GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Advertentie n. - COGNAC.FINS BOIS die in Nederland met het geven van eenig schoolonderwijs belast zijn. In dit nummer zet het hoofdbestuur uit een, wat naar zijn meening door de Nederlandsche Onderwijzers kan ge daan worden in het belang der jeugd in zake het nieuwe ontwerp drankwet Het wekt daarop allen, die aan het lager, middelbaar en hooger onder wijs verbonden zijn, op, hun hand teekening te plaatsen onder een aan de regeering te zenden adres, waarin het volgende gevraagd wordt: lste het onder controle stellen van den bierverkoop; 2de de bepaling, dat de houders van localiteiten met vergunning tot verkoop van alcoholhoudende dran ken, gebonden zijn a. niet toe te laten, dat personen beneden 18 jaar zonder geleide van ouderen in hun lokalen aanwezig zijn b. niet toe te laten, dat personen berieden 18 jaar onder zulk geleide iu hun lokalen aanwezig, alcoholhou dende di anken gebruiken, en 3de de bepaling, dat geen personen beneden 18 jaar als werkkracht in bedoelde lokalen mogen gebruikt worden. Blijkens de ingekomen handteeke- ningen heeft dit streven van het hoofd, bestuur de algemeene sympathie der Nederl. onderwijzers, zoowel van drankbestrijders als van niet-drank- bestr. Tevens verzond het bestuur in haar blad lijsten ter onderteekening door ouders, die met bovenstaande bepa lingen instemmen. Deze lijsten zijn verder voor hen, die het werk van het bestuur wenschen te steunen, op aanvraag te verkrijgen bij den heer Th. W. v. d. Woude, Houtmankade 99 Amsterdam. Ook aan het bureau van dit blad ligt een exemplaar ter inteekening. De najaars examens in het Boek houden, de Handelscorrespondentie in de moderne talen en de Stenografie voor de praktijk van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedien den in Nederland zullen, hij voldoende deelneming, plaats hebben op 24 en 25 October a.s. des morgens te 9 ure. Aanmelding tot uiterlijk 10 October a.s. bij den Heer W. C. deGraaff, 2e Jan Steenstraat 107 te Amsterdam. Kegelen. Zaterdag-voormiddag 8 September 1900 heelt de opening plaats gehad van den «Eersten Kampioenskegelwed- strijd in Nederland", uitgeschreven door de Sociëteit Kegelvereeniging «Strijdlust" te Tilburg aan het Wil- helminapark, onder groole opkomst van Heeren Kegelaars en belangstel lenden. De Voorzitter van «Strijdlust" tevens vertegenwoordigende de Ver eeniging totbevorderingderKegelsport in Nederland bood na een kranigen speech van den onder-voorzitter den eerewijn aan. Hierna werden eenige bijzondere bepalingen voorgelezen, die niet in het reglement zijn opgenomen, waarin o m. het volgende voorkomt. «De banen zullen dagelijks door eene commissie worden nagezien en in denzellden toestand worden ge houden als bij de opening n.l. zuiver vlak." Hoewel in beide dagen reeds tamelijk gebruik is gemaakt van kegelen is de stand dor punten slechts 39 in 6 worpen. Ieder deelnemer betuigde zijne tevredenheid over de goede regeling en banen enz. Het leggen der banen doet dan ook den Heer A. W. v. d. Bruggen te 's Bosch alle eer aan. Naar wij van vertrouwbare zijde nl. van een lid der Regelings-com missie hebben vernomen is het te voorzien dat de deelname de twee laatste dagen zoo groot zal zijn, dat het te vreezen is dat niet eenieder zal kunnen wer pen wanneer de wedstrijd op den aangegeven tijd afloopt. «Strijdlust" zal evenwel middelen beramen, dat eenieder die ivenscht deel te nemen daarvoor de gelegenheid zal worden gegeven. Wij wenscben «Strijdlust" het beste succes en veitiouwen dat Heeren Ke gelaars door groole deelname zullen toonen geheel in te stemmen met het doel dat «Strijdlust" beoogt n.l.de kegelsport hooger op te voeren. Tot Algemeene Secretaris van den Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik, is benoemd de heer W. C. van Haeften te Utrecht. liet