van ZATERDAG 7 MAART 1903. B IJ Y O E G S E L ■IE U VE aanbesteden behoorende bij de BUITENLAND. Advertentie n. larpiiM%sl gevraagd. Ziektütfemvrije lelk-Froflncten. AmWmia's Winkel Amersfortia's Melis BOTTI&DE REUVER. Amersfoortsche De Duitsche keizer is aan boord van het linieschip Kaiser Wilhelm II te Helgoland aangekomen. Vóór zijn vertrek had hij, na de beeediging der recruten te Willems haven, waar hij de nieuwe inrichtingen op de werf bezocht bad, aan den protestantschen zoowel als aan den katholieken marine-geestelijke een af schrift ter hand gesteld, van zijn schrijven aan admiraal Hollmann over Babel en Bijbel. Naar de Times uit Tanger verneemt, hebben trots alle odicieele berichten uit Fez omtrent overwinningen der regeeringstroepen, deze toch zonder eenigen twijfel een zware nederlaag geleden. 27 Febr. is het kamp, dat door de voorhoede van de Moorsche hoofdmacht ter sterkte van 1600 man was opgeslagen, doordeopstandehngen bestormden ingenomen. De regeerings troepen vluchten in de grootste wan orde, met achterlating van alles. Verder verneemt het blad uit «zeer goede bron" te Madrid, dat de sultan van Marocco er in geslaagd is een leening met Spaansche bankiers te sluiten, waarvan de eerste storting reeds heeft plaats gehad. Door het Britsche Lagerhuis is hot krediet van 1,016 000 pd. st voor diverse koloniale doeleinden, waai- onder één miljoen pd st. als toelage voor de S A. Constabulary in Transvaal en Vrijstaat, aangenomen, echter niet zonder vrij hevige oppositie en dan nog wel met de betrekkelijk zeer geringe meerderheid van 13 stemmen Austen Chamberlain en Brodrick, die het regeeringsvoorstel verdedigden, hadden slechts gering succes; men vond, dat de kredietaanvrage tegen alle gezonde beginselen van financieel beheer indruisclite. Naar de Indépendance Beige meldt zijn de treinen, die te Kaapstad uit Transvaal aankomen, vol menschen, wien het bij gebrek aan werk onmogelijk was langer in de nieuwe kolonie te blijven een groot getal hunner keert naar Engeland terug, volkomen ge demorahseerd door de ondervonden teleurstelling en de geleden ellende. Velen konden in het geheel geen arbeid vinden terwijl aan den anderen kant vele werkgevers, vooral op de kantoren, met liet oog op het groote aanbod van werkkrachten, de salarissen tot op een munimum terugbrengen. De Arbeiterfrexind geeft een over zicht van wat de patroons in de laatste jaren in Duitschland voor hunne ai'hei- deis hebben gedaan. Daaruit blijkt dat alleen in 1902 Duitsche werkgevers 84 miljoen Mk. in den vorm van ge schenken en legaten bestemd hebben voor instellingen ten bate van hun beambten, hun arbeiders en het volk in het algemeen. Niettegenstaande den slechten tijd overtroffen de schen kingen in 1902 die in 1901 nog met 3 miljoen Mk. Bovenaan staat Pruisen met 54 6 miljoen mark, dan volgen Beieren (8.6 miljoen), Saksen (6.3 miljoen), Hamburg (4.2 miljoen) en Wurteni- berg en Baden (2.3 miljoen mark elk) Berlijn alleen heeft 14.5 miljoen mark bijgedragen. In de vijf laatste jaren hebben de Duitsche werkgevers in het geheel niet minder dan 291 5 miljoen mark voor bovengenoemde doeleinden ge schonken. Toch zijn deze cijfers niet volledig, omdat vele werkgevers schen kingen doen waarvan in het openbaar niets bekend wordt. PLA.t'1 SE1.IJKE