GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. HERMAN COHEN te Mem, IY1ÜLLER Co. ComniissiODDairs ie Effecten, Het terrein voor de groote Nijverheids Tentoonstelling te Gronin gen is reeds gedeeltelijk aangelegd en in een tuin herschapen. De lieeren Gebrs. Gratarna, rozen kwee kers te tloogeveen, hebben reclame-perken aangelegd, zooals nog niet in ons land vertoond zijn. Van de fraai bloeiende »Caroline Testout" zulten 1000 exem plaren op één perk gebracht worden, terwijl een ander perk 500 »La France" en »Maman Cochet" zal be vatten. Met zeer veel bedrijvigheid en eens gezindheid onder de werklieden wordt gewerkt en men vertrouwt dat alles op 15 Juni gereed zal zijn. PI.,A t'I SKI.lJKF, ItERICDTEK. Gisterenmiddag te 2 uur pas seerde H M. de Koningin vergezeld door Haren Doorluchtigen Gemaal, in een gewonen trein onze gemeente, op weg naar Den Haag. Hare Majesteit, gezeten in een eerste klasse rijtuig onderhield zich eenige oogenblikken met den burgemeester en den Kolonel Garnizoenscommandant. De troepen aan het station aanwezig bewezen de militaire honneurs. De infanterie tot dusver re belast met het bewaken van het stations emplacement wordt heden daarin afgelost door artilleristen en cavale risten van liet garnizoen alhier. Van het hier te huis behoorend personeel der H. IJ. S. M. staken alle machinisten op 3 na en van de N C. S. 4 man van het machine-per soneel. Van af het uitbreken der staking op j.l. Maandag heeft de dienst dan ook, alhoewel beperkt, geregeld plaats gehad Het stationsemplacernent wordt over zijn geheele lengte door militairen bewaakt. De heer G. H. de Bree, onder-chef die per rijwiel de lijn inspecteerde had liet ongeluk, door het niet juist sluiten van een Engelsclien wissel, te vallen en zich daarbij ernstig te bezeereri. Het 2e bataljon en 2 compagnieën van liet 3e bataljon 5e regiment infanterie vertrokken Maandagmiddag van hier naar Amsterdam. De politie wordt des nachts door steilte gewapende patrouilles geassis teerd. Voorloopig vertrekken van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij onderstaande treinen van Amersfoort naar Amsterdam 847, 851 209. 215, 907, 871, 911, 915, 877, 237, 227. 921, 241 en 73; van Amsterdam naai Amersfoort: 908. 72. 210, 856, 914, 228, 866, 220, 918 922, 870, 234, 240 en 238 van Amersfoort naar Apeldoorn: 908, 72. 210, 914, 918, 922 en 238; van Amersfoort naar Resteren 848, 856, 228, 86J en 870. De treinen van de Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij loopen gere geld; hoogstens met enkele minuten vertraging. In eene door den heer A. J. Resink gepresideerde vergadering, Zondagmiddag in het locaal van den Bestuurdersbond gehouden, werd de boycot uitgesproken over de Phoenix- brouwerij alhier. Zulks geschiedde enkel en alleen om reden de heer Meursing de or ganisatie niet wilde erkennen althans van hare bemiddeling tusschen hem en zijne werklieden niet gediend wilde zijn. Verleden jaar werd door hem twee maal gevolg gegeven aan het verzoek om de loonen te vei beteren en den werktijd te verkorten, en nu achtte hij den tijd gekomen om een arbeids contract te maken waarbij de loonen afwisselen van f8.50 tot flG terwijl de werktijd is bepaald op 10'/, uur. Dit contract trad 1 Februari in wer king en werd door alle werklieden geteekend enkele hunner verklaarden later geen genoegen te nemen met de bepalingen en gisteren werd aan 9 hunner ontslag aangekondigd, omdat de heer Meursing rneent, dat werk lieden die zijn fabriek hielpen boy cotten toch moeilijk in zijn dienst kunnen blijven, waarbij ten volle rekening weid gehouden met de be paling dat dienstopzegging van weers zijden met 14 dagen moet geschieden. Van