NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ¥§or de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 75. Woensdag 19 September 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Nienwe Duizenfl-en-één-Naclit-yerlialen. DE ZELF-MOORD-CLUB. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In onafgebroken rij komen thans ongunstige berichten voor de Boeren uit Zuid Afrika. Met de inneming van Barberton waar French de daar nog gevangen Engolscbe officieren en man schappen beeft bevrijd, schijnen de Boeren weer door een paniek bevangen te zijn. Mag men de Engelsche be richtgevers gelooven dan is het verzet der Boeren nu volkomen ontwricht, ook al mede een gevolg van «Kruger's vlucht." Te Nelspruit en Krokodilpoort werden de Boeren volgens den cor respondent der Daily Telegraph op roerig, zij plunderden de winkels en weigerden verder te vechten. Ben Viljoen, die lijdelijk het opperbevel in de plaats van Botha heeft op zich genomen, poogde te vergeefs hen te verzamelen. Ten slotte slaagde presi dent Steijn er riïet moeite in de orde te herstellen. Pole-Carow rukt nu van Nooitgedacht naar Nelspruit op. Bij de volgelingen van generaal Botha die in het district Lijdenburg aan Buller het hoofd hebben geboden, zit de schrik er ook in. Vooral de uitwerking der lyddietbommen op de rotsen moet daarvan de oorzaak zijn, die tweemaal zoo groot is dan toen de bommen in zachten grond vielen, zoodat de Boeren nooit lang stand hielden. Ook French is, na eerst vrij hardnekkigen tegenstand ontmoet te hebben, bijna zonder verder verzet de Moodiesberg overgetrokken. Pole-Carew bezette Waterval-Onder, een van nature sterke stelling, die naar de correspondent der Daily Te legraph mededeelde, nietomgetrokken kon worden en die door 1000 goede schutters kon worden verdedigd tegen een overmacht van 50.000 man; zij werd zonder verzet ontruimd. Daarna trok Pole-Carew door een eng dal zonder dat men van deze gunstige gelegenheid gebruik maakte om hem hier tegen te houden. Verder was de aftocht der Boeren op verschillende plaalsen zoo haastig, dat zij aanmer kelijke hoeveelheden ammunitie in den steek lieten en zich groote voor raden proviand en vee lieten ontnemen. Zij wierpen zelfs kanonnen en wagens in den afgrond om te voorkomen dat deze in handen der Engelschen vielen. Als dit alles waar is, kunnen wij wel niet anders concludeeren dan dat de Boeren inderdaad ontmoedigd zijn of dat er oneenigheid heerscht tusscben de aanvoerders. In elk geval hebben zij in den laatsten tijd in het Oosten ongelukkig gevochten. Van het andere oorlogsterrein ver nemen we weer zoo goed als niets. Dat de Boeren onder De Wet, Theron, aan wiens dood men te Pretoria blijft twijfelen, en De la Rey, die nu ook weer uit den doode is herrezen, stil gezeten hebben, is niet aan to nemen, waar Roberts verleden week nog seinde, dat er geen dag of nacht voorbij ging zonder dat er aanslagen op den spoorweg werden gepleegd. Juist nu het grootste deel der En gelsche troepen in 't Oosten zich be vindt, is de gelegenheid voor De Wet en Theron veel te schoon om er geen gebruik van te maken. Het spreekt echter wel vanzelf, dat ophetoogen- blik berichten omtrent kleine neder lagen niet mogen worden doorgelaten om den indruk van het succes in het Oosten van Transvaal niet te verzwak ken. Meermalen is deze taktiek door de Engelschen reeds toegepast en dat dit ook nu het geval is kan blijken uit het feit, dat eerst nu uitCradock het bericht komt dat het Engelsche garnizoen van Schweizerrenecke, ten N. W. van Bloemhof (in 't Zuid-Wes ten van Transvaal) reeds een 14 dagen door de Boeren omsingeld is. Er wordt verder bij gemeld, dat het gar nizoen zich sterk verschanst heeft en voldoende van leeftocht voorzien is. Uit Vrijburg is een ontzetcolonne naar de belegerde plaats op weg. Niet onwaarschijnlijk zullen wij inde eerstvolgende dagen wel van meer dergelijke voor Engeland ongunstige berichten hooren. Om weer naar 't Oosten van Trans vaal terug te keeren, de Boeren schijnen zich van Nelspruit te hebben terug getrokken op llectorspruit aan den Delagoabaai spoorweg. Zij vernielden op dezen tocht de spoorwegbrug bij Krokodilpoort en verbrandden 300 spoorwegwagens terwijl zij mede de brug bij Kaaprnuiden in de lucht deden vliegen, liet is nauwelijks aan te nemen dat zij den spoorweg naar Delagoa baai nog lang zullen kunnen verde digen; om hun aftocht te dekken, zullen zij, willen ze niet door Bailer's troepen worden afgesneden, langs de Portugeesche grens noordwaarts moe ten trekken naar het