NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 97. Woensdag 5 December 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. ONZE PREMIE. BELANGRIJK BERICHT voor hen die zich op HET NIEUWE MODE BLAD abonneeren. INS CHRIJYIN GrSBIL JET. HET NIEUWE MODEBLAD BUITENLAND. Nieuwe Mzenfl-en-één-Nacht-yerMei DE ZELF-MOORD-CLUB. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door bet geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Uitgevers stellen zicb voor, bij genoegzame deelname, op nader aan te kondigen tijdstip, onder de geabon- neerden op Het Nieuwe Modeblad eene belangrijke verloting te bouden, welke geheel gratis is voor de abonneé's, zoodat van hen geen enkele inzet wordt gevorderd. Wie abonné zal zijn op het tijdstip dier verloting, zal daaraan deelgerech- tigd zijn en door den ontvangst van een gratis lot daarvan het bewijs he komen. De Uitgevers stellen voor die verlo ting, welke in het bijzijn van getuigen zal worden gehouden en waarvan de uitslag in het blad zelve zal worden hekend gemaakt, beschikbaar de vol gende prijzen: Twintig uitmuntende Naaimachines. VIJF FRAAIE DAMESRIJWIELEN. HONDERD rijk Geïllustreerde Doek- werken. Waar zulke kansen en geheel kos teloos worden verhonden aan een tijd schrift, dat reeds om den buitenge woon goedkoopen prijs en den met zorg samengestelden inhoud, aller be langstelling waardig is, verwachten de Uitgevers, dat de geabonneerde» onzer courant waarbij Het Nieuwe Modeblad als premie wordt verkrijg baar gesteld, deze aanbieding zullen waardeeren. Voor onze lezeressen zal Het Nieuwe Modeblad zijn een rijke bron van nut en genoegen. Een trouwe gids bij keuze of aanmaak van Costumes, Kin dermodes, Handwerken of andere Mode artikelen. Niemand verzuime te profiteeren van deze waarlijk kostbare premie, welke voor de lezers van onze Courant tegen de geringe vergoeding van 55 cent per drie maanden verkrijgbaar is. Men vuile ten spoedigste bet inteekenbiljet in en zende bet terug aan de Uitgevers. De Ondergeteekende verlangt hij zijne Courant geregelde toezending van tweemaal per maand verschijnende, tegen den prijs van 65 ets. per drie maanden franco per post 75'/. ets). WOONPLAATS: NAAM: President Kriigcr in Europa. Zooals reeds door de olïicieuse Duit- sche pers was te verstaan gegeven, heeft Keizer Wilhelm president Kruger te Keulen doen weten, dat hij hem thans niet kon ontvangen, met andere woorden dat er, wat de interventie aangaat, geen stap daartoe van Duitsch- land kan worden verwacht. Het was trouwens een publiek geheim dat de Duitsche regeering met de komst van Kruger verlegen zat. Het Duitsche volk zou het hem, in even sterke mate sympathiseerend met de Boeren en even geestdriftig voor hun rechtvaar dige zaak als het Fransche, natuurlijk niet aan betoogingen van hulde laten ontbreken, waardoor een pressie tot bemiddeling op de regeering zou wor den uitgeoefend, die zou kunnen leiden tot een conflict tusschen volk en keizer, welke laatste het in het belang van zijn volk acht met Engeland op goeden voet te blijven. Terwijl de Keizer nu eenmaal op dit standpunt staat, zou het voor hem, die in 1896, na den verijdelden inval van Jameson in Transvaal, en tele gram van gelukwensch aan Kruger zond, des te pijnlijker wezen, zijn ver anderde politiek ten opzichte van Transvaal, tegenover Kruger te moeten bekennen, door hem p e r s o o n 1 ij k te moeten meedeelen, dat hij hem niet kan helpen uit vrees de Duitsche be langen te schaden. Degeheeleollicieuse Duitsche pers toch ziet in een arbi trage, die Engeland wordt opgedron gen en van Duitschland uitgaat, als gevolg daarvan eenwereldoorlogkomen, die Europa op zijn grondvesten zou doen schudden. In 1896 was keizer Wilhelm, nadat hij zijn bekende telegram aan Kruger had gezonden, wel geneigd om in ver- eeniging met Frankrijk en Rusland maatregelen te nemen, teneinde de onaantastbaarheid van de Zuid-Afri- kaansche republieken te waarborgen. Duitschland stelde daarbij echter de voorwaarde, dat deze mogendheden de tegenwoordige grenzen der Euro- peesche staten zouden eerbiedigen, waarin Frankrijk, nog altijd de hoop koesterend Elzas-Lotharingen terug te zullen krijgen, echter niet toe wilde stemmen. Ja, Frankrijk ging zelfs zoo ver Engeland te polsen of het geneigd was in een oorlog tegen Duitschland met Frankrijk samen te gaan. Daarbij