BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. schuldigd, schadevergoeding wegens laster eischte. De heer Michau nu protesteert tegen de aanvallen van Chamberlain op de Ned Herv. Kerk en daagt den minister en zijn be wonderaars uit hem die beschuldigingen waar temaken Wie een Afrikaander in zijn gevoelens wil kwetsen" schrijft hij, «heeft slechts zijn vrouw of zijn keik te beleedigen. De heer Cham berlain zegt, dat zijn doel was, toen hij bij ons kwam. om verzoening te predikenmaar indien hij wenscht, dat wij op goeden voet met hem zullen blijven, moet bij niet beginnen met ons to beleedigen." De Soulh-African-News het En- geDche Bondsorgaan, bestrijdi Chani- bei Iain's beweringen en klaagt er over, dat hij de feiten verkeerd voorstelt. In zijn antwoord aan een deputatie te Kaapstad van oud-Birminghammers vertelde Chamberlain dat Biiming- liarn, vroeger het «Mekka van het radicalisme" was geweest en hij niet zeker was, dat het dit met nog altijd was. De beteekenis van het woord radicalisme was veranderd; de be volking van Birmingham echter was niet van haar beginselen afgeweken, «al vertoonde zij geen lust de moderne radicalen op hun dwaal wegen (vagaries) te volgen". De Westminster Gazette ziet hierin een beleediging der liberale of radicale partij. Zij zegt te hebhpn gemeend, dat Chamberlain naar Z -Afrika was gegaan, niet als Lnionist of als lid van de een of andere partij maar slechts als koloniaal secretaris, en als zoodanig als vertegenwoordiger van het land in zijn geheel. «Betalen wij dan werkelijk voor het onderhoud van oorlogsschepen" vraagt het blad. «opdat Chamberlain er een zou kunnen krijgen om in Z.-Afrika over de «dwaalwegen" van het radi calisme te gaan praten Bij zijn terugkeer uit Z.-Afrika zal Chamberlain door de I.ondensche City feestelijk worden ontvangen. Men zal hem een adres in een gouden doos van eenige honderden ponden sterling waarde aanbieden. Toen dit plan besproken werd stemde een der leden van het city- bestuur tegen, waarvoor de lord-mayor hem «strafte" door te verklaren, dat «de motie aangenomen was met alge- meene stemmen, op één na, die van den heer Morton." De heer Morton, wiens onafhanke lijkheidszin en moed bewondering moeten wekken, veroordeelde onom wonden Chamberlain's gedrag en keurde het af, dat men hem huldigen wilde aleer men zelfs wist of zijn reis al dan niet heilzame gevolgen zou dragen. De Engelsche bladen bevatten thans bijzonderheden over het onderhoud, dat Chamberlain te Kaapstad met de voormannen van de Afrikaander partij heeft gehad. En het resultaat van dit gesprek woi dtdoor de correspondenten dier bladen bevredigend genoemd Want, naar zij melden, keuren de Afrikaander voormannen het boycotten van Engelschen sterk af llofmeyr zou o a. woordelijk gezegd hebben«Wij keuren al dat haten, beleedigen en tarten van loyalen door rebellen kleuren te dragen en het zingen van twijfelachtige, achterdocht kweekende liederen af. Wij zijn bereid in dien geest een manifest uit te vaardigen". In het adres dat Merriman aanbood heet het voorts dal de voormannen der Zuid-Afrikaansche partij hetvredes verdrag van Vereeniging aanvaarden. Zij betreuren de beweging tegen de Kaapsche grondwet. Zij ontkennen dat de meei dei beid dei Kapenaren gezind zijn hun grondwettige vrijheden prijs te ge>en (gelijk Chamberlain beweerd heelt) Zij schrijven den haat tusschen Hollandsche Afrikaander en But toe aan Jameson's inval. Zij verzoeken Chamberlain een onderzoek iti te stellen naar de hardvochtige en kwaad willige toepassing van de krijgswet iri de Kaapkolonie. Zij protesteeren tegen gedwongen arbeid van Kallersen ver zoeken de KafTerkwestie aan deAfri- kaanders over te laten. Zij hopen, dat Zuid-Afiika ten slotte een gemeene- best zal worden, gelijk Australië Chamberlain eikende in zijn ant woord, dat de gevoelens, in het adres neergelegd, welwillend zijn. Hijzeide, dat Ilofmeyr's woorden meer tot ver zoening zullen bijdragen dan al het andere. Het ontkende echter dat Jameson's inval den stammenhaat uit gelokt heeft. Die