NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ¥®®r I® SPr®wti€ie Utrecht FEUILLETON. BUITENLAND. Hieuwe Dmzenfl-en-één-Naclit-Yerlialen. No. 94. Zaterdag 24 November 1900, Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. ^^innenlandT™~ DE ZELF-MOORD-CLUB. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.-Franco per post door het geheele Rijk. Afzonder 1 ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het was Donderdag te elf uur, toen president Kruger te Marseille aan wal stapte. De hoogbejaarde staatsman zag or uitstekend uit en hield met merk waardig krachtige stem een flinke toe spraak na zijn ontvangst. Hij zeide daar in dat de Republieken, gelijk reeds voor het uitbreken van den oorlog, steeds be reid zijn het geschil met Engeland aan arbitrage te onderwerpen. Engeland heeft steeds geweigerd zijn beweerd goed recht te laten onderzoeken door een onpartijdig gerechtshof; de repu blieken vreezen een dergelijk onderzoek niet; zij vragen erom. President Kruger wraakte met niet minder krachtige stem de barbaarsche wijze, waarop Engeland den oorlog voert, die het maakt tot een oorlog zelfs tegen vrouwen en kinderen. Hij ging voort, zijn hoorders verze kerende dat de strijders voor de Re publieken niet zullen versagen, dat zij den strijd voor hun vrijheid en voor hun recht niet zullen opgeven zoolang nog één Boer in het veld staat. De woorden van den grijzen voor vechter werden met geestdrift toege juicht en toen hij daarop den tocht naar zijn hotel aanving gaf het ver trek van den stoet het sein tot een huldebetooging, zooals er nog zelden een te zien is geweest. Langs den weg van de haven naar het hotel Noailles rezen de jubelkreten steeds machtiger, werd de geestdrift van huis tot huis aangrijpender te aangrij pender daar de waardigheid van de huldiging geen oogenblik door den minsten warklank werd geschonden. Nergens inderdaad hoorde men een kreet die tegen Engeland of Engelands staatslieden was gericht; slechts den eenigen roep »Leve Kruger!" vervulde de lucht, daverde over de stad als een machtige uiting van den eenstemmi- gen Europeesche volksgeest. Het was een treilende hulde die den president zichtbaar aangreep. Toen de lieer Kruger het hotel reeds was bin nengetreden hielden nog de juichkre ten aan. Aan dezen machtigen aan drang vermocht de president geen weerstand te bieden. De balcondeuren op de eerste verdieping werden geo pend en op het balkon trad Kruger alleen, als het eenig symbool van het dappere Boerenvolk, dat onder stij gende bewondering van Europa's vol keren verweg onder namelooze ellende, met onwankelbaren geestkracht strijdt den grooten heldenstrijd om zijn be staan tegen een van Europa's mach tigste naties. Een oogenblik zwegen de juichkre ten, een diepe aandoening overmees terde alles en toen bai stte de jubel op nieuw los, met overweldigende kracht, totdat de kelen waren schor ge schreeuwd. Generaal Duller heeft bij het ont vangen van de eeresabel hem door de stad Exeter aangeboden, een toe spraak gehouden waarin hij pro testeerde tegen de beschuldigingen van geweldpleging en aanranding tegen de eerbaarheid, in het buiten land geuit tegen de Engelsche sol daten. 11 ij verklaarde, dat daarvan geen woord waar is. Integendeel, het leger was bezield door gevoelens van ongekende edelmoedigheid tegen over den vijand. Men moet toch maar durven! Er schijnt een kink in de kabel van eensgezindheid der mogendheden inzake de Cliineesclie quaestie te zijn gekomen. Een telegram uit Peking van 19 dezer te New-York ontvangen meldt toch Een bijeenkomst van de gezanten bracht onverwacht een punt van ver schil aan het licht, dat de onder handelingen tijdelijk deed staken. De zaak werd aan het oordeel der re geeringen onderworpen en de gezan ten gingen uiteenzonder een dag voor hun volgende bijeenkomst te bepalen. En een telegram uit Washington aan de Evening Post zegt, dat naar de Regeering meent, de onderhan delingen te Peking in een critieken toestand gekomen zijn. Er komen uit China weer be richten, die er op wijzen dat de Clii- neezen hun verzet tegen de mogend heden zullen voortzetten en hernieu wen. De Daily News ontving nl. uit Shanghai een telegram, waarin ver klaard wordt, dat een geheim besluit van de keizerin is uitgevaardigd, waar bij alle onderkoningen en gouverneurs gelast worden om de mogendheden op alle punten tegenstand te bieden. Volgens een ander bericht marchee- ren de Boxers in groote getale naar