den spraeck te houden als 't geschiedde Ende diegheen, die op den toein waren hadden geerrie in handen ge gaan, ende hein gevangen gegeven. Ende die van Amersfoort antwoerden dat sijse niet in handen nemen en wouden, zij en moesten enen geheten Jan van Schalïelaer te galmgaten uijtwei pen van den toern, dat dieg heen, die op den toern waren, niet en wouden. Doeseijde Jan Schallelaei «lieve gesellen, ic en moet timmer sterven, ic en wil u in gernen last brenghen." Ende ginck boven op die tijnnen van den toern staen, ende setten sijne handen in sijne zijde, ende spranck van boven neder, mer hij en viel niet doot, nier doe hij lach, doe werd hij dootgeslagen, als voersz staet als mij gesegt is." «In den jare 1903, den 15en Sep tember, werd dit beeld, ontworpen en gemaakt door den bekwamen beeldhouwer, den heer Bait van Hove te Amsterdam, ter herinnering aan Jan van Schallelaar onthuld. Het werd opgericht door de Vereenigmg tol Bevordering van het vreemdelingen verkeer enz. te Barneveld met speciale medewerking van de dames S. C. van van Heuven E. Romeyn, C. H. Heine- nian en C. Smia en den linancieëlen steun van Barneveld's Burgers en Oud- Burgers. Het bestuur van voornoemde Ver eeniging A. \V. J- J- baron van NagelI, eere- voorzitlei D. van Heuven voorzitter; A. Heineman. onder-voorzitter; H. van Os, secretaris; J. C. P. Bos, the saurier E. van Schothorst en G. C. van Versendaal, allen te Barneveld:" liet prachtige stuk is vervaardigd door een zuster van het gesticht «Insula Dei" te Arnhem, die helde Vereeniging gratis heeft aangeboden. Men schrijft uit Barneveld: Nu de jacht eenmaal geopend is. blijkt meer en meer, dat vooral pa trijzen en fazanten weinig worden aangetroffen. Door de buitengewoon vele regens zijn namelijk de meeste patrijzen en fazanten omgekomen Hazen daarentegen zijn er genoeg; daar de jacht op dit wild echter nog niet geopend is, wordt door de jagers slechts weinig thuis gebracht. Ook zijn er heel wat jachtliefhebbers, die het der moeite niet waaid achten om alleen op pati ijzen jacht te maken en dus zoolang wachten lot ook de hazen- en fazantenjacht geopend is. Uit De Werkmansbode, orgaan van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, blijkt, dat van eene bijeenkomst tusschen de commissie uit tegen standers van de nieuwe lichting, die het Werkliedenverbond ingeslagen heeft, door zich bij de vrijzinnig- democratische partij aan te sluiten en het centraal bestuur van het Ver bond niet is gekomen, daar er geen overeenstemming bestond over het geen op de bijeenkomst behandeld zou kunnen worden. Het centraal bestuur van het Alg. Ned. Weikhedenverbond is nu voor nemens eene buitengewone algemeene vergadering te beleggen, om te trach ten de organisatie van het Verbond weder hecht en sterk te maken. Door de afscheidingen en de wanbetalingen is de kas echter ontoereikend om de kosten der vergadering te bestrijden daarom heeft het centraal bestuur een beroep op de afdeelingen gedaan om financieele bijdragen te zenden. Het Nationaal Bureau van Vrouwen arbeid deelt mede, dat het vierde inlichting-formulier omtrent «beroep en beroepopleiding" gereed is en wel thans in de volgorde der aanvragen over «kook en huishoudkunde", bevat tende de opleidingsgelegenheden in ons land, met aanduiding van eisehen, aard der opleiding, leergeld, vooruit zichten, bezoltigingen, organisatiën enz. dit beroep betreffende, gelijk indertijd op de formulieren voor Tuin bouw, Massage en Heilgymnastiek en het Apolhekersberoep vermeld. De groote omvang en de voort durende wijziging waaraan deze for mulieren, uit den aard onderhevig zijn rnaakt opnieuw drukken onmo gelijk, zoodat tegen het gewone tarief van 30 cls,-f de porlkosten ge durende 1 a 2 weken het formulier in bruikleen aan ouders, voogden enz. wordt afgestaan. Het vijftigjarig bestaan van de Nedei - landsche Gustaaf-Adolfvereeniging zal 3en September en den lsten October te Groningen worden herdacht, Op den eersten dag zal er in de Martinikerk een feestelijke godsdienst oefening worden gehouden, waartoe Spoel's