BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. land gezonden om de nieuwste ar tillerie-methoden te bestudeeren en na zijn terugkeer werd hij belast met het bouwen van forten te Pretoria en Johannesburg. Bij het uitbreken van den oorlog werd kolonel Schiel belast met hel bevel over de artillerie en tevens stond hij aan het hoofd van een Duitseh vrijwilligerskorps. Maar hij nam slechts korten tijd deel aan den oorlog. In den slag bij Elandslaagte, waar eenige honderden Boeren door duizenden Britten werden overvallen, bracht hij eerst met twee Nordenfeldt-kanonnen 12 Engelsche kanonnen tot zwijgen, maar de Boeren moesten eindelijk zwichten voor de overmacht en toen Generaal Jan Kok doodelijk werd gewond, viel ook Schiel, die in de voorste gelederen stond, aan beide beenen gewond, neder. Hij werd gevangen en naar St. Helena overgebracht Van zijne wonden herstelde hij nooit en hij is nu daarna overleden, in den ouderdom van 42 jaren. Ook hij gaf, gelijk men weet, een boek in het licht. Het loopt over hel eerste gedeelte van den ourlog en zijne gevangenschap. Ongevallen-wet. De Baad van beroep inzake de Ongevallenwet, te Rotterdam, deed gisteren een paar niet onbelangrijke uitspraken. De eerste betrof den graancontro- leur A. L. Mol wien door de Rijks- verzekeringbank ter zake van aan hem overkomen ongeval schadeloos stelling was geweigerd, op grond dat bet bedrijf der graancontroieurs niet behoort tot de verzekeringphchtige bediijven bij de ongevallen-wet be doeld. De Raad heeft deze beslissing ver- nittigd en aan klager de door hem gevoi derde schadeloosstelling toege kend, omdat de werkzaamheden der graancontroieurs bestaan uit het vaststellen van de wicht van granen (wegen) en het verwerken van de graanlading uit een stoomschip (lossen) terwijl de bedrijven van los sen en wegen van goederen belmoren tot de in de ongevallenwet genoemde verzekeringphchtige bedrijven. Voorts vernietigde de Raad de af wijzende beslissing der Rijksverzeke- ringbank ten opzichte van een schoon maakster die, bezig zijnde in de werkplaats van de firma wed. P. van Waesberge Zn., boekdrukkers te Rotterdam, met stof afnemen van een klok, van een stoel, waarop zij voor deze werkzaamheden stond, was afge gleden en daardoor coniusie van het linker voetgewricht bekwam. Het bestuur der Rijksverzekering- bank had de gevraagde schadeloosstel ling voor geneeskundige behandeling en verbandmiddelen geweigerd, op grond dat het ongeval haar overkomen, niet bleek te zijn in verband met de uitoefening van een verzekering- plichtig bedrijf. De Raad van beroep kende haar de gevorderde schadeloosstelling toe, op grond dat onder de werkzaamheden ten dienste van het bedrijf behooren het schoonmaken en stofvrij houden der werklokalen, waartoe het Kon. besluit van 7 Dec. 1896 ter uitvoering van artt 6. en 7 der veiligheidswet de verplichting oplegt, mitsdien de klaagster was in de uitoefening van een verzekeringplichtig bedrijf. Verder werden en paar nieuwe zaken behandeld, waarin de Raad over 8 dagen uitspraak zal doen. Hulde nan de nagedachtenis van Maarten Uarpertsz. Tromp. Vóór 251) jaren, ving in den morgen van 10 Augustus, de bekende zeeslag bij het dorpje Ter Heide aan, het ge vecht,dat uit den eersten Engelschen oor log, eene droeve vermaardheid kreeg, orndat daarin een van Holland's groot ste zeehelden, het leven liet. Nauw was de slag begonnen, of Maarten Harpentsz. Tromp, de bevelvoerende luitenant-admiraal, stortte doodelijk gewond bij den grooten mast van het admiraalschip neèr, onder het uitspre ken van de woorden »Ik hebbe ge daanhoudt goeden moed. O, Heer, wees mij en dit armen volk genadig«. Op last der Algemeene Staten werd het stoffelijk overschot van den vloot voogd in de Oude Kerk te Delft bijgezet en een praalgraf voor hem opgericht. Onze Marine bracht j.l. Maandag aan de tombe van »Bestevaer« hulde aan diens nagedachtenis. Eene deputa tie van vlag- en andere officieren der K. N. M. had zich daartoe te ongeveer 11 uur aan het station Delft verzameld, waar zij ontvangen werd door den heer C. F. Gijsberti Hodenpijl, een te Delft wonend nakomeling van den grooten zeeheld. De deputatie bestond uit de heeren W. J. Derkx, schout-bij-nacht, direc teur en commandant der marine te Amsterdam; J. G. Snethlage. kapt ter zee; W. J. de Bruijne, kapt ter zee, commandant van het Koninkl Instituut voor de Marine te Willem soord; F. H. M Rant, inspecteur van administratie; A. P. Timmers, luit- kol. der mariniers W. H. D. baron van Asbeck, kapt-luit. t.z.; F. E. baron Mulert, kapt-luit. ter zee: dr J. A. Portengen, officier van gezondheid le kl. bij de Kon. Ned, Marine; C. W. de Visser, luit. ter zee le kl.; W. Baerts, offic. van administratie le kl. H E. Baron van Asbeck, luit ter zee 2e klasse. Namens II M. de Koningin was tegenwoordig LIr. Ms. adjudant, de luit. ter zee le kl jhr F. M. L. van Geen en namens Z. K. 11. Prins Hen drik H. D. adjudant, de luit ter zee le kl. jhr C. Hooft Graaflandook de minister van Marine toonde zijne be langstelling door zich door zijn ad judant te doen vertegenwoordigen Photographie-wedstrijd. De firma B. Groole en Co. te Am sterdam, die aan H. M. de Koningin wenscht aan te bieden een album met uitgelezen foto's van volksspelen, wedstrijden enz., die op Hr. Ms. ver jaardag zullen gehouden worden, heeft een wedstrijd uitgeschreven waaraan alle Nedei landsche amateurs kunnen deelnemen. Het programma bevat o. m. de navolgende bepalin gen. De foto's mogen zijn van elk for maat, doch niet groot dan 18 X 24. Zij moeten zijn genomen op 31 Augustus e. k. en een afbeelding geven van eenig feestbetoon op Koninginnedag. Van elke opname der mededinging moeten twee afdrukken worden inge zonden, waarvan één opgeplakt. De foto's blijven het oigendom der firma B. Groole Co., die zich het recht voorbehoudt, daarvan een ten toonstelling te organiseeren, met ver melding van de namen der inzenders (tenzij anders gewenscht). De jury zal worden gevormd door diie leden, wier namen later bekend zullen wor den. De jury zal de bekroningen aan wijzen en tegelijk een keuze doen uit alle ingezonden foto's voor de samen stelling van het album, waarin de namen der vervaardigers worden ver meld. Elke inzending moet worden voorzipn van een motto, dat herhaald worde op den omslag van een gesloten couvert, waarin de naam van den inzender. De uit te loven prijzen heb ben een gezamelijken waarde van f500. Zij bestaan uit eenige fotoar tikelen. De inzendingen moeten vóór of uiterlijk op 30 September worden verzonden aan de firma B. Groole Co., Kal verstraat 43, Amsterdam, of een harer depothouders, te weten de heeren Beintema II' Koopmans Leeuwarden,/. VVvan DehnBussum, Z. E. Frelier, Middelburg, C J. de Gilde's-Gravenhage, H. Jonker, Leiden, en M. Kosters, Baarn. Dc slachtoffers der staking. Het aantal werklooze spoorwegar beiders neemt maar weinig af. Te Amsterdam zijn er nog 155, le Rotter dam 150, te Haarlem 50, enz. En de steunpenning wordt wekelijks kleiner. De voorgaande week kreeg elk maar tl. Te Amsterdam doen de uitge stotenen pogingen een coöperatieven brandstoffenhandel op te richten, doch het geld ontbreekt hen. Te Amsterdam is door 'n 140 per sonen, meest dames, gecollecteerd voor de kinderen der slachtoffers. Er werd niet alleen langs de huizen gecollec teerd, maar ook bij Arlis had een dame post gevat om den bezoekors, meestal vreemdelingen en buitenlan ders, de bus te presenteeren. 