BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Officiëele Publicatiën. koningin Victoria gebracht. De prins was op zijn reis vergezeld door zijn gemalin, doch hoewel dit zou duiden op een louter beleefdheidsbezoek, meent men dat in een langdurig onderhoud, dat de broeder van den Duitschen keizer met den Duitschen gezant te Londen heeft gehad, de Chineesche quaestie grondig is behan deld. Een telegram uit China. De minister van buitenlandsche zaken ontving Woensdagavond van den heer Knobel, minister resident te Peking, het navolgend telegram «Chefoo, 4/9, 10.30 voorrn. Vertrek met kruiser Holland naar Shanghai, zal aldaar wachten op uwe eventueele instructiën en zoo spoedig mogelijk per brief verslag zenden. Duysberg bij mij. Knobel." Men veronderstelt dat de heeren Knobel en Van Duysberg met de Rus sische legatie en escorte naar Tientsin zijn gegaan en van daar het telegram per bode naar Takoe-Tsjiefoe is ge zonden. Ilcideontginning. 't Is nu een jaar of vijf geleden, dat in 't arme Schoterland begonnen werd met het ontginnen van eenige hectaren heidegrond en het bouwen van hoogst eenvoudige boerenwonin gen. De bekende menschenvriend uit Amsterdam, de heer P. W. Janssen, verschafte daartoe de- noodige gelden en een Commissie onder den bekenden Fries, den heer Van Zwinderen Bak ker beheerde de zaak. Uit een waardeerend artikel in het Handelsblad vernemen wij, dat thans te Jubega Schurega woningen zijn verrezen, elk met een hectare bouw en weiland, bewoond door gezinnen, die, op enkele na, goed vooruitgaan en dus van armoe, gaandeweg tot onafhankelijkheid en een zekere mate van welvaart kunnen komen. De woningen met het bijbehoorend land komen per stuk op f 1000 a f 1200 en brengen 40 a 50 gulden huur per jaar op, dus 4 pCt. Trek men daarvan het noodzakelijke voor onkosten af, dan blijft er, wel niet zooveel over orn het een voordeelige geldbeleening te noemen, maar er is toch eenige rente men denkt 2'/i pCt. en het uitgezet kapitaal is dus niet onvruchtbaar. Zoo behoort het; goede degelijke hulp rnoet zich ten slotte zelve dek ken en ophouden philantrophie te zijn. Rotterdam, G September 1900. Een groote havenstad als de onze heeft nevens de groole voordeelen ook het niet onbeduidende nadeel, dat ze meestal een eerste entree is voor besmettelijke ziekten, die in andere groote havensteden heerschen. Vooral, nu de wereld verontrust wordt door de ernstige berichten uit Glascow dient hier de aandacht aan geschonken te wordende N. R. Cl. deed dit reeds in misschien wat al te angstverwekkende bewoordingen! Toch is het gevaar, dat de ge vreesde pest naar elders wordt over gebracht groot, en dan is, zooals reeds gezegd, een havenplaats de meest kwetsbare plek van een land; want niet alleen die ééne plaats is er mee gemoeid, doch zou het onge luk willen dat een besmettelijke ziekte van zoo ernstigen aard als de pest naar elders overgeplant werd, dan is de kans maar al te groot dat zij zich snel zou uitbreiden. Wat is of wat wordt er nu tegen gedaan van Regeeringswege? Welke maatregelen zijn of worden er genomen'? Deze vraag niet slechts van belang voor Rotterdam, doch voor ons gansche land moet met een onwetend schouder ophalen be antwoord worden. Wij verlrouwen dat de Regeering de noodige stappen heeft gedaan tot wering der gevreesde ziekte, doch het zou meer geruststelling zijn, indien we wisten waaruit een en ander be stond. Dan dreigt er nog een gevaar; de ziekte is bij ons gelukkig zóó uit- heemsch, dat de medische faculteit slechts in theorie er van weet, ja zelfs moeielijk de diagnose er van zal weten vast te stellenwaarom niet reeds lang evenals andere landen eenige onzer bekwaamste specialitei ten opgedragen zich met het verloop etc. der ziekte vertrouwd te maken? Het spreekwoord «langzaam maar zeker" is hier stellig misplaatst Want nogmaals niet alleen Rotterdam, maar het geheele land heeft er belang bij, al valt het niet te ontkennen, dat het eerste gevaar in 't bijzonder Rotterdam bedreigt! R. Uit Baarn meldt men, dat de geheele lijn der Soester paardentram in exploitatie zal blijven het gedeelte halte SoestdijkKerkebuurt (Soest) wordt dus niet opgebroken, zooals eerst het plan was. De remise aan de Kerkebuurt wordt nu belangrijk vergroot. