GEMENGD NIEUWS. Inlichtingen over liet optreden en handelen der Engelschen in Zuid-Afrik». In het Iibld. komt een ingezonden stuk voor van den lieer J. K. \ander Veer te Londen, waarin deze mede deelt, dat hij van af 26 Nov. tot en met 5 Dec. in Holland zal zijn, en die gelegenheid wenscht te benutten, om van de talrijke, in Holland ver blijvende verbanneneri uit Zuid-Afrika bepaalde en onoverdreven feiten te vernemen omtrent liet optreden en bandelen der Engelsche beambten en militauen daarginds. Hoe zij koel bloedig hebben gemoord en buiten gevecht geplunderd, gebiand etc., alle feiten liefst zoo volledig mogelijk gede tailleerd. Deze inlichtingen zullen in Engeland dienen voor de beweging tegen dezen ooiiog en bet langer voortzetten daarvan. Wen wordt verzocht alle mededee- lingen te richten per adresde redactie van Hel VolleGclderschekade 117, te Amsterdam. liet Widdelburgsche dames comité heeft van den heer De Witt Hamer op St. Helena weer een blief ontvangen om het te danken voor de goede gaven voor de krijgsgevan genen. Hij schiijft o.a. verder: «De- halve de u reeds niet een voorgaande mail genoemde goederen die wen- schelijk geacht worden, o.a. boven kleding, sein ijfpapier en enveloppen, gebrande en gemalen kollie, heeischt hier steeds groote behoefte aan tabak, daar de Boer in het algemeen een hardnekkig rooker is." De heer De Wilt Hamer eindigt zijn schrijven met het vei zoek: «den milden geefsters en gevers de ver zekering te geven dat, wat zij ten onzen behoeve offeren, niet kan laten zich diep te grillen, niet alleen in onze harten, maar ook in die onzer achtergebleven betrekkingen." Met comité, gaarne gevolg gevende aan het verzoek van den heer De Witt Hamer, deelt mede, dat de eerstvolgende bezending naar St. He lena ongeveer 16 December van uit Amsterdam vertrekt, terwijl begin December ook gelegenheid tot uit zending bestaat naar Kaapstad en Ceylon. Alle goederen voor deze plaatsen moeten gezonden worden onder het merk W. C. met opgave van inhoud aan de cargadoors en expediteurs De Viies Co., De Rui- terkade 100, Amsterdam. Vracht en verdere kosten komen voor rekening van het comité. Gister was het 50 jaar geleden, dat bij Kon. Besl. van 21 Nov. 1850 het instructie-bataljon te Kampen werd opgericht. Het plan is om dit bestaan ui Juni van het volgend jaar met grooten luister te vieren. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds. A. M. A. Reijnders, Remon strantse!) predikant te Alkmaar, hoopt morgenochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstiant- sche kerk alhier. Noemden wij onzen lezers, na de onlangs gehouden vergadering, reeds het bestuur van het plaatselijk comité tot het aanbieden van een Nationaal huldeblijk aan II. M. de Koningin ter gelegenheid van Iloogst- derzelver huwelijk, hiermede volgt de volledige naamlijst der,leden jhr. mr. T. A J van Asch van Wijck, Burge meester, voorzitter; jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, Secretaris der gemeente Amersfoort, secretaris; E. L. H. van Lanschot llubrecht, gep. luit.-kolonel cavalerie, penningmeester; J. van Wijk, kolonel der infanterie, garni- zoens-commandant; C. Th. van Beek, lid der Provinciale Staten L. van den Biezenbos, voorz afd. Chr. nat. werk mansbond H. F. D. Braams, majoor der cavalerie, Directeur der lij- en hoefsmidschóolJan van den Brink, vooiz Patrimonium N. Broers, parti culier; G. J. Buijs, directeur Hoogere Burgerschool; W. L. Celosse, Wet houder; mr. II. Croockewit Jr. oud- kantonrechter; ds. A. M. Donner, predikant Geref. kerk A 11. Dumoulin, voorz. afd. oud-onderofficieren; G. van Ede, vereeniging 's Landweei baarheid «Eendracht maakt macht"P. J. Fre- deriks, journalist; B. van Gelder, hof leverancier; ds. D. P. M. Graswinckel, predikant Ned. Herv. Gemeente; P. de Groot, hoofd der school voor Chr. nat ondeiwij-; D. P. Hamers, lid PiovJuciale Staten; G. J. baron Van llardebrock van Amrncrs'.ol, water- graaf Eem; A. Herschel Bzn voorz. Ned. Isr. hoofd-synagogeds. I. Ilooy- kaas, predikant Rcmonstr. gemeente; J. G. Kleber, voorz. Kamer