BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. nog geheele provinciën in ons land zijn, waaruit zelden of ooit een jong- mensch bij het Instructie-Bataljon in dienst treedt, dan moet men wel aan nemen, dat er nog velen zijn, die niet weten dat deze Instelling bestaat, ten minsts niet weten hoe zij bestaat. In die streken wonen toch óók flinke jonge mannen, die zich aangetrokken gevoelen om Koningin en Vaderland te dienen, en, zonder dat daaraan voor hen eenige kosten verbonden zijn, bet willen brengen tot een rang bij bet Leger hier te Lande of dat in de Over- zeesche Bezittingen. Ook daiir zijn toch jongelieden die om de een of andere reden de Koninklijke Militaire Academie niet kunnen bezoeken en toch gaarne officier zouden worden. En nochtans handelen zij alsof het Instructie-Bataljon niet bestaat. Zij kennen het misschien bij naam, maar weten blijkbaar niet wat het is. In de volgende bladzijden nu wordt getracht, door woord en beeld die Instelling meer bekend te maken. Tevens wordt daarin belangstellenden den weg gewezen, hoe men bij dat korps in dienst kan treden. De opleiding is kosteloos; de jonge lieden worden eenvoudig maar degelijk gevoed, gekleed en gehuisvest, en ont vangen bovendien nog zakgeld. Een jongen die wil kan er den grondslag leggen voor een eervol militair of burger bestaan. Velen toch, die thans eene goede positie bekleeden in de burger-maat schappij, denken met genoegen terug aan den tijd bij het Instructie Bataljon doorgebracht, waar hen orde en tucht werden geleerd, liefde voor Koningin en Vaderland werd ingeboezemd, de grondslag werd gelegd van hunne tegenwoordige positie. Dankbaarheid van oud-leerlingen, burgers en militairen, deed den gedenk steen verrijzen met bet borstbeeld van den stichter der Instelling koning Wil lem III, geplaatst boven den hoofd ingang der Kazerne. Belangstellenden kunnen op franco aanvrage aan den Commandant van het Instructie-Bataljon gratis een exemplaar van dit werkje bekomen. Bij de j.l. Maandag op de vlakte van Waalsdorp gehouden Schietwed strijd uitgeschreven door den Nederl. Bond van oud-onderoflicieren behaalde de afdeeling «Amersfoort" in den Korpswedstrijd geweer op '200 M. den 5en prijs en in de Korpswedstrijd op 12 M. Flaubertbaan den 6en prijs. In de Korpswedstrijd op geweer en flau- bert voor alle in den Bond opgerichte en koninklijk erkende schietvereeni- gingen, vertegenwoordigd door 5 schutters behaalde de schietvereeni- ging Wilheimina" alhier respectie velijk den 4en en 3en prijs. Personeele prijzen werden behaald door onze stad- genooten Clemens, Jansen, D. van Buu- ren, Christen, Spiuyt en Soetekouw. De Heer L. Klein is geslaagd bij het examen godsdienstonderwijzer bij het Ned. Iraëlietisch kerkgenootschap In de Remonstrantsche kerk hoopt Zondag a. s., te 1014 uur op te treden ds. Hooijkaas, predikant te Boskoop. Staf-muzikant J. A. Pusch van het 5e regiment infanterie, heeft ont slag gevraagd wegens landurigen dienst. De Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maatschappij heeft gisteren middag aan haar hoofdbureau te Utrecht aanbesteed: Het leveren, lossen en verwerken van grintballast ten behoeve van de spoorbaan AmersfoortHattem. In gekomen 1 biljet. Inschrijvers waren Grintmaatschappij te Utrecht en W. M. van der Hoeven te Sliedrecht voor f 2 27 per M'. De levering betreft 30000 M\ De ritmeester jhr. Von Wrangel auf Lindenberg. is benoemd tot lid der jury bij het op 8 Sept. a. s. te 's-Hertogenbosch te houden concours hippique, ofdeeling springpaarden jhr. Mock zal voor de afdeeling luxe- en handelspaarden in de jury zitting nemen. Bij het Zondag te Nijmegen gehouden sportfeest behaalde de le luit der veld-artillerie M. J. Looyen, van hier den 5en prijs met Fox, in de afdeeling concours rijpaarden. Luitenant G. J. Maris, van het escadron ordonnansen, behaalde met The Rival den vijfden prijs iri de af deeling springconcours met vijf ver schillende hindernissen, en luitenant Couvée van de veld-artilerie, in de zelfde afdeeling den 7en prijs. Door den heer Mr. J. C H. Prik ken is naar aanleiding der in de jongste buitengewone vergadering der Kies- vereeniging Amersfoort"aangenomen motie, eene aanklacht bij den officier van Justitie ingediend. Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. de Prins met gevolg, wor den Zaterdagochtend te Soestdijk verwacht om tot Dinsdag de gasten van H. M. de Koningin-Moeder te zijn. Zaterdagavond wordt Z. K. H. de Hertog van SaxenCoburg Gotha, met gevolg, komende uit Bonn, te Soestdijk verwacht, om eenige dagen bij H. M. de Koningin-Moeder te logeeren. Bij de gisteren te Groningen gehouden wedrennen werden door de navolgende stadgenooten prijzen be haald in het concours van jacht paarden de 2e prijs door luitenant G. J. Maris met The Rival; 4e prijs door luit. F. van Reede met Coq de Combat; 5e prijs door luit. A. van Gellicum met Allumette. Sla dit niet over. Onder alle tot dusverre aangeboden middelen ter bestrijding der lastige ratten- en muizenplaag beeft hetRal- tentod" van C. Müsclxe in Göthen zich als het beste doen kennen. In het groote aantal dank betuigingen wordt er vooral op gewezen dat de dieren het middel gaarne eten, zelfs dan, wanneer zij na mislukte pogingen met andero middelen, wantrouwend zijn geworden. Een bijzondere aanbeveling is voorts, dat de door dit middel gedoode dieren niet rieken, hetgeen vooral in woon huizen van onschatbare waarde is. De zaakkundige samenstelling van het preparaat bewerkt alleen bij knaag dieren een snellen zekeren dood en kan het daarom zonder eenig gevaar voor huisdieren ook in stallen gebruikt worden, hetgeen tot nu toe niet dan met de grootste omzichtigheid kon geschieden. Men lette er vooral op steeds de juiste hoeveelheid te gebruiken opdat zoo mogelijk alle ralten gelijktijdig er van vreten; voor een woonhuis is één pakket, voor een groolere behuizing zijn 3 pakketten noodig a 60 cent per pak. 373e STiATSI.OTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 27 en 28 Juli 1903. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1500 op No. 11480. Prijzen van f20. 42 56 63 707 709 1335 1336 1803 1809 7639 7651 7654 11470 11485 12646 12672 12698 16411 18988 20108 20115 20120 20215 en 20221. Te zamen 25 prijzen. De verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal te Baarn met het volgende programma (op Maandag 3 Aug.) gevierd worden. 9 uur: Ringrijden rnet versierde rijwielen op de Pekinglaan. 11 uur: Maaltijd, aangeboden aan behoeftige oude lieden in het hotel Velaars. 1.30: Groot bloemencorso. 5 uur: Opstijging van een lucht ballon. 7.30: Opstelling op de Pekinglaan van Baarnsche vereenigingen, teneinde aan de Koninklijke familie op het paleis Soestdijk een serenade te brengen. Met Januari 1904 zullen ten behoeve van officieren legitimatie bewijzen met fotografisch portret wor den ingevoerd, die hun recht geven op militair larief bij spoorwegvervoer. Daarmede zullen alzoo de verlof passen voor officieren vervallen. Enquête Spoorwegpersoneel. Maandag heeft de Enquête-com missie omtrent het spoorwegpersoneel haar verhooren in het gebouw der Tweede Kamer hervat. Het voornemen is Maandag tot en met Vrijdag van elke week getuigen te hooren, maar niet of in den regel niet des Zaterdags. De regeering stelt verschillende wijzigingen van de gemeentewet voor. Zoo ook, dat de gemeenteraad niet langer de absolute bevoegdheid hebben zal oin een gemeente-secretaris of een gemeente-ontvanger ontslag te geven. Alleen wel, als de belangheb bende zelf het aanvraagt. Anders zal het geven van ontslag in het ver volg onderworpen zijn aan de goed keuring lan Ged. Staten. De Standaard keurt die wijziging ten volle goed. Een hoog ambtenaar, als met name de secretaris, die een zeer zelfstandige positie bekleedt, moet niet aan de willekeur van den Raad zijn blootgesteld. In de practijk bleek, zegt het blad, hoe meermalen door den Raad in dezen van zijn macht misbruik is gemaakt. Hier wordteen waarborg tegen willekeurige bejege ning geboden. Onze rechtsontwikke ling neigt er hoe langer hoe meer toe, de rechtpositie der ambtenaren een meer vaste te doen zijn. 