BUITENLAND. aanmeldde. Er hadden zich weder den geheelen dag velen verzameld voor het Hotel des Indes, het onaangename weder trotseerende, maar, in strikte eerbiedi ging van den wensch van den President werd geen enkele luidruchtige betoo ging gehouden. In het hótel Central te 's-Graven- hagezijn aangekomen een elftal heeren, meerendeels professoren en doctoren uit Dusseldorp, met prof. Hasse aan 't hoofd, die als deputatie van het Alduitsch Verbond den President ko men begroeten. Aan het Hbld. werd geseind: Maan dagochtend zal een onderhoud plaats hebben tusschen het hoofd van het kabinet, den Minister van Buitenl. Zaken en dr. Leyds, den gezant der Z -A.-R. Volgens de Ind. Beige zouden de studenten van Coïmbra (Portugal) een adres van sympathie naar den Staatspresident in Den Haag gezonden hebben. Men seint uit Den Haag: President Kruger lijdt aan een onge vaarlijke keelaandoening. Hij gebruikt een gorgeldrank volgens voorschrift van dr. Heymans. MedailleHuwelijk II. M. de Koningin. Door de firma J. A. A. Gerritsen, Amsterdam, werd aan den Heer L. F. Edema v. d. Tuuk opgedragen een ontwerp te maken voor eene, door die firma in den handel te brengen Me daille. De Heer E. v. d. T. heeft zich op uitstekende wijze van die opdracht gekweten en een modellé vervaardigd, dat den naam van onze Hollandsche Medailleurs tot eere zal verstrekken. De voorzijde stelt voor: de bustes en profil van H.M. de Koningin en Z.H. den Hertog van Mecklenburg- Sehwerin met randschrift: II. M. WILHELMINA, KONINGIN DER NE DERLANDEN en Z. II. HENDRIK VAN MECKLENBURG SCHWERIN. De keerzijde is als voorstelling, om gezochthoid te vermijden, betrekkelijk eenvoudig gehouden en steltvoor: de Nederlandsche Maagd, verduide lijkt door den Ned. Leeuw, die de wa pens van H.M. en Z.H. door Oranje- bloemen verbindt, terwijl verder plaats en datum der Huwelijksvoltrekking worden aangebracht. De verkleining van het model zal onder toezicht van den artist op de reproduceermachine der firma Gerrit sen plaats vinden en op 3 grootten worden gemaakt, waarvan de kleinste, zijnde 25 m M., evenals in 1898 als schoolpenning zal worden verkrijgbaar gesteld. Nu de wet op den leerplicht den len Januari 1901 in werking zal treden, heeft de heer C. A, Zelvelder schoolopziener in het district Heere veen, in een handig boekje uiteenge zel, wat ouders van de Leerplichtwet moeten weten. Het is een kort, be vattelijk overzicht, dat zeker velen aangenaam zal zijn. De uitgevers, de hh. J. Noorduyn Zoon te Gorinchem hebben het voor vijf centen in den handel ge bracht, zoodat de prijs voorniemand een beletsel behoeft te zijn. De raad van administratie van het Hof van Arbitrage vergaderde Zaterdagmiddag in de Treves-zaal, on der voorzitterschap van den Minister van Buitenlandscho Zaken. Aan de leden werd medegedeeld de Ijjst van staatslieden en voorname geleerden in het volkenrecht, die door de ver schillende Staten als leden van het hol zijn voorgedragen. Ingevolge bevelen van de Koning in is kapitein Van Hoogstraten, ad judant van H.M., naar Schwerin ver trokken. Hij zal bij Hertog Hendrik van Mecklemburg vertoeven, tol de komst van den Hertog hier te lande, 'om den Hertog in de gelegenheid te stellen de Nederlandsche taal te hoo- ren spreken. Men schrijft aan de Amsterdamsche Courant: In zijn jongste redevoering heeft lord Salisbury het doen voorkomen alsof de Boeren het aan het zenden van een «zoogenaamd onbeschaamd" ultimatum te wijten hebben, dat zij van hun onafhankelijkheid beroofd worden. Europa weet beter. Iu de roes der schijnbare overwinning hebben zoowel Brittanje's eerste minister als de secretaris van koloniën het uit gesproken, dat de strijd in Zuid-Afrika door de Engelschen zelf is gewild Verwaand heeft Chamberlain ver klaard, dat de oorlog in Zuid-Afrika zijn oorlog was. Hoe thans nog in het Parlement een verklaring, als die van lord Salisbury zonder protest wordt aangehoord, komt