B IJ Y O E G S E L NIEUWE AIEBSFOORTSCHE COURANT van ZATERDAG 18 JULI 1903. BUITENLAND. behoorende bij de BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. In den toestand van den Paus is weinig verandering. Er zijn oogenblik- ken van opwekking, die als gewoon lijk weder worden gevolgd door oogen blikken van uitputting. Alles doet voorzien dat het binnen enkele dagen zal atloopen De Paus heeft zelf gezegd, dat hij binnen enkele dagen heen za gaan. Men zou kunnen zeggen dat het zwakke, tengere lichaam van Leo XIII niet meer behoeft te sterven; alleen zijn heldere, krachtige geest kampt met den dood. Ouderdomszwak te daartegen is geen kruid gewas sen al doet ook de wetenschap alles wat mogelijk is, en dat leven nog eenige dagen te verlengen. De meeste Italiaansche bladen bevat ten bizonderheden omtrent 's Pausen ziekte, die duidelijk blijk geven, dat zij verzonnen zijn door de reporters, die dag en nacht aan de poorten van 't Vaticaan waken om ter plaatse te zijn, als er iets voorvalt. Het gaan en komen van kerkprelaten en familiele den des Pausen wordt nauwkeurig gadegeslagen en omdat men nu niet eenvoudig kan schrijven: A. kwam, B ging heen, fataseert men maar wal er bij. Zoo bevatte een der bladen de bizonderheid, dat een der in consult geroepen geleerden, den Paus opge staan en bij zijn boekenrekje lezende vond. De kardinalen Gotti, Oreglio en Macchi zijn niet in het Vaticaan doch hebben bevel gegeven hen dadelijk te waarschuwen, als de Paus mocht ster ven. Kardinaal Oreglio moet dan dade lijk maatregelen nemen voor de be grafenisplecht ig heden, de bijeen roeping van het conclave en de opening van het testament des Pausen. In de Katholieke kerken van alle landen wordt na afloop der gods dienstoefening gebeden voor den Paus. Minister Combes heeft in een expresselijk rondschrijven aan de prefecten gelast, de wet op de congre gaties onmiddellijk en stipt uit te voeren. Alle kapellen van niet geautori seerde orden moeten onvoorwaarde lijk worden gesloten. De particuliere kapellen der gestichten mogen slechts bezocht worden door het personeel. Particuliere kapellen voor het pubhek toegankelijk kunnen blijven bestaan als zij beschouwd wor den als behooren de bij de parochiekerk en door den kerkeraad beheerd zullen worden Aan de vrouwen congregaties voor onder wijs is het besluit der autorisatie weigering meegedeeld. Met de komst van den nieuwen koning in Servië zijn helaas niet alle partijtwisten het land uitgegaan. Nu de zaken weer zoowat hun ge woon beloop gaan krijgen komen de oude verschillen weer boven. De radicale partij is reeds in twee groepen verdeeld, die bij de verkiezing tegen elkaar zullen optreden. De nieuwe Skoepschtina zal, dat is reeds nu te voorzien, verdeeld zijn in verscheiden partijen, waarvan geen enkele de meerderheid zal hebben. Koning Peter had het plan tegen zijn verjaardag verscheidene oflicieren te bevorderendaar waren ook bij de leider en vele deelnemers aan den moordaanslag. Hiertegen verzetten zich de ministers onder bedreiging met hun ontslagname en de koning is gezwicht Doch nu eischt de leger- fractie, dat de koning de ministers zal heenzenden. Men ziet, de toestand is verward. De laatste berichten uit het Hemel- sche Rijk doen weer ernstige gebeur tenissen verwachten. Enkele provin cies staan weer in laaiende opstand, geheele afdeelingen geregelde Chinee- sche troepen zijn naar de opstande lingen overgeloopen, en hooggeplaat ste ambtenaren maken gemeene zaak met de vijanden der regeering. Uit brieven van zendelingen spreekt weer duidelijk, dat de haat gericht is tegen de vreemde duivels. De «Köln. Ztg." bevat zelfs een bericht uit Peking, dat de vreemde legaties zich op alle gebeurlijkheden voorbereiden en zelfs maatiegelen beraamden, die aan een terugkeer zouden doen denken van de tijden van eenige jaren her. Diamantmijn. In de buurt van Elandsfontein is een diamant-mijn ontdekt, die een van de rijkste der wereld belooft te zijn. Jameson Beit Co hebben de eer en het voordeel der ontdekking en door een nieuwe beschikking van Mil- uer mogen zij 4 tienden zelf exploi tp.eren, terwijl 6 tienden voor den Staat zijn. Onder de Transvaalsche regeering had de eigenaar van den grond slechts voor één