BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. zeden is het voor een man een groote eer te hmven met een vrouw die den vorst bekoord heeft. De Minister van Binnenlandsche Zaken dr. Kuiper, zal binnenkort voor eenigen tijd met verlof op reis gaan. De Leerplichtwet. Voor het kantongerecht te Delft, weiden Zaterdag meerdere vervolgin gen behandeld tegen ouders, die terechtstonden wegens herhaling van overtreding der leerplichtwet. Hoede overtreders zich den ernst hunner taak als ouders bewust zijn daarvan gaf o.m een welgesteld landbouwer uit Stompwijk blijk. Een zijner zoons, die hei blijkbaar vertikte naar school te gaan, had den vader alreeds op 8 boeten, elk van f 1.50 gejaagd. Thans gevraagd: waarom in het schoolver zuim van dien jongen geen verbetering was gekomen, antwoordde de land bouwer, «dat de jongen eigenlijk geen zin had naar school te gaan da's natuurlijk nummer één"; dat overigens hij den jongen niet best missen kon in zijn bedrijf en dat: dewijl de jongen landbouwer moest worden «en een boer gauw genoeg weet" hij, de vader, »d'r nou niet bepaald veul inzag" om den jongen langer school te laten gaan. «Waren de kinderen er voor, iets te leeren, dan was hij er niet tegen" want: een jongen had hij toch op studie. De ambtenaar van het O. Mer op wijzende, dat de leerplichtwet er is, voor kinderen die wel, maar juist voor dezulken die niet leeren willen en verder aannemende dat de vorige straf niet veel indruk op beklaagde gemaakt had vorderde thans f30. boete, subsidiair 10 dagen hechtenis Ongevallenwet 1901. De St.-Ct. N°. 4 bevat de lijst van iondsen, welke in aanmerking komen voor de belegging van gelden der Rijksverzekeringsbank en welke met uitsluiting van andere in pand kun nen worden gegeven door werkgevers die het risico van de bij de genoemde wet geregelde verzekering hunner werklieden zeiven wenschen te dragen, en door naamlooze vennootschappen en vereenigingen, welke risico's als bo venbedoeld wenschen over te nemen. Ongevallenwet 1901. Bij Koninkl. besluit is bepaald, dat art. 1 der Ongovallenwet 1901 met ingang van 1 Februari a.s. in wer king treedt. Nog steeds wordt dat art. 1 dier wet door vele werkgevers verkeerd begrepen en zóó uitgelegd, alsof zij voor de verzekering hunner werklieden te zijner tijd hebben te zorgen. Zij meenen over het algemeen, dat zij als het bestuur van de Rijksverzeke ringsbank daartoe het oogenblik ge komen acht, van dat bestuur de uit- noodiging zullen ontvangen kenbaar te maken, op welke wijze zij, de werkgevers, de verplichte verzekering wenschen te regelen aansluiting bij de Rijksv.-bank, zelf het risico dragen of wel, overdracht van het lisicoaan eene maatschappij of vereeniging. Niets minder waar dan dit! Er staat duidelijk in art. 1 der O. W dat de werklieden verzekerd zijn en niet, dat de werkgever heeft te zorgen, dat zij verzekerd worden. Men begrijpe goed, dat de werk gever, die 1 Februari stil afwacht, d. w. z. geen gebruik maakt van de bevoegdheid hem bij art. 52 der O W. toegekend, straks stilzwijgend aan gesloten is bij de Rijksverzekerings bank. Werkgevers, die aan de Staatsver zekering niet de voorkeur geven, moeten thans (zonder te wachten op een boodschap van de Rijksverz. bank, welke boodschap nooit komthande len, d. w. z. zij moeten een verzoek schrift richten tot H. M. de Koningin, om te worden toegelaten, hetzij om zelf het risico te dragen, hetzij dit over te dragen aan eene Naamlooze Vennootschap of rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging. De verzekeringsinstellingen, die zich hebben ingericht tot overname van het risico der bij deO.