het personpel wil niets te maken hebben met de organisatie. De organisatie eischt thans, dat de brouwerij twee reeds vroeger wegens beleedigirig en bedreiging ontslagen werklieden terugneemt en liet arbeids contract wijzigt, waaraan de heer Meursing echter geen gevolg wil geven. Als altijd is de heer Meursing vol komen bereid, eigen personeel te woord te staan, doch hij weigert be slist inmenging van vreemden. Een strooibiljet van de navol gende inhoud werd j 1. Maandag in de gemeente verspreid: Medeburgers van Amersfoort. Het vorige jaar is de boycot uit gesproken over de firma's Ruijs, Rie- zenbos van Wijngen, gisteren over de Phoenix-brouwerij, en misschien morgen of overmorgen weer over andere firma's alhier. Door wie? Door een hoop onverstandige lui. die niet weten dat ze hun eigen graf graven, opgezweept door een paar individuen leeruren der II. B. School alhier, waaraan wij onze kinderen toe vertrouwen om er degelijke menschen van te vormen, maar geen socialisten, anarchisten en toekomstige vorsten moordenaars. Mogen wij, als belastingbetalende burgers van Amersfoort, nog langer toestaan dat onze zuurverdiende be- laslingpenningen door het gemeente bestuur aangewend worden tot in dienst hebben van zulke wezens Moest het dagelijksch bestuur al niet voor lang in deze zaak maatregelen genomen hebben Moest uit de leden van den gemeenteraad, welke door ons afgevaardigd zijn om de belangen van Amersfoort on-zijne burgerij voor te staan, al niet een stem opgegaan zijn? Gaat onze H. B. School er niet meê te gronde, want wie durft zijne zonen daar nog langer aan toever trouwen Burgerij het is onze plicht, nu het gemeentebestuur te bang schijnt te zijn zich in deze zaak te mengen, te eischeri het onmiddellijk ontslag dezer individuen tot behoud der goede naam van onze II. B. School en tot bescherming der burgers van Amers foort! Zachte geneesheeren maken stin kende wonden Zondag overleed alhier op zijn buiten: »Ma Retraite" na eene onge steldheid van slechts weinige dagen Mr. J. L. baron Nepveu. achtereen volgens kamerheer i. b. d. van wijlen 11. M. Koningin Anna Paulowna, Z. M. Koning Willem III en van H. M. de Koningin. De algemeen geachte overledene was Commandeur der Orde van de Eikekroon. Zijn stoffelijk hulsel wordt Donder dagmiddag op de begraafplaats te Oud-Eeusden bijgezet. Bij de Vrijdag in «De Arend" vanuege de afdeeling Amersfoort en Omstreken van het «Utrechtsche ge nootschap voor Landbouw en Kruid kunde" gehouden keuring van slieren, beeren en rammen werden de prijzen toegekend als volgt: Stieren. I District XV (Baarn, Bun schoten en Eemnes) Stieren geboren in 1902 le prijs f60 No. 3 witkop, van mr. H. C Hacke te Amsterdam, Heerengracht 518, houder P. B. Vos, te Baarn; 2e prijs f40 No 2 zwart bonte kol. van M. J. Seldeni ijk te Eemnes. Oudere stieren prijs f 100 No. 2 blauwbonte bles vanjhr. Bosch van Drakestein te Lage Vuursche, houder K. van Oosterom te Vuursche. II. District XVI (Hoogland en Soest). Stieren geboren in 1902 de prijzen niet toegekend. Oudere stieren, prijs f 100, zwartbonte druilkop van D. Lam te Soest. III. District XVII (Amersfoort, Leusden, Stoutenburg en Wouden berg) stieren geboren in 1902: le prijs f 60 No. 6 blauwbonte bles van G. van Donselaar te Woudenberg; 2e prijs f 40 No. 8 vale blaar van G Voskuilen te Woudenberg; Be- stuursprijs f30 No. 5 zwarte blaar van D. van Zijl te Amersfoort ^Oudere stieren prijs f 100 No. 1 blaar van A. van den Hengel te Leusden. Beeren le prijs f20 No. 2, 2e prijs f 10 No. 3 beiden Yoikshire middel soort en beiden van J van Donkelaai te Leusden. Rammen le prijs f 12 No. 3, 2e prijs No 2 beiden Lincoln en beiden van