Vocaal Ensemble zijn wel willende medewerking heeft toegezegd, terwijl de heer A. P. Steenhuis te Groningen enkele nummers op het oi gel zal ten beste geven. Als sprekers zullen optreden de heeren prof. 11. IJ. Groenewegeu, hoogleeraar te Leiden J. 11. Maronier, van Arnhem dr. H. Ph Roogaai, predikant te Zuidlaren, en A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer te 's Gravenhage. Op den tweeden dag zal de alge meene vergadering worden gehouden m een der zalen der vereeniging «De Harmonie". De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht zal de Staten dier provincie in buitengewone ver gadering bijeenroepen in het einde der maand September van dit jaar, ten einde aan de orde te stellen de benoeming van een lid van Gedepu teerde Staten, ter voorziening in de vueature ontstaan door het overlijden van Mr. B. J. Lintelo baron de Geer van Jutfaas Suikerindustrie. Naar men verneemt heeft de minis ter van financiën een commissie be noemd die tot taak heeft een onder zoek in te stellen naar den toestand van de industrie der ongeraffineerde suiker in ons land, niet opdracht tevens om te adviseeien op welke wijze eventueel door den Staat die industrie hulp zou kunnen worden verschaft. Veiligheid van reizigers. Door den minister van Waterstaat is aan de Gedeputeerde Staten der on derscheidene provinciën om advies ge zonden een ontwerp tol wijziging van het Koninklijk besluit van 21 Juli 1880 (Staatsblad no. 121), houdende bepa lingen ter verzekering van deveiligheid der reizigers roet openbare middelen van vervoer, en wel om den gebleken strijd weg te nemen tusschen de vermelding, bedoeld in art. 3 en de aanwijzing volgens art. 9 van'genoemd besluit. Harderwijk. Hier ter stede is opge richt eene afdeeling van den Volksbond Vereeniging legen drankmisbruik, waartoe een 83-tal leden zijn toe getreden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren J. M. Hemming, voorz C. Mul ler onder-vooiz.G. de Wal, Secre- taris-penningmr. W. L. N. Koster Herike en A. J. C. Vitringa. II. lil. de koningin en de I'i-iiis naar nusland? Van welingelichte zijde wordt aan het N. v. N. verzekerd, dat door H. M. de Koningin en Piins Hendrik het plan zou worden overwogen om aan het Russische hof een bezoek te brengen. Mocht liet tot verwezenlij king van dit denkbeeld komen, dan kan de uitvoering echter eeist tegen hel volgend jaar tegemoet worden gezien. H. M. de Koningin en Prins Hendrik vei trekken Maandag 1.20 uur spoorlijd met den Koninklijken trein van Het Loo naar de Residentie. Men meldt uit 's-Gravenhage Het voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan het Meteo rologisch Instituut te De Bildt is Don derdag voorloopig uitgesteld, naar aanleiding van een bericht van het overlijden van Hr. Ms. dienstdoenden Kameiheer en Thesauiier Jhr. G. van Tets, dat H. M. diep getroffen heeft. H. M. heeft den grootmeester, jhr. De Ranitz, opgedragen "IJ. M. te ver tegenwoordigen bij de teiaaidebestei- ling op a.s. Maandag. De bureaux van den overleden thesaurier ten palei- ze in het Voorhout zijn ten leeken van rouw gesloten. De Koningin-Moeder stelt zich voor a.s. Woensdag van Soestdijk naar de Residentie te komen, tot het brengen van een bezoek aan de paardenten- toonstelling aldaar. H. M. heeft echter het verlangen te kennen gegeven, dat ieder karak ter van feestelijkheid zal achterwege blijven en gedurende Haar tegenwoor digheid op het terrein geen muziek zal worden gespeeld. H. M de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden werden gistermorgen om 10 uur in de leger plaats bij Harskamp ontvangen dooi den luitenant-generaal Snijders, in specteur der infanterie. Te voet wer den bezocht bakkerij, slachterij, stallen, can tines voor onderollicieten en min deren en daarna de offieiers-caritine. waar alle aanwezige officieren aan H, M. en Z. K. H. zijn voorgesteld. Aan het dejeuner namen deel de inspecteur, kolonel Vetter en de ver dere hoofdofficieren, alsmede de kapi tein Hompe, commandant van het vaste detachement in de legerplaats. Te twee uur is revuejgehouden