BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Advertentie n. dat er groote bedrijvigheid heerscht in de Cbineesche tuighuizen en kruit- molenser wordt dag en nacht door gewerkt en er worden voortdurend troepen en voorraden naar het noord westen gezonden. Vier duizend sol daten uit Foekiën worden over Nankin vervoerd, »om de keizerin te ontzetten." De Regeering moet den onderkoning Tsjang gelast hebben, het tuighuis te Nanjang in allerijl in gereedheid te brengen. De nederlaag der Duitschers, gister gemeld, duidt er ook op, dat het verzet nog lang niet gebroken is. Indien deze berichten waar zijn, dan kan graaf Waldersee nog heel wat te doen krijgen. De werkzaamheden aan het Sanatorium «Oranje Nassau Oord" vor deren goed en de bouwmeester hoopt het Sanatorium op den bepaalden tijd, in het voorjaar, te kunnen opleveren. In de N. ,R. C. vinden we de vol gende bijzonderheden vermeld: Het Sanatorium krijgt den vorm van een halven cirkel, met een straal van plm. 50 M., aan de eene zijde geflankeerd door de bestaande villa en aan de andere zijde door de in aanbouw zijnde woning van den ge- neesheer-directeur. In de bestaande villa worden 14 a 15 kamers ingericht voor één en voor twee patiënten, terwijl de in aanbouw zijnde kamers voor 4 en 6 patiënten bestemd zijn. Alle vloeren, ook in de bovenver diepingen, worden gemaakt van ce mentijzer, systeem-Mounier. In den halfcirkelvormigen aanbouw komen conversatiezalen, badkamers, kamers voor geneeskundige behan deling, spreekkamer, kantoor en een grdöte eetzaal. De keuken, die op een afstand van 150 a '200 M. (in het tegenwoordige stalgebouw) wordt inge richt, wordt door een electrischen spoorweg met de eetzaal verbonden, zoodat het Sanatorium gespaard blijft voor de onaangename geuren, die van een keuken kunnen uitgaan, wat zeker voor zieken, die wel eens lijden aan gebrek aan eetlust, een groot voor deel mag worden genoemd. Langs het geheele gebouw vindt men hier en daar, vóór zoowel als achter, veranda's. Door den bouw in een halven cirkel verkrijgt men dus voor iedeie windstreek een veranda. Hoe de wind ook is, de patiënten vinden dus altijd een beschutte plaats. En wanneer men nu weet dat de tegenwoordige wijze van behandeling van lijders aan tuberculose der longen daarin bestaat, om ze goed ingepakt, den geheelen dag bloot te stellen aan de buitenlucht, dan zal men begrijpen, dat goed beschutte veranda's in een Sanatorium zeer noodig zijn. Bovendien wordt er een groot dag verblijf gemaakt, dat zal moeten dienst doen om patiënten gedurende den rusttijd op te nemen, wanneer het onmogelijk is, hen buiten te laten liggen, wat in ons vaderland meer dan in het Zwitsersch bergland voor komt. Ook kunnen de goed geventi leerde gangen en corridors, bij slecht weder, voor wandelplaatsen worden gebruikt. In de villa b.v. komen twee coiridors ieder, 6 M. breed en 18 M. lang. Het Sanatorium zal in hoofdzaak opnemen die patiënten, die tot nu toe wegens de groote kosten, of door een verblijf in het buitenland, opzagen tegen een sanatoriumbehandeling, d.i. de zoogenaamde gegoede middenklasse. Voor de meer gegoeden zijn er vol doende inrichtingen in het buitenland, terwijl voor de on- en minvermogenden een Sanatorium wordt gebouwd te Hellendoorn. Dienovereenkomstig zal dan ook de pensionsprijs worden be paald. Op eenigen afstand verrijst een machinegebouw voor de verwarming en de. electrische verlichting van het hoofdgebouw. Beide gebouwen staan door een tunnel met elkander in ver binding. Een desinfectie oven zal natuurlijk niet gemist worden, terwijl alle faecaliën en huiselijk afval op een zoogenaamd biologisch fitter zullen worden onschadelijk gemaakt. Er schijnt groote kans te bestaan, dat de vrije wandeling op het schoone landgoed, met uitzondering van een gedeelte dat uitsluitend voor de pa tiënten uit