ons vreemd voor. Toen overigens een grensregelings- quaestie tusschen Amerika en Enge land opgelost dreigde te worden door een onbeschaamd ultimatum van Ame rika, sprak de Prins van YVales veel zoetsappiger dan thans lord Salisbury. Engeland's troonopvolger drukte toen den wensch uit, dat de vriendschappe lijke verhoudingen tusschen Groot- Brittanje en de Vereenigde Staten niet zouden verstoord worden en de Britsche regeering was maar al te bereid een scheidsrechter in deze zaak te laten beslissen. Toen echter gold het een machtigen staat en thans is het slechts een klein volk, dat tergensmoede niet wilde wachten tot de groote bulhond al zijn huurlingen in Zuid-Afrika verzameld had, om land en vrijheid den Boeren te ontrooven. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De gisterenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck geopend met de navolgende rede Mijne Heeren I B. en W. zijn overtuigd dat het de wensch is van den Raad om aan den H.Edelen Heer Staatspresident der Zuid-Afrikaansche Republiek tijdens Z.Edel. verblijf in Nederland, een eer biedige hulde te brengen, een hulde aan Hem die voor de beide Repu blieken wier lot ons zoo na aan het hart ligt, komt pleiten, bij allen die geen onrecht kunnen zien. Toen in 1883 de Heer Staatspresident naar Europa kwam, om de geheele onafhankelijk heid van zijn volk te verkrijgen, waren er slechts weinigen die geloofden dat het resultaat zou worden verkregen en toch, toen hij Europa verliet mocht hij God danken dat de volledige vrij heid verkregen was. Verkregen, maar nog niet verzekerd-, niet werd gere kend met het vinden van goud en de begeerige blikken van gelukzoekers waren toen nog niet op de Z. A. Repu bliek gevallen. Toen de strijd uit- barste, waren wij allen in vreezen en beven en welk een heerlijke week hadden wij nu juist een jaar geleden, toen de overwinningen van Storm berg, Magersfontein, en Colenso elkander opvolgden en een Dingaansdag gevierd kon worden in een dankbaarder stem ming dan in jaren het geval geweest was. Toen zijn echter de honderd duizenden naar de zich verdedigende Republieken gezonden en de verdel ging van twee volken was besloten bij de aardsche machten. Gode zij dank, zoover zijn wij nog niet, en het doet goed te zien, dat de Staats-President zelf en zij die met hem zijn afgevaar digd hun hoop blijven vestigen op Hem die hun Volk tot hiertoe geleid heeft. Maar niet minder goed doet het te zien hoe onze Koningin, laatste af stammeling uit het Huis van Oranje- Nassau, Haar steun verleent aan den Staats-President en hern aanbood een van Harer Majesteits marineschepen een daad die ons dankbaar stemt en de overtuiging doet uitspreken dat, indien de tijd daartoe gekomen is, verdere steun niet zal uitblijven. Bijna 17 jaren geleden was op deze plaats gezeten Paul Krüger en werden Z.H.Ed. woorden van warme belang stelling toegesproken. Onze sympathie is in die jaren niet verminderd en ik stel U voor te nemen het navolgend besluit: Een adres van warme sympathie te zenden aan den HoogEd. Staats- President der Zuid-Afrikaansche Re publiek en dit adres te doen luiden als volgt: Aan den HoogEd. Heer S. J. P. KRUGER, Staats president der Zuid-Afrik. Republiek te 's-Gravenhage. De Raad der gemeente Amersfoort dankbaar herdenkende dat in 1884 aan de gemeente de eer te beurt viel door den Staatspresident der Zuid- Afrikaansche Republiek bezocht te worden met belangstelling gevolgd hebbende al wat in de laatste jaren in de Zuid- Afrikaansche Republiek voorviel, met bewondering bezield voor de dapper heid en het geloofsvertrouwen door onze stamverwante broeders in de Zuid-Afrikaansche Republiek en de Oranje-Vrijstaat ten toon gespreid; overtuigd dat het recht moet zege vieren en den oorlog met groote wreedheid gevoerd, de natie die zich aan zulk een oorlog schuldig maakt op den duur benadeelt; brengt den IloogEdelen Heer Staats president der