EenkampWeiland Hooigras Aardappelen BUITENLAND. Drie kampen Weiland BINNENLAND. Ad ver tent iën. Metliorst Van Luttervelfl, A. N. J. VOS verkoopen Bouw- en Weiland TWEE KAMPEN WEIÜNII Een kamp Weiland A. N. VOS verkoopen I perceel KOOL FINS BOIS Wanneer we in ons Overzicht van heden aan Zuid-Afrika de eerste plaats verleenen, dan doen we dit, niet omdat van daar nu juist zulke belang rijke berichten kwamen en uit China niets, maar meer bepaald, omdat uit de berichten, die sinds gister van het tooneel van den Boeren-vrijheidsoorlog want zoo mag men het noemen komen, doen zien, dat daar iets voor valt, terwijl men uit China in de telegrammen weinig anders vermeld krijgt, dan berichten van de gezanten, die uit den aard der zaak na de eerste dépêches weinig nieuws meer kunnen vertellen, en een enkel kibbelarijtje tusschen een admiraal en een consul en een vice-koning. Dit alles houdt de belangstelling in het drama van het Oosten niet gaande. Niet alzoo in Zuid-Afrika, waar men ieder oogenblik kan verwachten iets hoogst dramatisch te zullen zien ge beuren de moord der onschuld door woest geweld, of de zegepraal der gerechtigheid De vervulling van de voorspelling in ons vorig nummer, dat we wel spoedig iets naders zouden hooren van generaal De Wet, die bij het overtrekken van de Vaal Kitchener in den rug en Methuen in het front had, met welken laatste hij reeds slaags zou zijn geweest, heeft zich niet lang laten wachten. Een telegram van lord Roberts bevatte toch reeds iets nieuws van dit terrein; hij seinde nl. den 8 Aug. uit Pretoria: «Lord Methuen, die met lord Kit chener samenwerkt tegen De Wet, geraakte gister morgen met een deel van diens macht slaags bij Venster- kroon. Hij dreef den vijand van een reeks kopjes, die deze met groote hardnekkigheid bezet hield. Aan En- gelsche zijde bedragen de verliezen 7 man gedood en vier officieren ge wond." Dit telegram nu heeft, naar het ons voorkomt, een verdacht Engclsch tintje. In de eerste plaats is de over winnaar Lord Methuen, van wien we nu eenmaal niet veel goed gewoon zijn. We willen toegeven, dat hij daarom hier wel eens gelukkig kan zijn geweest, maar hoe zonderling zijn dan toch weer de opgaven omtrent het gevecht. Men stelle zich voor: een deel van de mannetjes van De Wet, die zich langen tijd »met groote hardnekkig heid" staande houden op een reeks van kopjes en die dan 7 man zegge zeven, neerschieten en 4 officieren verwonden. En dan, waar blijven in Roberts telegram de verliezen der Boeren? Na een «hardnekkige" ver dediging zullen de verliezen toch zeker niet alleen aan de zijde der Engelschen zijn voorgekomen. We laten dus met alle respect van Lord Methuen's veld heerstalenten zijn overwinning voor wat zij is en bestudeeren een -ander deel van Lord Roberts depêche. Omtrent de reeds gemelde overgave van het kamp bij Elandsrivier, seint Roberts verder «Het garnizoen van het kamp aan de Elandsrivier, bestond uit 300 Australiërs en Rhodesiantroepen. Carririgton kwam te laat om het garnizoen te ontzetten." Dat was jammer voor Carrington. Maar hoe het kwam, dat hij te laat was, meldt Roberts niet. En vinden we van dat te laat komen soms een verklaring in een boerenbericht, dat dd. 7 Aug. over Lourenzo Marques meldt, dat de Boeren een overwinning hebben behaald tegen Carrington tus schen Zeerust en Rustenburg? De Engelschen werden teruggeslagen met een verlies van 150 dooden en ge wonden. Mogelijk is ook, ofschoon men dit uit de data van dit bericht en de overgave van Elandsrivier niet zou afleiden, dat Carrington, toen