GEMENGD NIEUWS. aanval op do Christenen, als het ver- hanningsbesluit mocht worden uitge voerd. De leiders van het Macedonische comité moeten wanhopig zijn over de groote verliezen aan menschenlevens en materiaal aan de zijde der opstande lingen in de laatste gevechten en over de onmogelijkheid, dat het tot de zoo zeer gehoopte interventie van de zijde der mogendheden komt. Zij hebben besloten tot heftige, anar chistische aanvallen op de vreemde lingen en dier eigendommen over te gaan. De kabinetscrisis in Engeland. De kabinetscrisis staat zóó onzeker, er zijn zóó weinig betrouwbare aan wijzingen, dat do. overgroote meerder heid der bladen het raden er aan gegeven heeftmen volgt ondertus- schen alle handelingen en bewegingen van den premier Balfour van zijn verblijf te Wittingham naar Balmoral en omgekeerd, met aandacht en be langstelling en men vertelt met een zekere beslistheid, dat lord Millner stellig en zeker minister van koloniën wordt in opvolging van Joseph Cham berlain zoodra hij te Karlsbad een beetje opgeknapt zal wezen, reist hij direct naar Londen. Uit Servië. Uit Belgrado wordt gemeld, dat bij het geding van de officieren uit Nisj voor den krijgsraad onbekende bizondei heden over den koningsmoord aan het licht zijn gekomen Den koning sloegen ze met de sabel de vingers van de hand om zijn ringen te bemachtigen; ook zijn zakuurwerk werd goede prijs verklaard. Van Draga werden ook alle ringen geroofd, zoo mede een brillanten halssnoer, dat nu in het bezit is van de vrouw van een der samenzweerders. De kas van den koning werd opengebroken en al het geld werd er uit gestolen. Van de gebroeders Loenjewitsa werden zakuurwerken, ringen en tabaksdoozen meegenomen. Na den moord dwongen de samenzweerders den hofkok onder bedreiging met den dood hun een maal te bereiden. Omringd van zeven lijken hunner slachtoffers hebben de moordenaars in hun officiersuniform uren lang gesmuld. Zoo althans is het verhaal van de beschuldigden. De krijgsraad weigerde echter getuigen te hooren. De meeste aangeklaagde officieren willen geen verdediger heb ben Frankrijk en Marocco. De gebeurtenissen in Marocco schij nen rneer en meer haar plaatselijk karakter te verliezen. Alles wijst er op dat zekere Mogendheden van plan zijn het Marokkaansche vraagstuk ter band te nemen. De uit Engelsche bron komende mededeeling over on derhandelingen tusscben Engeland en Frankrijk, zijn tot dusver nog niet tegengesproken en dus hoogstwaar schijnlijk waar. Bovendien kan men uit de uitlatingen van de Fransche pers de conclusie trekken, dat Frank rijk er ernstig aan denkt, zich met Marokko bezig te houden. In betrek king hiermeo, zijn wel interressant de verklaringen van den afgevaardigde Jaurès, die inhielden dat de Regeering reeds tot het gereedmaken van een expeditie op groote schaal was over gegaan. Bevreemden doet het echter dat de Spaan>cne pers, die anders zoo wantrouwig is, nu in 't geheel niets van zich laat hooren. Deze houding doet ook vermoeden dat ook Spanje betrokken is in het verbond. Bij den krachtigen wensch in Frank rijk orn goede vrienden te blijven met Spanje is het ook zeer onwaar schijnlijk dat de Fransche Regeering een overeenkomst zal sluiten zonder Spanje er in te kennen. De Fransche troepen in Algiers gaan middelerwijl langzaam maar zeker het plan uitvoeren om Marokko iu het zuiden af te sluiten. In deze streek toch ligt de bakermat van al wat bandiet is. De Fransche Re geering heeft de Algerijnscbe grens dooi1 het toevoegen der oasen Toeat Goerara en Fidikelt, ongeveer 800 kilometer achteruilgeschoven. Tot deze stap is overgegaan, om tot het beteugelén der roovers meer vrij spel te hebben. PLAATSELIJKE BERICHTEN. «Trouw aan koning en vaderland." Ingezetenen van Amersfoort Binnenkort