GEMENGD NIEUWS. BarneveldNijkerk van den Ooster spoorweg nog niet is vastgesteld kun nen worden de besprekingen der ver schillende spoorwegmaatschappijen on derling en met de Regeering zijn nog gaande. Het bestuur heeft echter ge meend met de uitvoering niet langer te moeten wachten en nadat de on derhandelingen met de Ned. Centr. Spw. Mij. over gedeeltelijke exploitatie tot een goed einde kwamen, een bestek gereed laten maken voor den aanleg van het gedeelte Barneveld (dorp) station Ede. Men schrijft ons uit Haarlem Er heeft zich hier een Comité ge vormd met het doel om de oprichtings gelden bijeen te krijgen voor een vak-cursus in wollen-naaien en een kinderbewaarplaals (créclie). Aan beide bestaat dringend behoefte, voor wollennaaisters is tot nog toe alleen in Alkmaar gelegenheid tol bepaalde opleiding; voor 't oprichten van een kinderbewaarplaats heeft men zich hier vroeger reeds moeite gegeven, doch is toen niet geslaagd. Het Comité meent, dat de kansen van slagen nu grooter zijn, daar èn de cursus èn de crèche onderdeelen zullen worden van de Industrie- en Huishoudschool, die, naar wij hopen in 't najaar van 1901 in werking zal kunnen komen en wel als uitvloeisel van de hier reeds be staande Wilhelmina-Naaischool (lin- nennaaien) en de Kook- en Huishoud school. Het is nu echter in 't bizonder voor de twee bovengenoemde onder deelen, dat het Comité zich voorstelt een Poppententoonsteiling te houden en daarvoor vi aagt het de medewerking van velen die builen Haarlem wonen en wellicht bereid zijn aan dit nuttige er. noodige plan mee te wei keil. Op drieërlei wijze kan datgeschieden 1». door inzendingen ter opluiste ring; b.v. antiek kinderspeelgoed, poppen in lands-dracht enz. 2'. door inzendingen voor de ver loting van poppen en alles wat daarop betrekking heeft. Hieraan zal verbon den zijn een wedstrijd. a. voor costuumnaaisters b. voor meisjes van 913 jaar c. 1417 d j> 1719 waarvoor de beste YnllViiXiiyên zullen beloond worden. 3". door 'l nemen (vooruit) van een aantal loten. Wij behoeven niet te verzekeren, dat voor de inzendingen de meeste zorg zal worden gedragen, evenmin dat 't ons zeer aangenaam zal zijn als velen ons van het dikwijls hoogst merkwaardig antiek speelgoed,poppen enz. willen afstaan om de tentoon stelling ook belangrijk te maken op 't gebied der retrospectieve kunst. Voor de toezeggingen van inzen dingen en voor aanvrage van loten (die na ontvangst van postwissel ge zonden zullen worden) wordt men beleefd verzocht zich te wenden tot Mej. C. M. C. Gallenkamp Baan 13a. Inlichtingen betreffende de tentoon stelling geeft gaarne Mej. C. II. Schle- per Nieuwegracht 42. De verloting belooft veel. Reeds mochten wij ons verheugen door de ontvangst van verscheidene mooie prijzen en werd ons toezegging van nog velen gedaan. De tentoonstelling zal waarschijnlijk in April 1901 gehouden worden. Moge zij weer een bewijs zijn voor de macht van samenweiking. Namens het Bestuur der Wilhelmina-Naaischool, Mej. C. M. C. Gallenkamp, Pres, W. M. Brusse, Secr. Namens het Bestuur der Kook- en Huishoudschool, Mej. C. M. C. Gallenkamp, Pres. Mevr. S. Kleynenberg-Laurillard, Secr. Namens het Comité voor Maatschappelijke Belangen, Mevr. H. de Clercq-Teding van Berkhout, Pres. Mej. L. de Clercq van Weel Secr. Mevr. M. v. d. Laan-de Joode, Dir. Voorlichtingsbureau Tesselschade. de Heer J. Mullemeister, Voorz. Weld. n. Verm. Mej. G. E. Borger, Z. E. Deijeu, de Heer W. K. Wierda, H. Fikkert (firma v. d. Laan.) Het Comité der Tentoonstelling, Mej. de Clercq v. Weel, Pres. L. H. Schleper, Secr., Nieuwegracht 45. 