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Unie-collecte hier te stede ge houden heeft opgebracht f292,59. Was er in de laatste drietal jaren eenige vooruitgang te bespeuren, thans is het bedrag weer beneden de gewone ont vangst gekomen. Maandagavond acht uur zal de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs een buitengewonealgemeene vergadering houden. Op de agenda komen onder meer voor verkiezing van een een bestuurslid (vacature Mr F. D, Graaf' Schimmelpenninck) en wat wel het belangrijkste is«voor stellen in zake het oprichten van een inrichting voor meer uitgebreid lager onderwijs.Wij wekken de leden ten zeerste op ter vergadering te komen daar de te nemen besluiten van groot gewicht zijn, voor ons Christelijk on derwijs te dezer plaatse. Wij willen niet vooruit lopen op de te behandelen za ken, doch meenen den leden een ern stig onderzoek der voorstellen te moe ten aanraden en het nemen van een overijld besluit te moeten ontraden. De heer J. Endendijk Gouver- nements-onderwijzer der Zuid-Afri- kaansche Republiek, een in Transvaal zeer bekend man, die tijdens zijn langdurig verblijf aldaar zeer veel gedaan heeft voor het behoud der Nederlandsche taal (getuige zijn warme propaganda voor de «Vereniging tot Vereenvoudiging van onze Schrijftaal" en zijne medewerking aan allerlei hollandsche bladen) is, na deelgeno men te hebben aan verschillende ge vechten in Natal, door de Engelschen met «gedwongen verlof" gezonden naar Nederland. Per «Howarden Castle" kwam hij hier aan en al spoedig gaf bij toe aan het dringend verzoek van velen zijner vrienden hier ter stede, die niet nalieten hem te bewegen ook in rui mer kring mee te deelen van zijn vele ervaringen, opgedaan in het land, dat zoo zeer terecht ons aller aan dacht trekt. Aanstaanden Dinsdagavond nu zal hij in de groote zaal van «Amicitia" een en ander meedeelen over den oorlog, en we durven verzekeren.dat hetgeen hij te zeggen heeft, evenals de wijze waarop hij het zegt, allen die hem gaan hooren ten zeerste zal interesseeren. «Wat wij van den oorlog weten, is door Engelsche censoren besnoeid of uit brieven die alle zeer voorzichtig geschreven werden. De heer Enden dijk nu maakte den oorlog zelf mee en weet er dus heel veel leerzaams over te vertellen. We durven er dan ook wel bijvoe gen, dat de zaal zeer goed bezet zal zijn. Een advertentie in dit nummer geeft inlichtingen over den toegangsprijs, die zoo laag mogelijk gesteld is, op dat ieder zou kunnen komen. In de pauze zal gelegenheid gege ven worden om met handteekening te verklaren zich aan te sluiten bij de Beweging in Frankrijken Duitseh- land voor het behoud van de onaf hankelijkheid der Boeren. De handteekeningen worden ver zameld op lijsten, daartoe verstrekt door het Perskantoor van het «Alge- meene Nederlandse!) verbond" te Dordrecht, dat reeds op verscheidene plaatsen in Nederland arbeidt. Woensdagmiddag, toen de troe pen alhier in garnizoen op de heide regimentsoefeningen hielden, ver scheen H. M. de Koningin te paard met gevolg en bleef geruimen tijd de manoeuvres gadeslaan. Blijkbaar had II. M. last gegeven dat Hare komst geen stoornis zou brengen in de oefeningen, daar den militairen geen gelegenheid werd ge geven H. M. te begroeten. De