Peking en Tientsin. Een telegram uit Tientsin van 21 dezer meldt, dat er zwaar vuren wordt gehoord in de buurt van Tientsin. Een orkaan op de Kaspische Zee. Uit Astrakan zijn berichten ontvan gen, volgens welke op de Kaspische Zee, alsmede op den benedenloop der Wolga een drie dagen lang geduurd hebbende orkaan gewoed moet hebben die ontzaggelijke verwoestingen heeft aangericht Door de over de oevers slaande golven zijn verscheidene aan het strand liggende dorpen wegge spoeld en veie menschenlevens vernie tigd. In Astrakan, waar liet water nu en dan 1 \'A meters hoog stond, zijn de havenkaden beschadigd. Op de Wolga zijn verscheidene schepen en barken gezonken. De totale schade door de verwoestingen aangericht, is vooreerst niet te berekenen. Aan het Hof wordt, naar ver luidt, druk gesproken over een tegen- vallertje, dat onlangs Koningin Wilhel- mina overkwam. Het geluk verloofd te zijn en te weten bemind te zijn, wekte in Haar gevoelens op, die zeer verklaar baar zijn bij schepselen, die op het punt staan een schoonen droom in werkelijk heid te zien omgez.et. Zij wilde rondom zich slechts gelukkige menschen zien. En daar Zij zich herinnerde, dat twee vriendinnetjes uil Haar jeugd smoorlijk verliefd schenen op twee officieren, die alle boedanigheden in zich vereenigden om eenmaal volmaak te echtgenooten te worden, besloot Zij den knoop door te hakken, de bezwaren, aan verklaringen verbonden, op zijde te ruimen en liet den jongelieden gemakkelijk te maken hun hartewenscb vervuld te zien wor den. Zij noodigde Hare vriendinnen en de minnaars incluis, ten Harent en verheugde zich reeds lang te voren in het aandoenlijke, vroolijke tooneellje dat Zij in het leven zou roepen. Toen alle gasten tegenwoordig wa ren, stond Zij op en stak Zij een met zorg gekozen speechje af Daar ik uit uwe handelwijze tot de gevolgtrekking ben gekomen dat gij elkaar niet ongenegen zijt, zoo verzoek Ik u, mijnheer Van C., aan mej. De L.... uw verloofde, de hand te reiken en u, mijnheer Van M. de hand van mej Margaretha van R. in de uwe te willen nemen. Ontvangt allen Mijn zegen. De uitwerking van Hare woorden was verbazend. Tot Hare groote ver wondering was mej. Van R. bezwijmd in de armen van mijnheer Van C., terwijl mej De L. in snikken uitbarstte en mijnheer Van M. stom van verba zing, zich woedend in een hoekje te rugtrok. Later vernam Hare Majesteit, teleur gesteld door het geringe succes Harer goed gemeende bedoeling, door derden de toedracht der raadselachtige ge schiedenis: beide dames waren op den zelfden officier verliefd geraakt! Rijksp ostspaarbank. Tal van omstandigheden hebben er allengs toe geleid, om in den vorm der boekjes, door bovengenoemde instelling uitgegeven, eenige aanvul ling en wijziging aan te brengen. De voornaamste aanvulling die reeds van Maart 1897 dagteekent, bestaat in de toevoeging aan dat gedeelte hetwelk ter vermelding der inlagen, terugbetalingen, benevons saldo's-tegoed bestemd is, van den inhoud der ook afzonderlijk gratis ver krijgbare uitvoerige brochure, tot titel dragende: «Rijkspostspaarbank. Be langrijkste voorschriften, betrekkelijk haren dienst"terwijl de meest go- wichtige der wijzigingen (die eerst onlangs werden aangebracht) den omslag dor boekjes betreffen, op welks achterzijde (waarnaar op den inleg vellen, onderaan, verwezen wordt) men o a. thans het navolgende, meerendeels met rood gedrukte kan vinden A. Het is van groot gewicht, dat 1°. men zich telkens nauwkeurig ver- gewisse van de juistheid der gedane inschrijving; 2". wanneer betrekkelijk eene som, van f 25 en daarboven niet binnen 14 dagen een bewijs van in schrijving is ontvangen van den direc teur der Rijkspostspaarbank (te Am sterdam), men onverwijld bij hem reclameere. B. Het is ten strengste verboden, dit boekje aan eenig kantoor der pos terijen in bewaring te geven, en noodzakelijk, liet in de maand ter bijschrijving van rente en ter ver gelijking met zijne boekhouding, aan den directeur der Rijkspostspaarbank toe te zenden. Alle deze wenken, den inleggers meerendeels in hun eigen belang gegeven, strekken ter voorkoming van mogelijke malversaties van verschil lenden aard. Wanneer men nu maar met die wenken nauwkeurig rekening gelieft te houden, dan is er ongetwijfeld reden om te wenschen dat door het ver strekken daarvan een krachtig middel tot het voorkomen der bedoelde mis bruiken is gecreëerd. Te dezer plaatse wordt aan bet postkantoor, dat het boekje