BUITENLAND. Volgens een telegram uit Pretoria heeft Mafe king zich j.l. Zondag overgegeven. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. en de onafhankelijkheid van de beide Republieken te eerbiedigen. Uit Washington, de hoofdstad der Amerikaansche republiek komt een dergelijk bericht, gedagteekend van 0 Mei. Op eene bijeenkomst van vele Se natoren, Congresleden en andere per sonen van aanzien is besloten aan de Boeren-deputatie een ontvangst te bereiden als destijds aan Lafayette, Kossuth en Parnell. Een groote receptie wordt voorbe reid. Als het nu maar niet bij groote woorden blijft! Moge groote daden volgen! V. v. O. De oorlogscorrespondenten der Lon- denscbe bladen seinen nu ook bijzon derheden over den intocht van lord Roberts in de tweede hoofdstad van den Vrijstaat, Kroonstad. Op het marktplein hield de opperbevelhebber met zijn staf en de vreemde attaché's stil, waar hij de troepen liet defilee- ren. terwijl de Union Jack op het Raadhuis wapperde. De weinige in de stad aanwezige Engelschen juich ten hem toe, terwijl een ander deel blijkbaar Vrijstatershet militai re schouwspel zwijgend gadesloeg. Mag men de correspondenten, van de bladen gelooven, dan heerschte er een volledige paniek onder de naar het Noorden aftrekkende Boeren. De burgers, seinen zij, weigerden beslist te blijven doorvechten. Botha's en Steijn's aanmaningen baatten niets en zelfs de zweepslagen (sic) van Steijn konden de muiterij onder de Boeren niet bezweren. 'Fe Pretoria, bericht de correspondent van de Daily News te Lourenzo Marques, heerscht een dergelijke ontredderde toestand overal sporen de regeeringsamhtena- ren deserteurs op. die zich verborgen hebben. Van de 2000 nog strijdbare mannen daar zouden er zich slechts twintig als vrijwilligers hebben aan geboden. Men zal goed doen aan deze be richten niet al te grif geloof te slaan. Zij komen alle van Engelsche zijde en daar berichten van Boerenzijde ontbreken, dienen zij met voorbehoud aanvaard te worden. Maar bovendien hebben zij blijkbaar tot nevendoel om het te laten voorkomen dat de zaak voor de Boeren nu zoo hopeloos staat, dat interventie door Engeland minder dan ooit wordt gewenscht, nu het op het punt is zijn buit in te palmen. Best mogelijk is 't dat de telegrammen dezen indruk vooral in Amerika moeten wekken, nu het driemanschap daar op het punt staat aan te komen. Niettemin is het moeilijk zich aan den indruk te onttrekken, dat de Boeren en vooral de Vrijstaters ont moedigd zijn. De afvalligen, meent de Köln. ZL misschien niet ten on rechte, zijn zonder twijfel te zoeken in de onderste lagen van het Vrij- staatsche volk, wier ontwikkeling niet voldoende is, om in te zien dat verdere tegenstand in het ongunstig terrein van den Viijstaat een zekeren en snellen ondergang beteekent en dat de strijd, zoo ergens nog slechts in de bergen van Transvaal uitzicht op succes heeften dat het geen lage zelfzucht is als de Transvalers zich thans daarheen terugtrekken, zelfzucht van menschen, die hun vrienden in den steek laten nadat dezen hun goed en bloed voor de zaak der Verbon denen hebben geofferd. De smart over het reeds geleden en de nog op handen zijnde verliezen van have en goed is bij deze lieden begrijpelijk. De stem van het bloed hoeft hen de wapenen doen opvatten deze schijnt echter niet sterk genoeg om bij hun verdriet over de teleur stellingen en bij de smart over de hun geslagen wonden nog gehoord te worden. Het ontbreekt hun aan dis cipline om het onmiddellijk persoon lijke ook onder moeielijke omstandig heden ondergeschikt te maken aan een groote algemeene zaak en zij doen in zulke gevallen liever afstand van den rok om het hemd te redden, dat hun nader aan het lijf zit. Hoe dit zij, het is nog