B IJ VOEGSEL NIEUWE If «lil van ZATERDAG 21 MAART 1903. l\P.7 ij WW Een Huis en Erf Een Winkelhuis behoorende bij de lilllTI-.NI.ANH. GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. 'f COGNAC FINS BOIS MG. AFBRAAK Mr. J. en F. YAN SEUMEREN, verkoopen WEILAND EN VEENGROND Dankbetuiging. mersfoor urant Chamberlain verklaarde in het Lagerhuis dat de beraadslagingen over de koloniale credieten het eerst aan de orde zouden komen. Dat gebeurde niet omdat de regeering aldus ver langde, maar om aan den wensch dei oppositie te gemoet te komen. Hij zelfs was niet van plan eenigerlei ver klaring af te leggen. Het Lagerhuis en het publiek waren genoegzaam op de hoogte van wat hij gezegd en ge daan had. Maar hij was bereid in lichtingen te geven, wanneer dit van hem verlangd werd. In antwoord op een vraag van den heer Mac Neill zeide Chamberlain nog, dat inderdaad te Pretoria een besluit was uitgevaardigd, waarbij de lesuren in het Hollandsch op hoogstens vijf per week waren vastgesteld, ter wijl twee uren, voor de Bijbelsche geschiedenis in het Hollandsch te geven, zouden kunnen worden afge zonderd. De minister had geen klachten daarover ontvangen en zag geen reden in de regeling verandering te brengen. De staking. ilen schrijft uit Haarlem aan de N. R. Ct. «liet Volk'' heeft medegedeeld, dat de directie der II. IJ. S. M. verschil lende menschen, te Haarlem aan 't station werkzaam, een stuk heeft laten teekenen, waarvan de inhoud hierop neerkomt, dat het personeel verklaart, dat de looneisclien, dooi de vereeniging gesteld, onmogelijk door de maatschappij kunnen inge willigd worden, en dat hel noodig of wenschelijk is, dat genoemde eischen worden opgeschort tot na de in uit zicht gestelde enquête. Bij onderzoek riaar de juistheid van dit bericht bleek ons het volgende: De directie van de H. IJ. S. M. heelt geen stuk ter teekening aan geboden, maar wel was hier gisteren een ambtenaar dier Maatschappij uit het Noorden des lands, die verschil lende ambtenaren en beambten ter teekening heeft gepresenteerd een adres aan Z.Exc den minister van binnenlandsche zaken, waarin werd verklaard dat de looneisclien, gesteld door de Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, niet voor inwilli ging vatbaar waren, iets wat door het lid van het hoofdbestuur dier vereeniging, den heer Petter, in een vergadering te Rotterdam zelf was verklaard. Bovendien wordt in het adres ver zocht dat door de te benoemen enquête commissie zal woiden opgevraagd het aichief van de Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, omdat daaruit zal blijken dat het de handelingen van het bestuur dier vereeniging zijn geweest, die ooi zaak werden van de ontevredenheid die nu bestaat. Daaromtrent werd ons het volgende gezegd: Vroeger had het personeel dei H. IJ. S M een eigen vereeniging onder den naam van Ned. vereeniging van spoorwegambtenaren, die als er grieven waren, deze bracht terkennisse van de directie op geheel andere wijze dan nu plaats vindt. Die vereeniging is te niet gegaan toen er een fusie werd gesloten met de vereeniging «Steeds Voorwaarts", waarin grootendeels personeel der Staatspooi, want de laatste wist zich meester te maken van de zetels in liet bestuur en bewandelde de oude wegen niet meer. Dat het personeel te Haarlem daar toe wenscht terug te keeren, blijkt wel uit het feit dat er 57 zijn aan gesloten bij den bond van Orde. Camellia's en Azalea's in de Kamer. Het is niet moeilijk als men over het algemeen meent, leest men inde Avondpost, om camellia's en Azalia's als kamerplanten te