het Sanatorium wordt bestemd verzekerd blijft. Als het Sanatorium gereed is, zal het in zijne schoone omgeving een goed figuur maken, en de ongeluk kige lijders, die er hulp zoeken, zullen steeds met groote dankbaarheid ver vuld zijn voor de edele geefster: H. M. de Koningin-Moeder. Namens de afdeeling Haarlem van den Chr. Nat. Werkmansbond werd het verzoek tot ons gericht, onderstaande circulaire te plaatsen. Gaarne voldoen wij daaraan er tevens bij werklieden en vakvereenigingen ten sterkste op aandringende, aan het daarin uitgedrukt verzoek gevolg te geven. Redactie. De commissie, gevormd uit eene vergadering van verschillende werk lieden- en vakvereenigingen te Haar lem, daartoe opgeroepen door de Chr. Nat. Werkmansbond, Afd. Haarlem, overwegende 1°. Dat de Engelsche Werklieden verbonden zich tegen den oorlog heb ben verklaard, daar zij thans inzien dat Chamberlain hen heeft misleid, 2°. dat zij, zoo Chamberlain hen dadelijk het ware doel de ver meestering der goudmijnen en de vernietiging van het Hollandsch ele ment bekend had gemaakt, zij niet met hem medegegaan zouden z(jn, en 3'. dat thans hunne oogen geopend zijn en hun geweten is ontwaakt, besluit: Hunne hartelijke sympathie te be tuigen met de loffelijke daad der Engelsche werklieden, en hen te ver zoeken zich niet te bepalen alleen tot het zich tegen dezen oorlog verklaren, doch met alle gepaste middelen, inzon derheid door het zich wenden tot de Kroon van Engeland, te agiteeren voor het staken van het gruwelijk onrecht, opdat de oorlog eindige en de onafhankelijkheid van beide repu blieken gewaarborgd blijve. Namens deze Commissie: Afd. Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Werk lieden verhond J. VAN DER WIJDE, Voorzitter. N. HULSBOSCH, Secretaris. De afd. Haarlem van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium" J. P. BOERKOEL, Voorzitter. P. RATSMA, Secretaris. Afd. Haarlem van den Christelijk-Nationalen Werkmansbond J. W. HILBRANDER, Voorzitter. W. P. J. OVERMEER, Secretaris. Alle Besturen van Werklieden- en Vakvereenigingen die, met het boven staande hunne instemming betuigen, of werklieden die buiten vereenigingen staan, worden beleefd verzocht hiervan vóór den 20 October kennis te geven aan den Secretaris van bet b g. comité W. P. J. OVERMEER, Linschotenstraat 41, Haarlem. Eenige zeer aanzienlijke ingeze tenen van Den Haag hebben het Zuid- Afrikaansche driemanschap aangebo den een geheel gemeubeld huis ter beschikking te stellen van president Kruger. wanneer hij zich in de resi dentie blijvend of tijdelijk mocht komen vestigen. De vergadering van belangheb bende fruittelers, onlangs te Breda gehouden, heeft geleid tot een geheel ander resultaat dan verwacht was. De vergadering was n.l. saamge roepen om alle fruittelers van den lande te vereenigen en de mogelijkheid te bespreken tot het oprichten van een groote fabriek met pulpkokerijen als filiaal in de verschillende fruitdis- tricten. Op deze vergadering werd reeds mededeeling gedaan door den heer v. d. Sijp, burgemeester van Dreumel, van de aanstaande oprichting eener fabriek te Tiel. De vorige week zijn dooreen indus- triëluit Tiel onderhandelingen gevoerd met Burgemeester en Wethouders van Prinsenhage tot het aankoopen van grond voor een eventueel op te richten jamfabriek. En nu wordt gemeld, dat de heer Henkens, jamfabrikant te Rotterdam stappen heeft gedaan om, in overleg met de fruittelersvereeniging «Braban- tia", gevestigd te Prinsenhage en be staande uit ongeveer 600 leden, een jamfabriek te stichten aan den weg Prinsenhage-Breda. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Zijne Excellentie den Luitenant- Generaal Inspecteur der Infanterie C. O. van Kesteren, vergezeld van zijn adjudant den kapitein W. F. K. Bischoff van Heemskerk is Maandag jl. in bet garnizoen alhier aangekomen, heeft Dinsdag d.a.v. eene oefening van het 5e Regiment infanterie bijgewoond en is in den namiddag van dien dag weder naar zijne standplaats 's Gravenhage teruggekeerd. De kapitein J. van Buuren van het 5e Regiment infanterie heeft ver zocht om ter zake van langdurige dienst op pensioen te worden gesteld. Aan den ritmeester M. van Kuijk, commandant van het escadron ordon nansen, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ver sierselen van ridder 4e klasse in de orde van de Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den Shah van Perzië ge schonken. In een buitengewone algemeene ledenvergadering van «Amicitia" op Vrijdag 19 October des avonds te 8 uur, zal in behandeling komen het rapport der commissie tot onderzoek van de mogelijkheid der verbouwing van de comedie-zaal. De Kamer van Koophandel be sloot in hare jongste vergadering de vraag van den Minister omtrent de wenschelijkheid van het oprichten van Kamers van Arbeid toestemmend te beantwoorden. Aan de Centraalspoor- wegmaatschappij zal door de Kamer worden verzocht de tramlijn Baarn Soest door te trekken tot Amersfoort. 364e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 8 en 9 Oct. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1.000 op No. 17300. Prijzen van f70. 6105 6281 6613 6667 12077 12087 12095 14762 14789 14809 14811 14824 14834 14860 16831 16872 17250 17256 17281 17301 17309173251850818574 en 18576. Te zamen 26 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 598 3053 3057 3060 3062 3071 3075 3098 6107 6109 6114 6119 6146 6254 6275 6578 6604 6612 6637 6645 6653 6654 6671 12075 12083 12094 12097 12109 14761 1476314790 1479414801 14315 14829 14831 14832 14837 14845 14850 14852 16807 16818 16833 16852 16873 17239 1724417272 17278 18517 18519 18523 18552 en 18571. Volgende trekkingen geschieden: 10—12 Oct. Ecu origineele smokkelaarstcr. Een oud-tooneelspeelster, welke voortdurend tusschen de Ver. Staten en Canada op en neer reisde, naar vermoed werd als smokkelaarster, is eindelijk door de slimheid der douane beambten gesnapt. Zij ging op de vol gende wijze te werk. Zij reisde steeds in gezelschap van een hond, welken zij eenige dagen liet vasten om hem daarna een portie vleesch, waartus- schen diamanten gemengd waren, voor te zetten. Het dier slokte alles naai binnen, vleesch zoowel als diamanten Op de grens, waar men haar reeds lang verdacht, liet zij zich rustig fouilleeren, doch ter bestemdor plaatse aangekomen, moest het hondje er aan geloovenhij werd opengesneden, de diamanten werden te voorschijn ge haald, en de volgende reis was het weer een andere bond, die als smok kelaar dienst deed. Zoo had zij reeds voor een twee honderd duizend gulden over de grenzen gesmokkeld. De laatste maal, toen zij met een zwarten poedel reisde, werd zij gesnapt. In haar tegenwoordigheid werd de hond opengemaakt en toen zijn maag vol diamanten werd gevonden,de dame voorgoed ingerekend. Een nieuw licht. Te Berlijn worden van gemeentewege proeven genomen met een nieuw soort van gasgloeilicht, waarvan de vlam een lichtsterkte heeft van 500 tot 600 kaarsen, zoodat het haast kan wedij veren met eiectrisch booglicht. Het tegenwoordig gebruikte gasgloeilicht heeft slechts een sterkte van 50 tot 80 kaarsen. De Noordpool. Nu de tochten naar de Noordpool worden hervat, wordt in een Duitsch blad de opmerking gemaakt dat het nog al bezwaarlijk zal zijn afgezien van ijs enz. die pool inderdaad te bereiken, omdat men niet zoo gemak kelijk kan uitvinden of men er inder daad is beland of «bezeed." Immers het kompas werkt niet geregeld meer op zoo hooge breedte en het gewone middel om de plaats te bepalen, nl. door waarneming van het doorgaan der zon door den meridiaan, mist men daar waar alle meridianen samen vallen. Men zou moeten waarnemen of de dag en nacht elk juist een half jaar