Centraal-Bureau van den Volks- bond wordt gevestigd in Utrecht. Door de Concertdirectie de Al gemeene .Muziekhandel v/h Stumpfl Koning te Amsterdam worden voor het a.s. winterseizoen de volgende Tourneé's en Concerten voorbereid: In October. Concerten met Marie van Gelder, Zangeres; Het Berliner Vocaal Kwartet en Max van de Sandt Tianist. In November. De Meininger Hof kapel-onder leiding van Fritz Stein bachGeorg en Lillian Henschel. Het Schörg-Kwartet uit Brussel. In December. Het Hollandische Trio bestaande uit de Heeren van Veen van Lier en Bos te Bei lijn, Messchaer en Röntgen. In Januari. Carl Mayer uit Schwe rin, Blaser-Vereinigung fiir Kammer mlusik uit Keulen. In Februari. Tilly Koenen en Ant Tierie. In Maart. Franz Ondricek en S Liebling. Verder pianoavonden met Henriette Schelle, uit Keulen; Raoul Pugne uit Parijs, Rud. Loman uit LondenDirk Schiifer uit den Haag; Joh. de Veer en Joh. Wijsman uit Amsterdam. Onderhandelingen zijn nog aange knoopt met Jan Kubelik, Violist; het Rosé Kwartet uit Weenen, Félix Moltl en Mevrouw MottlStandhart- ner. Binnenkort verschijnt een pro spectus waarin nadere bijzonderheden PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij Kon. besl. is do heer Mr. H. Th. 's Jacob benoemd tot school opziener in het arrondissement Rhenen Het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, houdende verzoek te bevorderen dat afdoende wettelijke maatregelen tegen de vervalsching van in den handel voorkomende vee voedingsmiddelen worden genomen In haar 89e openbare vergade ring, gisterenavond gehouden door de Kamer van Koophandel, werd besloten de missive van den «Ned. Werkgevers bond" in zake arbeids- en rusttijden te verzenden aan de commissie ad hoe. Onder dankzegging werd aan vaard het antwoord van het gemeen tebestuur op het request de Kamer nopens de, in verband met de tegen woordig grooteretonnenmaat der sche pen, onvoldoende bevaarbaarheid van de Eemhaven de Kamer behield zich voor op de zaak terug te komen, zoo mogelijk om te bereiken het uitdie pen van de haven en het bouwen van nieuwe kaaimuren. De Kamer steunde het bekende adres van de «Vereeniging van han delaren te Groningen" nopens de ont- werp-drankwet. Hierna hoorde de Kamer in besloten zitting een aantal industrieelen over het al dan niet wenschelijke van de oprichting van Kamers van Arbeid a. voor de bouwvakken, b. voor de genotmiddelen, welke door werklieden vereenigingen zijn aangevraagd. In eene volgende zitting wordt het rapport overdeze enquête vastgesteld. Maandagavond vergaderde de «Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs" in een harer lokalen in de school aan de Korte Gracht. De vergadering was goed bezocht. Gekozen werd met algemeene stemmen tot Bestuurslid Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck inplaats van Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck die be dankt had wegens vertrek naar Baarn De uitvoerige bespreking over een inrichting voor meer uitgebreid lager onderwijs leidde tot geen resultaat. Besloten werd nadere voorstellen en rapport af te wachten van het Be stuur. Donderdagavond vergaderde de propagandaclub «Groen van Prinste- rer" Mededeeling werd gedaan dat het Bestuur zich door milde bijdragen in slaat gesteld zag dezen winter de gewenschte propaganda temaken. Be sloten werd reeds in de eerste helft der volgende maand een lezing te doen houden. Het comité in Nederland, dat zich aansloot bij de internationale be weging ter handhaving van de onaf hankelijkheid der Boeren-republieken wordt gevormd door dr. H. F. Jonk man, te Utrecht; jhr. mr. J. E. Huy- decoper van Maarseveen en Nichte- vecht en mr. C. de Wilde Jr., aldaar; dr. H. J. Kiewiet de Jonge en Chr. F. Haje, litt. docts., te Dordrecht. De briefwisseling geschiedt aan het adres van den laatstgenoemde, Pers kantoor «Algemeen Nederland Ver