NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, Scrj BINNENLAND/ FEUILLETON. Nienwe Dnizenfl-en-één-NacM-Malen. DE ZELF-MOORD-CLUB. No: 99. Woensdag 12 December 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zij die zich niet lo. Ja nuari 1001 op ons blad abouneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE UITGEVER. President Kruger is Zaterdag door H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder te samen in het re ceptie-salon ontvangen. Bij het onderhoud was niemand aanwezig, daar dr. Leyds, naden Pre sident tot de Koninklijke vertrekken, te hebben geleid, zich terugtrok tot na afloop van het gehoor. Zoowel de President als de gezant waren in ambtsgewaad. Eenigen tijd na den terugkeer van President Kruger in zijn hotel bi ach ten de Min. van Financiën, de heer Pierson,en de Min. van Buitenl. Zaken de heer De Beaufort, een bezoek aan den President. In de vestibule werden beide Ministers ontvangen door den heer Van Boeschoten, zaakgelastigde, die hen naar de vertrekken van den President begeleidde. Dr. Leyds stelde ben aan den President voor. Voor het Hotel des Indes zag het eergistermiddag bij de terugkomst van Kruger van het Paleis weder zwart van de menschen en steeds groeide de menigte aan, totdat tegen halfvijf de President op het balkon verscheen. Het publiek bleef juichen en zingen, totdat hij weer in zijn kamers ging. Kruger was toen nog in ambtsgewaad. Hij droeg de Presidentssjerp en het Grootkruis van den Nederl. Leeuw. Als naar gewoonte wenschte de President den Zondag in kalme rust door te brengen, hetgeen hij te kennen heeft gegeven. De President heeft het Vad. ver zocht zijn dank over te brengen aan alle vereenigingen en bijzondere per sonen, die tot de plechtige ontvangst op Donderdag jl. in 'sGravenhage hebben bijgedragen, in het bijzonder nog aan den heer Richard Hol, voor de uitnemende leiding van het zang koor op het perron van het stations gebouw. De voorzitter van het hoofdbestuur van «Volkweerbaarheid" telegrafeerde namens alle afdeelingen en alle leden aan den President bij diens aankomst in 'sGravenhage: «De vereeniging «Volksweerbaar heid" brengt President Kruger, hoofd van een klein maar weerbaar volk, haren eerbiedigen welkomstgroet." De voorzitter, onder-voorzitter,secre taris en penningmeester van het hoofd bestuur hebben het voornemen hier op receptie bij Z E. te gaan, om de hulde der vereeniging mondeling te herhalen. President Kruger heeft bewilligd in het houden van eene receptie op Don derdag 13 dezer, in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen. Tijdens de aanwezigheid van Kruger te 's Gravenhage is de heer Van Boe- schoten benoemd tot hoofd van dienst. Zaterdag is door B. en W. der gemeente Rotterdam tot den Presi- sident het eerbiedige verzoek gericht, dat het hem behagen moge, op een daartoe door hem aan te wijzen dag, ook Rotterdam andermaal met een bezoek te vereeren en daardoor aan het bestuur en de burgerij gelegen heid te geven van hun gevoelens jegens zijn persoon en de door hem verte genwoordigde zaak te doen blijken. Dit bezoek wordt in overweging genomen. Na het vertrek van de ministers Pierson en de Beaufort, met wie bet onderhoud 25 minuten heeft geduurd en die niet in ambtsgewaad waren, heeft de President een deputatie ont vangen van de Oud-strijdersvereeni- ging te Solingenhet bekende fabrieks- stadje in Duitscbland. De deputatie bood den President een eeresabel aan. De voorzitter der deputatie de heer Müller, voerde daarbij het woord. Nog waren aan wezig de heer Friedr. Klöntz en Ed. Holhveg. Alle drie droegen hun Kriegs- medaljes. President Kruger beant woordde de toespraak. De sabel is prachtig bewerkt. In het gevest kornt het wapen voor van de Z. A. R. en aan den knop van de greep schittert een diamant. Op de kling is aan de eene zijde geciseleerd een episode uit een Boerengevecht. De opschriften luiden«Bis zum letzen Tropfen Blut" «en Furchtlos, Tapfer, Treu und Gut". Aanden anderen kant is eene voorstelling van een wapensmid afgebeeld, tnet de opdracht Dem hoehverehrten Prasidenten von Transvaal, Paul Krüger, gewidmet von den Kriegern der Feldzüge 1864 1866, 18701871, des Kreises und der Waffenstadt Solingen, Deutscbland. Volgens mededeeling van den heer Y. Boeschoten wordt aan hier ver toevende ambtenaren van de Z. A. R gelegenheid gegeven bij den President te worden toegelaten op Dinsdag dezer te 3'/: uur. Aan de N. R. Ct. wordt gemeld, dat de commandant van