineentebegrooting dienst 1899 tot een bedrag van 100,wordt z. h. st. oedgekeurd. Een gelijk lot wedervaart een re kwest van den heer P. de Groot tot toelating van zijne dochter op het Gymnasium na afgelegd voldoend examen. Aan de orde komt nu een voorstel van het Dag. Best. tot het voeren van een rechtsgeding tegen de Viij- metselaarsloge «Jacob van Campen" in zake een erfdienstbaarheid van waterleiding of riool in het voormalige Kalfsveld. De heer Croockewit zag dit gaarne in geheime zitting behandeld en alhoewel de Voorzitter zulks niet noodzakelijk acht, wordt, daar de heeren Gerritsen en Van Eek dit voorstel ondersteunen, de openbare zitting tijdelijk geschorst. Gelukkig werd ons geduld niet al te lang op proef gesteld. Na heropening der zitting erlangt de heer Gerritsen het woord. Spr. zegt niet met het voor stel van B. en W. te kunnen mede gaan, omdat z. i. niet alle middelen zijn uitgeput orn tot eene schikking te geraken. Het geldt hier slechts een klein bedrag en waarom nu daarvoor groote sommen aan proces kosten te gaan uitgeven. Hij stelt daarom voor alsnog te beproeven de zaak bij te leggen en zegt een zelfde advies aan de loge te zullen geven, wanneer hem daarom zal worden gevraagd. De adviezen der weder- zijdsche raadslieden toch zijn tegen over gesteld. Voorts releveert spreker dat hem bij inzage der stukken is gebleken, dat toen in het college van B. en W. deze zaak rnet den Voorzitter der loge is besproken, comparant meent niet behandeld te zijn op de wijze welke hem toekwam. De heeren Van Esveld en Van Eek betuigen hun instemming met het voorstel van het Dag. Best. Tot twee maal toch is aan de loge over deze zaak geschreven en beide missieven zijn onbeantwoord gebleven. Er blijft dus niets anders over dan deze zaak rechtskundig op te lossen. De heer Van Zijst zegt in principe niet voor procedeeren te zijn. daar zulks beide partijen, ook diegene welke in het gelijk wordt gesteld geld kost, doch na lezing der op deze zaak betrekking hebbende stukken vermeent hij er geen andere wijze mogelijk is om deze quaestie op te lossen. De heer Kleber vereenigt zich geheel met het door de laatste sprekers aangevoerde en zegt het voorstel van B. en W. te zullen steunen. De voor zitter, de heer Gerritsen beantwoor dend doet uitkomen dat een langer aanhouden der zaak niet mogelijk is daar art. 614 B Wetb bepaalt, dat om in eene zaak rechthebbende te blijven deze binnen het jaar moet worden behandeld en daar bij eene eventueele aanneming van het voor stel van B. en W. dit raadsbesluit ook nog door Ged. St. moet worden goedgekeurd is langer uitstel niet mogelijk. Zijns inziens is eene schik king niet mogelijk, daar de loge na verkregen vergunning om het riool te verleggen dit wel heeft doen op breken maar niet verlegd, terwijl op een beleefd schrijven, waarbij hierop werd gewezen geen antwoord werd ontvangen. Daar de voorzitter der loge zich verongelijkt acht is het ook het beste om de zaak door weder- zijdsche raadslieden te laten behan delen; dan is er wellicht nog tot eene schikking te komen. Door de gemeente is niet alleen het verplichte advies hij haren rechtsgeleerde inge wonnen, doch deze heeft zich ook van de opinie verzekert van dien rechtsgeleerde, die de zaak eventueel bij höoger beroep zal behandelen Beidei adviezen luiden gunstig voor de gemeente. Spr. releveert dat zoolang hij bui genieester van Amersfoort is, geenerlei proces is gevoerd, doch hier waar het de waardigheid geldt van het gemeentebestuur ziet hij geen anderen uitweg. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. met alge meene stemmen, op die van den heer Gerritsen na, aangenomen. Tot leden der commissie van recla me in zake de plaatselijks inkomsten belasting worden daarop met groote meerdeiheid van stemmen benoemd de heeren C T van Beek, D. Ger ritsen, J Gerd Kleber, H. YV. van Esveld en A. M. Tromp van Holst waarna de vergadering door den voorzitter wordt gesloten. Onze stadgenoote rnej. J. van Apeldoorn ;s benoemd tot onderwij zeres aan de Chr. school te Barneveld De heer K. Blootlioofd van Zetten, leerling der Chr. school alhier, heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen als adspirant-klerk bij de H IJ. S. M. De eind-examens der Hoogere Burgerscholen