BINNENLAND. St. Nicolaas. Officiëele Publicatie. weder in eere heeft hersteldBobs, die, toen hij niet in staat bleek de guerilla-taktiek der Boeren het hoofd te bieden, de Boeren-hoeven bij hon derden plat liet brandenBobs, die 1400 Boeren-vrouwen en 400 Boeren kinderen hun huizen te Pretoria uit joeg, om te sterven op het open veld in den kouden winter; Bobs, die de dappere Boeren-officier Hans Cordua op getuigenis van Engelsche geheime politie en wegens een complot, door de politie zeil aangestookt, liet ter dood brengen. Eere aan Atilla, den kleine! Eere aan den bloedgierigen Bobs! De stem van het vasteland van Europa, de stem der beschaving is een sluitend in hare verpletterende ver oordeeling en afschuw van de duivel achtigheden der Engelschen in de Z.-A. Republieken. Van Petersburg tot Buenos Aires, van Athene tot Was hington geeft de pers der beide wereld ronden van dag tot dag haar walging te kennen over de Engelsche bar- baarschheden. Üe brieven, die Engelsche soldaten naar huis schrijven, zijn even duide lijk ten opzichte van den helschen arbeid, waartoe lord Roherts bevel geeft, als de verhalen dienaangaande in de nieuwsbladen van het Euro- peesche vasteland. Eere aan Bobs! Het eereburger schap van Londen voor Bobs! Het eereburgerschap van Dublin voor Bobs Het eereburgerschap van Waterford voor Bobs! De wijze van oorlogvoeren door de Engelschen is niet veranderd sinds de dagen van Carew en Mountjoy. Cecil Lord Salisbury, onder Konin gin Victoria, volgt Cecil Lord Salis bury, onder Koningin Elisabeth, na. Sir Charles Coote had de gewoonte om de Iersche kinderen op zijn speren op te vangen. Lord Roberts jaagt de weduwen en weezen der Boeren in het veld, om daar zonder dak door de vorst om te komen. Maar die daden zullen zich wreken. Eere aan Bobs, eere aan Engeland's bijbel en aan Engeland's Bobs." Lord Kitchener heeft een nader te legram gezonden betredende het ge vecht, dat generaal Erasmus en Vil- joen in Transvaal met den Engelschen generaal Paget hebben gehad. Het ge vecht blijkt den 2en November ten Noordoosten van Bronkhorstspruit de historische plaats, waarbij de Boe ren in I8S0 een hunner eerste over winningen op de Engelschen behaal den te hebben plaats gehad. Tegen den avond, meldt Kitchener, naderden de Engelsche troepen dicht de vijan delijke stelling. De Boeren, die versterking hadden gekregen, brachten nog drie kanonnen in stelling en deden om half zeven een heftigen aanval op de Britsche positie, maar zij werden teruggedre ven. De vijand wachtte den voorgeno men stormaanval niet af maar trok tegen den ochtend terug. In den loop van den nacht bedroeg het verlies aan Engelsche zijde; luitenant-kolonel Lloyd gesneuveld, 10 officieren gewond 13 man gesneuveld en 59 gewond. Paget nam de vijandelijke stelling in bezit. Den volgenden ochtend vervolg den de bereden troepen tie Boereu, die naar het noordoosten aftrokken. Graaf Waldersee seinde 2 Decem ber uit Peking, dat het detachement- Gayl in afzonderlijke colonnes over Janglang, Sja-kohoeng, Tangsjau, Nioelansjau, (alle ongeveer een dag- marsch benoorden Peking) is terug gekeerd, na de Duitsche vlag te heb ben geheschen op de graven der Mings en verschillende dorpen in den omtrek wegens moorden op Christenen ge straft te hebben. De tocht naar Kalgan was een groot succes, vele duizenden geregelde troepen onder twee generaals werden uit de provin cie Tsjili in wilde vlucht naar Sjansi gedreven. H. M. de Koningin zal Dinsdag 18 December a.s. ten paleize in Den Haag een cour van gelukwensching houding voor burgerlijke en militaire autoriteiten, particulieren en deputa- tiën uit deprovincieZuid-Holland.Tot deelneming aan deze cour, die ook door Hertog Hendrik zal worden bijge woond, liggen thans, blijkenseen ken nisgeving in de Staatscourant, ten paleize lijsten ter teekening. Des avonds van denzelfden dag zal cour worden gehouden voor