GEMENGD NIEUWS. gehectografeerd voorstel te willen doen toekomen en niet zooals nu slechts een stuk daarvoor beschikbaar te stellen, waardoor de tijd ontbreekt om daarvan voldoende kennis te nemen en herinnert er voorts aan dat waar B. en W. tin komen met een voor stel tot uitbreiding der gemeentekom, reeds in 1896 door hem een voorstel van gelijke strekking is gedaan. De heer Ileyligers brengt B. en W. hulde voor het besluit tot het voorstellen om aan de afvoer van faecaliên, in de stadsgrachten voor goed een einde te maken, waardoor Amersfoort niet alleen in naam maar ook inderdaad eene gezonde plaats zou worden. Mij zou tevens gaarne zien dat verande ring kwam in de primitieve wijze waarop de beer door de gemeente wordt vervoerd. De heer van Eek meent dat per sonen wier riolen reeds sinds jaren in de gracht uitloozen daarop een zeker recht hebben verkregen. Nadat de voorzitter de sprekers in het kort heeft beantwoord, wordt de ontwerp verordening ongewijzigd met alge- meene stemmen vastgesteld. Bij het advies op liet request van P. van Achlerbergh en J R. van 't Mof inzake ruiling van grond nabij de Kleine Maag, neeint de heer van Esveld de Commissie van Fabricage affaire voor liet door haar gegeven advies en zegt dat liet hem verheugd, B. en W. de zaak hebben doorgezet en een bedrag van f 200.wenschen uit te keeren aan de ondernemers, als tegemoetkoming in de kosten welke zij maken om de Kleinen Maag te verbeteren. Mij zag dit bedrag echter gaarne op f 350.gebracht. De heer Kleber wilde requestanlen niet ver plichten tot het overnemen der hoornen, doch deze door de gemeente zelf doen rooien. De voorzitter, zijn leedwezen uitdrukkende dat geen der leden van de Commissie van Fabricage aanwezig is, zegt genoemde commissie ook niet in bescherming te kunnen nemen, en ontraad uit een finantieel oogpunt tot het zelf rooien en verkoopen der hoo rnen te besluiten. De lieer Kleber trekt daarop zijn voorstel in, waarop het voorstel Esveld, door B. en W. overgenomen, metalgemeene stemmen wordt aangenomen. Zonder hoofdelijke omvraag wordt daarop aan den heer \V. M. Kam met 1 September eervol ontslag verleend Is leeraar in het lijnteekenen aan de II. B. S. onder daukbetuiging voor de vele diensten in die betrekking be wezen, en wordt in verband met dit ontslag zijn tractement als gemeente- architect van f1680.op f2080. gebracht. De 20 artikelen der ontwerp-in- slruetie voor den Directeur der ge meente-gasfabriek vonden geenerlei bestlijding en werden z.li.st. goedge keurd en vastgesteld. Bij liet voorstel tot regeling van den cursus 1900/1901 Middelb. Onder wijs, werden weder eenige oude koeien uil de sloot gehaald. De heer van Esveld vindt het vast stellen van een lesrooster geen werk voor den gemeenteraad en is bang dat wordt het voorstel van B en W. aangenomen, deze in liet vervolg met les- en andere roosters voor alle mogelijke inrichtingen zullen aan komen. Ook de lieer Ileyligers ver klaart zich nog eens tegen het voor stel van B. en W. Nadat de voorzitter heeft verklaard dat het volstrekt de bedoeling van het Dag. Best. niet is de lesuren voor de II. B. S. vast te stellen, maar zij alleen bij verordening het aantal lessen door eiken leeraar te geven, wenschen geregeld te zien en hij om de hooge kosten gewezen heeft op liet gevaar om van deze school een modelin richting te maken, waardoor voor andere inrichtingen geen geld meer zou kunnen worden gevonden, en dan door aanmerkelijke verhooging dei- belastingen wordt het voorstel in stemming gebracht en met 6 tegen 3 stemmen aangenomen Tegen stemden de heeren, van Esveld, Tromp v. Holst en Mr. Heyligers. In verband met een verleend bui ten landsch verlofaan den Burgemeester en de afwezigheid van Wethouder Visser werd benoemd tot Ambtenaar van den Burgelijken Stand mr. Van Voorst Vader. Dr. M. L. Oort, Remonstrantsch predikant te Utrecht hoopt aanstaan den Zondag voor te gaan bij de