in de provinciën Utrecht en Overijsel zullen ook dit jaar weder worden afgenomen door een gemengde commissie, terwijl het mondeling ge deelte zal worden gehouden te Utrecht Tot lid en Voorzitterdiercommissie is benoemd dr. H. F. Jonkman, Direc teur der Rijks Iloouere Burgerschool te Utrecht; tot leden zijn benoemd de heeren G. J. Buijs, Directeur, en dr. A C. Antusch, B D. Best, W. N. Coenen en dr. D P. Moll, leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Burger school te Amersfoort; dr. J. J.leRoy, Directeur, en J. K. Frederiks, J van der Morst, J. J. Poortman en C. J Dchattenkerk, leeraren aan de Gemeen telijke Hoogere Burgerschool te De venter; dr. B. Meilink, Directeur, en mr. J. J. Nanninga Uiterdijk, G. E. Peyrot, H. H. Sanders en dr. M. Woudstra, leeraren aan de Gemeen telijke Hoogere Burgerschool te Kam pen; dr. J. W'. Doyer Jzn, dr. W. van Geer, dr. J. L. Hoorweg, J. G. de Jongh, H. Koldewijn, P. H. van Moerkerken en dr. G. van der Waals, leeraren aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Utrecht; dr. A. J. Bo- termans; dr. V. C. L. M. E. Fraekers, dr. F. H. Julius, J. S. Piquet en E. Zuidema, leeraren aan de Rijks Hoo gere Burgerschool te Zwolle. Ritmeester E. W. baron Van der Capellen, van het le regiment hu zaren alhier, wordt overgeplaatst naar Deventer, terwijl de ritmeesters P. E 11. V. L. baron Van Boecop en H. E Ort hier in garnizoen komen Bij de ten overstaan van den archi tect Kroes gehouden aanbesteding van het bouwen van een gesticht voor de Congregatie van O. L. van Amersfoort werd ingeschreven als volgtW. van de Kooij, Amersfoort, f 105.200; G. Prins, aldaar, f99.300; A.J.Uiterwijk en Zoon, Zutfen, f95.714; 11. Willems, Utrecht, f94.5G0; D. L. van Leut, aldaar, f 94.406 H. Höfte, Amsterdam, f93 587F. H. Noorman, Zwolle, f92.657; F. B. Fresen enB. Wassink Arnhem, f91.800; J. H. van Groenen- daal, Amsterdam, f89.500; W. Wes terhof, Weesp, f88.400; J. Groenen- daal. Hilversum, f87.975 ;N. M. Bollen, Zwolle, f86.500; L. M. Berkel, Den Haag, f8C.445; H. G. Treepen Zoon, Zwolle, 184.415; J. Roovenrijs, Den Haag. f83.900; J. W. Frederiks, aldaar f81.967; Gebr. Van der Meer, Har- lingen, f81.696en J. Bossman, Arnhem f77.918. Maandagmiddag omstreeks drie uur, is de metselaar Wageusveld oud 69 jaar bij het verrichten van werk zaamheden op het dak van het Smt- Pieters en Bloklands Gasthuis, daaraf gevallen, waardoor hij ernstige hoofd wonden bekwam. De oil. v. Gez. Dr. Tuinstra verleende hem ter plaatse de eerste geneeskundige hulp waarna hij per brancard r.aar zijn woning is overgebracht. Naar wij vernemen is hij eenige uren later aan de gevolgen der val overleden. Door de politie alhier is een paar dagen geleden des nachts op den Arnli weg aangehouden de per soon J. M. die op zijn kousen liep om hem niet te kunnen hooren be doelde persoon dragende een gevulden zak op den rug, werd des niettegen staande door twee politiebeambten die hij noch gehoord, noch gezien had aangehouden als wanneer bleek dat de zak zes kippen inhield. Daar de aangehoudene een bekende der politie is en een aantal vonnissen ter zake diefstal heeft ondergaan zoo hebben de beambten hem naar liet politie bureau overgebracht, waar hij later aan den Heer Commissaris van P. heeft bekend de kippen onder Stou- teuburg te hebben ontvreemd, het geen bij onderzoek waar bleek te zijn Bunschoten. Onze visschers zijn met de »kuul" of op de ansjovis uitgevaren. Per telegraaf werd bericht ontvangen, dat aan het Nieuwediep 2000 stuks ansjovis gevangen zijn. Anecdoten van keizer Frans Joseph. Naar aanleiding van het bezoek van keizer Fians Joseph van Oosten rijk aan Berlijn, geeft de Berl. Lo- kal. An:, eenige anecdoten en aar dige trekjes uit het leven van dezen monarch. Wij nemen er eenige van over. Uit de dagen van de vorsten-sa- raenkomst te Ischl in 1867 wordt de volgende aardige anecdote mee gedeeld. Een jonge Brunswijksche had zich in 't hoofd gezet keizer Wilhelm I, toen nog koning van Pruisen, bij zijn vertrek een iuiker te overhandigen. Nadat zij reeds drie uren le voren bij de trap van het Hölel Elisabeth post had gevat, kwam eindelijk Wilhelm 1, dien zij niet herkende de trap af. Zij liet zich nem aanwijzen en verzocht, voor hij in het rijtuig stapte, aan