's Pausen testament, door hem zei ven met kleine, doch duidelijke letter geschreven, luidt als volgt: Daar wij het einde van ons sterfe lijk leven naderen, doen wij in dit eigenhandig geschreven testament on zen laatsten wil kennen. Vooraf smeeken wij eerbiedig van de oneindige goedheid en de barm hartigheid van God, dat Hij ons de dwalingen van ons leven veigeve en dat Hij onze zjel niet goedertierenheid in het eeuwig geluk ontvarige, en wr hopen dit bijzonder in Jezus Christus onzen Zaligmaker. Daar wij verlangen te beschikken over 't vaderlijke erfdeel, dat ons toe behoort, stellen wij als erfgenaam aan onzen neef, Graaf Ludovico Pecci. Van deze eigendommen moet men degenen afrekenen, die reeds aan Graaf Richardo gegeven werden bij gelegen heid van zijn huwelijk. Men moet er evenwel alle goedeien bijvoegen, die te Carpineto liggenwant deze zijn eigendom van den H. Stoel, volgens ons testament van 8 Februari 1900. In dit testament hebben wij geen schikkingen getroffen voor onzen neef Canaille en onze nichten Anna en Maria, zoon en dochter van onzen broeder Jan Baptist, omdat wij hun een goed bestaan bezorgd hebben ge durende ons leven, ter gelegenheid van hun huwelijk. Wij verklaren dat geen enkel per soon onzer familie eeriig recht zal kunnen doen gelden op hetgeen in het tegenwoordig testament niet voor geschreven staat; want alle andere bezittingen, van welken aard dan ook, bekwamen wij door de investituur van het Pontificaat en bijgevolg is het, en in alle geval eischen wij, dat het vol strekte eigendom van den H. Stoel blijve. Wij vertrouwen het uitvoeren dei- bovenstaande schikkingen toe aan de kardinalen Rampolla, Mocennieii Cre- toni en wij verklaren dat dit onze laat ste wil is. Gioacchimo PECCI, Leo P. P. XIII, Gedaan te Rome, in het Vatikaan, 3 Juli 1900 Voor 's Paus bloedverwanten is, naai de correspondent der Neue Freie Pres- se seint, de uiterste wil van den Paus grootendeels een verpletterende slag geweest. Het beste is er nog aan toe graaf Ludovico Pecci, omdat deze de fami- liegoederen heeft gekregen, die on geveer 700,000 lire waard zijn. Maar de overige familie Pecci beschouwt zich als onterfd. In het Engelsche kiesdistrict Bar nard Castle, Durham, is na een feilen strijd Zaterdag de arbeiders-candidaat Henderson tot lid van het Lagerhuis gekozen, ter vervanging van wijlen Sir Joseph Pease (liberaal Op den gekozene werden 3370 stein- uitgebracht tegen 3323 op de Unionis tische en 2809 op den liberalen candi- daat. Het belang i(er verkiezing ligt even wel voornamelijk hierin, dat Hender son optrad al^ vrijhandelaar, tegen over den conservatieven candidaat kolonel Vane,d|e zich veor Chamber lain's tariefplan had verklaard en dan ook door dezen gesteund werd-, zoo dat de uitslag voor Chamberlain en diens politiek een gevoelige nederlaag mag heeten. Uitermate minzaam liet Chamber lain zich gisteren uit in het Lager huis bij de behandeling der Trans- vaalsche leening van 35 millioen, over Zuid-Afrika en met name over Transvaal. Hij verklaarde namelijke ten op zichte van den invoer van vreemde arbeidskracht zich geheel naar den wensch des lands te zullen schikken, gelijk hij in het algemeen de beide nieuwe koloniën, van welker aan staanden voorspoed hij de grootste verwachtingen bleef koesteren, zooveel mogelijk als zelf-regeerende dacht te behandelen, altoos wanneer geen Rijks belangen in bet spel waren. Het zal den Minister dan mogelijk ook wel wat uit de gis vallen, dat, vol gens jongste berichten uit Natal, in Zululand een Kafferopstand te er- wachten schijnt. Verscheidene boeren in den Eem- nesserpolder steken het hooi, dat na de overstrooming is blijven liggen, in brand Het is namelijk zoo geheel en al bedorven, dat het de moeite van het naar huis brengen niet waard is. Ook van de naweide vreest