NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 81. Woensdag 10 October 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. Nieuwe Menten-één-Mt-Verhalen. DE ZELF-MOORD-CLUB. 12) Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Generaal De Wet, de onvindbare en alomtegenwoordige, de door de Engelschen gevreesde en tegelijk om zijn stoutmoedigheid en beleid bewon derde Boerenleider, heet nu plotseling weer opgedoken te zijn, ten Zuiden van Wepener. Tegelijkertijd wordt uit Kaapstad geseind, dat Wepener, Rouxville en Ficksburg weer in banden van de Boeren zijn. Blijkbaar, voegt Deleter's correspondent er naïef bij, zijn deze Boerencommando's naar het Zuiden gedreven door de Engelschen, die een lijn hebben getrokken dwars door den Oranje-Viijstaat, van den spoorweg tot de grens van Natal en nu zullen trachten ben in te sluiten. Het is bekend, dat de Engelschen meesters zijn in het gunstig voor stellen van leiten, die voor hen minder aangenaam zijn, en in Engeland slikt men alles; maar dit staaltje van kie zersbedrog is toch een beetje al te kras. Het is toch duidelijk dat De Wet met de zijnen in plaats van naar het Zuiden gedreven te zijn, door de Engelsche liniën is heengebroken. De Wet is er niet de man naar om zich door de Engelschen te laten drijven, hij speelt met hen en doet zich door hen volgen waarheen hij wil. En nu wil hij blijkbaar de Engelschen in grooten getale naar het Zuiden van den Vrijstaat trekken om andere dee- len van het land van troepen te ont- blooten. Te Aliwal Noord, in het Noor den van de Kaapkolonie, maakt men zich reeds ongerust over een nieuwen inval van de Boeren; alle vooruit geschoven kampen zijn reeds dooi de Engelschen opgebroken en te Ali wal Noord zelf worden maatregelen genomen om de stad in staat van verdediging te brengen. Indien liet signaleeren van De Wet in 't Zuiden van den Vrijstaat inder daad waar is en waarom zouden wij er aan twijfelen, het zou geheel met De Wet's taktiek in overeenstem ming zijn, dan zal dit weer een groote troepenverplaatsing tengevolge hebben, waardoor de andere Boeren commando's de handen wat meer vrij krijgen. En deze bevinden zich, zooals men weet, nog door geheel Transvaal en door het Noord-Oosten van den Vrijstaat verspreid. Het commando van Botha, dat van Pelgrimsrust Noordwaarts naar 't Zontpansbergsche terugtrekt en dat gister werd opge geven slechts uit 1000 man te bestaan, wordt nu blijkens een telegram uit Pietermaritsburg, geschat op 4 a 5000 man met 4 Lange Toms, 8 pompons en 14 andere kanonnen. De munitie voor de Lange Toms zou echter begrijpelijk genoeg, daar ze niet meer aangevuld kan worden gering zijn. Ten Noord-Oosten van Krugersdorp bevindt zich ook nog altijd een com mando Boeren, waarmee generaal Barton Zaterdag slaags was. In den laatsten tijd, seint de berichtgever er bij, zijn daar herhaaldelijk verschil lende «benden" gezien. Voorts is een afdeeling koloniale vrijwilligers op gerukt naar de Kliprivierbergen ten Zuiden van Elandsfontein om daar Boerencommando's te ontmoeten welke zich daar geregeld verzamelen. Zoo hebben we iederen dag weer nieuwe gevechten en de aanwezigheid van Boeren-commando's op verschil lende plaatsen te vermelden. In de laatste dagen hebben we kunnen con- stateeren, dat er gevochten werd of commando's zich bevonden: bij ICo- matiepoort, bij Pelgrimsrust, bij Kom- mandonek, bij Pietersburg, bij Pan, bij Schweizer-Reneke, ten Noorden van Rustenburg, bij