-W. geregelde werkliedenverzekering, zullen hen daarin zeker gaarne behulpzaam zijn. Azië en Suiker. Wijlen Jhr. Mr. T' A. J. van Asch van Wijck, Minister van Koloniën; maakte den wensch kenbaar een afdruk te ontvangen van de Artis-voordracht, welke de Heer C. Kraay, na afloop van zijne Aziatische reis, voor de leden van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap te Amsterdam gehouden heeft. In verband daarmede is bij de firma J. H. de Bussy het eerste ge deelte van een belangrijk extra nummer namelijk het «Azië-, tevens suiker nummer" van De Indische Mercuur verschenen, waarin de Heer Kraay den inhoud zijner rede tot en met 24 December 1902 heeft aangevuld en tevens gegevens van jonge dag- teekening over den handel van ver schelde Aziatische landen verschaft. De bijlagen hebben betrekking op den internationalen steenkolenhandel en spoorwegen in China. Het tweede gedeelte, handelende over eene even- tueele suikerraffinaderij in Ned. Oost- Indië, zal zoo spoedig mogelijk verschijnen. Het wetk bevat kant- teekennigen van 27 belangstellenden in den inhoud. Prijsvraag van den Volksbond. Op de prijsvraag, uitgeschreven door den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, inzake een Hand leiding ten dienste van het onderwijs over hel alkoholvraagstuk in de 2 hoogste klassen der Kweekscholen voor onderwijzeressen en op de Normaal lessen, zijn een negental antwoorden ingekomen. PLAATSELIJKE HE RICHTEN. Teneinde het veelvuldig mis handelen van dieren, hetgeen helaas nog dagelijks voorkomt, z:oveel moge lijk tegen te gaan, verzoekt de 2e secretaris der afdeeling «Gooi- en Eemland" van de Nederiandsche ver eeniging tot bescherming van dieren te Amersfoort allen die, hetzij zelf van zoodanige mishandeling getuige zijn, hetzij zulks van derden vernemen, beleefd, hem mondeling of schriftelijk hiervan kennis te geven, ten einde daartegen maatregelen te doen nemen. Zooals velen zeker reeds bekend is, hebben Provinciale Staten dezer provincie in hunne najaarsvergadering eene wijziging in art. 5 van het pro vinciale reglement op hel rijden met hondenwagens gebracht. Deze wijziging houdt in, dat geene trekhonden beneden eene schouder hoogte van 50 c.M. meer mogen ge bruikt worden. Genoemde bepaling treedt in wer king op den 1 Maart 1903. Bij het door de Delftsche Athleten- club»Sandow"j.l. Zondag uitgeschreven nationaal concours, behaalde in de 4e afdeeling «Gewichtheffen" onze stad genoot de heer A. Meijer, lid van «Ajax" den eersten prijs Maandagnacht omstreeks 4 uur werd door de politie brand ontdekt in de sigarenfabriek van den heer F M. Houbaer, aan de Van Asch van Wijck-straat. De slangenwagen van spuit 1, welke onder leiding van commandeur L. van Achterbergh al zeer spoedig ter plaatse was, behoefde echter niet te werk gesteld, daar het vuur nog middels emmers water kon bedwongen worden. De heer F. J. de Boer. te Koudum, heeft bedankt voor de benoeming tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool Het bestuur der Zondagsschool «Laat de kinderkens tot Mij komen," (uitgaande van de jongelingsvereeni- ging Psalm 119:9), verzoekt ons te berichten, dat de collecte ten behoeve van het Kerstfeest der Zondagsschool heeft opgebracht f298 ruim Nog werden ontvangen eentge giften in kleederen, versnaperingen, enz. Het bestuur betuigt zijn dank aan allen, die er het hunne toe hebben bijgedragen, om het Kerstfeest voor de kinderen der Zondagsschool in waarheid een feest te doen zijn. Door mevrouw de wed. F. H. Pouw, geh. Schooneveldt, onlangs te Amsterdam overleden, is aan de Maat schappij tot nut van 't Alaemeen ver maakt een legaat, groot fl5.0U0 terwijl tot haar eenige erfgename is benoemd de Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin, gevestigd te Zandbergen bij Amersfoort. Met wijziging van het bestaande contract is bij Koninklijke beschikking de prijs van het munitiebrood, ten behoeve der militairen met ingang van 1 Januari