over het 3e reg infanterie. Alle gebouwen waren versierd liet koninklijk echt paar is om 3 u nam. vertrokken. Ernstig ongeluk. Bij de Langeviele Builenbrug te Mid delburg is gistei morgen het bovenste gedeelte van een grooten, zwaren boom afgeknakt, juist op het oogenblik dat de om 8 uur van Vfissingen vertrok ken stoomtram aldaar passeerde. De boom viel met donderend ge weld op een dei de klasse rijtuig, dal daardoor gedeeltelijk versplinterd werd. De getroffen wagen bevatte, behalve enkele andeie passagiers, een groot aantal jongens uit Vlissingen, die de Rijks Hoogere Burgerschool te Middel burg bezoeken. Een jongen, zoon van een onderwijzer te Vlissingen, die gisteren de burgerschool voor het eerst bezocht, werd levenloos van on der de wagen gebaald, terwijl enkele anderen zeer ei listig, en verschillende minder ernstig gewond werden. Volgens bij de politie ingewonnen intorinaties zijn behalve bovengeiioein- den knaap in het geheel nog 6 per sonen gewond. Leder- eu Schoenindustrie. De beide vakbladen «De Ned. Leder- Industrie" en het Vakblad voor de Schoenmakerij", die wekelijks bij de Ned. Drukkers- en Uitgevers Mij. C. Misset te Doetinchem verschijnen, zijn op de Intern. Vaktentoonstelling te Waalwijk met gouden medaille be- kioond. Een oude schaats Bij het afgraven van een terp in de gemeente Baarderadeel (Fr is een afgeslepen koerib gevonden. Vol gens kenners is dit een schaats uit de Oudheid. Automobielen-snelheid. Wie in den sneltrein zit, voelt niets van de snelheid waarmedehij verplaatst wordt Van buitengewonen luchtdruk is niets te mei ken. In een automobi I. waarin de tou rist van de open-lucht geniet, is 'l andeis. Charles Boissevain schrijft van een snellen rit, dien hij van Karlsbad naar Mariënbad meemaakte in hel motorrijtuig van een Amerikaansch vriend ,.Door een storm van stof, een gelen mist. reilen wij bij stil weder met een orkaan woedende langs en door neus en ooren. Niets kon ik zien links of rechts. Halverweg Mariënblad dacht ik door een felle, bijna onduldbaai stekende hagelbui te zijn ovei vallen. plotseling stonden wij stil, er moest iets gerepareerd worden aan den elec- trischen vonkengeveren ik be speurde Jat het regende. De regendrop pels hadden als hagelsteenen het gelaal gestoken door de snelheid van het rijden 1" De conclusie waartoe Chat les Bois sevain komt, is, dat de automobielen snelheid met stienge maatregelen beperkt moet worden. En hij gelooft dat daarvoor maar twee middelen mogelijk zijn: het strikt gehandhaafd verbod om wedstrijden te houden langs de openbare wegen, en het verbod om automobielen te maken of in te voeren, die een grooter snelheid kun nen ontwikkelen dan een vastomsclue- ven aantal kilometers per uur. Spoed als van sneltreinen kan alleen worden toegestaan langs spoorbanen, die afgesloten zijn van de overwegen door hekken en baanwachters. Voor 't overige is zijn oordeel over den renwagen gunstig. De automobiel, zegt hij, is gekomen om te blijven. Ze heeft een machtige toekomst. Voor vervoer van personen en spoorwegen bedienen, en achter hoeken van het land aansluiten aan het spoorwegriet; ze zal den landbou wer telkens meer rechtstreeks in ver binding brengen met de verbruikers. De automobiel is gekomen om te blijven Paarden moeten dus gedres seerd worden om er aan te wennen, zooals ze gewend weiden aan spoor wegen en rijwielen. Wie kaatst moet den hal verwachten. De plaat in het Volk, waarop de socialisten op de eene helft Dr. Kuy- per hebben afgebeeld als tourist op reis en op de andere helft de tot ar moede vervallen slachtoffers van de staking, beleven niet veel pleizier van hnn werk. Van alle zijden is hun toegevoegd «steek uw hand in eigen boezem". Terwijl 800 uwer pariijgenooten een prettochlje gaan maken naar België, bekommert ge U ook niet om uw hongerende slachtoffers- Ook van de zijde der arbeiders zelf is dit verwijt gemaakt. P. W. Wink, een vroeger pai tijge noot schreef in de «Toekomst". «Een partij, waarvan 800 leden op 'n gegeven oogenblik ieder pl m ƒ15.kunnen verteren (tk denk dat het