bond" te Doidrecht. Correspondent van hel plaatselijk comité alhier is ds. A. M. Donner, Weverssingel, die gaarne bereid is, alsnog handteekeningen op de lijsten van adhsesie te ontvangen. Ds. A. E. L. W. Romer emiritus- predikant te Utrecht, hoopt aanstaan den Zondag voor te gaan bij de gods dienstoefening in do Luthersche kerk alhier. De Dinsdag vastgestelde Kiezer lijst voor de Kamer van Koophandel en Fabiieken telt 201 namen, dus 17 meer dan ten vorige jare. Ritmeester M van Kuyk, com mandant van het eskadron ordonnan sen, is benoemd tot officier in de orde van de Leeuw en de Zon van Perzië De bataljons van het 5e Regi ment infanterie welke aan de najaars oofeningen van de 2e Divisie Infanterie in Overijsel deelnemen, zullen op Woensdag 19 September a.s. per extra trein naar het garnizoen terug- keeren en wel het le bataljon commandant Majoo; Van Buuren om 10.15 vm. het 2e bataljon commandant Luite nant-Kolonel v. SteenhardtCarié, om 11.54 vm. het 4e bataljon commandant Majoor Nauta Pieter om '1.30 nm. en; de Regiments.Staf, het muziekkorps en het 3e bataljon commandant Lui tenant-Kolonel Van der Horst Bruijn om 3.45 nm. De navolgende onderofficieren van het 5e Regiment infanterie, allen leerlingen van den Cursus, zijn op 1 October a.s. toegelaten tot den Hoofdcursus te Kampen ter opleiding voor den Officiersrang: Sergeanten J Busquet, G. Menken, L. A. C. Duuring, J. A. C. van Andel, F. Ruinen, S. Garnade, F. M. Billroth en 1. Kosman De cadetten van de Koninklijke Militaire Academie die bij het 5e Regiment infanterie zijn gedetacheerd worden den 20 September a.s. van hunne detacheering bij genoemd korps ontheven, en zullen alsdan in het genot van verlof worden gesteld tot 1 October d.a.v. waarna zij weder bij de Academie moeten present zijn. Bij het nazien der dakgoten van de St. Joriskerk bleek het den daar mede belasten loodgieter dat daai uit eene aanzienlijke partij lood was ont vreemd. H.H. Kerkvoogden, van een en ander in kennis gesteld, riepen de hulp in der politie om de daders op te sporen, en mocht het deze inder daad na weinige dagen gelukken de hand op hen te leggen, zoodat zij hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. Te Scherpenzeel zal eene ver eeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer worden opge richt. Vesuvius. Sedert eenige dagen is de Vesuvius weer aan het werken. Reusachtige gloeiende steenen worden hoog in de lucht geslingerd. Vele reizigers komen het indrukwekkende schouwspel be wonderen. Smokkelaars gevangen. Uit Osnabrück wordt gemeld, dat op de Hollandsch-Duitsche grens bij Neuenhaus een twintigtal Nederland sche smokkelaars zijn gevangen ge nomen. De vangst is alleen gelukt doordat rnen ze in een hinderlaag gelokt had. Zij zitten nu in de gevan genis te Osnabrück en worden be schuldigd dat zij sedert jaren een stoutmoedigen smokkelhandel in vleesch hebben ,gedreven. Uit Sympathie voor de Boeren. Een bankiershuis te Amsterdam heeft aan den opperbevelhebber Botha en aan denrBoerengeneraal Christiaan de Wet, ter uitdeeling aan hun sol daten, een bedr.ag van ƒ4750 namens een in Rusland vertoevende Zwitscher- sche burgeresse, per telegraaf over gemaakt. Dc Kindermoord te Tilburg. Er is thans weder een getuige in deze zaak gehoord, die zoo het ver haal waar is, iets meer licht geeft in het duister. De meid van een melkboer te Til burg, zoo schrijft de Tijd, ontmoette op den dag van den moord het jeug dige slachtoffer te circa half elf. Zij kende Marie Kessels. Toen het ongelukkige kind haar gegroet had, zag zij het eensklaps gaan naar de overzijde, naar de deur der kerk. De meid zag daar den koster en een man in witten kiel. Zij zag het meisje met den koster de kerk ingaan en den man met de witten kiel (naar alle waarschijnlijkheid den schilder) de deur dichtdoen. Toen zij later vernam, dat het kind