Krugersdorp, Johannesburg en de Jagersdriften in den Vrijstaat bij Lindley, Wepe ner, Ficksburg, Rouxville enz. Er blijft dus voortdurend actie en het einde van den guerilla laat zich nog niet voorzien. Volgens den correspondent der Daily Telegraph te Lourenzo Marques hebben de Boeren die in den omtrek van de gevangenis daar bivakkeeren, nu spijt, dat zij de Portugeesche grens zijn overgetrokken. Zij beginnen te mopperen en zeggen, dat zij door valsche voorstellingen daarheen gelokt zijn; zij hopen binnenkort naar Trans vaal te kunnen terugkeeren om den neutraliteitseed aan de Engelsche regeering al te leggen, maar dreigen bij de eerste gelegenheid weer de wapens te zullen opnemen voor de onafhankelijkheid van hun land. Ecu roepstem uit Zuid-Afrika. Een hooggeplaatste dame schrijft uit Kaapstad, 12 Sept. 1900 aan Dr. H. P. Muller: «Waarde Vriend! Gewoonlijk ben ik mij zelf meester, maar in de laatste dagen gebeuren dingen, daar men niet weet hoe ze op te nemen. De Romeinen hadden voor zekere mis daden geen straf, omdat ze veronder steld werden niet te worden gepleegd hier sta ik als Christin zie mijne land- genooten, niet mannen, neen vrouwen en kinderen, behandelen als honden, erger; de Bijbel leert dat ik niet haten mag, maar Gods woord is nooit eenzijdig; beide partijen mogen dat niet; wat moet nu geschieden? De Vrijstaat is geheel vernield, het is een groote aschhoop en doodsbeenderen. De vrouwen lijden ongelooflijk aan honger en gebrek, aan huisvesting, aan alles, en men kan niets doen, ze zijn niet te bereiken. Ik ken uit We pener (Vrijstaat) een darne Mrs. Van Ouren, die om 10 uur 's avonds op de postkar is gezet met haar doch tertje van 12 jaar, en niets mocht meenemen, geen stukje dekking of kleeren, geen cent, die dame heeft haar oudsten zoon te Ladysmith ver loren, haar man en tweede zoon zitten te St. Helena en haar zoontje van 14 jaar is haar, toen zij vertrok, afge nomen en naar Basutoland, naar het Engelsche kamp gezonden, waar meer jongentjes tot van 9 jaar worden opgehouden. Waarvoor? Is dat be schaafd oorlogvoeren? Zij weet niet waarom zij weg moest; de drijver van de kar dien zij vroeg «waarom word ik weggestuurd" antwoordde goedig: «Juffer ik het die Engelsche hoore zeg Christiaan De Wet zal hier kom, en dan zal Juffer hem dinge vertel". Ik vraag U die arme is hier aan het station afgezet met «You can go", zonder geld ot goed, en waar zij niemand kende. Gelukkig heeft een vriendelijk heer, die zij vroeg «wat moet ik doen", haar gezegd gaat naar den gereformeerden predikant. Ds. Van Heerden heeft haar naar ons kinderzendingshuis gebracht, en zoo kwam zij hier. Ik heb haar van kleeren voorzien, maar wie moet haar onder houden en waar zit haar zoontje? «De Vrijstaters vechten steeds, en hebben het Oostelijke godeelte weer ingenomen. Steijn heeft een contra proclamatie uitgegeven dat «zekere Roberts" geen recht heeft zijn land te annexeeren. President Kruger heeft hetzelfde gedaan. Maar vriend zal men verder stil zitten ln Europa? Zoolang het tegen mannen vechten was, nu hoe ook, was het te verstaan, maar als men nu tegen vrouwen zoo han delt, is dat mogelijk in deze eeuw?" Op het Vredescongres te Parijs is in een der laatste vergaderingen nog oen beroep op de Openbare Meening aan genomen, waarin o.a. het volgende wordt verklaard. «Het 9e Vredescongres, in October 1900 vergaderd zijnde en zich bij ge breke van het recht, den plicht toe kennende om als 't