NIEUWE BIJVOEGSEL Woensdag 15 April 1903. Twee-en-dertigste jaargang. Nieuwe Amersfoortsche Courant BUITENLAND. BINNENLAND. *echt. BUITENLAND. i\o. 30 behoorende bij de van ZATERDAG 11 APRIL 1003. Engeland en Portugal. De Novidudes het te Lissabon ver schijnende blad, geeft interessante bijzonderheden omtrent hetgeen thans tusschen Engeland en Portugal zou zijn overeengekomen. Engeland zou de nationaliteit, of de territoriale onschendbaarheid (als men liever wil) van Portugal en zijne Koloniën waar borgen. Daarentegen verkrijgt 't het recht om in geval van oorlog van alle Portugeesche havens, als steun punten van zijne operatiën, gebruik te maken! Voorts zou Engeland de Afrikaansche bezittingen van Portugal onder zijn oppei beschermheerschap nemen. Por tugal's geldelijke moeielijkheden wor den, met hulp van John Buil, geregeld. Wat Delagoa-baai betreft, zij blijft in naarn Portugeesch, doch wordt in comrnercieelen zin zoodanig met de Engelsche koloniën in Zuid-Aftika ver bonden, dat 't er zich vrijelijk van kan bedienen, d.w.z. Lorenco-Marquez wordt voor alle practische doeleinden Engelsch, doch uiterlijk en voor den vorm heel 't Portugeesch. Een bepaalde en besliste tegenspraak van deze ge ruchten is nog niet bekend. Men heeft zich bepaald tot de zeer vage aanduiding, dat een verdrag nog niet gesloten is. De C-hineesche Keizerin. UitShangai wordt aan de Daily Mail" gemeld, dat de Keizerin-weduwe dezer dagen een groote theepartij heeft gegeven ter eere van de dames der vreemde diplomatie en hare kinderen. De gastvrouw deelde prachtige cadeaus uit, en de dames waren opgetogen over »die lieve aardige Keizerin," die zich met eene voor haar leeftijd op merkelijke lenigheid te midden van haar gasten bewoog. Een tien mijl lange spoorweg wordt om het keizerlijke park te Peking aangelegd op wensch der Keizerin de kosten worden bestreden uit «vrij willige bijdragen" van de edelen des lands. Vooral dat «vrijwillige" dei- bijdragen moet H. M. zeer behagen Willem II naar Parijs? Weer duikt het gerucht op (en ditmaal is 't de «Daily Mail", die het bericht uil Kopenhagen ontvangt) van een bezoek aan de Fransche hoofdstad door kei zer Willem II. Hij zou 't gezegd hebben aan prinses Waldemar van Denemaiken. Men weet, hoe sinds de tentoonstelling van 1900 telkens het gerucht opleefde van deze te wachten gebeurtenis. Welk ver band er bestaat tusschen den tocht naar Denemarken en een eventueel uitstapje naar Parijs, voor den keizer, blijft zeer duister. Slechts de cor respondent van de «Daily Mail" acht verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitschland niet dusdanig roeke loos en zonder reden in de waagschaal te leggen. llit Marokko. De pretendent begint blijkbaar een hoogen toon te voeren. Zijn secretaiis heeft zich (volgens «De Imparcial") gewend tot den commandant van Melilla, niet verzoek om stappen te willen doen bij deSpaanscheregeering, om zijne erkenning te bevorderen. Natuurlijk weigerde do generaal zoo beslist mogelijk. In de Spaansche hoofdstad begint men zich over den toestand in Marokko ongerust te maken. In de stieek van Melilla moeten de insurgenten geheel en al heer en meester zijn. Waar schijnlijk zal Spanje nieuwe verster kingen tegen de Mooren moeten uit zenden. Telegrammen uit Melilla melden, dat het fort Frajuno nog steeds wordt belegerd. De opstandelingen zouden van plan zijn het fort in de lucht te laten springen. De Hema-stam, bij Fez, meer dan 20.000 man sterk, is door de troepen van den pretendent eheel verslagen. Anarchisten in Portugal. Te Lissabon moet door de Engel sche detectives een anarchistisch com plot ontdekt zijn. Een Franschman, lakei van den broeder des Konings, was er de ziel van. Men had een gruwelijken aanslag willen plegen in het koninklijk paleis. Verschillende anarchisten zijn gevat. dit verband voor de hand liggend. Voorloopig zal men wel verstandig genoeg zijn om de zooveel verbeterde Eerste Kamer. Nadat de Centrale Afdeeling van de Eerste Kamer gistermiddag na afloop van de openbare vergadering besloten had de wetsontwerpen betreffende de Spoorwegstaking onmiddellijk in de afdeelingen te doen onderzoeken, is dat onderzoek dadelijk aangevangen. Tot rapporteurs over de wetten werden benoemd de heeren: Van Velzen, Van Nierop. Kist, Dijckmeester en Havelaar. Alles wijst er op, dat met een eindverslag zal worden vol staan, ten einde zoo mogelijk de voor stellen in de heden te houden zitting aan de orde te stellen De Ministerraad vergaderde gis teren te 11 uur. Het Vredescongres. De