NIIUWE Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht FEUILLETON. No. 48. Zaterdag 16 Juni 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG E1Y ZATERDAG. BUITENLAND. Over Boord. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door liet geheele Rijk. Afzonde r 1 ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. 1ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. IAdvertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruinite. Zoo zijn dan ook weder de Boeren onder Louis Botha, die bij Ilatherley ten Oosten van Pretoria dapper weer stand hebben geboden aan de Engel- sche strijdmacht, ten slotte terugge trokken. Liet het eerste telegram van lord Roberts ons nog in het onzekere, thans weten wij uit een nader telegram van den Engelschen veldmaarschalk, dat de Boeren des nachts hun stel lingen hebben ontruimd. Generaal Botha streed met veel vastberaden heid, getuigt Roberts van den jongen Boeren krijgsoverste, en hij hield onze cavalerie op de beide flanken tegen doch Hamilton en Pole-Carew drongen voorwaarts in hei centrum, waarop de vijand terugtrok. De strijd duurde den geheelen dag tot het vallen der duisternis, toen de Engelschen wel terrein gewonnen hadden, doch de stellingen der Boeren niet hadden veroverd. Des nachts werden deze echter door de Boeren ontruimd om in Oostwaartsche richting af te trekken. Volgens een bericht uit Lourenzo Marques van den 13en had een hevig gevecht plaats bij Eerste Fabrieken (Halherley) en bij Donkerhoek, 8K.M. verder oostelijk. Volgens dit bericlit werden de Engelschen teruggeslagen, waarbij vooral het Ermelo-commando zich dapper gedroeg- De Britsche liniën hadden een lengte van 40 K.M. De verliezen daarbij aan beide kanten geleden, waren nog niet bekend. Het is niet na te gaan of dit be richt betrekking heeft op hetzelfde gevecht dan wel op een nieuwen strijd. Generaal Bulier trekt nu langzaam aan Transvaal van Natal uit binnen. Gister seinde hij dat de stad en het distriet Wakkerstroom zich formeel aan zijn voorhoede hadden overge geven. Hijzelf was echter nog bij den Langsnek. Verder officieel nieuws is er niet. Wel echter zijn er telegrammen van oorlogscorrespondenten, wier berich ten zij loopen slechts lot (5 Juni echter onder reserve aanvaard moeten worden. Zoo meldt de be richtgever van de Times dat Botha het stadsbestuur van Pretoria had afgezet omdat dit de stad niet wilde verdedigen, daardoor was de vijandige stemming tegen Kruger, welke toch al groot was wegens zijn ontijdig vertrek en het meenemen van het goud, nog verergerd het daarna uit gegeven papiergeld zou slechts het derde van de normale waarde ver tegenwoordigen. Verder deelt deze correspondent mee, dat de Britsche krijgsgevangenen ten slotte zoo slecht verpleegd werden, dat zij de omhei ning verbraken, weidende ossen op vingen en voor de oogen der Boeien- schildwachts slachtten. Daarop werden krijgsgevangen officieren op eerewoord vrijgelaten om de orde onder de ge vangenen te bewaren. De uit 500 man bestaande Boerenbowakers waren grootendeels gedeserteerd; een kleine 100 man die gebleven was, gaf zich over. Volgens een depêche uit Lourenzo Marques staat Kruger niet toe, dat van zijn trein bij Machadodorp de locomotief losgekoppeld wordt. Nog altijd ontvangen de Boeren via Lou renzo Marques belangrijke voorraden Nog onlangs losten twee Duitsche booten 4000 ton goederen. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft weer een lijst van verliezen uit gegeven. Het totaal daarvan is 23,374 officieren en minderen, waarvan echter de 150 officieren en 3500 man ge vangenen welke door Roberts zijn bevrijd, moeten worden afgetrokken. Inmiddels zijn 8843 man en vele offi cieren, die als invalide gerepatrieerd zijn, er niet bij geteld zoodat hét totaal tot over de 30,000 stijgt. Aan den anderen kant zijn vele herstelden weer in dienst getreden. De sterfgevallen ten gevolge van ziekte nemen steeds toe. deze bedragen 57 pet. van alle sterfgevallen gedu rende den oorlog Van 27 Mei tot 9 Juni vielen o.a. in het gevecht of stierven aan hun wonden 175 officieren en manschappen terwijl in dit tijdvak niet minder dan 558 stierven aan ziekten. Volgens een bericht van Dalziel uit Shanghai is de toestand te Peking onrustbarend. De vreemde troepen die op weg zijn naar de Chineesche hoofd stad vorderen slechts weinig, wijl de spoorweg gaandeweg hersteld moet worden. Intusschen wachten hen voor de poorten van Peking volgens Dahiel 30,000 gewapende Chi neesche troepen met talrijke kanonnen, onder de generaals Toengfoesiang en Soenshiarig af. zij werpen