GEMENGD NIEUWS. dat ook thans met het oog op de inundatie der streek tusschen Tientsin en Peking, de mogendheden van Pei- Tsang verder op zullen rukken. Versterking blijft natuurlijk hoogst gewenscht, vooral nu blijkt, dat ook in de plaatsen, waar tot nu toe de Chineesche bevolking in bedwang werd gehouden, als te Shanghai en Tientsin, kwaadwilligen onder hen ervan ge bruik willen maken, dat de vreemde troepen die steden den rug toekeeren, om ook daar agitatie te verwekken. Zoo maakten reeds van de afwe zigheid der Japanners en Russen de Chineezen gebruik om de vreemde lingen weer in de Chineesche wijk van Tientsin aan te vallen. Den ge- heelen eersten Augustus werd daar ernstig gevochten met zwaar geschut de verbondenen sloegen alle aanval len der Chineezen af. die daarop de gemeenschap van Tientsin met de kust bedreigden. Ook te Shanghai broeit het, terwijl uit alle provinciën van het groote Rijk, zelis uit die, waar men den vreemdelingen welgezind is, geld en troepen worden gezonden naar het Noorden. Ook in het Zuiden tracht men agita tie te verwekken en naar men uit Shanghai aan de Times meldt, heeft de terechtstelling van Hoei-tching- tchèng en Joean-chang, die ten gunste der vreemdelingen hadden gesproken, de gemoederen zeer verontrust. De Chineesche ambtenaren geven thans als hun meening te kennen dat Li-peng-heng en Kang-ji nu een kei zerlijk edict zullen doordrijven, waarbij Joean-tsjikai gelast wordt de onder koningen in het Zuiden van China te nopen, ontslag te nemen. Daardoor zou dan regeeringloosheid in het Zui den van het Rijk uitgelokt worden. Alleen de krachtige steun die de Engelschen aan de onderkoningen in het Jutigtse-gebied kunnen vorleenen, zou dat, naar 't heet, kunnen afwen den. Intusschen heeft de Britsche consul aan Sjeng, op diens verzoek, bescherming beloofd. Uit Zuid-Afrika slecht twee tele grammen in do eerste plaats weer een Engelsch succes. Uit Paardekop werd nl. dd. 5 Augustus gemeld, dat een Engelsche legermacht uit Stander- ton het lager van de Lange te Klip rivier, 25 KM. op den wegnaar Vrede heeft overvallen de Boeren die 300 man sterk waren werden verstrooid en 150 runderen buit gemaakt. Het huis van de Lange werd verbrand. Hiertegenover staat, dat het bericht dat de Boeren bij Rustenburg succes zouden hebben gehad, nader woidt bevestigd door de Daily Express, die uit Lourengo Marques verneemt, dat de Boeren volgens berichten van hunne zijde, bij Rustenburg 324 wagens met proviand vermeesterden en eenige En gelschen gevangenen maakten. Gene raal Baden-Powell zou hierbij gewond zijn geworden. Overigens bleef alles stilvan nieuwe gevechten hoort men niet. Blijkbaar bereiden de Engelschen zich voor om ook de laatste strijders, Botha, de Wet, Olivier, de la Rey, tot overgave te dwingen. Aan de Daily Graphic werd uit Pretoria medegedeeldGeneraal de Wet en zijn burgers zijn bij Reitzburg geheel en al omsingeld. Zij kunnen onmogelijk door ons sterke cordon heenbreken. Generaal Ian Hamilton blijft door zijn snelle bewegingen beletten dat commandant-generaal Botha verster kingen ontvangt. Daily Mail ontving echter een tele gram uit Lourengo Marqnez, dat de beide Boerengeneraals zich te Macha- do-dorp hadden vereenigd. Generaal Olivier wordt door Dow ning bedreigd, die volgens Daily Mail door de Van Reenens pas getrokken is en Harrismith heeft bezet om Olivier van die zijde den pas af te snijden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. J.l. Zaterdag, Zondag en Maan dag hield de Ned. Bond van Oud- Onderofficieren hare 13e algemeene vergadering in het Café «de Arend« alhier. Daar tevens het 42Vi-jarig bestaan der vereeniging werd her dacht, ging zulks met eenige feeste lijkheden gepaard. Zaterdagochtend van 7 uur tot half twee werd vergaderd ter bespreking der bondsbelangen, daarna had niet tegenstaande het hoogstongunstige weder de optocht door de