BINNENLAND. Een derden voorsprong verkrijgt zij wanneer zij als koopvrouw de waren niet alleen zoo goedkoop moge lijk tiacht in te koopen, maar door aan de betrokken firma's concessiën op bare lijnen te verleenen, de goe deren goedkooper kan inslaan dan een concurrent. Ik zal zwijgen over medewerking of tegenkanting van het betrokken personeel tegenover de concurrenten in verbruiksartikelen, maar vermoed dat klachten hierover niet zullen uit blijven. Tot eene zekere hoogte krijgen we bij invoering der besproken organisatie eene gedwongen winkelnering terug. Den zoozeer gehaten en met recht afgekeurden maatregel, die de voor deur zoo moeilijk is uitgedreven, zien we de achterdeur weer binnenloodsen. De vorm is zeker niet dezelfde, maar zoude na eenigen tijd het wezen van de zaak niet vrijwel hetzelfde zijn Ten slotte wensch ik de woorden waarmede bet rapport van den heer Citroen eindigt tot de mijne te maken: «Tegen eene wijze van produktie, »die den voorspoed der maatschappij «in haar geheel, zoowel als dien van »den winkelstand in het bijzonder, «dreigt te ondermijnen, en daartegen- »over den arbeidstand slechts schijn- »baar en tijdelijk voordeel aanbrengt, «behooren wij ons vastberaden aaneen «te sluiten, gedachtig aan de oude «spreuk, dat een kwaad des te moei alijker is te bestrijden, naarmate het «na verloop van tijd gelegenheid heeft «gehad dieper wortel te schieten." Welnu, het kwaad waarop door mij is gewezen in mijn betoog, heeft nog slechts weinig wortel geschoten. Laten we pogingen aanwenden zijnen groei te stuiten. Ik heb daarom de eer aan het Congres voor te stellen, dat het zich in beslist afkeurenden zin uitspreke tegen de voornemens en plannen, waarvan de directie der H. IJ. S. M. zwanger gaat, met betrekking tot het in 't leven roepen eener economische organisatie op coöperatieven grondslag, en wel in het bijzonder voor zoover het be treft de vestiging eener verbruiksver- eeniging, die een groot gevaar op levert voor de middenstand en tot ondergang van vele winkeliers zal leiden. S. J. VAN DUINEN. Amersfoort, Augustus 1903. Bijlage. H. IJ. S. M.-Personeel. Onlangs deelden wij een en ander mede omtrent eene bespreking over de wenschelijkheid en mogelijkheid van tiet slichten eener economische organisatie van het personeel der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij op coöperatieven grondslag. Naar wij vernemen, zal deze or ganisatie, welke bij eventueel tot stand komen grootendeels zal worden gesteund door de directie der Maat schappij bestaan uit: 1. Verbruiksvereeniging (kruidenierswaren, huishoud-artikelen, kleêren, voedings-artikelen, brand stollen). 2. Spaar- en Voorschotkas. 3. Uitzetfonds voorin het hu welijk tredende dochters der leden, voor in een ambacht gaande zoons der leden. 4. Ziekenfonds (voor gezinnen der leden, omvattende betaling van dokter, apotheker, verpleegster en eventueele hulp in de huishouding). 5. Ondersteunings-fonds bij ziekte der leden, met het doel aan het door ziekte getroffen perso neel eene ondersteuning te verstrekken boven en behalve de uitkeering, welke in zoodanig geval van de Maatschappij wordt ontvangen. 6. Herstelling s-Instelling. Het plaatsen van herstellend perso neel en herstellende vrouwen en kin deren in bestaande herstellingsoorden. Wellicht later, het inrichten van zeer eenvoudige eigen herstellingsoorden (aan zee en in boschstreek) voor her stellend personeel, herstellende vrou wen en kinderen. 7. Vacantie-Instelling voor zwakke kiDderen der leden en eventueel voor leden met hunne gezinnen. 8. Begrafenisfond s. Uitkeering van kosten der begrafenis van vrouw en kinderen der leden. 9. Weezen-verzorging. Het verleenen van hulp bij de verzorging van weezen of half-weezen van in dienst omgekomen personeel. 