volstrekt geen uitgemaakte zaak dat de strijd in den Vrijstaat reeds is uitgevochten. Reeds eenmaal trad na de ontmoedi ging door het bezetten van Bloem fontein, spoedig een sterke reactie in bij de Vrijstaters en een herhaling daarvan is bij de groote veerkracht en taaiheid der Boeren zeer goed mogelijk als de eerste indruk van den tegenspoed is geweken en het kalrn overleg terugkeert.. Bovendien is de geheele Oostelijke Vrijstaat nog in handen dor Boeren en president Steijn heeft door ver plaatsing der hoofdstad naar Lindley (een Reutertelegram zegt naar Heil bron, doch dat is niet officieel beves tigd) 60 K M. ten Oosten van Kroonstad aan dit gebied een nieuw middelpunt gegeven. Ook de posities der Boeren bij Chocolan is niet zoo erg gevaarlijk daar hun de toegang naar het Oosten en hun vereeniging met het leger in Transvaal door de passen van het Drakensgebergte nog open staat. En deze afdeelingen kunnen zeer goed de kern zijn waarom heen de weder moed vattende verstrooide Vrijstaters zich concentreeren. Deze afdeelingen kunnen dan zeer gevaarlijk worden als het de Transvalere gelukt lord Roberts tot staan te brengen. Of dit het geval zal zijn moet de tijd leeren. In Engeland is men van oordeel dat Roberts slechts een drietal dagen rust zou houden in Kroonstad en dan weer voorwaarts gaan, op de Vaal aan. Dus hedén misschien trekt hij reeds weer op. Met het succes van Roberts, komt nu ook weer bericht van een voor- waartsche beweging van Buller in Natal. Volgens een officieel telegram van Buller te Pieterrnaritsburg ont vangen, is het hem gelukt de passen van de Biggarsbergen te forceeren. zoodat de bezetting van Dundee in 't Noorden van Natal, waar de eerste slag in den oorlog werd geleverd, gister werd verwacht. Een Reuter telegram zegt dat de Boeren hier evenmin als in den Vrijstaat tegen stand boden. Waarschijnlijk trokken zij zich op den Langnekpas terug. Ook het ontzet van Mafeking zal wel niet lang meer op zich laten wachten; de colonne-Hunter zal riu welhaast daar zijn aangekomen, tenzij de Boeren hem kunnen verslaan, het geen haast niet denkbaar is, omdat het terrein waarlangs de Engelschen marcheeren, bijna geheel vlak is. In- tusschen hebben de Boeren Zaterdag nog een uiterste poging gedaan om Mafeking te nemen. Zij deden een heftigen aanval met kanon geweer; de inlandsche wijk werd vernield ten gevolge van brand, ontstaan door een granaat. De poging schijnt echter mislukt te zijn. Alles en alles te zamen genomen zijn de berichten voor heden dus niet gunstig. Op het koninklijk lustslot te Soestdijk is alles in gereedheid ge bracht ter ontvangst van de vorstin nen, die in den avond van 5 Juni, rechtstreeks uit het buitenland naar haar zomerverblijf zullen terugkeeren. De algemeene vergadering der vereeniging ter oprichting en exploi tatie van Volkssanatoria voor horst- lijders in Nederland, zal gehouden worden op Donderdag 24 dezer te half één uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Vaderlijke macht en voogdij. Door den heer van Deinse zijn acht amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot wijzigingen aanvulling van de bepalingen in het Burger!. Wetb. omtrent de vaderlijke macht en de voogdij en daarmede samenhangende artikelen. Onder anderen stelt hij voor om te bepalen, dat indien een der ouders, de voogdij uitoefenende over een kind uit vorig huwelijk, tot een volgend huwelijk overgaat, de nieuwe echtgenoot van rechtswege medevoogd wordt. Ook wenscht hij in de wet ta brengen de bepaling, dat de vrouw, die in ongehuwden staat eene voogdij of toeziende voogdij heeft aanvaard, zich, nadat zij in het huwelijk is ge treden, van de voogdij of toeziende voogdij kan doen ontslaan. De commissie van voorbereiding heeft thans