van Koop handel; W. G. Klomp, voorz. R K. Volksbond; M van Lingen, hoofd R. K. jongensscholendr. J. H. Moll, rector GymnasiumC. J. van dei- Nagel, hoofd Openbare schoolds. C. Rasch, predikant Evang. Luth. Ge meente; J. Schulman, hofleverancier, antiquaar; J. R. Schuuring, broeder Orde Ned Leeuw; G. J. Slothouwer, hofleverancier; H. G. J. Swaving, majoor commandant artillerie; ds. H. Teerink, predikant Geref. kerk B; prof. J. J. van Thiel, president Semi narie der O. B. klerezyA. M. Tromp van Holst, majoor-commandant dd. schutterijmr. P. J F. van Voorst Vader, kantonrechter; J. Valkhof!, hofleverancier; E. L Visser, Wethou der en J. W. Wentzel, hofleverancier. Omtrent de dames Mollinger en Wichers die a s. Maandagavond in Amicitia alhier eene kunstavond zullen geven, schrijft men ons uit Rotterdam Twee jonge datnes die het ernstig met de kunst meenen, gaven gister avond in den Tivoli-schouwburg een proeve van haar willen en kunnen op het gebied van «zeggen" en tooneel- speelkunst, nl. mejonkvr. Sophia Wi chers en mej. Ida Mollinger. Beiden ondervonden reeds dat de weg naar den berg der kunst niet slechts langs een pad van rozen leidt, maar te meer waardeering verdient dc moed waarmede zij naar de berei king van haar ideaal streven. Er lag dan ook werkelijk verdienste in hare verschillende voordrachten, waarvan natuurlijk de een wat beter slaagde dan de andere. In «Le Passant" van Frangois Cop- pée kwam de mooie volle stem van Ida Mollinger fraai uit en viel ook haar houding in vele momenten zeer te prijzen, terwijl in het Brautlied vooral het ongekunstelde spel van Sophie Wichers alleraardigst was. De Misanthrope werd door beiden zeer goed begrepen en wist lila Mol linger daarbij uitstekend met hare oogen te werken. Zeer viel ook in den smaak baar Couturière van Azy, terwijl Sophie Wichers de Rei van Engelen uit Von- del's Lucifer met den noodigen ernst wist voor te dragen en somtijds ook niet naliet indruk te maken. Het stukje «Een jonge Dame die aan de Politiek doet", bekroonde den avond. De Alkmaarsche Courant van 16 Oct. 11. bevat over hen het navolgende: In de Harmonie werd gisterenavond velen zeker een waar kunstgenot be reid, door de verschillende voordrach ten van de Dames Jonkvr. Sophie Wichers en Mej. Ida Mollinger. Was reeds door een aantal beoordeelingen van de pers, de verwachting vrij hoog gespannen, zeker is, dat de kennis making deze volkomen bevredigd heeft. Leeren wij in de speelpop, teleurstelling, ancedoten, de groote hond en de kleine kat, Mej. Ida Mol linger en in een lied van de zee, en babbelen Mejonkv. Sophie Wichers, kennen als meesteressen over taal en voordracht, in de ensemble nummers: «tuinscène" uit Maria Stuart vert door J. J. II. ten Cate, en de twee tooneelstukjes, «het Brautlied" door Aleid en «een jonge dame die aan politiek doet" door E Lant, kwamen voordracht en spel, nog veihoogd door costumeering zoo volkomen tezamen orn het succes van beide dames te volmaken, dat men zich vaak moest afvragen of men hier van voordracht en spel genoot of wel ze in de werke lijkheid bespiedde. Mochten wij in dit opzicht wellicht den laalsten tijd, wel wat verwend en veeleischend zijn zeker is dat deze beide dames ons een vernieuwd bewijs gaven, hoe de kunst, met ernst be oefend, zich zelve en hare beoefenaars loont en anderen die haar waardeeren een onschatbaar genot bericht. Bij Kon. Besluit zijn benoemd bij liet 5e regiment infanterie tot le luitenant, de tweede-luitenants W. Froger en A. van Willigen beiden van het korps. Bij het le regiment Veld-artillerie tot eerste-luitenant de tweede-luite nant P. A. van Leeuwen van hot korps. Woensdagavond geraakte door de duisternis misleid W. Gouw lerug- keerende van zijn gewone bedeltocht ui de omstreken, nabij het landgoed «Heiligenberg" in een diepen sloot. Op zijn hulpgeroep snelden de be woners van het koetshuis te hulp, aan wie het mocht gelukken de drenkeling op het drooge te krijgen. Toen men hem van drooge kleederen wilde voor zien gaf hij den geest. De inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De kapitein W. A. Verhoeven van het 5e bataljon 5e regiment infanterie is benoemd tot kapitein voor speciale diensten bij de staf van genoemd regiment. In verband hiermede is de kapitein H. Spanjaei'dt Speekman, die tijdelijk overcompleet werd gpvoerd, belast met het bevel over de 4e compagnie 5e bataljon te Utrecht in garnizoen. Aan den sergeant J. IJattinga Raven van het 5e Regiment infanterie is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. Het eere- teeken zal op eene plechtige wijze aan hem woiden uitgereikt. Aan den sergeant II. S. Mekking van het 5e Regiment infanterie, is op verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. Hij is met ingang van 1 December a s. benoemd tot adjunct-inspecteur van politie te 's-Gravenhage. De reserve-korporaal P. H. A. Dijckmeesler van het 4e Regiment infanterie is op zijn verzoek overge plaatst bij het 5e Regiment infanterie alhier in garnizoen. De le luitenant-adjudant II. C. A. de Block van het Regiment Gre nadiers en Jagers, die benoemd is tot kapitein bij het 5e Regiment infan terie wordt belast met het bevel voor de le compagnie le bataljon van laatstgenoemd regiment, alhier in garnizoen. Bij Koninklijk Besluit is van het 5e Regiment infanterie de eerste lui tenant M. Tijdeman overgeplaatst bij het Regiment Grenadiers en Jagers, en de tweede-luitenant P. Donk thans gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool benoemd tot eerste- luitenant. Van de bereden korpsen alhier in garnizoen zijn de navolgende offi cieren aangewezen om deel te nemen aan de tactische oefeningen op de kaart, welke gedurende de winter maanden onder leiding van den com mandanten der bataljons van hel 5e Regt. inf. zullen worden gehouden bij het le bataljon: le luitenant B.on Van Heerdt van de II Afd. Ie Regt. Veld.-Art.le luitenant Jhr. Van Kinschot van het le Regt. Hu zaren bij het 2e bataljon: 'le luitenant Van der Koogh van de II Afd.'le Regt. Veld-Art.te luitenant Dittlinger van het Eskadron Ordonnansen bij het 3e bataljon: le luitenant Van Zwijndreght van de II Afd. le Regt. Veld-Art.le luitenant B.on Van Heemstra van het te Regt. Huzaren bij het 4e bataljon: 1 luitenant Ratnbonnet van de II Afd. le Regt. Veld-Art.le luitenant Taunay van het Eskadron Ordonnansen. In de plaats van wijlen den heer J. P. G. Kok is benoemd tot zetter van 's Rijks directe belastingen de heer T. van Daal. Morgenmiddag twee uur precies zal «Quick" op het voetbalveld bij Leusden een competitie-wedstrijd spe len tegen «Eendracht" uit Amsterdam Wijl laatstgenoemde club na «Steeds Voorwaarts" de sterkste tegenstander van «Quick" is, belooft de wedstrijd een zeer spannende te worden. Tegelijkertijd zal op hetzelfde terrein «Hercules II" uit Utrecht, een com petitie-wedstrijd voor den Utrechtsch- Gooischen Voetbalbond spelen tegen «Mars" van hier. Ook deze belooft zeer belangwekkend te zullen worden. Bij de ten Raadhuize gehouden aanbesteding van het afbreken der muur van het Werkhuis ten behoeve van den bouw der Ambachtsschool werd ingeschreven door de heeren J. C. van Eijbergen voor f 170, en 11. Diters voor f60. Het werk is opgedragen aan den hoogsten inschrijver. 365e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 21 en 22 Nov. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestr. 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 20.000 op No. 8837. Prijzen van f20. 5364 5387 8320 8814 8840 8986 9679 12328 12372 18201 19276 20008 en 20017. Te zamen 14 prijzen. Dr. Bavink, hoogleeraar aan de Theologische school le Kampen, zal morgen, Zondag, voorgaan bij de gods dienstoefening in de Gereformeerde kerk A, aan de Langegracht Een Duitsche fabriek neemt proe ven met luchtbanden van papier, ge maakt op dezelfde wijze als de Ja- pansche en Chineesche waterdichte zitkussens en matrassen. De banden zijn veel lichter en goedkooper, terwijl zij ook tamelijk wel ondoordnngbaar zijn. De uitvinder is er in geslaagd, papieren banden te maken, welke bijzonder veet krachtig zijn en alle