tiende recht op de opbi engst van de mijnen. De overige 9 tienden waren voor den Staat, welke deze tienden in een groot aantal claims verdeelde. Belangstellenden konden tegen een zeker bedrag hun claims uitkiezen en de Staat stelde dan zijn deel vast naar gelang der voordeelen van de exploitatie van iedere claim. De 15 eerste meter terrein van deze mijn hebben niet minder dan 100 millioen gulden opgebracht. Koninklijk bezoek aan Limburg Maastricht geniet de eer dezer da gen H. M. de Koningin en Prins Hen drik binnen zijne wallen te herbergen Nauwelijks was het bekend dat het Koninklijk echtpaar zou komen of de Maastrichtenaars deden alles om de ontvangst zoo waardig mogelijk te doen zijn. Geheel de stad in feestdos. Particulieren vereenigingen en maat schappijen hebben als om strijd het hunne gedaan. Op het programma voor de feestelijkheden komen na tuurlijk de rijtoeren, optochten, recep tie's, bezoeken van ofliceele gebouwen of liefdadige instellingen, concerten een fakkeloptocht enz, voor. De be volking verkeert in echt feestelijke stemming. Het koninklijk echtpaar heeft in trek genomen in het gouvernements gebouw bij de Commissaris der Konin gin Jhr. Mr. Ruys van Beerenbronck. Ook Roermond en Venlo werd be zocht. Ook daar is eene schittenrende ontvangst voorbereid, terwijl aan tusschengelegen stations op de perrons nog eene huldiging was voorbereid. H. M. de Koningin-Moederbezocht dezer dagen Groningen en de ten toonstelling. Den 28en en 29en Juli zullen ook Koningin Wilhelmina en de Prins Groningen bezoeken. De stad bereidt zich op een waar dige ontvangst voor. Dan zal ook een bezoek gebracht worden aan de haven van Delfzijl. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Voor de matinée, welke H. M. de Koningin de 21 dezer in de tuinen van het paleis het Loo geeft, zijn uitnoodigingen gericht aantal van opper-, hoofd- en verdere officieren, in garniezoen te Arnhem, Deventer, Zutphen,Harderwijk, Nijmegen, Amers- oort Naar wij vernemen zal de lui tenant-kolonel H. F. D. Braams, thans belast met het bevel over de rij- en hoefsmidschool, optreden als comman dant van het Ie reg. huzaren, ter standplaats Deventer. De ritmeester-adjudant van laatst genoemd korps A. J. P. Metelerkamp wordt belast met het bevel over de rij- en hoefsmidschool en komt al hier in garnizoen. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot sergeant-majoor de fourier M. Riegen, tot sergeant-majoor- titulair de sergeant P. llaaksma, tot fourier de sergeant A. van Straalen, tot sergeant-scherpschutter desergeant H. van Geelkerken, tot sergeant-onder wijzer de sergeant Y. van der Schaaft, tot sergeant de sergeanten-titulair H. N. Greep, A. van Baaien en N. van Beek alsmede de korporaals G. C. de Nooij en W. D. J. de Goede en tot milicien-sergeant de milicien-korpo raal H. van der Vegte De korporaal W. van IJ, van het 5e Regiment infanterie is gede gradeerd en teruggebracht tot den stand van soldaat wegens het plegen van handelingen waardoor hij zich onwaardig heeft getoond om een rang in het Leger te bekleeden. De sergeant P. Mellema van het 5e Regiment infanterie wordt gede tacheerd bij het Vaste Kader van het Koloniale Werfdepot te Harderwijk. De Kolonel W. A. T. de Meester, commandant van het 5e Regiment infanterie en de Luitenant-Kolonel D. de Ronde Bresser, commandant van het 5e bataljon van genoemd regiment, zullen in de Legerplaats bij Harskamp de oefeningsserie in het schieten bijwonen welke aldaar van 20—25 Juli a.s. wordt gehouden. De «Amersfoortsehe muziek- vereeniging" zal bij gunstig weder aanstaande Maandag 20 Juli's avonds een concert op den hof geven. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit no. voorkomende, advertentie, der VierdeGrooteArnhem sche Verloting, welke onderneming, zooals uit hare prospectussen blijkt allen waarborg geeft voor soliditeit. Tot bad- en zwemmeester- instructeur van de vermoedelijk reeds 15 Augustus te openen Zwemschool van de heeren Van 't Hof en Van Achterberg is benoemd de heer J. H B. Jeursen, gcpensionneerd onder officier van H M. Zeemacht, gediplo meerd instructeur in zwemkunst en duiken van de «Maatschappij totexploi tatie van zweminrichtingen", wier,zetel is gevestigd aan den Heiligenweg te Amsterdam. De collecte voor de christelijke school alhier zal gehouden worden in de week van 3 tot 8 Augustus e.k. Mej. Dora Buijs heeft aan de Huishoudschool met 2-jarigen cursus aan de Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage het diploma als Huis houdkundige behaald. Het detachement van heteskadron ordonnansen, dat onder bevel van luitenant H. G. J. Maas Geesteranus te Amsterdam het eskadron van het 3e regiment huzaren verving tijdens de cavalerie-manoeuvres, is hier in garnizoen teruggekeerd. Kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, laatstelijk commandant van het 5e regiment infanterie, wegens ziekte op non-activiteit, is thans op het door hem daartoe gedaan verzoek, eervol ontslagen uit den militairen dienst onder toekenning van pensioen. De le. luit. L. Overdiep, van het 5e reg. inf., is benoemd tot kapitein bij het le regiment. Hij zal te Leeuwar den in garnizoen komen. De Ie luit. J. Dorré, van het 5e *reg. inf., wordt van 20—21 Juli gedetacheerd in de legerplaats bij Harskamp. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor Amersfoort over de 2e helft der maand Juli. Brieven. 1. Mej. G. v. de Hoek, Amsterdam. 2. J. v. 't Klooster, 3. Aart v. de Vliet, 4. B. Wolberd, Briefkaarten. 1. Mej. A. de Valk, Amsterdam. 2 J. Wildschut, Dat nijlpaarden gevaarlijke dieren kunnen zijn is te Parijs weder geble ken. In den Plantentuin te Parijs be vindt zich een paar, waarvan het mannetje reeds vroeger een der oppas sers gedood en een der anderen het schouderblad gebroken heeft. Ditmaal is de oudste oppasser, die binnen kort gepensioneerd zou worden het slachtoffer geworden. Toen hij beide nijlpaarden binnen hun nachtverblijf lokte door hun een bos hooi voor te houden kwam het wijfje rus tig binnen. Ook liet mannetje steeg uit het water en liep, schijnbaar kalm en lui, naar het hok. Maar toen hij langs den oppasser kwam, die hem liet hooi voorhield gaf hij den man plotseling met den kop een stoot tegen het lijf, wierp hem omver en greep hem toen in zijn geweldige kaak. Op het angstgeschreeuw der toeschouwers schoten de anderen op passers toe, en trachtten door slagen het monster zijn prooi te doen los laten. Te vergeefs echter. Toen bon den zij een touw aan een achter poot en trokken daaraan uit alle macht. Dit hielp: het dier liet los, zoodat deze kon worden weggedragen. Hij verkeerde in deerlijken staat. Zijn dijen waren gebroken en zijn lijf was open gereten, zoodat bij naar een gast huis vervoerd, spoedig overleed. Dertig jaren lang had hij de wilde dieren verzorgd. Den volgenden ochtend werd he.t bloederige bassin geleegd, waarin het nijlpaard na den mooid weer was ondergedoken, en men vond daarin de portemonnaie van den oppasser, die het dier met een deel der kleeren in den bek had gehouden. De reuk van het bloed bracht de roofdieren,wier hokken in de nabij heid zijn, in groote opwinding, zoo dat de grootste voorzichtigheid moest worden in acht genomen. Een zonderlinge advertentie. Men meldt uit GroningenZekei huisgezin te dezer stede zond naar zeker dagelijks uitkomend blad in deze stad eene advertentie van den volgenden inhoud «Gevraagd een net meisje, voor de morgenuren. Des Zondags vrij. Adres enz." Door drukte of door verstrooidheid, beslisse wie dat kan, maakte de zet ter van dat eene woord «Gevraagd" twee woorden «Te Koop", zoodat er stondTe koop een net meisje, enz." Alles vindt tegenwoordig koopers en zoo ontving de inzender de vol gende briefkaart. «Geachte heer! Ingevolge de door u geplaatste advertentie, ben ik zoo vrij met u in relatie te treden Gaarne zou ik ingelicht willen worden omtienl ouderdom, grootte, schoonheid, kleur enz. van het door u te koop gepre senteerd meisje. Is ze goed gezond, heeft ze ook merkbare teekenen ol lichaamsgebreken? Is ze gefortuneerd en heeft ze kennis van muziek en zang? Bespeelt ze misschien piano, of piston of fluit? Is ze ook geschikt met kinderen om te gaan van 18 a. 19 jaar? Hebt u misschen meer zulke meisjes in verschillende soorten en prijzen in voorraad? Wil mij dan s. v. p. enkele op proef zenden, als monster zonder waarde, u ontvangt ze onbeschadigd terug. Per omgaande had ik gaarne bericht aangaande prijs enz. Achtend, Uw dw. Cacadorus. Hoe