weer eene serie amende nienten ingediend, waardoor het aantal amendementen dier commissie tot 46 is gestegen. In hoofdzaak bevatten deze amendementen de bepalingen omtrent de regeling der piocedure Ook wordt voorgesteld om te bepalen dat de toeziende voogdij alleen kan worden opgedragen aan ingezetenen van het Koninkrijk. Verder worden bepalingen voorgesteld omtrent de belegging en verantwoording van gelden van minderjarigen. Leger des Heils. Dit jaar zal de Jaarlijksclie Velddag van het Leger des Heils gehouden worden op Woensdag 20 Juni, en wel op het landgoed «Waterland" te Velsen, nabij Haarlem, daartoe wel willend afgestaan door Jonkheer Boreel van Hogelanden. Generaal Booth zal, niettegen staande zijn vergevorderden leeftijd, zelf dien dag tegenwoordig zijn en de leiding ervan op zich nemen. Met Spoorweg-maatschappijen zijn schikkingen gemaakt om deelnemers aan den Velddag tegen verlaagd tarief te vervoeren. PLAATSELIJKE BERICHTEN. In de Maandagavond gehouden vergadering der Naamlooze Vennoot schap «Amersfoortsche Tramweg maatschappij" werden tot bestuurs leden gekozen de heeren J. C. Pels Rijcken, H. J. Croockewit, C. T. van Beek, F. M. van Veen en A. Visser, terwijl tot«administrateur werd be noemd de heer A. J. Krieger. Do tweede luitenant C A. van Enschut van het 5e Regiment infan terie is aangewezen tot het bijwonen van den herhalingscursus in gym nastiek, schermen en zwemmen, die van 25 Juni a.s. tot 25 Augustus d.a.v. bij de Normaalschietschool te 's Gra- venhage zal worden gehouden. De tweede luitenant C. J. Bruijn van het 5e Regiment infanterie is tijdelijk werkzaam gesteld bij de Militaire verkenningen te'sGraven hage. De reserve-sergeant I'. A Fuijt van het 5e Regiment infanterie is door den Minister van Oorlog benoemd tot vaandrig bij genoemd korps. Aan den serceant A. Th. van de I.ogt van het 5e Regiment infan terie, thans gedetacheerd bij het vaste kader van het Koloniaal Werfdepot, is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. De heer P. M.den Hertogh, op zichter over den locomotief- en trein- bij de H IJ. S. M. alhier zal weldra den dienst met pensioen verlaten. De heer T. A. Cramer, adsis- tent-werkmeester bij de H. IJ. S. M. alhier, wordt in gelijke betrekking overgeplaatst naar Nijmegen. Met zekerheid kunnen wij thans melden, dat de Soester-paardentram wordt overgenomen door de Ned. Centraal Spoor weg-Maatschappij. Het traject Station Soestdijk tot de Ker- kebuurt zal dan vervallen, terwijl er concessie zal worden aangevraagd om de lijn van het station Baarn tot den Brink door te trekken, hetzij door de Laanstraat of langs den Stationsweg. Deze verlenging zal zeker gewaar deerd worden, daar men dan van de kom van het dorp direct naar Soest dijk kan trammen.' 363e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 14 en 15 Mei. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70. 3525 11983 13241 13242 15016 15032 16781 16850 en 16859. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 554 579 583 595 3319 3487 3498 3501 3516 3529 3761 3768 3776 3793 3815 3827 7329 11948 11951 11953 11965 12483 13272 13305 1501415022 15023 16784 16791 16800 16809 16828 16846 16857 17868 17874 17880 17885 en 18399. Krankzinnigheid en drankmis bruik. Aan het Verslag betreffende het gesticht Meerenberg over 1899, uit gebracht door den directeur dr. J. v. Deventer Szn. ontleenen wij de vol gende gegevens. Naast erfelijke belasting kwam mis bruik van sterken drank het veel- vuldigst voor als oorzaak van krank zinnigheid, in 42 pCt van het aan tal gevallen. Omtrent deze oorzaak ze»t dr van Deventer «Wat het misbruik maken van sterken drank aangaat, zij opge merkt, dat deze schadelijke invloed zoowel indirect zijne werking deed gelden. Als