uitgaf, de maand ingevuld, gedu rende welke de éérste inleg plaats vond. DOOR ROBERT LOUIS STEVENSON. liet avontuur van de Hausoin-Cab. 24) »De koetsier is betaald," zeide de lakei op beleefden toonen hij ging voor, Braekenburg leidend het pad over en de trappen op. In de vestibule ontdeed een bediende hem van zijn hoed, stok en paletot, gaf hem een kaartje met een nummer er op, en ging hem voor de trap op, die rijk versierd was met tropische bloemen, naar de deur van een vertrek op de eerste verdieping. Hier vroeg een ernstige bottelier hem zijnen naam en kondigde aan "Luitenant Braekenburg Rich". Een jonge man, slank en buitengewoon knap, kwam op hem toe en groette hem op een beleefde en aangename wijze. Honderden kaarsen van het fijnste was, verlichtten het vertrek waar, even als op de trap, de geur van de zeldzaamste en schoonste bloemen zweefde. Een buffet was beladen met uitlokkende eetwaren. Verschei dene bedienden liepen heen en weer met vruchten en bekers champagne. Het gezelschap bestond misschien uit zestien personen, waar van slechts enkelen de kracht des levens reeds achter den rug hadden, en allen bijna zonder uitzondering met een net voorkomen. Zij waren verdeeld in twee groepen, de eene gezeten aan een roulette-tafel en de anderen rondom een tafel, waaraan een hunner de Bank voor een baccarat-spel hield. »Ik zie, dacht Braekenburg, dat ik in een privaat speelhol ben, en dat de koetsier een klantenlokker was." Zijn oog ging over al deze détails, en zijn brein trok de conclusie terwijl zijn gastheer zijne hand nog vast had; en na zijn haastig overzicht richtten zijne blikken weder op zijn gastheer. Ditmaal verbaasde de heer Morris hem nog meer dan toen hij de eerste maal hem aankeek. De gemakkelijke élégance zijner manieren, de distructie, beminnelijkheid en moed die uit zijne gelaatstrekken te lezen was, kwamen zeer slecht overeen met de visie die de Luitenant had van den houder van een speelhol; en de toon zijner conversatie scheen hem toe slechts te kunnen behooren aan een man van positie en stand. Braekenburg voelde instinctmatig dat hij zijn gastheer gaarne mocht lijden, en hoewel lïij zichzelven er voor berispte, kon hij niet nalaten een soort van vriendschappelijke attractie voor den persoon en het karakter van den heer Morris te ge voelen. "Ik heb van u gehoord, Luitenant Rich," zeide de heer Morris, zachter sprekend; «en geloof me dat ik het een eer beschouw kennis met u te maken. Uw voorkomen is in volko men harmonie met de reputatie die n voorge gaan is uit Indië. En als ge tijdelijk de onge wone wijze waarop ge in mijn huis geïntro duceerd werd, wilt vergeten zal ik dit niet alleen als een eer beschouwen, doch tevens als een waar genoegen. Een man die een troep barbaarsche ruiters staat, zooals gij," voegde hij er lachend bij, "behoort niet te verbleeken over een breuk der etiquette, hoe ernstig deze dan ook zijn moge." En hij leidde hem naar het buffet en drong er op aan dat hij eenige ververschingen zou gebruiken. »Op mijn woord," dacht de Luitenant, "dat is een allemachtig joviale vent, en ik twijfel er goen oogenblik aan of-hij hoort thuis in de beste kringen van Londen." Hij dronk een paar glazen champagne, die hij uitstekend vonden ziende dat verscheidene gasten reeds rookten, stak hij een zijner eigene manillas op, en ging een kijkje nemen aan de roulette-tafel, waar hij nu en dan een kleinig heid inzette of toekeek naar de kansen van anderen. Terwijl hij aldus stond rond te kijken, bemerkte hij plotseling dat het geheele" ge zelschap scherp geobserveerd werd. De heer Morris liep heen en weer, schijnbaar druk met 't waarnemen der honneurs; maar hij keek scherp toe; niemand van het gezelschap ont ging zijne plotselinge, onderzoekende blikken; hij nam de houding op van hen die zware verliezen leden, hij schatte den inzet, hij bleef staan achter paren die in een druk gesprek gewikkeld waren; en om kort te gaan, hij scheen iedere bijzonderheid van elk der aan wezigen op te merken. Braekenburg begon zich af te vragen of dit inderdaad wel een speelhol was: het geleek veel op een geheime inquisitie. Hij volgde den heer Morris in al zijne bewe gingen en hoewel de man steeds een glimlach gereed had, scheen hij toch onder dit masker als het ware, een groot verdriet met zich om te dragen. De gasten rondom hem lachten en speelden, doch Braekenburg stelde geen belang meer in hen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1