gods dienstoefening in de Remonstrantsclie kerk alhier. Onze stadgenoot de leluitenant der infanterie J. P. van derMeulenis benoemd tot leeraar in de Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool te Breda. Het toelatings-examen tot de Ma- chinistenschool te Amsterdam is o. a. met gunstig gevolg afgelegd door onzen stadgenoot August Ileinsius. De Generaal-Majoor G. L Lang- gutii Commandant der 2e Divisie Infanterie, vergezeld van den kapitein van den Generalen Staf W. H. van Terwisga is Donderdagmiddag alhier aangekomen, en in liet Motel Schwem- mer zijn intrek genomen, teneinde eene inspectie te houden over de 4 bataljons infanterie alhier in garnizoen. Genoemde opperoflioier is heden namiddag weder naar zijne standplaats Arnhem vertrokken. De reserve-sergeanten H. van Loghem en J. A. Broekman van het 5e Regiment infanterie hebben met gunstigen uitslag liet examen afgelegd voor den graad van Vaandrig en zijn voor eene benoeming als zoodanig voorgedragen. Heden middag om een uur werd door den Kolonel Commandant van liet 5c Regiment infanterie voor liet front van liet regiment op plechtige wijze beëedigd en functie gesteld de tot Rcserve-tweede-luitenant benoem den Vaandrig J. F. 11 Duvergé van genoemd regiment. De Majoor G. H. Pieter Com mandant van het 4e Bataljon 5e Regi ment infanterie zal van 30 Juli a.s. tot en met 1 Augustus d.a.v. deel nemen aan de oefeningen die gehouden worden onder leiding van den Com mandant m de Nieuwe llollandsche Waterlinie. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel Regiments commandant bevorderd tot muzikant de muzikant-titulair J. van der Werf, tot muzikant-titulair de geëmploieerde bij de muziek A. L. Maas, en tot reserve-korporaal, de adspirant-vaan- drig L. R. Doorman. De sergeant-titulair C. F. G. Lorenz van het 5e Regiment infanterie is op zijn verzoek overgeplaatst bij liet 7e Regiment infanterie. De adspirant Leo Loeb van het 3e Regiment infanterie is op zijn ver zoek overgeplaatst bij liet 5e Regi ment infanterie in garnizoen te Utrecht. Aan den Majoor Tromp van Holst Commandant van de dienst doende Schiltterij te Amersfoort en de Kapitein Maarschalk van de dienst doende Schutterij te Amsterdam, is op het daartoe door hen gedaan ver zoek orn de a.s. veldoefeningen van de 2e Divisie Infanterie bij te wonen en wel bij het 5e Regiment infanterie. Dinsdag slaagde te 's-Graven- hage bij het examen in de Duitsclie taal onze vroegere stadgenoot, de heer J. F. Luyex, thans te Leiden woon achtig. Zondag a.s. zal de godsdienst oefening in de Gereformeerde Kerk B (Zuidsingel) geleid worden door Ds. G. Ringnalda Em. Pred. te Velp. Donderdagmorgen had de oppasser van Baron van Heemstra liet ongeluk met zijn paard te struikelen op de Vlasakkerheide, liet jongmensch kwam met den schrik vrij doch hel paard, een bekend hardrijder, brak een poot. Na geruimen tijd stadgenoot en vreemdeling aanstoot te hebben ge geven door haar te benutten als berg plaats van zand en puin prijkt thans de Oude Vischmarkt, dank zij de zorgen der Vereen, tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer rnet tal van Flora's kinderen. Dat wij het aangelegde perk niet mooi vinden is misschien een gebrek in onzen smaak en neemt niet weg dat wij het ten zeerste aprecieeren, dat bovengenoemde Vereeniging niets onbeproefd laat om onze aloude stad zoowel uit- als inwendig te verfraaien. Naar wij vernemen is door den generaal-inspecteur der Infanterie be volen, dat de soldaten, ook buiten dienst, zich steeds met versnelde pas langs de straat moeten bewegen. Wanneer men dus bij de tegenwoor dige hitte de infanteristen met een vaart als van een paard in matigen draf voorbij ziet stuiven, denke men niet dat hen de warmte in het hoofd is geslagen, maar beklagen hen liever, zooals thans reeds door menig dienst meisje geschied. Naar wij vernemen zal bij den uitgever K. Le CointreleMiddelbuig een schets uit het