schansen op om de Euiopeesehe troepen te keeren. In de stad zelf zijn ook ka nonnen opgesteld, waarvan er som mige de woningen van den Engelschen, Amérikaanschen en Japanschen gezant bestrijken. Deze gezanten zouden door ijlboden naar Tientsin bel verzoek hebben laten overbrengen, om aan elk hunner 2000 man ter ondersteuning te zenden. De spoorweggemeenschap tusschen Tientsien en de Europeesche expeditie onder admiraal Seymour isafgesneden drie mijlen voorbij Yang-tsum, dat nog slechts bet tweede station vanaf Tientsin is. Twee bruggen zijn ver nield. Het gerucht loopt, dat de Boxers besloten hebben, te trachten het sta tion te Tientsin in brand te steken. Er zijn opnieuw 1000 Russen te Tientsin geland, terwijl er nog meer zullen volgen. In het Engelsche Lagerhuis deelde Brodrick, de vice-minister van bui- tenlandsche zaken gister mee, dat de Britsche gezant Sir Claude Macdonald het Tsung-li-Yamen had doen weten dat het Britsche gouvernement de Chi neesche Regeering verantwoordelijk zou stellen voor de misdadige laksch- heid, die de oorzaak was van den schandelijken staat van zaken. Mac donald en de Britsche admiraal had den -op 6 Juni last gekregen, in oveileg met de andeio mogenheden, alle stap pen te doen welke zij raadzaam zouden achten voor de bescherming der Brit sche onderdanen men had hun geheel de vrije hand gelaten. Macdonald was na een conferentie met den Russi- schen gezant, gemachtigd, iedere Chi neesche autoriteit te steunen die in staat was (Ie orde te handhaven, terwijl de Russischen gezant dezelfde machti ging had ontvangen. Er heerscht, zei Brodrick ten slotte, tusschen de mo gendheden volkomen overeenstemming over de maatregelen door den Bril- schen admiraal genomen. Volgens een telegram uit Shanghai echter zou er oneenigheid heersclien tusschen Engeland, Amerika en Japan eenerzijds en Frankrijk en Rusland anderzijds. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Voorbei'cidiud militair onderricht. Jongelingen van '1624 jaren oud, die iiet voornemen hebben eene ver bintenis aan te gaan als vrijwilliger voor het Reservekader en zicb de voor die verbintenis gevordeide bedreven heid in de behandeling van bet geweer wenschen eigen te maken, alsmede toekomstige niilitiêplichtigen, die aan spraak wenschen te verkrijgen bij de indeeling op plaatsing bij het Korps en garnizoen hunner keuze, behooren zich daartoe vóór I Juli a.s. aan te melden op het bureel van den Heer Kolonel Commandant van het 5de Regiment Infanterie, hetwelk op eiken werkdag geopend is van 's morgens 9 uur tot 's namiddags 5 uur in de Infanteriekazerne No. 4. Het voorbereidend militair onder licht vormt een' cursus, die loopt over twee achtereenvolgende winter- tijdperlcen, telkens van October tot ultimo Februari gedurende ten minste 3 uren per week. De aanmelding tot deelneming ge schiedt in de garnizoensplaatsen bij den Commandeerenden Officier der Infanterie en der Vesting Artillerie en in de overige plaatsen bij den Burgemeester en moet vergezeld gaan van eene opgave van: 1. Naam en voornamen voluit. 2. Datum en jaar van geboorte. 3. Woonplaats, naam der straat of gracht en No. van het huis. 4. Of men aan het onderricht wenscht deel te nemen met het doel zich tot liet sluiten eener verbintenis voor het Reservekader voor te berei den. De deelnemers, die den cursus van het militair onderricht met voldoenden uitslag hebben gevolgd, ontvangen daarvan na alloop een getuigschrift. De lotelingen, die op het tijdstip hunner inlijving bij de Nationale Mili tie in het bezit zijn van het getuig schrift, dat zij met vrucht hebben deelgenomen aan het voorbereidend militair onderricht, komen vóór andere lotelingen hunner lichting in aanmer king voor de opleiding tot eenen graad, althans indien zij ook in andere opzichten voor die opleiding de noo- dige geschiktheid bezitten. Aan de Internationale Kegel wedstrijden van 16 tot 19 Juni as. te Utreclftte houden wordt doorzeven vijftallen uit onze gemeento deelge nomen. In het geheel zijn 199 vijftallen ingeschreven. Wij hopen in een vol gend nummer eenige der mededin gende Amersfoortsche clubs als pi ijs- winners te kunnen vermelden. Voor de schietwedstrijd te hou den ter gelegenheid van de algemeene vergadering van den Bond van Oud- Onderofficieren op 5 Augustus a.s. zijn door H. M. de Koningin, II. M. de Koningin-Moeder en Zijne Exel- lentie de Commissaris der Koningin in de provincie groote zilveren me dailles beschikbaar gesteld. Naar men verneemt zullen dit jaar de volgende heeren optreden als examinators bij het toelatingsexamen VAN EWALD AUG. KöNIG. 