waarschijnlijkheid dat het XHe Internationale Vredescongres dit jaar te 's-Gravenhage zal worden gehouden, is thans zeer groot geworden Alleen zou het niet, gelijk aanvankelijk het plan was, op 18 Mei worden gehouden, den dag waarop de Vredesveieenigin- gen het bijeenkomen van de door den Keizer van Rusland bevorderde Vredes conferentie herdenken, doch in den loop van de maand September e.k. Het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht houdt zijn algemeene vergadering op Zaterdag 25 dezer,'s morgens 11 uur, in «Bellevue", te Utrecht. De heeren C. J. Kneppelhout van Sterkenburg en Jhr. Mr. D. de Blocq van Haersma de With staan beiden nummer 1 voor de vacaturen van voorzitter en vice- voorzitter. In behandeling komt het ontwerp- wet op de Landbouwvertegenwoordi- ging, dat zal worden ingeleid door Jhr. Mr. J. G. Ridder van Rappard. Verder o.a. «Een excursie naar Wageningen", in te leiden door den Heer H. D. S. Hasselman, Rijksland- bouwleeraar. Gisterenmorgen werd door het Comité van Verweer het navolgend manifest verspreid: Aan de Nederlandsche arbeiders! De aanslag der Nederlandsche re geering op de arbeiders-organisatie op het stakingsrecht der arbeiders in het algemeen en op dat der arbeiders bij spoorwegen en publieke diensten in het bijzonder is voorloopig gelukt. Met 81 tegen 14 stemmen heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaai de dwangwet aangenomen, en, om ringd door dubbele en driedubbele hagen van bajonetten is het Nederland sche kapitalisme en zijn staatsmacht nog maar al te goed in staat zijn wil te decreteeren. Mede-arbeiders! Het is een eiscb van goede krijgs kunde, te retireeren als het moet. Het moet thans. Het Comité van Verweer heeft van nacht eenstemmig besloten de alge meene werkstaking geproclameerd tot wering der dwangwetten op te heffen voor heden 10 April des middags 12 uur. Kameraden Ontvangt die tijding met alle kalmte, waarover gij te beschikken hebt. Gij hebt dezen grootschen strijd met heiligen ernst gestreden. Bewaart die houding ook thans nog. Geeft ook thans nog den macht hebbers geen gelegenheid tot bloed vergieten en danin dit voor de Nederlandsche arbeidersbeweging zoo ernstige oogenblik hebben wij één woord te zeggen Waakt voor uwe organisatie. Daar is uwe hoop, daar is uwe toekomst. Het is toch waar het fiere woord «Ons zal de wereld zijn, ondanks alles." Het Comité van Verweer. Van de poging der leiders om met de directies der sporen te onderhan delen, verneemt men nog het volgende De penningmeester Kuneken, van de Vereeniging van Spoorwegperso neel, bood gisterenmorgen aan den chef van het Weesperpoort-station een telegram aan, gericht aan den directeur-generaal der Staatsspoor, inhoudende de mededeeling, dat het stakende personeel geneigd was het werk te hervatten op conditie, dat' alle werklieden weer zouden worden in dienst genomen, en artikel 113 van het Algemeen Reglement op de Spoorwegen, regelende dienst- en rusttijden van het personeel, stipt zou worden toegepast. De chef wei gerde dit telegram, op grond dat het geen diensttelegram was, en verwees den heer Kuneken naar het Rijks telegraafkantoor. Bij de directie der Hollandsche Spoor was 's nachts drie uur een brief aangeboden met gelijk aanbod. De directie der Hollandsche spoor heeft besloten althans voor 't oogen blik niet met het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging te onder- lurant h] AD VERTENTIËN: 6 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, ■ote letters en vignetten naar plaatsruimte wegaaudeelen loorwegen be- iuii belang en ■zo. Zulk een ier zeker. De is in Engelsche esloot in 1897 melijk om deze tijd de directie buitenlanders •oomannen" onrechte wijst eer wij in oor- land, hetwelk s beheurschen larinen öfontij- eitnelijk tegen- zouden worden eggen de tegen- ing; we geven gemeen staats- schelijk is, maar Ierland niet erg éden we willen i zal zij niet zijn; inkomsten van it de Slaat er len steken, dan geweest. Toch kunnen worden re dit niet zoo, ook geld, onze de kosten niet r niemand gaan lie beide takken aar achterwege n. Een tweede die de Staat aan ppijen zal moe el elk jaar wach- oordeeliger; de lezittingen stijgt, i, een behoorlijke r staat. dan naasten we iet), volgens deze zeggen; maar... :e macht. Want i de maatschap aasting dwingen, l beneden zeker liet is reeds te vooizien, dat zij, bij het telkens on gunstiger worden harer financieels uitkomsten, dit eerlang doen zullen. Maar in dat geval beteekent ook elk jaar, dat de Staat het onvermijdelijke uitstelt, het