10. Woning-Instelling. Het stichten van goedkoope woningen op plaatsen waar zulks noodig en moge lijk is. 11. On der wijs-instelling. Vak onderwijs, herhalingsonderwijs, voor bei eiding voor examens der Maat schappij. 12. Instellingtotondersteu- ning bij buitengewoon onder richt. Het geven van een vrijplaats of het verstrekken van financieelen steun bij het verkrijgen van eene plaats aan kinderen der leden op ambachts scholen, huishoudscholen, tot opleiding van dienstboden, studiebeurzen op H. B. S. of andere scholen. 13. Bibliotheken. Op bijv. drie plaatsen van het Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij-net, waaruit alle leden, op welk station ook, boeken kunnen leenen. 14. Instellingen tot ontspan ning. Een muziekcorps, bijv op drie plaatsen van het Hollandsche IJzeren Spoorweg net, plaatselijke zanggezel schappen, plaatselijke of gewestelijke tooneel vereen igingen,organiseeren van populaire voordrachtavonden in vel schillende plaatsen, reis-combinaties in verloftijd enz. lölnstellingtotlichamelijke o n t w i k k el i n g. Plaatselijke sportge- zelschappen. 16. Het uitgeven van een algemeen orgaan, zoowel voor vak doeleinden als ter bevordering van den werkkring der hoofd-vereeniging en der onder-vereenigingen. Hoogstwaarschijnlijk zal nu de «Hollandsche Vereeniging van Spoor weg-ambtenaren" tot liquidatie over gaan en medewerken aan de stichting van eene „Coöperatieve Vereeniging tot bevordering van de Welvaart van personeel der H. IJ. S. M." Denkelijk zal dit de naam zijn der nieuwe orga nisatie. N. v. d. D. Bij de op 7 dezer geëindigde toelatings- en herexamens voor de Hoogere Burgerschool zijn van 38 kandidaten en leerlingen de volgende 33 geslaagd Voor de le klasse: Clara van Beek, C. van den Donker, P. M. Geraerds Thesingh, Nelly J. G. Glerum, A. H. F. Kortlang, ICatharina S. van Laaren, H. Meyer, M. 1-tuys, F. W. Sap, A. M. E des Tombe, P. van 't Veer, J. H. A. Wieringa en Tanna J. Zijlstra, terwijl zonder examen tot de eerste klasse werd toegelaten H. de Marees van Swindereu. Voor de 2e klasse werden zonder examen toegelatenJacoba H. D. C. Munnik, J. de Marees van Swinderen en D. de Marees van Swinderen. Voor de 3e klasse zijn geslaagd K. van Aller, Antoinette v. d. Bogert J. F. Everts, H. G. Goosens, A. W. F. Nieman, Marie J. Stamperius, J. Th. Stroeve, Rosa Süsholz en Prins Visser. Voor de 4e klasse: M. J. van den Bosch, C. J. van Burken, W. J. Can- krien, E. G Drenth, J. Gerhard, Geer trui J. van der Horst Bruyn, A. C Perk, Catharina M. S. Rauh en D. van der Zee, terwijl zonder examen tot deze klasse werden toegelaten H. J. van Daal en J. den Tex Bondt. Voor de 5e klasse slaagde Otto van Rees. De school begint den cursus 1903 1904 met 275 leerlingen. Men zal in ons land niet licht een tweede gemeente aantreffen met een zielental als dat van Amersfoort, waar men onder de ingezetenen een veertigtal muziekliefhebbers, die een strijk- of blaasinstrument bespelen, bijeen heeft kunnen brengen om zich geregeld iedere week (met uitzonde ring van half Juli tot September) te oefenen in samenspel, en zoo moge lijk in den winter een drietal uit voeringen en evenveel volksconcerten te geven. Verscheidene ingezetenen, het nut en wenschelijke daarvan inziende, heb ben getoond het symfonie orkest Jubal te willen steunen door als donateur of kunstlievend lid toe te treden. Het is waarschijnlijk, dat niet alle ingezetenen,die insgelijks willen mede werken om Jubal. onder de leiding van den bekwamen onderkapelmeester van het 5e reg Inf. de heer G. Bikkers, in stand te konden en tot grooter ont wikkeling te brengen, de inteekenings- lijst hebben ingezien, door uitsledig- heid of onwillekeurig verzuim van het bestuur. Voor hen, die op die wijze onopzettelijk voorbij zijn gegaan en er mede prijs op stellen, dat Amersfoort een eigen symfonie-orkest