is ontstaan zeide hij, door de eerste inlijving van Trans vaal. Hij verklaarde de Kaapsche grondwetkwestie voor afgedaan. Het onderzoek naar de krijgswet kon hij niet toestaan, aangezien het den ras senhaat zou bestendigen. Naar de Times uit Pretoria ver neemt is nu ook het laatste concen tratiekamp opgeheven. Het jubilee van den Paus. Omtrent de plechtigheid, welke Vrijdagavond -in de de St. Pieter te Rome plaats had. hoort «De Tijd" uit Rome. dat te halfvijf in de St. Pieter het Te Deum begon ter herdenking van het vijf-en-twintigjarig jubileum van den Paus Te di ie uur reeds stroomde de menigte toe, zoodat op het aange kondigde uur de reuzentempel door duizenden gevuld was. Toen kardinaal Rampolla, vooraf gegaan door de Bioederschap van het Allerheiligste Sacrament, het Rrunein- sche Semenari en het kapittel van St. Pieter, het confessiealtaar, waar liet Allerheiligste was uitgesteld, naderde hief de «Capella Sixlina' onder directie van Don Perosi, een Sacraments-Hymne aan. Daarna intoneerde kardinaal Ram polla het «Te Deum", en duizenden monden vervolgden het «Te Domium confitemur". Beurtelings zongen de «Capella Sictina" en de menigte de overige verzen, waarna de kardinaal de drievoudige benedictie met het H. Sacrament gaf. Na afloop der plechtigheid werd het front van St. Pieter verlicht. De tiaar, die den Paus is aange boden, is niet geheel van goud. De muts is van zilver, versierd met olijf bladen cartouches met inscripties en medaillon en relief, de drie cii kei banden of kronen zijn van goud Dc Ongevallenwet in werking. Men schrijft aan «De Ned.": Eenige honderden gevallen, zoo melden de bladen, zijn reeds door de rijksverzekeringsbank behandeld. Aan hangig ware. gelooven we, beter woord geweest, want vlug werken en de op gegeven gevallen afdoen, is van onze R. V. in de eerste tijden nog niet te verwachten. Dit is gemakkelijk te vatten voor hem die de wet en de practijk van het leven kent. Een ding is echter jammer, dat daarvan de ge troffenen de dupe worden. Iemand en nog iemand (namen en plaatsen doen tiier niets ter zake) waren respectie velijk op den 2den en 3en Febr. ver wond. Alle formaliteiten waren in acht genomen en... den 20en Februari hadden zij nog geen uitkeering ont vangen. Een gangetje naar den patroon (we bedoelen naar het postkantoor) had geen resultaat, want de directeur kon niet betalen. Natuurlijk zal zulks later wel beter gaan. Toch dunkt ons had hierin wel kunnen voorzien worden. Een gek geval deed zich ergens in ons vaderland voor, waar een gewonde een uitkeering ontving die hem niet meer toekwam, doordat hij het weik bad hervat. En werd ter plaatse waar zulks behoorde op deze zaak gewezen. De gevolgen bleven niet uit. Den gerieesheeren werd bericht gezonden oin de R. V. bericht te zenden wanneer de door een ongeval getroffen werk man weder zijn werkzaamheden heeft hervat. Waar den geneesheeren door deze wet reeds veel werk wordt op gelegd, ware het zeker gewensclit dergelijke zaken anderen op te di agen. In de centra van de fabrieksnijvei heid ware het aan te bevelen sub-agenten aan te stellen, die bekend niet plaat selijke toestanden en rnet de arbeiders, den agenten in hun ressort de noo- dige hulp en inlichtingen konden ver schaffen, welke voor een richtige uitvoering der wet van 't hoogste belang zouden zijn. De lichting 1903. Wegens liet onder de wapenen zijn van drie lichtingen is niet voldoende ruimte beschikbaar voor de eerlang tot korte oefening in te lijven lote lingen der lichting van 1903 bij de onbereden korpsen. Dientengevolge zal die lichting onmiddellijk na de inlijving in Maart a s. tot nadere op roeping met verlof worden gezonden. Militaire Spoorwegambtenaren. In verschillende landen bestaan militaire spoorwegafdeelingen. Deze troepen hebben een gedeelte lijn in exploitatie en zijn bestemd om als de nood aan den mari komt door het geheele Rijk de noodigste treinen te bedienen. Een luitenant der genie betoogt thans in de A'. Rt. Ct. de wensche- lijkheid dat ook in Nederland een dergelijke