'sAvonds lot 12 uur toe, werd er door de col lectanten hard gewerkt onder de be zoekers in de café's De opbrengst moet zeer loonend zijn geweestvol gens een later bericht f 2130 43. Door het comité was een verzoek gericht aan de gemeenteraadsleden van Amsterdam, om een deel van hun presentiegelden te willen afstaan voor de kinderen der slachtoffers. Eenige gemeenteraadsleden hebben reeds een bedrag per postwissel ge zonden. Het wetsvoorstel tot Grond wetsherziening om te komen tot al gemeen kiesrecht, ingediend door de socialistische Kamerleden, wordt waarschijnlijk hedenavond in druk aan de leden van de Tweede Kamer rondgedeeld. PLAATSELIJKE IIEHI€UTE.\. De Eerste luitenants C. P. M van Altena .en VV. Klem van liet Instructie-Bataljon worden van 1126 September a.s. bij het 5e Regiment infanterie alhier gedetacheerd om aan de najaarsoefeningen deel te nemen welke door genoemd Korps zullen worden gehouden. De korporaal-cadet F. van der Goes van de Koninklijke Militaire Academie die op verzoek van het wapen der Genie bij het Wapen der infanterie is overgegaan wordt alsnog bij het 5e Regiment infanterie gedetacheerd om aan de practische oefeningen van dat Korps deel te nemen. De heeren J. P. Haanschoten, K. Pott en P. le Grand, bij de jong ste promotie ondeischeidenlijk bevor derd tot Commies der Posterijen 2e klasse en Commies der Telegraphie le klasse worden 7 September van hier over geplaatstbeide eerstge- noemden naar Amsterdam laatstge noemde naar Rotterdam. In plaats van de schetterende, knetterende marschen, waarmede het escadron ordonnansen tot dusverre zijn doortocht door de stiaten onzer goede oude veste aankondigde, zullen voortaan door een mannenkoor uit genoemd escadron vaderlandsche liederen ten gehoore worden gebracht. Een j i. Maandag afgelegde proef moet zeer voldaan hebben. Dit nieuwtje is uit Rusland naar hier overgewaaid. Daar de .lieer K J. Pen, be noemd tot leeraar aan liet Gymnasium te Leeuwarden voor zijne benoeming tot tijdelijk leeraar in Geschiedenis, Aardrijkskunde en Nederlandsch aan de inrichtingen van llooger- en Mid delbaar ondei wijs alluer heeft bedankt is door B. en W. voor deze vacaturen een nieuwe oproeping gedaan. Maandag herdacht W. van 't Riet, pakhuisbaas bij de firma J. van Vollenven en Zn, de dag waarop hij voor 30 jaar bij de firma in dienst trad. Den le September a.s. zal het 25 jart-n geleden zijn dat de hoofd conducteur J. II Meijer bij de II. IJ. S. M in diénst trad. Bij het schietconcours te Loos duinen behaalde het detachement van het 5e regiment infanterie, onder bevel van den Iluit.-adjudant baron Van Haersolte, bij den korpswedstrijd den derden prijs, zijnde een zilveren medaille. Door de firma Van Ascli van Wijck en Co., uit Utrecht, is een bijkantoor gevestigd in hótel Muller, zooals uit de in dit nummer opge nomen advertentie blijkt. De Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin ontving in het eeiste half jaar van 1903 aan giften en legaten ongeveer f 07,000. 373e STAATSLOTEltlJ. Tweede klasse. Trekking van 10 en 11 Aug. 1903. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lebwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30. 58 62 64 703 721 729 733 1316 1337 1794 5471 7635 11474 11493 12643 12695 18972 18985 20122 20136 20207 en 20219. Te zamen 22 prijzen. Van het schellinkje. In den Stadsschouwburg te Am sterdam wordt een klucht vertoond van anti-feministische strekking, Aan het slot van het stuk raken alle feministische dames verloofd, en wanneer zij dan in de armen harer aanstaande echtgenooten vallen roept de acteur Sohulze: »Dat is en blijft de schoonste vrouwenbeweging!" Volgens het N. v. N riep op dat oogenblik iemand van liet schellinkje: Of je gelijk hebt, vader! Ze willen allemaal wel hoor Een drietal zetters van onze zetterij aldus schrijft de N. Gron. Cl. hebben Zaterdagnacht een avontuur beleefd, gelijk ineïi dat in onze vredige stad niet zou verwachten. Op weg naar hun woning passeerden zij te ongeveer hall'vijf in den vroegen morgen het huis IJéercstraat 8, waar op een balkonkamer eenige jongelui nog vroolijk bijeen waren en vooral op het