NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. No. 40. Zaterdag 19 Mei 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Over Boord. Amersfoortsche Courant A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukkenin tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIË1V: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend- Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Er is tot nu toe nog geen officiëele bevestiging gekomen van den val van Mafeking. Dit kan ook nog niet ver wacht worden, daar de tijding daarvan lord Roberts eerst langs een omweg, via Rhodesia kan bereiken. De laatste officiëele berichten uit de belegerde stad dateeren van 7, 8 en 9 Mei, welke eergister en gister pas bekend zijn geworden zij hebben dus onge veer een week noodig om te onzer kennis te komen. Volgens het Boeren- telegram zou Baden-Povvell Zondag morgen hebben gecapituleerd, het is dus niet aan te nemen dat wij indien dit bericht juist is vóór Zaterdag of Zondag de officiëele be vestiging van Engelsche zijde zullen hebben. In Engeland heeft deze tijding wel veel sensatie gemaakt, doch men gelooft er vooralsnog niet aan. De Daily JllatV-correspondent, die haar in de wereld zond, zelf ook niet. Zijn telegram luidt in zijn geheel als volgt Het lijdt geen twijfel dat er Zater dag te Mafeking wanhopig gevochten is, maar men gelooft dat het gevecht is geëindigd ten gunste van de bezet ting. Alles wat men als betrouwbaar te weten heeft kunnen komen is het volgendeDe Boeren vielen Zaterdag met behulp van hun artillerie, de stad aan, en zeer spoedig'stond de Kaffer-locatie in vlammen, enkelen zeggen door kanonvuur, anderen door verraad. Daarna werd van dicht bij gevoch ten, en te midden van de verwarring maakten de Boeren zich meester van de locatie, van welk punt zij kanonnen op korten afstand op de stad lieten spelen. Door een handige beweging slaagde het garnizoen, in weerwil van zijn verminderde sterkte, erin om de afdeeling Boeren die de Kaflerlocatie had genomen, te omsingelen. Er volgden ernstige gevechten, maar volgens de laatste berichten schijnt het dat de Boeren de locatie nog bezet houden, waarin zij waarschijnlijk omsingeld zijn. Het schijnt dat de locatie feitelijk verlaten was, daar de Kaflers voor het meerendeel waren weggezonden om den voorraad levens middelen te sparen. De waarheid is, denk ik, dat de autoriteiten te Pretoria, die wisten van het oprukken van de ontzetco lonne, aan Snijman bevel gaven, een poging te doen om de plaats te bestormen. De aanval werd begonnen en zoodra de locatie in vlammen stond werden overwinningsbulletins van Boeienzijde verspreid om de wankel moedige burgers aan te moedigen. Het volgende werd te Lourenzo Mar ques gisteren (Maandag)avond dooi de republikemschgezinde partij bekend gemaakt natuurlijk, voor het mee rendeel, een kostelijk verzinsel »Geilurende den aanval van de burgers op Zaterdag brak er brand uit in de Kafferstad te Mafeking. Er werd in de straten gevochten. Baden- Powell vroeg om een wapenstilstand en gaf zich Zondagochtend om zeven uur over." Dit was vrij omstandig, maar de Boeren die hier gisteren uit Pretoria aankwamen, gingen nog verder. Zij haalden tot stichting van ongeloovige Engelschen twee ofïiciëeletelegrammen voor den dag, waarvan er een getee- kend was .Snijman" en luide: »lk ben zoo gelukkig geweest om Baden- Powell met 900 man hedenochtend gevangen te nemen." Het lijdt geen twijfel of er is zwaar gevochten een telegram van den Portugeeschen consul-generaal aan den gouverneur-generaal hier beves tigd dit en dat de Kaflerstad bezet, is zal weljuistzijn, maar telegrammen gelijkende op de bovenstaande zijn te Pretoria ook overLadysmilb openbaar gemaakt en nog onlangs over Wepener, kort voor Dalgety ontzet werd. Deze oflicieele vérhalen bevatten steeds tegenstrijdigheden in de datums, en ieder man van gewicht hier be schouwt ze louter als een wanhopige poging van den kant van de Boeren- ambtenaarskliek om de burgers bijeen te houden. Van middag gaf de Nederl. Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij, die zeer anti-Engelsch is een bericht uit, behelzende dat een groote af deeling Boeren door de Engelschen gevangen genomen was, en in het kort beschouwt hier iedereen hel zegelied van de Boeren als den gewonen voor- looper van een groote Engelsche overwinning. Hieruit blijkt wel niet absoluut, dat het feit van de overgave onwaar is, maar toch geeft de inhoud van het telegram wel aanleiding tot eenigen twijfel. Evenwel dient men tevens in het oog te houden dat de beruchte correspondent, Monypenny, na het voortdurend succes der Engelschen in den laatsten tijd, in zijn grenzenloos optimisme en minachting voor de Boeren misschien wei wat ver gaat. Hij «denkt" maar dat het zoo en zoo geweest is en vertrouwt de als officieel opgegeven telegrammen niet. Hoe het zij, laten we nadere tijding afwachten en zien, wie er gelijk heeft. Lang kan zij niet meer uitblijven. Een telegram van -15 Mei ook uit Lourenzo-Marques en wel uit officiëele Portugeesche bron, staat er uitdruk kelijk bij, schijnt de opvatting van Monypenny te bevestigen, want daarin wordt geineld, dat de Boeren met zwaar verlies teruggeslagen zijn. Dit kan echter zeer goed doelen op het gevecht van Zaterdag, waarbij zij 7 doodeti en 7 gewonden kregen. Uit sluitsel geeft dus ook deze depêche niet. Generaal Bulier seinde gister dat hij den vorigen dag Glencoe had be zet. De Transvalers, luidt zijn tele gram verder, hebben nu den Biggars- berg ontruimd. De Vrijstaters op den Drakensberg zijn zeer in aantal ver minderd. De commando's van Caro lina, Lydenburg en Pretoria trokken 13 en 14 Mei weg, ten Noorden van Mitikulu. Elf stukken geschut wer den te Glencoe in den trein geladen. De laatste trein, met de ambu lance, vertrok den 15<n uit Glencoe, bij liet aanbreken van den dag. De treinen loopen nu tot het sta tion Wesselsnek. Hieruit volgt dus dat ook deze stelling door de Boeren zonder tegen stand te bieden, is ontruimd. De be zetting door de Boeren van het Noor delijke deel van Natal diende alleen om Bulier zoo lang mogelijk vast te houden en vóór alles te vei hinderen dat hij door de Drakensborgen via Harrismith de Vrijstaters in den rug viel. Deze zorg bestaat nu niet meer, wijl de Vrijstaat zoo goed als door de Boeren is verlaten. De Transvalers kunnen dus nu veilig op den Langnekpas terugtrekken, die zij met een kleine macht kunnen ver dedigen, zoodat de vrijkomende man schappen naar de Vaal kunnen gaan. De meeste Engelsche bladen zijn van meening dat Bulier den Langnekpas niet zal forceeren, maar na daarvoor een sterken post te hebben achter gelaten, naar Ladysmith zal terug- keeren, om door den Van Reenen's pas den Vrijstaat in te trekken en zich met lord Roberts te vereeriigen. De heer Van Wyck, burge meester van New-York heeft gister de Boerendeputatie officieel op het stadhuis ontvangen, dat stampvol belangstellenden was. Hij verzekerde den gedelegeerden, dat zij een harte lijk welkom zouden ontvangen van een vrijheidlievend volk. De afgezan ten hielden vervolgens toespraken, waarin zij vroegen om de sympathie der Amerikanen. Wessels zeide: wij vragen u niet om voor ons te vechten, maar wij vragen u om tot Engeland te zeggenhoud op en denk na. De leider van het driemanschap, de heer Fischer, heeft te New-York krachtig geprotesteerd tegen de jong ste Engelsche telegrammen uit Zuid- Afrika, vooral tegen het bericht dat Steijn met zijn zweep op ongehoorzame burgers ingeslagen zou hebben. Fischer verzekerde nadrukkelijk dat de Boeren zich nooit zullen onder werpen, al worden zij verslagen. Van Hoeven, de voorzitter der Amerikaan- sche commissie van ontvangst, heett daarop geantwoordHoewel rijke bewoners van New-York, die hun dochters wegschenken aan Engelsche edelen, tegen u zijn, is het volk der Unie vóór u. Officeel is thans bekend gewor- dat H.H. M.M. de Koninginnen den 14 Juni a s. te Haarlem zullen komen om de plechtige onthulling bij te wo nen van het Frans Haismori'jmep.L H.H. M.M. zullen ongeveer l'Auur aankomen en regelrecht naar het monument doorrijden, waar Zij tot 2'/» uur zullen blijven. Vervolgens wordt een rijtoer door de stad ge maakt langs de Dreef zullen ver schillende commissies zijn opgesteld. Omstreeks drie uur zullen de ko ninklijke bezoeksters op de Groote Markt aankomen en op het bordes van het stadhuis tot 3'lt uur het défilé gadeslaan, waarna Zij zich naar binnen zullen begeven om ververschingen te gebruiken. Ten slotte zullen 11.11 M.M. zich om 4 uur naar de Groote Kerk begeven, om het feestconcert bij te wonen. Tegen vijf uur vertrekken de koninklijke bezoeksters. De Koninginnen in het Buitenland. Naar het Berl. Tagebl. meedeelt, logeeren HH MM. de Koninginnen te Scharzburg in het hotel Zum Weissen Ilirsch, waarvan zij rnet haar gevolg, dat 21 personen telt, den ge- heelen rechtervleugel van het hotel, drie verdiepingen innemen. 