zal in Uwe gemeente de gewone jaarlijksche Collecte ge houden worden voor onze Vereeniging, welke ten doel heeft de Oudstrijders van 1830/31 te ondersteunen, die be giftigd zijn met het Metalen-Kruis of de Citadel-Medaille. Wel zijn de gelederen dezer mannen die, lang voor de meesten Uwer geboren werden, streden voor Neèrland's onafhanke lijkheid, sterk gedund, maar toch zijn er nog 86 van hen over, die door de Vereeniging ondersteund worden Bedenkt eens hoe oud en gebrek kig die mannen moeten zijn, en hoe treurig het wezen moet op dien leef tijd te moeten leven van de publieke liefdadigheid. Maar het zou toch nog veel harder zijn, wanneer bet volk van Nederland hen vergat, die in lang vervlogen dagen hun leven veil hadden voor onzen dierbaren bodem en ons niet in staat stelden hun lot eenigermate te verzachten. Wanneer dan de Collecte in Uwe gemeente zal plaats hebben, denkt dan met deernis aan die ouden van dagen, die wel niet zoo heel dikwijls meer een beroep zullen behoeven te toen op Lhve mededeelzaamheid en geeft mildelijk aan onzen Collectant, opdat wij ongestoord met ons liefde werk mogen kunnen voortgaan. Utrecht, 1903. Het hoofdbestuur van Trouw aan Koningin en Vader land," J. E. Iluijdecoper v. Maarsseveen en Nigtevecht, Voorzitter Grothe v. Schelach, Secretaris-Pen ningmeester. Men schrijft uit Den Haag Als bewijs dat de duiven der ver plaatsbare postduivenstations goede diensten kunnen bewijzen, diene het volgende. Het station No. 2, bevolkt door duiven in de eerste maanden van dit jaar op station No. 1 geteeld, die toen beide in het Artillerie-park te 's Hage geplaatst waren, werd den 15en September naar Amersfoort overgebracht en kwam toen van de legerplaats bij Oldebroek, waar het sedert half Juli geweest was. Op 23 en 25 dezer werden de duiven hier bij de legeroefenirigen gebruikt en ten zuiden van Amers foort in vrijheid gesteld. Vrijdagavond werden door den leider der oefeningen vijf stuks mee genomen naar Den Haag en daar in het Artillerie-park, dus hun oude woonplaats, die ze half Juli verlaten hadden, Zaterdagochtend te 9.40 in vrijheid gesteld met Z. O. wind en bedekte lucht. Zij vei lieten aanstonds de hun wel bekende plaats, ondanks liet duiven- station n". 1 er stond, en keerden te 10.45 op hun hok te Amersfoort terug. Drie der gevleugelde boden brachten berichten over. De duiven hebben dus den afstand afgelegd met een snelheid van meer dan duizend meter per minuut, zon der dat zij in deze richting een voorvlucht gemaakt hadden en on danks hun woning nog slecht elf dagen te Amersfoort aanwezig was. Deze merkwaardige vlucht zal meni- gen postduivenliefhebber te denken geven. Zij bewijst echter de moge lijkheid der verplaatsbare hokken, waaraan in den beginne niemand ge loofde. Het tweede elftal van »Quick"zal aanstaanden Zondag op het terrein aan den Leusderweg den eersten wedstrijd in de 3e klasse-competitie van den N. V. B. spelen en wel tegen »B. F. C." uit Bussum. Als alle plannen tot uitvoering kunnen komen dan zal Amersfoort binnen niet te langen tijd een sport terrein hebben, zooals geen enkele andere plaats in den lande vermag aan te wijzen. De heeren Van 't Hof en Van Achterberg!) hebben namelijk niet alleen het plan om riaast hun Bad- en Zweminrichting een ijsbaan te doen aanleggen, maar ook een sportter rein te maken. Men spreekt van tennis banen, Cricket- en voetbalvelden, en wat nic-t al meer. De tram vervoerde Zondag, niettegenstaande don beperkten Zon dagsdienst, 281 personen, meest na den middag. Door het regen weder begunstigd, reden in den nacht twee extra dien sten. De heer H. Dunioulin heeft ontslag genomen als Voorzitter van den «Kon. Nedeilandschen Bond van oud-onderoflicieren". In de vergadering van Maandag avond zal in deze vacature moeten worden voorzien. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen zal hel den 17en October aanstaande 60 jaar geleden zijn, dat het'Diaconie Oude Mannen-en Vrou wenhuis der Nederduilsch Hervormde Gemeente alhier (destijds alleen in gericht voor de opname van vrouwen) plechtig werd ingewijd. In genoemd gesticht zijn op dit oogenblik opgenomen 1 1 mannelijke en 7 vrouwelijke gasten, die daar bun ouden dag onbezorgd slijten. Moge dien dag voor de oudjes een ware feestdag zijn dat hopen wij van harte, eri voegen er den wensch bij dat velen zich mogen gedrongen gevoelen de ouden van dagen, be halve de tractatie die hun zeer zeker wel door het gesticht zal worden be reid, nog een extia verrassing te bezorgen. Oude menschen zijn gelijk aan kin doren, hurine handen zijn o zoo gauw gevuld. De jaarlijksche wedstrijd in jacht- en terreinrijden van de officieren van het le regiment veld-artillerie uit Amersfoort en Utrecht, wordt beden gehouden. De officieren van de 2e afdeeling hiér hielden Zaterdag onderling een jachtrit onder Leusden. De officier van gez. Ie kl. J. A. Smits, van het garnizoen te Zaan dam, wordt met ingang van 26 Oct. а.s. naar hier overgeplaatst en inge deeld bij het 5e reg. inf. De le luit. der huzaren J. M. Benteijn wordt met ingang van 1 Oct. overgeplaatst van de Kon. Militaire Academie te Breda naar Amersfoort. Hedenavond, ten 8 ure, zal de «Amersfoorlsche Muziek-vereeniging" op den Hof haar laatste openbare uitvoering in dit seizoen geven en daaibij het volgende programma ten gehoore brengen 1. Unter dc.-n Sternenbanner, marsch Soasa. 2. Ouverture «Mignonette" Boumann. 3. Uil saluto a Gemona, wals voor cornet-soloCossetli. i. Fantaisie «Faust"Gounod. 5. Ouverture «Marie Henriette" Montagne. Le retour, inarschMathicu. 7. Pottpourri populaire No. 5 Rcnaud. 8. Finale. De keuring van Gscli zal van heden af voortaan plaats hebbendes ochtends te 9 uui. Reeds 1800 van de 3U00 beschik bare kaarten voor het plaatselijk Kegel concours op de baan der Sociëteit «Vereeniging" zijn verkocht. Liefhebbers die tot dusverre nog verzuimden te gooien en toch aan dezen wedstrijd wenschen deel le nemen, mogen zich dus wel haasten, daar anders de kans verkeken is. Bij den internationalen scherm- wedstrijd, uitgeschreven door de Scherm-, exrercilie- en schiet veree niging »IJro Patria" te 's Gravenhage, zijn o. a. behaaldin den Perso- rieelen wedstrijd op geweer: le prijs sergeant Hoolhorst, van E. M. M.A.; 4e prijs serg -rnaj. De Jong, van idem. 2. Personeele wedstrijd op sabel 3e prijs wachtmeester II. J. Verheijen, van E. M. M A. De leerlingen die zich hebben opgegeven om het militair onderricht te volgen, hebben zich Vrijdag 2. October 1903 om half één dés na middags aan te melden aan de gym nastiekzaal der Infanterie-kazerne. Op het terrein «het Stort" nabij de Gasthuislaan, door den eigenaar den heer D. Schimmel welwillend voor wandelaars, opengesteld, zal binnen- koit een chalet worden geplaatst afkomstig van de tentoonstelling te Groningen. In de gewone wekelijksche bijeen komst van het Symphonie-orlcest «Jubal" werd de heer G. K. G. van Aaken bij acclamatie tol eerelid be noemd Hoogstwaarschijnlijk zal half Novem ber het eerste der drie winterconcerten gegeven worden. Abusievelijk stond in het vorig nr vermeld, dat tot Sergeant-majoor- administrateur was bevorderd de sergeant-onderwijzer J. H. C. Spreet. Dit moet zijnde Sergeant-onder wijzer J. H. C. Spruit. Wat twee Amcrsfoortcrs te Am sterdam is overkomen! De gebroeders van P., wonende alhier, gingen de vorige week eens op familiebezoek te Amsterdam bij eene tante, die een huis bewoonde in de Lange Houtstraat. Hun gewoonte om op z'n Amsterdams uit le gaan, d. w. z. om laat uit en dus vroeg thuis te komen, heeft