verdwenen was en de koster was gearresteerd beving haar zulk een schrik om in de zaak te worden betrokken, dat zij haren dienst vorliet en zich bij een boer in de Peel verhuurde. Het zwij gen schijnt haar echter te machtig te zijn geworden, zoodat zij ecni dagen geleden de geschiedenis ver haalde aan den boer bij wien zij in woonde. Deze vertelde een en ander in het stalionskoffiehuis te Helmond waardoor de kastelein daar, opmerk zaam geworden, de zaak aan depolitie mededeelde, die daarop genoemde meid in verhoor nam, waarin zij bovenge gemelde verklaringen aflegde. Ieder zal het gewicht dezer getuigenis in zien en, als die waarheid bevat, aan de schuld van beide verdachten niet meer twijfelen, zoodat. de misdaad die aanvankelijk werd verondersteld door één persoon gepleegd te zijn aan twee personen zou moeten worden ten laste gelegd. Volgens de N. Til. Cl. is echter bij onderzoek gebleken, dat jammer genoeg ook hier meer fantasie dan werkelijkheid in het spel was. Nog steeds zetten justitie en politie hare onderzoekingen met allen ijver voort, en het blad kan er niet genoeg op aandringen, dat toch ieder, die ook maar het minste met betrekking tot deze zaak meent te kunnen mede- deelen, daarvan onverwijld aangifte gelieve te doen. Onder de getuigen, die gehoord zijn moet een persoon geweest zijn, die den schilder Mutsaers zeil belangrijke dingen heeft hooren zeggen, ten over staan van eenige vrouwen. 'tWas 's namiddags (Woensdag) even vijf uur, en er was nog niets bekend van eenige ontdekking. De schilder Mutsaers zeide toen reeds, dus twee uur voor de ontdekking van het lijkje op de gewelven der kerk »'t Is toch verschrikkelijk. De kleeren van het arme kind zijn ge vonden in de verwarmingsbuizen van de kerk. En waar 't kind is, weet ik ook wel. Dat ligt boven op de hols balken." Zou dit ook geen fantasie zijn voor het grooter deel. Op de Bossche kermis had men de onkieschheid te vertoonendeportretten van den koster van de kerk uit den Noordhoek te Tilburg verdacht van den moord en van het ongelukkig meisje zelve. De burgemeester heeft die vertooning echter verboden. De trein van Utrecht welke te 11.25 's nachts te Zwolle moet aan- omen arriveerde Donderdagnacht eerst te halftwee. Nabij Putten be merkte men nl. een defect aan de machine, waardoor de vertraging ont stond. Men schrijft aan de N.R.Crt.: In 1895 vertegenwoordigde lord Ro berts het Engelsche leger bij de kei- zermanoeuvres te Stettin. Hij had zich op een zekeren dag aldaar ergens opgesteld om de artillerie-manoeuvres te zien, doch werd gewaarschuwd dat hij op die plaats zeergevaarlijk stond Zijn antwoord was: «Ik ben zelf ar tillerist en weet zeer goed te beoor- deelen of er al of niet gevaar is, ik blijf hier." Eenigen tijd daarna kwam de ar- tillere aanzetten. Lord Roberts, te laat inziende dat er wel gevaar was, kon niet meer wegkomen; hij werd omver gereden, zijn paard dood en hü zelf een heel eind weggeslingerd en gewond De Keizer vond het voorval zeer onaan genaam, doch er kon niemand iets verweten wordenlord Roberts was gewaarschuwd 1 BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 6 tot en met 12 September. Geboren: Johanna, d. van J. van Rui tenbeek en A. M. H. Hellenkamp. Hendrik, z. van H. van Grol en A. Water- koort. Gijsbertus Johannes, z. van A. van Lent en H. Koenen. Reinier, z. van K. Veeman en H. M. van 'tEnd. Theodorus, z. van W. Schimmel en G. van Zwol. Maria, d. van R. Jansen en J. van de Kuilen. Hendrik Cornelis, van C. van Boeijen en W. van Beek. Cornelis Carl Hendrik, z. van C. A. van Doorn en H. W. M. van der Putten. Jan, z. van F. Berendse en A. Schuurman. Johannes Wilhelmus, z. van B. Zwart en J. E. Seegers. Theodorus, z. van D. Wels en H. van Straten. Gerardus Albertus, z. van J. van Groenestein en E. Zonneveld. Wilhelmina, d. van T. Oostinjen en E. M. van 