darnes uit Zuid-IIolland, die reeds aan H. M, de Koningin zijn voorgesteld en die thans aan II. M. hare gelukwenschen willen doen toekomen. Nederlandsch Propaganda-Comité voor internationalen handel c.a. Onder den titel «Reisindrukken uit Oost-Azië op handels- en ander gebied" heeft, op den 24sten November, de heer C. Kraay, adviseur van de Pe- troleum-Maatschappij «Moeara Enim", eene voordracht, ten aanhoore van een talrijk publiek, in de Koningszaal van «Natura Artis Magistra" te Amsterdam gehouden en wel ten verzoeke van bet Koninklijk Neder landsch Aardrijkskundig Genootschap. In die voordracht stelde de heer Kraay o.a. voor, dat te Amsterdam zich een «Nederlandsch Comité voor internationalen handel cum annexis" zoude constitueeren, welk Comité verkort naar den president kan worden genoemd. Volgens artikel 2 van de statuten van het «Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap" behoort tol het doel dier corporatie «de aan wakkering van den ondernemingsgeest der Nederlanders op het gebied van handel, scheepvaart en industrie" en de heer Kraay proponeerde in zijne voordracht dat een ieder bankiers, kooplieden, fabrikanten, reeders enz. in Nederland en Nederlandsch- Indië, die zich voor uitbreiding van zaken met Hongkong, China, Japan, Korea, Formosa interesseert, daarvan schriftelijk blijk zouden geven aan den heer E Heldring, secretaris van het Kon. Ned. aardrijkskundig ge nootschap te Amsterdam. Dit voorstel geschiedde in overeenstemming met genoemden secretaris. Bij voldoende belangstelling zullen verdere stappen ter oprichting van het Comité gedaan worden, welks werkkring zich voor- loopig tot evengenoemde landen zoude bepalen, doch geleidelijk internationaal kan worden. Genoemde secretaris heeft onder zijne berusting een dossier, hetwelk betrekking heeft op Hongkong, China, Japan, Korea en Formosa en is bereid, op schriftelijke aanvrage, inzage van dat dossier te verstrekken aan de genen, die zijns inziens daarvoor in aanmerking komen. De meeste groote firma's in Neder landsch-Indië hebben eenen veitegen- woordiger in Nederland en deze zoude ter zake, namens de Indische firma's, de aanvrage kunnen doen. De heer Kraay heeft in 1899 ten behoeve van de Petroleum-Maat- schappij Moeara Enim eene reis door Uost-Azië gemaakt; afgescheiden van het doel, waarvoor hij reisde, heeft hij blijkens bovengenoemd dossier zich tevens in het algemeen, van de handelstoestanden, het bank wezen en do scheepvaartbeweging in de bezochte landen op de hoogte gesteld. Dit staat ook in verband met een verzoek hem, voor zijn vertrek, ge daan door de heeren A. D. de Marez Oyens, firma Labouchère Oyens Co. en J. C. Loman, firma Wertheim Gompertz, beide firma's te Amsterdam gevestigd. President Kruger komt Dondermiddag te 2 48 spoortijd over Arnhem, Utrecht en Gouda in Den Haag aan. De heeren Wolmarans, De Bruijn en Grobler zijn heden naar Keulen vertrokken. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Welk een groote macht bezit toch die legendarische bisschop van een nagenoeg onbekend plaatsje in Klein- Azië, dat zijn naam alleen jaar in jaar uit en eeuwen lang de harten vervult van blijde verwachting. En ook, wat een wonderlijke be schikking is het, dat hij juist bij den Hollandschen stam een zoo onbe twiste en algemeene heerschappij uit oefent! Want ja, ook elders, buiten de grenzen van ons vaderland hoort men van hem spreken en ziet men eenige zwakke flikkeringen van het vuurtje, dat bij ons zoo helder brandt, maar dat is niet het echte en het ware, 't is maar een nabootsing. In de lage landen aan het Noordzee strand hoort hij thuis, de goede Sint; daar herleeft hij, telkens als de dag- teekening van den aanvang der oud- Germaansche midwinterfeesten op nieuw aanbreekt, in de harten van allen die van kinderen houden, om, na zijn kortstondige en schitterende verschijning weer voor een jaar te verdwijnen, ergens