bezit, dat goede muziek behoorlijk kan voordra- en de lust opwekt om in vrije uren een strijk- of blaasinstrument te be oefenen, is alsnog de gelegenheid opengesteld om in te teekenen bij een van de bestuursleden J. A. Schoter man, Utrechtschestraat 34, of G. J. Slothouwer, Larigestraat 77. Een donateur betaalt per jaar min stens f5, een kunstlievend lid f2,50 Bij uitvoeringen heeft de eerste het recht vier, de tweede twee huisge- nooten te introduceeren. Voor intro- duceeren van één huisgenoot meer woidt f 0,50 per uitvoering betaaltd Het voornemen is, de eerste uit voering te doen plaats hebhen in November a s., en twee dagen daarna met hetzelfde programma een volks concert te geven. Wat volksconcerten betreft wordt het volgende in herinnering gebracht Vroeger kon de weikman in de een tonigheid van zijn arbeid afleiding vinden door te zingen en te fluiten Dit is allengs minder mogelijk ge worden door de invoering van machines en uitgebreider verdeeling van den arbeid Naarmate de aibeid nog een toniger is geworden dan vroeger, heeft de werkman meer behoefte gekregen aan geschikte gelegenheden om zich te ontspannen. Tot een van de aan trekkelijke genoegens voor hem be hoort het luisteren naar goede muziek. Wie dus Jubal steunt, helpt ook den werkman aan een gepaste uitspanning. De benoeming van den heer Hoogewerfl tot Directeur der Hoogere Burgerschool te Hilversum noodzaakte de Chr. Jongelingsvereeniging «Ps 149: 9" een anderen Directeur te zoeken, waartoe zich op haar uit- noodiging bereid verklaarde ds. D. J van Aalst, predikant bij de Ned. Her vormde Gemeente, onder beding echter- van viijheid tot handelen om tot een reorganisatie van den bestaanden toestand te komen. Zou toch de Zondagsschoolarbeid, bij de uitbreiding dir Gemeente in de laatste jaren, beantwoorden aan zijn doel, dan diende zijn inziens het onderwijs niet langer bepaald te blijven tot éen plaats (het gebouw «Volksheil") doch dan moesten op verschillende punten der stad lokalen worden geopend, waar de kinderen der wijk zich zouden kunnen ver- eenigeri. Te dien einde verzocht ZEw. het gebruik der openbare scholen Beek straat, Hellingstraat, Koningstraat en Puntenburgerlaan, welk verzoek, op prae-advies van Burgemeester en Wethouders, zonder hoofdelijke stem ming door den Gemeenteraad werd ingewilligd. Daardoor was ds. Van Aalst in staat, Zondag 6 September j.l. in vier wijken der stad Zondagsscholen te openen onder leiding van 18 onder wijzeressen en onderwijzers, terwijl het aantal kindeien bij aanvang reeds ongeveer 600 bedraagtwel een be wijs hoezeer in een bepaalde behoefte thans wordt voorzien. Om leiding aan het onderwijs te geven, zal ZEerw. een cursus houden voor de onderwijzeressen en onder wijzers, waartoe hem door heeren Kerkvoogden welwillend het gebruik van de Consistorie-kamer der St. Joris- kerk is verleend. Komt dit alles én godsdienstig én maatschappelijk honderden kinderen der Gemeente ten goede, wij twijfelen niet, of dit omvangrijke weik men denke aan het Kerstfeest, enz. zal door ieder, die de stad onzer inwonin lief heeft, gewaardeerd worden. Op verzoek van ds. Van Aalst heb ben zich met hem als commissie, verantwoordelijk voor den goeden gang van zaken, vereeriigd de heeren: W. Kleber, C. Lindenhovius, D. Ruys en N. Veis-Heijn. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 2 September 1903 is W. H. van der Sluys, soldaat bij het 5e Regiment infanterie schuldig verklaard aan tweede desertie in tijd van vrode, door zonder verlof, langer dan twee dagen afwezig te zijn van zijn Korps, na vroegere bestraffing wegens eerste desertie, zonder de reden zijner afwezigheid ten genoege des rechters te bewijzen, met vrij willige terugkomst binnen vier weken, en veroordeeld tot eene militaire deten tie voor den tijd van twee maanden en in de proceskosten. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 7 September 1903, is G. Osinga, soldaat bij het 5e Regi ment infanterie, schuldig verklaard aan Tweede desertie in tijd van vrede, door zonder verlof, langer dan twee dagen afwezig te zijn van zijn Korps, na vroegere bestraffing wegens eerste desertie, zonder de leden zijner af wezigheid ten genoegen des rechters te bewijzen, met vrijwillige terugkomst binnen vier weken, en veroordeeld tot eene militaire detentie voor den tijd van drie maanden en in de proces kosten Bij Koninklijk Besluit is aan den Muzikant J. A. Pusch van het 5e Regiment infantei ie ter zake van lang- durigen dienst een voortdurend pen sioen toegekend van f432.'sjaars Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel regimentscom mandant 120 miliciens der lichting van 1903 bevorderd tot milicien-kor poraal. Voorts werden nog bevorderd tot korporaal de soldaat G. Tol en de tamboer G. van 'i Hoog. De reserve-sergeant J. P. A Rothpletz van het 5e Regiment infan terie is op verzoek van zijn verband bij het reservekader ontheven, en wordt met eene nieuwe verbintenis in den rang van Sergeant-titulair over geplaatst bij het 8e Regiment infanterie Bij Koninklijk Besluit is de Luite nant-Kolonel J. C. Buitendijk van het 5e Regiment infanterie ter zake van lichaamsgebreken een eervol ontslag uit don militairen dienst verleend onder toekenning van pensioen ten bedrage van f1710.'sjaars. Bij Koninklijk Besluit zijn bij het 5e Regiment infanterie benoemd en aangesteld: tot Majoor en comman dant van het 2e bataljon de Kapitein A. L. Klerk de Reus van den Generalen Staf, Secretaris der Permanente Mili taire Spoorwegcommissie; en tot Kapi tein de Eerste luitenant W F. Ruempol van genoemd regiment. De Kapitein P. Glersm van het 3e Regiment infanterie thans gede tacheerd bij de Kolonialo Reserve wordt met ingang van 12 October a.s. eervol van die detacheering ontheven en overgeplaatst bij het 5e Regiment infanterie alhier in garnizoen. Bij beschikking van den Minister van Staat Minister van Oorlog wordt de Eerste luitenant H. J. Offerhaus van het 5e Regiment infanterie, met ingang van '1 December a.s. gede tacheerd bij de Militaire Veikenningen te 's Gravenhage. De Eerste luitenant II. J. OITer- haus en de Tweede luitenant O. R Plet van het 5e Regiment infanterie alhier zijn tijdelijk gedetacheerd bij het 5e bataljon van genoemd Korps te Utrecht in garnizoen. Aan de laagste inschrijvers is gegund de levering en plaatsing van een Dukdalf, het herstellen van twee Duk dalven en van het onderstel van de Vuurbaak, alles aan den westeroever van den Eemmond nabij de Vuurbaak aan: G- Wassink te Amersfoort voor f 625. II. het vernieuwen van 52 M»werf- muur a/d. Weverssingel en van 14 M' werfmuur a/d. Langegracht b/d Elleboogsteeg aanJ. Wildeman te Amersfoort voor f1175. III. de levering van 150 stère ge wasschen riviergrint aan: T. W. Bonte te Amersfoort voor f 417. De bestrating met Ben-Ahinkeien van een gedeelte van de Varkensmaikt is niet gegund aan den laagsten inschrij ver T. W. Bonte te Amersfoort voor f1966 Door tusschenkomst van den plaatselijken consul zullen door den A. N. W. B. binnenkort wegwijzers geplaatst worden bij den spoorweg overgang naast het oude station, bij de Utrechtschepoorts-brug en bij die aan de Arrihemschepoort Dezer dagen werden mede hand wijzers geplaatst te Hoogland en bij den tol aan «den Mol" op den Wouden- bergschen straatweg Op het hedenavond in «Amicitia" te geven concert door het Stafmuziek korps van het 5e regiment infanterie, Directeur G. K. G. van Aken, zal het navolgend programma worden uit gevoerd: 1. «Marche Universelle"Macchiotti. 2 Ouverture «La pie voleuse" Rossini. 3. «Trés Jolie", "Walzer, Watdtenfel. 4. Grande Fantaisie de l'opéra «La Traviata"Verdi. 