'tWel. Christina Maria, d. van P. van Veen en C. M. Havighorst. Jan, z. van W. G. Argelo en D. Prins. Geertruida Anto- nia Maria, d. van H. M. Verheij en A. van Nimwegen. Gerrit, z. van H. van Surksum en B. van den Brink. - Johan nes, z. van T. Heij. - Albertus Gerrit, z. van A. Elizen en G. Groenouwe. Ondertrouwd: A. P. H. J. van Weezei Errens en G. C. F. Kiepe. Getrouwd: P. Timmerman en G. te Kulve. A. H. Peters en B. G. Sleeking. Overleden: Jan Hendrik Stoekenbroek 40 j. echtg. van E. van Kouwenhoven. Een levenl. aang. kd. m. g. van J. H. Meijer en L. van Diflfelen. - Coenraad Eikelboom 2 m. Hendrikus van Dum- melen 27 d. Fredricus Wisselink 59 j. wedn. van F. Kleijer. - Een levenl. aang. kd. v. g. van A. van den Hoek en H. van Beek. Hermanus Pouwe 55 j. echtg. van A. van Keeken. Martha Bleijenburg 3 m. Hoogland. GeborenDouwe, zoon van D. Nagel en G. Malestein. Alijda, dochter van H. Kleinhoven en R. Boersen. Gerritje, dochter van H. van Beek en G. Schuur. Ondertrouwd: T. Krijnen en G. Smink. Woudenberg. Overleden: 8 Sept. Jannetje van Lun- teren, weduwe Yan Willem Dolron, 64 j. Leusden. Overleden: 11 Sept. Hendrik vanEgdom, oud 31 j., echtg. van Geertje van Leuveren. Buiten verantwoording der Redactie. Naar aanleiding van de aanbeste ding der verbouwing, perceel No. 45 van den heer Aronson, wordt het waarlijk eens tijd, om de handelwijze van aanbesteding en gunning, die zoo menig aannemer ondervindt, pu bliek te maken. Voor genoemd werk, was onder- geteekende de minste voor f2999, nu maakt echter de heer Wolfswin kel het werk, die eerst f3117 was, maar na een onderhandsche onder handeling en zonder besteks-verande ring, buiten weten van den architect om, het werk voor f 2775. Wat komt er op zoo'n manier van eene publieke inschrijving terecht? of is zoo'n handelwijze van beide partijen eerlijk te noemen. Dankzeggend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, CORN. RUITENBERG, Aannemer. Gevonden Voorwerpen. een koperen broche een groene parapluie een bonte handdoek een gouden oorbelletje een zweep een witte kinderrok een wandelstok een overhemdknoopje een bruin kinderschoentje een rijgschoen een koralen beurs. Rechthebbenden kunnen zich ver voegen aan het Bureau van politie alhier. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 14 Sept. 1900. Tarwe f 0.— Rogge f 0.Boekweit f 0. \ppelen 13.a fo.Peren f3.a f5. Nieuwe aardapp. f 0. a f0 Zandaardapp. fl.80 a f 2 25 Hoendereieren f3.70 a f 4.25 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter fl.a f 1.15 per kilo. Mar garine fl.a f0.Zoetem. kaas fO.— kippen fOGO a f0.90 Kuikens f 1.a f 1.10 Piep kuikens f0.25 a f 0.50 Ganzen f 00 f00.Eenden f0.60 a f 0.90 p. st. Jonge fO.OO afOOO Hazen f 0.a f 0 Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00. Tamrne f0.30 a f 1.00 Duiven f0.40 a f0.50 paar. Magere tarkens f 12.a f 18.— Varkens voor export fu f Zeugen f40.f 50.Biggen f6a f 4 0.0 Schrammen f 00.a f00Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00. f000.— Kalf koeien f 000 a f000.— Kalf- vaarzen f 00.— a f 00.— Os f 000.— a f 000— Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 90 heet. Appelen; 60 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 100 heet. Zandaardappelen 40000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 6 magere varkens, varkens voor expórtslageryèrt 400 biggen en 20 zeugen. Voor d^ vele bewijzèp van toegenegeqjrëid en belangstelling ontvangeji op den 31 Augustus 1.1. betuigen wij onzen hartefijken dank.,"'.' D. P^HAJ£E1&*' M. C. L. B«M1RS— Van Beek. Société Anonyms. f 1.40 de Liter tin verzegelde bemando flesch 3 van 5 Liter, voorzien van het f attejtVau Dr. P. F. van HAJ ^S. Proofflesch A f l.SQ Cognac op flesspMen in diverse prbzei^^ Uitsluitend verkrijgbaar by Th. H. G^JlflANDSEN, FOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2