spoorwegafdeeling opgericht wordt. Zelfs voor de verdediging van ons land is het noodig, meent hij, daar 't zou kunnen zijn dat onze spoorwegbeambten uit solidariteitsge voel voor de buitenlandsche arbeiders, onze troepen niet naar de grenzen zouden willen voeren. De Regeering en de spoorwegcrisis. Men schrijft van welwillende zijde aan «De Tijd": «Groote geheimzinnigheid heerscht in de regeenngski ingenendaaromheen. zelfs de eenvoudigste ambtenaar is voorzichtig in zijn uitlatingen. Ik kan mij begrijpen, dal persmannen met wantrouwige blikken worden aange zien, waar_ zelfs leeken in het cou rant-nvak niets te liooren kunnen krijgen. Vooral omtrent de wettelijke maatregelen, die deze week de Tweede Kamer in ontwerp zullen bereiken, lekt niets uit; alleen vernam ik dat bij de samenstelling er van drie de partementen betrokken zijn geweest: Justitie, Waterstaat en Oorlog De regeei itigsmachine heelt nog nooit zoo vlug gewerkt als in den laatsten tijd, en 't ontwerp moet er goed uitzien ook, indien ik tenminste op de onderhandsche loftuitingen inag afgaan, 't Is anders wei ken geweest, zoowel voor de betrokken ambtenaren als voor de boven hen staariden, de Munsters niet te vergeten natuuilijk. En zelfs de Raad van State heeft ei Zondag 't bericht is juist voor vergaderd «Als een bewijs hoezeer de Regeering tot in bijzondei heden haar verweer geregeld heeft, indien ordeverstoringen een buitengewoon optreden nood zakelijk maken, diene, dat er ambte naren zijn in dienstvakken, die met bet publiek verkeer in betiekking staan, aan wien een geheime instructie is uitgereikt; ook aan veldwachters zelfs in kleine gemeenten is zulk een opdracht gegeven". Bij de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het district Ede (vacature jlir. mr. L. 11 J. M. van Asch van Wijck) zijn uitgebracht 3810 stemmen, waarvan geldig waren 3729. Van deze kregen mr. W. H. de Beaufort 1292 en dr. M. A Brandts 2437 stemmen, zoodat gekozen isDi. M A. Brandts. De directeur-generaal der pos terijen en telegraphie vestigt de aan dacht van bet publiek op de wen- schelijkheid om op brieven en andere stukken, welke ter post worden be zorgd, steeds den naam en de woon plaats des afzenders te vei melden, opdat die stukken, indien zij om eenige reden niet aan de geadresseerden kunnen worden uitgereikt, aan de afzenders kunnen worden teruggege ven. (St.-Cl.) PI,A VI SEI.IJKF. KEK1CHTEH. Ds. G. Mansvelt, predikant te Scheveningen, zal Donderdagavond half acht in «De Zaaier alhier de vierde der vijf win terlezingen houden welke uitgaan van de Clir. Jongelings- vereeniging Ps. 119: 9 en spreken over Het methodisme". De student in de geneeskunde T. M. de Haas is toegelaten tul de, ver- hintenis als adspirant-resërve-ollicier van gezondheid bij de landmacht. Zondag verloor het eer-te elftal van «Quick" door allerlei tegenspoed op eigen terrein met 2I tegen Rapiditas" uit Rotterdam Quick- average is nu 22. »U. D I." sloeg te Utrecht «Celeritas" met 4—1. Aanstaanden Zondag speelt het eerste elftal van Quick te Utrecht tegen het eerste elftal van «Hercules", terwijl hel tweede elftal van «Quick" op het teriein aan den Lensderweg speelt tegen het tweede elftal van «Hercules". Zaterdag sloeg het derde elftal van Quick" het tweede van »U. I). I." rnet 43. Voor het volgende Manifest aan de Nederlandsche arbeiders werd ons plaatsing verzocht: De Hoofdbesturen van het Neder- landsch Werklieden-Vei bond «Patri monium", den Christelijk-Nationalen «Werkmansbond", de werklieden-ver- eeniging «Maarten Luther" en het «Christelijk Arbeids Secretariaat", spieken hun verontwaardiging uit over den oproep tol staking, uitgegaan van zich noemende neutrale en soci alistische bonden, op 20 Februari te Amsterdam vergaderd; piolesteeren tegen de poging om de Nederlandsche arbeiders te brengen tot revolutionair verzet tegen de Re geering, een verzet in besli-ten strijd met de Christelijke verhouding tus schen volk en ovei hei1niet te recht vaardigen door het bestaan van recht matige grieven onder de spoorweg arbeiders