HTISUWE Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. No. 87. Woensdag 31 October 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Nieuwe Dnizeiid-en-één-NacIit-Yerlialen. DE ZELF-MOORD-CLUB. 18) Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In aansluiting met bet ernstige gevecht dat generaal De Wet den 25en October met den Engelschen generaal Barton bij Frederikstad had, seint lord Roberts het volgende: «Na het zwaar te verantwoorden te hebben gehad tegen Barton op den 25en, bij Frederikstad, poogde De Wet de Vaal weer over te steken, maar trok, toen hij den overtocht versperd vond, door naar Lindeque. Generaal Knox trad hem in den weg bij Rensburgdrift. De Boeren trachtten te ontsnappen naar het zuidoosten, maar de Engelsche bereden troepen die Knox had uitgezonden, waren hun te vlug af. De Boeren trokken daarop af naar Parijs. Zij leden gevoelige verliezen en lieten twee kanonnen en drie wagens in Knox' handen achter. De duisternis en een zware storm maakten een eind aan de ver volging. De Engelschen leden geen verliezen." Omtrent het hardnekkige gevecht, dat bij Koopstad plaats vond en waar de Engelschen twee maxims in den steek moesten laten, die echter, naar gemeld wordt, eerst onschadelijk wa ren gemaakt, wordt nog gemeld, dat de Boeren de Engelschen tot twee malen toe aanvielen. Den eersten keer tusschen Wegdraai en Koopstad cn do tweede maal vlak bij Koopstad. Bij den eersten aanval, zegt de bericht gever, werden de Boeren met vei lies afgeslagen, doch bij Hoopstad traden zij versterkt, onverschrokken uit het kreupelbosch te voorschijn niettegen staande het hevige maxim vuur der Engelschen, die zij langzamerhand insloten. De paarden gingen op hol. Kort voor het invallen van de duister nis, kwamen de Yeomen de in 't nauw gebrachte Kaapsche politietroepen te hulp, zoodat zij thans den Boeren het hoofd konden bieden en het Engel sche convooi, waarop de Boeren het voornamelijk gemunt hadden, veilig binnen Hoopstad kwam. Ook hebben de generaals Hunter en Bruce Hamilton verscheiden dagen met de Boeren gevochten in de districten Bloemhof en Kroonstad, waarbij de Engelschen ettelijke doo- den en gewonden kregen. De Boeren waren meest in Khaki gekleed en hadden ook pom-poms en maxims bij zich. Zij zonden een boodschap dat zij alle Engelschen, die in hun han den vielen, zouden doodschieten uit wraak voorliet verbranden der hoeven door de Engelschen. Zij zijn daartoe zeker gerechtigd, voorzoover betreft de soldaten, die reeds eenmaal door hen gevangen genomen en op parool vrijgelaten, voor de tweede maal hun in handen vallen. Het gaat toch maar niet aan dat dezen opnieuw tegen hen worden gebruikt, zij het dan gedwongen door hun superieuren. Hun recht daartoo, ja zelfs de noodzakelijkheid om deze Engelsche soldaten den kogel te geven, is reeds vroeger door luit.-kolonel De Wit in de N. R. Ct. aangetoond. Tot nu toe hebben de Boeren van dit recht het oorlogsrecht nog geen gebruik gemaakt, wijl het in koelen bloede moorden niet in hun aard ligt, maar nu Roberts zulke onmensehelijke maatregelen tegen hen neemt is het niet te verwonderen dat zij in hun grimmige verbittering represailles nemen. De Londensche vrijwilligers" hebben Maandag hun intocht in de hoofdstad gedaan. Zij zijn door de bevolking met geestdrift ontvangen en hun tocht door de stad was een ware zegetocht. Er was een ontzaglijk groote menigte op de been. De menschen verbraken het cordon van de vrijwilligers langs den weg en maakten dat de Zuid- Afrikaansche volunteers niet verder konden. Er gebeurden veel ongelukken, sommige hoogst ernstig. Op uitdruk- kelijken wensch van de koninklijke familie werd het bericht van den dood van prins Christiaan Victor van Slees- wijk-Holstein achtergehouden, omdat het geen schaduw zou werpen op de feestelijkheden. Naar gemeld wordt is de Gelder land met Kruger aan boord te Tanga, een Duitsche haven, aan de kust van Zanzibar aangekomen. Het schip wordt tusschen '11 en 14 November te Mar seille verwacht. Naar de Londensche correspondent van de N. R. Ct. nog van dr. Leyds vernam, zal Kruger in Frankrijk geen officieele receptie hebben. Wij ver langen die ook niet, zeide dr. Leyds verder. Afgescheiden van de enorme kosten, verbonden aan een reis van het hoofd van een vreemden staat als hoofd buitenslands, kosten, die ik niet gaarne voor mijn rekening zou nemen mogen wij geenszins