jl bepaald op f 0 062 per ration van 0.6 Kilogram. Bij de j.l. Zondag op het sport terrein alhier gehouden Voetbalwed strijd tusschen «Quik" en «Volhar ding" uit Amsterdam, bleef laatstge noemde vereeniging, na een hardnek- kigen strijd, waarbij meermalen mooi spel werd te zien gegeven, overwinnaar met 31. J.l. Maandag zijn alhier aange komen de onderofficieren van de ver schillende regimenten, die op de lijst zijn geplaatst voor dienstdoend luite nant te velde, en die vóór hunne benoeming als zoodanig moeten hebben deelgenomen aan den scherm- en gymnastiekcursus. Deze cuisus wordt weder gehouden onder toezicht van den le luit. Van Enschut van 5 Januari tot 28 Maart a.s Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 5 Januari 1903 is J A Jansen, milicien soldaat bij hel 5e Regiment infanterie schuldig ver- klaard aan: tweede desertie in lijd van vrede door zonder verlof langer dan twee dagen afwezig te zijn van zijn korps, na vroegere bestraffing wegens eerste deseitie, zonder de l eden zijner afwezigheid ten genoege des rechters te bewijzen, met vrijwillige terugkomst binnen vier weken: en veroordeeld tot eene militaire detentie voor den tijd van zes weken en in de proceskosten. Bij het 5e Regiment zijn be vorderd tot Stafmuzikant de muzikant titilair Th P. A. Klaassen. en tot elève muzikant de soldaat geemploieerd bij het muziekkorps F. C E Witt. Aan den reservosergeant der 2e Categorie M. D. Weijergang van het 5e Regiment infanterie is op zijn daartoe gedaan verzoek verlof ver leend om zich tol 12 Januari 1904 in Nnderlandsch Oost Indië op te houden. De Eerste luitenant E. D van der Sleesen van het 5e Regiment infanterie die gedurende 5 jaren is gedetacheerd geweest bij het Leger in Oost Iodië, is hier te lande terug gekeerd en weder bij genoemd regi ment alhier in garnizoen ingedeeld. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de 2e helft drr maand Dec. 1902. Bi ieven. Mej. Maria Schouten, Groningen,(aang. A. Kale, Mej. M. C. Zwiers, Amersfoort. K. Lenhman, Amsterdam J. B. v. Veldhuijzen, Amsterdam. Mej. Huis v, Engelen, 's Gravenhage. J. Boom, Kloerdijk. G. Steven, Nijmegen. R. Muschart, Utiecht. J. Meijer, Zeist. Sciler, Zetten. Briefkaarten. Mej. Jelgersma, Amersfoort. M. B. Bos, Mej Klomp, Arnhem. Mej. Kliek, Bloemendaal Buitenland. F11. Klein, Duitschland. STle STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Trekking van 1215, 2023,2629 Jan. en 26 Febr. 1903. Deze klasse bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hoo- ger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: 1 van flOO.OOO, 1 van f50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leixwebek te Amersfoort, Breedestraat 22, nog verkrijgbaar a f3.50 per Wil men honden een bad geven of wasschen, dan moet dit altijd op warme dagen en 's winters in een warm vertrek plaats hebben, anders zullen de dieren gevaar loopen zware kou te vatten. Om te wasschen neemt men warm water en groene zeep Met een harden borstel strijkt men tegen de haren op, dan kan het zeep sop beter de huid raken. Na het wasschen laat men den hond zich goed afschudden. 's Zomers kan men den hond in vijver of stroomend water dompelen en zoodoende het zeepwater laten af spoelen. Ook moet na het wasschen het dier beweging hebben in de zon, tot het droog geworden is. 