GEMENGD NIEUWS. reizigers en handelsagenten, die vóór 20 Januari nog geen vragenlijst hebben ontvangen, dringend verzoekt daar van mededeeling te doen, met nauw keurige opgave van woonplaats,aan den Heer H. F. van Reijsen Jr bestuurslid van den Bond, Brouwersgracht No 6, Amsterdam. Het dagblad »De Telegraaf" schrijft in samenwerking met de af- deeling Amsterdam der «Vereeniging voor verbetering van Vrouwen- kleeding" een prijsvraag uit in drie rubrieken. J. Avondtoilet. Beschikbare prijs f 150, uitgeloofd door de Afdeeling «Amsterdam" der V. v V. v. V. 2. Wandeltoilet, Beschikbare prijs f 100, of een kunstvoorwerp, uitgeloofd door het Dagblad »de Telegraaf." 3. Werktoiletten, voor a Dame; b. Verpleegster; c. Dienstbode. Hier voor zijn beschikbaar 3 prijzen, elk van f 25, uitgeloofd door de Afdeeling Amsterdam der V v. V. v. V. Mededingen kunnen zoowel parti culieren als vakmenschenook com binaties van personen. In dit laatste wordt de piijs toegekend aan den persoon, onder wiens naam de inzen ding heeft plaats gevonden. De jury zal bestaan uit 5 personen, 2 aan te wijzen door de directie van de Telegraaf en 3 aan te wijzen door het bestuur der afdeeling Amsterdam, waarvan één deskundige voor het naaistervak. Reglementen, waarin alle bijzonder heden omtrent de prijsvraag worden vermeld, worden op aanvraag ver strekt door mevr. Scheltema Beduin, 37 Raadhuisstraat, Amsterdam. Inzendingen op 14 en 15 April, des voormiddags vóór 12 uur in een nader aan te wijzen lokaal. Aan de Prijsvraag wordt verbonden een tentoonstelling van de verschil lende inzendingen. Wie niet wenscht mede te dingen kan tot opluistering Reformgoederen inzenden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De dienst in de Luthersche kerk zal Zondagochtend worden waarge nomen door Ds. D. J. van Aalst, alhier. De Donderdagmiddag gehouden vergadering der Vereeniging «Amers- foortsche Industrie- en Huishoud school" werd door een 40-tal dames en 6 heeren bezocht. De ontwerp-statuten werden zonder noemenswaardige wijziging goedge keurd en het bestuur machtiging ver leend daarop de Koninklijke goed keuring te vragen. De voorzitter, de heer Van den Horst Bruin deelde voorts mede: De voorloopige Begrooting besomt f12000; het Rijk zal vermoedelijk f5000 geven; van de Gemeente hoopt het Bestuur f 2500 en van de Pro vincie f 1000 te krijgen; de rest moet komen van subsidiën van het »Nut" en andere corporatiën en uit de school gelden. Aankoop van terrein en bouw zullen f40.000 vorderenj welke men hoopt te vinden uit een in 25 jaar af te lossen le hypotheek van de Gemeente groot f25000 cn een 2e hypotheek van het »Nut" groot f 15000. De school zal verrijzen hetzij in den tuin van het Burgerweeshuis naast het nieuwe Weeshuis dat Re genten daar willen bouwen, of aan de Blankenheym-straat bij de nieuwe Chr. school; doch over andere ter reinen is men nog in onderhandeling. De inrichting zal een f3500 vor deren; het Rijk zal daarvoor wellicht f2000, de Gemeente misschien f 1000 bijdragen; de rest moet komen uit bijdragen van particulieren. Aan H. M. de Koningin zal een adres worden gezonden ter verkrijging van het Rijksubsidie en een afschrift daarvan aan den Minister van Binnen- landsche Zaken. In de Memorie van toelichting zal worden gestipuleerd, dat de Fröbelschool en de Huisvlijt- school van het «Nut" in dit gebouw moeten ondergebracht omdat de ver eeniging zich ten doel stelt «het geven van ondericht in de vrouwelijke Werkzaamheden van