men, dat, wegens het natte weder, zeer weinig zal terechtkomen. Entre frères De heer Arthur Chamberlain, broe der van den vermaarden Joseph, heeft in eene rede voor de Kamer van Koop handel te Birmingham verklaard, dat de gansche door zijn broeder voorge stelde enquête over den vrijhandel niets dan »fopperij« is en slechts moet dienen om de discussie zoolang gaan de le houden, totdat de leiders der nieuwe beweging klaar zullen zijn met hunne reusachtige propaganda in het land. Dn eigenlijke enquête, waar 't om gaat, zou zich tot de vraag bepalen hoe men 't best het volk er toe kan krijgen volgens den zin der heeren te stemmen Sir Thomas Lipton, de welbekende Iersche sportsman, is dezer dagen door twee schoone Amerikaansche toonecl- speelsters, Miss Rose Carle en Miss Merian Falconer, een brunette en een blondine, tot scheidsrechter benoemd om de uiterst moeilijke vraag te be slissen, wie van haar beiden de schoon ste was. De moderne Paris was natuurlijk in groote verlegenheid; maar hij redde zich daaruit op een wijze, Koning Salomo waardig. Zijn oordeel luidde namelijk dat hij, na zorgvuldige beschouwing van de beide bekoorlijke aangezichten moest verklaren, dat beide dames, elk in haar genre, het »non plus ultra" ver tegenwoordigden, met andere woor den: dat de eene vo.maakt schoon als blondine en de andere een vol maakt schoone brunette is. De Indische buurt te Amsterdam dat zijn de straten tusschen het Abat toir en de Muiderpoort, is in beroering door een inoord, die vermoedelijk Zaterdag heeft plaats gehad, inaar die eerst maandagoridekt is. Te midden van de drukte, die volgde op het ontdekken van de misdaad, vernamen wij het volgende: In perceel 2 r in de Celebesstraat woonde sedeit ruim een jaar het echt paar Van der Laan, de man schoen maker van beroep. Hij had volop werk, maar leefde in onmin met zijn vrouw, zooals bleek uit de verklaring van een aantal buien en van familieleden. Zaterdagavond was de man in gezel schap van zijn broeder thuis geweest en weêr had een woordenwisseling plaats. De man heeft daarna te kennen gegeven, dat hij naar Groningen zou vertrekken en is werkelijk met zijn broeder vertrokken. Na dien tijd heeft men echter de vrouw niet meer gezien. Er werd daar op minder door de buren gelet omdat men haar had hooren zeggen, dat zij eveneens uit de stad ging. Hedenmiddag omstreeks twee uur vervoegde zich aan de woning een zuster van vrouw Van der Laan, die uit Groningen kwam om haar te be zoeken. Zij belde eenige malen le ver geefs en toen zij na verloop v an eenigen tijd niet werd toegelaten, vertelde zij aan de buren, dat zij een brief had ont vangen waarin stond, dat de bewoon ster van perceel 24 bepaald thuis moest zijn. Eerst toen werd de politie in de zaak betrokken. Men beproefde de voordeur te openen, maar dit lukte niet. Door een naast perceel 24 gelegen melksalon sprong een politieagent op een binnenplaats en daar vond men het lijk van de vrouw in een plas ge- geronnen bloed. juistitie werd ontboden, waarop een verder onderzoek ingesteld kon worden. Ontdekt werd, dat de vrouw met een vlijniscbijrp z. g. schoenmakers mes de hals was afgesneden. Bedoeld mes werd in een emmer water, eveneens bebloed, teirugge- vonden. Verder bleek dat het lijk op ver schillende plaatsen is neergeworpen nadat de misdaad is gepleegd, want overal vond men bloedsporen. De justitie zorgde allereerst dat vol doende aanwijzingen in de woning onaangeroerd werden gelaten voor het meer uitgebreid justitieel onderzoek, waarna de familieleden werden gehoord en eenige buren. Van zeer veelgewicht is de verkla ring, die hedenmiddag werd gedaan door een 16 jarigen buurjongen die van af de plaats achter de woning had gezien, dat buurman v. d. Laan Zaterdagavond twist had met zijne vrouw en haar door de woning sleurde. Alles in de woning geeft trouwens blijk van de ernstige worsteling die moet hebben plaats gehad. Aangrijpend was het oogenblik toen de reeds bejaarde ouders van de ver moorde 