3 E. A. Gallenkamp, Penn. Jonkvr. C. Boreel v. Hogelanden, Mej. W. M. Brusse, C. M. C. Gallenkamp, Baan 13a. Dr. Lohr, Jonkvr. W. van Lynden, Mej. A. van Vladeraeken. Een Duitsch eskader. Bij gelegenheid van het huwelijk van Koningin Wilhelmina zal, volgens de Duitsche bladen, een Duitsch eska der ons land bezoeken. Het zal bestaan uit de linie-schepen le klasse Kaiser Friedrich III en Kaiser Wilhelm II, den grooten kruiser Freijade linie schepen 3e klasse Baden, Saksen en Würtemburg en liet aviso Jagd. Aan het hoofd van het eskader zullen de broeder des Keizers prins Henrich en de schout-bij-nacht Fischel staan. Voor de Krijgsgevangene Boe ren op St. Helena en Ceylon en hunne gezinnen te Kaapstad. Voor de vrouwen en kinderen der gevangene Boeren en van de krijgs gevangenen te St. Helena en Ceylon zijn uit verschillende plaatsen van Nederland en uit Frankrijk eengroote hoeveelheid geldelijke, giften en goe deren als kleeren, versnaperingen, ta bak' boeken en dekens enz., aan het Midddelburgsehe Comité geschonken zoodat dit in November eene bezen ding goederen (ter waarde van f150. voor de krijgsgev. te Ceylon aan den Consul generaal der Nederlanden den Heer B. H. Wennink te Colombo, en verder eene bezending goederen (ter waarde van f500. voor de krijgs gevangenen te St. Helena aan den Consul generaal der Nederlanden den Heer W. J. Williams aldaar heeft ge zonden. Ook zijn begin en einde November goederen voor de vrouwen en kinderen der gevangen Boeren (ter gezamelijke waarde van f 1100.verzonden aan den beer Heer B. M. de Waal Consul generaal der Nederlanden te Kaapstad die ze aan Mevrouw Koopmans-de Wet aldaar zou doen toekomen. Ook werden door hetComitégeldelijke bij dragen ten behoeve van de krijgsgev. naar Ceylon en te St. Helena en voor de vrouwen en kinderen dergev. Boe ren naar Kaapstad gezonden ter ge zamelijke waarde van f 1566.30. Door het sub-comité te Enschedé werd eene bezending goederen ter w aarde van f950. Voor de vrouwen en kinderen der gevangene Boeren geschonken. Door eenige dames te Parijs die zich in verbinding gesteld hebben met het dames-comité, Le Sou des Boers werd 3 Dec. eene kist kleeren etc. voor do vrouwen en kinderen naar mevr. Koopmans-de Wet te Kaapstad verzonden. De goederen die men te Parijs voor de Boerenvrouwen en k>" deren in e,-k.-er "nn~ ib Krijgsge vangenen wil geven moeten gezonden worden aan mevr. Estienne, 10 Rue La Tonsaine, Paris-Anteuil, die ze vandaar aan de cargadoors De Vries Co. te Amsterdam zal zenden. Het Comité bericht tevens, dat gaarno meerdere goederen en geldelijke giften voor de vrouwen en kinderen der gev. Boeren en voor de krijgsgev. te Simonstad, St. Helena en Ceylon in ontvangst worden genomen. Vooral ontvangt het gaarne goede ren voor de gevangenen op Ceylon, die blijkens een schrijven van Ds. J. D. Koster 4 Dec. door het comité ontvangen, veel noodig hebben ook wordt vooral voor de officieren op St. Helena gevraagd kleeren, onder goed, couserven, tabak en sigaren, flet Comité ontving tevens 5 Dec. een schrijven van mevr. Koopnrans- De Wet, waarin opnieuw diingend gevraagd wordt om kleeren etc. voor de vrouwen en kinderen. Zendt Wollen of Katoenen kousen, schrijft mevr. Koopmans, liefst zwart 3 grootten, ook voor kinderen, katoe nen hemden.nachtjaponnen, pantalons voor vrouwen, hand en zakdoeken, voor kleine kinderen ook iets. Stukken flanel, dat hier gemaakt kan worden lakens, slopen, want alles, alles is verbrand en weg. Het Comité, gaarne deze goederen vragende, bericht dat de eerstvolgende zendingen