huishoudelijken, opvoedkundigen en industrieelen aard te bevorderen" en het «Nut" anders niet voldoende gelden ovei houdt. Over de inrichting der school kon spr. nog niet veel meedeelen. Wel zal men, zich spiegelende aan ervaringen elders opgedaan, zorgen voor flinke ruime lokalen. De heer Doorn, Direc teur der Ambachtsschool, ontwierp reeds oen plan. In 't geheel zullen er 27 kamers en zalen komen, de meeste 7X7 M., enkele zelfs 7X10 M. De heer J. C. de Witte, stations opzichter bij de 11. IJ. S. M hoopt op Woensdag 21 Januari a.s. den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij genoemde Spoorweg-maatschappij in dienst trad. Aan het 2e wapenfeest van den NederlandschenOnderofficiers-Scherm- bond hetwelk op 20 en 21 Januari а.s. in de Concertzaal van Amicitia zal plaats hebben, zullen 200 onder officieren en minderen van de ver schillende Schutterijkorpsen, alsmede van al de korpsen van het leger, het korps Mariniers, de Kon. Ned. Marine en de Koloniale Reserve deelnemen. De luitenants Klatte en Schneiders van het 5e Regiment infanterie zijn van hunne detachcering bij de Nor maal Schietschool eervol ontheven en bij het korps teruggekeerd. De eerste-luitenant E D. van der Sleesen die voor 5 jaren is ge detacheerd geweest bij het leger in Oost-Iridië, is van die detacheering eervol ontheven en weder bij het 5e Regiment infanterie alhier ingedeeld. De le luit. A. van Willigen wordt van 19 Januari tot 7 Februari gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug, tot het volgen van een cursus voor officieren van wapening. De vaandrigs J. A. Broekman, J. W. C. Ort, P. M. S. van Leeuwen, H. K. M. A. E. Seeuwer, en A. H.de Noo, allen van het 5e regt. infanterie worden eerstdaags benoemd tot reserve tweede luitenant der infanterie. Door de «Vereeniging tot ver edeling van het ambacht" is een examen afgenomen voor 't verkrijgen van een diploma als meester of gezel voor het timmeren, metselen, steen- houwen, smeden, meubelmaken en huisschilderen. Een diploma als gezel werd o.a. behaald door den timmerman L. J. D. Sloet en den huisschilder J W. de Waal, beiden alhier woonachtig. «Quick" speelt morgen in de westelijke eerste klasse competitie B. tegen «Volharding" te Amsterdam. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort, over de le helft der maand Januari 1903. Brieven. I. G. Elzing, Amersfoort. 2. Prijsraadsel, 3. J. Pol, Amsterdam. 4. Mej. P. Machielse, 's Gravenhage. 5. H. M. Evertsen, Nieuwediep. J. de Wilden bij Tilburg. Briefkaarten. 1. G. Kramer, Amsterdam. 2. W. van Esveld, 3. P. Voogd, 's Gravenhage. 4. Wonnink, Leeuwarden 5. H de Ruiter, Nijmegen. 6. L v. Groos, Rotterdam. 7. A. Edel broek, Workum. Uit het Buitenland terugontvangen. Brieven. 1. Schoofs, Brussel. 2 M Wolschlagen, I,ondon. 3. S. Wolf, Ober Leuchensdof 4. O. Z. v. Sandich, Paris. De Kon. Vereeniging «Het Ne- derlandsch Tooneel" zal heden avond te Amsterdam, eene voorstelling geven van: Gijsbreght van Amstel en De Bruilo/t van Kloris en Roosje, om jongelui en kinderen uit nabij gelegen plaatsen in de gelegenheid te stellen den Gijsbreght te zien, zonder den volgenden dag de school te verzuimen. Deze voorstelling zal niet, zooals gewoonlijk om acht uur, maar reeds om half acht beginnen en Gijsbreght dus ten half elf geëindigd zijn, ge- ruimen tijd vóór het vertrek der laatste treinen in de richtingen Zaan dam, Amersfoort, (Weesp, Bussum, Hilversum en Baarn) en Utrecht. 371e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 14 en 15 JaD. 1903. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 196 1891 6054 9370 9824 9829 9846 9850 11197 11224 13530 11848 19472 en 19492. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 154 157 173 174 186 1474 1480 1482 1879 1882 6058 7116 9346 9371 9373 9379 11190 11225 11232 13505 17773 17841 17856 19476 19477 en 19491. Volgende trekkingen geschieden 2023, 2629 Jan. en 26 Febr. 1903. Behalve de premie van f30.000 voor den laatstuitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatsuitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: 1 van ftOO.OOO, 1 van van f50.000, 1 vaD f25.000, 1 van f 10.000, 1 van f2000, 3 van f1500, 46 van f 1000, 53 van f 400, 58 van f 200, 142 van f100 en 3045 van f70. Een forinoelje van «le onbevare weg. Aan het postkantoor te Grave ver voegde zich Dinsdagochtend iemand, die vroeg om «een formoelje van den onbevare weg." Daar de aanwezige ambtenaren niet begrepen wat de man bedoelde, ver zocht men hem zich duidelijker te verklaren. Nu kregen zij het bescheid, dat hij moest hebben «een formoelje van de ongevraagde weg." Nu slaagde de man beter. De ambte naren kwamen tot de conclusie, dat hij een formulier van de ongevallen wet moest hebben. Een sensatiewekkend bericht gaat door de Italiaansche en Fransche pers. Uit Monte Carlo wordt gemeld, dat zes vreemdelingen uit de hooge standen plotseling op geheimzinnige wijze zijn verdwenen. Onder hen moeten zich Russische groot-hertogen en een Engelsche lord bevinden. Allen moeten zij door het spel geruïneerd zijn. Oorsprong der almanakken Het gebruik van kalenders bestaat reeds zeer lang; maar de almanak in den vorm van een klein boekje, komt niet lang na de uitvinding der boek drukkunst. De oudste almanak die men kent, is die van het jaar 1500. Het Britsche museum te Londen bezit er een proef van. In Frankrijk heeft men een almanak, uitgegeven door Rabelais in het jaar 1533, en bere kend op de middaglijn van de schoone stad Lyon. Rabelais bestond reeds vóór Nostra damus' almanakken; in 1550 begon Michel Nostradamus, geneesheer in de provincie, met in zijn almanak regen, mooi weer, gelukkige en ongelukkige gebeurtenissen te voorspellen. De goede uitkomst van eenige dezer voor spellingen maakte hem bekend. De zoon van Nostradamus, evenals van zijn vader den voornaam Michel dra gende, zette na zijns vaders dood den handel in almanakken voort En daar de verkoop minder werd, bediende Nostradamus zich van een bijzonder middel om naam te maken. Toen de stad Pouzin, in de Vivarais ingesloten was door de koninklijke troepen, kwam hij op het denkbeeld, in zijn almanak te voorspellen, dat deze stad door het vuur zou worden verwoest. Maar de stad gaf zich langzamerhand over en bleef geheel gespaard. Dat viel den voorspeller lang niet mee, die dus betrapt werd op een fatale leugen. Hij wilde niet gelogenstraft worden en met het doel zijn voorspelling te verwezenlijken, stak hij met eigen handen de stad in brand. Ongelukkig voor hem, betrapte men hem op heeter- daad. De maarschalk de Saint Luc veroordeelde hem ter dood en de soldaten verpletterden hem onder de hoefijzers hunner paarden. Onder de talrijke navolgers van Nostradamus is Mathijs Laensburg van Luik de beroernste. De Luiksche almanak werd voor het eerst uit gegeven in 1636 en verschijnt heden ten dage nog. Andere almanakken in alle formaten en op alle onderwerpen volgden, o.a. «De kreupele bood schapper" van Strassburg, «De Alma nak der