kweeken, wanneer men met haar levensvoorraden, maar genoegzaam rekening houdt. Beide kunnen een te droge lucht niet ver dragen hier dient men vooral acht op te geven Toch kunnen zij tot op zekere hoogte aan een droge lucht gewoon raken, wanneer men ze er langzaam aan gewent In den zomer, begin Juni, worden de potten buiten op een beschut plekje 111 de half schaduw gezet. De Camellia's blijven daar of kunne.n daar ter minste blijven, terwijl de Azalea's langzamerhand in de zon moeten komen, orn knoppen aan te zetten. Zij hebben buitenzeer veel water noodig en men dient er wel voor te zorgen, dat zij niet kunnen uitdrogen. Begin October en vooral niet later, komen zij in een onver warmde kamer op het zonnigste plekjp te staan, waar zij langzamerhand minder begoten worden, want wanneer men ze om dezen tijd te nat houdt, vooral op bedrukte dagen, die dan veelvuldig voorkomen, komt het licht voor dat zij uitloopen, wat ten koste van de pas aangezette, met het bloote oog nog nauwelijks waarneembare knoppen geschiedt. Totdat de knoppen groot geworden en niet ver meer van het bloeien af zijn, dient men de planten zoo droog mogelijk te houden Daarna dient men ze langzamerhand meer en gedurende den bloei zóo rijk te gieten, dat er altijd nog een weinig water in het schoteltje onder den pot blijft staan. Kort voor den bloei kan men de potten reeds in de verwarmde woonkamer brengen, waar men even wel niet verzuimen mag, ze behalve veel te begieten, ook veel te bespuiten, het beste met een besproeier met een gummibal als reservoir. Na den bloei brengt men de planten weer in de onverwarmde kamer, opdat ze niet spichtig zullen worden, en het volgende jaar komen ze weer buiten te staan De cultuur der Camellia's stemt over het algemeen met die der Azalea's overeen, maar is nog eenvoudiger voor zooverre zij gedurende den overgang van buiten naar de kamer minder op- metkzaamheid vereischen. Heteenige, wat de knoppen niet verdragen kun nen, is droge lucht, want daarin zullen zij onmiddellijk afvallen. Men late ze daarom tot kort voor den bloei in de onverwarmde kamer, die natuurlijk vorstvrij gehouden moet worden en wanneer zij dan in de woonkamer komen, mag het bespuiten vooral niet vergeten worden. Wanneer de lucht zeer droog is, dient men de knoppen zelfs met vochtige watten te omwinden, om het afvallen te voorkomen. Bij de Camellia mag het water niet in de schoteltjes blijven staan; zij moeten al naar er behoefte aan is nat ge houden worden, alzoo in de koude kamer zelden, in de verwarmde meer malen begoten worden, steeds zoodra de grond droog wordt, hetgeen trou wens hij de meeste kamerplanten het geval is. Verder heeft men er op te letten, dat de Camellia gedurende den tijd, dat zij knoppen heeft steeds in dezelfde i ichting naar het licht gekeeld staat: anders richten de knoppen zich daar heen en zullen daarbij in den letterlijken zin des woords den hals breken. Noch de Camellia's noch de Azalea's behoeven vaak verpot te wor den en wanneer men daartoe over gaat, heeft de leek er dikwijls ongun stige resultaten van, want op het grond- mengsel zijn ze bijzonder kieskeung Hoe onze wetten tot stand komen. Daarvan hebben vele Nedei landers nog maar een zeer onvolkomen begrip. Hoe menigmaal is dezer dagen niet uitgesproken de meening, dat in de afgeloopen Kamerzitting (de Inter pellaties) de Stakingswetten zouden behandeld worden. Dit nu getuigt van onwetendheid omtrent de wijze van werken door onze Regeering en Staten Generaal gevolgd. In de »Enkh. Ct." geeft daarvan Prins Joris een zeer bevattelijk