redenen tot tevredenheid geven. Hel materiaal voor deze sooi t banden is nog in den laalsten tijd belangrijk verbeterd, zoodat zij thans alles beter zullen kunnen doorstaan dan hun lub ber collega's. Ontsporing. Aan het station Zwolle ont spoorde gisterenochtend bij het ran geeren een wagen, waardoor het hoofdspoor in de richting flaltem werd versperd. Do versperring was echter spoedig weer opgeheven. De eerste trein van Utrecht naar Zwolle onder vond door deze ontsporing eenige ver traging. Te Baarn is in het Wilhelmina- park aan de laan, die evenwijdig met de Wilhelmina-laaR loopt, de naam gegeven van Hertog Hendrik-laan. De nieuwe Noordpoolexpeditie. Een nieuwe Poolexpeditie zal nu toch onder den hertog van Abruzzen worden uitgerust, naar het schijnt, met het doel, naar de drie omgekomen leden der vorige expeditie le zoeken. Kapitein Stokken, wiens zoon tot de drie ongelukkigen behoort, had eerst een proces tegen den hertog willen inspannen, doch heeft nu besloten, zich bij de expeditie aan te sluiten. De hertog van Abruzzen bevindt zich op het oogenblik te Lauwik in Noorwegen en heeft reeds een wal- vischvaarder «Cappella" gedoopt en het schip voor de reis, die van Güte- berg zal ondernomen worden, uitge rust. Juli moet de expeditie Frans- Jozefland bereikt hebben. De meeste leden van het gezelschap zullen Noren zijn. De N. Z.-A. S. Volgens een telegram uit Berlijn heeft men daar vernomen, dat de te Amsterdam gehouden vergadering van den raad van commissaiissen der Ned. Z.-A. Sp.-Mij. besloten moet hebben de Januari coupon der schuldbekente nisseri niet te verzilveren, omdat do Maatschappij wegensde inbezitneming van de lijn en hare uitrusting in Zuid- Afrika door de Engelschen, niet over gereed geld kan beschikken. De maat regel zou echter slechts lijdelijke uit stel van de betaling beduiden, omdat deze geschieden zou zoodra het geld, dat aan de Mij. behoort, teruggegeven, of de lijn overgenomen zal zijn door Engeland. In Friesland wordt hot denk beeld geopperd om te trachten het landgoed «Oranjewoud" (bij Heeren veen), waaraan voor het Huis voor Oranje-Nassau zooveel belangrijke ber- inneiingen zijn verbonden, aan te koopen, ten einde het te doen dienen voor H. M. de Koningin aan te bieden nationaal geschenk. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 15 tot en met 22 November. Geboren: Gerritje, d. van D. Hovestad en J. H. van Schaik. Frans Willem, z. van F. W. Meijer en J. van Ee. Elbertus, z. van J. C. Veenendaal en C. Reijerse. Johannes Lambertus en Hen- drikus, twee z. van W. H. Tönis en D. W. A. Drieman. Willemina, d. van H. Bakker en W. Rouendal. Hendrik, z. van H. de Vrije en F. W. M. van Ee. Teunis, z. van T. Wijnands en D. Bosch. Albertus Gerardus, z. van P. van Es- veld en H. Vial. Hendrika, d. van B. Stork en H. Valil. OndertrouwdD. van de Vuurst en A. van den Hoek. Getrouwd: J. Koning en H. Post. J. Schreuder en A. van Leijenhorst. J. de Gooijer en A. Westerlaak. Overleden: Naatje Menko, 81 j. wed. van A. M. Klein. Franciscus Mater, 6 m. Johannes Cornelis Nieuwland, 7 j. Berendine van de Hesseweg, 79 j. eehtg. van G. Hageman. - Twee lev. aang. kinderen éen van het m. en den van het vr. gesl. van G. Rommers en D. Pommer. Daniel Staal, 4 m. Hoogland. Geboren: Antonia Hendrika, dochter van J. van Noordenburg en W. van Beek. Leusdcii. Geboren: 19 Nov. Aartje, dochter van Bessel van den Berg en Neeltje Faber. 20. Hendrik, zoon van Jan ten Kulve en Aaltje Vetkamp. Gehuwd22 Nov. Hendrik Hofland met Jannigje van Dijk. Stoutenburg. Geboren: 15 Nov. Rebekka, dochter van Wouter van de Visch en Geurtje Kieft. 