naar Kaapstad, Ceylon en St. Helena 43 en 20 December van uit Amsterdam vertrekken. Alle goe deren gelieve men onder het merk M. C. met opgave van den inhoud te zenden aan de cargadoors en evpedi- teurs de Vries Co. de Ruyterkade 100. Amsterdam. Vracht en onkosten komen voor rekening van het Mid- delburgsche Comité. Gratie. Naar de »T ij d" uit zeer goede bron verneemt zal ter gelegenheid van Haar huwelijk door H.M. de Koningin aan een aantal gevangenen en veroor deelden geheele of gedeeltelijke kwijt schelding van straf worden verleend. Reeds is bevel gegeven om lijsten op te maken van veroordeelden en gevangenen, die voor gratie in aan merking kunnen komen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Eenigen tijd geleden werden aan de verf-fabriek alhier een drietal werk lieden, die aldaar circa 12 jaren in dienst waren geweest, zonder opgave van redenen, ontslagen. Twee dezer werk lieden waren leden van den Amers- foortschenRoomsch-Katholieken Volks bond. In de maandelijksche vergade ring van genoemden Bond werd naar aanleiding van een ingekomen vraag van een der ledenwat de Bond ge daan had in zake het gedwongen ont slag van twee leclen aan de ver/fabriek van de Ileeren Piek Lange Co medegedeeld le. Dat de Adviseur zich schriftelijk tot de directie der fabriek (wonende te Arasterdam) gewend had met verzoek om inlichtingen. '2e. Dal het bestuur, door bemiddeling van den Adviseur, de mededeeling had ontvangen dat de grieven der patroons tegen Lablans en Poort, behalve verscheidene (niet genoemde) redenenwaren: «dat de eene werkman Poort) zich reeds vroeger tegen hein gegeven bevelen had verzeten dat de directie overtuigd was, vdat de zieltte der werklieden gesimuleerd was met het doel de fabriek moeilijkheden te be reiden." 3e. Dat het bestuur van den Volksbond daarop een onderzoek had ingesteld en tot bevinding gekomen was dat, wat het verzet van Poort betreft, dit naar mededeeling van hom zclven berustte op een misverstand, aangezien hij toen niet wist dat degene, tegen wien hij zich verzette, zijn wettig gezag was. Bovendien schijnt hem dit verzet ook dadelijk vergeven te zijn, daar hjj reeds de volgende week verhooging van loon (50 cent) ontving. Vervolgens, wat aangaat de ziekte der werk lieden, is het bestuur uit verklaringen van Ileeren Doctoren Hagedoorn en Jorissen, die de werk lieden behandeld hebben, gebleken, dat deze niet gesimuleerd was. Eindelijk, wat betreft de «verscheidene andere redenen," waarom den werklieden ontslag zoude gegeven zijn, daarom kon het bestuur, als zijnde deze redenen niet bij name genoemd geen oor deel uitspreken. ie. Dat het bestuur van den Volksbond aan de Heeren Piek Lange en Go. van de uitslag van dit onderzoek, met bijvoeging van de ver- eischte bewijsstukken, had kennisgegeven en, na de verklaring te hebben afgelegd, dat het ten volle erkende vliet recht der patroons in het kiezen van werkliedenzijn schrijven met de volgende woorden had beslotenWij vleien ons door dit schrijven, na nauwkeurig onder zoek, te hebben aangetoond dat van de opge geven redenen tot ontslag weinig of niet over blijft wat voor een humaan patroon aanleiding kan zijn arbeiders, die 22 jaren hem trouw gediend hebben, broodeloos te maken en in eer en goeden naam te krenken en vertrouwen ten volle dat gij gaarne zult erkennen tegoeder trouw te hebben gedwaald en bereid zult zijn, Uwe dwaling te herstellen 5e. Dat dit schrijven 7 November 1.1. nas verzonden en tot heden 9 December niet be antwoord. De adviseur die, namens het bestuur..