B IJ V 0EG8EL NIEUWE AHERSFOORTSGHE COURANT van ZATERDAG 30 MEI 1903. behoorende bij de plaatselijk*: »ï:kicuie.\. Nu wij dit schrijven behoort het Kei-feest reeds weder tot het verleden en is ons oud stadje tot zijn rustige rust teruggekeerd. Donderdagochtend te 8 uur ver kondigde, een heraut voorafgegaan door drie trompetters op de ver schillende pleinen en kruispunten van straten de navolgende publicatie: «De Gecommitteerdens tot de Amersfoortsche plegtighe Keytrec- kinghe hebben om goede redenen goedgevonden allen Borgeren ende Inwoonders dezer Stad ende Vrijheid van dien kond te doen dat de boven genoemde Keytreckinghe sal geschie den heden des nanoens om twee uren, beginnende bij de herberge van outs genaemt »De Arent." «De Key sal onder leyding van Jonker Everard Meyster gesleept worden van de Arent door de Berg straat, de Uytersche weg ende straat, de Langestraet, de Camp, de Hes- senstraet ende vordere straeten tot aan de Huysinge van de stadsdienaars bij de Uytersche Poortsbrug, waer om vier uren de opsettinge van de voors. steen sal plaats hebben. «Allen borgeren en allen die van buyten alhyer sullen komen, wordt geraden sich ordentelicken te gedra gen, soodat de Overigheden niet ver plicht sullen wesen haer aen den lijve te straffen. »Tot voorkominge van ignorantie wordt dese door ons gepublieeert ende geaffigeert." Deze zelfde publicatie was voorts op de verschillende stedelijke aan plakborden aangebracht en prijkte voor de winkelramen van verschil lende neringdoenden. De buytenluy- den en vreemdelingen wisten dus waaraan zij zich te houden hadden. Van 910 werd het carillon van de L. Vr. toren bespeeld door den heer J. Schuld, dië, met toestemming van B. en W. zijne goede diensten daarvoor der feestcommissie om niet aanbood. Van 1012 uur werd door de Amersfoortsche Muziekvereeniging onder directie van den heer Jochems, een concert op den Hof gegeven. Ook deze vereeniging deed zulks ge heel belangeloos. Inmiddels waren door treinen uit alle richtingen, per rijtuig, fiets en te voet, duizenden vreemdelingen gearriveerd en vulden de straten, die met hun vlaggentooi, beschenen door een heerlijke meizon, de feeststemming hielpen verhoogen. Precies op tijd, te half twee, ver trok van «de Arend" de historische optocht, een beeld gevende van de Keitrekking in 1661. De stoet was als volgt samengesteld: Commissarissen van orde te paard. De Amersfoortsche Muziekvereeni ging- Dr. Henrick van Schaeck, 2e Bur gemeester, tevens Commandant der Burgerwacht te paard. Een afdeeling schutters van de compagnie «Bloemendal" met vaan del. Een karos waarin Henrick Both, le Burgemeester. Kapitein Arnout van Giffen, Com mandant van het garnizoen, te paard Een ordonnans van den Comman dant te paard. Een karos waarin Willem van Har- develt en Mr. Johan van Bronckhorst, afgevaardigden van Heeren Sche penen der stad. Hopman der burgerwacht te paard. Afdeeling schutters van de com pagnie «Camp" met vaandel. Een karos waarin Willem van Deuverden van Voord, Rijk Aerts van Oldenbarneveld, Gijsbert van Lielaar en Jhr. Johan van Wijnber gen, afgevaardigden van de Raden der stad Amersfoort. Jhr. Bartholomeus van Panhuys, Heer van Voorn (gehuwd met Mech- teld van Reeden) Schout, te paard. Aert Looghen, Luitenant-Schout, te paard. Hei'aut met het wapen van Jhr. Meyster. Een karos, bespannen met i paar den, waarin Jhr. Everhard Meyster, Heer van Nimmerdor, gaande aan elk portier een page in zijn kleuren. Groep van Amersfoortsche burgers, de Kei trekkend, in de kleeding van 1661. Luitenant der burgerwacht te paard. Een afdeeling schutters van de com pagnie «Roode Toren" met vaandel. Jammer was het, dat de optocht door een zware donderbui een oogen- blik werd onderbroken. De coctumes toch kwamen na afloop daarvan min der tot hun recht. Aan den goeden alloop en prettige feestelijke stem ming deed ze evenwel hoegenaamd geen afbreuk. Toen bij aankomst op de Varkens- markt de pseudo-kei verdween en burgers en schutters hun vereende krachten aanwenden om den histo- rischen Kei, naar zijne nieuwe be stemming te brengen, steeg het