BERICHTEN. Ds. L. Schutte, Ev. Luthersch predikant te Utrecht, hoopt aan staanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk alhier. De werken tot verbetering van de haven zullen spoedig worden hervat. Nog in deze rnaand wordt de bouw der kademuur aan den Grooten Koppel aanbesteed. Bij de Donderdag ten Raadhuize gehouden aanbesteding van gordijnen voor de nieuwe openbare Lagere school bij Puntenburg werd ingeschreven door de volgende stadgenootenR. van 't Hoff, f318; Gebrs Hameis, f208 90 J. A Stoopendaal, f209; J. A. van Maarschalkerweerd, f243 J. W. van Achterberg Jr., f229; en Fortmann Hehenkamp f 190.20. Bij die voor de levering van 60 000 Waalstraatklinkers schreven de vol gende stadgenooten in Ruitenberg. f1092; G Wassink, f 1087T. W. Bonte f1074; en J. van den Berg f 1073. De levering is aan den minsten in schrijvers gegund. De eerste-luitenant-adjudant P Volbeda van het 5e Regiment infan terie is op zijn verzoek eervol ont heven uit zijne betrekking van adju dant, alsmede van leeraar bij den cursus bij genoemd corps en oterge plaatst bij het 8e Regiment infanterie. De eerste luitenant C A. van Enschut van het 5e Regiment infan terie wordt op zijn verzoek den le April a.s. overgeplaatst bij liet le Regiment infanterie. Bij Kon. besluit zijn bij het 5e rigiment infanterie benoemd tot le luitenant de 2e luitenants, A. Ruys, J. G. Sinia, J. W. K. de Bas, H. J. F. Klatte en de luitenantkwartier- meester M. Fuld allen van het corps; bij de huzaren de 2e luitenants B W. baron van Dedem en R. F. K. baron Bentinck. De milicien-korporaal G. J Misset van het 5o Regiment infanterie is bevorderd tot milicien-sergeant. De na te noemen militairen van het 5e Regiment infanterie die in den afgeloopen wintermaanden de oplei dingsklasse ter bevordering van ser geant en fourier hebben bijgewoond zijn in het gehouden examen geslaagd korporaals J. J Vermeulen, H. J. Roll, C. F. Haussel, G. Deibei, reserve sergeant J. G Imhof. milicien-serge anten W. Veen en H. A. J. Lobacli. korporaals H. J. Henrard, J Zegers, B. F. de Vries, J. van de Weijer, H. Rutel, W. Haveikamp, P A Romeijn. C. A. C. L. H. vati Es, 11 Spaich A J. W. Rommes A. Floor, F. Schouten. 1L Bossert, D. Schouten. B. A. van der Pol, J. Hazeweijer, F. H. H. Dekker, K van Beek, A. V C. Lames, L. van der Heide, W. J. K. J. M. Keijzer, milicien-sergeant II. Selle» en reserve sergeant J P. A. Rothpletz. Amersfoort is aangewezen als garnizoen voor alle miliciens de lichting 1903 die hun woonplaats hebben in het buitenland en die, bij de indeehng, er do voorkeur aan geven onmiddelijk in dienst te worden gesteld in stede van driemaal de groote reis kosten te moeten betalen Zij zullen door kader van hun eigen worden ondericht. Te Utrecht slaagde voor het examen in de nuttige handwerken o.a onze stadgenoole mejuffrouw A. M. F. Damen. Bij het examen voor de acte nuttige handwerken slaagden nog te Utrecht o.a. de dames M. L. de Volder, G. J. Hoes en C. J. van der Hoven. De Amersfoortsche tramdirectie heeft ten einde het publiek te gei ieven de ééndaagsche retourbiljetten geldig verklaard voor 2 ritten of gedeelten van ritten op denzelfden datum onver schillig in welke richting. De retourbiljetten hebben dus een uitgebreider karakter verkregen en zijn nu zoogenaamde pasjes geworden