«Jêle mededeeling aan de led'-", feu, eindigde met de opmerking \q maken dat de leden door deze in de overtuiging zouden bevestigd worden dat het bestuur steeds, naar best vermogen, de belangen der leden behartigde, ook al vond het niet altijd raadzaam, om alles aan den grootc klok te hangen. Door luid applaus gaven de leden hunne instemming te kennen. Hoogland Verletlen Woensdag heeft de damesvereeniging «Armenzorg" liare jaarlijksche uitdeeling gehouden. Er werden dekens, lakens, en onder - kleeren uitgereikt. Voor den aanvang van den winter zijn dergelijke zaken zoo hoogst welkom. Wij brengen uit naam der bedeel den onzen hartelijken dank aan de leden der vereeniging en aan allen, die hebben bijgedragen. Het terrein »do Maat" staat weder geheel onder water. Moge de winter nu niet te lang op zich laten wachten, dan kan de burgerij van Amersfoort en omstreken daar weder volop genieten van bet ijsvermaak. Postzegels. Onlangs ontving het N. v. d. D. weer een brief met een ouden post zegelde afzender had blijkbaar geen 5-centspostzegel bij de hand en plakte op het couvert een ouden 12'/i cents postzegel. Resultaat: strafport van 10 cent. Waarom toch, vraagt het blad, de oude postzegels buiten koers ge steld? Waarom ze niet geldig ver klaard, totdat ze op zijn?'t Zijn geen muntstukken, die door bet vele gebruik slijten en minderwaardig worden men kan ze slechts eenmaal gebruiken. Er zijn landen, waar de oude post zegels geldig blijven; Frankrijk bijv. Daar is een aardige bijzonderheid aan verbonden. Wil men iemand op een delicate wijze een genoegen doen, dan zende men hem een brief, gefrankeerd met een gewonen postzegel van 1872 deze heeft, zegt men, tegenwoordig een waarde van 150 francs. Humorist tegen wil en dank. Mark Twain, de Amerikaansche humorist, is een goed spreker en de wijze, waarop hij in bet publiek ver telt, doet zijn toehoorders altijd in lachen uitbarsten. Dat is zoo bekend in de Vereenigde Staten, dat, als Mark Twain ergens zal spreken, het andi- torium, of het hem kent of niet, brult van lachen, zoodra bij begint. Voor eenigen tijd zou bij in Col chester, in den Staat Connecticut, spreken, doch op het laatste oogen- blik was bij verhinderd. De voorzitter van de vereeniging, die de voordracht had georganiseerd, besloot een andere spreker te vragen Als zoodanig ver klaarde zich bereid de heer Hornet, die over het drankmisbruik zou spre ken. Maar deze schikking werd zoo laat op den dag genomen, dat geen bekendmaking van de verandering kon gegeven worden Niemand kende Cle mens (Mark Twain's waronaam) Toen Hornet verscheen en voorgesteld werd, had niemand erg in den naam, want men wist, dat Mark Twain een pseu doniem is, en dacht dus dat zijn ware naam Hornet was. De heer Hornet boog beleefd, zag in het rond en begon Onmatigheid is de vloek van het land. De aanwezigen braken in een vroo- lijk gelach uit. Hornet begreep, dat dit niet een gevolg was van zijn ge zegde en dacht dat zijn kleeren niet in orde warenhij vroeg den voor zitter fluisterend, of alles »goed zat" en kreeg »ja" ten antwoord. Toen ging hij voort Sterke drank maakt meer slachtof fers dan ziekte. Nieuw, maar luider gelach. Hij be greep er niets van, maar ging toch voort De drank verwoest het gezinsge luk. Brullend gelach. De drank voert jonge rnenschen in de armen van den dood Toen stak een storm van toejuiching op. Hornet begon kwaad te worden. Hij dacht, dat men hem voor den gek hield, doch vervolgde: Wij moeten do slang vermorselen. Onbedaarlijk schaterlachen. Het be stuur, met uilzondering van den voor zitter, schudde van pleizier. Het