gemeente plaats, aan welke door 27 afdeelingen met hunne respectievelijke banieren en vaandels, werd deelgenomen. De optocht, opgesteld in de Beekstraat tegenover het door den concierge .T. C. Manse keurig versierde school gebouw, werd voorafgegaan door de muzieitvereeniging »Caecilia« onder directie van den lieer M. J. Houpst Te 3 uur kwam den stoet in »Ami- citiaaan, waar hij door het eere comité werd ontvangen. Aanwezig waren de heeren Wethouder Celosse, waarn. burgemeester, overste Van Lanschot Hnbrecht, kolonel M. Wil- lemstijn, majoor A. M. Tromp van Holst, kolonel J. van Wijk, overste Van der Horst Bruijn, overste Van Steenhardt Carré, majoor Pieter, majoor Van Buuren en majoor L G. baron Van Boetzelaer, benevens kapi tein-adjudant Nieuwenhuijs en rit meester Van Kuijk. Kolonel Van Wijk heette de leden van den Bond welkom en sprak den wensch uit dat deze ook zijn zilveren feest mocht herdenken. Voorts wees hij op het recht van bestaan van den Bond, op wien de Natie zoozeer kan vertrouwen, die kameraadschap, onderlinge toewijding, plichtsbetrach ting en liefde voor Vorstin en Vader land in zijn vaandel voert en eindigde met een hoezee I uit te brengen zoo voor II. M. de Koningin als H. M. Doorluchtige Moeder, De heer Rigtering dankte den kolo nel voor zijn kameraadschappelijk woord en herinnerde er aan hoe de Bond in de laatste G'/i jaar 663 leden in een burgerbetrekking plaatste. Waar het der Regeering, trots haar goeden wil, tot dusver niet mocht gelukken de oud-onderofficieren in een Rijksbetrekking tc plaatsen, daar mocht de Bond hierin slagen. Niet met woorden, doch door daden toonen de leden, dat zij het doel van den Bond nastrevende jongeren oefenen zich staag in het schieten om wat God verhoede in tijden van gevaar hun diensten weder te kunnen aan bieden terwijl de ouderen de liefde tot Vorstin en Vaderland aankweeken en opwekken. Zeer zeker kleven den Bond gebreken aan, doch nimmer komen zijn leden te kort in liefde tol 1111. MM., aan Wien een telegram van verknochtheid werd verzonden en op wien alle aanwezigen hoezee's uitbrachten, waarna «Caeciliaci fan fare's blies. De heer Celosse bracht hierna, als waarnemend Burgemeester, de goede wenschen der Gemeente uit voor den Bond. De heer Rigtering dankte den waarnemend Burgemeester en bracht zijn heil wenschen voor Amersfoort, dat zoozeer getoond heeft den Bond een goed hart toe te dragen. Nadat de verschillende banieren door de leden van het Eere-comité waren bezichtigd en zij hier een ouden krijgsmakker de hand hadden gedrukt, ginds zich hadden onder houden met een drager van de Mili taire Willems Orde, wrerd deze offi- cieele plechtigheid besloten door kolonel Van Wijk, die den leden van den Bond een hartelijk »tot wcerzien« toeriep. Om 8 uur werd de algemeene vergadering herval, ditmaal in »De Zwaann wijl in »De Arendrr na een zeer geanimeerde kameraadschappe lijke maaltijd een druk bezochte soirée werd gegeven, die uitnemend van stapel liep en waarbij de muziek van »Caecilia<(zich andermaal deed hooren. Gelukkig was het weder Zondag ochtend wat opgeknapt en hield het zich gedurende de schietwedstrijd uitstekend. De uitslag van dezen wedstrijd die een overgroot aantal toeschouwers trok laten w ij hieronder volgen A. Korpswedstrijd 150 M. Beau mont en geweer 95 met bajonet op militaire schijf, voor alle afdeelingen van den Bond vertegenwoordigd door 5 schutters met ieder 5 schoten. Ie prijs groote zilveren medaille van H. M. de Koningin: afd. Am sterdam 271 p. 2e pr. Verguld zilveren medaille van de Gemeente Amersfoort: Afd. Zutphen 244 p. 3e pr zilveren medaille van afdee- ling Nijmegen: afd. Haarlem 233 p. 4e pr. zilveren medaille van Am sterdam: afd. Amersfoort 225 p. Extra prijs voor den schutter, die in deze afd. het hoogst aantal punten schiet, een Eerekruis van de voetbal- vereeniging «Mars": de heer Van Rienen, uit