die o.m. ook te Amsterdam en Utrecht op de trams worden afgegeven en zeer in den smaak vallen. Een goed voorbeeld! Iemand, die onbekend wenscht te blijven, schonk f 100.voor de mili ciens van het 5e reg. infanterie De militairen zullen deze attentie ongetwijfeld op hoogen prijs stellen Door de solisten van de Nieuwe Nederlandsche Opera is op Dinsdag 10 Maart as. de zaal van Amicitia andermaal voor het geven van een concert gehuurd. De administratie er op attent ge maakt, dat dit concert wel wat vlug op het eerste volgde, meent de risico van een geiing bezoek gerust op zich te durven nemen Wij laten het programma, dat veel goeds belooft, hier in zijn geheel volgen Eerste deel. 1. Recitatief, Septuor en Slot le bedrijf «Tannhauser", R. Wagner, de heeren D. Pauwels. Jos. M. Oielio, J. Cauveren, M. Smits, P. Koster, Gerard Giesen en 11. Snijders. 2. Aria uit «De Hugenoten", G. Meyerbeer, mej. Chr. van YVesler- hoven. 3. «Le Ciucifix, duo, J. Faure; de heeren J. Cauveren en S. Poons. 4. a. Atioso, b. Smartlied, «Paljas (op verzoek), R. Leoncavallo; de heer D. Pauwels. 5. Wotan's Abscheid und Feuer- zauber, uit het Muziekdrama «Die Walkure", R. Wagner; de heer Jos. M. Orelio. 6. Aria uit «La Traviata". G. Veidi; mevrouw F. Coini—Fraticisca. 7. Aiia uit de Opera «Euryanthe C. M. von Weber; de heer Mart. Smits. 8. Trio uit de Opera «Quentin Durwaerd'.', Gevaert; de heeren D. Pauwels, Jos. M. Orelio en P. Koster. Pauze. Tweede deel. 9. Aria uit de Opeia «Die Schweit- zerhütte", A. Adam; de lieer Geraid Giesen. 10. Aria uit «De Tooverlluit", W. A. Mozartmevr. Truus BlomUrlus. 11. L'insensé, Ruper; de heer S. Poons 42.Coupletten uit deOpera»Mignon", A. Thomas; de heer J. Cauveren. 13. Waanzinscène uit de Opera «Licie van Larnmermoor", G. Donni- zelti"; mevr F. CoiniFrancisca. 14. Recitatief en Aria uit de Optra «Euryanthe", C. M. von Weber; de heer Jos. M Orelio. 15. Aria uil de Opera «L'Etoile du Nord", G. Meyeibeer; de heer H Snijders 16. Trio (slot) uit de Opera «Faust", Ch. Counod; mevr. F. Coini—Fian- cisca, de heeien Jos. M. Orelio en D. Pauwels. Viijdagavond had de verloting plaats ten voordeele van Kindervoe ding, de piijs is gevallen op No. 290. Zooals bekend, bestaat de prijs uit een pastel-portret dat door een onzer lames-stadgenooten vervaaidigd zal worden. Deze bekwame kunstenares heeft de vereeniging Kindervoeding zeer aan zich verplicht; zij toch geeft haar tijd en haar talent en smaakt de voldoening dat daardoor het aanzien lijke bedrag van f 302.aan den penningmeester kon worden afge dragen. Door deze belangrijke bijdrage is vooi komen dat Kindervoeding vioeger dan andere jaren haar liefdevol werk zou hebben moeten eindigenhet aantal kinderen was n.l. dit jaar bijzonder groot. Zoo juist gewerd ons de mede- deeling dat nog een extra gift van f 20 ingekomen is. De uitslag der door de Schutterij- Kadervereeniging gehouden onderlinge schietwedstrijd is als volgt leden Ie prijs serg.-maj. J. W. van Achterberg!) Jr.; 2e prijs serg.-maj J D. Lammerts van Buei en 3e prijs D. de Groot (oud-lid); 4e pi ijs W. B Smit (oud-lid); 5e pi ijs adj -onderoll H. van Gelder; 6e prijs serg.