Muzen" enz. Een bijzondere aandacht verdient de «Almanach de Gutha" die sinds 1764 de namen van vorsten en aristocratische familiën van Europa vermeldt. En wie zou onzen goeden «Enkhuizer" vergeten! Een eigenaardig boek. Genei aal Von Malacbowsky, een van de Pruisische Veldheeren ten tijde van Frederik Wilhelm III, had altijd groote moeite om de balans van zijn uitgaven en inkomsten in evenwicht te houden. Hij stond intusschen bij den koning in hoog aanzien, die, toen hij eens had gehoord dat de generaal diep in de schulden stak, hem ter gelegenheid van het Kerstfeesteen boekwerk zond, waarvan de bladen tot groote vreugde van den generaal bestonden uit waar devolle staatspapieren. Bij de nieuw jaarsreceptie, die kort daarop volgde, vroeg de koning den generaal: «Wel, genei aal, hoe bevalt u het boek, dat ik u met Kerstmis heb gezonden?" Met een dankbaar lachje antwoordde de aangesprokene: «O, uitstekend, Majesteit, zoo goed, dat ik hoop dat het aardige weikje nog een tweede, vermeerderde uitgave zal beloven De koning lachte hartelijk om de slag vaardige vrijmoedigheid van Mala- chowsky.'t Volgend jaar kreeg deze met Kerstmis weei hetzelfde geschenk van den koning, nu evenwel met een door dezen zelf op den titel bij geschreven aanteekening«Tweede, vermeerderde en verbeterde, maar ook laatste oplage." Tegen bloedvergiftiging. In De Natuur heeft dr. R. C. Rijckens over bovenstaande eenige behartenswaai dige wenken gegeven, waaraan het volgende ontleend is. De eerste zorg bij een verwonding, al is zij ook nog zoo klein, moet hierin bestaan, de wonde zooveel mogelijk te laten uitbloeden, omdat door de bloeding de infectiekiemen, die ingedrongen mochten zijn, het best mechanisch worden verwijderd. Het is daarom verkeerd, de wonde onmiddellijk met een geheel afslui tende stof, zooals kleefpleisler, te be dekken; men stelt hierdoor de bac teriën juist in de gelegenheid zich onder het verband veilig te ontwik kelen. In plaats van met carbolzuur, zooals vroeger gebruikelijk, dat wegens zijn sterk prikkelende eigenschappen minder geschikt is, wordt de wonde zoo spoedig mogelijk zorgvuldig met een oplossing van sublimaat (kwik- chlorid) '1 100 gedesinfecteerd. Ge schiedt deze desinfectie nagenoeg on middellijk na de verwonding, dan be staat alle kans. dat de infectie wordt voorkomen, ook indien virulente kie men in de wonde geraakt zijn. In elk geval wordt daardoor het geval zoo gering mogelijk gemaakt. Hot sublimaat komt thans als desin- fectiemiddel in den vorm van pastilles met keukenzout gemengd in den handel voordeze pastilles laten zich gemakkelijk bewaren en voor het ge bruik in water oplossen. Het eenig bezwaar is, dal zij als hevig werkend vergif, niet te zorgvuldig buiten het bereik van onbevoegden, en vooral van kinderen, gehouden moeten wor den, hetgeen trouwens ook met tal van chemicaliën, die door amateur fotografen dagelijks gebruikt worden, het geval is. Is zichtbaar vuil in de wonde ge drongen, dan wordt deze met gekookt water en eenig zeep vooizichtig uit- gewasschen, nadat te vnien de om geving gereinigd is Kleine deeltjes, zooals zand, houtsplinterijes, worden zooveel mogelijk mechanisch verwij derd. Daarop volgt de desinfectie met sublimaat-oplossing. Is geen sublimaat bij de hand, dan wordt de wonde enkel met gekookt water, of bij sterke verontreiniging met water en zeep voorzichtig uitgewasschen. Insectenbeten woiden gepenseeld met een oplossing van jodium en alcohol (joodtinktuur) of bij