Amsterdam. B. Korps wedstrijd 150 M. vooralle erkende schietvereenigingen van den Bond. Ie pr. groote zilveren medaille van H M. de Koningin-Moeder «Generaal Van Merlen", Haarlem 242 p. 2e pr. verguld zilveren medaille van majoor Tromp van Holst: «Wilhel- mina" Amersfoort 237 p. 3e pr. zilveren medaille van de Schutterijkadervereeniging «Broedcr- schap": aWilhelmina" Zutphen 231 p. Extra-prijs voor den besten schutter, een eere-kruis aangeboden door »Mars": de heer Boukcs, Nijmegen. C. Korpswedstrijd op 12 M. met flobert-buks voor alle Bonds-afdee- lingen, 5 schutters ieder 5 schoten. Ie pr. zilveren medaille van den Commissaris der Koningin in Utrecht: afdeeling Amersfoort, 445 p. 2e pr. zilveren medaille van de afdeeling Amersfoort: Zutphen 435 p. 3e pr. zilveren medaille van de schermvereeniging »E. M. M. A.": Amsterdam 421 p. 4e pr. zilveren medaille van majoor Tromp van Holst: Rotterdam 418 p D. Korpswedstrijd op 12 M. met flobert-buks voor ei kende schietver eenigingen van den Bond. Ie pr. verguld zilveren medaille van Gemeente Amersfoort, aid. Amst. »Rood Wit Blauw" 441 p. 2e pr. verguld zilveren medaille van afdeeling Rotterdam, «Wilhel- mina" Amersfoort, 427 p. 3e prijs zilveren medaille van den heer Begeer: Amersfoort 408 p. E Wedstrijd officieren schutterij of garnizoen met Beaumont of geweer 95, 150 M. 5 schoten. Eere-prijs, zilveren medaille van kolonel Van Wijkluit. baron Van tlaersolte 59 p. Ie prijs, zilveren medaille van het Hoofdbestuur van den Bond: luit. N. G. van Gemert 55 p. 2e pr. zilveren medaille van kolonel Hagedoorn luit. Van der Meulen 52 p. F. Wedstrijd officieren schutterij of garnizoen op revolver, 25 M. öschoten. Eere-prijs zilveren medaille van den Eere-voorzitter der afdeeling Amster dam luit. Van der Meulen 68 p. Ie pr. verguld zilveren medaille van «Vreemdelingenverkeer": luit. Van Leeuwen 68 p. 2e pr. zilveren medaille van den heer F. Wesselingluit. G. J. Maris 67 p. G. Korpswedstrijd 150 M. Beau mont of geweer 95 voor 5 onderoffi cieren van de schutterij, het 5e regi ment infanterie of erkende schiet vereenigingen te Amersfoort. Ie pr. verguld zilveren medaille van de afdeeling Amersfoort: Schut terij Amersfoort 259 p. 2o pr. bronzen medaille van het Hoofdbestuur: 5e regiment infanterie 251 p. H. Korpswedstrijd 25 M. model revolver 5 onderofficieren bereden wapens te Amersfoort. Ie pr. verguld zilveren medaille van «Eensgezindheid"le regiment veld artillerie 303 p. 2e pr. bronzen medaille van majoor Tromp van Holst: eskadron ordon nansen 269 p. Tot zoover de hoofdprijzen. Wegens het ongunstige weder wa ren geen leden van den Belgischen Bond herwaarts gekomen. De voor hen bestemde prijzen, een verguld zilveren medaille van den heer Muller en een zilveren medaille van «Vreemdelingenverkeer" blijven bewaard tot den volgenden schiet wedstrijd. De extra-prijs voor den besten schutter vrije baan geweer 150 M., een zilveren medaille van overste Hubrecht, werd behaald door den heer Servaas Smit; de extra-prijs voor den besten schutter op revolver, een verguld zilveren medaille van den heer Den Tex Bondt, door wacht meester Vink. De prijzen voor de vrije baan-wed strijden bestonden uit een gedeelte der inleggelden en kunstvoorwerpen. Onze beperkte ruimte laat niet toe de zeer lange lijst op te nemen. Om half zes keerden de schutters van de heide terug, voorafgegaan door «Coecilia" dat ook op het terrein een matinee had gegeven. Des avonds werd op het terras van «Amicitia" een concert gegeven door de stafmuziek van het 5e Regiment infanterie, den feestvierenden Bond door den Commandant van dat reg. aangeboden. Na afloop daarvan om streeks 11 uur begon de prijs-uit- deeling, bij monde van overste Van der Horst Bruijn, waarna de heer Dumoulin de officieren leden der schiet-commissie dankte, met name de heeren kapitein-adjudant Nieuwen- huys, ritmeester Van Kuyk