's Winters brengt men den hond in een warm vertrek om af te drogen en wrijft hem met een warmen doek zoolang, tot hij droog is. Bij 't wasschen of baden dient elke aanleiding tot kou vatten vermeden te worden en beter is het niet te wasschen of te baden als het weer niet gunstig en 't vertrek om te wasschen te koud is. Erfgenamen gezocht. De »Staats-Ct" bevat een oproeping aan hen, die meenen rechthebbenden te zijn bij de nalatenschap ongeveer f16000 van John Siebel, gewoond hebbende te San Francisco 320 Sansomestreet, om zich te wenden tot den consul van Nederland te San Francisco. Een ondernemend journalist. Deze week werd een politie-agent in Parijs aangesproken door een net gekleed heer van ongeveer veertig jaar, die het kruis van net Legioen van Eer droeg en aan een ketting op zijn borst twee houten sabeltjes had gehangen. «Mijnheer de agent", zei hij beleefd, «kunt u mij zeggen, waar de Koning van Italië is?" «Volg mij maar, dan zal ik u bij hem brengen", antwoordde de agent, en bracht den vreemdeling naar hel bui eau. Daar weid hij ondervraagd. «Hoe heet u?" «Napoleon." «Waar bent u geboren?" «Te Ajaccio, in het eind van de 18e eeuw." «En waar woont u?" «Op Sint Helena." «Op Sint-Helena? Welke straat? Welk nummer?" «O, Sint-Helena is genoeg. Iedereen kent mij daar." «En waarom bent u naar Parijs gekomen «Om den Koning van Italië te zoe ken. De Humberts zijn in zijn land. Ik heb een heel dossier van de Hum- bertzaak en ik kan ze makkelijk arresteeren." «Napoleon" werd naar een der zie kenhuizen gevoerd. Een paar dagen later bleek, dat men niet te doen had met een krankzinnige, maar met een journalist, die in het ziekenhuis wilde komen voor een persoonlijk onderzoek. De drank. Zondagavond kregen een paar boerenknechts te Garderbroek, ge meente Barneveld, twist, welke zóó hoog liep, dat de een den ander met een mes een meer dan 10 cM, lange snede over het voorhoofd toebracht, waarbij het rechteroog zoodanig be- leedigd werd, dat hij het voor altijd zal moeten missen. De sterke drank moet ook hier weer een hoofdrol gespeeld hebben. Geen winter meer? In Friesland ziet men hier en daar al koppels spreeuwen. Volgens som migen een teeken, dat we geen winter meer krijgen. Hoe men al niet concurreert. Sedert eenigen tijd heerschte er te Rotterdam groot gebrek aan 2'/> centstukken. Tot groot ongerief na tuurlijk van lien, die een rnuntgas meter in hun woning hebben. Maar waar bleven die onmisbare halve- stuiverstukken dan? Bij ondeizoek is gebleken, dateen groothandelaai in petroleum ze verzamelde en achter hield. [lij dacht zoo hebben ile men schel) geen halvesluiverstukken, dan kunnen ze geen gas krijgen uit den muntgasmeter, en hebben ze geen gas, dan moeten ze wel weer petro leum koopen. 't Was voor hem dus een concurrentiemiddel. Maar de directeur der gasfabriek heeft hem een misrekening doen maken door een flink bedrag halvesluiverstukken van elders te laten komen en ze ter in wisseling aan te bieden. Vloeilmar lichtgas. Het is den Amerikaan Slrowijer gelukt meldt de Ges undheils-In genieur, lichtgas, evenals koolzuur, onder hooge drukking in vloeibaren toestand te brengen. Daar de vloeistof in stalen llesschen evenals kool zuur verzameld is en dus gemak kelijk verzonden kan worden, zou het mogelijk worden, door het onnoodig zijn van een uitgestrekt en kostbaar buizennet, met petroleum te concur- reeren. Men moet daarbij in aanmer king nemen, dat van den prijs van lichtgas der gasfabrieken meer dan 50 pCt. voor rekening komt van rente- en amortisatie der kosten van het buizennet, en een fabriek voor vloei baar gas dit dus kan leveren voor den halven prijs van het gewone lichtgas. Van (ie hooge drukking waar onder het gas uit stalen reservoirs stroomt, kan zeer goed voor tech nische doeleinden gebruik worden gemaakt voor 't verkrijgen van vlam men van zeer hooge temperatuur. Het gas onder zoo hooge drukking is ook voordeelig bij het gebruik van gloei- licht, daar de ontwikkelde warmte veel meer effect heeft, vooral wanneer de lichtbron eene lichtsterkte heeft van eenige honderdtallen kaarsen. Door deze uitvinding wordt een nieuw vooruitzicht voordegasindustrie geopend. Wielrijders-lusten en lasten. Onze minister van waterstaat, die ook