ent housiasme ten top. Alle omstanders wilden medetrekken en met een voor het logge gevaarte beangstenden snelheid legde de wagen den laatsten korten afstand tot aan de brug aan de Utrechtsche poort af. Daar op het «Keiplein" hadden zich op ver zoek der feestcommissie het Dagel. Bestuur der gemeente en de leden der oorspronkelijke Kei-commissie verzameld en werd door Everhard Meyster, staande in zijn Karos, de navolgende toespraak gehouden Edelachtbare heeren burgemeeste- ren, schepenen en raden, burgers van Amersfoort, Nademaal gij, waarde medeburgers, mij in de gelegenheid hebt gesteld den beroemden Keselsteen reeds in eene resolutie van Zijne Keizerlijke Majesteit Karei den Vijfden genoemd, te sleepen binnen de wallen van onze alom om hare schoonheid beroemde veste, voel ik mij gedrongen, u van deze plaats op dit heerlijk oogenblik een woord van dank toe te spreken. U vooral, lieve vrienden, die hebt medegewerkt tot het vereeuwigen van mijnen naam en mij hebt geholpen in het winnen mijner weddenschap, mijnen hartgrondigen dank. Door de groote ordelijkheid door u betoond langs den door ons gevolg den weg, hebt gij dezen tocht tot een zegetocht gemaakt, weshalve ik, Everard Meyster, u den eerenaam wensch te schenken van «Amersfoort sche Keientrekkers", met het verzoek dien wel te willen aanvaarden. U Edelachtbare heeren wensch ik geluk met den dag waarop de u en ons allen dierbare stad een dergelijk kostbaar aantrekkingspunt is rijker geworden. Gij toch zult met mij willen aannemen, dat deze kostbare steen gansche scharen vreemdelingen zal lokken naar de dierbare plek, waarop onze wieg eens stond^ en dat zulks ten voordeele zal strekken van de neringdoende burgeren dezer veste. Ik verzoek u dan ook bij deze, den Kei te willen aanvaarden en beveel hem in Uwe alvermogende bescher ming aan. Aanvaard ook deze oorkonde en geef haar eene plaats in uw archief, opdat deze gedenkwaardige dag voor immer aan de vergetelheid worde ontrukt. Nog één enkel woord tot u, lieve helpers. Tijgt met mij naar de herberg «De Arend" alwaar ik Uwe door den langen weg en schoonen zang droog-geworden keelen met gerstenat wensch te laven om u vervolgens te onthalen op mijne zoo geliefkoosde krakelingen. De oorkonde, die door den gepen sioneerden luit.-Kolonel O. G. H. Hel dring als voorzitter der officieele Kei-commissie in ontvangst werd genomen, luidt als volgt: Allen dengenen die desen brieff sullen sien ofte horen lesen, doen wij verstaen H. Hubers, J. van den Heuvel, J. van Keulen, C. Ruitenberg, W. H. Schuileman, G. J. Slothouwer, E. van Vollenhoven jr., Th. J. Wel ling en G. van Wijland, dat met goedvinden van de Regeerders deser Stadt en van de Gecommitteerdens tot de opgravinge ende opsettinge van den Amersfoortsen Key op heden den acht-en-twintigsten van Bloey- maandt van het jaar onses Heeren dusent negen hondert ende drye de befaemde Amersfoort.se Keselsteen die reeds in eene resolutie van Sijne Keyserlijke Majesteyt Karei den Vijfde genoemd wordt en in 1661 bij Everard Meyster op de Verk'ensmerkt is neer- geset, edoch dertien jaren later op last ende volgens den wil der Regeer ders in den grond is gedolven is neergeset op een fraaye ende heer- liche basis ofte voetstuck in het plant soen, daer waer aan deene sijde naest gelegen is de Uytersche Poortsbrug ende aen dandere sijde de huysinge ofte bureau van de stads- ofte politie- dienaers. Aen allen borgeren onser stadt en aan allen dengenen, die van buyten komen versoeken wij desen steen als een herinneringsstuk aan onse voorouders in hoogen eere te houden ende geene insolentien ofte ongerechtigheden daeraen ofte daar mede te bedriven. In oorconde deses briefs besegeit met onsen zegelengegheven in het jaer onses Heeren dusent negen hon dert ende drye op Donderdag voor Pinxteren. Overste Heldring dankte met een kort woord voor het gesprokene en stelde een driewerf hoezee in op den bloei en welvaart der stad. In dezelfde orde, doch nu zonder Kei, stelde de stoet zich weder in beweging om in «de Arend" te worden ontbonden. De «Keientrekkers" werden daar door de