spreken hun overtuiging uit, dat de arbeidersbeweging door de paden van het recht te verlaten, zich de kracht tot blijvend welslagen rooft, daar Gods zegen niet kan rusten op een streven, waarin met Zijn Woord en Wet niet wordt gerekend zijn overtuigd dat dit Ministeiie krach tens zijn beginselen en regeer ings- program bij het vervullen zijner zware taak de rechtmatige zelfstandigheid der arbeiders zal handhaven; verklaren, dat Christenarbeiders de Regeenng in deze moeilijke tijden hebben te steunen; en roepen alle arbeiders van Christe lijk beginsel op, zich te orgaiiiseeren in eigen vereenigingen, opdat ook in de vakbeweging de doorwerking der revolutionaire beginselen worde ge keerd en de stiijd voor hel recht en belang der arbeiders worde gevoerd naar de beginselen van Gods Woord. De Commissie in zake het op richten van een nieuwe Zwem- en Badinrichting alhier moet, tot haar spijt, aan de ingezetenen bekend maken, dat, door de geringe deelnam-- (ruim f5U00) aan bet benoudigd kapitaal van f 18 000, van de uitvoering waarschijnlijk niets zal komen. Als laatste poging wordt de inschrij ving nog opengesteld tot 15 Maart a.s. bij de heeren Tromp van Holst Van der Horst Bruijn en mr. Prikken. Mocht het kapitaal dan niet vol- teekend zijn, dan is de Commissie vei plicht, haar mandaat neer te leggen en zal Amersfoort een schoone ge legenheid hebben laten voorbijgaan oin, voor betrekkelijk weinig geld, in liet bezit te komen van een ruime en goede Zwem en Badinrichting, waar aan zulk een groote behoefte bestaat Met 1 Juni worden o.m aan de Rijschool alhier gedetacheerd dc le luitenant R. O. van Manen en de 2e luitenant B. W. baron van Dedem, van het le regiment huzaren en de 2e luit. Jhr. J H. A. P. van Schmidt aüf Altenstadl van het 3e regiment van dat wapen. De heer G. Muys alhier is be noemd tot lid der jury voor de af- deeling «Hoenders" der 4e internatio nale tentoonstellling van pluimvee en konijnen te Almelo. Bij de j.l. Zondag to Amsterdam gehouden vergadering der Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel werd een motie der afdeeling «Amersfooi t" aangenomen,strekkende om bij het hoofdbestuur aan te dringen op een spoedige ontwerping en be spreking van een looniegeling. Mej. W. van de Wal heeft rnet gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte nuttige handwerken. De herijk der maten en ge wichten zal dit jaar in «Het Werk huis" geschieden en wel tusschen 4 en 19 Maart, alle weikdagen behalve 's Zaterdags. Aan den architect W. Salomons is de bouw opgedragen eener Chr. school te Scherpenzeel, welke nog dit jaar moet worden geopend. Nieuwe vinding. In het perceel Lange Nieuwstraat 35, te Utrecht werd inde vorige maand door den heer G. Coerman een Kunst YVasschèfij dn Ververij geopend, be- rustende op'één geheel nieuwe vinding. In Frankiijk, Duitschland eu meer Europeesche landen heeft men zich reeds patent op deze eenige methode verzekerd en de resultaten zijn inder daad veriassend Handschoenen,struis- veeren, balschoenen, waaiers, lijn lederwerk enz hoe ook onbruikbaar geworden, worden na behandeld te zijn zoo goed als geheel nieuw tei lig- gezonden. De heer Coerman vertoefde een geruimen tijd in Duitschland orn zich met deze nieuwe methode van wasschen en reinigen vertrouwd te maken. YVij wenschen hem in zijne nieuwe onderneming veel succes toe. Volgens achterstaande annonce is van deze Electr. Kunsthandschoen- wasscherij en filiaal gevestigd bij Mej Wiedenbrngge in Modes Langestraat alhier, waar handschoenen worden aangenomen en billijk en spoedig teruggezonden. Zeker is bet verven van hanschoenen in alle verlangde kleuren iets nieuws op dit gebied. Vermist. Men verzoekt ons het volgende op te nemen Voor eenigen tijd is een zekere J. A. onderwijzer te Vollenhove, 's avonds in zijn schoolpak en rnet slechts een klein bedrag aan geld bij zich, wan delende naar Meppel gegaan. Hij heeft daar in een hotel gelogeeid en is den volgenden morgen niet den eersten trein in de richting Zwolle, ver moedelijk naar Rotterdam, vertrokken. Door