over zicht, dat wij hier overnemen. De minister tot wiens departement dat behoort, ontwerpt de wet. Dat doet hij natuurlijk niet moederziel alleen, maar hij heeft aan zijn depar tement een corps ambtenaren te zijner beschikking om de noodige ge gevens te verzamelen. Daar hij de wetten indient als dienaar der Kroon moet tot de indiening daarvan de Koningin hare toestemming geven. Deze doet dit «den Raad van State gehoord hebbende, d.w z. na inge wonnen advies van den Raad van State, een college bestaande uit onze eerste mannen op allerlei gebied, dooi Haar benoemd en die zij bij alle zaken van gewicht raadpleegt. De Koningin is van dien Raad voor zitster. De Raad van State telt vijftien leden, waaronder verscheiden oud- ministers. Adviseert nu de Raad van State gunstig (zooals met de stakings ontwerpen het geval is geweest) dan krijgt de betrokken minister (in dit geval dr. Kuyper) verlof het ont werp bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal in te dienen. Daar woidt het dan eerst in de afdeelingen onder zocht. De Tweede Kamer is verdeeld in vijf afdeelingen, bij het lot gelrokken, die ieder haren Voorzitter kiezen; op dit oogenblik zijn dat de bh. de Savor- mri Lohman, Seret, van Alphen, Heems kerk en Cremer. In die afdeelings- veigaderingen heeft ieder lid gelegen heid zijne op- en aanmerkingen over het ingediende wetsontwerp te maken en iedere aldeeling wijst een van hare leden aan, den rapporteur, om dat alles op te teekenen. Er zijn dus, daar er vijf afdeelingen zijn, vijf rapport euis. Deze'commissie van rapporteurs (vooi de stakingswetten de heeren Nolens, voorzitter en de heeren De Savornin Lohman, Drucker, Heemskerk en Van der Vlugt) maken van alle op- en aanmerkingen een geschrift, dat daar van een behoorlijk overzicht geeft (en zooiets duurt langer dan vijf minuten), het zoogenaamde Voorloopig Verslag Vindt nu de minister de aanmerkingen ongegrond, dan stelt hij zich tevreden met de bloote weerlegging daarvan, alweer in een schriftelijk stuk, de Memoiie van Beantwoording geheeten. Met aanmerkingen, die hij gegrond vindt doet hij zijn voordeel, want dan treedt hij met de Commissie van Rap porteurs in nader mondeling oveileg en brengt, rekening houdende met die aanmerkingen, wijziging in het ont werp. En eerst nadat dit alles geschied is, komt het ontwerp in openbare behandeling. Deze wijze van doen moge zeer tijdroovend schijnen, ze is het niet; zonder deze zou de openbaie behan deling een gebed zonder eind worden. En als dan de Tweede Kamer hel ontwei p, meestal zeer gewijzigd, (daar ze het lecht van amendement d.w.z. van wijziging heeft) aangenomen heeft en de Eerste Kamer dit ook doet (deze kan liet ontwerp echter alleen aannemen of verwerpen) en de Ko ningin het met hare handteekening heeft bekrachtigd, wordt het ontwrerp wet op den dag vastgesteld voor de in werking treding. Nu zijn wij met de stakingswetten op het oogenblik zoover, dal Don dei dagavond liet Voorloopig Verslag verschenen is. Wat een meiisch verbruikt. Een beoefenaar der statistiek heeft zich het genoegen niet kunnen ont zeggen, om te berekenen, wat een man van gemiddelde groole en ge middelden eetlust en een gemiddeld fortuin, niet te vergeten! die met een goede maag toegerust is en een leeftijd van 70 jaar bereikt, gedurende zijn loven in het geheel eet. Hij kan zich beroemen, volgens de Ned. Bakk. Ct., 25 000 K G brood, 18 000 K.G. vleesch, 40.000 KG groenten, 3 a 4000 dozijn eiei en gegeten eri ongeveer 500 II.L. vloeistoffen van verschillende soort gedronken te hebben Het