23) «En m verzoek ik u, mij den prijs te noemen, dien gij voor de opneming van den kranke eischt. «Vijfhonderd pond per jaar," antwoordde Dokter Davis; »gij verlangt goede verpleging en gestrenge bewaking; beide kost geld. Voor uitbetaling per verreljaars moet ik insgelijks als voorwaarde stellen, de termijnen van be taling moeten prompt in acht genomen worden, dat heb ik me tot een beginsel gesteld." Herbert Schneider scheen zulk een boogen eisch niet verwacht te hebben; bij keek Watkin vragend aan, die met een uitdrukking van spijt de schouders ophaalde, alsof bij zeggen wilde, dat bij in dit geval geen raad kon geven. ('Het zou nutteloos zijn, zoo gij beproefdet mij tot een billijker eisch over te balen," nam de Dokter bet woord; "ik heb vaste prijzen; zijn u die te boog, dan moeten wij de onder handelingen afbreken. Ik heb in mijn inrich ting patiënten, voor wie duizend pond jaarlijks wordt betaald, en indien ik mijn buis voorde minder bemiddelde klasse wilde openen, dan zou ik weldra een tweede en een derde kunnen opnemen. Dat wil ik niet, want in dat geval zou bet mij niet mogelijk zijn, mij aau mijne patiënten zoo geheel te wijden, als zij bet van bun geneesheer verlangen mogen." "Ik ben met uw eisch tevreden," hernam Herbert; "slecht ééne zaak baart mij thans nog zorg; de vraag, boe bij hierheen gebracht zal worden. Hij bevindt zicb ojr dit oogenblik in een tamelijk ver verwijderd visscbersdorp; mijn vriend Watkin zal beproeven hem bierbeen te balen; ik vrees evenwel, dat bij lawaai zal ma ken, zoodra bij achterdocht krijgt." Het moet natuurlijk uw zorg zijn, dat te vermijden," zeide de Doeter de schouders op- balende; «zoodra bij zicb bier vóór mijn buis bevindt, neem ik alles op mij. Mijne oppassers maken er niets van, of een patiënt lawaai maakt en zicb tegen ben verzet, en de buurt is aan dat schreeuwen en laiwaai maken van mijne verpleegden gewoon. Wanneer denkt gij bier met hem te komen?" Yroeg bij, zicb tot Watkin wendende, die juist met beelveel drukte een snuifje bad genomen. «Morgenavond." "Goed; de poort zal open en een oppasser bij de band zijn. Ik denk, dat bet niet veel bezwaar zal opleveren, den beer binnensbuis te brengen, als bet u niet mocht gelukken hem er zonder geweld in te lokken." "Ik mag er me niet mede bemoeien," nam Herbert het woord; «indien bij wist, dat ik in Londen ben, dan zou bij zicb door geen jjrijs laten bewegen, bierlieen te komen. Yriend Watkin bezit zijn vertrouwen; ik hoop, dat bet hem zal gelukken, de zaak ten einde te brengen. Ik kom dan later tot u, om u bet verschuldigde voor bet eerste verreljaars te brengen en mij van den toestand van den kranke te overtuigengij zult u toch spoedig een oordeel gevormd hebben." «Het eerste kwartier reeds," antwoordde de Dokter, en als gij bet wenscht, kunt gij den kranke in zijn cel gadeslaan, zonder zelf door hem gezien te worden.» «En wanneer ik met hem wenscb te spreken?» »Dan kan dat insgelijks geschieden.» «Zonder dat ik een aanval op mijn persoon heb te vreezen?" »In mijn inrichting zijn voor elk denkbaar geval de noodige maatregelen genomen,» ant woordde de Dokter kalm. «Breng gij den per soon maar bier, al bet overige kunt gij gerust aan mij overlaten.» Daarmede was bet onderhoud afgeloopen; de heeren stonden op en namen afscheid. »Ik zou gaarne de inrichting in oogenschouw nemen,» zeide Herbert, toen zij den langen gang door wandelden. «Ook deze wenscb kan vervuld worden, zoodra gij mij den patiënt overgegeven hebt,» antwoordde de Dokter, die ben uitgeleidde deed; »ik sta dat alleen toe aan zulke per sonen, die met mij in nauwe betrekking staan." »Eu wanneer de Autoriteit bet recht der bezichtiging neemt? Of komt dat niet voor?» a O ja, bet komt voor, maar ik ontvangdan vooraf bericht, en wat de Autoriteit niet zien mag, dat toon ik baar ook niet. Overigens zijn de beambten volstrekt niet gevaarlijk, men moet maar weten met ben om te gaan, boe sneller de inspectie afloopt des te liever is bet bun. Zij waren aan de voordeur gekomen; bier nam de Dokter afscheid van ben. Een oppasser vergezelde ben over bet voorplein naar de poort, wdar bet rijtuig op ben wachtte. Den vreemden heer, die in de schaduw van den muur stond, zag geen van beiden. Het rijtuig was nauwelijks weggereden, toen die Heer met rassche schreden naar de poort trad en aan de bel trok. De oppasser deed openbij wilde eerst den vreemdeling niet binnen latener ontstond een korte woordenwisseling, daarop trad de vreemdeling binnen en de poort werd achter gesloten. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1