5. Ouverture «Orphée aux Enters" Offenbach. Finale du 3e acte de l'opéra «La Favorite"Donizetti. 7. Grand Ballet (Divertissement) de l'opéra rFaust" en 7 parties Ch.Gounod. 8. Fantaisie aus der oper «Caval- leria Rusticana" Mascagni. Bij de Zaterdagavond ten over staan van notaris Vos gehouden ver- kooping in «de Vergulde Zwaan" werd het heerenhuis aan den Grooten Koppel no. 7 ingezpt door den heer T. van Daal op f 3250. De heer v. Vollenhoven werd voor f3400 kooper. De twee heerenhuizen in de Groote Bergstraat no. 23 en 25 werden in massa opgehouden voor f 11.300. Het huis en erf met tuin aan de Kampstraat no. 61 werd opgehouden voor f2490. De perceelen in de Koning straat no. 8082 en 84 (Oude Bad inrichting) werden voor f3500 gekocht door den heer Z. J. Hontelé. Zondagavond omstreeks half acht werd bij het seinhuis vóór den Soesterweg de 23-jarige losse werk man IC. J., die aan den verkeerden kant van een rangeerenden locaal- trein sprong, door de machine van den sneltrein uit Apeldoorn gegrepen en onmiddelijk gedood. Arts Morren, die zeer spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige, tot voor korten tijd tamboer bij het 5e regiment infanterie, laat een vrouw en een zeer jong kindje achter. Mej. J. G. van der Post is be noemd tot onderwijzeres aan de R. K. meisjesschool te Vlaardingen. - De heer H. Pomes is benoemd tot leeraar in Ned. taal en aardrijks kunde aan de H. B. S. te Biielle. - Voor de betrekking van onder wijzer in het meubelmaken aan de ambachtsschool alhier hebben zich 22 sollicitanten aangemeld. Bij de talrijke vereenigingen die Amersfoort telt, is nu ook eene Mariavereeniging gevoegd. Deze nut tige veroeniging welke zich ten doel stelt de bestrijding van het drank misbruik door R. K. vrouwen en meisjes is tot stand gekomen, dank zij den steun der eerwaarde geeste lijken van beide parochiën en niet het minst het ijverig en onvermoeid werken van den voorzitter van het Amersfoortsch ICruisverbond, doch niet dan nadat geruimen tijd alle pogingen hadden gefaald. Thans is echter het succes der jonge vereeniging verzekerd, nu niet minder dan 80 vrouwen en meisjes bij den eersten oproep voor het lid maatschap zich hebben aangemeld. Lijst der brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden door het postkantoor Amers foort over de 2e helft Augustus 1903. G. v. der Voort J. L. v. d. flijden Amsterdam. P. de Winter Delft. B. Simons Scheveningen. P. J. Jos Vranken Utrecht. Jan Strigt Zeist. F. Wehner Amersfoort. Frl. de Jager J Raadveld Amsterdam. W. Tijsen J. J. Vermeulen Scheveningen. Wed. J. Ritsema Schildwolde. Mej. E. Brandsen Utrecht. F. v. der Leeuw Vlissingen. T. Bening Bottrop i. Westf. D. Beekhuis Assaban. L. J. Jansen Oferhausen. Heinrich Tolsma Ropstingh. 373e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 7 en 8 Sept. 1903. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 47 719 726 727 1340 1801 1810 1831 1838 5485 5498 5499 7646 7659 11471 12673 12677 12682 16421 16422 18994 20128 en 20139. Te zamen 23 prijzen. Loten zijn ten Kantore Breedestraat, 22 nog verkrijgbaar. Tot Voorzitter der Eerste Kamer van de Staten-Generaal ge durende de zitting die zal aanvangen op den 3den Dinsdag in September 1903, is herbenoemd J. E. N. baron. Schimmelpenninck van der 0y6 van Hoevelaken, lid van die Kamer. Onderwerping van Pangliina Poliin. Uit ICota Radja wordt aan de Telegraaf gesiend Panglima Polim en Toeankoe Radja Keumala, hebben zich onderworpen. (Panglima Polim en Radja Keumala waren de twee voornaamste nog tegen het Nederlandsche gezag in Atjeh strijdende hoofden. Door hun onder werping zal het laatste spoor van georganiseerd verzet verdwenen zijn, zoodat thans veilig gesproken mag worden van het einde van den Atjeh- oorlog

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2