balkon die vroolijkheid uitten. De zetters bleven even staan om naar het ongewone tafereel te kijken, waarop een der blijkbaar door drank verhitte jongelui van het balkon den jongsten der zetters toeriep, dat hij zou boven komen. Deze weigerde natuurlijk, waarop boven van hel balkan het geroep klonk: »Dat zou je wel geraden zijn ook, anders joeg ik je een kogel door den kop." Daarop ging een der jongelui naar binnen, haalde daar een ievolver en loste van het balkon af een schot, zonder dat iemand getroffen werd, Onmiddelijk was d-: politie ter plaatse en werd de dader naar het politibureau gevoerd. De dader bleek le zijn de 22-jarige student H. C. W. F., die door den politie in voor- loopig arrest werd gehouden, doch hoden middag weer op vrije voelen is gesteld. De bekende Darthuizerberg, tusschen Doorn en Leersum, zal na afloop van het tegenwooordige seizoen, als uitspanning worden gesloten, De nieuwe eigenaar, de Heer Scheurleer, bankier te ,s-Gravenhage, zal op liet terrein eene villa doen bouwen. Men staat verbaasd over de driestheid, waarmede het inbrekertje, dat dezer dagen te 's-Gravenhage werd aangehouden, te werk placht te gaan. Het is een jongen van 16 jaar, en zóó klein van postuur, dat de agent, die hem de vorige week op een nacht ontmoette, hem voor een zwervenden jongen aanzag, dien hij op zijn woord geloofde, toen hij zeide, van een partijtje te komen. Een tweede ontmoeting echter in dienzelfden nacht deed den agent arg waan koesteren, waarop hij het man netje verzocht mee naar het bureau te gaan. Bereidwillig liep hij naast den politieman voort, maar koos wel dra liet hazenpad. De agent waar schuwde daarop een collega, die den jongen arresteerde en goed vasthield. Ten bureele werd echter niets op hem gevonden, wijl de gladdekker zijn loo- pers en een revolver had gedeponeerd in een brandgang in de Tollensstraat. Toen dit goedje den volgenden dag gevonden werd, herinnerde de poli tie zich den knaap, die toen van huis weid gehaald en tol bekentenis werd gebracht Bovenbedoeld «partijtje" bleken twee inbraken te zijn. Tot dusverre zijn 17 inbraken van «meneer" bekend, bij voorkeur in in tijdelijk onbewoonde huizen, waar hij na des avonds te voren een paar malen te hebben gescheld om om zeker te zijn van zijn zaak in het donker en op gutta-pereha schoe nen zijn slag sloeg. Zijn ouders wis ten niet beter, of hij was uit visschen. De jeugdige inbreker, die veel berouw toont, verklaart tot zijn misdaden ge komen te zijn door het lezen van detective-romans. Een bekende en gehate p.aag in het nachtelijk uur is het afscbuwe- gemiauw en gehuil van katten in onze tuinen en op daken. Een inwoner van Londen, wien dit nachtelijk kattengezang bij tol razer nij bracht en die zelden een oog kon dicht doen, kwam op het prachtige idee een reuzenkater te vervaardigen, die sclnik en ontzetting onder het katten geslacht zou verspreiden. Het dier word gemaakt van draad werk, gehuld in een zwarte vacht, rnet steil recht opstaanden staart. De oogen, spookachtig verlicht door een electrische batterij, tevens beweeg kracht, flikkerden naar alle kanten. Zoodra de staart werd aangeraakt, begon het beestje te snuiven, puntige naalden drongen uil zijn huid naar buiten, het vuur spatte naar links en rechts, tot dat eindelijk ook een andere machine zich bewoog en een poot van den kater in werking kwam, waardoor een helsch lawaai ontstond. Een proefneming, door den eigenaar genomen, gelukte uitstekend. Een echte kater, die met een aantal grijze, roode en zwarte viiendinnen onder erbarmelijk gehuil een aanval op den op den automatischen kater beproefde, moest het duchtg ontgelden. Kermend van pijn ging de bende reeds na de eerste kennismaking in allerijl op de vlucht en de tuin van den vernuftigen uitvinder, waar liet kunstdier nog steeds vertoeft wordt sedert alles, wat kat is, angstvallig