en luite nants Van Gemert, Van der Koogh en Taunay. Te half een begon een zeer geani meerd bal dat tot vroeg in den och- tenstond werd voorgezet. Maandag werd het feest besloten met een groote rijtoer door de schoone omstreken onzer gemeente, waarbij de Bond de eer genoot op Soestdijk voor 11 11. M.M. te mogen defileeren. Jammer, dat ook nu het weder zoo slecht meewerkte en daardoor veel van het genot verloren ging. Een van Amersfoort's meest nobele burgers is heengegaan. De heer J. C. Leinweber, laatstelijk ge meente-ontvanger vroeger griffier ter gemeente-secretarie die in beide be trekkingen zijn vele en groote gaven bijna 50 jaar aan de belangen der gemeente wijdde, is na een kortstondig lijden j.l. Maandagochtend ontslapen. Nevens zijn gemeente betrekking in vele andere instellingen nuttig werkzaam zal zijn gemis ook door tal van ingezetenen van eiken rang en stand, die bij zijn helder verstand, scherpen blik en juist oordeel, nimmer te vergeefs om raad kwamen, nog langen tijd worden gevoeld. Met de 725 uitgezette „ambte naren der «Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg Maatschappij" zijn Donder dagavond per «Arundle Castle" o.a. gerepatrieerd onze stadgenooten de heeren J. Rasch en J. M. Zondervan. Dr. J. M. Croockewit heeft ont slag genomen als leeraar in Natuur lijke historie aan de inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs. De officieren en het meerendeel van kader en manschappen der 2e afdeeling le regiment veld-artillerie zijn hier uit de Legerplaats bij Olde- broek teruggekeerd. Onder bevel van kapitein baron Quarles de Quarles is het noodige personeel mét de paarden in de Legerplaats achter gebleven. Zij zuilen alhier terugkeeren 21 dagen nadat het laatste door inlluenza aan getaste paard zal genezen zijn. Naar wij vernemen, is aan zijn Excellentie den minister van Binnenl. Zaken door de verschillende werk- lieden-vereeniging alhier bet verzoek gericht tot het oprichten van Kamers van Arbeid, en wel een voor de bouw vakken en een voor de genot- en voedingsmiddelen. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e militaire arrondissement te Arnhem van den 27 Juli 1900 zijn B. Seuters en Ilarm Kok milicien verlofgangers van het 5e Regiment infanterie; schuldig verklaard aan: Eerste desertie in tijd van Vrede door het als verlofganger der Nationale Militie niet voldoen aan eene oproe ping tot den werkelijken dienst, zonder vrijwillige aangifte binnen vier weken, en veroordeeld ieder tot eene militaire detentie voor den tijd van twee maanden en in de proceskosten. Bij het 5e Regiment infanterio zijn door den Kolonel Regiments commandant bevorderd lot sergeant- titulair de korporaals P. C. Wilod Versprille en H. de Bruijn, tot kor poraal de tamboers C. J. Voges en A. den Adel en de soldaten W. ld- zinga, P. van der Sluis, E. Wind- houwer, J. S. Noordarn en J. Koster; tot reserve-korporaal de adspirant- vaandrigs J. Mijnlief, A. W. del-laan en L. Bakker. Aan den sergeant P. Smit van het 5e Regiment infanterie is wegens lichaamsgebreken, die hem ongeschikt maken voor den verderen waarne ming van den dienst, ontslag uit den dienst verleend onder toekenning van eene gratificatie voor eens ten bodrage van f70. Aan den sergeant H. W. Hofi- man, van het 5e Regt, infanterie die benoemd is tot opzichter bij de Gemeentegasfabriek te Amsterdam is een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. Aan de cadetten sergeant en korporaal van de Koninklijke Militaire Academie die tot het bijwonen van de practische oefeningen tot medio September a.s. bij het 5e Regiment infanterie alhier zijn gedetacheerd, is 14 dagen vet lof verleend. De tweede luitenant-kwartier meester J. W. Henderson van het 5e Regiment infanterie, is van zijne detacheering bij het 3e Regiment Huzaren te 's Gravenhage eervol ont heven en bij zijn korps alhier terug gekeerd. De tweede luitenant-kwartier- meester H. Reimers van het 5e Regi ment infanterie wordt met 1 Sep tember a.s overgeplaatst naar het le Regiment infanterio met bestem ming voor het le bataljon in garnizoen te Leeuwarden. De tweede luitenant-kwartier meester M. Fuld vari het 5e Regiment infanteiie die lijdelijk werkzaam is gesteld op het bureel van den kapitein kwartiermeester van het le Regiment Huzaren, keert op den 1 September a.s. bij zijn korps terug. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den kolonel Regiments commandant bevorderdtot sergeant- titulair, de korporaal C. H. Keijzer; en tot reserve-korporaal, de adspirant- vaandrigs J. Thooft, C. V. Gerritsen, B. van Marwijk Kooij, C. S. van Beu- ningen, J. van der Lek, A. Th. Planten, H. Heringa, A. C. van den Broek, A. van Borrendam, P. H. Zaalberg, Ch. A. de Burlet en J. Everts. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 27 Juli 1900 is M. van Zwol, milicien korporaal, ver lofganger der lichting van 1896 bij het 5e Regiment infanterie schuldig verklaard aan Eerste desertie in tijd van vrede door het als verlofganger der Natio nale Militie niet voldoen aan eene oproeping tot den werkelijken dienst, zonder vrijwillige aangifte binnen vier weken, is veroordeeld tot: eene Mili taire detentie voor den tijd van eene maand, alsmede in de proceskosten. 364e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 6 en 7 Aug. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f30. 577 583 590 3093 6618 6638 12071 12073 14813 16806 16808 16827 16859 16865 17255 17263 17287 17313 17323 18524 18530 18543 18551 18554 en 18572. Te zamen 25 prijzen. Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore nog verkrijgbaar, door- gefoerneerde f3,50 en klassikale a f 1,35 per Het kantoor is Vrijdag a.s. gesloteu. De Vereeniging van Handelaren te Groningen heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, ver zoekende, op de daarbij aangevoerde gronden, het daarheen te willen leiden, dat het voorstel tot wijziging der Drankwet onder dankbetuiging aan Hare Majesteit de Koningin worde teruggezonden, en dat aan Hare Maje steit in overweging worde gegeven met weiwillenden spoed een nieuw voorstel tot wijziging te willen in dienen, waai bij rekening worde ge houden met de bezwaren tegen het ontwerp, en om de noodelooze beper king der beroepsvrijheid en de grove onbillijkheden, waartoe de Drankwet aanleiding geeft weg te nemen of althans te verzachten. Ouzc Spoorweg. Naar aanleiding van berichten in de pers, als zoude de regeering plan hebben tot naasting van spoorwegen over te gaan, vernemen, wij, zegt «De Scheepvaart", van goed ingelichte zijde, dat deze berichten onjuist zijn. Het is bekend, dat de tegenwoordige regeering steeds voor geruimen tijd aan een aantal barer beambten op droeg een onderzoek in te stellen welke maatregelen genomen moeten worden, bijaldien een of meer spoor wegen in handen van de Staat kwa men. De uitslag van dit onderzoek kan spoedig worden tegemoet gezien en het is niet onwaarschijnlijk dat dit der regeering aanleiding zal geven, een wetsontwerp in te dienen, inhou dende de regeling eener eventueele Staatsexploitatie ten opzichte van be heer en comptabiliteit, ten einde ge wapend te zijn voor het geval later gedwongen of vrijwillig, tot naasting werd overgegaan. Vermoedelijk heeft dit aanleiding gegeven tot het onjuiste bericht, alsof de regeering thans reeds voorstellen tot naasting willen doen. Gered. Uit Elburg deelt men mede, dat Zaterdagmiddag van daar in zee een vischschuit werd ontdekt, waarop een sjouw was geheschen, ten blijke dat hulp noodig was. Een vijftal personen begaf zich daarop onmiddellijk in een boot, en, hoewel het veel inspanning kostte, mocht het gelukken de schuit gemerkt UK. 152, te bereiken, en de beide daarop zijnde personen, genaamd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2