duren, of de sterren een loop baan beschrijven geheel evenwijdig aan den horizon. I)c hongersnood in Engclsch-lndië. Ofschoon thans in Engelsch lndië rij kelijk regen gevallen is, komen, naar de. correspondent van de Standard uit Simla meldt, nog verschrikkelijke be richten over der. hongersnood, voorna melijk uit het Bhildistrict. De zendelin gen en beambten doen hun best om de menschen te redden, maar niettegen staande dat, blijft de sterfte enorm, welke door het intreden van de moesson nog gestegen is. De inboorlingen be zitten gemiddeld slechts een paar doe ken, waaruit geen kleeding te maken is. Bedden hebben zjj in 't geheel niet zij zijn voortdurend aan den regen blootgesteld en leggen dag en nacht op den vochtigen bodem. Daardoor ontstaan vele ziekten, waartegen de arme eilanders wegens gebrek aan weerstandsvermogen tengevolge van den langen hongersnood niet bestand zijn. Het geheele land is dan ook met lijken als bezaaid. Er wordt nog veel geld vereischt, minder om de menschen te voeden dan wel om hen tekleeden. Totnutoe is er, alles bij elkaar, ongeveer eon miljoen pond sterling ingezameld, waar van iets meer dan een derde door Groot-Brittanje is bijeengebracht. Het aantal menschen, die van den hongersnood te lijden hebben gehad, bedraagt meer 90,000,000. De Bhils wonen voor een groot deel in inboor- lingen-territoriën, en daarom is het niet mogelijk zooveel voor hen te doen als geschieden kon wanneer zij in Britsche districten woonden, die per spoor gemakkelijk te bereiken zijn. In verschillende inlanders-districten is de hongersnoodquaestie op verschil lende wijze behandeld. In sommige werden goede maatregelen genomen, in andere was het dikwijls noodig, dat het districtshoofd en zijn raadgevers eerst energisch door de Britsche resi denten op hun plichten opmerkzaam moesten worden gemaakt vóór zij maat regelen tot verzachting in den nood namen. Tegen de muizenplaag. Een goed middel om muizen te ver jagen, dat men zelf gemakkelijk kan bereiden, geeft de Berl Lokal Anz. Men droogt Oloander-bladeren en stampt die in een mortier tot poeder daarna droogt men ook wat fijn zand en vermengt beide orn ze te bewaren in een goed gekurkt fleschje, Met een insectenpoederspuit spuit men, zoo noodig, het mengsel in hoeken en gaten, in meubelen enz. kortom, waai de muizen zich ophouden. De lastige dierljes verafschuwen de reuk van deze bladeren en verdwijnen zonder ooit terug te keeren Nu wij eenmaal bezig zijn over muizen te spreken, deelen wij hier mee wat Natural Science schrijft over het ontstaan van een nieuw muizenras. Dit ras is door natuurlijke teelkens gevormd en onlangs bij de haven van Dublin waargenomen. Aan liet noorde lijk deel der Golf van Dublin vindt men een groep duinen, die door gewone muizen (Mus mtisculus) bewoond wor den, echter van een geelachtig witte kleur en welke de gewoonte hebben aangenomen om holen in den grond te graven en daarin hun nesten te bouwen. Lyster Jameson, die deze die ren bestudeerd heeft, komt tot de slotsom, dat hun kleur door een na tuurlijke teelkeus verkregen moet zijn daar donkere muizen op den lichten zandgrond dezer van het vasteland afgescheiden duinen al te gemakkelijk door de roofvogels opgemerkt en uit geroeid zouden worden. Aangezien de duinen, waarop deze geelachtig witte muizen tot dusverre alleen zijn aan getroffen, pas vóór omstreeks 110 jaren door nieuwe havenbouwwerken in 't leven geroepen zijn, kan dit ras, dat nog geen afzonderlijke naam heeft, hoogstens 100 jaren oud wezen. Ecu voedzame soep. Een geleerde van den eersten rang, de Parijsche physioioog Laborde heeft onlangs in de Vereeniging van biologen een voordracht gehouden, waarvan de inhoud eigenlijk slechts in een recept bestond om door middel van soep herstel van gezondheid te erlangen. De Labordesche soep bezit een zeldzaam voedende