een naast hem slaanden Pruisischen ollicier den keizer in haar naam het kostbare bouquet te willen overhandigen. Ga lant voldeed de ollicier aan haar verzoek, overhandigde den ruiker aan Wilhelm I en bracht haar met een vriendelijk glimlachje den dank des keizers over. Tot haar schrik ziet de jonge dame onmiddellijk daarop den beleefden Pruisischen ollicier plaats nemen naast den keizer in het rijtuig en op haar vraag, wie de ollicier is, krijgt zij ten antwoord: »De keizer van Oostenrijk!" Toen keizer Wilhelm I in 1885 keizer Frans Joseph te Gastein ont moette, wilde de grijze Wilhelm ab soluut Frans Joseph en zijn gemalin op een wandeling vergezellen. Frans Joseph verzocht den ouden monarch dringend met het oog op het gure weder om zich in acht te nemen en van zijn voornemen af te zien. Kei zer Wilhelm wilde daarvan echter niets weten. Toen sprak Frans Joseph lachend: «Dan beveel ik het u!" De Duitsche keizer, die een Oostenrijk- sclie generaals uniform droeg, zette zich in positie, salueerde en ant woordde: «Dan rnoet ik gehoorza men!" en beide monarchen namen hartelijk afscheid van elkaar. Toen keizer Frans Joseph eens een doodvonnis ter onderteekening weid voorgelegd, nam hij eerst na lang nadenken de pen op om zijn naam onder het vonnis te plaatsen. Doch nauwelijks had hij de eerste halen gedaan of er rolde een traan, aan zijn oogen ontsprongen, op het papier, en wel juist op de plaats waar hij geschreven had, zoo dat de inkt vervloeide. De keizer vouwde daarop het papier samen en gaf het den secretaris terug met de woorden: «Tranen wisschen elke schuld uit, ik kan het vonnis niet onderteeke- nen. Ziet u maar, mijn naam is uit- gewischt, de onderteekening is niet van kracht, ik schenk den veroor deelde het leven. Naar de j>Fabrieksbode" mede deelt, heeft een groot-industrieel te te Parijs het voornemen, voor het personeel der petroleumbronnen, welke hij in het Noorden van Italië bezit, sociale instellingen in het leven te roepen ongeveer op de wijze, waarop dit door den heer van Marken te Delft is geschied. Bedoelde Fransche industrieel heeft den heer Marken verzocht iemand aan te wijzen, die in staat en bereid zou zijn, ter plaatse, d. i.^n Firenzuola d' Arda (een klein dorp niet ver van Florence) te bestudeereri wat gedaan zou kunnen worden en aan te geven, op welke wijze de wensch van den industrieel het best kunnen woiden vervuld. Dr. Eringaard heeft nu die taak op zich genomen. De bekende hardlooper Snoek heeft een kranig stukje uitgehaald. Hij had gewed, dat hij de stoomboot der firma Carsjens, van Leiden naar Amsterdam, zou bijhouden de boot ging af, de looper «startte" en den ganschen weg ging het «zij aan zij". Toen Snoek te Amsterdam aankwam, verklaarde hij er nauwelijks een zweetje bijgehaald te hebben. De weddenschap heeft hij dus schitterend gewonnen. Eene verrassing voor de kaar- tentellers van de algemeene volkstel ling was het dezer dagen, toen zij op eenige kaarten van een Zierik- zeesche familie, behalve de gevraagde inlichtingen, ook de fotografische portretten vonden van de verschillende leden van het huisgezin. Het was een photograaf, die op deze wijze het nauwkeurigste beeld van zich en de leden van zijn gezin meende te kunnen verschaffen. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel llecksclier senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Herten 'ayerleed na een kortstondige on- gesteRflieid ons innig ge liefd-' zoontj e ANTONIUS in' den ouderdom van zes j^ren. k E. OTTE." A. OTTENieem4, Heiligenbergerweg, 9 Mei 1900. Aan Me manége te Maastricht wordt- een PIKEUR gevraagd, om tégen 1 Juni e.'fc. in dienst te treden. t Brieven te adresseren aan den Heer Ed.^JJBIjINGER, pre sident (teT "Cerele Equestre te Maastricht. Langegracht 29. IntercommuBaal-ïelephoonnummér 55, Koopên fen verkoopen Effecten, Coupons,buitenlandse^' Bank papier en i.Muntspcciéti tot den meeA voorcle1-ligeq^-6oers. Sluiten l'rotwtfgaticn en Be- leenhigen, discontceren en ver schaffen wissels op alle bank- plaatsen)-Tioa$g^in het Binneii- als het BuitenlampHeovpn gelden a deposito tegen nader'qvereen te komen voorwaarden, en?, enz. Het kantoor is geopend alle werkdagen van 91 en Th8'/i

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2