gemiddelde wel hooger zal zijn), zulk een paitij is een heeren-partij." «Het Volk" vermeldde dezer dagen eene gift voor de paitjjkas van 10Ö0, kommentaar overbodig zegt Wink En ook nu weer bleek dat de Bier- brouwers-partijgenooten zoo maar eens even ƒ350 verteren voor een pleizier- tochtje naar den Haag. En zulke lieden hebben het meest der mond vol over slechte tijden, hongerloonen eu uitbuiterij. Door den trein gedood. Omstreeks 8 uur woensdagavond is de pakmeester Van der Zee, die met een goederentrein uil Zwolle was gekomen en aan het station Nijkerk de lijn wilde oversteken, dooi den sneltrein uit de richting Amers foort aangereden, met het gevolg dat hij zoo ernstig aan het hoofd werd verwond, dat hij binnen het kwartier den geest gaf. De man was eeist sedert kort gehuwd. Historisch. Aan een tramstation, lijn Denekamp Gronau. Reizigers ingestapt, chef geeft teeken tot vertrek, fluit gilt, weg snort de trein. Daar vind de chef een vergeten pakje, hij ijlt naai den wisselwachter, geeft het dien met de opdracht den trein na te snellen. Wisselwachter, zijn taak bewust, loopt, draaft, vliegt, rneenl te vallen, krabbelt weer op en is voor de eerste tramhalte reeds in staat het pakje den rechtmatiger! eigenaar te overhandigen. Applaus van 't reizend publiek. Wisselwachter af! Tiein vliegt voort. in G I:7O"M)I.N. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Philantropie en verbeterde kleeding. De vacanties voor groote en kleine rnenschen zijn voorbijlangzamerhand keert ieder weer terug naar zijn of haar dagelijksche bezigheden. En wie geen" drukte dagelijksche bezigheden heeft en over vrijen tijd te beschik ken gebruikt dien gaarne ten bate van minder bedeelden. Een groot aantal vrouwen in ons land komen daartoe als leden van vereenigingen ofkians- jes bij elkander om kleedingstukken te vervaardigen, die dan met Sint Nicolaas of Kerstmis worden uitge deeld. Het is zeer zeker een goede manier van weldoen hulpbehoevenden in de winterkoude een degelijk, warm klee- dingstuk te schenken, maar zijn die kleeien, hoe goed ook bedoeld, wel zoo praktisch, als men ze zou wen- schen De vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleeding stelde zich on langs op de hoogte van dit vraagstuk, en lond meest nog de traditioneele modellen van onderkleeding van voor veertig, vijftig jaar (men denke hiei bij aan de rechte baaien rokjes met diepe plooien aan een smal bandje gezet) liet oorspronkelijk patroon, jaren oud, werd steeds zorgvuldig nageknipt en in elkander gemaaktniet, ómdat men het zoo goed en praktisch vond, maar omdat men nu eenmaal gewoon was, het zóó te doen en niet anders. Boven dien was men er nooit op opmeik- zaam gemaakt, dat eene andeie wijze van vervaardiging vaak eenvoudiger was in het maken en praktischer in het gebruik. De Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleeding raadt daarom alle philantiepisch gezinde vrouwen aan, eens na te denken over de wijze van vervaardigen van piaklische en hygiënische modellen volkskleeding. Gehaakte, gebreide of van tricot gemaakte goederen genieten uit een gezondheidsoogpunt de vooi keur boven die, welke uit zwaar keper of baai zijn vervaardigd. Tegenwoordig zijn in alle volkswinkels in de groote ste den en bijna alle winkels in de kleine plaatsen tricot-modellen verkrijgbaar van lijfjes, rokken, broeken enz. voor volwassenen en kinderen. Het haken of breien van dergelijke kleedingstuk ken vordert vrij veel tijd, doch is eene aangename bezigheid. Hecht men bepaald aan het gebrui ken der ouderwetsche stoffen, of moet men van oud, nieuw maken, laat men dan ten minste het aanbrengen van banden vermijden en de rokken en broeken van volwassenen afmaken met een tonden band en sluiten met knoo- pen en knoopsgaten, voor kinderen den rechten band vervangen door een lijfje met knoopsluiting, dus in plaats van rokjes er lijfrokjes van maken. Het zou ons te ver voeren alle ver beteringen op te geven, waarvoor de volkskleeding vatbaar is. Vereenigin gen of personen die belangstellen in de wijze waarop de Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleeding zich die kleeding denkt, kunnen met op gave van doel, tegen betaling der verzendingskosten de doos met volks kleeding ter inzage vragen aan Mevrouw A. AUSES—TIMMERS, Oude Gracht, Alkmaar. Deze dame belast zich wel willend met de administratie der doo- zen van het Hoofdbestuur en is gaarne bereid tot het geven van inlichtingen aan belangstellende dames, die ook ui de uil te deelen kleedingstukken de verbeteringen van den laatsten tijd willen invoeren Wij hopen, dat vele vei eenigingen van deze gelegenheid zullen gebruik maken. Namens de Veieeniging voor Verbete ring van Vrouwenkleeding, JOHANNA A. KERSTEN, Secretaresse. UlIRGKRLIJItK STANDEN. Amersfoort. van 3 tot en met 9 September. Geboren: Elisabeth Maria Francisca d. van M. C. Takke en E. M. F. Duppen. Aleida Johanna, d. van A. Aarnts. Dirk Lowienus, z. van J. C. Mourik en C. van Daal. Johanna Elisabeth, d. van G. de Wijs. Petronella Jacoba, d. van J. Bunnik en I. J. Blom. Maria Wilhelmina. d. van P. van Harten en P. Rhijn. Adrianus Everardus, z. van N. H. van Dijk en G. van Hamersveld. Maria, d. van H. van Niekerk en J. van den Berg. Arie, z. van H. van Grol en A. Waterkoor!. Jacob, z. van J. Bast en A. M. van den Akker. Hen drik, z. van G. van Zuilen en J. van den Ham. Wilhelmus Albertus, z. van H. Beijer en A. van Ruitenbeek. Pretro- nelia, d. van A. van Putten en A. Brons wijk. Cornelis Dirk, z. van P. Dekker en M. de Graaf. Johan, z. van A. Teters en A. de Graaf. Wilhelmina Adriana, d. van T. Hogeveen en J. van de Hengel. Johannes Franciscus, z. van J. van Doorn en H. van Geenhuizen. Margaretha, d. van J. van Noord en M. Leeman. Ondertrouwd J. van der Voort en H. Cornelisse. H. S. Mast en E. G. Je- kel. GehuwdB. Hartlooper en V. Vecht. H. van den Berg en J. Barbie. Overleden: Laurens van der Laan,60j. ongeh. Aalbertus Kaal, 11 Hendrik Jordense, 23 j. echtg. van J. Haan. Aert Nfjs van Houwelingen, 12 d. Ali- da de Reuver, 59 j. ongeh. Cornelia Petronella Koeleveld, 79 j. wed. van S. de Groot. Hendrika Antonia Wisse- link, 65 j. wed. van J. van Schoonhorst. Hoogland. GeborenAntonius en Hermanus twee zoons van T. van Loen en J. van Drie. Jacobus zoon van D. H. Kok en H. Hoogland. OndertrouwdA. H. Derks en C. Schoon- derbeek. Gehuwd: H. van Huik en J. Morsing. Overleden: Eene levenlooze zoon van D. Voskuilen en E. Koenen. Leusdeu. Geboren: 4 Sept. Anthonia Johanna, dochter van Arie Vliegenthart en Wyuan- dia Schaap. S Sept, Gerritje, dochter van Willem Jan Ruitenbeek en Gerritje Ruitenbeek. Wijntje, dochter van Wil len de Kruif en Wijntje van Harskamp. Woudenberg. Geboren: 10 Sept. Evertje Antonia, d. van Hendrik ten Ham en Lotje Koudijs. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 11 Sept. 1903. l'aivve f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen 16a f 10. Beren 19.a (11. Nieuwe aardapp. f 0. a 10. Zanda&rdapp. 12.50 af 3 Hoendereieren (4.a I 4 50 per lOOst. Eenden I 0.a 0.Boter (1.15 a f t 30 per kilo. Mar garine (0.a (0.Zoetem. kaas Kippen (0.60 a (1.00 Kuikens (100a(1.30 Piep kuikens f 0.30 a f 0 60 Ganzen (0.(0.Eenden (1.a 1 10 p. st. Jonge (0.90 3 (1 10. Razen I 0.a f0.Wilde konijnen f 0.00 a 0.00. Tamme (0.60 a (1.00 Duiven f 0.40 a (0.60 paar. Magere larkens 110 a (15. Varkens voor export f 0.a f Zeugen f 40.60.Biggen (5.a (8.Schrammen 100.a (00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien 00 a (000.Kalf koeien f 0.00 a (0 00 Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit: 00 heet, Appelen20 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 200 heet. Zandaardappclen 40000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendene eren1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 10 magere varkens, varkens voor eiportslagerijen 300 biggen en 30 zeugen. Société Anonyme. COGNAC JINS BOIS 1.4© de Liter ©kin verzegelde bemande flcsch Bivan 5 Liter/ voorzien van bet attest- van Tn P. F. va^JIAMEL ROOS. P^Mflescb^ri.30. vorkl<f*baar bij: TipMSEN, ^^MERSEOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2