de Gelder land aan het Ministerie van Marine heeft gevraagd, welke bestemming moet worden gegeven aan den leun stoel, dien President Kruger aan boord gebruikte en te Marseille aan den commandant ten geschenke heeft ge geven. De Minister heeft nog geen beslissing genomen. Gisterochtend om 10 uur is de Pre- dent, na weken achtereen daartoe niet m de gelegenheid te zijn geweest, ter kerke gegaan in de Groote Kerk te 's Gravenhage. Op eenvoudige wijze, in een rijtuig, slechts vergezeld van den heer Wol- marans, terwijl de overige heeren uit zijn omgeving zich te voet erheen be gaven, verliet de President het Hótel des Indes. Hij had vooraf door de politie, met de handhaving der orde belast, aan het publiek doen verzoe ken hem niet toe te juichen op zijn weg naar de kerk, aan welk verzoek zooveel mogelijk werd voldaan. In de kerk, waarin geen plaats onbezet was, werd oom Paul, die zijn intrede deed onder het plechtig rui- schen van eenige verzen van Psalm 66, naar de Koninklijke zitplaStts ge leid alle gemeentenaren waren van bun plaatsen opgerezen. Voorganger was ds. Vermeer, die in zijn inleidend gebed de aanwezig heid van den grijzen Staatspresident herdacht. Hij dankte God, dat Hij Paul Kruger behouden in ons land deed aankomen, gedragen door een Neder- landsch schipvoor de hartelijke be langstelling, die Hij Kruger bij zijn tocht in Europa deed ondervinden, voor de lieve sympathie, die Hij Hol land's Koningin den grijzen Pt esident heeft doen betoonen, voor de warme liefde die Hij ons volk deed betuigen. Op de plaats, waar reeds zooveel gebeden waren opgezonden voor de Zuid-Afrikaansche zaak, smeekte de voorganger 's Hemels zegen af over Kruger, die zich lieden, zoo dan niet in de ware beteekonis van liet woord, dan toch in hoogere beteekenis te midden van zijn volk bevindt. Ook smeekte ds. Vermeer zegen af voor hen, die ginds, in Zuid-Afrika, de ellende van den oorlog dragen. Daarna werd gezongen psalm 42, verzen 1, 3 en 5, waarvan het laatste luidt Maar de Heer zal uitkomst geven Hij die 't daags Zijn gunst gebiedt 'k Zal in dit vertrouwen leven En dat melden in mijn lied. 'k Zal Zijn lof zelfs in den nacht Zingen daar ik Hem verwacht, En mijn hart, wat mij moog treffen Tot den God mijns levens heffen. Toen sprak ds. Vermeer zijn predi catie uit, waarvan de tekst was Genesis III, 8e vers«Ende zij hoorden de stemme des Heeren Gods, wandelende in den hof, aan den wind des daags". De ontwikkeling van dezen tekst was 't op de meest welsprekende wijze verkondigde thema dat de stem Gods een gericht maar ook een genade is en dat welgelukzalig is hij, die deze stem steeds hoort en zich er naar gedraagt, op do wijze van het hoofd en het volk van de Z.-A. Republieken. Er mogen er dan zijn, die, den tegen spoed dier Republieken aanschou wende, smadelijk vragen: Waar is nu uw God? Maar dezulken zijn ongelukkig, want zij hooren Gods Woord niet. In het slotgebed richtte ds. Vermeer zich, in naam van zijn gemeentenaren, tot den President en herdacht tevens de ongelukkigen, geteisterd door de weeën van den krijg, de predikant noemde Paul Kruger den Broeder in Christus, den Belijder des Heeren, den Band des Geloofs, over wien de gemeente zich gedrongen gevoelt, 's Hemels milden zegen te vragen. En de handen tot zegening uitge spreid houdende, smeekte ds. Ver meer De Heere zegene u en behoede u, ver heffe Zijn vriendelijk aangezicht over u en zij u genadig. Toen zong de gemeente in staande houding Psalm 134 v. 3: Dat's Heeren zegen op u daal 1 En voortgaande met zegen af te smeeken, droeg de voorganger den President der Repu bliek en de belangen van beide Staten aan God op. Met de algemeene zegenwenschen voor Koninginnen, Regeeriug en volk besloot ds. Vermeer het gebed. Toen zong de gemeente vers 2 uit den psalm, Kruger toegezongen bij zijn aankomst to 'sGravenhage: De bergen zullen vrede dragen De heuvels heilig recht, waarna ten slotte op zeer plechtige langzame wijze door allen het eerste couplet van het Transvaalsche Volks lied werd gezongen. Toen verliet de President, zichtbaar aangedaan, het bedehuis. Buiten stond een onafzienbare schare zóó, dat liet rijtuig slechts met moeite door de menigte kon rijden Er werd levendig gejuicht. President Kruger wenschte gister niet te ontvangen, maar heeft een uitzondering gemaakt voor den heer Gleichman, president der Tweede Kamer, die zich in den namiddag DOOR ROBERT LOUIS STEVENSON. liet avontuur van de Ilansoni-Cab. 29) «Stel mij aan