Koningin was in het wit ge kleed. Tot Kerkvoogden van de Ned. Hervormde Kerk zijn benoemd de hee ren mr. P. J, F. van Voorst Vader en jhr, mr. B. W. Th. Sandberg, en zulks in de vacturen, ontstaan door hot bodanken als lid van dat college door de heeren mr. F. D. graafSchiin- melpenninck en J. .1. Kleber. Het provinciale comité van anti- revolutionnaire Kies-vereeriigingen heeft zich aldus geconstitueerdde heer J. FT. de Waal Malefijt, te Acht tienhoven, Voorzitter; K. A. Grondijs te Utrecht, Secretaris; ds. .1. Buiten huis, te Vreeswijk, Penningmeester, en de heeren mr. A. W. van Beeck Calkoen en H. J. de Ligt, asessoren. Alhier is onder den naam «Een dracht" eene gymnastiekvereniging opgericht, aanvankelijk met 15 leden. Directeur den Heer Dumoulin. Het be stuur bestaat uit de Heeren P. IJzen- doorn, Voorzitter; Joh. M. Grenzen- berg, Secretaris; A. Meijer, Penning meester en F. A. W. Volmcr Com missaris. 364e STAATSLOTERIJ. Yierde klasse. Trekking van 5 en 6 Sept. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1000 op No. 6138. Prijzen van f 65. 592 611 3067 3078 6104 6579 6646 12103 14760 14772 14776 14846 14857 16809 16823 16839 16848 16856 16863 16871 17231 17247 17266 18513 18529 18559 en 18560. Te zamen 28 prijzen. Volgende trekkingen geschieden17, 19—21, 25—28 Sept., 1, 2, 4, 5 en 8—12 Oct. De vijfde klasse bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot de navolgende prijzen1 van f 100.000, 1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5.000, 1 van f 2.000, 3 van f 1500,55 van f 1000, 65 van f 400, 70 van f 200, 170 van f 100 en 3730 van f 70. Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar, f3,50 per Theorie en practijk. Het volgende wordt aan de «Ass. Ct." als historisch medegedeeld: A en B zitten (als meer gebeurt in den spoortrein in een coupé «niet rooken" deftig te dampen. Daar ver schijnt de conducteur. «Uw naam, heerrren De heeren smijten hun sigaren weg en trachten den conducteur te over reden het dezen keer er bij te laten. Vooral A poogt hot hart van den beambte te vermurwen. Te vergeefs. «Strenge orders, heeren Nadat de beambte zijn plicht vol bracht, en rapport vandeovertreding gemaakt heeft, trachten de heeren mekaar te troosten over dit incident doch A. is niet op zijn gemak te brengen. Hij wordt beurtelings bleek en rood. B zegt: «Maar kerel, wat mankeert je toch zit daar nu niet over te ma len, de kop hoeft er niet af, een paar guldens boete, en daarmee uit." «Ja, zie je", antwoordt A, «dat is het 'm niet, maar je weet, ik ben president van de vereeniging XX, en nu is juist voor eenigen dagen uit den boezem onzer vereeniging een mede door mij ondergeteekend adres verzonden aan den directeur-generaal met verzoek om op het rooken in niet rook coupé's strenger toezicht te doen houden liet drama te Apeldoorn. Donderdagmiddag heeft de begrafenis plaats gehad van het echtpaar Zack te Apeldoorn. De moord en zelfmoord moeten reeds Dinsdagmorgen geschiedt zijn. Een voorbijganger heeft toen in de villa hooren schieten. Geen enkele koets volgde de twee lijkwagens, doch vele nieuwsgierigen waren voor het huis saamgescholen. Het »Vad." bevat de volgende hij zonderheden omtrent deze treurige zaak «De heer en mevr. Zack, geb. Du- sault, leidden aldaar een genoeglijk leven. De heer Z. had vroeger met een sleepdienst Leiden-Rotterdam, een niet onaanzienlijk vermogen vergaard en zich uit de zaken teruggetrokken. Door welke oorzaken is nogonbekend doch vermindering van inkomsten, zoodat hij zich genoodzaakt zag de villa voor een minder eonfortabele woning te verwisselen, moet de oorzaak van het drama zijn. De echt was kin derloos gebleven. De dienstboden had den een paar dagen vrij-af en van deze afwezigheid maakte de heer Z. gebruik