hier heel ver van daan, in Spanje of in een ander land, waar geen mensch ooit iets van hem verneemt. Ja, hij is geheel de onze, omdat hij op waardige wijze het zinnebeeld vertoont van hetgeen ons, Neder landers, bovenal dierbaar is. Niet in luidruchtig feestgedruisch langs de straten en op pleinen schept hij be hagen, maar hij brengt een vrien delijke stemming in de huiskamer. Daar is het uitgangspunt van al wat ons verheft en veredelt, daar wellen de kleine bronnen die te zamen ge vloeid een breeden stroom vormen van welwillendheid en onderling hulpbetoon, van broederlijke gezind heid en van eendrachtige samen werking. O, bet is zoo goed, vooral in een tijd als de onze, waarin het gemeen schapsgevoel hoogere eischen stelt dan vroeger, waarin er minder van individueel dan van gezamenlijk op treden wordt verwacht en dus ver gaderingen en meetings met hare onafscheidelijke debatten (welke laatste o zoo nuttig zijnwaardoor zooveel onderlinge liefde en ver draagzaamheid gekweekt worden waardoor zoo menigeen overtuigd wordtdie zoo bevorderlijk zijn voor nederigheid des harten, waar deering van anderen en zachtmoe digheid van oordeelaan de orde van den dag en den avond zijn. O het is zoo goed, dat er nu en dan een feestviering komt als die van Sint Nicolaas, die ons toeroept: Werpt nu eens neer al die zorgen en bemoeiingen en neem rustig plaats daar aan die tafel, waar de kinderen en hun moeder voor ditmaal de vergadering vormen en de debatten zich oplossen in een moeilijk te notuleeren wisseling van aardigheden en grappen. Ter ver hooging van de gezelligheid kunt gij wat familieleden en vrienden intro- duceeren, op voorwaarde, dat ook zij van de kinderen overnemen wat des kinds is: hun manieren en niet de uwe zijn het, die dien avond den toon aangeven. Doe dan maar, of er geen politieke of économische vraag stukken op de wereld bestaan; mocht er in uw ziel een sombere stemming zijn gedrongen wegens smartelijke of verbitterende ervaringen, laat dat alles eens, zoo het mogelijk is, buiten de deur; en wanneer dan, na een uur of wat, de vermoeide kleinen met gloeiende wangen en schitterende oogen, het hart vervult van dankbaar heid, hun rustplaats gaan opzoeken, om nog te droomen van allerlei fabel achtige heerlijkheden dan zal het ook in uw gemoed rustiger zijn ge worden, dan zal ook bij u een dank baar gevoel zijn gerezen, en zuli gij meer bekwaam zijn geworden, roet rnannelijken ernst het hoofd te bie den aan hetgeen u verder tegenstrij digs zal wedervaren. Heerlijke avond, heilige avond, die een stillen glans verspreidt in elkon kring, waar vriendelijke harten zich tot elkander nijgen en die mildelijk zegent, de nederigsten 't allermeest. Want er is een wereld van liefde uitgedrukt in de kleine gaven, die een arme moeder haar kinderen aanbiedt, gelijk er een was in het penninkske dat de weduwe ten oller bracht op het altaar der barmhartigheid. Als de kleinen groot zijn geworden, zal et- in hun ziel een nagalm blijven door- klinkon van de kinderlijko feesttonen. Een indruk van licht en van blijd schap zal al blijvend aandenken hen door het leven vergezellen, en niet zonder invloed zijn op hun verhouding tot andere menschen. Zoo is Sint Nicolaas, de Wonder doener; gelijk de traditie hem noemt, steeds werkzaam aan zijn schoone taak. Namens H. M. de Koningin- Moeder werden wederom een aantal hazen en konijnen, bij de onlangs onder Soestdijk gehouden drijfjacht geschoten, ten geschenke gezonden aan het St. Pieters- en Bloklands gasthuis en het St. Jozefsgesticht alhier. De Amersfoortsche Voetbal-Club «Quick" had het geluk j 1. Zondag de tot dusverre nog niet overwonnen Ensche- desche club «Prins Wilhelmina" te verslaan met 4 tegen goals en daar door de tweede ronde van den Hol- dert-beker te winnen. Evenals reeds zoovele malen is geschied, gaf Donderdagavond de zangvereeniging der afdeeling Amers foort van «Toonkunst" onder leiding van haren talentvollen en energieken directeur eene in bijna alle opzichten geslaagde uitvoering. Hoewel de tijd van voorbereiding de tepetitiën beginnen pas na de kermis in Octo ber kort was geweest, lieten de koornummers weinig te wenschen over en gaven zij over het algemeen blijk van grondige en ernstige studie. De piano-partij en vooral het fraaie orgelspel dat de houten en koperen blaasinstrumenten op waardige wijze remplaceerde, voldeden zeer goed, terwijl het strijkorkest, naar ik meen grootendeels uit dilettanten bestaande, meermalen schoone oogenbhkken had, doch een enkelen maal wanneer het zich aan de leiding van don dirigent trachtte te onttrekken, blijken gaf te kort samengewerkt te hebben. Eeri volgende maal enkele repetitiën meer en dem Herin erschallet holde Töne in ewig reiner Harmonie. Doch niet slechts de basis van kooi en orkest was hecht en sterk ook de meer verheven punten van het monu ment den nestor der Nederlandsche toonkunstenaren opgericht schit terden in al hun glansDe solisten hadden subliem schoone partijen en gaven deze bijna zonder uitzondering onberispelijk weer. De Caeciliapartij vertolkt door Mevr. Schmidt uit Zaandam, was in goede handen. Deze sopraan, eene leerlinge van Mej. Cor- nelie van Zanten, hoofdleerares aan het Conservatorium, gaf blijken hare partij geheel meester te zijn, vooral toen een weinig lampenfieber, ver klaarbaar voor iemand die nog geen jarenlange bekende van het publiek is, door een welwillend applaus ver dwenen was. Na twee eenigszins weifelende recitatieven deed zij zich bij de eerste aria en verder zoowel bij al de solonummers als bij duet en kwartet in al haar kracht kennen en gaf zij blijken van goede stem- vorming, opvatting en voordracht. De altpartij was helaas klein, doch ook de kleinste diamant schittert en blijft zelfs tusschen zilver en goud niet onopgemerkt. In het duet met den tenor had zij een korte doch dankbare partij en hoewel «Valerian" haar uitstekend secondeerde was het applaus toch grootendeels voor «Ti- burtius" bestemd. Het glanspunt van de altpartij, de Engelstimme in No. 16, bewees dat aan Mej. Seret niet minder dan aan Mevr. Schmidt oen groote partij kan worden toevertrouwd. De vertolker van de tenorpartij, de heer van Kempen, eienals de baszanger de heer Joh. Oostveen, leerling van het conservatorium, voldeed in het kwartet beter dan in het duet, terwijl hij in de aria «O! sei die Blume meines Lebens" een onbetw ist succes behaalde. De heer Ooslveen die de baspartij, Urban en Oberpriester, ver vulde scheen mij toe wel eens beter gezongen te hebben en ook meer te kunnen geven, zoo hij beter gedis poneerd ware geweest. Waarom in geval van verkoudheid niet door middel van den directeur het publiek hiervan ingelicht. Het «Hofft auf den Herrn," door het koor telkens in het goede tempo gezongen, scheen mij van den solist te slepend, doch dit is slechts eene kwestie van opvatting. Den heer Oostveen, die blijken gaf in de lage registers over een fraai orgaan te beschikken, wenschen wij toe dat hij een volgend maal beter gedisponeerd zij en den goeden dunk die men thans van hem gekregen heeft, niet zal logenstraffen. Het cachet van feestelijkheid werd op dezen avond gedrukt door de tegen woordigheid van den componist, wien bij het einde van het eerste deel door een bestuurslid of een der oudste leden namens de afdeeling een lauwerkrans voorzien van linten in de stedelijke kleuren met toepasselijk opschrift werd aangeboden. v. R. Was er Donderdag een concert geweest, toegankelijk voor hen die een hoog entree konden betalen of wel jaarlijks hun contributie offeren,Zondag stonden de deuren der Concertzaal van de sociëteit «Amicitia" wijd open voor de leden van «Onderlinge Hulp" en van «Ons Huis". En de bezoekers stroomden, gewa pend met hun programma voor hen den gouden sleutel der paradijspoort, naar binnende