feestcommissie op bier en krakelingen onthaald. Des avonds gaf de immer onver moeide Muziekvereeniging een concert in «Amicitia". In «de Keizerskroon" trad voor een overvolle zaal de Gyranastiekvereeni- ging «Ajax" onder leiding van den heer Dumoulin op, terwijl de turn- nummers door Komische voordrachten werden afgewisseld. In «de Arend" trad de Tooneelvereeniging «Ons Ge noegen" met een zeer gevarieerd programma op, na alloop waarvan nog een dansje werd gemaakt. Alvorens daarmede werd aangevangen werd door den voorzitter der feestcommissie een woord van dank gebracht aan allen, die door hun belangelooze mede werking hadden bijgedragen tot het zoo schitterend slagen van dit feest. Werd dikwerf op Amersfoort ge smaald als eene drooge saaie plaats en op de Amersfoorters als lieden, waarmede nu niet zoo bijzonder veel is aan te vangen, ras-Amersfoorters hebben getoond dat zij weten feest te vieren, al is de aanleiding daartoe dan ook slechts een koude harde Kei. Op de straten bleef het tot zeer laat een gezellige drukte, doch geen oogenblik werd de orde verstoord. De neringdoende borgheren, en vooral zij, die toen weinige weken geleden hare finantieelen steun werd verzocht, o! zoo weinig voelden voor die Kei, hebben onzes inziens alle reden der feestcommissie dankbaar te zijn voor het door haar genomen initiatief. Dergelijke dagen toch brengen vooral veel bij tot hun voorspoed en welvaart. Naar wij vernemen is de Aarts bisschop van Utrecht, Mgr. G Geel, voornemens in de kapel van het O. K. Seminarium alhier, op Zaterdag 6 Juni a.s. de wijding van diaken toe te dienen aan den Eerw. Heer X. Gouard en de vier kleine wijdingen en het sub- diakonaat aan de heeren H. Hijzen, W. B. Copper, E. Lagerwey en L Rinkel. A.s. Maandag 2e Pinksterdag speelt «Udi I" van hier te Apeldoorn tegen «Velocitas It" van daar. Dienzelfden dag en op hetzelfde terrein speelt «Udi I" eveneens tegen »U. D. 11" uil Deventer. Door het bestuur van den Ne- derlandschen Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden middenstand is aan de haar bekende winkeliers een circulaire rnet viagenlijst gezon den, in zake het dooi den bond te houden onderzoek naar het al of niet gewenschte van wettelijk geregelde winkelsluiting op Zondag. Belangstellenden die er geen moch ten hebben ontvangen kunnen ze op aanvraag bekomen aan het secretariaat van den bond te Nijmegen, Hezel- straat 112 De 2e luitenant jhr. J. II.A.P. von Schmidt auf Altensladt van het 3e leg. huzaren te Amsterdam wordt 2 Juni 2 jaar gedetacheeid bij de rijschool te Amersfoort. Bij de len overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden openbare ver knoping werd het heerenhuis on erf aan den Zuidsingel No. 75, gioot I Are, verkocht voor f2700. De overige perceelen zijn opge houden. De heer II. G. Bosselaar is be noeind tot Commandeur bij de Vi ij- willige brandweer. Mej C L van Aken, onder wijzeres alhier, komt voor op de voordracht aan de openbare school te Nijkerk o/d Veluwe. In de commissie voor het afne men van het toelatingsexamen voor het le en 2e studiejaar, en voor het overgangsexamen van het le naar het 2e studiejaar van den cursus in 1903 bij het 5e Regiment infanterie zijn benoemd tot lid en voorzitter de kapitein A. A. Heisterkamp. Directeur van den cursus en als leden de kapitein W. J. Steinbuch, de le luitenant- adjudant M D J de Jongh. de Ie luitenants B. Jasink. A J. A. Busquet, de 2e luitenant J. Busquet en de heer I. van Spiegel. Aan den reserve tweede-luite nant Jhr. E. A. van Beresteijn van het 5e Regiment infanterie, is op ver zoek een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot adjudant-onder officier de sergeant-majoor T. JN. D. E van Schouwenburg, lot sergeant majoor de sergeant J P. C. Coui bois. en tot sergeant de korporaal G de Ree en de sergeanten-titulair W. Idzenga en D. van Aurich. De sergeanten C. H. Keijzoren B. E. Haars van het 5e Regiment infanterie zijn aangewezen tot hel bijwonen van de gymnastiek-, scherm en zwemcursus welke van 2 Juni as. tol den 15 September d. a v bij de Normaalsschietschool te 'sGravenhage zal