hij zag dat hij «te laat" was, teiugkeerde, maar zich daarna nog aangevallen zag, door dezelfde Boerenmacht, die Hoare gevangen genomen had. Of misschien weer door een nieuwe, want de Boeren worden weer actief aan alle kanten. Ook in de buurt van Pretoria. Laffan toch seinde Dinsdag van daar, dat vijfhonderd Boeren met kanonnen te Pyramieden verschenen zijn, op 13 K.M. ten Oosten van Pretoria. Men achte het noodig ernstige maatregelen te nemen, tot vernieuwing der levensmiddelen, daar geregeld alle treinen, voor Pretoria bestemd, worden aangegrepen. Men was bevreesd, dat de Boeren in Pre toria gemeenschap onderhielden met de om die stad aanrukkende com mando's. Bulier is te Amersfoort aangekomen, ook niet zonder kennis gemaakt te hebben met de wijze, waarop de Boeren den guerilla weten te voeren. Geen oogenblik werd zijn legermacht met rust gelalen en zoolang mogelijk werd hij tegengehouden, lot eindelijk de Boeren, steeds vurende op do Engelschen, een reeks kopjes ten Noorden van Amersfoort ontruimden. De correspondent van de Standard die bovenstaande bijzonderheden om trent Bullers aankomst te Amersfoort meldde, seinde ook nog dat Buller wachtte op zijn vertraagden tros alvorens verder te rukken, en dat Botha van plan was Buller het hoofd te bieden. Botha heeft, zeker om voor het vervolg een heilzamen schrik in te boezemen, de voornaamste burgers van Wakkerstroom, die zich aan Lyt- telton onderworpen en geweigerd hebben weder te vechten, in hechtenis genomen. Zij worden te Carolina in den tronk gezet en moeten te Ermelo terecht staan. Enkele burgers o a. het voormalige Volksraadslid de Jager, zijn tegen borgstelling vrij gelaten. Oostwaarts, Zuidwaarts, in het Wes ten en het Noordoosten ziet Roberts zich dus genoodzaakt op zijn qui-vive te blijven, terwijl langzamerhand de vijand hem weer in zijn eigen hoofd kwartier gaat verontrusten. Op die wijze helpt het hen niet veel, dat hij seinen kon, dat in de districten Bethlehem en Harrismith 4140 Boeren gevangen waren en naar Ceylon zouden worden gevoerddat 4000 ponies genomen waren en een groote hoeveelheid ammunitie was vernietigd. De wespen keeren telkens weer op den geplaagden stier terug. Donderdagmorgen te tien uur arriveerde H. M. de Koningin-Moeder van Soestdijk te Utrecht in een a dau- mont bespannen rijtuig, waarin tevens een hofdame en een heer van 't gevolg gezeten waren. Vari de kom der gemeente tot aan 't station had H. M., die eenvoudig in 't zwart gekleed was, vrij wel onop gemerkt den tocht door de stad ge maakt. H. M. ging daarop per extra- trein naar Neuwied, waar zij te 4.40 op het Schloss Segenhaus bij de Vor- stin-moeder van Wied arriveerde. Naar men weet, heeft de heer- Staalman, lid van de Tweede Kamer voor den Helder, een poging gedaan, om het leed der slachtoffers van de ramp te Helder op 13 Juli zooveel mogelijk te verzachten en plaatste hij tot dat doel een welsprekende op roeping in verschillende bladen, ook in het onze. Deze poging is niet zonder succes geblevenReeds ontving de heer Staal man uit alle deelen des lands/'687.87 en nog steeds komen giften in. Intus- schen nog niet in die mate, dat af doende hulp kan worden verleend. Daarom dringt de heer Staalman er krachtig op aan, om hern ook verder niet in de steek te latenwanneer er nog een paar duizend gulden in komen zijn de huisgezinnen ten minste voorloopig geholpen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Woensdag den 15 Augustus 1900, des namiddags ten 2 ure. Punten van behandeling: 1. Verzoek van Dr. J. M. Crookewit om eervol ontslag als leeraar aan de Inrichtingen voor Hooger en Middel baar Onderwijs, met adviezen. 