hen dit keer opgebroken, 't Was klokke twee uur dat zij weder voor het huis hunner bloedverwante, grlegen naast een broodbakkerij, terug waren. Do een raadde den ander aan, om de schoenen uit te trekken, daai dan tante, die hen altijd de huissleutel gaf, niet wakker zou worden Zoo stonden ze met hun beiden op hun kousen voor de deur. M. draaide de deur open en beide broeders waren weldra op hun slaapkamer. De bakker, bang als hij was voor dieven en moordenaars, had het twee tal gadegeslagen, bij hun (in zijn oog) inbrekerswerk. Nauwelijks was de buitendeur achter hen gesloten, of de bakker alarmeerde de politie. De agent van de wijkdienst blies zijn alarmsignaal en dra was bet huis afgezet door de dienaren van de II. Hermandad, verheugd als zij waren een boutje te kunnen vangen Twee der sterksten gingen 't huis binnen, na eerst de zaak wakker geklopt te hebben, en spoedden zich rechtstreeks naar de inbrekers, die zij niet onzacht aanpakten. Reeds waren zij de trappen af, toen tante in nachtgewaad ver scheen en deagenten van politie op hun vergissing wees. Tableau vivant: de bakker rood van verlegenheid af; de politie verliet het huis onder groote hilariteit der me nigte, die op de herrie was afgekomen. Tante en haar neven sliepen als rozen. D. R. 373e STAATSLOTERIJ. Vijfde of laatste klasse. Tweede week. Trekking van 28 en 29 Sept. 1903. (1900 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 20218. Prijzen van f 70. 724 1317 1328 11464 12659 16412 16426 en 18999. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 40 53 705 710 716 1313 1331 1333 1795 1815 1822 1830 1833 5472 5484 7656 11472 11494 12645 12669 12671 12680 12683 12693 16406 16417 16419 10424 16431 16434 16437 18976 18979 189S3 18991 20106 20107 20119 20124 20127 20130 20203 20211 20213 20224 en 20225. Loten zijn ten kantore Breede straat 22 nog verkrijgbaar il f 3.50 per In den dierentuin te Halle is een olifant, die als rijdier gebruikt werd en drie kinderen in zijn zadel droeg, plotseling wild geworden. Met een ruk wiei p hij zijn berijders af, en wie hem in den neg kwam, wierp hij opzij, tot twee bewakers hem vingen en weer in zijn hok wilden brengen. Maar dat gelukte niet. Door het gegil van de menschen was de kolossus zenuwachtig gewor den en stoof hij eene veranda binnen, die vol vluchtelingen was. Een aantal menschen werden tegen den wand gedrukt en vrij ernstig gekneusd, liet duurde nog een heelen tijd eer men het dier weer in bedwang had. Verscheiden kinderen en wolwas- senen waren gekwetst en ook eeriige dames flauwgevallen van den schrik. Maandagmiddag ontmoette de Katwijker schelperivisscher G. v R., die mét nog twee andere personen met kar en paard op den Wassenaar- schenweg reed een automobiel. Een van het diietal sprong van de kar om het paard vast te houden, maar dit werd schichtig, rukte zich los en sloeg op hol, met het noodlot tig gevolg, dat v. R. onder de kar viel. Bewusteloos en hevig bloedende uit neus en ooren werd hij opgeno men. De dokter, die terstond per automobiel gehaald werd, bevond den toestand hoogst ernstig. De gewonde werd met een raderbaar uit Katwijk naar het «Höpital Wallon," te Leiden, vervoerd. De andere, die eveneens op de kar was blijven zitten, kwam er zonder letsel af. Een wecrsverklaring Volgens de «Voss Zlg. schrijft prof. Benseler te Göttingen het onbesten dige weder, waarover dit jaar zoo algemeen geklaagd wordt, toe aan de sterkere werking der vulkanen, die sedert de uitbarsting op Martinique, ook in Europa zich heeft vertoond. De heete lucht die voortdurend uit deze bergen opstijgt, trekt oostwaarts en heeft als zij afkoelt, zwakkeren luchtdruk ten gevolge. De vulkanen op IJsland werken aldus in Noord- Europa, de Vesuvius en de Etna in het Zuiden. Zoolang