ware te spreken zooals een openbaar ministerie spre ken zou, wendt zich tot de Openbare Meening wegens de verkrachting van het heiligste recht der menschen; hetzij in vereeniging of elk voor zich vrij te mogen beschikken over zich zelf. «De volkeren kunnen, nu de beslis sing voor de deur staat, niet dulden dat door hun stilzwijgen de inlijving van twee republieken, welker dapper heid haar zwakte niet heeft kunnen goedmaken, tijdelijk goedgekeurd word. De volkeren, die mogendheden ge noemd worden, hebben ook zedelijke plichten te vervullen. «Daarom richt het 9de Vredescon gres deze aansporing tot alle natiën, en verzoekt dezen, ze te verspreiden door middel van de pers, door aan plakking, door verzoekschriften, door openbare vergaderingen, voordrachten en anderszins. Het Congres noodigt alle volkeren uit, elk vredelieveTid middel in 't werk te stellen, dat zij doeltreffend achten, om een nieuwe en krachtiger poging te doen. «Het gezag van het zedelijkheidsge voel van het menschdom, aldus door de Openbare Meening geuit, zal een overwegenden invloed hebben op de houding der verschillende regeeringen en aldus ook op de beslissingen der Engelsche regeering. «De Openbare Meenig zal zich ook richten tot het Engelsche volk. De ver schillende natiën, die zonder uitzonde ring inzien aan welke zijde het recht is, met een overtuiging welke door het ontbreken van persoonlijk belang dos te gemakkelijker gevestigd is, kunnen wellicht de herinnering aan haar eigen afdwalingen, de krachtge vende overweging putten dat de vol keren het volledige besef van de recht vaardigheid terugkrijgen na tijdelijke verblindingen zij kunnen ongetwijfeld verwachten, dat bij een volk dat zich het ideaal van zelfregeering gesteld heeft, ten slotte toch de eerbied ont waakt voor de onafhankelijkheid van twee achtenswaardige republieken." Er doen weer geruchten de ronde, dat de Chineesche regeering niet van plan is om zich aan de eischen der mogendheden te onderwerpen en dat zij in alle stilte haar krijgsmacht heeft gemobiliseerd om nu weldra handelend op te treden. Het hof zelf is naar het zoo goed als onbereikbare Ilse Nyan vertrokken, vergezeld nog wet van de prinsen, die gestraft en gede gradeerd heeten te zijn. Ook uit Shanghai komt bericht, DOOR ROBERT LOUIS STEVENSON. Dc Geschiedenis van den Dokter en do Saratoga-Kofler. Terwijl hij aldus op en neer liep, werd hij Madame Zephyrine gewaar die met haren Brit stond te praten achter een pilaar. De katach tige lust om af te luisteren kwam dadelijk over hem. Hij sloop dichter bij het paar, totdat hij verstaan kon wat er gezegd werd. «Dat is de man," zeide de Engelschman; "daar met het lange, blonde haar die daar praat met een meisje in het groen." Silas, deze aanwijzing volgend, zag een zeer knappe jonge man van middelmatige lengte. »Goed," zeide Madame Zéphyrine. »Ik zal mijn best doen. Vergeet evenwel niet, dat de beste in zulk een zaak falen kan." "Nu, nu! antwoordde haar metgezel; "ik sta voor het resultaat in. Heb ik u niet ge kozen uit dertig? Ga; doch pas op voor den Prins. Ik kan niet gissen, welk een ver vloekt toeval hem heden avond hier bracht. Alsof er niet een dozijn bals in Parijs waren heden avond, zijne aandacht meer waard dan deze herrie van studenten en winkelbedienden! Zie hoe hij daar, zit, meer gelijkend op een regeerend Keizer, dan op een Prins met verlof!" Silas keek weder in de aangeduide richting. Hij merkte een persoon op, tamelijk zwaar