uit het oog verliezen, dat wij hier te doen hebben met een grijsaard, wien wij allo buitengewone vermoeienissen en alle inspanning van lichaam of geest moeten besparen. Maar een spontane volksbeweging te zijner eere, dat kunnen, dat mogen wij niet tegengaan. Beletten zullen wij haar zeker niet. Haar te willen organiseeren, gelijk men mij toedicht met de denkbeeldige miljoenen, is echter onmogelijk. In Venezuela heeft een hevige aard beving plaats gehad, die ontzettende verwoestingen aanrichtte. Dertig doo- den zijn reeds gevonden, terwijl het aantal gewonden zeer groot is. Gene raal Castro, de President der Repu bliek. hoeft het been gebroken, toen hij uit een venster sprong, Ten tee lten van rouw zijn de openbare ge bouwen gesloten. Te Barcelona in Spanje hebben weer Carlistische woelingen plaats had. Een bende van 50 met geweren gewapende Carlisten, heet het officieel, wilde zich van de kas der gemeente meester maken en bestormde het stadhuis. De gendarmerie trad echter krachtig op en verstrooide de oproerlingen. De rust is nu hersteld. Eenige uniform stukken en geweren werden in beslag genomen. De positie van Hertog Hendrik. De Kreuz. Zeilung het hoofdorgaan van den Duitschen adel ten Hove, laat zich thans later dan andere Duitsche bladen uit over de ver loving van Koningin Wilhelmina en Hertog Hendrik, en wel bepaaldelijk over de positie, die deze laatste als gemaal van onze Koningin in zal nemen Na een kort en sympathiek woord van gelukwerisch met die verbintenis, die, zoo het blad hoopt, het geheel ongegronde wantrouwen zal vermin deren, dat langen tijd van Neder- landsche zijde jegens Duitschland is gekoesterd, schrijft het blad het volgende «De pers stelt bij haar beoordee ling van de aanstaande echtverbinte nis de buitengewone moeilijkheden in het licht, die hertog Hendrik als ge maal van een koningin zal moeten overwinnen. Zij stelt daarbij den prins-gemaal van koningin Victoria als voorbeeld. Noch het een noch het ander gelijkt ons juist. Depositie van prins Albert moet hieruit ver klaard worden, dat hij in Engeland een koningschap vond dat reeds een zuiver decoratieven vorm had aan genomen en een van de weelde-arti- kelen was dat het rijke Engeland zich veroorloven kon. De kroon regeerde niet, maar representeerde en kon zich slechts door het oefenen van persoon lijken invloed, men zou haast zeggen door kuiperijen, laten gelden. De geheele macht berustte bij het par lement dat men wel steenen in den weg kon leggen, maar dat toch steeds over die hindernissen heen is gestapt. In Engeland is het, zooals bekend is, niet altijd zoo geweest, en het schijnt ons toe dat de vei houding die tus schen koningin Marie en Willem van Oranje bestond, de juisie was. Prins Willem III verklaarde dat hij niet als «dienaar van zijn gemalin in Engeland kon blijven." «Hij had haar lief en schatte haar hoog, maar haar onder daan wou hij niet worden." Zooals bekend is werd daarop de kroon op den prins en de prinses van Oranje overgedragen en Engeland, zoo goed als de Koning en Koningin, hebben zich daar wel bij bevonden. De andere verhouding, zooals die tusschen ko ningin en een prince consort bestaat, is in strijd met het begrip van den christelijken echt, en men moet aan nemen dat juist in het calvinistische Nederland dergelijke argumenten in gang zullen vinden. Dit is de principieele kant van de kwestie, over den persoonlijken beslist natuurlijk de persoonlijkheid, evengoed in vorstelijke huwelijken als in par ticuliere, en alle voorspellingen dien aangaande zijn dus ijdel. De correspondent van de N. B. Ct. die bovenstaande meening aan prof. Th. Schiemann een gezien conser vatief schrijver toeschiijft, heeft om trent de positie van Hertog Hendrik echter meeningen hooren verkondigen, die niet met de historische conclusies van de Kreuz. Zeitung overeenkwamen. De Prins en Prinses von Wied brachten Zondagmorgen een bezoek op het Paleis het Loo. Zij werden bij hun aankomst reeds op 't bordes door H. M. de Koningin, de Hertog en 11. M. de Koningin-Moeder verwel komd. Te 11 uur Zondagmorgen begaven zich H. M. de Koningin en Haar verloofde en gevolg naar de stallen en koetshuizen in het park, om de paarden en rijtuigen te bezichtigen. Te 3 uur in den middag reden de Koningin en Haar verloofde, de Ko ningin-Moeder en de Prins en Prinses von Wied in een open brik met vier paarden uit, den Amersfoortschen weg