's Morgens houdt zich H. M. met de behandeling der Staatsstukken bezig, die driemaal per dag uit den Haag te Schwarzburg aankomen EWALD AUG. KöMG. 15) De sneltrein vertrekt om acht uur van hier, daarmeê zal ik de reis maken." «Kun je niet wachten tot morgen vroeg?" vroeg Marie, die door die haast onthutst was. «In de nacht te reizen «Daar geef ik niets om," ging hij voort, ter wijl hij de kantoorboeken in de kast droeg en de papieren op zijn lessenaar in orde bracht. «Ik zal de noodige beschikkingen voor den dunr mijner afwezigheid schriftelijk achterlaten, elk uur vertraging verhoogt het gevaar en ener giek optreden is hier dringend noodig." Hij verzocht na deze woorden Marie door een wenk, hem te verlaten, en het meisje voldeed aan het verzoek, om er voor te' zorgen, dat hij vóór zijn vertrek nog zijn avondeten kon ge bruiken. Op hetzelfde nur, dat Marie met haar vriendin over de wenschen en verwachtingen van Herhert sprak, zat Doctor Hackert in zijn kantoor en bestudeerde een lijvig aktestuk. Hij was alleen, de klerken werkten op het oogenhlik niethij hield er van, in dezen stilte van den Zondag over moeielij ke processen van zijne cliënten na te denken. Hij voDd het onaangenaam, als hij in dat nadenken door het bezoek van een cliënt werd gestoord; hij keek ook ditmaal met een on- vriendelijken blik van de akten op, toen de hem geheel onbekende Baron von Lichtenstein binnentrad. «Ik vraag u duizendmaal verschooning als ik u stoor," nam de Baron het woord«mijn naam is Eduard von Lichtenstein «Zeer welkom," viel de Advocaat hem snel in de rede, terwijl hij hem uitnoodigde op een stoel plaats te nemen; mijn aanstaande zwager heeft uw naam zoo dikwijls genoemd, dat ik sinds geruimen tijd het verlangen koesterde, u per soonlijk te leeren kennen. Gij waart er bij tegen woordig toen mijn arme vriend verongelukte; Herbert beroept zich op uw getuigenis; het zou mij aangenaam zijn, zoo gij dat, wat mij nog duister voorkomt, kondt ophelderen." «En welke punten betreft dat?" vroeg de Baron. «Het is me onbegrijpelijk, dat de veronge lukte over de verschansing kon vallen." «Hm, dat heb ik me ook niet kunnen ver klaren, maar de matrozen, wier oordeel ik vroeg, beweren, dat dat volstrekt niet onmogelijk is. Wanneer overigens de Heer Schneider beweert, dat ik bij het ongeval tegenwoordig ben gewéest, dan is dat toch een dwaling, ik kwam eerst, toen de booten nedergelaten werden, en in de duisternis was de toedracht der zaak niet oogenblikkelijk vast te stellen." «Gij hebt mijn vriend gekend?" «Zeker, en dat niet alleen, ik heb hem ook gadegeslagen. Wat Mijnheer Schneider mij later omtrent zijne verhouding tot zijn broeder mededeelde, kon ik met de resultaten van mijne eigene waarnemingen niet goed in overeenstem ming. brengen «Ah, dat is het wat ik weten wilde!» zeide de Doctor snel. «Die verhouding was in werke lijkheid zeker niet zoo intiem en vriendschap pelijk, als hij beweert?» Volstrekt niet, de beide compagnons spraken zelden met elkander, en zoo zij het al deden, dan geschiedde het op een hoogst opgewonden wijze. Ik merkte terstond op, dat zij op een gespannen voet met elkander stonden, eD juist daarom bevreemdde mij later het .streven van Schneider, om de zaak in een ander licht te plaatsen. De Advocaat knikte toestemmenddonkere schaduwen omwolkten zijn voorhoofd, De mededeelingen van Herbert over de ge brekkige boekhouding van Rudolf en den slech ten toestand der zaak vertoonden zich aan Doctor Hackert thans in een geheel ander licht, het vermoeden rees bij hem op, dat Herbert zelf, de zaak geruïneerd en den rechtmatigen toorn van zijn broeder op zich geladen had. «Zijn onze familie relatiën ubekendvroeg Doctor Hackert. «Mijnheer Schneider heeft me er van op de hoogte gebracht, zonder dat ik hem daartoe uitlokte." «Zeide hij u ook, dat de gespannen verhouding reeds vóór deze gemeenschappelijke reis bestaan heeft?" «Integendeel, hij beweerde, dat de vrede in de familie nooit was verstoord geworden. Ik zou aan de waarheid van deze en alle overige beweringen niet getwijfeld hebben, indien ik uit den mond van den verongelukte niet een scherp woord had opgevangen. Het was den avond vóór dien noodlottigen nacht, ik zat op het dek, de beide heeren liepen langs me en zeer duidelijk hoorde ik het woord «schurk dat uw vriend zijn compagnon in de hevigste opgewondenheid in het gezicht slingerde. De compagnon haalde de schouders op en zweeg, maar er lag iets in zijn gelaat, dat mij niet beviel." Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1