de politie aldaar en die op vele andere plaatsen, zijn nog kort geleden nasporingen gedaan, zonder dat deze evenwel eenig resultaat hebben gehad. Gedurende de weinige dagen, dat bij in Vollenhove in functie was, moet hij een weinig abnormaal zijn geweest. Verschillende doctoren, hierover onder vraagd, gaven als hunne meening te kennen, dat hij waarschijnlijk in de eerste phase was van typhusiijder. Deze ziekte toch moet zich in 't begin steeds openbaien door een gedeeltelijke verstandsverbijstering eri niet zelden ook door een trek naar reizen. De doctoren kwamen te eerder tot hoven- staan.le conclusie, omdat te Goede reede, waarbij vandaan was gekomen, die ziekte epidemisch heerschte. Het signalement van den persoon is als: oogen bruin haar donkerblond en koiigeknipl, knevel rossig, ring vinger van rechterhand, naar binnen gebogen, lichaamsbouw stevig gekleed in lichtgrijze demi, de onderkleeren gemerkt met J. A. Te Middelburg had Zondag de lucht een zonderling geel uiterlijk, dal in vele opzichten herinnerde aan liet voorkomen van den dampkring eenige dagen na de aardbeving van Krakatau. De laatste dagen heeft het te Middelburg veel gewaaid, en Zon dag zelfs gestormd In den nacht tusschen 22 en 23 bedaarde de wind en is hel stof, dat de lucht vervulde, op daken en tuinen nedergeslagen, zoodat alle voorwerpen liet eene meer liet andere minder, daarmede bedekt waren. De stof scheen te bestaan uit fijne aarde of misschien lava-asch, vermengd met stukjes van plantaar- digen oorsprong. En volgens bet «Dagblad" zag men gistermorgen over een groot deel van 't Westland een dikke stof- of asch- laag liggen, welke voornamelijk op het glas der broeiramen te zien was. Menschen die nog laat op 't pad waren, hadden die aseli op hun kleeren na een geweldige regenbui. Salpeter maakt den grond in liet voorjaar dubbel vruchtbaar. Niet zelden is het in de landbouwpractjjk voorgekomen, dat door een bemesting met ckilisalpeter de meer-opbrengst zoo groot was, dat men deze niet kan verklaren uit de in het salpeter aanwezige stikstof. Wanneer men het narekende, zag men, dat de stikstof, in de meer-opbrengst aan wezig, veel grooter was in hoeveelheid, dan die zich in de salpeter bevind en men vermoedde daarom, dat het chilisalpeter het vermogen had de planten, in staat te stellen, ook te profiteeren van andere in den bodem aanwezige stikstof, stik stof van stalmest en andere organische verbindingen. Dit vermoeden is later door verscheidene proeven bevestigd. Men heeft inderdaad bevonden, dat het chilisalpeter in staat is, de in den bodem aanwezige stikstof beter te doen opnemen door de planten. De de verklaring van dit ver schijnsel is niet zoo moeilijk. Het geval kan zich voordoen, dat de akker in het voorjaar bij het begin der plantenontwikkeling niet genoeg oplosbare stikstof in voorraad heeft, om de planten voldoende te ontwikkelen, ofschoon hij rijkelijk voorzien is van stalmest of groenbemestingsstikstof.Hetkan gebeuren, dat deze stoffen in de eerste maanden van de ingetreden lente nog niet genoeg ontleed zijn en haar stikstof dus nog niet opneembaar is voor de plantendeze lijden dan honger en ontwikkelen zich zeer slecht. Wanneer nu het jaargetijde warmer wordt, de organische stikstof in den grond zich spoedig beschikbaar stelt en al de stik stofbronnen van den grond overvloedig gaan vloeien, zijn de planten zóó min van van bouw, zóó klein en zwak. dat z(j niet in staat zijn, zich de stikstof ten nutte te maken en de opbrengst is geringer, terwijl veel stikstof verloren gaat. Anders is het, wanneer men zulke planten met salpeter te hulp komt. Zij ontwikkelen zich dan zoo sterk, dat zij volop zich kunnen voeden met de zich spoedig beschikbaar stellende voedings stoffen. Dit is een van de vele redenen waarom men in het voorjaar bij alle ge wassen chilisalpeter moet geven en niet alleen in koude jaargetijden, want het is duidelijk, dat het chilisalpeter op boven staande gronden den plantengroei altijd vervroegt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2