de vulkanen niet rustiger worden, zal het weer onbesten dig blijven, 't Is althans een verkla ring en bij gebrek aan een betere zullen we 't er maar mee doen. Nieuwe Kanonnen. Nauwelijks had onze regeering per Troonrede bekend gemaakt dat het Nederlandscbe volk niets vurig verlangt dan zeven millioen te plen gen op het altaar der vaderlandsclie weerbaarheid, dat het geen nacht langer wil wachten op zijn nieuwe kanonnen, of de Duilsche regeering, in allerijl saamgeroepen, besloot na een stormachtige vergadering, op deze uitdagende houding te antwoor den met voorstellen tot een alge- heele hervorming van het Duitsche geschut. En thans komt uit New-York het bericht dat het Kabinet te Washing ton ook een aanbidder van Schoon Insulinde kanonnen van 15 meter lengte laat gieten, die kogels van 1000 K. G. van Amsterdam naar Utrecht schieten. Heerlijk menschelijk vernuftMaar toch dringt zich met onweerstaan- baren drang de vraag aan ons op, waartoe al die vervolmaakte kanon nen dienen moeten. Want, letwel, is niet telkenmale na een omwenteling der weermiddelen onmiddelijk gevolgd een omwenteling in de tactiek van verdediging en aanval? Van de knots en den slinger is rnen gekomen tot den pijl, en van den pijl via de trompladers, de vuur steengeweren, de chassepots en zünd- nadels tot de Mausers en Lee-Met- fords, van de houten kanonnen tot de bionzen en vandaar naar de kanon nen met gladde en getrokken loop en een rookeloos kruit, naar de mi trailleuses en maxims. En het resul taat? Het heeft alles handen met geld gekost, anders niet. Napoleon, wiens legers geweren en kanonnen hadden die tegenwoordig zelfs in een speelgoedwinkel uit den tijd zijn, vocht even goed zoo niet beter dan al de thans actief dienende en gepensioneerde generaals en veld maarschalken te zarnen en hetzelfde geldt van een prins Maurits, een Willem III, een Frederik de Groote, een prins Eugenius en zelfs van een Ceasar en een Alexander, die in het geheel geen kanonnen hadden en ook kranten die hun lof bezongen. Ligt hierin niet een wenk voor parlementaire en onparlementaire vre descongressen? Niet op ontwapening dringe men vooreerst aan, doch een voudig op stilstand in de bewapening, met dien verstande, dat uitvinders van nog geperfectionneerder moord tuigen dan die waarop de menseh- heid thans trotsch gaat, als schade lijk voor de gemeenschap worden opgepakt. Het mode-voertuig de automobiel deed nu ook gelijk reeds onlangs werd bericht, zijne intrede binnen den Pool cirkel. De Heer en Mevrouw Glidden, de eersten die zoover zijn gekomen, heb ben te Parijs een onderhoud gehad met een berichtgever van den New- York-Herald en vertelden hem het een en ander van hunne ervaring. Zij deden eerst een tocht door Denemarken en Zweden. In laatstge noemd land zijn niet meer dan vijf automobielen, van welke een aan den Kroonprins toebehoort, en er worden nooit lange ritten gemaakt. Zoo wekte het snelvliegend voer tuig van den Heer Glidden groot opzien, waar het kwam. Boeren gingen op de vlucht als het naderde; paarden dreigden op hol te gaan en er moesten allerlei maatre gelen worden genomen ter voorkoming van ongelukken. Van Helsingborg uit hebben de Amerikaansche echtelingen in 96 uren den rit van 1540 mijlen tot binnen den Poolcirkel volbracht. Zij kwamen over den cirkel even voorbij Hapa- ran, waar zij alleen eenige Finsche ballingen vonden, die van de visch- vangst, en eenige Laplanders die van hunne rendieren leefden. De postdirecteur van het station 't welk het dichtst bij den Poolcirkel ligt, Boven Tornes, gaf hun een schrif telijke terklaring, dat hun automobiel de eerste is, welke ooit binnen den Poolcirkel kwam en zij gaven hem als aandenken een Amerikaansche vlag.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2