Volksleven worden uitgegeven,getiteldEene Werkstaking van de hand van Ds. C. van Koetsveld Ez te Goes, voorafgegaan door oen Korte beschrijving van den ramp te Helder. De netto opbi engst dezer uitgave zal bestemd worden voor de ongeluk kigen die getroffen zijn hij de vreeselijke ram pop 13 J til ijl. te Melder voorgevallen waarbij 5 personen gedood en 9 zwaar of minder ernstig verwond werden. Door deze ramp zijn verschillende gezinnen niet alleen in rouw gedom peld, maar zijn ook de kostwinners weggevallen De Heldersrhe Commissie beveelt de uitgave ten zeerste aan en vraagt ook door inleekening op deze schets den steun van velen. Ook wij bevelen de inleekening aan om het liefdadig doel door den uitgever beoogd. 364e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 25 en 26 Juli. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort z.ijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f20. 603 604 609 6136 6250 6594 6640 6660 6666 6675 12089 14767 14796 14806 14843 14844 16801 16813 17243 17268 17273 17322 17326 18510 18564 en 18568. Te zamen 26 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 2e klasse 69 Aug.3e klasse 2023 Aug.4e klasse 36 Sept.5e klasse 17, 1921, 2528 Sept,, 13, 5 en 8—12 Oct. De tweede klasse bevat de navol gende prijzen; 1 van f20.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2.000, 2 van 1500. 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f 200, 15 van f 100 en 1565 van f 30. (Geene nieten.) Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, 22) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde a f3,50 en klassikale a f 1,35 per Wat Chincczcii tegen ile warmte doen. In do smooiheete theehuizen, waar des avonds de Chineezen bijeenkomen, gaat af en toe de gestaarte kellner rond met een mand vol dampende handdoeken. De zonen van liet nu in opstand zijnde rijk vegen zich daarmede het gezicht af om zich te verkoelen. De handdoek is namelijk nog warmer dan de lucht, en wanneer men daar mede in aanmerking is geweest, voelt de lucht koel aan, hoe hoog ook haar temperatuur moge zijn. Dit eenvoudige middel zou rnen ook hier wel eens kunnen probeeren. Maar dan zou iedereen natuurlijk zeker moeten zijn. dat hij een ongebruikten, schoonen handdoek kreeg. De Chineezen echter zijn zuinig en hoe ineer gasten zich van een handdoek bedienen, des te minder handdoeken behoeft de waard zich natuurlijk aan te schallen. Met hunne weinige begrippen van frisch- heid is dit ook zeer wel in overeen stemming. Den 19en Juli van het vorige jaar werd ten nadeele van het handelshuis Uskow in St. Petersburg, een diefstal rnet inbraak gepleegd, die door de grenzelooze driestheid, waarmee ze uitgevoeid werd, algemeen opzien baarde. De dieven hadden zich tot een onder het magazijn gelegen kelder toegang weten te verschaffen hadden een gat in de zoldering ge maakt en waren zoo, een verdieping hooger, in het kantoor terecht geko men, Hier braken zij de brandkast en eenige schrijfbureaux open, waarbij hun een buit van 80000 roebels in baar geld en verder papieren van waarde en kostbare voorwerpen in handen vielen. Een ijverig onderzoek naar de brutale dieven ingesteld, bleef zonder resultaat. Dezer dagen nu ontving de chef van de St. Petersburgsche recherche, met de post een zwaren brief, waarin zich 29 papieren bevonden, die ver leden jaar gestolen waren. Zeer curi eus was de volgende beleefde brief «Wilt u zoo goed zijn, deze effecten aan het huis Uskow te doen toekomen Zij werden indertijd gestolen. Ze te vernietigen zou een gemeenheid zijn die een fatsoenlijke dief niet voor zijn rekening zou mogen nemen. Zooals u zien zult, zijn er hier 29 stuks voorhanden; de rest heeft een collega van mij, zonder dat ik het wist, ver brand. Wat de kostbaarheden betreft die zijn reeds lang verkocht. Mijn positie is langzamerhand zoo gew orden dat ik eindelijk van mijn renten kan gaan leven en weer een eerlijk man