men 90 jaar oud wordt. Een Saksisch geneesheer, dr. Mei- nert, heeft met steun van de Regeering en met medewerking van een groot aantal geneeskundigen een statistiek opgemaakt van de levensomstandig heden van 90 jarige menschen te Dres den. Op de 400.000 inwoners waren in de Saksische hoofdstad 73 men schen van 90 jaar of daarboven te vinden; hiervan waren 23 mannen en 50 vrouwen. De verdere onder zoekingen door dr. Meinert gaven o. a. de volgende uitkomsten. Slechts enkele van de vrouwen waren ongehuwd gebleven. Wat de gods dienstige gezindheid betreft, waren van de 73 zeven katholieken, twee israëlieten en de overigen luthersch. De meesten waren in de tweede helft van het jaar geboren. Van verreweg de meesten hadden ook de ouders een hoogen leeftijd bereikt. Een oude man was het 9de kind van zijne ouders; toen hij geboren werd. was zijn vader 80, en deze heeft het tot 100 gebracht. Zijn moeder had hem zeer lang ge zoogd. Hij was op zijn 61ste jaar gehuwd met een 20-jarig meisje; twee van hunne kinderen zijn thans hoog leeraren. Meerendeels waren de oude menschen van gemiddelden lichaamsbouw; zeer lange menschen waren in het geheel niet onder hen te vinden. Zij waren meest blond; kaalhoofdigheid kwam bijna niet voor. De meesten waren daarentegen tandeloos, maar hun tand- vleesch was zóó verharij.datzij vrij goed konden kauwen. Sommigen konden nog zonder bril lezende meesten waren hardhoorend. Meerendeels hiel den zij zich nog ijvei ig bezig of werk ten geregeld. Zij sliepen lang, minstens 8 of 9 uur in het etmaal. Merkwaar dig was het opgewekte humeur van de menschenhierop waren slechts weinig uitzonderingen verscheidenen hadden in hunne jeugd als echte hek kenspringers bekend gestaan. Allen hadden een goeden eetlust en uitste kende spijsvertering. Liefst aten zij veel, bij voorkeur plantaardig voedsel en veel zoetigheid. Over geheel-ont houding van sterken drank viel niet te roemen er waren er verscheidenen, die geregeld 's daags hun Loire! dron ken een oude jullrouw slofte nog wel eens stilletjes naar een donker kroegje om onder haar voorschoot wat sterken drank te halen, hetgeen door hare dochter en schoonzoon voor een soort ziekte werd gehouden. Een arts van 90 jaren oud dronk geen bier, daar hij reeds na een enkel glas een aanval van jicht kreeg. Rooken deed hij al sedert 60 jaar niet meer. Tel. Ilct Klinken. In bijna alle landen, maar vooral in Duitschland is het de gewoonte, voor dat men het glas aan den mond zet, op elkanders gezondheid te drin ken en met de glazen te klinken. Dit gebruik bestond reeds eeuwen ge leden en zelfs bij de onbeschaafde vol ken is het vrij algemeen. Voorheen behoorde het drinken uit één glas en het eten van één bord lot de huwelijksplechtigheden, die nooit verzuimd werden. De Indianen, welke in Brazilië wonen, beschouwen het huwelijk voltrokken wanneer bruik eu bruidegom uit hetzelfde glas een slokje brandewijn gedronken hebben. In China heeft men soortgelijk ge bruik. In de middeleeuwen ging er bij de groote feesten en maaltijden een vrienden-beker van hand tot hand rond, maar hoe aanzienlijker het aan tal gasten was, des te grooter moest natuurlijk ook de beker wezen, opdat ieder er een teug uit zou kunnen nemen. Op den duur was dit te las tig en langzamerhand werd het daar door de gewoonte, dat ieder even met zijn buurman aanstootte in plaats van allen uit één beker te drinken, Sommigen beweren dat het rondgaan van den vriendenbeker gelegenheid heeft gegeven tot den moord op ko ning Eduard II gepleegd. Het was n.l. bij de Anglo-Saksen gebruik, dat hij die den bokaal ontving, opstond en hem met boide handen aan den mond bracht. Op die wijze gaf hij eigenlijk zijn gansche lichaam blcot en dikwijls werd die gelegeheid door een vijand aangegrepen om zijn tegen stander te vermoorden. Om dit te voorkomen werd het volgende ingesteld; hij, die naast den drinker zat, was verantwoordelijk voor diens levenhij moest zorgen dat er geen misbruik werd gemaakt van de weerlooze houding van den gast. De buurman van hem, die dronk, verrees daarom van zijn zitplaats en bleef met het uitgetrokken zwaard in die houding staan, totdat de beker door gegeven was.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5