2. Benoeming van een definitief leeraar in de natuurwetenschappen aan de Inrichtingen voor Hooger en Middelbaar Onderwijs, met adviezen. 3. Vaststelling van den aard en het bedrag van den borgtocht van den te benoemen gemeente-ontvanger. 4. Samenstelling van de voordracht van zes personen voor de benoeming van 3 leden van het college van zet ters. 5. Aanvrage om goedkeuring van de regeling voor de lijdelijke waar neming van de betrekking van ge meente-ontvanger. 6. Benoeming van een lid van het college van curatoren van het Gym nasium (vacature Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck.) Vrijdagmiddag werd het stoffelijk hulsel van den Maandag overleden gemeente-ontvanger J. C. Loinweber aan de schoot der aarde toevertrouwd Op het kerkhof was een groot aantal belangstellenden bijeengekomen, o.a. hetdagelijksch bestuur onzer gemeente deputation van het Burgerlijk Arm bestuur, van het College van Nota bellen der Ned. Herv. gemeente, van de kerkelijke kiesvereentging «Geloof en Liefde" enz. enz. bij welke instellin gen de overledene de eene of andere functie vervulde. De baar was door tal van kransen gedekt, terwijl de boden van het stadhuis er nevens schreden. Aan de geopende groeve, nam de burgemeester, Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck het woord om den trouwen ambtenaar den dank der ge meente te brengen voor de vele, haar bewezen diensten, waarna de heer Nieuwland, commissaris van politie te Zwolle, den gestorvene herdacht als trouw vriend, als braaf mensch, als goed echtgenoot en vader, hopend, dat de beide zonen diens voetstappen zullen drukken. Een der familieleden dankte daarna namens de diep treu rende nabestaanden voor de eer, den overledene bewezen. Zondag 12 Augs. zal in de Evang.-Luth. Kerk geene Godsdienst oefening worden gehouden. Ds. J. J. van Ilille, Ned. Her vormd predikant te Zaandam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- stantsche kerk alhier. De heer J. C. Sonneborn, klerk der Posterijen en telegrafie der le klasse, wordt met ingang van 1 Sep tember overgeplaatst van Baarn naar Amersfoort. Door het college van Regenten van het gesticht «De armen de Poth" is aan mej. A. C. M. Roschbach, wed. H. Heuveling van Beek, als binnen- moeder van gemeld gesticht eervol ontslag verleend wegens hoogen ouderdom en voortdurende ongesteld heid, met toekenning van pensioen, in te gaan 1 November e.k. Programma der muziekuitvoe ring Dinsdag 14 Augustus te half acht op het terras van «Arnicitia" te geven door de kapel van het 5e regiment infanterie, onder directie van den Heer G. K. G. van Aaken I. »Go as you please" Marsch P. Douk. 2. Ouverture «Zampa oil la fiancee de rnarbre"Hèrold. 3. «La bella Carmencita" Spanischer "Walzer Rob. Volstedtt. 4. Grande Fantaisie de l'opéra »La muette de Portici"Auber 5. Ouverture «Friedensfeier" C. Reinecke. 6. Grand Ballet de l'opéra »La Prophéte"Meyerbeer. I. Valse. II. Redorva. III. Quadrille dcsPatineurs. IV. Galop. 7. nPlappermaulchen"Eilenberg. 