kwam, dat de zaken in Afrika Rus land onverschillig lieten, zoodat, ware toen een botsing tusschen Engeland en Duitschland ontstaan, waartoe het wegens het telegram van den keizer bijna was gekomen. Duitschland waar schijnlijk ook nog tegen Frankrijk had moeten vechten. Door deze ervaring wijs geworden, zou keizer Wilhelm thans niet het initiatief tot interventie willen nemen, dat zonder twijfel door Engeland als een onvriendelijke daad zou worden beschouwd, wijl men aan neemt, dat het verlangen daartoe door Engeland zelf als uitgesloten moet worden beschouwd. Ook nu nog is in Frankrijk het revanchegevoel levendig en Duitsch land in conflict komend met Engeland, zou dus ook nu voor een oorlog kun nen komen te staan, die heel Europa in beroering zou brengen. Alles samengenomen wordt het dui delijk dat de komst van Kruger te Berlijn voor de regeering lastig zou zijn. Das Echo schreef Zaterdag o.a. Te Berlijn weert men zich met handen en voeten tegen het bezoek van Kruger, Alle ofiicieuse pennen zijn bezig hem de reis als geheel nutteloos af te raden. Vermoedelijk zal men hem ook iemand tegemoet zenden, die hem te Keulen of elders onderweg bewegen moet maar om te keeren. Voorloopig schijnt hij zich echter aan al die wenken niet te storen. De vrees achtige Berlijnsche heeren verzekeren nu naar alle zijden, dat het nog on zeker is, of hij in Berlijn komt, d.wz.. wij weten nog niet of het ons gelukken zal den eigenzinnigen ouden heer op een afstand te houden," En de voorspelling van Das Echo is uitgekomen. Zaterdagavond arriveerde Kruger te Keulen en Zondagmorgen kwam daar uit Berlijn aan de heer Von Tschir- schky, buitengewoon gezant van den Keizer, om president Kruger de vol gende boodschap mee te deelen »Zijne Majesteit laat den heer Pre sident Kruger zeggen, dat hij tot zijn spijt, bij de reeds gemaakte beschik kingen, thans niet in staat is den heer President te ontvangen, en den heer President zijn wensch te kennen geven, dat hij van de voorgenomen reis naar Berlijn moge afzien." President Kiuger besloot dientenge volge, na eenige dagen rust te hebben gehouden, naar Nederland te komen. Wat de «reeds gemaakte beschik kingen" aangaat, deze bestaan hierin dat de Keizer deze week op de jacht is en dus niet te Berlijn. Het spreekt van zelf dat dit slechts een «reden" is om reden te kunnen geven. Het is intusschen jammer, dat de grijsaard de vermoeiende reis naar Keulen heeft gemaakt en nu niet in Berlijn de geestdriftige volksbetoogin- gen in ontvangst kan nemen, die hem daar, in aanmerking nemende de ont vangst die hij in Keulen genoot onge twijfeld hadden gewacht. Lord Roberts is, naar gemeld wordt, met stille trom uit Pretoria vertrok ken het tijdstip van zijn vertrek was geheim gehouden. Niettemin heeft hij een hartelijk afscheid van zijn troepen genomen. Eergister kwam hij te Ladysmith aan, van waaruit hij de slagvelden in den omtrek bezocht. Op zijn reis van Johannesburg naar Natal stonden te New-Castle, Dundee en Ladysmith eerewachten gereed en overal werd hij met geestdrift ont vangen. Te Pietermaritzburg en Dur ban zullen te zijner eere feesten plaats hebben. Donderdag zal hij te Durban op de Canada scheep gaan naar Europa. Engeland zal natuurlijk in geestdrift losbarsten.. Als een openbaring van het rechtvaardigheidsgevoel der Ieren komt daarom onderstaand manifest van de nationale Iersche organisatie in het licht Eere aan veldmaarschalk lord Roberts. «Eere voor het afbranden van Boe renhoeven. Eere voor het jagen van Boeren vrouwen en kinderen in den kouden winter, zonder dak en zonder voedsel. Eere voor het vonnis uitgesproken over Hans Cordua. De Londen Ulster Association is het werk begonnen. Een 100 tal En- gelsche gemeenten zullen volgen. Du blin zal worden gevraagd zich de eer van het vorstelijk welkom waardig te toonen. Alle afhankelijken van Waterford zullen het eereburgerschap van Wa terford eischen voor Bobs den groote; voor Bobs die met 3 maal 100,000 Engelsche soldaten en honderden mil joenen ponden, bijna 20,000 Boeren overwonnen heeft; Bobs, die de bar- baarschheden van Turken en Hunnen DOOR ROBERT LOUIS STEVENSON. Het avontuur van de Hausoin-Cab. 27) »Ik heb mijne mannen gekozen, evenals Jo- zua in den Bijbel, en ik geloof nu dat ik het uitgezochtste tweetal uit Londen heb. Uw voor komen beviel mijn koetsieren