totaal bedrag van deze eetwaren en dranken, die deze mensch alléén tot zich heeft genomen, bereikt het aardig sommetje van ongeveer 24 000 gulden. Keizer Wilhelm en de Duitsehe taal Naar aanleiding van een rapport dat liern niet vlot genoeg voorkwam heeft de Keizer een circlaire doen richten aan alle ambtenaren, om in hun olïicieele rapporten kort en duidelijk te zijn, lange gewrongen zinnen en tusschen-zinneh te vermijden en ook in den zinbouw logisch te werk te gaan, door bijv. tijdsbepalingen niet aan liet einde van een zin te plaatsen Een Amerikaan, Milner Hutchin son genaamd, moet, naar de Petit Bleu meldt, een toestel hebben uit gevonden, dat aan dooven het gehoor geeft. Het is een electrisch toestel «acou- slicon" genaamd, dat de dooven aan het oor bevestigen en met behulp waarvan zij even goed als normale menschen kunnen hooien, als ten minste de gehoorzenuw niet geheel en al bij hen is verlamd. Men heeft in het Doofstommen- instituut te New-York welgeslaagde proeven met het »acousticon"genomen. Er waren dooven, die van vreugde schreiden bij het vernemen van sinds lang niet gehoorde klanken. De Hertog van Newcastle en eenige aanzienlijke Amerikanen woonden die proefnemingen bij en zij zijn zoozeer met de nieuwe uitvinding ingenomen, dat zij een inschrijving hebben geopend met het doel, het «acousticon" bin nen 't bereik van minvermogenden te brengen. 372e STAATSLOTERIJ. Eerste week. Trekking van 18 en 19 Maart 1903. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leiniveber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen P r ij z e n van f 20. 35 3301 4991 4996 9701 9711 9731 9733 10411 14401 14414 19561 en 19583. Te zamen 13 prijzen. Sooiété^ftijonyme. f 1.40,'de Liter kin verzegeldeybemaude fleseh avan 5 Liter, Xoorzicn van het^ fattest van dy p f. van HAMEL QO* p^Tflesch a f 1.30, nd verkrij ^baar J AHEI POORT. Voortdurend belang rijke partijen te koop als oude en nieuwe ka merdeuren, raamkozijnen) 10000 vloerbakken, eiken en -grenen balken, 1Ö00 stuks lji duims plankeii, paardenbakken, een partij eiken kamerdeuren en blin den. -Verder te veel om op te noemen. Te bevragen AFBRAAK, y/ Vleutenscheweg (Vliethoeve) a/h.J" "crJ dekanaal, DE NOTARIS te Amersfoort zal op Dinsdag 24 Maart 1903 des avonds 5 uur, in het koffiehuis «De Koop- handei," bewoond door den heer L. SCHALKX te Soest, publiek Onder de gemeente SOEST. No. 1. Een perceel en veengrond achter den Eng naast eigendom van J. STALEN HOEF, groot 1 hectare, 20 aren. No. 2. Een perceel aldaar naast het vorig perceel, groot 49 aren, 80 centiaren. No. 1 en 2 afzonderlijk en in massa. No. 3. achter den Eng wijk C. no. 102 groot 3 aren, 8 centiaren. Be woond geweest door E. LAM- MERTSE. No. 4. liet recht van erfpacht om f 4.27 'sjaars tot 1 Januari 1922 aan een perceel grond op het Hart, groot 29 aren, 10 centiaren. In eigen gebruik bij E. LAH- MERTSE. No. 5. staande op, 'benevens het recht van erfpaclitVtot 1 Januari 19)11 aan een perceel grond nahijgen Veenliuizerwéjj, groot 23^aren, 88 centiaren. jf In eigen gejbruik tóf" de wed. A. VAN 't KLOOSTER. Aanvaarding hij de betaling der kooppenningen op 24 JUNI 1903. Breeder bij biljetten. Ik, ^oiïdergéteekeifde betuig hierinëde mijn bartelijfcen dank aan /deip' Weledelen Heer B. HAjVEEJHOEK, Moreelscjie laan Nov 7 terecht, voor de genezing de -Sypliilitescke -blekken, voor ik»_gejEeesf was naar Groningen, Utrecht en itte naar Wiesbaden, maar kon. En nu genezen Heer HAVERHOEK. Hoogachtend, Mevrouw M. K. VAN H.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5