om zeven uur nog ledige stoelenrijen werden bezet iedere ruimte werd gevuld, om half acht was de zaal vol meer dan eivol, want op den plattegrond zou men te ver geefs het luchtbelletje gezocht hebben, dat ten minste nog in een ei te vinden is. Het was even half acht toen van de achterzijde van het orkest in de grootste orde de kinderen van de school uit de Beekstraat opkwamen, geleid door den heer Den Hartog. Dat de lieve kleinen door genoemden onderwijzer reeds goed ingewijd zijn in de geheimen van de zangkunst, bleek uit de liederen die zij ten gehoore brachten en die door hen geheel uit het hoofd, nauwkeurig de aanwijzingen van den onderwijzer-kapelmeester vol gende, zonder fout werden uitgevoerd. Ook de kinderen van de school uit de Koningstraat onderwijzer de heer Veen die hierna aan de beurt waren bleken evenzoo met ijver en zorg onderwezen te zijn. Een woord van lof voor beide H.H. onderwijzers hier in dienst van de «Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst" als leeraren op de Volkszangschool is hier werkelijk niet onverdiend. Na de korte pauze voerden de dames en heeren van de zangvereeniging twee koren uit van het groote werk Sancta Caecilia dat Donderdag door de afdee ling in zijn geheel was uitgevoerd, en hoewel dit nu niet in het Hollandsch was scheen het toch aan het publiek uitermate te bevallen en werd er in de grootste stilte en met onverdeelde aandacht geluisterd. Doch de solo nummers voor sopraan, hierop voor gedragen door Mevr. Schmidt uit Zaandam, vielen èn door de geluk kige keus èn door de levendige voor dracht zoowel als door de lieve wijze van zingen zóó in den smaak, dat een stormachtig applaus bij herhaling om den bisnummer vroeg. Maar zes honderd menschen en een honderdtal kinderen hadden de temperatuur zoo verhoogd dat het tijd werd den avond te eindigen en zoo werden dan de solovoordrachten spoedig gevormddoor het slotnummertwee koren uit Sancta Caecilia door de zangvereeniging. Namens het bestuur van «Onder linge Hulp" voerde de heer v. W. en namens «Ons Huis de heer BI. het woord om aan de bezoekers in her innering te brengen dat in dit geval wat anders zelden gebeurt de kinderen moesten bedankt worden door de ouders en dat verder hulde moest worden gebracht aan de wel willende soliste, aan bet bestuur van «Toonkunst" aan de dames en heeren van het koor en aan de H.H. Petri en de beide reeds genoemde onder wijzers. In zeer goede orde werd daarop het lokaal door het overtalrijke publiek verlaten zoodat deze avond van het begin tot het eind göèd geslaagd mag heeten en de persoon die een groot deel der onkosten bestreed doch onge noemd wenscht te blijven met vol doening op zijn daad mag terugzien. Dit zelfde concert werd Maandag herhaald ook voor niet-leden van «Ons Huis" of «Onderlinge Hulp" tegen betaling van tien cents met dit onder scheid dat Mej. Seret voor Mevr. Schmidt optrad. Ook nu was de zaal weer door een talrijk publiek bezet. 305e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 3 en 4 Dec. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestr. 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f30. 5356 5357 5382 5385 5389 8277 8290 8817 8818 12348 12366 12374 14979 14981 18014 18035 18202 19289 19310 20002 20004 20023 20026 en 20028. Te zamen 24 prijzen. jtatflgg*»* Zij die zich met lo. Ja- ëSr®ï§F nuari 1901 op ons blad aboniiceren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE UITGEVER. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat bij Ko ninklijk besluit van den 24 November 1901 No. 23, is goedgekeurd, dat door de gemeente Amersfoort aan vuur-, haven- en tongehl voor het bevaren van de rivier de Eem gedurende het jaar 1900 geheven wordt 50"/« van het bedrag, bepaald bij het tarief, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 1 Mei 1830, No. 3. Amersfoort, 3 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2