17. Lambertus Adrianus. zoon van Wilhelmus Bosman en Geeftruida van der Hijden. Woudenberg. Geboren: 20 Nov. Susanna Alberta, dochter van Jan Veemendaal en Hendrika Geertruida Hardeman. Gehuwd: 17 Nov. Jan van den Brink, 31 j. en Dirkje Prins, 27 j. 22 Nov. Martinus Delvany, 33 j. en Oetje van Egdom, 28 j. RECLAMES. Een jeugdig lijder. Al hoewel nog jong zijnde slaat men bloot aan verschillende ziekten der jeugd eigen. Een der onaangenaamste aandoeningen der jeugd is zeker wel de klieren, want op jeugdigen leeftijd, wordt het aangezicht misvormd voor zijn geheele leven en is het voor Uwe omgeving een afschu- welijk gezicht. De ouders"3ïekinderen hebben die door deze ziekte zijn aangetast stellen, dan ook alle pogingen in het werk hunne geliefde kinderen hiervan te verlossen. De onzuiverheitjfvan het bloed is de oorzaak dezer ziekte, hetzelve moet gezuiverd, hernieuwd wordende heer R. Timmerman, Blankenburg straat. te Haaksbergen (Prov. Gelderland) schrijft ons daaromtrent op eene interessante wijze 't volgende. Met- deze moet ik U melden dat de Pink Pillen uitstekende diensten hebben gedaan bij de genezing van mijn nog jeugdigen zoon. Hij klaagde-over maagpijn en na-'t gebruik van 'teerste doosje was zulks zoo goed als over, doch wij hebben toen terstond opgehouden, en zooals wij zelf wel begrijpen kunneiV kon dat bloed niet met een doosje gezuiverd zijn, zoodat wij nog wat moesten voortgaan. Ilij^vas ook lijdende Moeder en zoon volgens portret, aan kliergezwellen, in den hals, de lidteekens zijn natuurlijk gegeven, doch ze zijn geheel opgedroogd. Hij hqèft thans eene frissche kleur en mag zichdn eerié goede gezondheid verheugen. Zoo er personei) zijn die nadere inlichtingen wenschen omtrent een en ander, dat zij zich tot mij wende, ik zal hun de zelfde verklaring geven en zij kunnen zich persoonlijk er van overtuigen gelijk Uwe verslaggever die onlangs bij ons is geweest hel liéeft kunnen waarnemen. Maakt het gerust bekend, opdat de ouders die klierachtige kinderen hebben er liun heil in zoeken. De Pink Pillen van Dr. Williams zijn werk dadig in alle gevallen van lichamelijke verzwak king, zoowel bij de vrouw als bij den man ten gevolge van de verarming van liet bloed, zooals bleeke gelaatskleur, bloedarmoede, rhcumatiek, algemeene lichaamszwakte. Zij zijn een hernieuwer van het bloéd, een versterker der spieren. Verkrijgbaar a 1.75 Gld. de doos en 9.GId. de 6 doozen, bij .1. II. I. SNABILIÉ, 27 Steiger, Rotterdam,hoofddepothouder voor Nederland. Franco toezending tegen postwissel. Wacht venwel voor de namaakselsver~ schaft u de echte Pink Pillen alleen bij defi lieer Snabtiic te Botterdam of bij de degöt- houders die tyider de attesten in decourjAtcn zijn aangegtfaen. Alle andere personjfi ver- koopen goedkope zoogenaamd Pink Pilmxzulks is slechts oni'Ahet publiek te bedrij&en. Onze verslaggever veniam op verschil lendfiiUiatsenin Nederland ho'êjde personen er ymeloopen zijn, en fioegenaamdtoiet de minstejjliwerking dezer nagemaakte Pink Pillenj*m>'vonden hadden on noodig ie zeggen dn tWfzepersonen spoedig, met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nognooiticmand ts W\ genezen Hiernevens Afbeelding der M) doos met de echte Pink Pillen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 23 Nov. 1900. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. \ppelen f2a f5.Peren f3 af5. Nieuwe aardapp. f 0. a f 0. Zandaardapp. f'1.80 a f 2 00 Hoendereieren f7.00 a f8.00 per lOOst. Eenden f 0.a f0.Boter fl.05 a f 1.20 per kilo. Mar garine föa f0.Zoetem. kaas f0. Kippen f060 a f0.90 Kuikens fl.afl.20 Piep kuikens f0 30 a f 0.50 Ganzen f00 f00.Eenden f 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f 0.00 a f 0 00 Hazen 11.50 a f2Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme fO.40 a f 1.00 Duiven f0.40 a f0.50 paar. Magere varkens f 12.a f 18 Varkens voor export fa fZeugen f40.f 60.Biggen f C a f 12 00 Schrammen t 00.it f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f 000.Kalf koeien f 000 a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.— Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 300 heet. Appelen; 40 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 400 heet. Zandaardappelen 8000 stuks Ilocn- dereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Grasbo- ter: kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 8 magere varkens, varkens voor exportslageryen 300 biggen en 12 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2