Zuid Afrik. Republiek zijn oprechte hulde met de bede dat het hem gegeven zij evenals in 1884 naar zijn vaderland terug te keeren na verkregen te hebben de volledige onafhankelijkheid der Republieken wier belangen hij voorstaat. Amersfoort 11 December. Op verzoek van den voorzitter spoedeischend verklaard wordt dit voorstel dirept in behandeling geno men en bij acclamatie tot het zenden van bovengenoemd adres besloten. De notulen der vorige vergadering op verzoek van den voorzitter door den secretaris daarop voorgelezen, worden onveranderd goedgekeurd. Afwezig ter zitting waren met ken nisgeving de navolgende raadsleden Garjeanne,' Van Ekveld, Croockewit, Veis Heyn en Gerritsen, terwijl laatst genoemde tevens berichttè, dat ware hij niet verhinderd geweest, door hem het voorstel zou zijn gedaan om deze vergadering te verdagen, op grond van den onvoldoenden tijd van voor bereiding de raadsleden gegeven tot het kennisnemen en onderzoeken der te behandelen punten. De voorzitter doet evenwel opmer ken dat aan de bij de wet vastgestelde termijn, van minstens tweemaal 24 uren te voren te convoceeren, is vol daan. Aan den Raad is overgelegd een acte van borgstelling van den gemeente ontvanger voorts zijn nog ingekomen de goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de rekening en begrooting der d.d. Schutterij; kon. besl. tot goedkeuring der heffing van 50°/o van het vuur- haven- en tongeldeen schrijven van de directie der H. IJ. S. M. waarbij kennis wordt gegeven dat de toegangsweg naar het tijdelijk station (Staat) wordt opgeheven en het aanbod wordt gedaan om de boomen langs dien weg staande te doen overplaatsen naar den nieuwen verhoogden toe gangsweg naar het stationsemplace ment. B. en W. stellen voor niet op dat aanbod in te gaan, om reden de boomen door verplaatsing te veel zouden lijden 'en kastanjeboomen, die uiteraard toch slecht tegen tocht kun nen op de nieuwe standplaats zeker slecht zouden gedijen en liever tot het verwijderen dier boomen te beslui ten. Nadat de heer Heyligers, op diens verzoek, door den voorzitter nog eens duidelijk is gemaakt welken weg door de H. IJ. S. M. bedoeld is, wordt z. h. omvr. overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Aan de orde is nu punt I der agenda: een voorstel van Burg. en Weth. tot het geven der navolgende namen aan de nieuw aangelegde stra ten in het villapark tegenover Mon nikendam. Aan den weg van af de brug aan het plantsoen naar den Bisschopsweg de naam van Pieter Bothstraat en aan de rechthoekig daarop uitkomende straat de naam van Hendrik van Viandenstr. Mr. Heyligers zegt zich zeer goed te kunnen vereenigen met het denk beeld om bij het kiezen van straat namen aan die van historische per sonen den voorrang te geven, doch had gaarne gezien vooraf bij de oud heidkundige vereeniging Fléhite, ad vies was ingewonnen en zou in deze gaarne zien, 'dat de namen der beide straten werden verwisseld en de ver bindingsweg tusschen plantsoen en den Bisschopsweg naar den Bisschop Hendrik van t¥ianden werd genoemd. B. en W. hiertegen geen bezwaar hebbende, wordt z. h. st. aldus be sloten. Een ontwerp-besiuit tot verhooging van de jaarwedden van de onder wijzeres W. Bakker echtgenoote van O. Akkerman en den onderwijzer F. van den Blink, wordt daarop zonder hoofdei, omvraag goedgekeurd. Aan de orde komt een request van J. van Keulen c.s. in zake het plaatsen van karren op voorstel van B. en VV. ter secretarie^ gedeponeerd ter inzage van de leden. Een voorstel van het Dag. Best. tot aankoop van een brug en tot herstol ling van de vroeger bestaan hebbende verbinding van het voormalige Kalfs- veld met het plantsoen bij de Molen straat wordt z.h.st. goedgekeurd. Eveneens wordt z.h. omvr. op voor stel van B. en \V. besloten tot het verleenen eener gratificatie van f 100, aan den ambtenaar belast met de bijhouding der bevolkingsregisters voor het maken van nieuwe alphabetische