r nrisu O T T, 01 r.i A r#¥iicie recht. Bericht aan onze Codec's! BUITENLAND. FEUILLETON. No. 82. Zaterdag 13 October 1900. Negen-en-twintigste jaargang. V 1 \J L VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Belangrijke Premie, BELANGRIJKE VERLOTING, TWINTIG NAAIMACHINES. VIJF DAMESRIJWIELEN. HonRerdfraaiGeïllnstreerReBoekwerken. Nieuwe DuizenR-en-één-Naclit-Verlialeu. DE ZELF-MOORD-CLUB. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTiËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ondergeteekende heeft de eer hierbij mede te deelen, dat hij, te beginnen met medio October besloten heeft als premie aan zijne Courant te verbinden. Hij is met opoffering van vele kosten in staat aan de geabonneerden zijner Courant, deze waarvan hierbij als proeve een exemplaar ter kennismaking wordt toegezonden, tegen de geringe tegemoetkoming van slechts 55 Cents per drie maanden aan te bieden. Een prijs buitengewoon gering in verhouding tot dien, welke door andere Modebladen wordt gevorderd. Dit blad zal tweemaal per maand verschijnen en telkens een omvang van 8 groote folio pa gina's hebben, bezaaid met een schat van keurige afbeeldingen van toiletten en patronen, zoo geschikt voor de praktische huisvrouw als voor wie meerdere eischen stellen. Na drie maanden bezit men aldus een plaat werk hetwelk een schat van modellen bevat van onmisbare waarde, ter grootte van niet minder dan 104 pagina's. De inhoud wordt door zeer bevoegde hand bewerkt en door een uitgebreide dames-redactie te samen gesteld. Eénige voorwaarde voor de geregelde toezen ding van HET NIEUWE MODEBLAD is de be taling van een bedrag van slechts 55 Cents per drie maanden (franco per post 75 Ct.) Het blad zal telkens vergezeld gaan van een groot patronenbladzoodat de lezeres in staat is met behulp daarvan, zelf het model harer keuze te verwerkelijken. De Uitgever twijfelt niet of alle lezeressen, van zijne Courant zullen bereid gevonden worden, gebruik te maken van deze éénige gelegenheid om zich tegen een geringen prijs den eigendom te verzekeren van een Modeblad, dat voorzeker zal blijken haar tot veel nut en genoegen te verstrekken. Hij vestigt nog de aandacht op de welke, bij genoegzame deelname, op nader aan te kondigen tijdstip, onder de geabonneerden van HET NIEUWE MODEBLAD zal worden ge houden en waarvoor zullen worden beschikbaar gesteld Onderstaand inteekenbiljet gelieve men in te vullen en ten spoedigste te zenden aan DEN UITGEVER. INSCHRIJVINGSBILJET- De Ondergeteekende verlangt bij zijne Courant geregelde toezending van HET NIEUWE MODEBLAD tweemaal per maand verschijnende tegen den prijs van 55 ets. per drie maanden (franco per post 75 ct9. WOONPLAATSNAAM De laatste telegrammen uit Z.- Afrika van lord Roberts en <le oorlogscor respondenten gewagen weer van actie van den kant der Boeren, die opnieuw getuigenis allegt van hun niet ver slappende energie. In de volgorde van aai.komst zullen wij hier de berichten meedeelen. In de eerste plaats een telegram uit Lijdenburg gedateerd 2 October, erg vertraagd dus, volgens hetwelk Buller's kamp bij Krugerspost den vorigen dag door de Boeren met hun artillerie werd beschoten, waarbij de Engelsclien echter slechts geringe verliezen leden. Een afdeeling cava lerie van 200 man verliet daarop liet kamp 0111 de Boeren kanonnen buit te makenzij reden naar den heuvel waarop de Boeren hun stukken hadden slaan en kwamen daar na een ver- moeienden tocht van 4 uuraan, maar.. de Boeren waren met kanonnen en al verdwenen. De ironie, die er in dit bericht is, springt duidelijk in het oog en werpt een fel licht op de onmacht der Engel sclien in het Lijdenburgsche. Zij wor den aangevallen, krijgen verliezen, maar kunnen den vijand in de bergen niet te pakken krijgen, daar zij zich blijkbaar daarin niet met een grootere macht durven wagon. En zoolang dei- Boeren kanonnen niet zijn buit ge maakt zullen ze hetzelfde spelletje natuurlijk herhalen. Een tweede telegram, van lord Roberts zelf, Woensdag uit Pretoria verzonden, is wat den inhoud aan gaat voor de Engelsclien bedenkelij ker.