-maj. K van Heuvelen; 7e piijs S. II Massa (oud-lid); 8e prijs serg J. J Knuivers; 9o prijs F 11. van Hamersveld (oud-lid). Donateurs: le prijs D. van Bueren; 2e piijs L. van Achteibergh. De rozen- prijs werd behaald door D. de Groot De prijzen werden rnet een kame raadschappelijk woord door den adj. onderoll H. van Gelder den winners uitgereikt. Gisterenavond werd in de groote zaal van «Amicitia" eene vergadering gehouden uitgeschreven door de plaatselijke afdeelirig «Patrimonium De vergadering geleid door den voor zitter van het arbeiders-secretariaat de heer Huizinga en door dezen met gebed geopend, was zeer druk be zocht. Als sprekers traden op Mr. Sybrandy en Ds. Bakker. Debat werd gevoerd door de heeren Van der Goes en Dr. Gorter, terwijl de heer Douwes door laatstgenoemde in 't debat ge mengd werd. Onze ruimte gedoogt niet hier al het gesprokene weer te geven, doch wij meenen te mogen constateeren. dat bet geschetter der heeren Gorter en Van der Goes niet vermocht de kalme waardige toon van de beide woordvoerders en vooral van den heet Douwes te overstemmen. Met ons zullen zeker velen oveituigd zijn, dat na het gehoorde van gisteren avond degenen, die de regeering wil len steunen in het handhaven van het gezag, aanmerkelijk gesteikl zijn in hunne overtuiging, dat het haar (de regeering) werkelijk doel is de waarachtige belangen van den werk man tiots alle tegenstand te zullen handhaven en beschermen. Een ontvluchting in Rusland. Leman Inudowitch, zoo meldt l'Européetïde nicht van den auteur Veresaiëlf, was gedeporteerd maar ontvlucht. Op nieuw gearresteerd te Kieff werd ze naar de kazerne der gendarmerie gebiacht om ondervraagd le worden Daarna veinsde ze op hetoogenblik dat ze weer in den gevangenwagen gebracht zou worden, aan een natuur lijke behoefte te moeten voldoen. Men liet haar dus even op een zekere plaats alleen. Daar bond ze een doek om het hoofd, nam haar knijpei tje af en deed een schort voor, terwijl ze tevens hoed en mantel aflegde. Zoo kwam ze weer te voorschijn De politie hei kende haar niet; toen liep ze tusschen haar be wakers door, stapte in een huuikoets en verdween. Eerst na 20 minuten ontdekte men de vlucht van de gladde mad. Leman Overal werden gewa pende mannen uitgestuurd, maar ze zoeken nog. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort zullen op Don derdag 19 Maart 190.3, 's voor middags te elf uur ten RAAD- HUIZE publiek Bestek I. liet bouwen van een onderwijzers- woning aan de Woll'er- steeg te Amersfoort. Bestek II. liet ver nieuwen en aanleggen van «lenige voetpaden niet liardstecuen banden in dc/geuieente Amersfoort. De bestekkeu zijn ter gemeente secretarie - op franco aany"raag verkrijgbaar t.w. bestek met teekeniDg f 0.50, en byitek II It f 0.20(1- Franco toejfiding 5 cent meer. Inlichtingen op keitoureau van den Gegfeente-arctótectalle werk dagen van 10—Atfuur. Aanwijzing volgens^aturfn en uur in de be stekken vermeld. Eerlijk, goed gedragen goed bekend bij Tiéereu.-.-Rruideniers en Bakkers. Jiljteven aan K. RAUWEftöA Pzn., Utrecht. Amersforha; Flesscliciiniclk (I Ljler) f0.09 Kookroom 0.80 Slagroom i n 1.00 Karnemelk 0.03 Roomboterj Kgr. 1.50 Ulrechle'chesiraal 33. VEÜNS'S CACAO, OOSTEN'S PUDDINGPOEDER, BLIKGROENTEN f0.30, JAMS, (weduwe Rok Zoon), ADVOCAAT en BOEREJONGENS,/" ONTBIJTKOEK, enz. enz. enz. Utrechtscheslj4mf/33. DE NATUURWOLLEN ONDERGOEDEREN

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5