registers. Alsnu komen aan de orde verschil lende benoemingen wegens periodieke aftreding en bestaande vacatures. Benoemd worden: tot leden van het Burgerlijk Armbestuur de heeren H. van Esveld en B. A. Sicidrétot leden der commissie van de gemeente reiniging de heeren C. T. van Beek en 11. W. van Esveld en tot plaats vervangende leden dierzelfde commisie de heer D. van der Werf en N. Wofls- winkeltot leden der commissie van fabricage de heerenC. T. van Beek, H. J. Croockewit en G. P. A. Garjeanne tot leden der gascommissie de heeren C. T. van Beek, H. J. Croockewit, J. Gerd. Kleber en A. A. Hamers. Tot Curator van het Gymnasium wordt met algemeene stemmen her benoemd professor J. J. van Thiel en tot lid der commisie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs met 10 stemmen tegen 2 op Ds. Rasch uit gebracht, de heer J. C. Rolandus Hagedoorn. Tot lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs wordt be noemd Ds. C. Rasch (de heeren Ger ritsen en Tromp van Holst verkregen ieder één stem). Tot lid der openbare gezondheids commissie wordt herbenoemd Dr. J. M. Croockewit. Tot herschatter der huurwaarde van dranklokalen wordt met algem. st. benoemd de heer J. C. van Eybergen. Aan de orde komt het laatste punt der agenda een voorstel van Burg. en Weth. om met ingang van Januari a.s. de Jongensschool voorloopig te verplaatsen naar het gebouw der Meis jesschool en de Meisjesschool naar het gebouw der Jongensschool. De heer Prikken het woord erlan gend zegt in het algemeen geen voor stander te zijn van lange adviezen, doch zoo kort als door B. en W. in deze gegeven is toch wel wat over dreven. Uit de overgelegde stukken toch is hem gebleken dat de geheele correspondentie over deze zoo ingi ij- pende verandering bestaat uit een brief van het Dag. Best. aan den dis trict-schoolopziener en het daarop van dezen ontvangen antwoord. Advies der commissie van toezicht op het L. O. is niet ingewonnen en juist met het oog op het korte tijdsbestek den raads leden gelaten om zich van een en ander op de hoogte testellen had hij gaarne gezien zulks wel was geschied. Voor zich persoonlijk acht spr. de bijeenvoeging van klassen midden in een cursus een zeer groot bezwaar en is hij overtuigd zulks aan het onder wijs schade moeten toebrengen. Eene samenvoeging bij den aanvang van een nieuwen cursus als proef ge nomen ware nog te verdedigen ge weest. Spr. doet daarom het voorstel de behandeling uit te stellen tot do volgende vergadering en inmiddels advies in te winnen bij de School commissie. De heer Celosse wethouder van onderwijs zegt zich met dit voorstel wel te kunnen vereenigen. De voorzitter zou het betreuren als door aanneming van dit voorstel de zaak haar beslag niet kreeg. Met het oog op het a.s. vertrek van een der onderwijzeressen is verandering gebie dend noodzakelijk. Aan de jongens school zijn meer onderwijzers dan gewoonlijk aan een dergelijke inrich ting het geval is. Een bijeenvoeging van klassen die tot den aanvang van dezen cursus van denzelfden onder wijzer les hebben gehad, kan toch geen bezwaren opleveren, trouwens noch bij den district- nóch bij den arrondissement-schoolopziener nóch bij de hoofden der scholen bestond daar tegen bezwaar. Spr. wil de commisse van toezicht liever niet belasten met het geven van advies daar deze uit den aard der zaak geen rekening zou houden met de geldelijke omstandig- henen en bij de reeds uitgesproken meeningen van bovengenoemde auto riteiten allicht aanleiding zou geven tot onaangenaamheden en botsingen. Wel zou spr. zich kunnen vereeni gen met het aanhouden der zaak tot een volgende vergadering. De heer Celosse deed uitkomen dat volgens de slotalinea van art. 74 van de wet op het L. O. de schoolcom missie in deze wel degelijk van advies kan dienen. De heer Prikken meent dat waar de schoolcommissie geen rekening mocht houden met de fmantieele toe stand, de gemeenteraad er