8. Fantaisie Dramatique sur des motifs de l'opéra «Faust" Ch. Gouxod. In de gisterenavond gehouden vergadering der Afd. Amersfoort van de Chr. Nat. Werkmansbond, werd in de plaats van Sparenburg, als afgevaardigde voor de Ambachtsschool gekozen de Voorzitter L. v. d. Bie- zenbos, en als lid der comm. voor de herziening van hel reglement G. B. Keldertevens werden als candidaten voor het Hoofdbestuur gesteld L. v. d. Biezenbos, Th. van Zwol en G. B. Kelder. Bij het jl. Donderdag op het landgoed Klarenbeek bij Arnhem ge houden concours hippique zijn onder meer door de navolgende stadgenoo- ten prijzen behaald in concours voor volbloedpaarden: 2e prijs Zitlah, vos, eig. A. G. J. A. A. baron van Heemstra; Bestuursprijs Juggle, vos, eig. A. G. J. A. A. baron van Heemstra. Concours voor jachtpaardenSpring concours: le prijs The Giegbruine ruin, eig. J. A. van Gellicum. Concours voor springpaardenEenige prijs is de titel Kampioen van Nederland in Hoogspringen voor 1900 Winner The Rival, eig. luit. G. J. Maris. Concours voor luxepaarden 3e prijs Piou Piou, vosruin, eig. luit. J. A. van Gellicum. Concours voor jachtpaarden Sants couples: le prijs The Rival en The Gieg. eig. luit. G. J. Maris en luit. J. A. van Gellicum. De van de Koninklijke Militaire Academie tot tweede luitenant bij het het 5e Regiment infanterie benoemde cadetten L. J de Wolf en D. J. Gorter, zullen op Zaterdag den 18 Augustus e.k. voor het front van het regiment, beëedigd en in functie worden gesteld Zij zijn ingedeeld respectievelijk bij het 2e en 3e bataljon van genoemd regiment alhier in garnizoen. De Minister van Oorlog heeft benoemd tot vaandrig bij het 5e Regi ment infanterie de reserve-sergeanten J. A. Broekman en 11. van Loghem van genoemd regiment. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den kolonel Regiments commandant bevorderd tot sergeant, de sergeanten-titulair II. E. J. van den Broek en L. M. van der Heiden, alsmede de korporaal W. Derogée; en tot reserve-korporaal, de adspiranten- vaandrig Jhr. R. L. van flumalda van Eysinga, G. B. van Leeuwen, S. van der Schouw en H. J. D. van Wessum. 364e STAATSLOTEBIJ. Tweede klasse. Trekking van 8 en 9 Aug. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f30. 596 614 3058 6121 6282 6583 12061 12102 12104 14819 14839 16836 16846 17274 17299 17305 18525 18534 en 18573. Te zamen 19 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 3e kl. 20—23 Aug; 4e kl. 3—6 Sept. en 5e kl. 17, 19—21, 25—28 Sept., 1, 2, 4, 5 en 8—12 Oct. Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde Af 3,50 en klassikale it f2.05 per 'lm. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: Hubertus, z. van H. Lablans en IV. Hazelaar. Fenna, d. van R. van den Brink en M.E. van Minnen. Adriaan, z. van J. Riksen en J. Heinen. Johanna Adriana, d, van H. A. J. Gupffert en G. Slot Johanna Hendrika, d. van A. Weryen C. van der Jagt. Johanna Petronellad. vanP. Sminken G. van Velsen. Johanna Jacoba, d. van J. J. Tommei. Antonius Wilhelmus, z. van G. van Eeden en G. Kam perman. Gezina Maria, d, van F. G. Kraaijkamp en C. Abelman. Ondertrouwd: I. Bierman en E. van Leer. Getrouwd: E. van 't Hoog en J. van 't Boveneind. W. Peterse en H. W. Lammerink. E. van 't Hoenderdaal en H. Brandsen. OverledenJosephus Benjamin Bos 6 m. Johanna vanEe-l. m. Hendrika Boon 2 m. Johanna van Diermen 64 j., wed. van J. Lablans. Hendricus van Hoejen 50 j., echtg. van H. Overbeek. Jacobus Willem de Bakker 2 m. Cornelia Priem 4 m. Joan Christiaan Leinweber 73 j., echtg. van H. G. Dijk. Jan Buis 2 m. Elisabeth Johanna Schoenman 6 m. Hoogland. Geboren2 Aug. Batha Johanna dochter van G. van de Bor en Bartha Veldhuizen. Hendrik zoon van Maria Kroon. Overleden: 3 Aug. Aleida Willemijntje van Zoeren oud 2 maanden. Lcusden. Geboren: 3 Augs. Hendrica, dochter van Peter Ter Maaten en Maria Wolfs winkel. 2 Aug. IJsbrand, zoon van Jan Boersen en Theodora Zwanenburg. 