J. van de Vliert te Woudenberg. Op het concours van rij- en springpaarden, gehouden nabij de Roggewoning te Clingendaal, ter ge legenheid van de viering van het 25 jarig bestaan der 's Gravenhaagsdie vereen, tot beoefening van het jacht tijden, waarvan Z K. H. Prins Hendrik der Ned. onlangs het beschermheer schap heeft aanvaard, won de le luitenant D. J. Couvée van de veld artillerie den 2en, en de le luitenant J. A. van Gellicum van het 1ste legiment huzaren den 3en prijs in de afdeeling: concours voor het beste springpaard, toebehoorende aan en gei eden door beeren officieren van het Nederl. of Nederl.-Indische leger. Bunschoten, Tot onderzoek der speetsters te Spakenbnrg in verschil lende bokkingrookerijen werkzaam, was Zaterdag in deze gemeente aanwe zig de medische adviseur bij de Arbeidsinspectie Het ongewone van de zaak trok veler aandacht in het vis- schersdorp en het kostte aanvankelijk eenige moeite om de betrokkenen met bedoeling en strekking van het onder zoek op de hoogte te stellen. Zijn onze inlichtingen juist, dan zijn tot dusverre van 17 to kerijen slechts een 6 tal onderzocht. Ook moet, naar wij vernemen, de medische adviseur zich zeer onheusch hebben uitgelaten tegenover den gemeenteveldwachter te Spakenburg en zou de Burgemeester zich deswege hebben gewend tot den Inspecteur van den Arbeid en zelfs voornemens zijn den Minister van B. Z. hiermee in kennis te stellen. Men schrijft aan het N. v. d. D. In Friesland neemt bet gebruik van sterken drank steeds af. Er werd vroeger in die provincie vrij wat «geborreld" en niet het minst in de veenstreken. Van bier of gazeuse dranken was toen geen sprake en in een herberg een kop kofiie of choco lade te vragen, dat was kindei kost, en hij, die zoo iets bestelde, zou uit gelachen zijn. Men kende niet anders dan «borrels" niet zelden bij den «dikkop" of «halfvandeltjes" gekocht, vooral als er feest in een dorp was Op de kermissen zag men tooneelen van dronkenschap, waaruit dikwerf vechtpartijen voortvloeiden Hoe geheel anders is 't gelukkig nu Het getal geheelonthouders neemt geregeld toe, en vooral onder de werklieden, terwijl velen, hoewei nog geen geheel-afschaffers, nooit meer sterken drank maar wel eens een glaasje bier gebruiken. Met name onder de socialisten staan velen in de eerste gelederen om, zooveel mogelijk propaganda te maken tegen den drankduivel Op hunne vergaderingen is dari ook bij ben van sterken drank geen sprake. IJ et gebruik van limonade, squash, bessenwijn, frambozenlikeui enz. neemt steik toe. Er zijn werk- geveis, die nooit meer jenever of brandewijn aan hunne knechts aan bieden. Aan de afdeelingen der Nederl. Vereeniging tol Afschaffing van Alco holhoudende Dranken is in dezen veel te danken. De strijd tegen een volksvergift. Wij ontleenen het volgende aan het «Maandblad tegen de Vervalsching" Naar aanleiding van een wetsont werp in de Belgische Kamer van Af gevaardigden, ingediend door den heer De Vigue, strekkende den algeheelen verkoop van de absinth-likeur te ver bieden, achten wij het in het alge meen belang wenschelijk, dit onder werp ter sprake te brengen, aangezien deze zoo hoogst schadelijke stof zoowel in België als hier te laride, helaas burgerrecht schijnt te gaan verkrijgen Het is nog niet genoegzaam van algemeene bekendheid, dat een der verdei felijkste vergiften in den be doelden verleidelijken drank in Frankrijk zeker het «volks"-vergift bij uitnemendheid voorkomt. Wij heb ben reeds vroeger in ons blad uit voerig de hoogst schadelijke uitwer kingen van de absinth behandeld, doch waar ten onzent er nog niet aan gedacht schijnt te worden, het publiek door verbodsbepalingen te beschermen tegen