- Bij Kaapmuiden wanneer, seint Roberts niet lieten de Boe ien weer een trein ontsporen bij liet overgaan over de Kaaprivier, waarbij drie Engelsclien gedood en een offi cier en 15 man gewond werden, allen \an de 66e batterij Veertig dieren, paarden en muilezels waarschijnlijk, weiden eveneons gedood. Kapitein Paget van de Rilie-brigade met 18 man en 2 genie-officieren, seint Roberts verder, trok later langs de lijn, ten einde den omvang der schade na te gaan. De Boeren, die op de loer lagen, openden een lievig vuur op hen. Kapitein Stewart, eveneens ran de Rille-biigade, van den aanval ver nomen hebbende, kwam met 40 mail ter hulp. Ouzo vei liezen zijn zeer zwaar. Kapitein Stewart en een man werden gedood, kapitein Paget, een andere officier en 5 man werden zwaar gewond en een genie-luitenant en 10 soldaten gevangen genomen. Een derde telegram eveneens door Roberts den lOen uit Pretoria ver zonden, gewaagt van een gevecht, dat generaal Barton Dinsdag metde Boeren had ten Noorden van Krugersdorp. De boet en, voegt Roberts er bij, moes ten een aantal dootlen dat het juiste aantal niet wordt genoemd is verdacht achterlaten, terwijl drie Boeren gevangen genomen werden. De verliezen der Engelsclien bedroegen 1 officier gedood, 3 officieren en 11 man gewond. En ten slotte is er nog een vierde telegram uit Betliulië (in den Vrijstaat) gericht aan liet dagblad Mercure te King Williamstown, meldend, dat de Boeren den 1 Oen een Engelsclien voor post gevangen namen, beslaande uit 12 man der Yeoinanry, onder wie 4 blue jacquets (matrozen). De Roeren vernielden daarop 600 meter van den spoorweg ten Noorden van Betliulië. Uit een en ander blijkt meer dan voldoende, dal de Engelscho generaals, die af en toe de Boeren commando's uit elkaar lieeten te slaan, zonder evenwel ooit een kanon buit te maken of talrijke gevangennemingen doen, nog verre van klaar zijn met hun tegenstanders, liet zijn deze spelde- prikken, waarvan de coi respondent van de N R. Cl. te Pretoi ia gewaagde en van wiens brief wij het een en ander overnamen, bet zijn juist deze speldeprikken der Boeren, die het En- gelsclie leger afmattten en demorali- sceren. En de toestand der Britten zal er, nu de zomer met zijn afmat tende hitte weer voor de deur staat, zeker niet beter worden. Inmiddels houden de geruchten aan, dat, nu er geen veldslagen meer ge leverd behoeven Ie worden, lord Roberts en verschillende andere hooggeplaatste geneiaals spoedig zullen repatrieeren. Aan lord Kitchener zou dan het opper bevel worden opgedragen. Wel is hij wrat anciënniteit betreft, daartoe niet de aangewezen man, maar aangezien zij, die oudeie rechten hebben, toch heen gaan, is dit geen bezwaar. Ge neraal Buffer is de eerste, die terug geroepen is; hij is Maandag van Machadodorp naar Pretoria vertrokken en gaat van daar via Natal, waar hij dan nog eens eeri blik op het tei rein van zijn geweldige nederlagen kan werpen, naar Londen. De roden van zijn terugroeping is niet bekend, sommigen mompelen, dat hij nu eindelijk in ongenade is gevallen, wijl zijn succes in liet Lij denburgsche niet bijsier groot is ge w:eest. Ons komt dit echter niet waarschijnlijk voor, daar hij in de telegrammen van lord Roberts omtrent de operatiën in Lijdenburg is gepre zen. Misschien zal zijn vertrek inder daad gevolgd worden door het naar huis zenden van andere generaals en begint Roberts met den man, die na hem aanspraak zou hebben op het opperbevel. Kitchener, of wie dan ook daartoe zal worden geroepon, wacht zeker geen benijdenswaardige taak om den boel verder te redderen. Gistermiddag was de uitslag van do Engelsche parlementsverkiezingen, dat gekozen waren 370 miuisterieelen, 143 liberalen onder wie Dilke en 79 nationalisten (Ieren). De ministeri- eelen en de oppositie wonnen toen beiden 29 zetels, zoodat de partijen gelijk stonden. Gisteravond ecliter werd bekend, dat de partij van Chamberlain in Schotland weer een zetel op de libe ralen hoeft veroverd. Dr. Clark, liberaal afgevaardigde voor Caithness in liet ontbonden par lement, en in vroeger jaren consul- generaal van Transvaal, is verslagen. De ministerieele candidaat Harmsworth werd gekozen met 1189 stemmen; slechts 673 stemmen werden aan dr. Clark gegeven. Er moeten nu nog 77 verkiezingen plaats hebben. De Duitsche keizer is, zooals men weet al even speech- als reislustig en waar er zicli maar een gelegenheid voordoet om aan deze manie te vol doen, waarbij hij dan liefst een hartig woordje zegt, laat hij die niet onge bruikt voorbij gaan. Zulk een gelegen heid deed zich nu gister weer voor bij de plechtige eerste steenlegging van liet op te richten Rijks Limes- museum, dat op de plaats van het oude Romeinsche kasteel Saaiburg bij Homburg wordt gebouwd, en die door den keizer en de keizerin werd ver richt. Rij liet leggen van den eersten steen hield de Keizer, bij bet doen van de di ie hamerslagen,een toespraak. Bij den eersten slag wijdde hij den steen aan de herinnering van keizer Friedrich. Bij den tweeden slag wijdde hij dien aan de Duitsche jeugd, die uil dit museum leeren moge wat het DOOR ROBERT LOUIS STEVENSON. De Geschiedenis van den Dokter en de Saratoga-Roller. 