7 Augs. Johannes Hermanus Cornells, zoon van Johannes Hermanus Cornelis Haarmeijer en van Geertruida Schuurman. Woudenberg. Geboren: 3 Aug. Klasina Cornelia, d. van Jan van Beek en Geertje van de Peut. 6 Aug. Jan Albertus, z. van Albertus Bruggink en Jacoba Petronella van 't Boveneind. Anton, z. van Reijer Jetten en Geurtje Zwart. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 10 Aug. 1900. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 10afO.Peren 10.a f 0. Nieuwe a&rdapp. f 0. a 10 ZauiJuardapp. 12.a f3 Hoendereleren f3 80 a f4.10 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Doler f l.00 a f 1.30 per kilo. Mar garine f0.-r a f0.Zoetem. kaas f 0. Kippen f0.60 a fO.OO Kuikens f0 afO.Piep kuikens f0.25 if050 Ganzen f00 f00.Eenden f0.60 a f 0.90 p. st. Jonge fO.OO afOOO Hazen 10.a 10 Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f0 30 a f0.60 Duiven fO.OO a fO.OO paar. Magere varkens f 12 af 18.Varkens voor ezport f a f Zeugen f 40.f 50.Biggen f6.a f 10.Schrammen f 00.i f00Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f 000.Kalfkoeien f 000 a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstiercn f 000,a f 000. Ondertrouwd f ARIE SCHIMMEL \SUSE E.JJJEEÏER. AMEKSWOTtf)~9 Aug. 1900. v Gehuwd W. A. y.YLENBERG'; ft en f SL veder- ïank zeg- ?oor de veTe"Trewjj*eH-"van barfnTTp.-|ipirl pti yriavfffTvf-linp dezer dagen ondervonden. en M. D VÉ.I GRASWINCI die, odk nanjens hunnq/ zijdsc/e betrekkingen, gen Amersfoort, 9 Augustus 1900. Kasssiers, Cojitmisaionnaira in Effecten. Effecten, Coupons, Buiten- landsch' gold, Prolongatiën, Beleeningen, Incasseeren en ver- schaflfcn van Wissels oijjiiiGIen- en Buitenland. KantoorMniirbuizeii 288. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Donder dag 16 Augustus 1900, des avonds 5 uur, in het koffiehuis 11 De Faam" aan den Ham te Hoogland bewoond door J. VAN WESTERLAAK, publiek Onder de gemeente HOOGLAND. No. 1. Een Sa3Do»lH BOEREN- HOFSTEDE, aan den Zevenhuizerweg bestaan de in Bouwmanswoning met achterhuis, Schuur, Bakhuis, Hooibergen, Erf Tuin, Boom gaard en Weiland, ^trekkende tot aan de Wetering, groot 5.0825 hectaren. No. 2. achter het vorig perceel en gaande tot de Hoogesteeg, groot 4.3580 hectaren. No. 3. Een perc. aan den Zevenhuizerweg tegen over perceel 1, groot 3.2720 hectaren. No. 4. aan den Zevenhuizerweg naast eigendom vain R. W. A. van de Burgwai., groot 2.6390 hectaren. No. 5. achter het vorig perceel, strek kende tot eigendom van H. Ved- der, groot 2.3300 hectaren. No. 6. naast het perceel 4, groot 1.2768 hectare. Alles in ejgen gebruik bij de erven G. Tijmense ook genaamd Aaetsen. Afzonderlijk en in massa's. Aanvaarding hij de betaling der kooppenningen op 1 Decem ber 1900. J Breeder hij biljetten /erwijl nadere informatiën ten kantore van voornoemden notaris VOS, alsmede ten Kantore/ van den notaris KNOPPERS' te Amers foort. DE NOTARIS te Amersfoort- zal op Vrijdag 17 Augustus .1900 des middags 12 uur in het Hötel »DE VER GULDE ZWAAN" aan de Utrechtschqstraat te Amersfoort publiek 8 perceeleu (2e snede) in ^Dïi'ZUREMAAT" aan de rineJVxLe Eèm onder Baarn. Aanwijzer P. v£in Hoornen aan het Zuidereind' aldaar. Voorts 7 perceelen. te Lelde en aan den Lagètaweg onder Amers foort tegenover den MolenAan wijzer Ti OSJIABRUGGE ih het Lazarushuis pldaar. Betaling kéoppenninggh op 1 October 1900u f Society ^nony me. 1.40 de Liter bernando flescli iporzien van bet kf. van haael ROOS7"Bxfl£fflölch 4 f L«0. Cognac op flepBClicu in diverse prijzcjr Uitsluitend verkrijgbaar bij: th. h (l.otandsen, amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2