worden gehouden. De sergeanten W. J. Lamrnerls en A. P. A. E-kens van het5e Regi ment infanterie worden op 2 Juni a.s. tot nader order gedetacheerd te 's Gra- venhage om dienst te doen als tijde lijk schrijver bij hel Departement van Ooi log. Aan den sergeant J. van Eyke- lenburg van bet 5e Regiment infante rie is op zijn vei zoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. De muzikant-titulair II. A. Maas van het 5e Regiment infanterie is als staftrompelter overgeplaatst bij het le Regiment Huzaren. De vaandrig II. W. Holstoijn van het 5e Regiment Infanterie is op zijn verzoek overgeplaatst bij het le Regiment infanteiie. Op den 2 Juni a.s. zullen bij het 5e Regiment infanterie alhier gedetacheerd worden, om aan al de practische oefeningen van genoemd regiment deel te nemen de Cadet- sergeanten W. Wessels, W. M. F. E P. de Jager, R P. R. van Riemsdijk, A. M. W. van Rennesse, R. M. van Mom ik, L. D. Keus, J. A. Sonius, P. C. C. de Vos, Jhr. J. H. Backer, P N. van Bavel, W. Schutte, A G. J. Hollweg, J. A. van Helsdingen, F. H. Gude, J. J. Barendsen en J G. Hare maker, alsmede de Cadet-korporaals II. G. Braudon, Jhr. F. J. A. Calkoen, J. Hogewind. \V. K. van Hasselt, F. A. van Heijst, J. D. Koopman, Th. B. Masquerier Hofland, H. S. Bloeme, L. H. Kraak, O. van Houten, H F. L Kramer. A. de Vries, E. L. A. Becker, G. Berenschot en VV. J. deVries, allen afkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Met welwillende medewerking »an de Christelijke zangvereeniging «Looft den lleere", directeur de heer Koopinans en de heer Jac. Joh Deet- man (voordrachten) uit Utrecht, hield de Christelijke militaire Reciteerver- eeniging «Oefent u" eene openbare ver gadering in het militaire «Tehuis" aan de Beekstraat. De heer Deetman is iemand, die goed voordraagt, iemand, die door zijn eenvoudigheid pakt. Vooral «de Gouden Arend" was keurig, en toch ook niet minder, al was het genre dan ook anders, «Het Twaalfde" en «Ik hé de Keuningin ezien." De zangvereeniging «Looft den Heere" hield zich onder leiding van baar volijverigen directeur, den heer H. Koopmans, zeer goed «De Levens- reize" een mooie, eenvoudige melodie, werd o. a. goed gezongen laten de zangsters en zangers zich met ernst blijven oefenen en hunne moeite zal ruimschoots beloond worden. Ds. A. M. Donner leidde bij de vergadering in «De kleine gids voor jonge militairen in het garnizoen Amersfoort" aangeboden door de af deeling «Amersioort," van de Natio nale Christelijke Onderofficieren ver eeniging. Wij hebben dien gids even door gelezen en getuigen er gaarne van, dat hij zeer vele behartigenswaardige wenken bevat, die aan de jonge mili tairen ter opvolging worden aanbe volen, wat ds. Donner in zulk een voudige mooie woorden mededeeldt. Ten slotte moet het ons van 't hart, dat het ons verslagg. zoo goed deed, dat de zaal zoo pakkend en pakkend vol was, geen plaatsje was onbezet en wat een echt gezel lige toon heerschte er! De jongo lichting 1903, want die was voornamelijk vertegenwoordigd, toonde, dat zij nog voor iets anders open oor en oog heeft, dan langs de stiaten te zwieren, in kroegen te loopen enz. Wij hopen, dat dit zoo blijven mag. De aangename avond werd gesloten met het zingen van Ps. 72 vers II, en met gebed, waarin voorging de voorzitter, de heer 11 L Glinderman, van de Christelijke militaire jongelings vereeniging. 373c STAATSLOTERIJ. Yijfde klasse. Tierde week; Trekking van .27 en 28 Mei 1903. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwbbeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 3304. Prijzen van f70. 38 47 347 616 634 647 648 653 3303 3318 4974 4986 4994 10408 ,10433 10438 14418 14422 14426 18967 en 19544. Te zamen 22 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 621 628 641 668 1752 33T4 3326 3333 4984 4987 9727 9740 10420 14403 14409 14410 16097 18846 18890 18868 18877 19556 1957119575 19591 20569 20577 20579 20581 en 20586. Volgende trekkingen geschieden: 26 Juni 1903. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of hooger c-n de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5