13) «Mijn naam staat op het spel," zeide zij «indien dit niet het geval ware, zou ik geen andere voorwaarde stellen dan die welke mijn hart mij ingeeft. Doch ge hebt maar iets tegen den portier te zeggen en hij zal u laten pas- seeren zonder eenige tegenwerping." «Maar waarom praat ge toch van schuld?" zeide haar metgezel. «Groote hemel I" zeide zij, «denkt ge dat ik mijn eigen hotel niet ken?" En zij ging voorbij, zich innig tegen den arm van haren metgezel aandrukkend. Dat herinnerde Silas aan zijn eigen briefje. «Over tien minuten," dacht hij «zal ik mis schien met eene even schoone vrouw als zij, en die misschien nog beter gekleed is mis schien wel een heusehe dame, een dame van stand loopen." En toen herinnerde hij zich de spelling en raakte een beetje gedepreneerd. «Doch het kan door hare kamenier geschreven zijn," zeide hij. De klok wees nu nog slechts enkele minuten voor elven, en deze nadering van het bepaalde uur maakte dat zijn hart met een zonderlinge en akelige snelheid begon te kloppen. Hij dacht er met verlichting over dat hij geenszins ge bonden was en zich niet behoefde te vertoonen. Deugd en lafheid deden hun uiterste best tezamen, en nogmaals ging hij naar de deur, doch ditmaal uit eigen beweging, en tegen den menschenstroom in die nu in tegen overgestelde richting zich bewoog. Misschien vermoeide dit langdurige dringen hem, of wel licht was hij in dien geestestoestand waarin het volhouden van hetzelfde besluit gedurende een zeker aantal minuten, een reactie teweeg brengt en tevens een ander besluit. Zeker is het dat hij zich voor de derde maal omkeerde, en niet stilstond vóór hij een plaats had gevonden waar hij zich verbergen kon, een paar passen van de afgesproken plaats. Hier bekroop hem zulk een zielsangst dat hij God verscheidene malen om hulp smeekte, want Silas had een vrome opvoeding gehad. Hij voelde nu niet de minste lust meer in het rendez-vousniets weerhield hem van de vlucht dan eene dwaze vrees dat hij verdacht zou worden van onmannelijkheiddoch dit laatste gevoel was zoo machtig dat het de overhand over alle andere gevoelens behield; en hoewel het hem er niet toe krijgen kon, eenige stap te doen, belette het hem toch om weg te loopen. Ten laatste wees de klok tien minuten over elven. De jonge Senddamore begon vrijer te ademenhij gluurde om den hoek en zag nie mand op de afgesproken plaats; ongetwijfeld had zijne onbekende correspondente er genoeg van gekregen en was heengegaan. Hij werd nn even dapper als hij tevoren bleu was ge weest. Hij redeneerde dat, als hij slechts de afspraak lïield, het er niet opaan kwam hoe laat hij verscheen, en hij in ieder geval niet beschuldigd kon worden van lafheid. Ja zelfs begon hij te vermoeden dat het alles een grap was, en complimenteerde zichzelve met zijne sluwheid, dat hij zijne verleiders doorzien en om den tuin geleid had. Zulke dwaze gedachten kan een jongensbrein hebben! Gewapend met deze gedachten, kwam hij moedig uit zijn hoek; doch hij was slechts eenige schreden voortgegaan toen er een hand op zijne arm gelegd werd. Hij keerde zich om en zag eene dame, erg groot en met aristo cratische trekken. «Ik zie dat ge een zeer groot vertrouwen hebt in uzelven als damesharten- veroveraar. Ge laat tenminste nog al op u wachten. Doch ik was vast besloten u te ont moeten. Als eene vrouw zich eenmaal zoover vergeten heeft dat zij de eerste schrede doet tot toenadering, heeft zij sedert lang alle over wegingen op 't gebied van kleinzielige trots terzijde gesteld.» Silas was totaal in de war gebracht door de grootte en de attracties van zijne brievenschrijf ster en het plotselinge waarmede zij hem overvallen had. Maar zij stelde hem spoedig op zijn gemak. Zij was zeer aanhalig en min zaam in haar optredenzij moedigde hem aan galante en geestige dingen te zeggen, en ap- plaudiseerde dan stormachtig; en in zeer kor ten tijd, door middel van vleierijen en warme brandy had ze hem er toe gebracht niet alleen te gelooven dat hij verliefd was, doch tevens dat hij zijne passie blootlegde en haar zijn hart en hand aanbood. «Helaas,» zeide zij, «ik weet niet of ik dit oogenblik niet moet betreuren, al is het genot dat uwe woorden mij schenken, ook groot. TotDutoe moest ik alleen lijden en nu, arme jongen, zullen wij beiden dit moeten doen. Ik ben niet vrij. Ik durf u niet vragen mij aan mijn eigen huis te bezoeken, want ik word door jaloersche oogen bewaakt.» (Wordt vervobjd.l

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1