werd Hornet te machtig. Woedend riep hij «Wat ik zeg, is de zuivere waarheid! De toehoorders lachten nog harder. Hornet wendde zich tot een man in zijn nabijheid en vroeg: Is er iets belachelijks in mijn opmer kingen of mijn gedrag? Ja. Ha, ha, ha! Ga maar voort, brulde de man. Dat IS- -5en hel/tediging, riep .Hornet, dansend van woede. Nog meer gelach en geschreeuw van Ga maar voort, Twain 1 Toen begon de voorzitter te begrij pen. Ilij stond op en helderde het misverstand op. Hel gelach hield in eens op en alle aanwezigen zaten plot seling met bfiteuterdegeziehten. Hornet echter was niet tol bedaren te brengen. Hij verklaarde te midden van een groole stilte, dat hij nooit te voren was opgetreden in een Stad, die zoo dicht bevolkt was met ezels en idio ten. Daarna verliet hij waardig het gestoelte. De weergesteldheid. Welk een verschil in de weerge steldheid bij voor tien jaren! Toen was zooals velen zich zullen herin neren om dezen tijd leeds strenge vorst ingetreden en thanswe hebben nog geene doordringende koude ge voeld. De roggeakkers zien er zoo frisch groen uit, dat 't een lust is om te zien. Zelfs zijn er nog weilanden met eene groene tint Onze gevederde vrienden weten nog van geen kommer: lustig vliegen ze dan ook heen en weer, ja, sommige laten nog wel eens enkele zoetklinkende wijsjes hooren. Als 't zoo eenigen tijd mag voort duren, komen we ongemerkt midden in den Winter. Alleen aan de zeer korte dagen en de lange avonden is 't te merken, dat we in een tijd van 'tjaar zijn waarin we gewoonlijk van alles kunnen verwachten, behalve war me zonneschijn. De liefhebbers van het ijsvermaak zouden zonder twijfel gaarne zien, dat de wind naar 't oosten draaide en de hemel opklaarde, als wanneer zeer zeker de Wintervorst hare intrede zou doen. Doch geduld. Voor dien vriezernan komt de beste tijd nog. Immers een oud rijmpje zegt»Als de dagen gaan lengen, Begintde Winter te strengen." Afgewacht in elk geval, de dingen die komen zullen. Prentkaarten. Het Duitsche postbestuur beval on langs een telling van de prentbrief kaarten, van 9 lot 16 Augustus ver zonden in het Duitsche rijk. Het to taalcijfer is nu bekend gemaakt; 10 miljoen 128 duizend 569, dus door elkaar eiken dag bijna an derhalf miljoen Ansichtskarten 1 De opbrengst voor de Post was in die week bijna f290.000. Het rapport zegtHet prentkaarten schrijven gaat dag en nacht door; 's nachts ontstaan de meeste verzamel kaarten (met verscheiden handteeke- ningen), maar daaronder is ook 't grootste percentage met onvolledige adressen. Uit Adelaide (Australië) wordt gemeld dat de regeering een telegram ontving van Lord Kitchener met het verzoek om de gewonde Australische woudloopers, die genezen zijn, voor terugkeer naar Zuid-Afrika gereed te houden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 6 tot en met 12 December. Geboren: Marinus, z. van G. Snijders en M. P. Meijer. Wilhelmina, d. van C. Ruizendaal. Johannes Antonius, z. van J. J. de Kruijf en W. Bokkers. Johannes, z. van J. de Gans eti J. J. Hienekamp. Franciseus, z. van W. E. Kreikamp en R. van Hamersveld. Hen drik, z. van M. Schouten en C. van den Brink. Ruth, z. van E. van Veenendaa! en R. Gjjtenbeek. Gerarda Elisabeth, d. van J. G. Lablans en C. van Naarden. Gfjsberta Clasina, d. van J. Paschedag en M. C. Kok. Antonie, z. van H. Jeb- bink en E. C. W. Scbotman. Cornelia, d. van W. Bretveld. Adrianus, z. van H. Bakker en M. van Bekkum. Ondertrouwd: H. Noorman en H. H. Diderichs. M. de man en N. van den Brink. J. Endendijk en A. G. Boer winkel. Getrouwd: H. van Ruller en M. Lam. J. H. A. van Horsen en E. Snijders. G. W. Gijsbertse en T. Meijer. Overleden: HermaDus Boerssen, 57 j. echtg. van C. van der Veer. Maria van Bogerijen, 56 j. ongeh. Wilhelm Franziscus Hermann Bruns, 62 j. echtg. van A. C. E. H. Tbissen. Hendrikus Adrianus Zevenboom, 3 j. Leusden. Geboren: 10 Dec. Nicolaas Josef, zoon van Johannes Hendrikus Keizer en Mech- tilda van Doorn. 