altijd nog is om deze te regelen. De Voorzitter zegt de zaak niet in het algemeen te hebben behandeld, doch juist te hebben gewezen op de hierbij voorkomende omstandigheid van het vertrek eener onderwijzeres. Een klasse van 9 jongens is toch een gering getal en deze bij eene kleine meisjesklasse te voegen kan geen bezwaar zijn. De heer Heyligers acht de tijd niet geschikt voor het nemen eener der gelijke proef en heeft voornamelijk bezwaar tegen den vastgestelden ter mijn van 1 Jan. Hij stelt daarom voor de zaak aan te houden tot de vol gende vergadering. De heer Prikken zegt dat dit voor stel alleen hem niet voldoet. Wordt inmiddels geen advies ingewonnen, dan blijft de zaak dezelfde en kan men evengoed nu eene beslissing nemen als later. Bij het voorstel van den heer Mr. Prikken (aanhouden van het voor stel tot de volgende vergadering en inmiddels advies inwinnen van de commissie van toezicht op het L.O.) als het verst strekkende het eerst in stemming gebracht, staken de stemmen (6 tegen 6) waardoor dus deze zaak in de eerstvolgende raadsvergadering nogmaals ter tafel zal worden ge bracht. Alvorens de vergadering wordt ge sloten, doet de heer Van Beek den Voorzitter opmerken, dat hem bij punt 2 der afgehandelde agenda is opgevallen, dat eene verhooging van jaarwedde werd gevraagd voor eene gehuwde dame en vraagt hij of B. en W. geene maatregelen denken te nemen opdat zulks voor het vervolg niet meer kan voorkomen. Nadat de Voorzitter den heer Van Beek heeft toegezegd, namens B. en W. daarop in de eerstvolgende ver gadering te zullen antwoorden, wordt de vergadering door ZEd. gesloten. Onze voormalige stadgenoot de heer C. J. van der Plank, directeur der gemeente gasfabriek te Zalt-Bom- mei is in gelijke betrekking benoemd te Assen. De heer G. M. Maten, is be noemd tot Koster indeRemonstrant- sche Kerk alhier. De heer C. J. F. Prins, onder wijzer aan de openbare school 2e soort alhier legde met gunstig gevolg af het examen voor de acte Wiskunde, Lager onderwijs. Onze stadgenoot de heer J. B. Dekker heeft voor [de «Vereeniging van leeraren in het Boekhouden", ge vestigd te Amsterdam, met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Correspondant in de Engelsche taal. In de Vrijdagavond te houden Departements vergadering van het «Nut" zal dr. Bleekrode, uit s'Gra- venhage, spreken over bestuurbare luchtballons en Andree's pooltocht, een en ander toegelicht door licht beelden. Tot stations-chef bij de Ned.- Centraal Spoorweg-Maatschappij to Soesterberg is benoemd de heer M. van der Heiden, te Kampen. De Amersfoortsche voetbalclub «Quick" heeft j.l. Zondag de A.F. C. uit Amsterdam met 10 tegen 0 goals geslagen. Hare overwinning in deze competitie is nu zoo goed als zeker. Tijdens het St. Nicolaasfeestte rekenen van 1 t./m. 7 dezer werden ten Postkantore te Amersfoort behandeld 3113 pakketten, namelijk verzonden 1258 en ontvangen 1855 stuks. Maandagavond omstreeks 41 uur, ontstond brand in het perceel bewoond door V. D., buiten de kleine Koppel. Spuit No. 3 en die der Vrijwillige brandweer waren al spoedig op het terrein aanwezig laatstgenoemde behoefde alleen water te geven en wist de reeds uitslaande vlammen in korten tijd te bedwingen, maar kon niet verhinderen dat o.a. twee geiten in het vuur omkwamen. Bij Koninklijk Besluit is de Tweede luitenant E. Kepper van het 5e Regiment infanterie, op zijn ver zoek, overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het Leger in Neder- landsch Indië, en zal de Tweede luite nant K. J. F. Klatte van genoemd Leger, mede op zijn verzoek overgaan bij het Wapen der Infanterie van het Leger hier te lande. Laatstgenoemde officier wordt bij aankomst uit Oost Indië ingedeeld bij het 5e Regiment infanterie alhier in garnizoen. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 30 November 1900 is J. Muller, milicien-verlofganger bij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2