direcie oorzaak was hij aanwezig in 26 pCt der gevallen, indirect werkt hij in 11 pCt. In 5 der gevallen bestond zoowel een di recte als indirecte invloed. «In het overgroote meerendeel der gevallen bestond de indirecte invloed in de mannelijke lijn, dikwijls behoor den de patiënten tot een ware dronkaardsfamilie en maakten zich dan ook gewoonlijk zelf aan misbruik van sterken drank schuldig. «Opmer kelijk was het, dat de invloed van sterken drank lot in het derde ge slacht veelal kon worden aangetoond in de gevallen, waarin krankzinnig heid voorkwam". Kievitseieren. De kievitseieren-handel in Friesland is Maandag voor dit jaar geëindigd, wijl, ingevolge art. 22 van de Jacht wet, na 5 Mei het verkoopen, te koop uitstallen of vervoeren van die eieren verboden is. Ofschoon er meer kieviten waren dan in vorige jaren, was, vooral in den beginne, het getal eieren aan merkelijk minder, een gevolg van het gure weder en den hoogen waterstand, waardoor vele weilanden voor een deel onder water of dras stonden eerst later, nadat de waterstand lager en het weder eenigszins zachter ge worden was, werd het getal eieren grooter, doch bleef steeds verre 'be neden de hoeveelheden van vorige jaren. Het getal dat gevonden is, wordt geschat op f 50 a, 60.000, hetgeen, tegen een gemiddelden prijs van 15 tot 16 cent per stuk, een bedrag maakt van 7 a 9 duizend gulden aan zuiver arbeidsloon, ongerekend nog het groote getal eieren van grito, tjirk, snip, kemphaan of hoe al die gevleu gelde bewoners der maadlanden mogen heeten, welker eieren wel niet zoo bepaald gezocht, doch en passant medegenomen worden. Niet meer dan één derde van den voorraad eieien bleef in het land, de overige werden naar het buitenland verzonden of ter markt gebracht, voornamelijk naar Engeland, België en Frankrijk. Ook hadden, op bestel ling, verzendingen plaats naar Berlijn, Weenen, St. Petersburg en Davos, zelfs naar Algiers en Egypte. De hoogste prijs der kievitseieren was in het begin van het seizoen f 1.50 per stuk. In dien tijd worden geen eieren naar het buitenland ver zonden, omdat men daar dien hoogen prijs er niet voor over heeft. De laag ste prijs was 13 cent op Zaterdag j.l. Een dienstbode uit Twelloo die Zondagmorgen per locaaltrein van Deventer naar Zutfen wilde vertrek ken en zich iets verlaat had, wilde, toen de trein reeds in beweging was, er nog op stappen. Zij greep de leu ning van het bordes doch struikelde, viel achterover en kwam tusschen de wagens op de rails die haar rech terarm en been afreden en ook nog over haar lichaam gingen. Toen zij werd opgenomen gaf zij nog teeke nen van leven, doch overleed spoedig. Kwakzalverij. Een om zijn hoogen prijs bijna uitsluitend in hooge kringen zeer in trek zijnd geneesmiddel tegen allerlei kwalen is het preparaat van Mattei, de fleschjes met «roode, blauwe en gele electriciteit". Dit middel doet denken aan een ander elixir, dat omstreeks 1865 aan het hof van Napoleon 111 vooral bij de dames zeer gewild was. Het was dooreen der bekwaamste geneesheeren samengesteld en het recept luidde »R. Aqua fontis 100 gr. Illa repelita 40 gr. Eadem stillata 12 gr. Hydrogeni protoxyd O gr. 30. «Driemaal per dag een druppel." De datnes bevonden er zich won derwel bij tot eene barer 't zich liet vertalen en haar bleek, dat «aqua fontis" is bronwater, 11la repetita" dit nog eens, «eadem stillata" het zelfde droppelsgevvijs, «hydrogeni protoxyd" water en «nil aliud" niets anders. Toen was 't in eens met de wondere werking van het elixir gedaan. Mattei's fleschje! niet schoon water houden 't langer uit. Naar aanleiding van het boven staande schrijft het Mbl. I. il. Kwal; zalverij. Het kan niet genoeg herhaald worden, dat, ook waar te goeder trouw somwijlen