vermeden. Het Spoorweg-ongeluk te Parijs. De hedennacht ontvangen Fransche bladen bevatten de eerste bijzonder heden over het vreeselijke ongeluk op de ondergrondsche Métropolitain- Spoorwegbaan te Parijs. Onbeschrijflijk was de paniek, die er ontstond in de tunnel; het ge schreeuw der vrouwen en kinderen was afgrijselijk. Zoodra liet ongeluk bekend was, wilde de menigte hel station van de «rue des Couronnes« bestormen. Dank zij de politie-maat- regelen werd dit gelukkig verhinderd, anders was het onheil nog erger geweest. In het station zelf was het om te stikken. Men kon niets meer zien, de verwarring was onzettend, vrouwen vielen al vluchtende in on macht; in een der nabij zijnde apothe ken zijn weldra 9 personen opgenomen. Een der geredden doet het volgende verhaal «Hoe ik er uit ben gekomen, wer kelijk, ik weet het niet. Toen ik het station bereikte, was ik uitgeput; zeker had ik geen twintig meter verder kunnen gaan. Men zeide mij, dat nog meer personen vluchtten in de rich ting van het station van Bellaville. (Men weet, dat het ongeluk tusschen deze twee stations gebeurde). Iedereen zocht, toen de brand ont dekt werd, een goed heenkomen. Zeker ben ik oveituigd, dat velen op den weg zelf stikten, want in den donker stiet ik tegen verschillende lichamen Op de boulevard de Belleville zelf was de angst der moeders, vaders, vrouwen en kinderen akelig om aan te zien. Men bestormde de politie met vragen. Mannen verwachtten hunne vrouwen, die altijd 's avonds met de Métro komen voor hel souper, maar zij k-wamen maar niet; moeders met kinderen wachten uren lang tot laat in de nacht hun man en vader af, om hem tegen den morgenstond tus schen de 90 lijken, misschien in de «Morgue" te ontdekken. Bijna alle slachtoffers behooren tot den werkenden stahd, de Parijsche ouvrier reist met extra werkmans- kaarten bijzonder goedkoop op de Métro. Voor 15 centimes heen en te rug rijdt hij van zijn werk tot aan huis. Hulp bleef echter niet languit. Pompiers, politie, particulieren van alle rangen en standen veileenen bij stand. doch de verstikkende rook be lette den doorgang. Te half twee in den nacht daalde de sergeant der pompiers Ahrens, goed vastgebonden met touwen, die boven werden vastgehouden, op het hoofd een ijzeren masker, in de met damp en rook gevulde ruimte. Om het middel had hij een stevig koord, in de eene hand een acetyleen-lan- taarri, in de andere een scheepsroeper. Doch hoe goed zijn wil ook was, hij moest terug, de rook is ondoordring baar. Een oogeblik wil men dit gedeelte van de tunnel met dynamiet doen springen. Men moest dit plan echter opgeven, daar de baan te ver onder den grond ligt en de uitbarsting mi.ssclnen nog meer dooden zou eischen. Alle plaatselijke autoriteiten waren, met den prefect Lépine aan het hoofd, spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Eindelijk, om 4 uur in den morgen, slagen vier pompiers er in, van het station Ménilmontant uit, iets verder te komen. Twee van hen komen weder onmiddelijk terug, zij dragen een lijk. Het is de juffrouw, die in dat station kaartjes verkoopt, dood in haar bureau, ineengekrompen. Dan nog een lijk, weer een, ten slotte zijn er reeds vijf. En hoeveel komen er nog meer.? De lijken worden reeds in de om nibuswachtkamer gebracht om van daar naar de Morgue vervoerd te worden. De zon komt op en nog steeds verdringt de menschenmassa zich voor de plaats des onheils. En de pom piers, die weder afdalen, zoeken steeds verder Een omnibus op hol. Zondagmiddag reed een volle omni bus, komende van de Weimarstraat te 's-Gravenhage, bij de Koningin- Ennnakade een kar, beladen met steenen, aan. De boom van den omni bus brak en de paarden sloegen op hol In de Prins Hendrikstraat werd een dokterskoetsje omvergeworpen. De koetsier van het koetsje viel van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2