Lijdenburgsche en Zoutpansbergsche. Voor zoover wij af kunnen gaan op de Engelsche be richten, staan de zaken der Boeren, in het Oosten althans, alles behalve fraai. STATEN-GENERAAL. Vereenigde zitting dei- Eerste en Tweede Kanier. Zaterdagmiddag werd in vereenigde zitting der beide Kamers uit naam van H. M. de Koningin, het zittings jaar 1899/1900 gesloten. Nadat de minister vanbinnenland- sche zaken de heer Borgesius, door een door den voorzitter, den lieer van Naamen van Eemnes benoemde com missie bestaande uit de heeren Van Boneval Faure, Kolkman, Goekoop, Laan, Kerdijk en Krap was binnen geleid, sprak hij de volgende uitslui tingsrede uit. Mgne heeren! «Voldoende aan de opdracht van de Koningin, betuig ik u HarerMajesteits dank voor de behartiging van 's lands belangen gedurende dit zittingsjaar, waarin eenige belangrijke wetten zijn tot stand gekomen en de beslissing over velerlei gewichtige onderwerpen werd voorbereid. Uwe medewerking werd verleend tot goedkeuring van dein deVredes- conterente te 's Gravenhage gesloten overeenkomsten voor de vreedzame beslechting van internationale geschil len, voor de toepassing op den zee oorlog van de beginselen vandecon- ventie van Genève en betredende de wetten en gebruiken van den oorlog te land. Ook mocht een verdrag van handel en Scheepvaart tusschen Ne derland en Rumenië uwe goedkeuring verwerven. Een wet op den leerplicht kwam tot stand. Sommige bepalingen der wet tot regeling van het hooger onder wijs betrekking hebbende op de toe lating tot universitaire examens wer den gewijzigd, terwijl tevens een doctoraat in het hedendaagsch Ro- meinsch-Hollandsch recht in de wet werd opgenomen. De wettelijke bepalingen tot voor koming van bedrog in den boterhandel zijn uitgebreid en verscherpt. De wet tot afschaffing der rijkstollen op vaarten en wegen trad op 1 Mei II., tegelijk met het verhoogde zegel recht op effecten, in werking. Ter tegemoetkoming aan eenige bezwaren, waartoe do wet op de per- soneeie belasting aanleiding gaf, is deze wet op enkele punten herzien en de daaraan toegevoegde tabel gewijzigd. De noodige gelden ter verdere aanschaffing van draagbare vuurwa penen werden bij de wet toegestaan. De dienst en het gebruik van spoor wegen, waarop uitsluitend met be perkte snelheid wordt vervoerd, wer den wettelijk geregeld. Verscheidene wetten tot toekenning van rentelooze voorschotten ten behoeve van den aanleg van stoomtramwegen in ver schillende deelen des rijks, mochten uwe goedkeuring verwerven. Wetten strekkende tot opheffing van vrijhavens en tot heffing van uitvoerrecht van boscbproducten in de buitenbezittingen van Neder- landsch-Indië kwamen met uwe me dewerking tot stand. De aanleg van een drinkwaterleiding voor Soerabaya werd bij de wet voor rekening van den Staat gebracht. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten." De minister werd hierop uitgeleiden gedaan. De Oranje-Zon, die, waar de Koningin zich officieel in het publiek vertoont, haar gulden stralen als een aureool vlecht om het jeugdige vrien delijke gelaat onzer aanminnige vorstin, maakte het de tienduizenden die gis teren in de stralen der residentie den stoet afwachten, waarmede de Koningin zicli naar het Binnenhof begaf ter opening der zitting van de Staten- Generaal tamelijk lastig. Drukkend heet was het ook in de vierkante Troonzaal waar de tribunes overladen waren bijna van dames en heeren, de gelukkigen die een plaats hadden weten te winnen of te koopen. In de gereserveerde loges de dames en heeren van de diplomatie en enkele andere bevoorrechten. De opkomst van de Kamerleden was groot, en tusschen de schitterende uniformen werden dr. Schaepman en dr. Nolens in het geestelijk gewaad, de heeren Heldt, Ketelaar, Nolting, Klerk en Marchand in rok opgemerkt. Alle Ministers, leden van den Raad van State en andere door het program aangewezenen namen plaats en kwart over een gingen de vleugeldeuren open en stapten mei deftigen tred de hooge hofwaardigheidsbekleeders bin nen, als voorboden van de Koningin. Hare Majesteit was in een crème satijnen kleed, waarover het lint van grootmeesteres der Orde van den Nederl. Leeuw, en droeg een hoedje met witte veer. H. M. de Koningin- Moeder droeg een lilakleed met wit kanten overkleed. Bij het binnentreden groetten de Vorstinnen links en rechts de eerbiedig opgerezen Kamerleden. Hare Majesteit neemt plaats op de DOOR ROBERT LOUIS STEVENSON. Geschiedenis van den jongen man met de roomtaartjes. 