kracht bij een gemakkelijke verteerbaarheid en is daarom zeer aan te bevelen voor maag en darmziekten zoowel als voor andere ziekte-toestan den, die belemmerend zijn voor een krachtige voeding, als tering enz., omdat zij het verder verval van krachten van den lijder tegengaat. Het recept luidt: Men neemt zoo begint immers elk recept een lap ossen- of schapen vleesch het beste is een lendenstuk en houdt dit aan een kant vast in de meteen doek bedekte linkerhand, terwijl de andere kant van het vleesch op den rand van een bord rust. Dan schrapt men met een scherp mes do opper vlakte van het vleesch dusdanig af, dat er kleine vlokjes zich van loslaten, die men moet verzamelen in een schotel tot 60 hoogstens 150 gram. Het schrappen levert het voordeel dat er geen sappen verloren gaan. Hetschrap- sel wordt nu met gewone, vooraf toe bereide bouillon geroerdde bouillon moet en dat is de hoofdzaak koud zijn. Door het roeren met de bouillon ontstaat er een vleeschbrei die gelijkmatig dooreengemengd moet zijn, zonder klonters, omdat het vleesch rauw blijft en den lijder dan zou tegenstaan. Daarom is het noodig bij het roeren. peesdeelen enz. te verwijderen. Ten slotte wordt deze vleeschbrei langzaam en onder voortdurend roeren (zooals bij de bereiding van room) in warme bouillon overgegoten zoodat de soep tenlaatste een aangename warmte bezit, zonder evenwel te koken. In plaats van de tweede bouillon kan men ook om de stoffen beter te binden, een bouillon van tapioca gebruiken en er naar believen ook twee dooiers bijvoegen. Zelfs kan men voor een fijnere smaak het geheel met wat kruiden vermengen. Dat is dan de «geleerde soep," een soep van rauw vleesch die de voedingswaarde van het vleesch in zulk een graad bezit, als door geen bouillon kan worden verkregen. Professor Laborde heeft met zijn proeven voortreffelijke resul taten, vooral bij teringlijders, ver kregen. Buiten verantwoording der Bedactie. „Trouw aan Koning en Vaderland". Alom in den Lande wordt een roepstem ge hoord om hulp voor de ongelukkigen, die in het verre Transvaal gewond werden in den strijd voor de vrijheid van hun Vaderland. Maar waar mild gegeven wordt om het lot van dezen te verzachten, mogen die anderen niet vergeten worden, in ons eigen Vaderland, die eertijds dapper streden en thans gebrek lijden. Toen in 1830 de oorlogsfakkel ontbrandde, trokken zij, evenals nu de Transvalers, uit om met achterlating van al wat hun dierbaar was voor hun Vaderland te strijden; en het kruis, dat hun borst siert, getuigt er van dat zij hun plicht deden. En van al die dapperen is thans nog maar een klein aantal over en de mecsten van hen zijn behoeftig. Ten getale van 252 worden zij nog door onze Vereeniging onder steund, en waar de hoogste ondersteuning f 4. per week is, kan men voorwaar niet zeggen dat weelde hun deel is. Op de Jaarlijksche Vergadering den 27en Augustus jl. te Utrecht gehouden, kwam de vraag ter sprake of de uitkeeringen aan de oudstrijders zouden worden verhoogd. Na eenige discussie werd besloten de ondersteunden in de Ie categorie te verhoogen van f3.tot f4. per week, wat in verband met de verhoogde uitkeeringen in de 2e en 3e categorie eene grootere uitgave ten gevolge zal hebben van ruim f7000. Landgenooten, laat dan deernis met de arme Oudstrijders U bewegen om bij de collecte, die aanstaande is, eene milde bijdrage te geven aan den Collectant onzer Vereeniging, den Heer L. A. Rubens uit Amsterdam, die U zal komen bezoeken, om uwe gaven in ontvangst te nemen. Utrecht, 1900. Het Hoofdbestuur van vTrouw aan Koning en Vaderland J. E. HUIJDECOPER v. MAAKSSEVEEN en NIGTEVECHT, Voorzitter. GROTHE v. SCHELLACH, Secr.-Peningmeester. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Hecksclier senr. in Hamburg, welke zicli in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2