zoovele schadelijke verbrniksartikelen, blijft als eenig verweermiddel slechts over, bij voort during te waarschuwen, door welbe- wezen feiten te publiceeren. in do verwachting, dat het weldenkend publiek zich zelf zal weten le be schermen, door ondanks hare verleide lijke eigenschappen, de vergiftige likeur uit huis en maag te weren. De verwoestingen in Frankrijk, waar jaarlijks niet minder dan 22,500.000, zegge: twee en twintig en een half millioen liter! verbruikt worden, zijn inderdaad verschrikkelijk Volgens een der Fransche autoriteiten op medisch gebied, dr. Legrain, zijn niet minder dan 90% der drankzuchtigen in bet krankzinnigengesticht te Ville Evrard, slacbtollers van de absinth. Het absinthisme begint op afschuwelijke wijze het reeds zoo treurige alcoholisme in Frankrijk te vervangen, van de misdaden en vergrijpen komen 50% op rekening van de absinth. Waar dergelijke feiten op zoo over- luigendo wijze spreken, verdient de viaag ernstige overweging, of ook niet hier te land, evenals in België, (vooral waar voorgestelde verhooging van jeneveraccijns de drinkers naar ster kere prikkels zooals de absinth zal doen grijpen), verbodsbepalingen drin gend noodzakelijk geacht moeten worden, ten bate van de velen, die de zedelijke kracht missen, om zich- zelven te beschermen tegen het be doelde sluipende vergif niet teri onrechte «la Sirène verte" gonaamd, dat, eenmaal iriheemsch geworden, zedelijke en lichamelijke verwoesting na zich sleept. Dr. van Hamel Roos en Harmens. Falkland over Monna Vanna. Wij kennen menschen die nu. twee weken na 't verschijnen van den 330en Falkland (Hbl. van 21 Maart), nog telkens in een schaterlach uitbarsten als zij er aan denken, 't Is maar een eenvoudig verhaal, van een familie die uit de komedie thuis komt, Ma, Pa, Roosje en Semrnie -- waar ze Monna Vanna hebben gezien. Hoe ze de deur uitsnellen, als het doek valtde tram achterna hol len het huis binnenkomen en het zich daar in den laten avond nog zoo gezellig mogelijk maken, wordt alles heel eenvoudigjes geschetst, maar zóó, dat gii het ziet gebeuren. Ma die dik is lè dik, en ontevreden over den laten uitgang en het stuk, waarvan ze niets begrepen heeft, her ademt als ze zich van haar keurs en bovenrok heeft ontdaan en Sem goed gedresseerd haar bottines heeft laten uittrekken. Hzei ma de handen schurkend over de plek, waar 't corset z'n groef jes gesneden bad «hè, wat n' opluch ting daar klee je je voor an! Da's me éérste lekkere zitje vanavond. Hij met z'n Monnewanne, z'n Monne wanne! Nou ben je na Monnewanne geweest nou heb-ic Monnawanne gezien I Je mot rne noudig weer is vragen voor zoo'n stuk!" Pa, lekker-zuigend op z'n éérste sigaar ria kwart voor achten, 'n zwaar- zvvaile, rookbulkende sigaar, pa die de post-van-geregeld-niks had inge keken en de kranten op 'n hóópie gevouwen, omdat 'r toch niks van lézen kwam, zoolang ma om dézen tijd op was, pa blij dat-ie weer rustig thuis zat, weg uit 'tdiuk gestommel in schouwburg en foyer, den foyer met z'n öógen-pijndoend licht vooral, pa die vóélde dat ma weer in d'r sas was, nou ze d'r knellende bottines, d'r corset en d'r zij kwijt was. pa verdedigde zich zonder slaapversto- rende drift: Stond in de krant dat 't 'n piacht van 'n stuk was? Kan ik ruiken wat 'n stuk is dat 'k niet ge zien heb!" «Hoeveel keer vraag-ie nou nóg van avond of je 'truiken kan?" ha merde ma: «nee, jij ruikt nooit wat!". «Jij ruikt 't wél," zei pa kalm-wijs. Roosje, 't zwart-wollig hoofdje met 't bovenwaarts dikkroezig vlechlje. bij de lamp. dekte de tafel. Even hield ze in droom 't bordje met de geraspte kaas in ongezien evenwicht, 'r Gecer- neerde oogen keken strak in 't licht en 'r stem ging over de geraspte kaas op pa toe Pa, zou 't gebeurd zijn?" «Ach, wel nee I" zei pa met zan gerige zekerheid «gebeurd! gebeuid! Ja, die dingen gebeuren!"