worden." Bij ieder van de elïecten bevonden zich acht coupons. Een net mensch alzoo onder de schurken. Een Amerikaan over Engeland. De redacteur van de «Morning Leader" heeft iets minder aardigs over Tamtnanij Hall gezegd en nu vinden wij in die courant liet volgende schrijven «Mijnheer. Naar aanleiding van uw verklaring dat de «administratie van de stad New-York uitgaat van Tam- manv Hall" vergunt u mij misschien als een Amerikaansch burger te zeg gen dat, in aanmerking nemende uw departement van oorlog, uw»Hooley" Hoogerhuis (Hooley is een bekend oplichter uit de haute finance Red.) uw groote vereeniging van advocaten die nu trachten zich van schuld vrij te spreken, in aanmerking nemende dat uw regeering in handen van liet Goud Syndicaat zooals de geheele wereld weet nu tracht twee repu blieken zonder reilen te berooven en een gemeene erfelijke regeeiing aan vrije republikeinen op te dringen, in aanmerking nemende dat niemand een uwer couranten kan openen zonder te lezen van een rechtsveiToochening van een man bijv. vab wien de on schuld vast slaat, maar die niet vrij gelaten kan worden omdat de minister van binnenlandsche zaken beëedigdc verklaringen wil lezen, of van een gewillig soldaat die door de politie vervolgd en geplaagd wordt, de hoogste civiel ambtenaren niet zonder ver denking zijn cn de nederiger gemeen telijke beambten hun plicht niet doen tenzij zij omgekocht worden, al die dingen in aanmerking nemende, zou ik wel eens willen weten waarin de superioriteit van de Engelsclien be staat. In huichelarij zooals geheel Eui opa gelooft Uw dw. dr. EEN AMERIKAANSCH BURGER. De Wet en «le Britsclie leeuw. Generaal De Wet is reeds lang de meest begeerde prooi van den Brit- schen leeuw. Overal waar deze sedert het begin van Juni zijn pooten zette, of met zijn oorlogsstaart zwaaide, stak De Wet hem, nu eens een onverwachte piek op een ongedekte plek van zijn huid, dan weer een pijnlijken steek op een edel lichaamsdeel. Brullenden grommend wrijft en jeukt de geplaagde leeuw zich, terwijl hij alle iilteekens op zijn huid met de daarbij bohoo- rende data de revue laat passeeren. Mei 31. Gevangenneming van 400 Yeomanry en 20 wagens bij Lindley. Juni 4. Gevangenneming van 160 Hooglanders en 50 wagens bij Heilbron. Juni 7. Lord Robert's verbin ding afgesneden 20 mijl spoorweg opgebroken. Gevangenneming van het 4de bataljon Derbyshires aan de Rhe- noster. Gevangenneming van 16 man van liet Railway Pioneer Corps, lloo- deval-station. Juni 12, Methuen behaalt «een volkomen overwinning" over De Wet neemt zijn kamp en «drijft diens troe pen in alle richtingen uiteen". Juni 23. De Wet valt den spoor weg aan. Trein wordt bij Honingspruil aangehoudenBoeren teruggeslagen door 400 vi ijgelaten gevangenen onder kolonel Bullock. Juli 7. Inname van Bethlehem De Wet trekt op Fouriesburg terug. Juli S1G. De Wet wordt in het nauw gedreven door Munter en Rundie. Juli 11. De Wet en 1500 man, met vijf kanonnen breken door liet cordon en trekken op Lindley aan. Paget en Broadwood vervolgen hem. Juli 18. De vervolgers volgen hem van dichtbij. Juli 19. De Wet teruggeslagen door Little bij Lindley, na waarschijn lijk zijn «aanvallers" te hebben aan gevallen. Gevecht bij Palmielforitein. Broadwood heeft een officier gesneu veld, twee officieren en veertien man gewond. Juli 20 De Wet ontglipt gedurende den nacht. Broadwood vraagt om voorraden naar Roodeval le laten zenden. Juli 21. Trein met voorraden en 100 Hooglanders gevangen geno men bij Honingspruit. Vooral dat honingzoete Honingspruit schijnt een zeer pijnlijke huid wond te worden Trouwplannen van Alexander van Servië. Er is heel wat ontroering te Weenen en te Belgradoover trouwplannen van den koning van Servië. De jeugdige mo narch wil, zegt men, in het huwelijk tre den met een hofdame van zijn moeder mejullrouw Dagra Muschin. Koning Alexander heeft het jonge meisje lief en wil voor liaar de