gebreke daarvan met eau-de cologne of am- moinak-oplossing ingewreven. Diepe steekwonden met een fijn instrument, waarvan men zeker weet dat het besmet is, woiden het best door een insnijding verwijd, teneinde de wond te laten uitbloeden, en ze ook in de diepte te kunnen desinfec- teeren. Is de bloeding tot staan gekomen, dan bedekt men de wond met ver bandgaas, dat met 3 pCt. oplossing van boorzuur gedrenkt is. Men houdt dit verband, dat een of meermalen daags verwisseld wordt, door herhaald opgieten van boorzuur-oplossing zoo veel mogelijk vochtig, waardoor de wonde gedreineerd blijft, en de af scheidingsproducten zich niet kunnen ophoopen. Het is niet doelmatig het vochtig verband gedurende de eerste dagen met de een of andere lucht dichte stof, zooals gewaste tafofgutta percha-papier, af te sluiten, omdat het verband dan warm woidt, het geen de ontwikkeling der microben bevordert. Is de wonde reeds in ontsteking overgegaan, dan valt de behandeling geheel op chirurgisch gebied en moot hier daarom natuurlijk onbesproken blijven. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 8 tot en met 14 Januari 1903. Geboren: Antje, d. van L. Maas en A- Arbon. Hendrik, z. van W. van de Hoef en M. van den Bor. Isidorus, z. van F. Brandsen en J. de Bakker. Christiaan, z. van J. J. Hamers en C. Heinz. Petronella Geertruida enElias, d. en z. van E. van der Wart en A. van Eijken. Francisca Geertruida Catrina, d. van F. de Bree en G. C. Kraaikamp. Jan, 7. van J. van de Hoef en G. Barfuss. Antonia Geertruida Wilhel- mina, d. van E. Bouwmeester en C. Pot hoven. Maria Catharina, d. 'van E. la Haye en J. M. W. Diesveld. Heinrich Christiaan Otto, z. van H. Eeichmann en A. Ch. F. Kreikamp. Hendrika Elber- dina, d. van A. van Ouwerkerk. Gerrit, z. van L. te Kulve en D. van deKraats. Christiaan Abraham, z. van G. Laseur en B. den Enting. Jan Albertus, z. van J. Wichard en B. A. Breedenbeek. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Margaretha Jacoba van der Mark, 14 j. - Elisabeth Schouten, 67 j. ongeh. Elbertus Johannes van Deu- veren, lm. Hendrika Meijer, 13 j. Hendrik van Wijk, 60 j. echtg. van A. van Deudekom. - Christina van 't Hoen- derdaal 63 j., wed. van C. van Nieuwen- huizen. Alijda Kraan, 21 j. ongehuwd. Leusden. Geboren: 10 Jan. Bertha, dochter van Jacob Hendrik de Vries en Wijmpje Malestein 14 Jan. Hendrika Lambertha, dochter van Nicolaas Brouwer en Alijda Voskuilen. Gehuwd16 Jan. Gerrit van der Horst en Jannigje van der Horst. Woudenberg. Geboren7 Jan. Herman, z. van Wijntje Veer. 9 id. Antonia Odina, d. van Willem van Egdom en Maria Hendrica van den Brink. 13 id. Hermanus, z. Dirk van de Lagemaat en Gijsbertje van Voorthuizen. 14 id. Pieter Louis An- tonie, z. van Louis Schaaf en Catharine Drijfhout. Overleden: 8 Jan. Sander van Wolfs winkel, gehd. met Jannetje Geertrui van de Pol, 77 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 16 Jan. 1903. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen 13.a f G. Peren 14.a 17. Nieuwe aardapp. 10. a 10 Zandaardapp. 11.80 a 12 Hoendereieren 14.50 a 15.50 per 100st. Eenden 10.a 10.Boter 11.20 a 11.40 per kilo. Mar garine 10a 10.Zoetem. kaas 1 Kippen fl.a 11.30 Kuikens 11.a1130 Piep kuikens 10.70 a 10.90 Ganzen 12.50 13.50 Eenden 10.90 a 1 1 20 p. st. Jonge 10.00 a 10 00. Hazen 11.80 a 12.20 Wilde konijnen 10.50 a 10.60. Tamme 11.a 11.80 Duiven 10.60 al0.80 paar. Magere varkens 114 a 116. Varkens voor export 1 0.a 1 Zengen 1 1 Biggen 19.a 112.