daarna beviel het mijik heb uwe houding in een vreemd gezelschap en onder de meest ongewone om standigheden, nagegaan; ik heb bestudeert hoe gij speeldet, en hoe gij u uwe verliezen droegt; en eindelijk heb ik u op de proef ge steld door een ontzettende mededeeling, en gij hebt die ontvangen, zooals gij het een imitatie voor een diner zoudt gedaan hebben. Het is niet voor niets, riep hij uit, dat ik jaren lang de medgezel en leerling van den dappersten en wijsten potentaat van Europa geweest ben. /fin de affaire bij Bunderchang" merkte de Majoor op, «vroeg ik twaalf vrijwilligers en iedere huzaar in het regiment wilde gaan. Doch een spelend gezelschap is niet hetzelfde als een regiment in het vuur. Ik veronderstel dat ge blij zult zijn, twee milnnen gevonden te hebben en die twee zullen u zoo dadelijk nog niet in den steek laten. Was het tweetal betreft, dat zijn hielen lichtte, ik beschouw hen als de erbarmlijkste lafaards die ik ooit ontmoet heb. Lieutenant Rich, voegde hij erbij, zich tot Bra- ckenburg wendend, ik heb veel van u hooren spreken in den laatsten tijd; en ik twijfel er niet aan of ge hebt ook van mij gehoord. Ik ben majoor O'Rooke. En de veteraan, reikte hem de hand, die rood en beverig was. «Wie heeft niet van u gehoord antwoordde Brackenburg. «Als dit zaakje beslecht is," zeide de heer Morris, ff zult gij denken dat ik u voldoende beloond heb; want ik kon geen van u beiden een grooter dienst bewijzen dan u beiden met elkaar kennis te maken." «En nu, zeide Majoor O'Rooke, «is het een duel.?" «Tot op zekere hoogte, een duel ja," ant woordde de heer Morris, «een duel met onbe kende en gevaarlijke vijanden, en, zooals ik ernstig vrees, een duel op leven en dood. Ik moet u verzoeken," ging hij voort, «mij niet langer Morris te noemennoem mij als het u blieft, Hammersmith; mijn ware naam, zoowel als die van een ander persoon, aan wien ik u binnenkort hoop voor te stellen, moet ge niet vragen, en niét trachten uittewisschen. Drie dagen geleden verdween de persoon van wien ik spreek, plotseling van huisen vóór van morgen ontving ik geenerlei bericht omtrent zijne toestand. Gij kunt u mijne ongerustheid voorstellen als ik n meedeel dat hij tracht in 't geheim een misdadiger zijne rechtmatige straf te doen toekomen. Gebonden door een nood- lottigen eed, te gauw gezworen, acht hij het noodzakelijk zonder de hulp der wet in te roepen, de aarde van eenen listigen en bloed- dorstigen schurk te bevrijden. Reeds twee onzer vrienden, en een van hen mijn eigen broeder, zijn in deze onderneming omgekomen. Hijzelf, of ik moet mij zeer vergissen, is in dezelfde noodlottige netten verward geraakt. Doch hij leeft tenminste nog en hoopt nog, zooals dit briefje voldoende aantoont.ff En de spreker, niemand anders dan Colonel Geraldine, toonde hun een brief die 't volgende behelsde Majoor Hammersmith, Woensdag, om 3 uur des morgens zult ge door een kleine poort toegelaten worden tot de tuinen van Rochester- Huis, in Regent's-Park, door een' man die geheel aan mijne zijde staat. Ik moet u ver zoeken geen seconde te laat zijnBreng mijne degens s.v.p. mee, en zoo ge ze vinden kunt, een paar heeren, aan wien mijn persoon onbe kend is. Mijn naam mag in deze zaak niet genoemd worden. «F. GODALL." «Al was het alleen maar om zijne wijsheid, al had hij geen andere titel" vervolgde kolonel Geraldine, toen de anderen hunne nieuwsgierig heid bevredigd hadden, «dan is mijn vriend een man, wiens bevelen stipt nagekomen moeten worden. Ik behoef u niet te zeggen, dat ik zorgvuldig de omtrek van Rochester-Huis ver meden heb, en dat ik nog evenzeer in het duister verkeer als gij, wat de aard van mijn vriend's dilemna betreft. Ik ging, zoo gauw ik dit bevel ontvangen had, naar een' meubel- contracteur en binnen een paar uren, nam het huis waarin wij nu zijn, zijn air van feestelijk heid aan. Mijn schema was tenminste origineel; en ik betreur in 't allerminst niet een daad die mij de diensten deed verkrijgen van Majoor O'Rooke en lieutenant Brackenburg Rich. Doch de bedienden in deze straat zullen vreemd opzien als ze wakker worden. Het huis dat dezen avond vol licht en bezoekers was, zullen zij morgenochtend onbewoond en te-koop vin den. Zoo hebben de ernstigste zaken zelfs hun vroolijke kant. Wordt vervolgd,/-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1