de heilzame wei king van een geheimmiddel wordt verkon digd door hen, die er gebruik van maakten en tijdens het gebruik van het middel ook werkelijk de beterschap of het herstel is ingetreden, toch het middel met recht kwakzalverij kan worden genoemd, omdat het, als zoodanig, hoegenaamd niets tot de genezing heeft bijgebracht. Om de zelfde reden brengt de eene genees heer, die het vertrouwen van den patiënt heeft, hem bij ieder bezoek verlichting, terwijl een ander, die' precies hetzelfde voorschrijft, hem hoegenaamd geen baat aanbrengt. Het is de werking op het zenuwgestel, het kalmeeren van den lijder, waardoor de bloedsomloop meer gelijkmatig wordt geregeld, die op z(jn beurt weer verbetering bewerkt in de gestoorde spijsverteering of andere lichaamsfunc- tiën. Het geneesmiddel, dat werd voorgeschreven, biedt daarbij vaak geen of slechts eenonbeduidende hulp. Een middeltje, waarin de lijder onbe paald vertrouwen heeft, het moge afkomstig zijn uit een kwakzalvers- fabriek of van een oude baker, kan op dezelfde wijze een rol spelen dit valt niet te ontkennen; doch daad werkelijk doet het niemendal, en wanneer het sterkwerkende bestand- deelen bevat, is er dikwijls latergroot nadeel van te verwachten. Papier van gras. In onze eeuw, die men wel eens de papieren-eeuw noemt, wordt het papierverbruik dagelijks grooter, en vandaar dat rnen er reeds sinds lang op bedacht is geweest nieuwe grond stoffen te vinden die de lompen met meer of minder goed gevolg kunnen vervangen. Het spreekt van zelf, dat deze laatste niet in de verste verte in staat zijn in de behoefte te voor zien, een behoefte, waarvan men zich eenigermate een denkbeeld kan vor men, indien men slechts even denkt aan de vierkante kilometers papier, welke dagelijks in steeds klimmende mate bedrukt worden. Na het stroo- papier als surrogaat, verscheen het papier uit houtvezels vervaardigd, en nu is een Engelsehman er in geslaagd een goede papiersoort van gras te maken. Het gras wordt daartoe in verschen, pas afgemaaiden staat in pulpvorm overgebracht en levert dan een buig bare, lange, taaie vezel Wat boven dien de waarde van deze ontdekking uiet weinig verhoogt, is dat alle mogelijke soorten en variëteiten voor dit doel kunnen gebezigd worden, terwijl men er alleen op heeft te letten, dat de inzameling voor den bloeitijd plaats heeft. De fabricage komt in hoofdzaak hierop neer Het afgemaaide gras \jordt tus schen twee cylinders (walsen) ge roerd en daar aan een vrij sterke drukking onderworpen, zoodat de grootste hoeveelheid van het vocht uitgeperst, en de vezel zacht en buigzaam gemaakt wordt, zonder dat het echter onder de bewerking lijdt of scheurt. Bij het verlaten van de walsen, valt het gi as in een groote kuip, welke met water gevuld is en waarin het lang en krachtig wordt dooreengeroerd, teneinde een zoo volkomen mogelijke wassching te be werkstelligen. Dit water kan koud of warm zijn. Na het wasschen wordt de papiergrondstof gekookt in een ijzeren ketel met een tamelijk slappe soda- of potasch-oplossing, welke be werking ongeveer vijf uien duurt en het gras in papvorm overbrengt. Deze pap moet nu nog gewasschen, geraffineerd en gebleekt worden, waarna zij geschikt is om op de pa piermachine in vellen papier overge bracht te worden. Het aldus verkregen product heeft een werkelijk uitstekende hoedanig heid, is zeer zacht, buigzaam en zeer taai. Eén hectare grasland kaq gemiddeld drieduizend kilogram papier opleve ren. Is uw man gelukkig gestorven? Ja, hij is gelukkig gestorven Men rnoet nooit iemand beoordeelen naar zijn parap[uie. Negenmaal van de tien is zij Van een andor. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel lleckscher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2