— Schrammen f 00.a 100Vette koeien 000 it 1000.Guste koeien 1 00. a 1000.— Kallkoeien 1000. a 1000.Kali- vaarzen f00.a fUO.Os 1000.a 1000, Pinkstieren 1000.- a 1000. Aangevoerd waren ongeveer heet, Tarwe- hect. Rogge heet. Boekweit40 heet. Appelen 10 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 30 heet Zandaardappelen14000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneeren; 1300 kilo Honibo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 10 magere varkens, varkens voor ezportslagerijen, 100 biggen en zeugen. RECLAMES. Wat is toch wel dat wonderlijke gevoel waarmede ik behebt ben. Indien gij zwak zijt en U krachteloos ge voelt of de uitwerkingen van te veel geestelijk werk U afmatten. Indien ge's morgens bij het ontwaken zwak in de lenden zijt en U ver moeid gevoelt, indien gij maagstoringen hebt of aan rheumatiek lijdt alsdan is 't noodig de natuur ter hulpe te komen om Uw krachten te herstellen. Hiertoe hebt U noodig een her- nieuwer van het bloed, een versterker van de zenuwen te gebruiken. Het is onnoodig Uw geld aan nuttelooze proefnemingen uit to geven; het is verkieselijk voor Uw gezondheid dat gij naar de helangelooze Raadgevingen luistert van personën die de genezing gevonden heb ben door de Pink Pillen, die tot nog toe de krachtigste herstellers zijn, en welke personen het zich tot een plicht rekenen ze aan al die genen aan te raden die lijden. Zoo is 't ook't geval met juffrouw J. de Graaf te Anna Paulowna, provincie Noord-Holland, 36 jaar oud, die aan onzen verslaggever ver haalde, dat zij sedert ruim een jaar aan hevige, zelfs onuitstaanbare hoofdpijn geleden had. Zulks was van lieverlede aangevangen, maar daar het van dag tot dag erger werd gevoelde ik mij genoodzaakt mij onder behandeling te stellen, maar ach, alles was te vergeefs. De eetlust begon te verminderen, de spijsvertering was gebrekkig, somtijds was ik zoo duizelig dat ik op mijn beenen niet kon blijven staan en had ik oorsuizingen alsof ik mij aan het strand van de zee bevond. ;Op zekeren Zondag morgen kwam mij een courant in handen en vernam ik daaruit het #eluk dat zoovele per sonen hadden mogen- smaken door van een ondragelijk lijden ^yérlost te zijn geworden. Ik dacht er 'een? over na en zeide tot mij zelve, ik heb er reeds zooveel geld voor uit- gegeven, ik moest er toch ook maar eens toe overgaan, en bestelde dan ook werkelijk eenige doozen Pink Pillen, het scheen me niet mogelijk toe dat ik reeds op mijn nog jeugdigen leeftijd van 36 jaar voortdurend zoo zou moeten lijden. Het geluk dat anderen mochten smaken werd ook mijn deel, de hoofdpijn deed zich van lieverlede met langere tusschenpoozen voor en is thans geheel en al verdwenen. Ik ga even wel nog eenige tijd met het gebruik voort om zeker van mijn zaak te zijn. Ik ben den uit vinder ten hoogste dankbaar. Zij handelen op ^eene merkwaardige wijze op het zoo teergevoelige gestel der vrouw. Zij is meer als de njan aan storingen van een hijzonderen aard onderhevig, die op gemak kelijke wijze door Jet gebruik der Pink Pillen worden tegengegaan. Zij geven aan het bloed eene nieuwe kracjt en veroorloven het een geregelde omloop te hervatten die zoo noodig is voor een goed lichaamsgestel. Prijs f 1.75 de doos; f9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilfó, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen-, pps&wfssel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist, en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2