om zijn wanhopig plan ten uitvoer te leggen. Toen de dienstmaagd, Dinsdagavond thuiskomende, geen gehoor ontving, en bij de buren navraag doende naar het vermoedelijk verblijf van mijnheer en mevr. Z. daarop-geen enkele aan duiding ontving, zijn, nadat de meid- daarvan ter plaatse, waar dit behoort te geschieden, van haar wedervaren kennis had gegeven, de burgemeester van Apeldoorn met een inspert »ur van politie en een zuster van mevr. Z. door een raam aan de achterzijde der villa naar binnen gegaan. De kamers door gaande, vonden zij allereerst den fraaien hond doodgeschoten op den grond liggen. Alvorens het onderzoek verder voort te zetten, werd de hoofd ingang bezocht, en deze goed gesloten bevonden, en daarna op de slaapkamer gekomen, vonden zij het echtpaar zielloos naast elkander te bed liggen Mevr. Z. met 2 kogels door de slapen, de heer Z. met éen kogel in het voor hoofd getroffen. De zuster heeft verklaard zeker te weten dat mevr. Z. onkundig was van den achteruitgang van de zaken van den heer Z., aangezien zij (de twee zusters) geen geheimen voor elkander hadden. De nalatenschap wordt op 20 a 30 mille geschat." Ontsporing bij Eist. In den vroegen ochtend van Don derdag heeft nabij Eist een déraille ment plaats gehad. De »N. Arnh. Cl. heeft een kijkje genomen en meldt nu het volgende Dat het met den treinenloop niet in den haak was bemerkten wij al op het station waar reizigers voor de richting Nijmegen het heel druk had den over het ongeluk bij Eist dat hen belette hun reis voort te zetten. Het meest teleurgesteld zullen echter wel wezen de reizigers die vroeg met den pleiziertrein van de Hollandsche spoor naar Amsterdam dachten te vertrekken en aan het station vernamen, dat de trein niet vertrekken kon. De meesten gaven hun reis op en wisselden hun kaartjes aan het loket tegen geld in. Het verkeer met Nijmegen was des morgens geheel gestremd De trein van 10.50 ging niet verder dan tot Eist en het was met dezen trein dat wij op de plaats van het onheil aan kwamen. De ontspoorde trein een goede rentrein bestemd voor Rotterdam, hoofdzakelijk kolen vervoerende versperde den weg over de geheele breedte. De op en door elkaar ge schoven wagens vormden een barrière, die men niet zonder veel moeite zou kunnen verwijderen. Van een kolenwagen waarvan de zijwanden geheel zijn versplinterd was de inhoud langs de helling van den spoordijk gestort. Andere wagens, eveneens meerendeels ledig, waren zoodanig bekneld geraakt dat zij mid dendoor braken. Van de ijzeren kolenwagens hingen de zijwanden als aan flarden gescheurd. De eenige veewagen van den trein, tusschen de kolenwagens staande, lag thans boven op een paar andeie wa gens verbrijzeld. De wagen bevatte pl. m. 60 varkens waarvan meer dan de helft bij de ontsporing gedood werd. Slechts enkele wagens zijn vrijwel onbeschadigdzoo een bagagewagen en een paar kolenwagens van het achterste gedeelte van den trein. De beschadigdo locomotief heeft men in den loop van den morgen weer in het spoor gezet. Bij onze komst was men bezig met den tender op de rails te plaatsen. Menschenlevens zijn bij dit ongeluk niet te betreuren Van het geheel krijgt men veeleer den indruk van een botsing dan van een ontsporing. Te twaalf uur lagen alle wagens nog over den weg; geen muis kon er door. Men heeft in der haast met wat planken langs den spoordijk een af gang gemaakt voor de reizigers naar De Vork, die even voorbij den ver nielden trein bij een overweg kunnen instappen. Van conlróle van plaats biljetten was met het oog op het groote aantal reizigers en de vele nieuwsgierigen, waaronder vele fiets rijders, geen sprake. Van de oorzaak van het ongeluk konden wij niets te weten komen. De trein ontspoorde bij een wissel, toen het nog