27- jarige vrouw, Geertruida Jongsma, bij het lijk van hun kind werden gebracht. Het onderzoek van de justitie duurde tot laat in den namiddag en nog zeer iaat stonden vele nieuwsgierigen voor de woning. In verband hiermede verzoekt de Officier van Justitie plaatsing voor het navolgende: »De rechter- commissaris belast met de instructie voor strafzaken te Amsterdam mr. L. J. A. van Lidth de Jeude verzoekt opsporing en aan houding van le. Hendricus van dei- Laan, oud 23 jaar; van beroep schoen maker, 2e Luier van der Laan, oud 19 jaren, broeder van No. 1 beide wonende te Amsterdam, Celebesstraat No. 24. Zij worden verdacht in den avond van 25 Juli II. Geertruida Jongsma, oud 27 jaien, echtgenoote van voor noemden Hendricus van der Laan. opzettelijk van bet leven te hebben beroofd. Ieder die omtrent deze zaak eenige inlichtingen kan verschaffen wordt ver zocht die te geven aan voornoemden rechter- commissaris of aan het poli tiebureau aan de Muiderpoort." Voor de. Booniweekers. Het is een feit, dat niet alleen in het buitenland, maar ook in ons land het kweeken van vruchtboomen en hout achtige sierplanten grooten vooruitgang aantoont. De ervaring heeft de kweekei s op velerlei gebeid, als enten, snoeien enz., tal van wetenswaardige bijzonder heden geleerd en ook de theorie doet- hier en daar haar invloed reeds gelden. Ook schijnt het vak van boomkweeker, in 't algemeen, wanneer men de noodige vakkennis niet mist en over de onont beerlijke handelskennis beschikken kan, nog al winstgevend te zjjn. Men ziet tenminste in die streken, waar de grond voor de boomteelt geschikt is, het aan tal beplante hectaren gaandeweg toenemen. Toch is er bij de aanplating en de verdere verzorging van boomen nog iets, waarin weinig vooruitgang te bespeuren is: ik bedoel de bemesting. We moeten natuurlijk veronderstellen, dat de boomweekers op de hoogte zijn, van de eerste beginselen der bemestings leer, die ons als vastaande heeft doen aannemen, dat tot de vorming van nieuwe plantendeelen in de le plaats in den bodem moeten aanwezig zijn de drie grondstoffen: kali, phosphorus en stikstof. Verder zullen zij evengoed weten, als de landbouwers, dat deze drie grondstoffen in den vorm van scheikundige mest stoffen te verkrijgen zijn; dat men door die meststoffen juist datgene kan geven, wat den bodem ontbreekt, dat b.v kaïniet, kali bevat; evenals thomasslakken phos- phorzuur en chilisalpeter stikstof, of om andere stoffen te noemen, die in sommige streken voor de bemesting van boomen gebruikt worden: chloorkalium (kali), beendermeel (phosphorus en zwavelzure ammoniak (skikstof.) De zwarte teelaarde, die voor de boom teelt noodig is, en de bovenste laag van den bodem moet vormen, is natuurlijk een humushoudende grond, die niet an ders verkregen kan worden dan door stal mest, bladmest of turfmeel. Doch de wortels (wortelharen) gaan dieper dan deze laag; zij moeten in die onderste lagen ook voedsel vinden, dat daarin zal komen, wanneer men kalizouten, metaal slakken en chilisalpeter (of zwavelzuren ammoiak) gebruikt. Voor twee dingen heeft de gebruiker dezer meststoffen bij de boomteelt te zorgen. Ten eerste neme hij niet te veel. Hij betrachte daarbij de volgende opgaven. Berekend per Are (100 M.' en per jaar. Kali. 2 a 3 K.G. chloorkalium en op lichten grond8 d 10 K.G. kaïniet. Phosphorzuur. 3 a 4,5 K.G. supperphosphaat of 3,5 d 5,5 K.G. slakkenmeel of 3 a 5 K.G. been dermeel. Stikstof. 2,5 a 5 K.G. of 2 a 4 K.G. zwavelzure ammoniak. Ten tweede zorge hij voor doelmatige vermenging met den grond. Wanneer de boomen eenigszins ver van elkander staan, is dit niet moeilijk. Men kan dan de kalizouten en phosphaten goed vermengd uitstrooien en onderbrengen zonder stam men te raken of wortels te kwetsen. Als de boomen dicht by elkander staan, ver- menge men de mest eerst met aarde en late het mengsel tusschen de boomen bij regenachtig weder voorzichtig uit strooien.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2