... Het napraten O'er de kunst van den-avond bloeide plots open als een bloemknop in uchtendzon. «Gebeurd," zei ma 'r voeten war mend op den rand van de kolenbak: «gebeurd! Véél kan 'k begrijpen, maar boe ze zóó iets bij mekaar verzinnen hoe ze kommen an de inval om 'n getrouwde vrouw met niks an as 'ri mantel over straat te laten gaan wélke rechtschapen vrouw zal 't doen? och wat 'nongijn! 't bestaat niet".... Daartegenover Pa's wijsheid, voor beelden aanhalend uit de tooneel- litteratuur, van Paljas... deJuive... Hamlet, «waar hoe hiet ze? loopt te zingen vóór ze in het wat°r springt dat doe je ook niet, je zingt niet as je van plan ben je eigen 'n ongeluk an te doen waarom zal die Monnewanne niet in 'n enkelde mantel loopen, as de stad gered mot wezen «Omdat omdat", zei ma ineens raak 'r gave tanden in z'n redenatie zettend«omdat 't geen pas heit".... «Pas pas wat doe 'k met pas? sprak-slurpte pa. de groote kof- fiekom voor z'n baardlippen. «Of jij nou met pas doet", zei ma walgelijk-kalm 't zilveren lepeltje door 'r koffie klingelend: «of jij nou met pas doet 't bèit geen pas voor jonge meissies. Ja, 'k had daar Roosie meegenomen, as 'k 't geweten had I De vrouw mot nog geboren worren die 't nadoet, 't Bestaat niet. Noem d'r is één op die 't doen zou. Al zat heel Amsterdam op heete kolen, dan dee 'k 't nóg niet" Sekuur, zéker van 'r zaak, knikte ze den nikkelen knop van de vul kachel toe. Roosje zat stil, zonder trek, luiste rend naar pa en ma die wisten van de Mysterie des Levens «Alles bestaat," zei pa dom in laten- avond-contramine. «En as 't wél bestond," viel ma uit «dar. zou jij zeker zeggen: gil"... «Nee, dat zou 'k natuurlijk niet zeggen daar zou geen haar op me hoofd an denken." «Anders net iets voor jóu om iemand voor schandaal te laten loopen je zou je d'r druk om maken I" «Wat mot je van mijn!" zei pa gemelijk den kop op't schoteltje dom- pend«Wat doe 'kjou? Ga wel in 'n mantel, ga niet in 'n mantel I Me zorg!" «Z'n zorg z'n zorg!" herhaalde ma, klagelijk. «Daar leg 'k hoope cenle voor neer om 'r Monnewanne te laten kijken en daar zoekt ze me ruzie. «Wie heit 'rje om gevraagd!" zeurde ma: «as 'k is'n blauwe Maan dag met'in uitga mol 'k 'n stuk van aan stoot zien en me 'n hartklopping voor de tram loopen Daar tracteert-ie me op «Nacht ma, nacht pa", zei Roosje opstaand. YKon zóo wel 'n half uur duren. Terwijl ze in de gang d'r vlecht losvingerde, hoorde ze nog Hauw pa's stem. »'n Vrouw as jij En ma's driftig antwoord: «Wat 'n vrouw as ik! Had 'n vrouw as Monnewanne getrouwd Dan liep je nou met galen in je kousen Had Op den 5den April 1903 ovfsrtéSct'die.Amers- foort jm dpn ouderdom van j?3 jat/en, Mr. J. L. Baron NEPVEU, KamerheerVvan Hare Ma- j estfeit de Kohmgin i. b. d., Comfiiandeur in de orde van d«_ Eiken Kroon enz. Eenigt l i» oigtTlleene kennisgeving. De beste en meest voedzame versna pering voor Uwe kinderen zijn AgenTT"voor de provin ciën Overijsel, Gelderland, Utrecht, Limburg en N. Brabant Langegracht 30. Intercomm^flaai-Telephoorinummer 55, KoopsÈ enlverkoopen Effecten, Coupon's, buitenlandsch Bank papier en muntspeciën tot den meesf voordeeHgen..koers. Sljjiten Prolongation en Be- IcenSugcti, discoutecren en ver schaffen wissels op alle bank- plaamen, zoowel in bet Binnen- als het Buitenland, nemen gelden a deposito tegen nader overeen te koméï^ voorwaarden, enz. enz. Het VaT^lrwtr j?) geopend alle werkdagen van 9 uur 's morgëö tot 4 uur 's namiddags.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2