schemerlicht was. Een gevaarlijk «heer". Omtrent het gebeurde met een in woner van Tiel, die tijdelijk in Den Haag vertoefde en aldaar de dupe is geworden van een zg. kwartjesvinder, die hem door bedrog ellecten ter w-aarde van f 2700 heeft afhandig gemaakt, wordt nader vernomen dat de Gel- derschman te Scheveningen had ken nis gemaakt met den bewusten per soon, die toen hij in 't gesprek van den buitenman vernam dat deze eenige effecten had waarvan hij niet precies de waarde wjst, dezen aanbood de effecten voor hem na te zien. De ge dienstige, die door zijn deftig voorko men vertrouwen inboezemde, nam eenige dagen later de effecten te Tiel in ontvangst en liet daar de eigenaar een «stukje" teekenen dat hij volgens zijn beweren noodig had om voorden bezitter te kunnen handelen, Toen de buitenman Woensdag te te 's-Gravenhage zijn geldswaardige papieren terugvroeg, was de «heer" daartoe niet bereid, en beweerde de effecten te hebben gekregen. Ten be wijze hiervan toonde hij aan de politie die van het voorgevallcno in kennis was gesteld, het papiertje, waarbij de eigenaar van de effecten verklaart deze aan den bewusten «heer" te hebben gegeven. De buitenman ontkende dit ten stelligste. Aan het politiebureau heeft de «heer" later onder protest de effecten achter gelaten. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort vestigen de aandacht van belanghebbenden op de «Verordening tot wijziging en aanvulling der bouw verordening, afgekondigd 30 Januari 1896", afgekondigd den 20 Augustus 1900 en ter Secretarie verkrijgbaar, en wijzen er speciaal op, dat thans de bepalingen der bouwverordening niet op een deel, doch op de geheele gemeente toepasselijk zijn herinneren voorts aan de bepaling van art. 6 quater, luidende: Het is verboden na 1 Januari 1901 privaten of privaatputten te hebben, welke in openbare wateren uitloozen. Gedaan te Amersfoort, den 6. Sep tember 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Kostelooze-luenting. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134); brengen ter kennis van belang hebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten en tweeden Maandag van de maanden Januari, April, Juli en October, tel kens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde localiteit gelegen in wijk F, Breedestraat No. 21. Gedaan te Amersfoort, den 7. Sep tember 1900. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris B. W. Th. SANDBERG. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 30 Aug. tot en met 6 September. GeborenAdrians, d. van E. Mulder en C. Groen. Petrus, z. van R. van den Burg en G. de Visser. Hendrik, z. van P. Berendse en E. van Kommer. Albert z. van A. Vial en J. Klok. Hillegonda Willemina, d. van J. F. Sleurink en H. Er- mers. Bernard z. van E. Elbertsenen W. van Straten. Gerrit Jan Hendrik, z. van A. te Kulve en J. van Lejjenhorst Anna Petronella, d. van F. O. A. Gohlieke en M. van Eek. Affjda, d. van J. Tommei en A. van der Velden. Jan, z. van A. van de Geest en J. van den Bor. Hendrika d. van J. Zeggelaar en J. van de Kletersteeg Maria Catharina, d. van J. A. Laurijsen en H. van Wessum. Hendrikus, z. van H. Pas en P, Alffrink. Geertruida Clazina d. van J. van der Linde en L. Hof. Cor nells, z. van A. de Graaf en M. van Dasse- ler. Johanna Elisabeth, d. van H. J. Reems en G. Donkers. OndertrouwdP. Timmerman en G. te Kulve. GetrouwdB. Smits en C. de Greef C. J. Weijmer en W. J. Huisman. OverledenGijsbertus Voorburg 66 j. echtg. van G. Schoonderbeek. Hendrik Lancee 3m. TrijntjeVeenendaal 16 d. Wilhelmus Lambertus van der Heiden 11. m. Sophia Lancee 3 m. Dirk Broek man 16 m. Willem Hijmering 3. m. Wilhelmina Geertruida Meijerink 10m, Gerarda Epskamp 1 m.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2