14 Dec. Woutertje, dochter van Wouter Huisman en Geurtje Vlastuin. Woudenberg. Geboren: 8 Dec. Albertus Bernardus, z. van Cornelis Johannes van den Broek en Hermina JohannaRenes. 12Dec. Pe- tronella, d. van Hermanus van Ede en Gerrigje Schoonhoven. -onuSrtJS'dVfi; 1? De;. Willeip/Xoudijg, 30 j. en Christina Johanna van der Wilden, 27 j. RECLAMES. EEN weinig geduld. Als de gezondheid op ernstige wijze isaange- tast en als tengevolge eener algemeenc verzwak king, aandoeningen van verschillenden aard ieder op hun beurt het lichaamsgestel verzwakt heb ben, is het mocielijk ze gelijk, te doen verdwijnen Men moet op geregelde wijze met de werkelijk rationeele behandeling beginnen. De verlorene krachten door middel der hernieuwing van het bloed te herstellen, ziedaar het ware middel en het werkdadigste middel om tot dit doel te ge raken, zijn de Pink Pillen. Hunne werdadigheid is heden nog ten d^gfe zoo bekend en zoodanig bewezen, dat nieijtfmd méér aarzelt, er gebruik van te maken. JMaar om 'tot eene volkomene genezing te genaken, moet, men aanhouden en wel overtuigd/zijn dat eene eerste verlichting U eene behandeling op eens d'oet ter zijde zetten, die op den JSngen duur de verschillende ziekten waaraan gij; lijdt zal doen vej-dwijnen. Inderdaad Yv j irfalK lJ\ \uv Juff. Hermana volgens portret, de Pfhk Pillen, -die van af het begin het bloed krachtiger maken, zullen van lieverlede de zieke lijke ^kiemen' die Uw lichaamsgestel aantasten vernietigen. Mej( de grootste blijdschap; zoo schrijft ons de Héér Jos. van Put te Aalten (Geld) komt my Juff. 'hermana te Molten, geboren te Zuwent (Geld)? verzoeken om U uit dankbaarheid haar portr^ te zenden. Sedert meer dan een jaar was zi{ ongeregeld ziek en maakte zich ergon- gerusLtlk heb Uw^é Pink Pillen haar aan geraden en na V* gebruik van een paar doosjes is zij ge heel hersteld enjjoed geregeld; zij is zelfs nog nooit z§o gezond geweest. Zij raad alle jon^e meisjes éan, dfe zicli. over onregelmatigheid in den bloedsomloop tcifteklagen hebben, de Pink Pillen van Dr, w illiams te gebruiken. Zij is U nogmaals hoogst d^hkbaar voor Uw probaat middel. Diegenen die gebruik zullen maken van de Pink Pillen zullen Ver de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlamming ,ruggemfergstering, rhumatiek, heup- jicht, zenuwpijn, Sii^t-Vitus dans, hoofdpijn, ze nuwziekte, kliergezwellen, enz. zij zijn een hernieu- wer van het bloed enJïen spierversterkend middel. Zij geven schoone keuren aan de bleeke gelaats kleuren, handelen in».al de tijdperken der ver zwakking bij de vrdfcw cn veroorzaken bij den man eene werkdadigê^werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geesterlijke overspanning en dooribuitensporigheden. Prijs f 1.75 de doos £9— per 6 doozen. Ver krijgbaar bij SNAMLiÉ,$teiger, Rotterdam,hoofd depothouder voor Nederland en Apo&eken. TEacM U evenwel vomjle namaaksels, ver schaft u de echte Pink alleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depot houders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere jiérsonen ver- koopen goedkoopere zoogenaamd de Pink Pillen} Werkgevers.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2