af, zonder geleide van koetsier of ROBERT LOUIS STEVENSON. De Geschiedenis van den Dokter en de Saratoga-KoJIer. «Silas", zeide hij, zieb aan den tafel neer zettend, »de tijd is nu gekomen om u mijn plan tot uwe redding medetedeelen. Morgen ochtend vroeg, keert Prins Elorizel van Bobeme naar Londen terug, na zich eenige dagen ont spannen te hebben, op bet Parijscbe Carnaval. Eenigen tijd geleden bad ik bet geluk kolonel Geraldine, zijne Opperstalmeester, eenevandie diensten te bewijzen die zoo dikwerf in mijn be roep voorkomen, doch die aan beide zijden nooit vergeten worden. Ik voel mij niet geroepen u den aard der verplichting uitteleggen die hij aan mij heeft; het zij u genoeg te weten dat hij bereid is mij in alles wat niet ontee- rend is, te helpen. Nu is het zaak voor u, te trachten Londen met uwen koffer te hereiken De douanen waren echter een onover komelijk bezwaar doch het viel mij in dat de bagage van znlk een aanzienlijk personage als Prins Plorizel, doorgelaten wordt, uit be leefdheid, zonder door de beambten gevisiteerd te worden. Ik wendde mij tot kolonel Geraldine en kreeg een gunstig antwoord. Morgen, als gij vóór zessen gaat naar het hotel waar de Prins verblijf houdt, zal uwe bagage aangenomen worden als uitmakend een deel van de zijne, en gijzelf zult de reis doen als een heer van zijn gevolg. «Nu ik u zoo hoor spreken, schijnt het mij toe alsof ik zoowel den Prins en kolonel Geral- reeds gezien heb; ik hoorde toevallig eenigen tijd geleden een gesprek dat zij voerden op het Bullier Bal." "Dat is zeer waarschijnlijk; want de Prins houdt ervan zich tusschen allerlei slag van menschen te bewegen", antwoordde de Dokter Als ge maar eenmaal in Londen zijt, is uwe taak bijna afgeloopen. In deze dikke enveloppe heb ik u een brief meegegeven dien ik niet durf te adresseeren; doch in de andere zult gij de beschrijving van het huis vinden, waarheen gij deze brief, zoowel als uwe koffer brengen moet, die daar van u aangenomen zal worden en u geen verderen last bezorgen zal. «Helaaszeide Silas, ik zou u zoo gaarne willen geloovendocb hoe kon ik dit Gij opent een blij vooruitziebt voor mij doch hoe kan ik gelooven aan zulk een gelukkige op lossing? Wees nog edelmoediger dan ge reeds tegenover mij geweest zijt, en leg mij uw voor nemen nader uit. De dokter scheen pijnlijk getroffen. «Mijn jongen" antwoordde hij, je weet niet hoe zwaar het mij valt te doen wat gij vraagt. Doch het zij zoo. Ik hen nu gewend aan ver nedering; en het zou vreemd schijnen als ik u dit weigerde, nadat ik reeds zooveel voor u gedaan heb. Weet dan, dat, hoewel ik er zoo onschuldig uitzie zoo matig, eenzaam en zulk een boekenworm, toen ik jonger was mijn naam eens bekend en gevreesd was onder de sluwste en gevaarlijkste geesten van Londen; en ter wijl ik uitwendig iemand was die respect inboe zemde, werkte mijne grootste kracht toch te midden van de geheimste, vreeselijkste en meest misdadige relatiën. Tot een dergenen die mij toen gehoorzaamden, heb ik mij nu gericht om u van uwen last te bevrijden. Het waren mannen van verschillende natiën en bekwaam heden, allen verhonden door een vreeselijke eed, en allen voor hetzelfde doel werkenden dit doel was moord; en ik die tot u spreek, onschuldig als ik schijn, was het hoofd van deze gevreesde bende. »Wat?" riep Silas uit. "Een moordenaar? En iemand die van moord een beroep maakte Kan ik u de hand reiken? Mag ik uwe diensten aannemen? Sombere, en misdadige oude man zoudt gij een medeplichtige willen maken van mij die nog zoo jong ben en in verlegenheid zit? De dokter lachte bitter. "Men kan het u niet licht naar den zin maken mijnheer Sceddamore," zeide hijdoch ik geef u nu de keus tusschen het gezelschap van den vermoordde en den moordenaar. Als uw geweten te nauwgezet is om mijne hulp aan te nemen zeg het slechts, en ik zal u onmiddelijk verlaten. Dan kunt ge voortaan met uw' koffer en wat er in zit, doen wat uw goed geweten het best past. "Ik geef toe dat ik ongelijk heb" antwoordde Silas. "Ik moest er aan gedacht hebben hoe edelmoedig gij aanboodt mij te bescherlnen tegen de wet, zelfs nog vóór ik u overtuigd had van mijne onschuld, en ik zal dankbaar uw raad verder aanhooren. "Dat is goed," antwoordde de dokter; «en ik zie dat gij begonnen zijt, eenige lessen inde ondervinding te leeren. (Wordt vervolgd.!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1