7) a Wèl moogt ge zeggen dat ge in het duister verkeert," antwoordde Malthus met meer animo. Mijn waarde heer, deze club is de tempel der bedwelming. Als mijne verzwakte gezondheid de opwinding menigvuldiger kon doorstaan, geloof me, ik zou bier vaker komen. Het ver- eisebt al mijn plichtsgevoel, geboren uit een langdurige gewoonte van ziekzijn en een nauw gezet dieet, om mij op dit gebied, voor on matigheid te behoeden, hetwelk mijn laatste uitspatting is. Ik heb ze allen geprobeerd, mijn- heer," ging bij voort, zijne band op Geraldine's arm leggend, «allen zonder uitzondering en ik verklaar u, op mijn eerewoord, dat er niet een is die kolossaal overschat is. De menscben bazelen over liefde, doch ik ontken dat liefde, een sterke hartstocht is. Vrees is dè sterke hartstocht; met vrees moet ge spelen, als ge de intense vreugde van te leven wilt smaken. Benijd me benijd mij, mijnheer," voegde hij er onderdrukt lachend bij, ik ben een lafaard!" Geraldine kon ternauwernood een gebaar van afgrijzen voor deze ellendige, onderdrukken; maar bij bebeersebte zich met moeite en ging met zijn onderzoek voort. «Hoe wordt de opwinding zoo kunstig levendig gehouden, mijnbeer?" vroeg bij, en waar is er eenig element van onzekerheid?" Ik zal u mededeelen boe het slachtoffer voor iederen avond uitgekozen wordt," antwoordde Malthus; «en niet alleen bet slachtoffer, maar een ander lid die bet werktuig moet zijn voor de club, en de Hoogepriester voor die gele genheid." «Goede God!" zeidede Colonel, «vermoorden zij dan elkander?" «Het lastige van zelfmoord wordt bierdoor weggenomen," antwoordde Malthus knikkend. «Gerechte Hemel!" riep de Colonel uit, «en is bet dus mogelijk dat gij dat ik dat de -mijn vriend, bedoel ik of een van ons allen dezen avond op zal moeten treden als de moordenaar van een anders lichaam en onsterfe- lijken geest? Kunnen zulke dingen mogelijk zijn bij menscben van vrouwen geboren! Oh, 't is ontzettend." Hij was op 't punt op te staan, met afgrij zen vervuld, toen bij den toornigen blik van den prins op zich gevestigd zag. En oogen- blikkelijk bebeersebte Geraldine zich. «Doch alles welbeschouwd, waarom ook niet? En daar u zegt dat bet spel interessant is, vogue la galère ik volg de Club!" De beer Malthus bad in stilte genoten van des Colonel's verbazing en afgrijzen. Hij bezat de ijdelheid der verdorvenheid en bet deed hem genoegen een ander uiting te zien geven aan eene edelmoedige opwelling, terwijl bij zich, in zijne volkomene verdorven- beid boven dergelijke emoties verbeven achtte. «Gij zijt nu, na uw eerste verbazing," zeide bij, »in staat al de heerlijkheden van onze vereeniging te appreeieeren. Gij kunt zien boe bet de opwinding van bet spel, van een duel en een Romeinscb ampbiteater, in zich vereenigt. De Heidenen wisten wel wat goed was, en ik bewonder de verfijnheid van bunnen geest, maar voor een Christelijke natie was het weggelegd dit uiterste te bereiken deze guintensence, dit absoluut piquante. Ge zult kunnen begrijpen boe bol alle andere vermaken moeten zijn voor een' man die hierin smaak gekregen beeft. Het spel dat wij spelen," ging bij voort, "is buitengewoon eenvoudig. Een vol spel doch ik zie dat ge op 't punt zijt bet met uwe eigen oogen te zien. Mag ik zoo vrij zijn op uwen arm te steunen? Helaas ben ik gedeeltelijk lam.n En bet was zooals bij zeide. Juist toen de heer Malthus zijne beschrijving zou beginnen, ging er een porte-brisée open en de geheele club begon, niet zonder baast, naar de aan grenzende kamer te gaan. Zij was in ieder opzicht gelijk aan de andere, alleen een weinig anders gemeubileerd. Het centrum werd inge nomen door een lange groene tafel, waaraan de President zat, een spel kaarten met groote zorg mêleerend. Niettegenstaande zijne stok en de hulp van den Colonel's arm liep de beer Malthus zoo moeilijk dat alle anderen reeds gezeten waren vóór zij en de Prins die op bun gewacht had bet vertrek binnentraden, en zoodoende nam bet drietal dicht naast elkander plaats aan bet benedeneinde der tafel. "Het is een spel van twee en vijftig kaarten,» fluisterde de beer Malthus. »Let op de schop penaas, die bet teeken des doods is, en de klaveraas, die den persoon aanwijst die bet slachtoffer dooden moet. Gelukkige, gelukkige jonge man!« voegde bij er bij. "Gij hebt goede oogen en kunt bet spel volgen. Helaas ik kan geen aas van een boer onderscheiden bier vandaan.» En bij zette een tweede bril op. »Ik moet tenminste hunne gezichten kun nen gadeslaan," legde bij uit. De Colonel vertelde snel zijn vriend alles

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1