gebouwd, opvallend knap, en zeer statig en keurig in zijn optreden, gezeten aan een tafel met een andere knappe j onge man, verscheidene jaren jonger, die hem met opvallende eerbied toesprak. De naam van Prins deed Silas' repu- hlikeinsche ooren weldadig aan en het uiterlijk van den persoon waarop die titel betrekking had, had voor hem dezelfde charme die het op anderen gewoonlijk uitoefende. Hij liet Madame Zéphyrine en haren Engelschman voor wat zij waren, en door de menigte dringend naderde hij den tafel dien de Prins en zijn' metgezel met hunne keuze vereerd hadden. "Ik zeg je, Geraldine," zeide de eerste, "de daad is waanzinnig. Jijzelf (en ik ben blij dat ik het mij herinner) koos je broeder uit voor dezen gevaarlijken dienst, en jij bent verplicht toezicht te houden op zijn gedrag. Hij heeft er in toegestemd zoovele dagen in Parijs te toevendüt was reeds onvoorzichtig, het karak ter in aanmerking nemend van den man waarmede hij te doen heeft; doch nu, nu hij over acht en veertig uur vertrekt, nu over twee of 3 dagen de slotscène zal plaats vinden, vraag ik je, of dit een plaats is om zijne tijd door te brengen Hij moest op een schietbaan zich aan het oefenen zijnhij moest reeds lang slapen en een matige beweging nemen; hij moest zichzelven op een streng dieet ge plaatst hebben, zonder witten wijn of brandy. Denkt hij soms dat wij allen comedie spe len? Het is heilige ernst, Geraldine." "Ik ken den knaap te goed om tusschen beiden te treden," antwoordde de kolonel, en goed genoeg om mij niet bezorgd te maken. Hij is roorzichtiger dan gij denkt, en heeft een ontembaren geest. Als hij een vrouw was, zou ik zooveel niet zeggen, maar ik laat de President aan hem, en aan de zorg der twee bedienden over zonder mij een oogenblik onge rust te maken. "Het doet mij genoegen u dit te hooren zeggen," antwoordde de Prins: «maar ik ben nog niet gerust. Deze bedienden zijn goed getrainde spionnen, en is deze schurk er niet reeds driemalen in geslaagd huDne waakzaam heid te misleiden en heeft hij niet verscheidene uren besteed aan geheime en waarschijnlijk gevaarlijke zaken Een amateur zou hem door een ongelukkig toeval uit het oog hebben kun nen verliezen, maar als Rudolf en Jerome het spoor bijster werden, moet het met opzet ge daan zijn en door een man die een zeer geldige reden heeft en buitengewone hulpmiddelen. "Ik geloof dat de quaestie nu alleen mij en mijnen broeder aangaat,» zeide Geraldine op eenigszins geraakten toon. »Ik geef toe dat dit zoo is, kolonel Geral dine,» antwoordde Prins Florizel. »En juist daarom moest ge misschien nog dankbaarder mijn raad aannemen. Maar genoeg hierover. Dat meisje in het geel danst goed.» En het gesprek werd verder gevoerd over de gewone onderwerpen van een Parijschen balzaal in Carnavalstijd. Silas herinnerde zich waar hij was en dat het uur bijna gekomen was, dat hij op de plaats van het rendes-vous moest zijn. Hoe meer hij er over nadacht, hoe minder het voor uitzicht hem aanlokte, en toen op dat oogenblik een beweging onder de menigte hem in de richting der deur begon meetevoeren, liet hij zich zonder tegenstand meegaan. Hij kwam in een hoek te land, onder de gallerij waar zijn oor dadelijk getroffen werd door de stem van Madama Zéphyrine. Zij sprak in het Fransch met den jongen man met de blonde lokken, die door den Engelschman een half uur tevoren aangeduid was. Wordt vervolgd.!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1