uwe vrienden voor," ging de eerste voort, en toen die ceremonie afgeloopen was, voegde bij erbij, »ik wenschte dat ik u een vroolijker programma kon aanbieden; het is niet aangenaam eene kennismaking te moeten gronden op ernstige zakendoch de drang dei- omstandigheden is sterker dan de verplichtin gen der n camaraderie". Ik hoop en vertrouw dat gij mij dezen onaangenamen avond zult kunnen vergeven en voor mannen van uw kaliber is het genoeg te weten dat gij een belangrijke gunst bewijst. «Uwe Hoogheid," zeide de Majoor, "moet mij vergeven, dat ik wat kortaf ben. Ik kan niet verbergen wat ik weet. Majoor Hammer smith had ik reeds eenigen tijd gewantrouwd, doch den heer Godall is onmiskenbaar. Twee mannen in Londen te zoeken die Prins Florizel van Boheme niet kennen, zou te veel gevergd zijn van Fortuna." "Prins Florizel!" riep Brackenburg verbaasd oit. En hij staarde met de grootste belangstelling op het gelaat van het beroemde personage vóór hem. »Ik zal het verlies van mijn incognito niet beklagen, want het stelt mij in staat u te danken met meer autoriteit. Gij zoudt hetzelfde voor den heer Godall gedaan hebben, daar ben ik zeker van, doch de Prins van Boheme kan misschien meer voor u doen. Aan mij is het voordeel," voegde hij erbij met een beleefd handgebaar. En het volgend oogenhlik praatte hij met de twee officieren over India, over het Indisch leger en de inlandsche troepen, een onderwerp, waarin hij, zooals in alle andere zaken, goed onderlegd scheen, en waarin hij een heldere blik had. Er was iets zoo treffends in de houding van dezen man, in een oogenhlik van doods gevaar, dat Brackenburg eene eerbiedige be wondering voor hem begon te gevoeleneven min was hij blind voor de charme van zijne conversatie. Ieder gebaar, iedere stembuiging, was niet alleen edel op zichzelf, doch scheen den gelukkigen sterveling te veredelen voor wien het bestemd was, en Brackenburg bekende zich met enthusiasme dat dit een vorst was voor wien een dapper man gaarne het leven moest willen geven. Verscheidene minuten wa ren er aldus verstreken, toen de persoon die hen in het huis geleid had, en die in een hoek was gaan zitten met zijn horloge in de hand opstond en den Prins iets influisterde, «Heel goed, dokter Noel" antwoordde Flo rizel, luidde en vervolgens zich tot de anderen wendend zeide hij "excusseer mij, heeren, dat ik u in 't donker achter moet plaatsen. Het oogenhlik nadert snel." Dokter Noel blies de lamp uit. Een flauw, vaal licht dat de dageraad aankondigde, ver lichtte het raamdoch niet voldoende om iets in de kamer te kunnen onderscheidenen toen de Prins opstond, was het onmogelijk zijne gelaatstrekken te zien of te gissen naar den aard der emotie die hem bezielde terwijl hij sprak. Hij ging naar de deur en plaatste zich aan de eene kant, in eene zeer oplettende houding. «Wees zoo goed," zeide hij, "het diepste stil zwijgen te bewaren, en uzelven te verbergen in het donkerste gedeelte der kamer." De drie officieren en de dokter haastten zich te gehoorzamen, en gedurende tien minuten was het eenige geluid dat gehoord werd in Rochester-Huis dat wat de ratten maakten op hunne excursies achter het houtwerk. Na verloop van tijd, dien verbrak het geknars van een scharnier met verwonderlijke duide lijkheid, de stilte; en kort daarop konden de wachtenden eene langzame behoedzame tred hooren, die de keukentrap opkwam. Bij iedere trede scheen de indringer stil te staan en te luisteren, en gedurende deze tusschenpoozen, die eene eeuwigheid schenen maakte zich een gevoel van onrust van de luisterenden meester. Dokter Noel, gewoon als hij was aan gevaar lijke emoties, scheen het vreeselijk te kwaad te hebben. Zijne adem piepte in de longen, zijne tanden knarsten op elkaar en zijn gewrichten knarsten luide als hij van houding veranderde. Eindelijk werd er eene hand op de deurknop gelegd, en de grendel werd weggeschoven. Toen volgde er weder een pauze, gedurende welke Brackenburg de Prins zich geluidloos kon zien samentrekken alsof hij op het punt was zich sterk in te spannen. Toen werd de deur geopend, een weinig méér morgenlicht binnenlatenden de vorm van een man verscheen op den drempel en stond bewegeloos. Hij was lang, en droeg een mes in de hand. Zelfs in het schemerlicht konden zij zijne boventanden zien glanzen want zijnen mond was open als dat van een wild dier dat op 't punt staat toe te springen. (Wordt vervolgd. 1

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1