opofferen van nieuwe sommen. Moge de Tweede Kamer, door aan de ingediende motie haar zegel te hechten, de Staats-exploi talie der spoorwegen eindelijk ook in ons land verwezenlijken. Volgens de nieuwe immigranten- wet, onlangs in de Vereenigde Staten ingevoerd, wordt daar voortaan de toegang tot het land geweigerd aan idioten, krankzinnigen, personen lij dende aan vallende ziekte en personen, welke in de laatste vijf jaren aan verstandsverbijstering geleden hebben. Verder aan armlastigen, beroeps bedelaars, personen die lijden aan afschuwelijke of besmettelijke ziekten zij, die wegens misdaden of schending der zedelijkheid veroordeeld zijn ge weest; polygamisten, anarchisten en al degenen, die voorstanders zijn van omverwerping der Regeering door geweld, of door het vermoorden van openbare ambtenaren; geprostitueer- den en zij, die deze invoeren of trachten in te voeren. Geen persoon echter, wegens een zuiver politiek misdrijf veroordeeld of vervolgd, zal geweerd worden. Vreemdelingen, in de Vereenigde Staten binnengekomen in strijd met de wet, zullen onmiddellijk terugge zonden woiden; de kosten van hun onderhoud in de Vereenigde Staten en hun terugreis zullen door de eigenaren van het schip, dat hen ovei bracht, bekostigd moeten worden. Yoeng-Loe, de opvolger van Li- Hoeng Tsjang als Eeiste Groot-Secre taris van iiet Hemelsche Rijk, en als zoodanig een der invloedrijkste per sonen in China, is Zaïei dag te Peking finantieele staat, volkomen te hersteilen. Alien hadden een vrouwennaam op den toDg, maar niemand sprak dien uit. Was dit uit vrees zichzelve te compromiteeren, of wel de draag ster dier naam. Vermoedelijk wel het laatste, want er waren geen vreemden in hun com partiment. De heeren zwegen eenige oogen- blikken, waarin het brommen van de trein en het loeien van den wind de eenige geluiden waren, die de stilte verbraken. Toen sprak er een, wel is waar op luiden toon, toch evenwel als tot zich zeiven en waar wel uit op te maken was, dat zijne hersenen zich nog steeds met het onderwerp van hun In het naaste compartiment was het ook stil want daar zat maar een persoon, de net ge- kleede jonkman, die in voorgemeld gesprek als «de Pauw" werd aangeduid. Paul van der Linden, zoo was zijn naam, werd eertijds door zijne schoolmakkers bij ver korting »Pau" genaamd en later, toen Paul meer en meer blijk gaf, behept te zijn met datgene, waarvoor de van der Lindens bekend stonden, nl. trotschheid, werd voornamentlijk door hen, die de voorspoed der familie benijd den, dit «Pau" veranderd in «de Pauw" en zoo was men Paul steeds blijven noemen, hoewel althans s, gedo- •de met cht der noemt, trokken e lange, i, kwam bij haar re trek onkman. liermede ilde ver- -de zijne van eene •ste, met nets grijze oogen hem aanstaarden, half verwijtend, half medelijdend, alsof zij zeggen wilde«Gij achttet mij wellicht niet goed genoeg voor U, toch evenwel is mijn hart met medelijden voor U vervuld." Had Paul van der Linden iets opge vangen van het gesprek, dat in de andere af deeling der wagen gevoerd werd? Het was nog niet lang geleden, dat de fami lie van der Linden door ieder, die hen kende, voor rijk, schatrijk werd gehouden; dat waren zij dan ook, al was hun rijkdom ook niet zoo groot, als algemeen beweerd werd. Dat was nu grofbeenig gelaat, waarin een paai anders geworden, nu waren zij arm, doodarm. Rijkdom kan ras verdwijnen en als men zijn fortuin verloren heeft, is de wijze waarop men liet kwijt is geraakt, toch hetzelfde, het is weg en daar blijft het bij. Men wordt beklaagd, of niet beklaagd, doch nimmer wordt er, op en kele uitzonderingen na, de behulpzame hand toegestoken, zoo was het ook gegaan met de familie van der Linden. Toen ruim twee jaren geleden Paul's vader stierf; werden de zaken door diens neef Karei van der Linden en de veel jongere Paul, voort gezet. Karei was ongehuwd. Hij had altijd het volle vertrouwen van Pauls vader genoten eD zich dat ook steeds waardig gemaakt, niemand zag er dan ook eenig gevaar in, dat Karei het vermogen der erfgenamen bleef beheeren Dezen, mevrouw van der Li den, Paul's moeder, zijne twee zusters eu o.-k hij zei e, dachten er niet aan eenige v -r.» brengen in de steeds jaar op jan gewoonte. Zelfs bij de voorzichtige lu i- Pi.r, die met Pauls oudste zuster was gehuwd, kwamen die gedachten niet op. Paul reisde voor de firma, meest buitenslands en zijn neef Karei bestuurde de zaken en twee jaren achtereen was het resultaat schitterend. ,d).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5