wielrijder is, heeft pas in de Tweede Kamer gezegd, dat het zijn rechtsgevoel krenkte als hij een mooien weg passeerde zonder tol to moeten betalen. Nu maar zegt de heer A. W. Zonneveld, consul van den Alg Ned. Wielrijders-Bond dan zal ik Z.Exc. eens wat anders vertellen. Wij Nederiandsche wielrijders bren gen samen aan Rijk, provincie en gemeente als belasting op, ruim 281 duizend gulden. De vraag is thansWat ontvangen wij wielrijders daarvoor in ruil Van het Rijk en de Provincie slechts nieuwe particuliere tolheffingen van do gemeenten allerlei beperkende bepalingen, als niet-rijden op kleine steentjes, bekeuringen, etc en in het algemeen van alle drie slechte wegen. Spookhuizen te Amsterdam. Justus van Maurik vertelt in De Groene zijne jeugdherinneringen aan spookhuizen. Een der leukste laten we hier volgen «Een van de luidruchtigste en leepste spoken, heb ik een aantal jaren geleden gehoord in een huis in den Jodenhoek. Door de groote vrien delijkheid van den bewoner werd ik in staat gesteld in loco een onderzoek in te stellen, 'k heb zells de dreuning in den min of meer brokkehgen muur gevoeld als het spook klopte. Het ging daar verschrikkelijk te keer, sloeg en timmerde alleionhebbelijks! op muren en beschotten, gooide op on gelegen tijden stukken turf, cokes en steen, door openstaande vensters en maakte geluiden, benauwder dan die van iemand, die zeeziek is in de derde macht. Niemand kon 't meer in dat huis uithouden, van slapen was sedert het debuut van dat spook geen sprake. Het hield zich zooals 'l behoort en gebruikelijk is, overdag rustig, maar zoodra het uur van middernacht sloeg, begon het aan den eenigszins bouwvalligen achtermuur, die tegen een groot pakhuis leunde, le krabben, te slaan en te trommelen, zoodat de kinderen schreeuwend wak ker werden en den bewoners, die in de achterkamer sliepen, den schrik om 't hart sloeg en de huisvader eindelijk angstig zei: 'tis als niet uit te houwe, je krijgt de bibberasie over je lijl en d'r is geen gepraat tegen; ik heef de timmerman en de lood gieter d r hij gehad, 'k heef de politie d'r bij gehad, 'k heef de Rebbe d'r bij gehadze liebbe 't, God laat ze gezond, allemaal gehoord. Ze bentie op 't dak gaan zitten, dat's te zegge ile agente, de Rebbe is bij ons binne gebleven. Ze hebbe als gekeke in de snijïng, maar niks gezien, hoor je! En zoolang ze d'r ware niks gehoord ook, maar zoo hadde ze niet an der hiele pelich, was de spiktakel weer bezig. Heb ik gezeid: Rebbie je bent een oud man ga naar huis, je heb de koois op je lijf. De brave man zag zoo wit as 'n doek en m'n vrouw heb 'm koffie gegeve met kiks (koek jes) om weer op z'n verhaal te komme. 't Is hoe langer hoe erger gewone, we binnen d'r ziek van gewees door de zenuwe. We binne motte vei huize, de spook liet ons geen rus en de huisbaas kon geen huurder meer krijgen, 't Was veels te bekend in de buui t. Niemand wou z'n leven en z'n gezondheid risikeere Voor 'n appel en een ei heit ie 'thuis verltocb, en weet je aan wie? •An de eigenaar van 'tpakhuis der achter. Hie heit als late doorslaan bij zijn pakhuis; de man kon veel ruimte gebiuike voor z'n affaire en zoo waarachtig as God, d'r is na dien nooit weer geklop of geslage 't spook was voor goed weg! Afijn! ik wil me niet bezondige door achter- geklap of arggewanende gezegdens ik herhaal alleen wat de booze wereld zeit: dat 't geen zuivere koffie is ge- wees, dat de achterbuurman Maar och, wat gaat 'tmijn an... één ding is zeker: m'n ouwe huisbaas was ge sjoelde. De eigenaar van 't pakhuis heit 'n ossekoopie gehad, door dat gezegende spook, en twee van z'n oudste knechts hadden later ieder 'n zwaar goud remontwaar-horlosie op zak. Nöh! in gezondheid zelle ze 't verslijte

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2