etiquette, die hem verplicht slechts met een dame van vorstelijk bloed in den echt treilen, breken. Daarmede is echter z.ijn mi nisterie niet ingenomen en men wil dat het aftreden van liet kabinet, dat dezer dagen zoo onverwacht werd aan gekondigd, alleen is veroorzaakt door den vasten wil van den koning om der uitverkorene van zijn hart alle voorrechten te schenken, waarop do koningin van Servië rectit heeft. Het denkbeeld is hem aan de hand gedaan om een morganatisch huwelijk teslui- teti, doch hij heeft dit met veront waardiging van de hand gewezen en liet ontslag van het ministerie aange nomen. Men is zeer benieuwd naar den afloop van dezen vorstelijken roman. liet volk zonder zenuwen. Er is dezer dagen verschenen een Engelsch boek van Arthur H.Smith, getiteld «Chineeschekaraktertrekken," waarin de schrijver het nationaal karakter der Chineezen aldus weêr geeftDe voornaamste levensregel van den Chinees lijkt wel aldus: Laat u buigen, maar laat liet niet tot barsten komen Met de woorden «vrede zullen we nooit hebben" zet de Chinees zich dan ook over liet oogenblikkelijk lijden heen. Zij hebben het niet, wat wij noemen «op de zenuwen", want deze zijn hun onbekend. De Chinees is een vlijtig mensch maar overwerk kent hij niet; hij schrijft den ganschen dag door als een automaat; is hij hand werker, zoo blijft hij geduldig van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op de zelfde plek, om af te weven, of wat ook te doen, wat hij doen moet; zoo gaat het dag in, dag uit, ongevoelig voor «monotonie". De zelfde slapheid van zenuwen maakt, dat de Chinees overal kan slapen. Niets stoort hem, met een baksteen als kussen onder zijn hoofd, slaapt hij den slaap der rechtvaardigen. Hoe men slaapt, zegt de schrijver, doet er ook niets toe. Men Ion in China millioenen men- schen vinden, dwars over vrachtwagens uitgestrekt, met afhangende hoofden, open mond; waarin zelfs een vlieg zeer goed een ontdekkingsreis kan maken, terwijl zij kalm blijven door- ronken. De Chinees begrijpt niet hoe een vreemdeling in zijn vrijen tijd kan gaan wandelen, nog hoe iemand op 't tennisveld uren lang in de zon kan rondloopen. Het ontbreken van zenuwen schijnt den Chinees ook ongevoelig voor stank te maken. De onreinheid bij hen is voor ons ondenkbaar, zij schrikken zelfs voor de onwelriekendste spijzen niet terug: zoo sterk is het zelfs, dat hij spijzen eet, die een Europeaan niet zou lusten, al was hij de hon gerdood nabij. Ziek vee wordt in China in menigte gegeten, en een wet op het vleescli keuren bestaat er in 't geheel niet. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GeborenMargaretha Petronella, d. van C. Kamer en C. W. van Nimwegen. Gerardus Wilhelmus, z. van A. Sleekingen A.W.vanEmpelen. Theodorus Johannes, z. van A. E. Pot en K. de Grundt. Marie Sophia, d. van M. Gnirrep en M. S. Lan smig. Daniel, z. van A. H. Staal en J. van Aalten. Andries Frederik, z. van J. F. Sweijer en B. Bosveld. Alida, d. van B. G. Bouhuijs en J. van Diermen. Jan. z. van A, van Voorst en A. van de Pol. Hendrik, z. van R. van Rem merden en W. Schuurman. OndertrouwdE. van 't Hoog en J. van 't Boveneind. W. Peterse en H. W. Lammerink. E. Veldkamp en C. P. Lansaat. J. Apeldoorn en W. Zeven boom. - J. E. van Nie en E. G. Kleber. OverledenJohannes Georgius Kienstra 33 j., echtg. van H. de Haan. Theodora Peperzak 54 j., echtg. van A. Hassing. Anna Wilhelmina Blankenberg 94j., wed. van P. Terschuur. Gerarda van den Berg 4 m. Marie Veenendaal 11. m. Johanna Kok 12. m. Hoogland. Geboren: IS Juli. Hendrika dochter van J. Smink en G. de Wit. 22. Hendrik zoon van H. van de Hoef en C. Blom. Woudenberg. Ondertrouwd26 Juli, Otto Matthijs van Ginkel, 2S j. en Aartje Hartman, 31 j. Overleden: 21 Juli, Aart Ravenhorst, wedr. van Jannetje Apeldoorn, 48 j. 24 Juli, Willempje van Ravenhorst, geh. met Gijsbert Eijkelkamp, 83 j.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2